De Ondergang van de Heilige stede te Amsterdam DE PECH VOGEL Qearmgacli ter stand met DuitschlancL DINSDAG 10 OCTOBER 1939. SCHOLING VAN ARBEIDS KRACHTEN. Achterstand tot 34.313.400 gedaald. ,Een verarming van ons openbaar leven". Minister vraagt medewerking van het bedrijfsleven. EEN DROEVE GESCHIEDENIS. Ook deze week is de poside verbeterd. DRONKEN ACHTER HET STUUR. PATER DR. G. VRIJMOED O.F.M. CEMENT en KALK voor PARTICULIERE bouwers. :vu:-'x De regeeringspersdienst meldt Het belangrijke vraagstuk van de weder opneming van werkloozen in het bedrijfs leven heeft de volle aandacht van de re geering. Deze acht het noodzakelijk, dat, nu aan den eenen kant nog steeds groote werk loosheid bestaat en aan den anderen kant nog bij voortduring vraag naar arbeidskrach ten valt waar te nemen terwijl ook uit de mobilisatie aanmerkelijke verschuivingen voortvloeien, de bezetting van open plaatsen op de arbeidsmarkt niet afstuit op een ge brek aan bekwaamheid of geoefendheid van de beschikbare arbeidskrachten. Daarom komt het der regeering noodzakelijk voor, dat met kracht wordt voortgegaan in de rich ting, welke den laatsten tijd niet zonder suc ces 'is ingeslagen om in voorkomende geval len van overheidswege behulpzaam te bij scholing, omscholing, training, enz. v arbeidskrachten. de me_ Aangezien hier in de eerste plaansoodzake- dewerking van het bedrijfsleven zaken lijk is, heeft de minister van s end tot zich in een uitvoerig schry werkgevers in het Verbond van Pr°t.-<£ werkgevers ver- Nederland, de Alg. B- van Nederlandsche eeniging en het Verbon werkgevers. heeft de minister van so ciale zaken oV g«^ezen °P het §roote be- riot bet bedrijfsleven en de overheid hebben om bier bij voortduring krachtig en soed sm"en te werken en spreekt de minis ter voorts zijn vertrouwen uit, dat de ge vraagde medewerkng door het bedrijfsle ven ten volle zal kunnen worden verleend. De minister vestigt er verder de aandacht op, dat, waar hier vlotte en soepele voorzie ningen noodzakelijk zijn) zijnerzijds een rege ling is getroffen, dat, zoowel de arbeidsin spectie als de rijksdienst voor de werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling voor zaken als deze nauw samenwerken met de af deeling werkverruiming van zijn departe ment, welke meer in het bijzonder belast is met de behandeling van deze materie. De minister van Sociale Zaken heeft ver der een overeenkomstig schrijven gericht tot alle gemeentebesturen en tot de besturen van de vier groote landelijke vakcentralen, waarin eveneens een krachtig beroep op me dewerking wordt gedaan. Tenslotte zij er nog op gewezen, dat men zich om inlichtingen terzake kan wenden tot het hoofd der afdeeling werkverruiming van het departement van sociale zaken. Uit de thans gepubliceerde cijfers van het Nederlandsch Clearing-Instituut blijkt, dat in de afgeloopen week in Nederland gestort werd voor een bedrag van 7.093.300 (v.w, 5.950.200). Hieronder bevindt zich een be drag van 6.199.700 (v.w. 5.167.300) be stemd voor betaling van nieuwe onder de clearing vallende vorderingen. In Duitschland daarentegen werd in de afgeloopen week gestort voor een bedrag van 4.081.400, zoodat andermaal een verbete ring in de positie is ingetreden en wel met 2-118.300. De achterstand in de clearing verbeterde (tan ook van 36.431.700 de vorige week tot 34.313.400 deze week. Vergeleken met den clearing achterstand op 30 Augustus, dus met het uitbreken van den oorlog, bedraagt de vooruitgang niet min der dan 7.652.500. De ontwikkeling was als volgt: CLEARING-ACHTERSTAND. 