Waarom oorlog? JFJsrssgF* rh voor' Y eiligheidsmaatregelen in Museum Boymans. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. De meening in Amerika. burgerlijke stand. J;bJ-SSSf'-T i -i£& W-W s— IJSSELMONDE. SCHOONHOVEN. EEN PLAN VAN CIRCA anderhalf milliioen. Voor aanschaffing van 26 batterijen luchtdoel- kanonnen. VLAARDINGEN. BERKEL EN RODENRIJS. MAASSLUIS. ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1939 LUCHTBESCHERMING. EEN VOORBEELD TER NAVOLGING. IN HET RUIM GEVALLEN. INLICHTINGEN VERZOCHT. p», ...PB— J- voegd utoeto» va» 1= HET ONGELUK TE RENKUM. Tweede slachtoffer geïdentificeerd. AANWIJZING VAN CANDIDAAT- SURNUMERAIRS BIJ DEN DIENST DER BELASTINGEN. De directeur van het Museum Boymans te Rotterdam meldt ons: De beveiliging van de kunstverzamelingen In het Museum Boymans is thans vrijwel ge reed gekomen. Het museum bezit vóortref- feiijke kelders, die zeer goed geschikt zijn om de verzameling tijdelijk op te bergen. Bovendien zijn twee zalen scherf vrij gemaakt om de meubels en enkele zeer groote scml- derijen te kunnen herbergen. In deze tijden moet men echter op alle eventualiteiten voorbereid zijn. Er kunnen Zich omstandigheden voordoen, die een snelle algeheele ontruiming noodzakelijk maken. Alle genomen maatregelen zijn dientenge volge daarop gericht. Voor een honderdtal van de belangrijkste schilderijen zijn prac- tische kisten vervaardigd, die van een hand vat voorzien zijn. De schilderijen, die niet op deze wijze behandeld worden, blijven in de lijst, omdat deze op zichzelf reeds een be scherming vormt. De hoeken zijn van „wor sten" voorzien. De collectie glas, porselein en aardewerk in 300 manden met hengsels verpakt. Ge durende ruim 14 dagen hebben zes assisten ten met de meeste zorg en toewijding deze Akanten arbeid verricht. .Het mogen dan onaangename maa g Zijn, toch zijn zij noodzakelijk. Het blijkt ma jners de belangrijkste taak van e aan beheerder om de kunstscha zijn zorgen zijn toevertrouwd, zoo gaaf mo gelijk af n het nageslacht over te dragen. In het bijzonder geldt dit voor d^oud van Zitting van 15 September. reeks van onvervangbare kunstwerken heeft en bovendien talrijke belangrijke bruiklee- nen van particuliere verzamelaars. Deze bruikleenen worden geheel op dezelfde wijze behandeld als het eigen bezit. Het spreekt echter vanzelf, dat het kunst leven in Rotterdam, zooals zich dat in Boy mans manifesteert, niet stopgezet wordt. Het moet zich aanpassen aan de omstandigheden en nieuwe wegen zoeken. Van Maandag a.s. af, zal de bibliotheek en de reproductie verzameling weer toegankelijk zijn. Zij, die zich interesseeren voor de kunst literatuur, of zich wenschen te verdiepen m de tijdschriften, waarvan het museum zeer rijk voorzien is, kunnen dagelijks terec Ook tijdelijke tentoonstellingen zulleni g - houden worden. Aangezien de leven e stenaars in het bijzonder in de toekomst den terugslag zullen vinden van de ongunstige tiiden, zullen in de eerste plaats exposities ■Jnrden ingericht van Nederlandsche heden- daigsche kunstenaars, waarbij speciaal aan retrospectieven" gedacht wordt. De Rotter damsche kunstenaars zullen hun jaarlijksche amscn kunnen behouden. 6De°Kersttentoonstelling uit particulier be- *it zal, evenals vorige aren ingericht wor- hen. Bovendien zullen lezingen in de voor- ^achtszaal worden georganiseerd. De doelmatige bouw van het nieuwe Mu- seum Boymans, waarbij de bibliotheek, de aMa en de zaal voor tijdehj^e tentoonstellin- fn apart van het eigenlijke museum toegan- kelijk zijn, treedt ook thans weer duidelijk °P den voorgrond. Vrijdagavond hebben de bewoners van het u lzenblok Netteboeotersstraat-Taandersstr. een bijeenkomst gehouden in het Wester volkshuis om gemeenschappelijk tot maat regelen te komen voor luchtbescherming. De leden van het vocrrloopdg Blokcomité wer- den als zoodanig gekozen. Er is een financieele basis geelgd, waar- door het mogelijk zal worden de noodige wbthoschermingsmaterialen aan te schaf fen 'teneinde zooveel mogelijk klaar te stahn om' eventueel komende moeilijkheden het hoofd te bieden. Het bestuur van Sparta heeft besloten aan militairen voor alle wedstry e competitie van den K. N. v- J gang tot zijn terrein te verleenen. De milicien H. Snel, alhier gedetacheerd, is bij werkzaamheden op een binnenvaar tuig aan de Lloydkade in een ruim gevallen. Met een