1 Weerverwachtiïig. AAK TIM TYLEM EN SPUD. Op zoek naar de bende van Evans. 50 STADSNIEUWS. 0$ DINSDAG 17 OCTOBER 1939 METAALBUIZENFABRIEK EXCELSIOR. Winst 1938—'39 121.543 (v.j. 94.336) KETHEL. WEEST VOORZICHTIG MET UW DISTRIBUTIEKAARTEN ROTTERDAM. DE VERORDENING OP DE HAVENS. I AMUSEMENTVEREENIGING HET OOSTEN. burgerlijke stand Veiligheidsmaatregelen bij vervoer van brandbare vloeistoffen. Jubileum Ans van Weerelt Een intieme huldiging door hare leerlingen en oud-leerlingen. ROOILIJN VOOR ZALMI1AVEN N.Z. EERSTE ERUDITIO-CONCFRT. R. K. S. V. LEONIDAS. STREMMING SCHEEPVAART. VERKOOP VAN BOUWGROND. KOSTELOOZE INENTING. ROTTERDAMSCH PHILHARMONISCH KAMERORKEST. - Voor het geheele land: Gedeel- telijk bewolkt, later wellicht toe- nemende bewolking, kans op eeni- gen regen hoofdzakelijk in het "2. 2 Zuiden. Aanvankelijk weinig ver- 2 Z andering in temperatuur, later Z Z wellicht iets zachter. Meest zwak- - ke, later wellicht toenemende - Oostelijke tot Zuidelijken wind. - WOENSDAG. i Zon op 6.32, Zon onder 17.00. Maan op 12.25, Maan onder 21.14 1 Wielrijders lichten op van 17.30 tot 6.02 uur. noteering moutwijn en SPIRITUS. Spoeling 1,401,50 (niet officieel). VOORTGANG AAN DE BEUKELSDIJKTUNNEL. Rails en wissels over 3000 M2. omhoog gebracht. Aan het jaarverslag over het boekjaar 19381939 der N.V. Metaalbuizenfabriek Maatschappij „Excelsior" te Schiedam ont- leenen wij het volgende: De omzetten onzer verschillende produc ten hebben evenals in voorafgaande jaren ook dit jaar weder een stijging vertoond; in hoeverre die stijging zich tijdens het boek jaar 19391940 wederom zal voortzetten valt thans zeer bezwaarlijk te voorspellen, gezien de zeer verwarde toestanden op internatio naal gebied, de te verwachten moeilijkheden bij materiaalvoorziening, etc. Ten aanzien van de toekomst is het dan ook niet mogelijk, thans verwachtingen uit te spreken. Winst- en verliesrekening. Zonder afschrij vingen geeft de winst- en verliesrekening over het boekjaar 19381939 inclusief het onverdeeld saldo van het boekjaar 1937 1938 een winstsaldo aan van 121543, tegen 94.336 over 1937—1938 en 120.864 over 1936—1937. De vorderingen zijn op de balans gewaar deerd naar het verschuldigde bedrag, inclu sief vermoedelijk Dubieuse Debiteuren, waarvoor voldoende is gereserveerd. De balans per 1 Juli 1939 vermeldt: als activa: Machines en Inrichting, Werktui gen en Octrooien ƒ57.002.(110002); ge bouwen 6000 (20000); kas, postchèque en girodienst en bankier ƒ78.909 (onv.); vor deringen en vooruitbetaalde onkosten 65.010 (96*330); voorraden 160.771 (136892); en als passiva: Kapitaal. Gewone aandeelen 60.000 (onv.); pref. aandeelen A 5000 (onv.); pref. aandeelen B ƒ85.000 (onv-); hypotheek o/g. ƒ50.000 (55.000); restant ver plichting op termijn gekochte machines 22.875 (27375); crediteuren incl. reserve omzetbonificaties ƒ65.975 (8180); reserve rubieuse debiteuren 1.500 (1511); herstel fonds 11.000 (onv.); reservefonds 907 bouwfonds ƒ35.000 (onv.); dividend, incl. reserve dividend- en tantièmebelasting •(coupons no. 15, 16, 17, 18 a 6 pet. der pref. aandeelen, coupon 8 5 5 pet- (v.j. nihil) der gewone aandeelen) ƒ30.168 (19476); onver deelde winst 268 (686.) De winst- en verliesrekening per 30 Juni 1939 vermeldt in het d e b e t: interest ƒ2.701 (3153); onkosten incl. gratificaties ƒ68.440 67383); winst 121.543 (v.j. 94336); waarvan voor afschrijvingen: machines, in richting, werkltuigen en octrooien ƒ76.005 (35632); gebouwen 15.118 (5000); kantoor inrichting ƒ1.012 reserve dub. debiteu ren ƒ666 reservefonds ƒ907 (v.j- nieuwbouw ƒ35.000); dividend en belasting reserve ƒ27.564 (18704); onverdeeld saldo ƒ268 en in het credit: onverdeeld saldo A/P 686 (12104); voordeelig saldo exploitatierekening 191.998 (152768). VER VAN HUN VADERLAND vonden de drie slachtoffers van het Finsche s.s. Indradat de vorige week voor onze kust op een mijn liep, hun laatste rust plaats. Op de Oosterbegraafplaats te Amsterdam werd hedenmorgen het stof felijk overschot der drie slachtoffers ten grave gedragen. De commissaris van politie vestigt er de aandacht van de ingezetenen op, dat op de distributiekaarten de namen en adressen van de houders door hen zelf moeten wor den ingevuld. Dit is van zeer veel belang indien een kaart verloren wordt. Uiteraard wordt bij