30 Augustus 41.965.900 8 September 42.085.200 15 September 41.002.100 23 September 38.772.500 30 September 36.431.700 7 October 34.313.400 Ook deze week had dus de clearing voor ons land een gunstig verloop. Bestuurder tot drie maanden gevangenis straf veroordeeld. Voor het Leidsch kantongerecht stond te recht J. S. uit Katwijk aan Zee, die trots het feit, dat hij op 2 April van dit jaar door den Leidschen kantonrechter was veroor deeld tot twee weken hechtenis, op 14 Aug. wederom stomdronken naast zijn auto was aangetroffen op de Duinoordstraat te Kat wijk aan Zee. Daar had verdachte een jon getje aangereden, dat ernstige verwondingen had opgeloopen. Na zijn aanhouding had hij verklaard, dat hij zooveel sterken drank had gedronken, dat hij vanaf Leiden als 't ware slapend gereden had. Hij begreep zelf niet hoe hij in Katwijk was verzeild geraakt. De ambt. bij het O. M. verklaarde ver dachte een groot gevaar' voor den weg. Spr. eischte daarom drie maanden gevan genisstraf en intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van twee jaar. De kantonrechter veroordeelde verdachte conform, met teruggave van de inbeslagge- nomen auto. Pastoor dr. Germ. Vrijmoed O.F.M. zal op 25 Oct. a.s. kwart eeuw in Delft werk zaam zijn. In 1914 kwam pater Vrijmoed naar Delft en werd geïnstalleerd als moderator van de R. K. Studentenvereeniging „Sanctus Vir- gilius". Voordien was Z.Eerw. bekleed met het moderatorschap van „Veritas"" te Utrecht. Op 27 April 1934 volgde zijn benoeming tot pastoor van de St. Josephparochie to Delft. Moeder m,et twee kinderen bij de politie terechtgekomen. zïterdlga/ond3 bemerkte een controleur van een warenhuis in de Ferd Bolstraat, dat een vrouw, die vergezeld was van een jongen en een meisje, resp. 8 en 9 jaar, uit een vitrine van dit warenhuis verschillende kleine artikelen wegnam. De politie kwam er aan te pas en bracht de vrouw met de kinde ren naar het bureau Stadhouderskade over. Hier werd proces-verbaal tegen haar opge maakt. ro Ter wille van haar kinderen heeft de menschlievende brigadier haar echter toege staan, direct naar huis terug te keeren. Voldoende voorraad ter heschikikng. Blijkens 't antwoord op een aan d® *adi°- controle-commissie gestelde vra S> zich aanzien, dat er voorshands v particuliere bouwers voldoende kalk ter beschikking zal blijven- v ment is weliswaar met ingang van 1 ber 1939 een distributie-regeling getrouen, deze geldt echter alleen voor de producen ten en importeurs van cement, en beoogt uitsluitend de ontwikkeling op <je cenaent- imarkt in de hand te houden. Voor kalk zijn geen bijzondere maatregelen getroffen. De prijs van cement heeft onlangs een geringe Stijging ondergaan. De prijs van kalk is on- iVeranderd gebleven. Spoorwegtentoonstelling ten einde. Nadat de tentoonstelling „De Trein 1839-1939 jj. Zondagavond, met eenige Plechtigheid gesloten werd, begon gisteren onmiddellijk de afbraak. Een sleepkoets verlaat «Zs draagkoets het terrein. IN vrijwel heel haar geschiedenis is de Kapel De Heilige Stede bij tusschenpoozen bedreigd geworden met vernieling, maar het was aan de twintigste eeuw beschoren haar totalen ondergang zich te zien voltrekken. Het gebouw, dat in 1908 aan den slooper werd overgeleverd, was evenwel niet meer de oorspronkelijke kapel, die de Katholieke Amsterdammers reeds in 1347 hadden gesticht op de plek, waar het wónder was gebeurd. Die eerste kapel immers was in 1421 door een brand verwoest. Herbouwd, werd zij zes en dertig jaar later opnieuw door het vuur geblakerd. Doch telkens verrees het heiligdom weer uit zijn puinhoopen, grooter en schooner dan het tevoren was geweest. Uit de bekende kaart van Cornells An- thonisz van 1536 blijkt, dat de kapel toen reeds haar definitieven vorm had gekregen, waarin men haar tot in het begih van deze eeuw heeft gekend. Achttien slanke zuilen van bergsteen droegen het houten gewelf en scheidden tevens de drie beuken van gelijke hoogte. Zes der peilers vormden den halven tienhoek van het koor aan de Rokin- zijde en lichtere zuilen droegen de galerijen en het transept aan de Kalverstraatzijde, waar aan den Noordkant de „Heilige hoek" was uitgebouwd, of juister de ruimte van den ouden haard, waarin het wonder ge beurd was, was ingebouwd. Tot aan de af braak in 1908 was de plek van het haard vuur en den schoorsteen daarboven duidelijk aan te wijzen. Er waren acht altaren, waarvan het hoofd3 altaar stellig aan het H. Sacrament zal zijn toegewijd. Een afzonderlijk altaar stond bij den Heiligen Hoek in de N.O. zijkapel. De kerk was zeer rijk gestoffeerd. Van de schatten, die zij herbergde bezit het Ba- gijnhof thans nog enkele fraaie altaarkus sens en processievaandels. Van de zeer vele zilveren ex-foto's, die in de kerk waren