a om maar halen. u 5^ Grepen uit de begrootingen. 11 DONDERDAG 21 SEPTEMBER 1939 Huis der Koningin. Hooge colleges van Staat. Algemeene Zaken. Buitenlandsclie Zaken. Nationale Schuld. Einauciën. Defensie Onvoorzien. DOODELÏJKE AANRIJDING. STAATSMUNTBEDRIJF. Nieuive kwartjes en dubbeltjes. De „Johan van Oldenbarnevelt thuis. BOTSING TUSSCHEN TWEE VRACHTAUTO'S. Eén PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING. Hoofdstuk I (Huis der Koningin) Aan gevraagd wordt een bedrag van 11.560.000. Evenals het vorig jaar u hierin een bedrag van 60.000 begrepen voor de voortzetting der restauratie van het Koninklijke paleis te Amsterdam. Hoofdstuk II (Hooge colleges van Staatï. Uitgetrokken is een bedrag van 1.906.430 of f 33.143 meer dan het vorig jaar. Hoofdstuk II A (Algemeene Zaken.) y Aangevraagd is een bedrag van 88.268, he-- S^en ten opzichte van het loopende jaar een Vermindering beteekent van 4646. Hoofdstuk III •'dVZ/,.4* hï,v„n «een hcger bedrag van 65.738 op den post buitenlandsehe zen dingen en consulaten, waartegenover een aantal verminderingen op andere posten staat tot een totaal van 18.523. Met het oog op de vestiging te 's-Graven- hage van een gezantschap van Canada is overgegaan tot accrediteering van een gezant bij de regeering van dat Dominion. De noo- dige gelden worden hiervoor aangevraagd, onder opmerking, dat daartegenover de uit gaven, tot dusver veroorzaakt door de plaat sing van een beroeps consul-generaal te Montreal, voor memorie wordt uitgetrokken. De regeering van Finland heeft het voor nemen te kennen gegeven, van af 1 1940 een afzonderlijk gezantschap te - venhage te vestigen. In die omstandigheden wordt het gewenscht geacht wederkeengheid te betrachten en de mogelijkheid Nederland voortaan te Helsinki fe tegenwoordigen door een gezant, die aiuaar woonplaats heeft. ne vermindering van het bedrag, uitge- trokken voor de jaarwedde van den handels attaché te Londen is een gevolg van reorga. van den dienst; overwogen wordt, dm consul-generaal te Londen tevens te van Harer DeltoorJbe regeering heelt te '„-Graven- hase waar zij tot dusver door een zaakge lastigde was vertegenwoordigd en Qt geaccrediteerd. Met het oog[daarop u we- derkeerigheid gewensch f_ §^en verhoo- ging van uitgaven met zi brengen. Hoofdstuk Vila (Nationale Schuld) Uit getrokken is een bedrag van 157.292.070 (vorig jaar 159.009.743) voor den geheelen «ïenst. Voor den gewonen dienst is het bedrag gesteld op 146.292.070 of 1.717.673 minder dan het vorig jaar De gevestigde schuld vordert in 1940 wegens rente ƒ92.834.600 en wegens aflos- 69 891 000, waarvan onderscheidenlijk 3.524-005 'en ƒ21.611.525 iegrootings-onderdeelen bracht. Minnie, doe niet zoo flauw. „IJZEREN MIKE" de sterkste worstelaar ter wereld. 100 Dollar belooning voor den gene die hem over wint En toch ga ik hei probeeren Dat is een flinke prijs, Ik ga het probeeren. Ik ga het toch probeeren Minnie. Ik ga weg Als je het toch dn°' wil ik niets meer met je p-ps. te maken hebben Je zou direct dood geslagen worden AJUV* Dog Vooruit schiet op, hier metj het geld. Zoo, geef de 100 dollar eens gauw J terug Ik weet nog niet of dat alles wel 100 dollar V. waard is. Het verheugt mij u deze be looning te overhandigen, Hoera, hoera. Ha, dat is dus jullie manier van Zwaar geha vend weet Mickey te overwinnen. Maar toch zeg ik je Ja> want ik had dat je het niet had jou beter |<un_ moeten doen. M nen sturen I y Minnie, wat heb jij dien kerel van katoen gegev^.i Q Ik zal je leeren om eerlijk te zijn.... Hei>- - 'ivermoordt me. C Jij gemeene Au, au. Ja, ik kon het niet hebben, dat die vent jou zoo probeerde te bedriegen. u .o1 Copr 1939, Walt