„GOODBYE MR. CHIPS". LE DERNIER TOURNANT". een echt fransch noodlotsdrama. ZATERDAG 14 OCTOBER 1939 De Fran sell e filmindustrie gaat door. „BACHELOR MOTHER". MOTTEN TEGEN EEN SLECHTE FILM EEN PRIESTER IN EEN FILMROL. BROADWAY-SERENADE. Wie met Garbo in „Ninotelika" spelen. Een oude legende verfilmd. UIT DE TOBIS-ATELIERS. De „Wizard of Oz" in cijfers. Frank Morgan in „Balalaika". Harpo Marx en zijn Apen-orkest „Quo Vadis" wederom verfilmd Een zuiver-Engelsclie film. V Garson Kanin hebben wij hier leeren kennen als een zeer bekwaam regisseur in „A man to remember"-, de sympathieke dok tersfilm met Edward Ellis in de hoofdrol. Kanin is momenteel 27 jaar en dat is eerder de leeftijd van een jeune-premier, dan van een verantwoordelijken regisseur, maar Ka nin schijnt wel gevoel voor de film te heb ben en dat is meer waard dan de ervaring van jaren. Hij was een succesvol tooneel- regisseur op Broadway en toen maakte hij, als zooveel Broadway-beroemdheden, een reisje naar Hollywood, waar hij een engage ment bij Samuel Goldwyn kreeg. Bijna een jaar bleef Kanin bij Goldwyn, maar hij kreeg er niets te doen en in Augustus van het jaar 1938 verhuisde hij naar R.K.O., waar men hem 75.000 dollar gaf, om er „A man to remember" te maken. 75.000 Dollar is een klein bedrag in Hollywood om er een film mee te maken, maar Kanin speelde het klaar en de film werd bovendien een doorslaand succes. Voor een dergelijke prestatie is men in de Amerikaansche filmstad gevoelig en Kanin zag zijn contract verlengd en zijn sa laris verhoogd. En met de tweede film, wel ke wij van dezen jongen en veelbelovenden regisseur thans te zien krijgen, kunnen wij vaststellen, dat een en ander niet geheel onverdiend is. Als in „a man to remember" heeft Kanin ook ditmaal een niet alle- daagsch gegeven te verfilmen gekregen, thans echter in het komische genre en hij blijkt ook op dit gebied een bekwaam en gevoelig regisseur. Polly Parrish, verkoopster in een groot warenhuis, ziet op den dag, dat zij haar ont slag heeft gekregen, een vrouw haar baby te vondeling leggen Zij raapt het ingepakte kind op, om het de moeder achterna te brengen, maar dan gaat de deur van het vondelingengesticht, voor welks gebouw dit tooneeltje zich afspeelt, open en een nurse noodigt Poly met 't kind uit naar binnen te komen. Te laat merkt het meisje, dat zij voor de moeder wordt aangezien, maar dan heeft zij al naam en adres opgegeven, zoodat de zaak verder gaat rollen. De directie van het vondelingengesticht stelt de directie van het warenhuis in kennis van het gebeurde. Dit heeft ontslag ten gevolge, maar uit mensch- zware proef moeten doorstaan. Bijna hebben ze elkaar verraden en wanneer zij weer bij elkander zijn, vallen hierover harde woor den. Het leven gaat verder en het ziet er naar uit, dat zelfs op deze zedelijke ruïnes weer een nieuwe toekomst gaat opgroeien. Zij trouwen met elkaar en het lijkt, of de ge boorte van een kind het gruwzame verleden van deze door een misdaad aan elkaar voor altijd verbonden menschen toch nog zal doen vergeten. Maar op den drempel van het geluk, waar op zij geen recht hebben, treedt de wreken de gerechtigheid hen ten tweeden male in den weg. Zij krijgen een auto-ongeluk, waardoor zij doodelijk wordt gewond en hij opnieuw in handen komt van de justitie. Voor een misdaad, welke hij niet heeft be gaan, zal hij nu zijn misdaad van weleer moeten boeten met zijn hoofd. Het noodlot heeft zich voltrokken! Zie daar nu weer een gegeven, waarop de Fransche cineasten zich de laatste jaren bij herhaling werpen. Wanneer de donkere, onberedeneerde hartstocht het menschelijk hart is binnen geslopen, dan is het lot van dien mensch al bepaald. Wij behoeven wel niet te zeggen, hoe on danks die veel geprezen menschelijkheid deze voortdurend in mineur-getoonzette