LAATSTE BERICHTEN. Gestapo-terreur in het protectoraat. De „Orzel" uit Tallinn ontsnapt. ZEETIJDINGEN. DINSDAG 19 SEPTEMBER 1939 KATHOLIEKE VOLKS- UNIVERSITEIT. „St. Willibrord's kerk in den loop der eeuwen". Een zeer belangrijke hoofdcursus. P. G. BUSKENS. f' Zeer vermaard Rotter damsch architect. i ROOMSCH TOONEEL. R. K. E. H. B. O. „ST. FRANCISCUS". GOUDEN JUBILÉ Dr. C. GROENEWEGEN. ENTING TEGEN DIPHTHERIE, GEMEENTERAAD. BEGRAFENIS Dr. D. J. A. WOLFSON. Toenemen de haat tegen de Duitschers. DE „ATHENLV'-RAMP. Amerika zal krachtig protesteeren. Duitsclie versterkingen in liet Westen. DE VAN E WIJ CK-RAMP. Troepenconcentraties aan Belgische en Nederlandsche grens DE REIS VAN DE „ORANJE". MOBILISATIELEED. menschensmokkelaar AANGEHOUDEN. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS IN DUITSCHLAND. BURGERLIJKE STAND. HILLEGERSBERG. SCHOONHOVEN. IJSSELMONDE. VLAARDINGEN. BINNENLANDSCHE HAVENS. STOOMVAARTLIJNEN. SCHEEPVAARTSTREMMING ZUID-WILLEMSVAART. SCHEEPSBERICHTEN. NAGEKOMEN ZEETIJDINGEN. i Dit jaar laat de hoofdcursus van de Katho lieke Volksuniversiteit, waarvan 't program maboek 1939/1940 is verschenen, onze ge dachten teruggaan naar St. Willibrord, die ruim twaalf eeuwen geleden als verkondiger van het Katholiek geloof onzen vaderland- schen bodem betrad. Het is van belang- de geschiedenis van de Katholieke Kerk in Ne derlaud sedert dien na te gaan. In een cursus van twaalf lessen, te geven door Dr. Aug. dé Vries, Dr. B. Kruitwagen O.FM. en den heer L. J. Rogier, zal St- Willibrord's kerk in twaalf eeuwen aan ons oog voorbij trek ken. De eerste docent Dr. Aug. de Vries, zal in zijn vier lessen doen zien, dat de Nederland- sche Kerkgeschiedenis begint in Ierland en Engeland. Na de bekeering van Engeland door den H. Augustinus van Canterbury '(t605), trekken de Angelosaksische monni- *55 aaar Ierland. Via dit Ierland, waar zijn «•rkeur voor de geloofsprediking onder de ïriezen wordt opgewekt trekt de Angelsaks St. Willibrord naar Nederland. In een vol gende les wordt een beeld gegeven van dat Nederland in de 7e eeuw, terwijl in de derde les het optreden van Willibrord en Bonifa- cius en hun voornaamste medewerkers wordt behandeld en de voltooiing der kerstening in de 9e eeuw. In de vierde les zal dr. de Vries bespreken de vorming van het bisdom .Utrecht, de ramp der Noormannen-invallen, het herstel van het bisdom en het ontstaan ,van het sticht. De tweede docent, pater Dr. B. Kruitwagen O.F.M. zal in zijn vier lessen een beeld geven ,van de Middeleeuwen, die niet de hoogste bloeitijd van de katholieke kerk zijn ge weest, doch slechts haar moeilijke jongelings jaren waarin, onder geestelijken zoowel als leeken, veel krachten ten goede, maar ook vele krachten ten kwade hebben gewerkt. Al lereerst zal Pater Kruitwagen behandelen de eerste prediking en de godsdienstige praktijk onder de heidensche Friezen, Saksen en Franken. Hierna zal hij behandelen de orga nisatie van het kerkelijk bestuur en van het godsdienstig volksleven. Vervolgens de ket terijen en de verdere ontwikkeling van het godsdienstig leven. Ten slotte het verval en den achteruitgang, de strevingen naar gods dienstige vernieuwing en de opkomst van het protestantisme. i De derde docent, de heer L. J- Rogier, zal aantoonen, dat de rampen, die daarna, voor al door het Protestantisme en door het Jan senisme, over de kaholieke kerk in Neder land zijn gekomen, haar niet alleen hebben gediend ter heilzame vernedering en uitboe- jting, maar dat diezelfde rampen ook ten ze gen zijn geweest voor de volgende geslach ten. Want de tegenwoordige bloei van de ka tholieke kerk in Nederland steunt voor een groot gedeelte op den. heldenmoed van onze voorouders, geestelijken zoowel als leeken, en vooral van huisvaders en huismoeders, die, ondanks een 250-jarige verdrukking, geldafpersing, bespotting en achteruitzetting, aan het geloof en de zedenleer van de oude Roomsche Moederkerk getrouw zijn geble ven. De stof is ingedeeld in: de kerkelijke in deeling van 1559, het protestantiseeringspro- ces in de onderscheidene gewesten, het we- deropluisteringsproces onder de Apostolische Vicarissen, en de emancipatie der Katholie ken. Deze hoofdcursus wordt gegeven op de Donderdagen 12, 19, 26 