Disney Productions World Rights Reserved Distnbutcdb^KincFe^ jiaar worden andere overge- Hoofdstuk Vllb (Financiën) In totaal HoofdstuK 177.285 of 5.183.014 wordt aangevraagd l'w" 1 minder dan voor 1939 is toegestaan. Van deze vermindering komt ƒ4.906.796 op rekening van den kapitaaldienst en 276.218 voor den gewonen dienst. Hoofdstuk VIII (Defensie) Op deze begrooting is uitgetrokken ƒ232.029.712, waarvan 84.232.421 op den kapitaaldienst. De begrooting van den gewonen dienst 1640 wordt aangeboden met een eindcijfer, dat f 13.021.870 hooger is dan dat van het dienst jaar 1939. Ter toelichting van deze stijging wordt het volgende opgemerkt. Zooals nader uiteengezet in <j0 memorie van toelichting behoorende bij cle defensie. begrooting 1939, bedraagt de te verwachten stijging van den gewonen dienst voor 1940 en volgende jaren boven het eindcijfer vnnr 1939 rond ƒ12.8 millioen. Het eindcijfer voor 1939 werd echter nadien met 82.749 ver minderd, zoodat in verband hiermede de te verwachten stijging nader op rond 12.9 mil_ Hoen gesteld moet worden. Intusschen is een nieuwe verdeeling van de kosten van het korps poUtmtroepen OVer de begrootingen van de departemen^en van defensie, justitie en binnenlandsche zaken tot stand gekomen, waardoor ruim f mil lioen méér ten laste van de defensiebegroo- ting komt dan anders het geval zou zijn. De j te verwachten stijging van het eindcijfer ondergaat hierdoor nogmaals een verhooging, zoodat deze stijging uiteindelijk 13.5 mil lioen zal bedragen Dit eindbedrag is in 1940 reeds vrijwel geheel bereikt als gevolg van de omstandig heid, dat in genoemd jaar de uiteindelijke vredesorganisatie goeddeels aanwezig zal zijn. Van het op den kapitaaldienst in den loop van omstreeks 4 jaren aan te schaffen mate rieel zal in 1940 reeds zooveel zijn opgeleverd, dat oefening en opleiding in vredestijd naar behooren zal kunnen plaats vinden. Behoudens de uitgaven, die een gevolg zuilen zijn van de verlenging van den duur der eerste oefening en van de herhalings oefeningen mag worden aangenomen, dat de exploitatiekosten van de weermacht geen belangrijke verhooging meer zullen onder gaan. Op Hoofdstuk VIII (Defensie) is op deze begrooting voor nieuwen aanbouw uitge trokken op den gewonen dienst 18.031.000, waarvan 4 millioen als derde termijn voor den kruiser 1938, 3.250.000, als derde ter mijn voor de torpedobootjagers 1938, 3 mil lioen ais derde termijn voor de onderzee booten 1938, 2 millioen. als eerste termijn voor kanonneerbooten 1940, 300.000, als tweede termijn voor de torpedomotor- booten terwijl voor groote zeeverkenners is gerekend op een bedrag van 5.481.000, waarvan 4.981.000, voor aanschaffing van vliegtuigen en f 500.000, voor artillerie- materieel. t Op den kapitaaldienst wordt aange vraagd 24.700.000, waarvan voor: 3 ka nonneerbooten (3e termijn) 4.000.000i 1 fiottieljeleider (3e termijn) 3.200.000, 1 kruiser 1939 (2e termijn) 6.500.000, 6 HET GOEDE VOORBEELD. Het benzineverbruik door auto's in Italië moet tot het uiterste beperkt worden. Starrace, secretaris-generaal der fascistische partij geeft het goede voorbeeld en maakt gebruik .van een paard en rijtuig. mijnenvegers (2e termijn) 2.000.000, 1 tankschip (2e termijn) 1.000.000, 19 tor- pedomotorbooten (2e termijn) 3.000.000, 22 torpedo-watervliegtuigen (2e termijn) 2.500.000, 1 kanonneerboot (le termijn) 2.500.000. De drie kanonneerbooten, waarvoor bij deze begrooting op den gewonen dienst een le termijn wordt aangevraagd, zullen moe ten dienen ter vervanging van Hr. Ms. ka nonneerbooten „Brinio", „Friso" en „GrunoV welke wegens ouderdom aan den dienst zullen komen te ontvallen. De som van 18.031.000 