levensbeelden den toeschouwer brengen in een stemming van somber pessimisme. Het is in deze films of God de menschen geheel verlaten heeft en, gelijk zij in deze film dan ook zeggen, of de duivel onbeperkte heer schappij voert over deze miserabele schep selen. Nergens komt een straaltje van hooger, zelfs niet van zuiver natuurlijk licht deze menschen in den donkeren strijd met hun noodlot voorlichten, 't Is al vergeefsch, wat zij ondernemen. Er is in den laatsten tijd tegen zulke films al van vele kanten verzet gerezen wegens haar sterk deprimeerend karakter. Deze „dernier tournant" is er een heel eigenaardig voorbeeld van. De Nederlandsche titel van de film luidt: „Het uur der vergelding slaat voor ieder een". Hierin komt een zekere strekking tot uitdrukking, eene tendenz, welke wij aan deze film van Pierre Chenal niet willen ont zeggen, maar die toch wel diep verborgen is gebleven. Wat spel betreft, geeft „Le demier tour nant" ons in het ensemble van Michel Simon, Fernand Gravey en Corinne Luchaire wel een puikje van Fransche filmacteurs te zien. Na zijn luchthartige en oppervlakkige Amerikaansche films, zien wij Fernand Gra vey hier onder Pierre Chenal wederom een zuiver natuurlijk accent hervinden. Corinne Luchair, bekend uit de film „Vrouwenge vangenis" van verleden jaar, levert hier een bijzonder sterke creatie, terwijl Michel Simon het zeer Fransch gehouden type van den ouderen man op een prachtige wijze uit beeldt. Ook Le Vigan's uitbeelding van den neef, die het geweten der twee komt ver ontrusten door zijn tergend voorzichtige vra gen en opmerkingen, is buitengewoon scherp naar het Fransche karakter geteekend. Mar- chel Vallée en Delaitre spelen de rollen van den rechtercommissaris en den politiecom missaris, min of meer geijkt naar het type, zooals dit in de Fransche films voorkomt. Na de inhoudsweergave zal het reeds dui delijk zijn, dat deze film geen kijkspel is voor jongere menschen zonder de vereischte levenservaring. Daarom zij hier scherp voor behoud gemaakt tot strikt volwassenen. Victor Francen als Edward VII van Engeland), Jean Perier als de Fransche President Loubet), Pierre Richard Willm (als Kapitein Roussel) en Janine Dar- cey (als Sylvia Clayton) in de Fransche film „Entente Cordiale" (Grand Theatre, Rotterdam). voud zoo groot en rijk leven, een eenvoudige film in dien zin, dat zij zonder schokkende gebeurtenissen, zonder avontuur en zonder imponeerenden opzet verloopt. Maar tege lijk een film, die van een groot raffinement getuigt, waarmee de weinig schokkende ge beurtenissen geordend zijn tot een boeiend en ontroerend geheel. Men zou kunnen wij zen op een compositorische fout als het te uitvoerige Tirol-gedeelte, men zou den gees telijken ontwikkelingsgang van Chips en vooral zijn veranderde houding tegenover de jeugd minder schematisch behandeld wil len zien, men zou misschien hier en daar het sentiment wat getemperd willen hebben, maar liever behoudt men in zijn herinne ring een mooie, menschelijke film, die draait om geestelijke waarden en die de mensch als onderwerp kiest, inplaats van het ver zonnen avontuur. In de rol van mr. Chips geeft Robert Do- nat een ontroerende creatie, die geheel op de camera is afgestemd. Wie wel eens Emil Jan- nings in een rol van ouder wordenden man gezien heeft, zal thans het onderscheid ken nen tusschen den filmspeler, die zich onder werpt aan de wetten van de camera en den tooneelspeler, die zich ijdel en omslachtig uitleeft voor zijn toekomstig publiek. Zoo is hier dan een film, ontstaan, die de filmindustrie tot eer strekt, n film, die in t buitenland (en waarom dus ook niet hier?) een groot succes werd, dat vroeger alleen op minder gezonde en natuurlijke manier scheen behaald te kunnen worden, een film, die het strijden voor de goede film waard was en