October, 9, 16, 23 No vember, 11, 18 Januari, 1, 8, 15 en 22 Fe bruari. Alle lessen van den hoofdcursus worden gegeven in de zaal van het St. Rosa- Jia-huis, Leeuwenstraat 33. i Als een inleiding tot dezen hoofdcursus ïal op Woensdag 27 September a.s. het Willi- brordus-spel van A. J.D van Oosten worden opgevoerd door de „Vereenigde Haagsche Spelers" met Jules Verstraete in de hoofdrol. Aan cursussen en voordrachten over bij zondere onderwerpen zal de R.K.V.U. bren gen: „De Nieuwe Gemeenschap" door Magister Dr. S- Stokman O.F.M., drie lessen op 21, 28 Sept. en 5 Oct. (St. Rosalia-zaal). i „Ziekenverpleging in huis" door Mevr. M. E. Peters-Kalf op 11, 18 en 25 October (St. Lucia, Aert van Nesstraat 29). i „Woninginrichting" door Mevr. M. van Rooy-Berlage op 8, 15 en 22 Nov. (St. Lau- renshuis, Nieuwe Haven 133). „Kinderpsychologie" door Drs. Alph. W. J. Chorus op 7, 14, 21 en 28 Febr- (St. Lucia, Aert van Nesstraat 28); „Letterkunde" door G"'- Smit op 9, 16, 23 Febr. en 9 Maart ^acia, Aert van Nesstraat 29); „De technische zijde van de waterkeering in Holland" door Ir. C. J. Rijnierse c.i. inge nieur aan de Prov. Waterstaat in Zuid Hol land op 10 November (Re t. Wolff, Karre- steeg). „Economische, politieke en volkswel vaart" door Drs. G. W. Groeneveld van den Econ. Voorlichtingsdienst op 12, 19 en 26 Ja nuari (St. Rosaliahuis, Leeuwenstraat 33). „Natuurlijke historie" vertooning van po- pulair-wetenschappelijke geluidsfilms op Donderdag 29 Febr. (St. Rosalia-huis)- I Vervolgens vermeldt het programma een serie werkcursussen. Apologetiek, Geloof en Leven door Pater Dr. L. de Jonge SJ". op 27 Nov., 11 en 18 Dec. 8, 15, 22 en 29 Jan. en 12 Febr. (St. Lucia), i Volksdans door Mej. Jet Viester, v°°r eerstbeginnenden 20 lessen, waarvan eerste op 2 Oct. (gymnastiekzaal de Jagerstraat 42). jVoor gevorderden en deelnemefs aan leiders cursus 20 lessen waarvan eerste op 30 Oct. gymnastiekzaal Verzeij denstraat) I Volkszang door A- J. van den Hurk. 20 les sen voor eerstbeginnenden, waarvan eerste op 2 Oct. (gymnastiekzaal de Jagerstraat 42); 20 lessen voor gevorderden en deelnemers aan den leiders-cursus, waarvan eerste op 3 Oct. (gymnastiekzaal Verseijdenstr.). Demonstratie-avond volkszang en volks dans op Zondag 24 Sept. in gymnastiekzaal tVerseij denstraat. i Ook zijn weer cursussen in de Moderne talen ingelegd. Ook zullen in het komende cursus-jaar weer verscheiden kunstavonden en tooneel- voorstellingen worden gegeven. Op Donderdag 14 Dec. in het St. Rosalia huis een voordracht-avond door Paul Huf. Op Donderdag 28 December in het St. Ro saliahuis Kerstspel door Bert Brugman's Ma rionetten-theater Op Donderdag 25 Januari 1940 in het St. Rosaliahuis plastisch dansen door Xanda Stradowska. Op Maandag 30 October „Als het je tijd is" door het gezelschap Saalborn-Parser in den Grooten Schouwburg. Op Maandag 20 November ,De Ondergang van „De Vrijheid" door het Nederlandsch Tooneel in den Grooten Schouwburg, i Op Woensdag 10 Januari 1940 ,,'t Leven Onder Schijnwerpers" door de Ver. Amsterd- In den ouderdom van 67 jaren is heden middag tegen 12 uur te zijnen huize, Mathe- nesserlaan 264, plotseling overleden de heer P. G. Buskens, zeer bekend architect van kerken, scholen, kantoorgebouwen en woon huizen te Rotterdam en elders. De heer Piet Buskens'werd 12 Mei 1872 te Rotterdam geboren. Na de lagere school kwam hij reeds op 13-jarigen leeftijd bij zijn vader in het metselaarsvak. Al jong gaf hij blijk van een bijzonder talent. In de avonduren volgde hij de lessen aan de Aca demie om zijn theoretische kennis van het ■bouwvak te vergrooten. Op nog jeugdigen leeftijd verloor hij echter zijn vader en werd toen opzichter bij den straataanleg. Deze po sitie bevredigde hem eehter geenszins en met groote energie wierp hij zich op de stu die van de bouwkunde. Hij liet zich inschrij ven op den dagcursus van prof. Henri Evers, doorliep dezen geheelen leergang met groot succes en vestigde zich hierna als zelfstan dig architect. Zijn eerste opdrachten, heerenhuizen aan de Boschlaan en de Schiekade, vestigden al spoedig de aandacht op hem en weldra ge noot hij als zoodanig een zeer groote repu tatie. Er zuilen maar weinig Rotterdamsche architecten zijn, die in de gelegenheid