op den gewonen dienst voor nieuwen aanbouw aangevraagd, is weliswaar 500.000, hooger dan 't in de memorie van toelichting tot de defensie- begrooting voor 1938 genoemde bedrag van ongeveer 17,5 millioen,. dat gemiddeld per jaar aan aanbouw moet worden besteed om de sterkte der zeemacht op het door den minister noodig geachte peil te houden, doch over de jaren 1938 t/m 1941 zal in totaal niet meer dan ongeveer 70 millioen voor dat doel op dien dienst worden aange vraagd. In de memorie van toelichting behooren de bij de defensie-begrooting 1939 werd uiteengezet, dat in bepaalde omstandigheden eenig licht materiaal benoodigd is voor het beveiligen van den invo-ar van voedsel en grondstoffen over zee. Wat de kanonneer booten betreft zou dit materieel moeten be staan uit de 6 booten, welke in de memorie van toelichting behoorende bij de defensie- begrooting voor het dienstjaar 1938 als „be wakingsvaartuigen" werden aangeduid, be nevens een reservevaartuig. In eerstgenoemde memorie van toelichting werd in uitzicht gesteld, dat de bouw van de 7e kanonneerboot gefinancierd zou kun nen worden uit het gemiddeld jaarlijks ten laste van de gewonen dienst te brengen be drag van 17.5 millioen. Sindsdien zijn ech ter de projecten voor deze schepen volledig gereed gekomen en is met den bouw be gonnen. Het is daarbij gebleken, dat de kos ten hooger zijn dan aanvankelijk was ge dacht. Dit brengt mede dat in het z.g. 17J/2 millioens-bouwplan, dat ten laste van den gewonen dienst komt, niet voldoende ruimte is om deze 7e kanonneerboot overeenkom stig de aanvankelijke verwachting onder te brengen.: Immers in dit plan komen reeds 3 kanonneerbooten voor ter vervanging van de 3 Brinio's. Er viel dan ook niet te ontko men, dit 7e schip ten laste van den kapi taaldienst te brengen, als overigens met de andere lichte strijdkrachten voor de handels bescherming reeds was geschied. Resumeerend staat het met de financie ring van den bouiw der kanonneerbooten aldus, dat reeds ten laste van den kapitaal dienst waren gebracht 3 booten, die te za- men met de 3 Brinio's het aantal op 6 zou den brengen, dat voor de vervanvers van de 3 Brinio's nu een eerste termijn in het kader van het 17)4 millioenplan ten laste van den gewonen dienst komt en dat voor het in verband niet de handelsbescherming benoo- diigde 7e schip de eerste termijn op den ka pitaaldienst is gebracht. .Voor defensieve uitrusting van koopvaar dijschepen is wederom een bedrag uitgetrok ken, t.w. 2.000.000. Voor dat doel werd reeds toegestaan voor 1938 2.000.000 en voor 1939 400.000. Voorts is terzake, bij het ontwerp van wet tot wijziging en verhooging van het achtste hoofdsuk der rijksbegrooting voor het dienstjaar 1939 nog aangevraagd 600.000. Deze bedragen .vormen een totaal van 5.000.000 De torpedo's, waarvoor een bedrag van 2.130.000 wordt aangevraagd zijn bestemd voor bewapening van de voor den dienst hier te lande aangewezen torpedomotor- booten. Bovendien wordt op den kapitaaldienst een bedrag van 2.500.000 aangevraagd voor aanvullende reserve-oorlogsmunitie voor in dienst zijnde en in 1940 in dienst te stellen vaartuigen De reserve-oorlogsmunitie werd tot nog toe, na indienststelling van het betreffende schip, in den loop van een aantal jaren aan geschaft. Mede gezien den dwingenden eisch, de paraatheid der weermacht op korten ter mijn zoo hoog mogelijk op te voeren, is 'het noodzakelijk dat deze munitie zooveel mogelijk reeds bij de indienststelling den schepen aanwezig is. Personeel. A. Zeemacht. Het aantal adelborsten, dat dit jaar in op leiding zal worden genomen voor de ver schillende officierskorpsen, is wederom be langrijk uitgebreid. De opleidingen van personeel beneden den rang van officier werken op volle capa citeit. De toeloop van jongelieden is in Ne derland zeer bevredigend, zoodat voldoen de selectie kan worden toegepast. De toe loop is in Ned.