die van harte aan iedereen aanbevo len kan worden. C. B. Mariene Dietrich zal weer in een Ameri kaansche film optreden en ditmaal in een.... cowboyfilm. Deze is echter grootsch opgezet en geeft haar gelegenheid een rol te spelen, welke haar bijzonder goed ligt. De titel van de film is „Destry rides again". Jean Gabin, Pierre Fresnay en Charles Boyer gedemobiliseerd. De talentvolle jonge actrice Heidemarie Hatheyer werd door de Tobis geëngageerd voor de titelrol van de film „Gier Wally". Regie: Hans Steinhoff. Voor de Hans Albers-film der Tobis „Per cy auf Abwegen" werden naast Hans Al- bers, Peter Voss, Kurt Den Douven, Hintz- Fabricius en Gustav Waldau voor een rol ge- enngageerd. De bekende komiek uit het Rijnland Lud- wig Schmitz werd geëngageerd voor de nieuwe Tobis-film „lm Rebloch rumort's". Op zeer merkwaardige wijze uitte een bioscoopbezoeker te New-York zijn veront waardiging over een film, waartegen het publiek heftig protesteerde. Hij haalde een kruik vol motten, waarmee hij naar de bioscoop terugkeerde. Zoodra de tweede opvoering begonnen was, liet hij de motten los, die terstond met duizenden op het licht afvlogen. Weldra was het heele witte doek bezaaid met motten, zoodat er van de fibn niets meer te zien was. Toen alle pogingen, om het mottenleger te verjagen, mislukten, moest de voorstelling worden onderbroken. Maria Landrock, Karl Schönböck en Klaus Detlev Sierck werden geëngageerd voor de nieuwe Tobis-film „Kamerad Mut ter". R. A. Stemmle voert de regie voor de film „Donauschiffer" een Wien-film der Tobis. De hoofdrollen worden vervuld door Attila Hönbiger, Paul Javor, Hilde Krahl, Oskar Sima, Mihail Xantho, Oskar Wegrestek, Hugo Gottschlig en Karli Schoenfelder. De Praagsche filmmaatschappij A-B ver vaardigt onder den titel „Koningin van den Zilveren Berg" een film over de Tsjechische Bedevaartplaats in Svata Hora. De maat schappij heeft aan den bekenden prediker Pater Kosnar gevraagd in de film de predi katie te houden voor de pelgrims. Vergezeld van twee medebroeders begaf Pater Kosnar zich naar de filmstudio, speelde zijn rol en hield daar de predikatie. Het is langen tijd bij de groote filmonder nemingen mode geweest, ieder jaar een grootsch opgezette revue-film te lanceeren. die onder eenzelfden naam, maar met een steeds wisselend jaartal werd uitgebracht, aldus een traditie vormend, als men in film land slechts zelden tegenkomt. Warner Bros koos hiervoor als titel „Golddiggers", naar een film, die om geheel andere redenen des tijds door Mervyn le Roy gemaakt was en M. G. M. had zijn „Broadway-melody", als herinnering aan de eerste geluidsfilm, die zich op en om het revue-tooneel afspeelde. De tijd. dat het publiek zich aan louter show" vergaapte en niet maalde om een verhaaltje of een simpele intrige, is voorbij en de nieuwe vorm, waarin de revue-film zich steekt, is een handige combinatie van revue-scenes met speelfilm-fragmenten, waarbij het verhaal niet langer onderge schikt is aan de show, maar een volkomen zelfstandig bestaan leidt, waartusschen de revue-scenes als divertissement geplaatst zijn. In „Broadway-serenade" vormen Mary Hale (Jeannette Macdonald) en Jimmy Seymour (Lew Ayres) een zang- en piano duo, tot Mary de kans krijgt, in de beroemde revue's van Collier op te mogen treden. Met deze revue trekt zij door het land, terwijl Jimmy nauwelijks het hoofd boven water kan houden door hier en daar als café-pianist op te treden. Als dan ook nog Mary's naam herhaaldelijk in verband wordt genoemd met dien van Larry Bryan, den geldschieter van de revue, geeft Jimmy zich aan den drank over, maakt jalouzie-scènes, waardoor een echtelijke scheiding dreigt. Gelukkig maakt Jimmy op tijd een groote symphonie. die door Collier voor zijn revue wordt aange kocht en waardoor beide echtelieden weer