zijn geweest zooveel en op zoovelerlei gebied te ontwerpen: woonhuizen, kantoren, winkel panden en magazijnen huizenblokken, ker ken en scholen. Uit zijn uitgebreid oeuvre noemen wij de uitspanning Lommerrijk te Hillegersberg: het winkelpand van Meyer en Blessing aan de Blaak, het St. Franciscus-Gasthuis( dit in samenwerking met architect Jos. Margry), de St. Elisabeth-kerk aan de Mathenesser laan, de St. Theresiakerk in Bloemhof, het uitgebreide St. Lucia-complex aan de Aert van Nesstraat, het Regentessehuis aan de Wijnhaven, de R.K. Meisjesschool aan de Ro bert Fruinstraat, de R.K. H.B.S. aan den Beukelsdijk, het pand „Nijverheid en Han del" aan den Coolsingel, de St. Willibrord- kerk aan den Beukelsdijk (in samenwerking met arch. Theunissen), talrijke heerenhuizen aan den Heemraadssingel, den Westersingel, kantoorpanden aan den Ruigeplaatweg en Rochussenstraat, enz. Niet alleen tot Rotterdam beperkten zich zijn opdrachten. Hij bouwde o.a. de St. Fran- ciscuskerk te Heerlen, de kerk van O. L. Vr. Hemelvaart te Voorburg en niet te verge ten het nieuwe Jezuieten-college „Huize Kat wijk" te 's-Gravenhage. Buskens was een der meest typische ver tegenwoordigers van de Rotterdamsche ar chitecten-school. Zijn ontwerpen kenmerkten zich door hun eigen karakter, degelijke, doorwerkte constructie, krachtige expressi viteit en practische indeeling. In de architectenwereld nam hij een zeer vooraanstaande plaats in. Zijn collega's ko zen hem tot voorzitter van den kring Rotter dam en later tot algemeen voorzitter van den Ned. Bond van architecten. Ook maakte hij deel uit van de groep architecten van de R. K. Kunstenaarsvereeniging. Ook op allerlei maatschappelijk terrein heeft de heer Buskens zich druk bewogen. Van 1907 tot 1913 maakte hij deel uit van den Rotterdamschen gemeenteraad. Hij werd zelfs tot wethouder gekozen, doch bedankte hiervoor na eenige weken. Tal van semi-officieele functies heeft de heer Buskens bekleed. Hij was lid van den raad van arbitrage in het Bouwbedrijf en maakte deel uit van het scheidsgerecht voor het gemeentepersoneel en van dat voor het trampersoneel. Ook had hij zitting in het bestuur der Academie. Van zijn werken op katholiek terrein noe men wij zijn bestuurslidmaatschap van de Ver. tot oprichting en instandhouding van R. K. H. B. S. en Gymnasium te Rotterdam, van het Algem. R. K. Parochiaal Armbe stuur en niet te vergeten van den Raad van Bestuur der St. Josephs Gezellen-Vereeni- ging. Nog pas een week geleden werd de heer Buskens gehuldigd in verband met zijn gouden jubilé bij deze vereeniging, welke in hem altijd een uitnemend raadsman heeft gehad. Vermelding verdient ook- zijn onver moeid ijveren in de woelige Novemberda gen van 1918 voor orde en rust in onze stad. Om zijn velerlei verdiensten ontving de heer Buskens indertijd de hooge onderschei ding van ridder in de orde van den H. Gre- gorius den Groote. Opening nieuw speelseizoen. Ondanks de internationale verwikkelingen heeft het bestuur gemeend haar sinds 9 jaar succesvol werken niet te mogen stopzetten Juist nu kan zij wellicht medehelpen den finantieelen nood voor verschillende doelein den te helpen verlichten. Ook de medewer king aan avonden voor gemobiliseerde mili tairen heeft de ernstige aandacht van het be stuur. Daar de mobilisatie ook haar invloed heeft doen gelden op het ledental, moet het opgesteld repertoire gewijzigd worden. Nu zal op Zondag 1 Oct. a.s. in Palace een op voering gegeven worden van het blijspel „Mijn papakamerlid", waarin de regis seur, (ie acteur Vincent Berghegge zal mede spelen. Na afloop van dezen avond zal weder de gebruikelijke reünie worden gegeven met „The Rhythm Serenaders". Voor kaarten zie kabouter annonce. H.H. Geestelijken, verenigingsbesturen militaire autoriteiten etc. kunnen zich dus voor opluistering van hun te geven avonden wenden tot den secretaris H. v. d. Meijden Jr., Bergweg 169a, tel. 42664. Demonstratie en inschrijvingsavond. Wij herinneren belanghebbenden er aan, dat morgen, Woensdag, 20 September, des avonds om 8.15 uur, een insohrijvingsavond zal plaats vinden van bovengenoemde ver eeniging, in de Robert Fruinstraat 36. Toe gang vrij. Veie R. K. dames en heeren boven de 18 aar, worden tevens bij de demonstratie