hersenschudding werd hij door een auto van den G- G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. De Commissaris van Politie der 2e afdee- ling (Bureau Sandelingplein) verzoekt den wielrijder, die op Donderdag, i4 September 1939 te omstreeks 19.45 uur in de Both straat een vierjarig kind aangereden heeft zich aan genoemd bureau te vervoegen tot het verstrekken van inlichtingen. Aangitfen von 15 September 1939 BEVALLENF. Gongnep geh Halk^L P. geb. Goor d. - M. J. Jonkman geb. Kreite z- fr M v d. Made geb. v. Dijn d. P. W. Fie L" „Ih Vlasveld z. W. Lubbers geb. Vier- terse ge Ballegoie geb. Schmidt z. leVK Monster^'geb. Janik d. - J. v. _d. Wilde E van Dordrecht geb. Noten- Keu. öyaai.» V gtrack z. J. A. Langen- boom d. S. Stok geb. e chretien geb. Ver dam geb. Beenen z. b Bömer z. a. H. A. v._f. Sterke Verduistering en diefstal. De 24-jarige monteur W. v. d. M., recidi vist en gedetineerd, heeft terechtgestaan als verdacht van verduistering van een motor fiets en van diefstal van eenige kleeding- stukken. t Verdachte bekende beide felte"- °P 8 Juli had hij den rijwielhandelaar J. Steenbakker, wiens vertrouwen hij eenigermate gewonnen had doordat hij hem bij den verkoop van aan fie.ts geholpen had, wij s gemaakt, dat hij een kooper wist voor de motorfiets, die Steenbakker in zijn zaak had staan. Steen bakker had het toen goedgevonden, dat v. d. H het vehikel even probeeren zou. Verdach te was er niet meer mee teruggekomen, doch hii was naar een anderen handelaar gereden, aan wien hij het van de hand deed. Op 1 Augustus, toen verdachte onderdak had ge kregen op het kamertje van iemand, dien hij in de strafgevangenis had leeren kennen, verdween hij met diens colbertcostuum en regenjas, welke kleedingstukken dadelijk in een bank van leening terecht kwamen. Nadat de benadeelden als getuigen waren gehoord, heeft de vertegenwoordiger van het O-M., mr. J. C. V. Meischke, er op gewezen, dat behalve de ten laste gelegde feiten, ver dachte nog meer op zijn kerfstok heeft. Die dingen zijn niet in de dagvaarding opgeno men, omdat ze ter kennis van spr. zijn ge komen, nadat de dagvaarding al opgesteld was. Deze feiten betreffen eveneens een fiets en kleeren, die verdachte te eigen bate heeft verkocht, terwijl het eigendom was van een ander. Er is over verdachte een reclassee- ringsrapport uitgebracht door het Hooge Land, dat tot een gunstige conclusie komt, maar' wanneer de rechtbank op dit advies zou ingaan, zou het een bespotting zijn van het instituut van de voorwaardelijke ver oordeeling. Verdachte heeft herhaaldelijk 'n kans gekregen. Hij is drie maal voorwaar delijk veroordeeld, doch in de twee laatste gevallen moest de straf ten uitvoer worden gelegd. Verdachte moet dus nu maar hebben, wat er op staat. Spr. eischite 1 jaar en 9 maanden gevangenisstraf. Oneerlijke dienstbode. Vervolgens heeft terechtgestaan de 33- jarige dienstbode I. O. die omstreeks Januari van dit jaar een bedrag van 39 zou hebben weggenomen ten nadeele van den loswerk- man D. Burger te Reeuwijk, in wiens dienst zij geweest was. De loswerkman verklaarde, dat hij, na de dood van zijn vrouw genood zaakt was geworden hulp in zijn huis te ne men. Hij had geschreven op 'n advertentie en was zoo in connectie gekomen met verdachte, die hij aangenomen had, zonder dat hij naar referenties had gevraagd. In een kast in zijn woning stond een kistje, waarin getuige 100 de opbrengst van het vetgemeste varken bewaarde. Nadat verdachte een week in zijn dienst was geweest, vermiste getuige een bedrag van 13. Hij ontgaf zich dat echter en had nog geen verdenking op de dienstbode, maar de volgende week en de daarop volgende week vermiste getuige telkens 13. Dat was hem toen te machtig geworden. Hij had verdachte ontslagen en aangifte bij den veldwachter gedaan. De volgende getuige was de caféhouder J. D. Corts uit Ouderkerk aan den Rijn, in wiens dienst verdachte was geweest van Mei tot October. In die periode beeft getuige eenmaal f 10 vermist uit een portemonnaie, die in een kast lag en waarin getuige de kas bewaarde van een vereeniging, waarvan hij penningmeester was. Hij had er geen aan gifte van gedaan, maar wel had hij het ge val zoo eens ter loops aan den veldwachter verteld. Tijdens haar diensttijd is de politie een huiszoeking komen doen in haar kamer tje, zulks in verband met de vermissing van