tot elkaar worden gebracht. Men ziet: er wordt in dit filmverhaal geen enkele origineele gedachte ontwikkeld, het is vieux jeu van het begin tot het einde en de filmonderneming heeft dan ook haastig getracht, met revue en „show" de zaak wat op te fleuren. Zooals gezegd, vormen deze revuegedeelten geen noodzakelijk onderdeel van de intrige, zij komen er alleen in voor om wille van de „show" en teneinde ze nog eenige waarde te verleenen, wordt o.a. jn de finale gedanst op een bewerking Tschai- kowsky's „Eeinsames Herz". Al dit fraais ontstond onder de handen van Robert z. Leonard, mat dien verstande, dat Busby Berkeley, de dansmeester van de vroegere Golddiggers-films, de eer opeischt voor de gedanste finale, waaronder Mary en Jimmy elkaar met een knipoog „vinden". Voor volwassenen. C. B. In de nieuwe film Ninotchka> waarin Greta Garbo onder regie van Ernst Lubitsch een komische rol speelt als een naar Parijs ge stuurde Russische spionne, is Melvyn Dou glas, die reeds tegenover Garbo speelde in „As You Desire Me", wederom haar tegen speler. De Sovjet-commissarissen worden vertolkt door twee bekende spelers van de Duitsche film, Felix Bressart en Alexander Gramach. Merkwaardig is voorts dat een be langrijke rol vervuld wordt door dein man die na Lon Chaney en Boris Karlof den roep' heeft het grootste „monster" te zijn) Bela Lugosi. Ginger Rogers en David Nioeu in „Bachelor-mother". lievendheid neemt men het meisje weer in dienst en geeft haar zelfs salarisopslag. Polly ziet geen kans van de baby af te komen, zon der door iedereen voor een ontaarde moeder uitgemaakt te worden. En dus neemt zij de kleine bij zich op de kamer en verzorgt zij hem. Er ontstaat en genegenheid, die steeds vastere vormen gaat aannemen. Dan wordt de oude heer langs anonymen weg ingelicht over het „wangedrag" van zijn zoon en er ontstaan nog vele complicaties voor beide jonge menschen kunnen trouwen, om tege lijk daarmee het probleem van het gevonden kind op te lossen. Dit gegeven heeft zijn precaire kanten en de Nederlandsche titel „wie is de vader?" wijst al in een richting, die de regisseur niet gevolgd heeft. Een vlotte comedie, minder virtuoos en brillant als Lubitsch of Capra er van ge maakt zouden hebber^ maar toch met iets van de lichte ironie der beide meesters. Een der merkwaardigste films van den laatste tijd, Metro-Goldwyn-Mayerls On Bor rowed Time, heeft den zoogenaamden „Blau wen Wimpel Prijs" als de beste film van de maand in Amerika gewonnen. Het is het ver haal van een ouden man (Lionel Barrymore), die nog niet sterven wil om zijn kleinzoontje niet in de handen van zijn hebzuchtige fami lie te laten vallen. Daartoe spreekt hij met den Dood (Sir Cedric Hardwicke), die hem in de gestalte van een gewonen heer met hoed en jas bezoekt en hij verbant den dood naar den bloeienden appelboom in zijn tuin. In de nieuwe Veit Harlan-film der TOBIS zullen Gustav Knuth (in de titelrol), Hein- rich George, Jakob Tiedtke, Maria Landrock, Erich Fiedler, Werner Scharf en Franz We ber een rol vertolken. De film heet „Pedro soil hangen". Peter Kreuder heeft de muziek geschreven voor de Tobis-film „Flitterwochen in Gefahr" v/aarvan Paul Heideman de regie heeft. Te Otztal in Beieren worden de opnamen gemaakt voor de Tobis-film „Kamerad Mut ter". Regie Paul Verhoeven. M. W. Kimmieh schreef de novelle voor de Itala-film der Tobis: „Gang in die Nacht". L. A. C. Muller schreef naar deze gegevens het scenario. De film wordt onder de regie van Johannes Meyer gedraaid te Rome. PARIJS, 13 October (HAVAS) de gevol machtigde voor de Fransche filmindustrie, Yves Chataigneau, heeft medegedeeld, dat de eerste dagen van den oorlog de Fransche filmindustrie werd stilgelegd, aangezien de meeste acteurs en het technisch personeel on der de wapenen waren geroepen. Men