ver wacht. Op 1 October a.s. zal het een halve eeuw geleden zijn, dat dr. C. Groenewegen zijn medische praktijk in Rotterdam begon. Er zijn stellig maar heel weinig menschen in onze groote havenstad, die zóó onzelfzuchtig hun heele persoonlijkheid gegeven, ja vaak geofferd hebben aan hun medemenschen in nood. Velen zullen op dr. Groenewegen'? gouden feest van hun dankbaarheid hiervoor willen getuigen, al moge deze zoo beschei den menschenvriend, voor wien in zijn ver moeiend ambt van dagen en nachten ook de dracht van vijftig jaren niet ongemerkt is gebleven, stellig niet gestemd zijn voor een feestelijke huldiging. Daarom heeft zich uit zijn patiënten, oud-patiënten en vrienden spontaan een comité gevormd tot het in ont vangst nemen van de bijdragen aan een ge meenschappelijk huldeblijk. De directeur van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheidsdienst vestigt er de aandacht op, dat de kostelooze inenting tegen diphthe- rie van gemeentewege zal plaats vinden op Woensdag 20 September a.s., des namiddags tusschen half drie en half vier, in de open bare school voor voorbereidend onderwijs Polderstraat 75. Daar de enting drie weken later herhaald moet worden om in voldoende mate onvat baarheid te kunnen geven, zal de tweede enting plaats hebben op Woensdag 11 Oct. a.s., terzelfder plaats en op hetzelfde uur. Circulaires zullen huis aan huis worden uitgereikt in het stadsgedeelte, begrensd door Breeweg, Bree, Groene Hilledijk, Hil- levliet, Polderlaan, Tweede Rosestraat, Spoorbaan. Echter zijn ook andere kinderen dan zij, die in bedoelde stadswijk wonen, welkom. Voor de enting komen in aanmerking alle gezonde kinderen op den leeftijd van 1 tot ongeveer 10 jaar, tenzij zij reeds diphtherie gehad hebben, of daartegen volledig werden geënt. Inlichtingen zijn verder te krijgen aan het Bureau van den Gem. Geneeskundigen en Gezondheidsdienst, Achterklooster 26 (telef, 25000). De gemeenteraad is bijeengeroepen tegen Donderdag 21 September a.s. De agenda vermeldt o. m. het voorstel tot stichting van een psychiatrische kliniek op het terrein van Maasoord het voorstel tot vaststelling van een verordening, regelende de samenstelling en bevoegdheid van den Levensmiddelenraad enz., het voorstel tot vaststelling van een verordening op het venten, het voorstel tot aanvulling van de legerverordening en het prae-advies op het verzoek om uitvoering van een bijsteunrege ling voor venters. BEIAARDBESPELING. Het programma voor de beiaardbespeling op den Stadhuistoren op Woensdag 20 Sep tember 1939, des avonds van 910 uur, door den Stadsbeiaardier Ferd. Timmermans, luidt als volgt. 1. Fantasie; G. F. Handel. 2. a). Hoogmoedig geest, b) 't Quaet groeyt in groot getal; c) Stort tranen uyt, schreyt luyde; Valerius Liederen. 3. a) La Manon; b) Giga; Fr. Couperin. 4. a) Heer Jesus heeft een hofken, b) Van Jesus en St. Janneken, c) Hoe leyt dit kindeken; Oude geestelijke liederen. 5. Rondo (Tempo di menuetto); Kose- luch. 6. a) Opwaarts, Jos. Beltjens; b) Van 't mazeurken; E. Hullebroek. 7. Improvisatie; Ferd. Timmermans. Op de algemeene begraafplaats is gister middag onder groote belangstelling ter aarde besteld hét stoffelijk overschot van den dezer dagen plotseling overleden arts D. J. A. Wolf- son„ bekend geneesheer van den Linker Maasoever. In de kapel werd het woord gevoerd door dr. P. H. Kramer, voorzitter van den kring Rotterdam van den Ned. Mij. tot bevordering van de geneeskunde. Hij herinnerde eraan, dat dr. Wolfson 44 jaar had gepraktiseerd, waarvan 32 jaar te Rotterdam. Hij was de eerste medicus in de toen nog in aanbouw zijnde Afrikaanderbuurt. Dag en nacht stond hij klaar, ook voor de Eerste Hulp-Verlee ning, die toen nog in haar kinderschoenen stond. Namens de Ver. van Artsen op den Linker Maasoever sprak dr. E. G. R. Abra hams, namens de E.H.B.O.