een brillanten ring in een van haar vorige diensten. De manier waarop verdachte toen tegen de politie te keer ging, was voor ge tuige aanleiding verdachte er op te wijzen, dat zij op den verkeerden weg was. Mevrouw A. J. GoedhartBrinkers heeft verdachte van October tot December in dienst gehad. In dien tijd heeft haar man een bankbiljet van 10 vermist uit een kistje met geld, dat hij voor zijn zwager bewaarde. Toen getuige van die vermissing vernam, heeft zij eens gekeken in de portemonnaie van verdachte die in haar kamertje lag. Daarin heeft getuige toen een bankbiljet aangetroffen. Toen haar er later naar ge vraagd werd, ontkende zy en. toen was er ook geen bankbiljet van 10 meer in haar portemonnaie. De kapitein-intendant w. C. Wensink uit Voorburg verklaarde verdachte tot Mei van het vorig jaar dienst te hebben gehad. Na haar ontslag vermiste getuige een brillanten ring die in een doosje in een boekenkast opgeborgen was geweest. Verdachte ontkende zich aan den ten laste gelegden diefstal te hebben schuldig gemaakt en o°ok van de overige vermissingen wist zij niets- De vertegenwoordiger van het o.M. was van meening dat het getuigenis van den los werkman Burger door de verklaringen van de overige getuigen op dusdanige wijze wordt aangevuld, dat het ten laste gelegde a]s bewezen mag worden beschouwd. Spr. eischte 4 maanden gevangenisstraf. De rechtbank besliste, dat het noodig is, dat over verdachte een psychiatrisch rapport door dr. w. N. Donkersloot zal worden uit- gebracht, alsmede een reclasseeringsrapport „L T einde werd de zaak teruggewezen r en rechter-commissaris. „Het karakter van den aan staanden oorlog is een zaak van voorspellingen, waarin de speelruimte voor vergissingen breed is". Hans Speyer our time". in „War in Zwart <1.' J. van Rumpt geb M. de Koning geb. Vuik Poolen'geb. v. d. WelJL reb"'van Weelden d. E. Alsem geb. vanBodegraven z. C. T. ^^gfard d!° N. a. -r- XTa W. J. de Graaf geb. v. a. Keesmaat Berhout geb. Langendoen z. 1 rierkx d. geb. Winters d. - R. v. d. Geijn geb. Dentx u. J- S- P. H. Troost geb. LeutholH Z. GEHUWD: E. J. Jonkenr jm. 28 j. en O. xana 24 1 -rn Tu?ri^^LErDEN: v- Steensel d. X d. E. we^ van j M_ l Maaa 7g j. H. Ver- J. Hotting si Y: 82 - A" J' Verseveld Vr- hoTfJ geb^Tiem^11^08 ^gegeven: A. v. Neijen- De Duitsche totalitaire „Wehrwirtschaft". Een volk in wapenen. De organisatie van heel het economische en sociale leven in militaire lijn. Het bedoelt, zegt de Amerikaansche pu blicist PeterDrucker, een niet-economische basis van een maatschappij, waarvan alléén de fagade van een industrieel land onver anderd is gebleven. Het bedoelt meteen de volle ontplooiing ,van den arbeid, waarbij het groot gaat daardoor den demon der werkloosheid te hebben uitgebannen. Welk laatste weer niet zeggen wil, dat deze hoog opgevoerde bewapening geen militair einddoel heeft. Het bezit van zuik een geweldige oorlogsmachine maakt een eventueel gebruik ervan onvermijdelijk. De zakelijke inhoud van de Duitsche Wehrwirtschaft, meent Peter Drucker, is de poging, het streven, om alle sociale betrek kingen te maken naar het model van de verhouding tusschen een superieur en een ondergeschikt officier, en tusschen dezen en zijn manschappen. Het probeert het gezag tot bevelen te stellen in de plaats van het economisch recht, de onderscheiding van militaire in plaats van economische ver diensten, de eere-code van een leger m plaats van privé winstmotieven, en de func tie van den individueelen soldaat in die van den arbeider in de gemeenschapslinie te stellen. Alles dus moet ondergeschikt gemaakt worden aan militaire doeleinden. „Wehrwirtschaft" ziet de heele natie en heel het volk als één leger. De burger heeft geen beteekenis. Zeifs journalisten moeten een uniform aantrek ken, want men kan geen beroep meer zien buiten verband van de militaire organisatie. Het maakt de arbeiders onderworpen aan een militaire eere-code, en doet hen ver antwoordelijk zijn aan een martiale wet. Iedereen moet fit gemaakt worden voor den oorlog. Achter dit alles zit een vast systeem. Pe ter Drucker wijst er op hoe de eerste orga nisatie bedoeld was voor de groote massa. Als een soort privilegie voor het volk werd „Kraft durch Freude" opgezet om dat volk af te leiden van eigen organisaties, bonden, en de daaruit vloeiende samenkomsten en ongecontroleerde