heeft evenwel het bedrijf aan de gewijzigde om standigheden aangepast en een technische commissie is gevormd uit de acht voornaam ste regisseurs, n.l. Jacques de Baroncelli, Jean Benoit Levy, Raymond Bernard, René Clair, Julien Duvivier, Jacques Feyder, Jean l'Her- bier en Jean Renoir, teneinde een aantal groote films, welke op het oogenblik gemaakt worden, tot een goed einde te brengen. Hier toe zullen voorloopig de drie filmspelers Jean Gabin, Pierre Fresnay en Charles Boyer, die onder de wapenen zijn, verlof krijgen. Dezer dagen is in New York de première gegaan van Metro-Goldwyn-Mayer's ge kleurde sprookjesfilm „The Wizard of Oz", dat als kinderboek en tevens groote-men- schensprookje met 9.000.000 verkochte exemplaren en naar schatting 80.000.000 lezers wel het meest verspreide boek van Amerika en de geheele wereld is. Het is een trucfilm met levende personen (o.a. Judy Garland als het meisje en Frank Morgan als de groote toovenaar) in een volkomen on werkelijke omgeving. Er spelen niet minder dan 9.237 acteurs in, plus 20 musici en 300 zangers. Het tooverland „Munchkinland" werd geschilderd in de nuances van 62 ver schillende kleuren voor de technicolor- op namen. De fibn kost 13 keer zooveel als een gewone groote film en dubbel zooveel als de duurste M.G.M. film tot dusverre, The Great Ziegfeld. Bij de openingsvoorstelling stonden de menschen reeds om 5.30 's morgens in de rij en om 8,45 waren alle voorstellingen dien dag uitverkocht, hoewel het Capitol Theater in New York 4520 plaatsen heeft. Er werden dien dag alleen al voor de volgende voor stellingen niet minder dan ruim 30.000 biljet ten verkocht. De bekende karakterspeler Frank Morgan, zal met Nelson Eddy en de Hongaarsche zan geres Ilona Massey de hoofdrol vervullen in de nieuwe groote showfilm van Metro-Gold- wyn-Mayer Balalaika, naar het bekende Lon- densche tooneelsucces. Verschillende acteurs, die den laatsten tijd slechts zelden optreden, vindt men in deze film terug o.m. Charley Ruggles, Una Mer kel, Ray Bolger, Lionail Atwill en Edna May Oliver. Niemand minder dan Reinhold Schünzel heeft de regie. Harpo Marx, de beroemde „doofstomme" van de drie Marx Brothers, dien men tot dus verre meestal op zijn gouden harp heeft kunnen bewonderen, zal in de nieuwe Metro- Goldwyn-Mayer film, Een dag in het circus, •begeleid worden door een compleet sympho- nie-orkest. Alle spelers van dit orkest zijn gedresseerde apen! Me tr o-Gold wyn-Mayer heeft het plan op gevat om na 25 jaar wederom den wereldbe- roemden roman van den Poolsahem schrijver Henry Sienkiewicz, Quo Vadis, te verfilmen: een actueele titel wanneer men aan Polen denkt! Robert Taylor zal de hoofdrol spelen en naar verluidt, zal Charles Laugton de rol van keizer Nero op zich nemen. Robert Donat als de leeraar van het Brookfield-College aan het begin en aan het einde van zijn loopbaan (Première in het Rotterdamsche Arena-theater). Nog niet zoo lang geleden maakten Ame rikaansche filmmaatschappijen in een snel en onverantwoordelijk tempo de z.g. Quota films in Engeland, met het doel door deze productie het aantal te importeeren films te vergrooten. De Engelsche „Quota Act" van 1927 dwong n.l. de Engelsche bioscopen een bepaald aantal films van eigen bodem te vertoonen, een aantal, dat eenige procenten van den totalen import van buitenlandsche films moest bedragen. De regeering wilde met deze wet de nationale filmindustrie sti- muleeren, maar zij bereikte ermee, dat Amerikaansche maatschappijen op eigen ri sico en in een der vele Engelsche studio's zoo snel mogelijk het aantal films van eigen bodem kwamen vergrooten, om zoodoende meer te kunnen importeeren. Een tijd lang zijn deze quota-films, ook wel „Quickies" genoemd, berucht geweest om hun stijlloos heid, hun slordige afwerking en hun gemis aan smaak