-Ver. Feijenoord de heer L. Kamhoot, voorts voerden het woord de heeren J. Lugt, oud-directeur der Gem. Dokken en Veren, dr. E. Wiersum, de oud archivaris en de heer G. van Eyk. Na deze toespraken werd het „lm Abend- rot" van Schubert gespeeld, waarna onder Handei's Largo de kist naar de groeve werd gedragen. KOPENHAGEN, 19 September (HAVAS) Volgens hier ontvangen berichten woedt een nieuwe golf van terreur in Bohemen en Slo wakije. Bil de Skoda-fabrieken was onder de arbeiders een oostand uitgebroken. De gestapo heeft honderden personen gearres teerd. In verscheidene gevallen hebben de families der gearresteerde arbeiders eenige dagen later papieren ontvangen van hun bloedverwant, met daarbij de waarschuwing, dat het verboden is rouw te dragen en te spreken over het overlijden. Het is waarschijnlijk, dat deze door de gestapo gepleegde moorden ziin begaan in de kelders van de Petchek-bank. Andere terechtstellingen zijn voorgekomen te Brno. waar opstandige bewegingen wer den onderdrukt. De vroegere minister-president Rudolph Beran werd gearresteerd. Wat Slowakije aangaat; te Zininia zijn eenige terechtstellingen geschied, zonder dat de Slowaaksche autoriteiten daarvan in ken nis werden gesteld. Op hun vraag heeft de gestapo geantwoord, verplicht te zijn, alle noodige voorzorgsmaat regelen te nemen, om daden tegen het Duit sche leger te verhinderen. Het schijnt dus, aldus Havas, dat men hier staat tegenover preventieve terechtstellingen. Deze terechtstellingen hebben vooral de Slo- waken getroffen, die voorstanders zijn van een samenwerking met de Tsjechen. De ge dachte daaraan komt meer naar voren naar mate de haat tegen de Duitschers toeneemt, aldus Havas. NEW YORK, 19 September. (R. O.) De correspondent van de „Daily Mirror" te Washington verklaart, dat het departement van buitenlandsche zaken krachtig zal pro testeeren tegen de tot zinken brenging van de „Athenia". Aan deze mededeeling wordt toegevoegd, dat Cordell Huil en andere hooggeplaatste functionarissen de torpedeering van de „Athenia" beschouwen als een ernstiger schending van het internationale recht dan de tot zinken brenging van de „Lusitania" Reuter seint nog uit Tallinn: De Poolsche duikboot „Orzel", welke hier de vorige week werd geinternèerd, is des nachts op dramatische wijze ontsnapt, onder het vuur der Estlandsche artillerie. Verklaard wordt, dat verscheiden man schappen der Estlandsche wacht, welke pro beerde de duikboot te laten stoppen, werden gedood. De kustartillerie opende het vuur, doch de duikboot dook snel ondgp water. Een oor logsschip en vliegtuigen zetten direct een achtervolging in. Sluitstukken van het ge schut van de „Orzel" en 14 van haar 20 tor pedo's waren den vorigen avond aan land gebracht. De Poolsche onderzeeboot „Orzel" werd indertijd op de werf van de maatschappij „De Schelde" te Vlissingen gebouwd. Dordtscli slachtoffer gevonden. ~~"T Gisteren is bij Texel het lijk gevischt van den korporaal-machinist P. M. Hofman, wo nende te Dordrecht, die 0p 8 Sept. omkwam bij de ramp van de Willem van Ewijck. Heden wordt het lijk vervoerd naar de ouderlijke woning, Noordendijk 70. Morgenmiddag pl.m. 3 uur zal het worden ter aarde besteld op de Alg. Begraafplaats te Dordrecht. PARIJS, 19 September. (UN. PRESS.) De Duitschers hebben hun posities ter verdedi ging van Saarbruecken aanmerkelijk ver sterkt en zijn blijkbaar besloten, een Fran- sche bezetting der stad te verhinderen. Van betrouwbare zijde bericht men, dat reeds groote afdeelingen van het in Polen opereerende leger naar het Westen getrans porteerd zijn. Men vermeldt reeds zonder daarvoor overigens een verklaring te geven dat die afdeelingen thans in grooten getale geconcentreerd zijn bij de Belgische en Noor delijker nog bij de Nederlandsche grens. De tijdelijke verstilling van het Westelijk front is van zeer voorbijgaanden aard, zoo zegt men ons. De groote wegen naar het front zijn welhaast verstopt door het militaire ver keer en de concentratiepunten zijn vol troe pen en voorraden. Reizigers berichten, dat eindelooze convooien in Westelijke richting trekken. Vanmorgen is te Parijs de intense diploma tieke bedrijvigheid weer opgevat. Coulondre heeft de Belgische en Turksche ambassa deurs ontvangen. Lukasiewizc is ontvangen door Champetier de Ribes. Daladier heeft met Blum geconfereerd. BATAVIA, 19 September (ANETA). Alhier is bericht ontvangen, dat het s.s. „Oranje" van de Stoomvaart Mij „Neder land", gisteren de Kaap is gepasseerd. Het schip volgt thans de route naar Colombo, waar het vermoedelijk op 27 September, dus op den in de afvaartlijst genoemden datum, zal aankomen. Zaterdagavond