meetings. De boerenstand kreeg vervolgens de vleiende onderscheiding, dat hij zich mocht beschouwen als de „biologische ruggegraat van het ras", hij kreeg jongelieden uit stad en land toegevoegd als onbetaalde helpers bij zijn landarbeid. De arbeiders weer werden gelukkig ge maakt met het „Feest van den Arbeid", als het hoogtij van het nazisme, in vervanging van den afgeschaften socialistischen lsten Meidag. Naast den boerenstand als de biologische ruggegraat werd de arbeider geprezen als de geestelijke ruggegraat van de natie. De middenstand op zijn beurt werd gevleid als „de standaarddrager van de nationale cul tuur". Verder hooren we van een Manner- und Frauenbund, de stormtroepen, den verplich ten Arbeidsdienst, de Hitlerjugend, die allen ten doel hebben den minderbevoorrechten klassen een schijn van gewicht en belang rijkheid te geven. Semi-militaire organisaties, welke gelijke lijk moesten uitgroeien tot een volk in wa penen. Met dit al, zegt Drucker, is alle vrijheid zoek. De arbeider mag niet staken. Hij heeft zooveel te werken als hem gezegd wordt. Hij heeft geen bemerkingen te maken noch werk elders aan te nemen. Hij mag niet van de eene stad naar de andere trekken zonder verlof, noch het land verlaten. Er bestaat zooveel als een hie hische eenheid, in welke elk lid, van den L.igste tot den hoogste geen enkele vrijheid heeft om maar eenige beschikking te nemen. Hij heeft alleen blindelings de bevelen uit te voeren en op te volgen van zijn superieur. Hij heeft die bevelen uit te voeren, zonder eenig tegen woord, zoowel wat zijn eigen per- „Handen omhoog!" Uitspraken. Dc rechtbank heeft veroordeeld: =tni wppono iaar, uitvoerder te Ammer- totTiaaP°ging tot doodslag op zijn J. C 18 jaar, monteuf Jverschie we- gens het aan zijn onvoorzichtig rijden te ut tn nr> dm r 6 door kem bestuurde vrachtauto op den Bovendijk te Overschie in aanrijding was gekomen met den S B. Middelburg, die dientengevolge was Heval_ len en het linker sleutelbeen, benovens den linkerarm had gebroken, tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. In de zaak van A. B-, oü jaar, magnetiseur, annellant van een vonnis van den kanton rechter alhier, waarbij hy, wegens het onbe- r^oAtd tot vier maal 50 boete subs, vier* maal 5 dagen hechtenis, heeft de recht bank het vonnis bevestigd. soonlijke als zijn economische belangen be treft, en hij heeft alleen te zien naar de be langen van het geheele sociale leven. Ook de industrieel wordt niet geraad pleegd maar krijgt zijn orders zonder eeni- gen naderen uitleg of verklaring. De man van zaken is even onvrij als de arbeider, hij kan niets doen zonder verlof. Hij moet-niet probeeren bij zijn concurrent een arbeider weg te lokken. Hem wordt ge zegd welke loonen hij heeft uit te betalen. De prijs waarvoor hij zijn producten moet verkoopen, wordt willekeurig vastgesteld. In vele van de groote industrieën, als bijv. bouwmaterialen, schoenen, en meststoffen, is de bepaalde prijs, waarvoor hij zijn orders moet uitvoeren belangrijk minder en be neden den kostprijs. Bij gouvernementsorders wordt den indu strieel gewoon bevolen en gezegd, wat hij te leveren heeft, en voor welken prijs; en 80 procent van deze orders zijn gouvernements opdrachten. In deze overorganisatie schuilt natuurlijk een zeer bedenkelijk gevaar. Peter Drucker herinnert er dan aan, dat Duitschland in den wereldoorlog van 1914 den Marneslag verloren heeft wegens deze óver-organisatie en óver-centralisatie van zijn legers, omdat dit den officieren de macht ontneemt op eigen gelegenheid een beslis send besluit te nemen, zonder goedkeuring van het hoofdkwartier. Een tijdelijke stagnatie in de verbindingen tusschen het hoofdkwartier en de twee le gercorpsen, die zoo snel op Parijs marcheer den, leidde tot een panischen terugtocht. In de minder sterk georganiseerde Fransche le gers kon een ondergeschikt generaal tegen alle plannen en orders eigenmachtig de be slissing nemen om deze terugtrekkende le gers te achtervolgen en te attaqueeren. Nu onder Hitier zijn het leger en heel het leven van het Duitsche volk nog straffer ge organiseerd dan het leger vóór den grooten oorlog ooit was. Elke onverwachte ontwik keling, hoe onbelangrijk misschien ook, kan tot een niet op te lossen probleem worden, dat chaos en paniek verwekt. In een volmaakt gecentraliseerde organi satie is nu