opgehangen is niets meer over. Zij werden tijdens het beleg der geuzen versmolten en tot noodmunten geslagen. Onmiddellijk na de alteratie viel het hei ligdom in handen van de benden kerk- schenners en beeldenstormers, die er op een schandelijke manier huis hielden en van het eens zoo luisterrijke heiligdom slechts de naakte muren overlieten. Op 1 Juni 1578 werd er de eerste hervormde godsdienst oefening gehouden, die merkwaardig ge noeg door geen tweede werd gevolgd, naar verluidt, omdat de predikanten met stom heid werden geslagen en kort daarop stier ven. Allerlei verhalen van spokerij brachten er bij het volk den schrik voor de kapel danig in. Zelfs de kinderen van het Burger weeshuis wilden er niet kerken. Reeds toen was er sprake van, dat de kapel gesloopt zou worden, doch dit onzalige plan kon door den prins van Oranje bijtijds verijdeld wor den. Daarna werd de Heilige Stede verhuurd als pakhuis. Eerst tegen het einde der zes tiende eeuw werd het gebouw weer dienst baar gemaakt aan de hervormde godsdienst oefeningen. Het was toen danig ontredderd. De Heilige Hoek was vrij spoedig na de alteratie door de nieuwe bewindvoerders gemaakt tot een donker hok. De haardstede van roode steenen met daarboven een klein uitgebouwd schoorsteentje of „snuivertje" werd in 1624 door een der kapelmeesters, die den pleizierigen naam van Gerrit Geurt- sen Doodtshoofd droeg, afgebroken. Doch cie sporen ervan bleven tot 1908 zichtbaar. Tot in de laatste helft der negentiende eeuw bleef de kapel in gebruik bij de Her vormden, die haar in 1898 sloten. Het ge bouw was verwaarloosd. De fundeering ver zakte en door een onoordeelkundige inwen dige verbouwing was een der peilers vol komen ondermijnd. Op de deur van bet ge v,,UWf kwam, zooals dr. Sterck uitvoerig Ver.aalt' een papier te hangen met de mededeelmg „gesloten wegens herstelling". Doch van herstelling kwam niets. Integen deel werd reeds dadelijk te kennen gegeven, dat een behoorlijke restauratie teveel zou kosten. Daartegenover stond, dat door de slooping „een zeer voordeelig bouwterrein vrij zou komen", waarvoor al een millioen geboden was. Het vooruitzicht om het kostelijke oude heiligdom te kunnen versjacheren voor een dikke bom duiten was blijkbaar voor som migen bijzonder aantrekkelijk. Maar er wa ren nog andere motieven; daarvan maakte ds. G. Vos Az. zich in de „Amsterdamsclie Volksbode" tot tolk door in dit orgaan op 21 September 1898 zijn verontwaardiging te uiten over de gedachte, dat ooit rijk en gemeente zouden medewerken „voor de in standhouding van een monument der on- gerijmdste afgoderij". Toen dr. Cuypers in het „Handelsblad" vaststelde dat de Kapel alleen maar te be houden zou zijn, wanneer de eigendom ervan tegen vergoeding werd overgedragen aan de katholieken, was het mondeling beschid daarop van een der leden van den kerkeraad: „Nog voor geen tien millioen". Intusschen werd de zaak slepende gehouden en eerst op 21 Februari 1899 werd door den kerke raad met meerderheid van stemmen besloten de kapel wegens onherstelbaarheid af te bre ken en er een kleiner gebouw voor Evangelie prediking voor in de plaats te zetten. Daar door werd tevens de mogelijkheid geopend de gronden rond de kapel en een deel van den grond, waarop de kapel rustte, winstge vend te exploiteeren. Een storm van protesten kwam tegen dit besluit los. En die protesten kwamen lang niet alleen van katholieke zijde. Doch zij werden door een Amsterdamsch kerkelijk hoogleeraar in een schrijven aan den kerke raad afgedaan met de opmerking: „Voor ons, Protestanten, is het zooveel waard, dat wordt tegengegaan wat 't prestige en 't zelfgevoel bij de Roomschen hier verhoogen kan. En historische overwegingen kunnen toch tegen godsdienstige niet opwegen." Uit dit schrijven bleek duidelijk, dat de wind woei uit den antipapistischen hoek. Dank zij het initiatief van den scherpzin- nigen referendaris van het departement van kunstzaken, jhr. Victor de Stuers, werd even wel de vraag, aan wien de N. Z. Kapel nu eigenlijk toebehoorde, aan de gemeente of aan den kerkeraad, op het tapijt gebracht en die vraag werd zelfs aanleiding tot een pro ces der