-Indië niet zoo bevredigend. De geleidelijke toeneming der sterkte waarborgt, dat op voldoende wijze kan wor den voorzien in de bemanning van het zich uitbreidend materieel der zeemacht. B. Herhalingsoefeningen. De aan de herhalingsoefeningen verbon den kosten worden geraamd op 1.669.700. Uitgaven voor Curaqao. De uitgaven voor de bescherming van Curacao eischen een bedrag van 566.553. Kostenverdeeling van het korps politietroe pen. In de laatste jaren hebben zich twee om standigheden voorgedaan, welke elk voor zich oorzaak zijn, dat de bestaande gelijke verdeeling van kosten over drie departemen ten niet meer billijk kan worden geacht In de eerste plaats heeft het korps politie troepen een belangrijke uitbreiding onder gaan, welke uitsluitend was gegrond op de noodzakelijkheid om, in verband met de ge wijzigde internationale omstandigheden, maatregelen te nemen ten aanzien van de strategische beveiliging, een aangelegenheid, waarbij de departementen van justitie en van binnenlandsche zaken in geeneriei op zicht zijn betrokken. In de tweede plaats is, sedert de in 1938 in de Dienstplichtwet aangebrachte wijziging tot uitvoering is gekomen, gedurende het geheele jaar een zoodanige sterkte aan ge oefende troepen aanwezig, dat voor het ver- leenen van militairen bijstand niet meer in hoofdzaak een beroep op het korps politie- troepen behoeft te worden gedaan. Als ge volg daarvan kan de instandhouding van het korps politietroepen niet meer van groote beteekenis voor het departement van Binnenlandsche Zaken worden geacht, dat daardoor voor dit departement een bijdrage van 1/3 in de kosten van genoemd korps gewettigd zou zijn. In verband met het vorenstaande is, naar een andere kostenverdeeling omgezien, wel ke meer in overeenstemming is met den aard en de grootte van de belangen van elk de partement. Het departement van Defensie heeft verre de grootste belangen bij de instandhouding van het korps. Niet alleen komt het meeren- deel van de. door het korps verrichte dien sten uitsluitend aan dat departement ten goede, doch bovendien is de slechts voor het departement van Defensie van belang zijnde strategische beveiliging oorzaak, dat het korps in korten tijd sterk moest worden uit gebreid. De belangen van het departement van Justitie zijn niet in die mate bij de instand houding van het korps politietroepen be trokken als zulks ten aanzien van het de partement van Defensie het geval is. Noch tans biedt de aanwezigheid van een goed ge disciplineerd, wel bewapend en voor de uitvoering van den politiedienst geschoold militair korps, aan het departement van Justitie de gelegenheid om, indien noodig, de rijkspolitie op korten termijn te. versterken. Als gevolg van de omstandigheid, dat het korps politietroepen bij uitstek geschikt blijft om militairen bijstand te verleenen en dan ook in de eerste plaats daarbij zal worden betrokken, heeft ook het departement van Binnenlandsche Zaken nog belang bij de in standhouding van het korps politietroepen. Op grond van het vorenstaande, de be langen van elk der betrokken departementen tegen elkander afwegende, is een nieuwe kostenverdeeling op den grondslag departe ment van Defensie 4/7, departement van Jusitie 2/7, departement van Binnenlandsche Zaken 1/7, nader overeengekomen. Mochten zich te eeniger tijd bijzondere omstandigheden voordoen, welke deze ver houdingen wijzigen (bijv. een thans niet te voorziene en overigens niet waarschijn lijke