eenmaal, wat Druckner noemt de „blauwdruk" iets heiligs, maar als deze toe vallig niet klopt, gaat alles mis. Organisatie toch kan nooit aanvaard wor den als een ding op zich zelf. De Duitsche Wehrwirtschaft kan alleen gerechtvaardigd zijn, indien de oorlog niet meer beschouwd wordt als een kwaad, maar als een ondubbelzinnig goed. Bewapening als een middel om den demon der werkloos heid uit te drijven is even onredelijk als de werkloosheid zelve. Nu moet bewapening voortgezet worden als het hoogste doel en de niet-economische maatschappij moet doorgaan te steunen op een natie in wapenen. Daar is geen ander alternatief. In zulk een toestand bestaat er maar één uitwegde schuld op anderen te schuiven. De innerlijke conflicten, die zich binnen slands voordoen, moeten afgewenteld worden op de vijanden van buiten af. De totalitaire landen moeten daarom voort durend vijanden uitdenken, tegen wier agres sieve plannen zij zich -hebben voor te be reiden. Voor hun eigen rechtvaardiging moe ten de totalitairen volhouden, dat de anderen voornemens zijn aan te vallen en dat daardoor zeifverdediging hen drijft zich tot de tanden te wapenen. Zij doen het voorkomen alsof zij tjegeerig zijn om te ontwapenen, maar zij Zjjn er onmachtig toe, omdat zij voorgeven, dat er gevaar dreigt. Zoodra het Duitsche volk toch blijken gaf volstrekt afkeerig te zijn van oorlog, begon Hitier zijn bewapening en oorlogsvoorberei ding te rechtvaardigen door te wijzen op de samenspanning van Winston Churchill en Anthony Eden. Voor zijn eigen voortbestaan toch heeft het totalitarisme permanent samenzweringen en dreigende bondgenootschappen noodig. Eerst was het Moskou en het bolsjewisme, waarvan nu eens opeens wordt afgezien toen de Britsche staatslieden en bankiers, het Tsje chische leger, de Joden en de Katholieke Kerk. Bewapening, totalitaire organisatie, de on derdrukking der vrijheid, de vervolging der Joden en de oorlog tegen den godsdienst en de kerken, 't zijn allemaal teekenen van zwakheid 'meent Peter Drucker en niet van kracht. Maar dit alles vindt zijn wortelen in de zwartste en meest fatale wanhoop. Sinds de totalitairen geen God meer erken nen, hebben zij wij zullen Druckers' uit spraak nog maar een weinig verzwakken een leider noodig, voor wien het verkeerde recht is, de valschheid waarheid, de illusie werkelijkheid en leegheid inhoud is. De dictator heeft altijd gelijk, hij kan zich niet vergissen. Hij maakt uit wat goed is of slecht. Zijn positie staat buiten en boven de samenleving, en rust niet op eenige sociale sanctie. Alleen dit kan een totalitaire maatschappij draaglijk maken. Alleen een blind en onbe redeneerd geloof in den leider kan een zekerheid van overtuiging geven, welke de totalitaire idee zelf nooit kan geven, en niet te geven heeft. Wij hebben 't zoo dikwijls door de radio gehoord, Hitier zegt zich een gezondene van God te weten, maar dit is een ijdele en leege phrase, want hij noch zijn volgelingen geloo- ven in dien God. Zijn „mandaat van het volk" is even zin loos, want hij erkent niet het recht van het volk om zijn eigen regeerders te kiezen. Ondanks alle durende propaganda vreezen de massa's in de totalitaire landen den oorlog evenzeer als die in de democratische staten. Het verloop der gebeurtenissen der laatste jaren wijst uit, dat de tegenstanders, die practisch in kracht aan elkaar gelijk zijn, tezamen zeer beducht zijn om den strijd te doen ontbranden. En toch is de oorlog tenslotte uitgebroken. Wat zal er uit worden De Amerikaan Hans Speyer schrijft in zijn pas verschenen boek ,War in our time", dat een korte oorlog den dictators zeker gunstig zal zijn, omdat hun kracht teringachtig, „hectic", zegt hij, zal zijn. Zij vreezen een langdurigen oorlog, waar door de democratische landen waarschijnlijk zullen winnen. Maar een aanstaande oorlog ziet er niet naar uit, dat hij kort zal zijn. Dat hij lang zal duren, en daarom te meer désastreus, is een van de redenen, dat de dictatoriale politiek van intimidatie in vredestijd zoo effectief is geweest. Dictators zijn meesters in de bluf en de fijne kunstgrepen, zoowel in eigen lands- politiek als naar buiten. „Het geduld hun volk zal op een harde proef gesteld". Dit alles werd geschreven in een tijd, begin van dit jaar, dat de mogelijkheid nog werd verondersteld, dat een oorlog, een wereld oorlog, nog vermeden