en het was niet vóór een nieuwe wet een bepaalden productietijd en een mi nimum bedroeg aan productiekosten vast stelde, dat hierin verbetering kwam. Tege lijk ontwaakte toen het besef bij de Ameri kaansche procedures, dat het economischer was Engelsche films in Engeland te maken, die tegelijk exportmogelijkheden voor an dere landen, in de eerste plaats voor Amerika zelf, bezaten. Zoo was „A Yank at Oxford", die Sam Wood met Robert Taylor in den hoofdrol maakte, een eerste poging van een Amerikaansche onderneming in Engeland een film van een bepaald niveau te produ- eeeren, een film die naar inhoud en geestes gesteldheid door' en door Engelsch was, maar tegelijk alle mogelijkheden voor een inter nationale belangstelling in zie dan deze eerste poging, overtuigde „De Cita del" door King Vidoor gemaakt met Robert Donat in den hoofdrol, dat het genre le vensvatbaarheid bezat, terwijl thans „Good bye Mr. Chips" ten overvloede kracht aan deze overtuiging komt bijzetten. Het merk waardige feit doet zich hierbij voor, dat eerst thans, na een intensieve nationale ?n°J^Ct.ie onder Alexander Korda en andere Engelsche producenten van naam sinds '33, d0.° "d ?.dsche Productiemaatsehap- plJ een zuivere nationale füm gemaakt wordt die even Engelsch van houding en menta liteit aandoet, als bijv. de eveneens door Hol lywood gemaakte films „Cavalcade" en De Bengaalsche Lanciers" Met dit voorb^ld voor oogen durven wij hoperl) dat ook in de Hollandsche studio s, zeifs al t>üjven zij door buitenlanders bevo kt, het wonder van de naar inhoud en geesteshouding na tionale film zal plaats vinden „Goodbye Mr. Chips" werd onder regie van Sam Wood gemaakt naar een novelle van James Hilton. Zonder deze novelle te ken nen, maar afgaande op den inhoud van de film, moet men al dadelijk de bijzonderheid constateeren, dat in dit geval niet van .et gewone onderwerp sprake is> waarvoor film fabrikanten m bef algemeen warmloopen. Veel minder dan bijv. in E)e citadel", waar mee deze film haar nobele strekking gemeen heeft, komt er het s®nsationeele element in voor en eveneens ontbreekt, in tegenstelling tot de biografische films van de Warner Bros als „Pasteur", „Zola "Pl°renoe Nightin gale", de veelheid van g beurtenissen, die bij voorbaat een onderwerp aantrekkelijk kun- nn maken. In „Goodbye Mr. Ch^s„J niets, dat niet in 1€ 1 aSehjksch leven kan voorkomen en de oet in deze on gewone aandacht voor c e gewone din gen des levens uniek worden. Of beter, nog, zij moet om e j aarop deze kleine gebeurtenissen gesortee d en weerge geven worden, als een unieke prestatie 0p filmgebied aangemerkt worden. Mr. Chipping komt in 1870 als een jong en ambitieus leeraar ^ar BrooMmldschoo^ een van de oudste en mee g P rde kostscholen, waaraan Engeland rijk is. Uit zijn eerste contact met de schoo j ug dat verre van plezierig is, ontstaat een strenge, autoritaire leeraar, die de soepelheid mist tegelijk opvoeder der jongens en hun vriend te zijn, en zoo dreigt deze met zooveel enhousiasme begonnen loopbaan te misluk ken tot een, voor mr. Chipping, vreugdeloos bestaan van droge, zij het ook stipte plichts vervulling. Dan ontmoet Chipping op een voettoer door Tirol een jong en energiek meisje. Hij is dan al op middelbaren leeftijd en hij ontroert haar door zijn eenzaamheid en door zijn milde, maar nog niet geheel gevormde persoonlijkheid. Zij trouwen en Katherina verandert zijn leven; zij leert hem met de jongens om te gaan en zij maakt hem de schoonheid van zijn taak duidelijk. Kort daarna sterft zij in het kraambed, maar zij laat een geheel an dere „Chips" haar bijnaam voor hem achter en uit haar begrijpen en haar ver trouwen in zijn kwaliteiten, put hij de kracht zijn levenstaak tot een schoon einde te bren gen. In 1913 gaat de 63-jarige Chips op pen sioen, maar in 1915 