sterke uitbreiding van het korps uit sluitend ten .bate van een der departemen ten), dan zal de hierboven vermelde verde ling opnieuw onder de oogen moeten wor den gezien. Eindcijfer. Gewone dienst. Het eindcijfer van den ge wonen dienst van de ontwerpbegrooting van het departement van defensie voor 1940 be draagt f 147.797.291. Voor 1939 werd voor den dienst toegestaan f 134.775.421, zoodat meer wordt aangevraagd f 13.021.870- Kapitaaldienst. Voor 1940 wordt aange vraagd 84.232.421, voor 1939 werd toege staan 98.838.850, derhalve minder 14.606.429. Het eindcijfer van de ontwerp begrooting voor het dienstjaar 1940 is derhalvtf 1.594.559 lager dan dat van de begrooting 1939- Hoofdstuk XIII (Onvoorziene uitgaven) Evenals vorige jaren wordt een bedrag van 30.000 uitgetrokken. Voor 1938 is een bedrag van 9.673.02 noodig geweest. Te Wychen is de 79-jarige mej. J. S.-M., toen zij onoplettend den weg opliep, tegen een auto geloopen, bestuurd door den heer uit Verway. Ernstig gewond werd de vrouw overgebracht naar het St. Canisius- ziekenhuis te Nijmegen, waar zij aan de ge volgen is overleden. In den ouderdom van 63 jaar is te Dongen in het Moederhuis der Eerw. Zusters Fran ciscanessen overleden de Eerw. Zuster Nor- bertine; in de wereld mej. M. A. Vissers ge- horen te Herpen. Bij den opzet van de begrooting is uitge gaan van het volgende muntprograma. Voor Nederland is rekening gehouden met de aanmunting van f 2.000.000 aan 25-cent- stukken, f 1.500.000 aan 10-centstukken, f 200.000 aan 5-centstukken, f 100.000 aan 1- centstukken en f20.000 aan y2-centstukken. Voor Nederlandsch-Indië zullen naar ra ming moeten worden aangemaakt f3.000.000 aan -guldens N.I., f3.000.0t)0 aan 1/10 gul dens N I., f 1.200.000 aan 1-centstukken N.I. en f40.000 aan y2-centstukken N.I. Door de aanmunting van f 2 millioen aan 25-centstukken voor Nederland wordt een aanvang gemaakt met de vernieuwing dezer muntstukken. Verondersteld wordt, dat door de aanmunting van nog f 1-5 millioen aan 10- centstukken genoeg zal zijn vervaard'.gd om dt in te trekken versleten dubbeltje?, te ver vangen. •>1 De „Johan van Oldenbarnevelt" is gister avond om half zes van New-York te IJmui- den aangekomen en een half uur later van daar naar Amsterdam gevaren, waar het motorschip omstreeks negen uur ligplaats heeft genomen aar, de etablissementen der Nederlandsche Dok Maatschappij aan de overzijde van het IJ. persoon ernstig, twee liclit gewond. Gisteravond is op den rijksweg Moerdijk Breda onder Zevenbergschen Hoek een Bel gische verhuisauto van de gebroeders Walon te Brussel, doordat de wagen niet voldoende rechts hield, in botsing gekomen met een met fruit geladen vrachtauto uit Bergen op Zoom. De Belgische auto, welke een snelheid van naar schatting 70 K.M. had, geraakte van den weg en botste aan den voet van den berm tegen een boom, welke hierdoor af knapte. In den wagen waren met den chauffeur nog drie personen gezeten, van wie één een ernstige hersenschudding opliep en aan een der beenen werd gewond, terwijl de twee andere inzittenden lichter kwetsuren kregen. De drie slachtoffers werden naar het Sint Ignatiusziekenhuis te Breda vervoerd. De chauffeur van de auto bleef evenals de bestuurder en de inzittenden van den ande ren wagen, welke slechts licht beschadigd werd, ongedeerd. Z.H. de Paus heeft, naar de „Geld." meldt, aan mevr. L. SmalsVissers te Nijmegen, ter gelegenheid van haar 60sten verjaardag het gouden eerekruis Pro Ecclesia et Pon- tifice toegekend zulks als erkenning van de vele verdiensten, welke zij zich verwierf door haar sociaal werk, vooral voor da blinden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1