kon worden. Maar terzelfder tijd sprak een President Roosevelt in zijn boodschap aan het Congres „Er komt een tijd, dat de menschen niet alleen hun huizen zullen hebben te verde digen, maar ook de grondstellingen van geloof en menschheid, waarop hun kerken, hun regeering en hun ware beschaving zijn gesticht. De verdediging van godsdienst, democratie en het goed vertrouwen tusschen de volken, 't zal allemaal een zelfde strijd worden. Om het ééne te redden moeten wij er op bedacht zijn alles te redden". P. HYACINTH HERMANS. van worden POSTDUIVEN De postduivenvereeniging „De jonge sper wer" hield een wedvlucht vanuit Gorkum, afstand 40 KM. Prijzen: 1 2 9 20 S. Vos; H. den Breejen 3 11; J. v. d. Berg 4 18; G. van Hengel 15 17; J. Eeftens 6; M. van Win gerden 7; G. Heiden 8 16; P. van Loenen 10 "19; G. Zalm 12, P. H. van Vliet 13, F. v. d. Berg 14, J. Salij 15. De eerste duif arriveerde 11,14,28 uur, de laatste 11,20,36. DE R. K. SCHOOL De kinderen uit Ridderkerk kunnen nu definitief met de z.g. „schoolbus" naar hun eigen R. K. school te IJsselmonde reizen. De gemeenteraad van Ridderkerk toch heeft be- sloten tot toekenning der vergoedingen aan de ouders ex de L.Ö.-wet. LUCHTBESCHERMING Voor Maandag 18 Sept a.s. heeft de Ned. Ver. voor Luchtbescherming een vergadering uitgeschreven om blokbrandweren op te richten. Dit is bestemd voor de bewoners van het Westelijk deel der stad. PERSONALIA Van de rijksvakschool alhier zijn te Utrecht geslaagd voor het meestersdiploma horlogemaker, welk examen wordt afgeno men door de coöperatie van horlogemakers bonden, de heeren J. Hogendijk, Gouda; F. Sanders, Coevorden 'én A. Faber, Amsterdam ARBEIDSBEMIDDELING Bij de arbeidsbemiddeling waren inge schreven 117 werkzoekenden, w.o. 14 zilver smeden, 12 losse werklieden ,14 fabrieks arbeiders, 8 sigarenmakers, 6 metselaars, 7 grondwerkers. Inzake het ongeluk te Renkum vernemen wij nader, dat het tweede slachtoffer de 19-jarige D. Han is, afkomstig uit Spijk, ge meente Bierum (Gron.) Vast is komen te staan, dat de handrem niet voldoende was vastgezet en de auto, terwijl de beide mannen in de cabine sliepen om vroeg in den ochtend te worden overge zet, op den licht hellenden weg op gang is geraakt met het bekende noodlottige ge volg. Bij beschikking van den Minister van Staat, Minister van Financien, zijn aangewezen als candidaat-surnumerair: J. J. A. Akkerman, te Eindhoven; H. D. Bos man, te Leeuwarden; P J Christiaanse, te Rot terdam; H Davelaar, te Hilversum; N. J. DeliS' sen, te Roermond; W. L. van Duijn, te Breda; J. C. van Dijke, te Abcoude; E. J Eshuis, te En schede; S de Gast, te 's Gravenhage; R. T. van de Geer, te Heeren veen; J. A. Haeck, te Rot terdam; A. R. A. Hagt, te Klundert; M J Hoek stra, te Leeuwarden; E W. Jonker, te Amers' foort; M. K. Kamperman, te Deventer; T. Kap- tein, te 's Gravenhage; J. de Koning, te Amster dam; P. E. Ligtenberg, te Breda; G. J. Lunen- berg, te Haarlem; A A. van der Mersch, te Amersfoort; J de Meijer, te Delft; N. Mulder, te Rotterdam; N. H. Nieland, te Rotterdam; G Overkamp, te Nijmegen; J. J. Schmalhausen, te Maartensdijk; N. H. Schouwstra, te Zwolle; C. J Sleddering, te Velp (Gld.); K. S Slinger, te Alkmaar; J. H. Smid, te Winschoten; H. Smit, te Meppel; D L. Uijt den Bogaard, te Nieuwleu- sen- P. J. G. Valckx, te Venlo; C. M Vliegent- hart, te Vught; Th J. F A van der Vijver, te 's Gravenhage; F W. Wormer, te Arnhem; J. H. van den IJssel, te Rotterdam. De opleiding te Rotterdam zal medio October aanvangen. TENEINDE Rotterdam te voorzien van een eigen actieve luchtver dediging is in samenwerking met de fensie een plan ontworpen, dat onge veer anderhalf millioen gulden kost en voorziet in de aanschaffing van 26 batterijen luchtdoelgeschut. Meer dan de helft van het benoodigd bedrag is reeds bijeen. In korten tijd moet de burgerij de nog ontbrekende 7 ton op brengen om leven en goed zooveel mogelijk te vrijwaren tegen even- tueele luchtaanvallen. Een ieder be denke, wat hier op het spel staat DE MUNTMETER GELEDIGD. Het Gemeentelijk Gasbedrijf heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van gas- penningen uit een meter in de woning van J. H. aan de van Meekerenstraat. Hoewel er veel gas verbruikt was, bevatte de bak geen enkelen penning meer. Daarom is tegen den bewoner proces-verbaal opgemaakt. Ook Rotterdam en zijn