gemeente Amsterdam tegen den ker keraad, dat echter door de gemeente werd verloren. Dat de kapel nog zeer wel te behouden was stond toen reeds vast. Weliswaar had de ker kerhad allen onpartijdigen deskundigen, die een onderzoek wilden instellen, zooveel mogelijk belemmeringen in den weg gelegd, weliswaar had hij alle subsidies, die hem werden aangeboden botweg geweigerd, maar toch kon jhr. B. W. F. van Riemsdijk een ontwerp tot restauratie der kapel van Nan de Pavert publiceeren, in de toelichting waarop hij de aangekondigde slooping van het bouwwerk een vandalisme noemde „die het nageslacht ons met het volste recht zal verwijten". In verband met het proces, dat de ge meente den kerkeraad had aangedaan en met de stevige en overtuigende protesten, die bevoegde instanties hadden ingediend, was het sloopingsbesluit voorloopig opgeschort. Het werd opnieuw door den kerkeraad ge nomen op 25 Februari 1908 met 108 tegen 26 stemmen. Dit was het sein voor nog meer protesten, ook van de meest bevoegden en belangeloozen. Prof, A. J. Derkinderen weer erop, dat, ter wijl de musea overvol worden, wij bezig zijn het stadsbeeld hopeloos te verarmen. De N. Z. Kapel kenschetste Prof. Derkinderen als behoorend tot „die kunstwerken, die de beste herinneringen aan de arbeids kracht van vroegere geslachten resumee- ren, zij behoort tot de werken, wier schoon heid bij uitstek voor het volk toegankelijk is en waarvan de vernietiging een verarming van ons openbaar leven geacht moet wor den." 't Was alles tevergeefsch. Voor den vorm werd de executie van de N. Z.-Kapel nog drie maanden uitgesteld. Er werd zelfs een com missie ingesteld om na te gaan, op welke wijze de kapel gered zou kunnen worden, doch de kerkeraad was vastbesloten zijn wil door door te drijven. Door zijn onwelwillendheid en tegenwerking maakte hij het zelfs de in gestelde commissie onmogelijk haar taak te volbrengen. Blijkbaar was men het volkomen eens met een fanaticus, die op een vergade ring van de Algemeene Protestantenvereeni- ging had beweerd, dat „wanneer men ge hoor gaf aan de roepstem van die velen, die smeeken om het behoud der bouwvallige an tiquiteit, men zich den vloek van een 300- jarig voorgeslacht op den hals zou halen." De vloek van een ander voorgeslacht en van het nageslacht kon de op sloopen beluste hee- ren blijkbaar minder schelen. Op 10 Juli 1908 begon de afbraak, die op 1 December afgeloopen moest zijn „tot den grond". Alleen de steenen vloer moest voor- De Heilige Hoek in de Nieuwezijdskapel te Amsterdam. loopig omwille der graven blijven liggen. Maar ook zij werden spoedig opgeruimd. Men is er in geslaagd, althans enkele be langwekkende bouwfragmenten van de ka pel, die bij de afbraak te voorschijn kwamen te redden. Zij vonden een voorloopig on derdak bij de Rijksacademie van beeldende kunsten. Bij de verbouwing dezer academie werden zij echter op ruwe wijze overgebracht naar Frankendael, waar zij als puin op een hoop werden gesmeten, waartusschen thans het onkruid welig is opgegroeid. Er bestaat echter hoop, dat deze laatste overblijfselen van de Heilige Stede, de laatste steenen her inneringen aan een groot verleden, de laat ste steenen ook, die spreken van het schan delijk vandalisme, dat de oude kapel gelijk maakte met den grond, eerlang geborgen zullen kunnen worden in het oude Waag gebouw. Uit dr. Sterck's belangwekkend boekje, dat eiken belangstellende gaarne zij aanbevolen citeeren wij tot slot nog enkele strophen van een „Klachte op den ondergang der Hei lige Stede" in de Groene Amsterdammer van 4 October 1908, gepubliceerd „op de wijze van Vondels Geuzenvespers" „Felle strijd van vele jaren over 't recht Mocht het heiligdom niet sparen 't Wordt geslecht Acht men nog zijn volkshistorie Karei Vijf, Keizer Max betreen vol glorie 't oud verblijf Van den God der Dietsche landen Sterk in 't vier. Zelfs geen Zwijger 't aan dorst randen 't Volk zoo dier Schendt geen graven sloopt geen kerken 't Brengt geen heill Wee 't volk, dat der vad'ren zerken zelfs heeft veil ^DistnhutccHwJ<m£ Copr-1959, Walt Duney production» World Right» IWrvrd

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1