wordt een beroep op hem gedaan om als hoofd van de Brookfieldschool op te treden gedurende de verdere oorlogs jaren en daarna blijft hij als onmisbaar or nament op het schoolterrein wonen tot hij op 83-jarigen leeftijd sterft. Drie opeenvolgen de generaties, die de Brookfieldschool oe- zochten, kennen dan mr. Chips en het is de herinnering aan deze onafzienbare schare jongens, die hij heeft mogen vormei. mo gen opleiden voor het leven, dat de sterven de Chips zich niet eenzaam kan voelen, on danks de betrekkelijke verlatenheid van zün sterfbed. Een eenvoudige film werd deze verbeel ding van een eenvoudig, maar in zijn een- Fernand Gravey en Corinne Luchaire in „Le Dernier Tournant" (Het uur der vergelding slaat voor iedereen), vertoond in de Princesse Cinema te Den Haag. heM6- de beroemde Fransche menschelijk- uitwo5lAet stellen van een conflict en in de nier to/11® Van bef gegeven, vertelt „Le der- bochten Tant" ons van de vele Sevaarlijke schen een'1 den levensweg van twee men- SS.I'S? vroL, dl. wederzijdsche w ,tegen hun n°° u bestaat van hun pi ?cht' die tusschen hen door den dood een°"tmoeting en alleen hu de 7m0.„ emde kan nemen. avond aankloppend^ °P een donker^ weg gelegen ""er eten om dan zijn zwerftocht weer te vervol- gen. De eigenaar laat hem in geeft hem te eten. Zijn jonge vrouw kom? de twee kijken elkaar brutaal in jnnen 6" Zonder een woord te hebben'^^ laat de vrouw het vertrek en zet het ge'sorek der twee mannen zich voort. De eigenïarvan het benzine-depöt, een grove zware man van middelbaren leeftijd, vraagt den vreemde ling te blijven en bij hem in dienst te komen De zwerver besluit te blijven en begint blijk-' baar, op dit eenzame stukje aarde, een nieuw leven. Wat hem onbewust heeft overgehaald om zijn zwerversleven op te geven is echter niet de vriendelijkheid en de hartelijkheid van den goeden man: dat waren de oogen van de jonge vrouw. Met een buitengewonen ijver werpt hij zich op zijn arbeid en wint hierdoor van den eersten dag het volle vertrouwen van den eigenaar. Vooral als hij met een plannetje voor den dag komt om zijn depót met een reclame-verlichting te voorzien, meent de oude in den jongen kerel een zeldzamen vriend te hebben gevonden. Wanneer de oude met zijn wagen naar de stad is om over de uitvoering van het plan te gaan spreken, komen de twee voor het eerst tegenover elkaar te staan. Na een eerste bruuske terugwijzing, geeft de vrouw 2ich voor deze liefde gewonnen. Zij is zich nu duidelijker dan ooit bewust, dat haar huwe lijk met den leelijken, onsmakelijken man slechts een noodsprong geweest is om aan een leven van armoede en ellende te ont komen. Voortdurend sterker beheerscht haar hartstocht voor den knappen jongen zwer ver; bezeten door de duivelsche gedachte zich van haar man te ontdoen, zet zij den man, dien zij bemint, tot een moord aan. Deze weigert en stelt haar voor met hem te vluchten en zijn zwervend leven met hem te gaan deelen. Maar zij kent dit leven en weet, wat dan haar lot zal worden. Lang zamerhand wordt ook hij door zijn hartstocht geheel verblind en raakt met het moordplan vertrouwd. Zij beramen een ongeval in huis, doch door een toeval mislukt hun eerste poging. De oude wordt naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij langzaam herstelt. Het is als het ware een gevoel van opluchting, dat deze mislukking bij hen opwekt. Maar wanneer de oude man in huis terugkeert, begint weer e ondragelijke spanning, welke leidt tot een getukt;0' VCel brutaler moordplan, dat wel Maar zij komen hierdoor onder zeer sterke verdenking bij de justitie. Het is eigenlijk a een et werk van hun advocaat, die van alles weet dat de rechtercommissaris zijn prooi moet loslaten. Maar hun liefde heeft bij deze affaire een

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1