omgeving heeft een eigen actieve luchtverdediging noodig. Niet eerst nu komt men tot dit inzicht. Na dat Delft hiermede begonnen was, heeft men ook te Rotterdam de handen ineen geslagen. Reeds in Februari van dit jaar heeft zich een comité van actie gevormd, dat zich in Mei heeft geconstitueerd in eene stichting „Luchtafweer Rotterdam en Omstreken." *?.e ,sPec!ale moeilijkheid voor de luchtver dediging van Groot-Rotterdam is zijn gewel dige uitgestrektheid, welke veel meer af weergeschut vereischt dan de meer centraal gebouwde steden. Reeds spoedig was hier in Rotterdam voor dit doel een bedrag bijeen, waarmede Amsterdam thans kan volstaan. In het oorspronkelijke plan had men wil len overgaan tot de aanschaffing van 12 batterijen 4 c.M. kanonnen, hetgeen een uitgaaf zou vereischt hebben van 2.3 millioen. veel luchtafweermiddelen niet aangegrepen De onmogelijkheid om deze 4 c.M. kanonnen aan te schaffen, noopte tot een herziening van het verdedigingsplan, waarbij men kwam tot 26 batterijen van het lichtere 2 c.M. kaliber, welke nog wel konden worden aangeschaft. Hiermede zal een uitgaaf ge moeid zijn van rond 1 Vz millioen. De stichting heeft zich in de eerste plaats tot de grootere bedrijven gewend om de benoodigde som bijeen te krijgen. Het resul taat hiervan mag, hoewel nog onvoldoende om tot aanschaffing van het geschut over te gaan, toch bevredigend genoemd worden. Scheepvaart, industrie, bankwezen, levens verzekeringmaatschappijen, hypotheekbanken hebben een krachtigen steun toegezegd of verleend. De stichting acht thans het oogenblik frekomen ook een beroep te doen op de burgerij en op die bedrijven, die zij nog «iet heeft kunnen bereiken, teneinde de ontbrekende ca. 700.000 aan te vullen opdat zoo spoedig mogelijk tot de aan schaffing van het geschut kan worden overgegaan. Deze medewerking kan worden verleend door te storten op de rekening der stichting „Luchtafweer Rotterdam en Omstreken" bij de Rotterdamsche Bankvereeniging of R. Mees Zoonen of op haar postgirorekening no. 357284. Welke medewerking venvacht wordt. Van de eigenaars van onroerend goed: 2 duizendste van de verzekerde waarde van eigendom met inventaris. Van de huurders: 1 procent van het jaarliiksch huurbedrag en 2 duizendste Van inventaris. Van hypothecaire schuldelschers: 1 duizendste van de hypothecaire vorde ring. In zoo kort mogelijken tijd dient door vrijwillige bijdragen op deze basis het bedrag bijeen te worden gebracht. Want hier is inderdaad het gevaar, .dat uitstel of vertra ging de uitvoering van het plan niet meer mogelijk zal maken. In den Spaanschen burgeroorlog is gebleken, dat steden met worden. Ieder burger dient naar zijn vermo gen bij te dragen, opdat dit laatste ook van Rotterdam zal gelden. Is er dan, zoo zal menigeen denken, in en rond Rotterdam geen luchtafweer aanwezig? Het antwoord hierop moet luiden: natuurlijk en zelfs het allermodernste 7.5 c.M. geschut, doch vooreerst heeft onze regeering nog een grooten achterstand aan materiaal in te halen en vervolgens is naast dit zeer hoog dragende zware gesehut noodzakelijk eene aanvullen de lichte luchtdoelverdediging, welke even tueel tot geringere hoogte dalende vliegtui gen effectief en overal krachtig kan bestrij den. Met de aanvulling van 26 batterijen 2 c.M. kanonnen, welke een vuursnelheid heb ben van 160 a 180 schoten per minuut, wordt zulk een aanval voor vijandelijke vliegers een uiterst hachelijke onderneming en de veiligheid van onze stad in hooge mate ge diend. Hoezeer het maken van schuilkelders en het werk van de luchtbescherming toe te juichen is, daarnaast is de actieve verdedi ging een eerste vereischte om te voorkomen dat Rotterdam en omstreken door een bom bardement geteisterd zou worden. Op de geheele burgerij rust thans de plicht dit bedrag van 700.000 betrekkelijk ge ring in verhouding tot het belang, dat er mee gediend wordt tezamen op te brengen. Het is duidelijk, dat het in verband met den dreigender internationalen toestand van het grootste belang is, onverwijld tot bestelling van het geschut over te gaan. Dit kan slechts, wanneer ieder zoo spoedig mogelijk zijn financieeleu steun aan de stichting geeft. Het dagelijksch bestuur van de Stichting „Luchtafweer Rotterdam en omstreken" wordt gevormd door d' heeren ir. J. H. H. Verloop, D. G. van Bt gen, D. C. Endert