arriveerden te Vaals een aantal Nederlandsche militairen, die hun eer ste verlof bij hun families in Aken wilden gaan doorbrengen. Maar noch de Nederlandsche, noch de Duitsche voorschriften lieten zulks toe. Door de bemoeiingen van burgemeester Rhoen werden de verlofgangers te Vaals onderge bracht en dank zij Nederlandsche bemidde ling en de medewerking der Duitsche autori teiten werden de echtgenooten gewaar schuwd. Doch hier rees een nieuwe moeilijk heid. De vrouwen hadden geen bewijs tot grensoverschrijding, zoodat zij niet naar Vaals konden. Inmiddels werd over en weer beraadslaagd wat te doen stond. Zondagmorgen arriveerden aan de grens de vrouwen en kinderen, die de toestemming verkregen naar Vaals te komen om daar man en vader te ontmoeten. Getracht zal worden voor deze kwestie een bevredigende regeling te treffen. Aan de grens te Vaals werd een persoon aangehouden, afkomstig uit Kerkrade, die zich aan verschillende strafbare feiten had schuldig gemaakt. Hij was in het bezit van een valsch bewijs van Nederlanderschap en bleek handlan- gersdiensten verricht te hebben voor Duit sche vluchtelingen. Twee vluchtelingen trachtte hij nu weder de grens over te brengen met een valsch Ne derlandsch nationaliteitsbewijs, hetgeen niet gelokte. Ze werden in de marechaussee-ka zerne in verzekerde bewaring gesteld. Volgens de jongste gegevens van de dis- tricts-arbeidsbeurs te Sittard, welke belast is met de zorg voor de Nederlandsche arbei ders in Duitschland zijn er momenteel nog totaal 775 Nederlanders uit het Limburgsche grensgebied in Duitschland werkzaam, waar van 615 in de mijnen en 160 in andere be drijven. Deze menschen ondervinden sterk den weerslag van de teruggeloopen markenkoers. Het derde van hun loon dat in Duitsche bankbiljetten wordt uitgekeerd, heeft door de depreciatie een aanzienlijke vermindering ondergaan. Dit is voor velen aanleiding geworden om niet meer in Duitschland te gaan werlcen. Cabaret en Tponeelgroep in de Tivoli- Schouwburg. Op Maandag 5 Februari 1940 een nog in studie zijnd stuk door het Nederl. Tooneel in den Tivoli-Schouwburg. Op Maandag 8 April „Jeugd" door de Too- neelgroep „Het Masker" in den Grooten Schouwburg. Het secretariaat van de R. K. Volksuniver siteit is gevestigd Wolfshoek 6. Aldaar kan men zich voor het lidmhaatschap en de cur susseri opgeven. Wij wekken de Katholieken van Rotter dam hiertoe op. Aangiften van 16 September 1939. BEVALLEN"J. M. Bijlsma geb. Broeijer d. M. M. Verburg geb. Wesdorp z. A. G. de Zeeuw geb. Slingerland d. C. Bijdevier geb. Kraayenbrink d. M. C. de Wit geb. van Andel d. A. Kusters geb. Mol z. J. C. Kuija geb. Alkhoven z. M. E. van Tricht geb. Veldhoen z. L. C. C. v. d. Wolf geb. Ouwerling d. J. C. Meulenkamp geb. van Ovost z. E. F. W. Lussenburg geb. de Leeuw d. L. M. Straete- mans geb. Brandstedt z. M. W. Lader geb. van Berkel d. H. van Ipenburg geb. Gompels z. L. M. Gums geb. de Ries d. P. W. C. van Gent geb. van Meel d. J. M. Otto geb. Bense d. D. Ooms geb. Slootjes d. W. E. H. Olthuijssen geb. van Gennep z. M. A. de Kok geb. Cleton d. E. C. C. Vonk geb. v. d. Broek z. C. A. Scheffers geb. Lammers z. H. C. Schmitt geb. Fenijn d. G. J. Leeuwangh geb. v. d. Molen d. J. M. F. Udo geb. Haar- sclhorst z OVERLEDEN: P. C. de Wit d. 15 J. D. J. A. Wolfson m. van C. H. F. de Cocq 74 j. F. B. H. N. J. Schols m. van C. H. v. Dort 55 J. A. Fllpse wéde. van W. F. H. de Ruijter 64 j. A. J. Kampen wede. van G. Schuringa 62 j. C. J. Reynders z. 21 d. A. v. Vliet vr. v. C. de Jong 81 j. E. v Trommel vr. van A. Lermer 55 J. A. v. d. Linden wedr. van A. M. Klem 82 J. M. v. Eesteren wede. v. J. Wielhouder 79 j. M. Verhoeven vr. van G. van Beest 37 j. M. D. Carriere ongeh. m. 29 J. J. Deurloo m. van J. Raas 81 j. Voorts als levenloos aangegeven: E. Wiemer geb. de Boon d. Aangiften van 18 September 1939. BEVALLENA. W. Vandervelt—Zegers z. - J. C. Eyeriks—v. d. Meer z. H. de Roo— Marks z. A. M. Meijer—Goumare z. J. Ring- levervan Maurik d. W. C. GroenVerkam man d. A. Qualm—Dahlhaus z. H. M. Wilde- boer SchutBroodman d. J. H. v. d. Poel Leenheer z. M. C. KosterKleijn d. H. Tul- nenburgFormenoy z. A. Blomv. Bennekom z. A. M. E. de Ridder—Eelsingh z. H. P. Notenboomvan Rijswijk z. en d. A. M. v. d. Ven Jutte d. G. J. Schuitenvan Gerwen d. H. J. v. d. HeijdenMager d. J. B. de Snoo •van Eijk d. C. A. Ravenschotv. Beekum d. J. SarneelHakkens z. C. Engelbrecht v. Beek d. M. P. Kranendonkde Champs d. E. C. M. MeysClarijs z. s. de Prez Hoffmann z. C. J. v. Beuningenv. d. Star z. N. BerlijnVerhoeve d. J. GuykenWies- hofer d. q. HeusdensDorsman z. A. G. JansenGaal z. L. J. van Santenvan Oyen E. BraasemPappie z. J. DiehleThijsse l. J- C. van ArlcelDekker z. A. Deijbel V. d. Berg z. A. C. Verweij—Ross z. J. Ver- lindenvan Walsum z. M. J. LueskenStein- metz d. A. Boer—Levering z. N. Bajema— van Nieuwpoort z. L. ter Morsvan Dalen z. A. van Driel—v. d. Brink z. A. P. Lee man—v. d. Heir'-m z. J. C. den Engelsman— Hooglander d. F. Revet—Wants d. H. p. van Steeni ioold z. A. de Graaf-v. Pol d. A Holierhoek—de Weijer z. D. Lomeyer-L j,n z. G. P. v. d. Doesv. d. Haar z. d, A. M. Mouwen"Wevers d. J. J. Noorlandervan Eldjjk z. B. Simons Tuk d. A. de Bruyn—Wilschut z. G. Hujj- zers—Lucas d. M. VuykVogelaar d. B. S. M. van DuinenLAman z. OVERLEDENA. M. E. Eelsingh vrouw v. C. de Ridder 36 j. D. J. v. Vuuren z. 2 j. M. de Sterke man v. L. F. de Sterke 59 j A Blum van v. C. F. Bar 57 j. A. Kaan vrouw v. C. H. Laats 57 j. A. Kuypers man v. M. B. Sens 54 J. M. Schrier vrouw v. L J Martens 62 j. T. J. v. Wijk wedr. v. C. li. Mohring 85 j. C. Hamermans wedr. v. E. v. Noort 61 j, E. A. Streefkerk vrouw v. W. F. G. v. Vliet 24 j. D. A. Sik man v. A. Kaufman 77 j- M. Biermans wed. v. J. J. Klekamp 75 j. C. J. Baartman vrouw v. J. v. d. Stek 58 j. D. Bras man v. J. Buitendijk 70 j. N. Hulst wedr. v. M. v. Kleef 67 j. J. Brekko wedr. v. P. Neeleman 84 j. A. Buisman vrouw v. E. v. Dyic 20 J. Voorts als levenloos aan gegeven: J. w. Buys—v. Krimpen d. E. P. VerhagenVerhoeven z. BURGERLIJKE STAND GEBORENGeertruida, d. v. Th. J. v. d. Meu- len en C. Rutte Pieter Ar, z. v. G. L. v. d. Meer en M. I. B. Vingerling Johanna, d. v. J. Hendriks en J. P. vi Drimmelen. GEBOREN: Anna T., d. v. J. H. Zeitzen en C. C. A. Greve Pia M., d. v. J. A. Plag en J. J. M. Zonneveld. ONDERTROUWD: J. J. F. Borghouts, 28 J., en W. J. H. v. Veen, 21 J. A. A. Huysmans, 32 j., en M. C. Sonneveldt, 26 j. D. Heijna, 25 J., en J. E. Romein, 22 j. P. F. J. van Lith, 25 j„ en W. H. v. Klooster, 19 J. GETROUWD: G. M. Arcarl, 25 J., en J. M W. Meijer, 24 j. L. A. de Waal, 22 J„ en C. Zyderveld, 19 j. A. J. van Tongeren, 27 j., en C. H. H. Jansen, 29 j. J. Heeg, 35 j., en E. Monshouwer, 26 j. J. van Wijngaarden, 231 j., en A. J. Gores, 23 j. J. W. Stok, 39 j., en c! P. Esveld, 31 j. J. G. Gravesteijn, 26 j., en A. M. v. Bookel, 26 j. C. Stillebroer, 25 j. en A- L. Schelling, 26 J. OVERLEDEN: J. H. Schouwink, 48 j., echtg. v. N. J. Hollander. DE GEMEENTEWONINGEN De laatste woningen, die het Zomerland ontsieren, en die nog van de gemeente zijn, zullen nu binnenkort verdwijnen. De ge meente heeft de huur opgezegd. ONGEVAL. Hedenmorgen werd de klinker J. Schou ten uit Bolnes en werkzaam bij de N.V. Boele's Scheepswerven en Machinefabrie ken aldaar door een ijzeren bulb, die losge- drild was, op het hoofd getroffen. Met een gapende hoofdwonde moest hij zich onder geneeskundige behandeling steilen. GOED VOORBEELD. Voor ontspanning van de hier liggende militairen heeft een onbekende uit onze ge meente 25 geschonken. T. A. V. E. N. U.-CONCERT. Woensdagavond zal in de muziektent op de Dam de muziekver. T. A. V. E. N. U. een concert geven- BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Frederik, z. van E. den Oud sten en F. E deling. Arina, d. van N. Ver steeg en C. Montebain. Pieter, z. van A. Huiskes en C. Rodie. Jannetje, E. D., d. van H. Veer en G. den Oudste. ONDERTROUWD: P, M, Herens 27 j, en W. Beekhuizen 27 j. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente is in openbare vergadering bijeengeroepen tegen Vrijdag 22 September a.s., des avonds te half acht- De agenda vermeldt om.: Benoeming van een lid der comnVL"""^* van toezicht op de gemeentelijke arbeids':ieurs. Voorstel van B. en W, tot hof verleenen van vergunning ingevolge de erfpachtsacte aan B. Spreij's meubelfabrieken en Hout handel N.V.; idem tot het verkoopen van verschillende perceelen gemeentegrond aa" e Richard Holstraat, Surinam es ingel en wee'inekstr.; idem inzake de ont^S6111"® van eenige perceelen in verband mei de Uitvoering van het westelijk doorbraakP an; idem tot het toesta3'"1 van een cred'iet ten behoeve van het treffen van maatregelen ter bescherming iegen aanvallen uit de lucht ten dienste van de licht- en waterbe drijven; idem tot het toestaan van een crediet ten behoeve v»11 ,n bouw en de inrichting van eenige oellen ln het bureau der gemeente politie, HET JUBILEUM der NED. spoorwegen Ter gelegenheid van het 100-jiarig jubi leum der Nederlandsche Spoorwegen is het Station alhier op smaakvolle wijze versierd met attributen aan de Haritngvisscherij ont- leend. De leuze der Spoorwegen: Veilig, t'S' Voordeelig, is door den heer G. J. En- Se's> beambte van station Vlaardingen, op zeer aardige wijze in beeld gebracht en op de overkapping geplaatst met daarboven het embleem der Spoorwegen, een vliegend wiel met de jaartallen 18391939. Bloe men, vlaggen, enz. dloen die rest om het geheel een fleurig aanzien te geven. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Willem A., zoon van C. M. Bot en G. S. M. Kollaard, Baljuwstraat 77 Pieter, zoon van J. H. van Amen en G. G. van Wolfswinkel, Schouitstraat 30 Chris tina, dochter van A. vain den Boogert en K. von Beers. Twee Vriendenstraat 14. - Abraham C., zoon van M. Snoek en A. Don kersloot, 3e Maassteeg 6. OVERLEDEN; Gilles Muste 7 4j„ echtgen. van Kaatje van der Meer, Rembrandtstraat 5. Krijn van der Knaap 57 j. echtg. van F. J. Blondé, Stejjnstraat 51. Jacobus van Wijk 59 j., echtg. van W. S. Breederveld, Schiedamscheweg 60. NIEUWE WATERWEG aangekomen 18 September namiddag: 6.20 NORA, m., (Ned.), Londen! Vertrokken 18 September namiddag: 8.35 NIEUWLAND, Noordzee. IJMUIDEN aangekomen 18 September MAD- JOE, m., Lysekil (voor Zuiderzeewerken)- NEZO. m., Rafsö, voor Almelo. Vertrokken 18 September BARNEVELD, La Plata, VLISSINGEN 18 September aangek.» CYG« NUS, Antwerpen, bunkert; gep. naar AntwerpenJUTLANDIA, BangkokJ FREDERIKSBORG, Leningrad; COLUMBA, Stavanger' S., Noordzee; gep. na3-1" Gent: ULLA, Noordzee. tJAVA-NEW-YORK LIJN. K°TA RADJA, Java n. New-York 13 te Boston, R KON- STOOMBOOT MIJ, BARNEVELD 18 van Amsterdam n. La Platst» 's GRAVENHAGE, 18 September. De hoofdin genieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord Brabant te 's Hertogenbosch maakt bekend, dat ten behoeve van het herstel van aan sluis no. 7 van de Zuid Willemsvaart te Aarle-Rixtel ontstane schade, de scheepvaart door deze sluis gestremd zal z(jn van Donderdag 21 September 1939 7 uur v.m. tot Zaterdag 23 Sep tember 1939 7 uur v.m. of zooveel korter of langer als mogelijk of noodig zal blijken. BERICHT AAN ZEEVARENDEN. NEDERLAND. Drijvende mijnen gerapporteerd. Op 16 September jl. ten 0600h werden drijvende mijnen gerapporteerd op 53 gr. 7 min. Nb., 4 gr. 42 min. 5 sec. El. (be-W. Texel) en 52 gr. 54 min. Nb., 4 gr. 34 min. El. (naby Schulpengat). s.s. Johannes Molkenhuhir. LONDEN, 18 September. De admiraliteit deelt mede, dat het Duitsche s.s. Johannes Molkenbuhr in zinkenden toestand is aangetroffen. De 42 op varenden zijn door een Engelsch patrouillevaar tuig gered en in een Engelsche haven aan wal gebracht. Omtrent de kwestie, of het schip tot zinken gebracht is, loopen de meeningen uiteen. (Het s.s. Johannes Molkenbuhr, groot 5294 tons bruto en 2611 tons netto, gebouwd in 1936 by do Flensburger Schiffsb. Ges. te Flensburg, behoor de aan de reedery Hugo Stlnnes G.m.b.H. ta Hamburg. Red.) s.s. Kafiristan getorpedeerd. NEW-YORJf, 18 September. Het Amerikaan- sche s.s. American Farmer heeft draadloos mede gedeeld, dat het 129 opvarenden van het Engel sche s.s. Kafiristan heeft opgenomen. Dit schip was op 300 myi ten Westen van Ierland tot zin ken gebracht. (Efet s.s. Kafiristan, groot 5193 tons bruto en 3226 tons netto, gebouwd in 1924 btf Short Bros Ltd. te Sunderland, behoorde aan de Hindustan Steam Shipping Co. Ltd. (Common Bros Ltd.) te Newcastle. Red.) VERWACHT TE ROTTERDAM. I GATEWAY CITY 17 v. Mobile. INDRAPOERA v. Batavia 19 in 't Eng. Kanaal JUVENTUS V. Savona SADO MARU v. Japan 19 te Antwerpen vertr 20 VERWACHT TE ROTTERDAM. TAJANDOEN v. Batavia 16 te Djeddak.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 4