Jr., mr. H. F. Hoyer, mr. C. H. Muntz, mr. L. S. ten Have en Pbs. van Ommeren P.J.zn. Mbcht men er niet in slagen het afweer geschut nog te koopen, dan zullen de bijdra gen worden gerestitueerd. Behalve de nieuwste verkeers- voorsch riften moet u óók nog de oudste ongevallenoorzaken (roe keloosheid en drankmisbruik!) kennen! AANBESTEDING Op Dinsdag 26 Sept. a.s., des namiddags te 3 uur, zal ten Stadhuize worden aanbesteed het bouwen van een schuilkelder achter het Stadhuis alhier. ZONDAGSDIENST DOKTOREN Voor de leden van het Maatschappij-» Ziekenfonds en het Rotterdamsche Zieken fonds zullen vanaf Zaterdagavond 7 uur tot Zondagavond 11 uur dienst doen: dr. G. D. Bimie, Schiedamscheweg 56. Tel. 374; mej. dr. Annie H. Westenbrink, Binnensingel 62, Tel. 528. Geopend: apotheek P. Walrave, Schiedam scheweg 1, Tel. 93. J. VAN WIJK f Op 59-jaxigen leeftijd is alhier overeden de heer J. van Wijk, makelaar in haring, fust en aanverwante artikelen. VERKOCHTE SCHEPEN. Ten overstaan van notaris J. Th. Rutgers werden de volgende goederen verkocht; 1. Een huis, werkplaats en erf aan de Bothastraat 4, te Vlaardingen. Geveild voor 1325. Afgemijnd op 1515. 2. Een huis en erf aan de Steynstraat 18. Geveild voor 1125. Afgemijnd op f 1285. BURGERLIJKE STAND GEBOREN; Matthijs, zoon van C. A. Kor- ver en C. Hoogendam, Maxkgraaflaan 12 Gerrit, zoon van A. Uleman en S. van der Ster, Bu. Pruissingel 43 Pieter J., zoon van E. Mulder en H. van Rossen, Eendracht- straat 59 Simon A., zoon van C. Katte- staart en T. van der Stelt, Handelstraat 25 Kornelia, dochter van F. Buitelaar en C. E. Hofland, Parkweg 166 Trientje D., dochter vein G. D. Depe en N. Bot, Vetteoordskade 80 Joseph S., zoon van J. S. Walter en M. v. d. Boogert, Aert van Nesstraat 18. ONDERTROUWD: Laurentius Wissenburg 23 jaar, Thorbeckestraat 19 en Johanna M. Budden Böhmer 21 jaar, Callenbuxgstraat 102 Gerard us P. Hartman 27 jaar, Mes- schaertplein 54 en Lena Bot 27 jaar, le van Leijden Gaelstraat 74 Arie Pleijsier, 23 jaar, Valeriusstraat 120 en Jacoba C. Alphe- naar 20 jaar, Stationstraat 21 Willem Riet dijk 32 jaar, Twee Vriendenstraat 5 en Jo hanna Penning, 29 jaar, R. Holstraat Korstiaan Beijer, 38 jaar, van der Driftstr. 20 en Neeltje Hakker, 34 jaar, Broekweg I' Jacobus Schilder, 28 jaar, Spoorsingel 22 en Petronella Moerman, 25 jaar, P. K. Dros- saartstraat 95 Franz F. A. Daub, 28 j., Rotterdam, Schiekade 93 en Sara de Bruijna 22 jaar, Liesveldschelaan 8 Arie Hoog vliet, wedr. van C. Beider, 61 jaar, Maas dam, Selaarshoek 69a en Aafje van der Valk. wed, van J. de Neeff, 48 jaar, Een- draehtstraat 53. OVERLEDEN; Gilles de Willigen, 65 j, echtg. van A. Meuldijk, Wilhelminastraat 41 Leentje M. Admiraal, 75 jaar, wed. van J. H. Breedveld, Komelis Speelmanstr. 27. WATERPOLO. In de Vulcaanhaven speelde HVO I tegen een SZC-cambinatie. HVO verloor met 34. EXTRA STEUN B WERKLOOZEN. Zij, die voor extra werkloozensteun in aanmerking wenschen te komen, worden verzocht vóór Zaterdag 23 September a.s. hun aanvrage in te zenden ter gemeente secretarie. HET ZWEMBAD. Het zwembaid aan den Rodenrijsche weg wordt met ingang van a.s. Maandag gesloten ST. ELISABETHVEREENIGING In het afgeloopen jaar zijn aan 31 moeders 443 stuks kleeding en dekking uitgedeeld. Door het bestuur wordt thans een beroep gedaan op de parochianen oon kleedingstuk ken enz. af te staan, welke door de meisjes van den naaikrans vermaakt zullen worden. Gaarne worden oo kgeldelijke bijdragen ver wacht, terwijl ook wat meer meisjes boven 17 jaar zeer welkom zouden zijn om mede te helpen bij het vermaken. VOOR DE R. K. MILITAIREN Met koortsachtige haast wordt in het gym nastieklokaal van onze R. K. school ge werkt om deze zaal om te tooveren in een gezellig tehuis voor de vele R. K. Militairen, die in onze stad gelegerd zijn. Reeds is een buffet opgesteld, tafeltjes zijn aangeschaft, terwijl verder de muren een extra beurt krijgen. Maandagavond zal het tehuis ge opend worden. Het kerkbestuur verdient zeker hulde voor de energieke wijze, waarop getracht wordt aan onze militaire geloofs- genooten het gedwongen verblijf in onza stad zoo aangenaam mogelijk te maken. CONCERT Hedenavond om half 8 zal de barmonie- vereeniging der N.V. Ver. Touwfabrieken alhier in de tent op het Fenacoliusplein een concert geven voor de militairen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3