aangifte van verlies niet zonder meer een nieuwe kaart uitgereikt, omdat eerst door de politie moet worden onder zocht of de aangifte juist is. Dit onderzoek kan soms langeren tijd vorderen. Gevonden kaarten moeten onverwijld bij de politie worden ingeleverd. Men moet dus, ter voor koming van moeilijkheden zijn kaarten goed bewaren. Aan winkeliers wordt ver zocht geen suiker af te leveren op kaarten waarop niet de naam van den houder is vermeld Veranderingen van namen en adressen op de kaarten mogen niet worden aangebracht. LUCHTBESCHERMING. Gisteravond heeft in de zaal van café De Vriendschap" een vergadering plaats gehad van de Nederlandsche Vereeniging voor luchtbescherming. Mr. J. J. v. d. Lip opende deze vergade ring, waarvoor niet veel belangstelling be stond. Spreker herinnerde bij deze ope ning aan een voorgaande vergadering dezer vereeniging, waarop 135 leden toe traden. Verschillende omstandigheden beletten het oprichten der afdeeling, zoodat het eerste werk v. d. burgemeester was het oprichten der afd. Hiertegen waren geen bezwaren even min als tegen een reglement, hetwelk tPr goedkeuring werd voorgelezen. Bij ac clamatie werd een voorloopig bestuur sa mengesteld, bestaande uit de heeren Mr. J. J. v. d. Lip, F. v. d. Wildt en W. Peters met de bedoeling op een volgende ledenverga dering een definitief bestuur te kiezen, in de hoop, dat dan de opkomst wat grooter zal zijn. Hierna stelde de voorzitter den spreker van dezen avond voor, den heer Zijlstra uit Schiedam die een inleiding hield over lucht- gevaar en bestrijding met de bedoeling deze onderwerpen op verschillende avonden te behandelen. De heer Zijlstra besprak de verschillende soorten van bommen, haar uitwerking en wat hier tegen te doen is. De eenvoudige uitlegging van spreker maakte het duidelijk, dat luchtgevaar wel verschrikkelijk kan zijn, doch bij kalm optreden dit gevaar belang rijk te verminderen is. Daarom is het goed het publiek voor te lichten opdat het in tijd van nood handelend op kan treden. Hier om zet de heer Zijlstra zijn cursus de volgende week voort. De voorzitter dankte den heer Zijlstra ook voor zijn geruststellende bespreking, en wekte de aanwezigen op om de volgende week in grooter getale aanwezig te zijn. Bovengenoemde vereeniging geeft op Woensdagavond 18 October 1939 in gebouw „Eendragt" voor de kinderen der leden een groote kinderfeestavond. Medewerking ver- leenen het duo Brouwerde Bruin, een goochelaar enz. Tijdens de avond zullen de kinderen ont haald worden. GEBOREN: Louisa T„ d. van A. M. Her mans en L. Th. Donsen, Ridde k.straat 45. Gerrit J., z. van G. J. van Katwijk en J H Groeneveld, N. Haven 303. Petrus A., z. van A. P. Kauffman en A. Smeets Mariastraat 81. O /ERLEDEN: C. F. v. d. Velden 84 j. N. Haven 225. C. van Dijk 75 j. N. Maasstraat 42. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele r.f- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. De Kamer van Koophandel heeft zich tot den raad gewend met een adres, waarin enkele bezwaren tegen de ontwerp-veror- dening op het gebruik van de havens en andere bevaarbare wateren binnen de ge meente, die op 26 Mei is aangehouden, werden kenbaar gemaakt. Dit adres geeft de Commissie voor de strafverordeningen aanleiding tot de volgende mededeelingen: le. Art. 79 van het ontwerp houdt in, dat schepen met een berekende hoeveelheid vloeistoffen aan boord van meer dan 20.000 liter zich niet buiten de Petroleumhaven of de Vliethaven mogen bevinden. Omge rekend voor terpentijn geldt dit verbod voor een hoeveelheid van meer dan 100.000 liter. De K. v. K. vindt deze grens te laag en bepleit het opnemen van een uitzonde ring voor terpentijn en wel tot een hoeveel heid van 200000 liter. De commissie meent, dat aan dit verlangen niet kan worden te gemoet gekomen. Waar dit in de practijk mogelijk en gewenscht is, biedt de in deze bepaling opgenomen ontheffingsmogelijk heid het middel om aan de werking van het verbod te ontkomen. Met het aanvaarden van een uitzonderingsbepaling zou het ge- heele systeem van de berekende hoeveelhe den, zooals dat aan de verordening ten grondslag ligt en dat is ontleend aan het ontwerp Internationale regeling nopens het vervoer van brandbare vloeistoffen weer worden prijs gegeven. Het voorschrift wordt trouwens in de practijk reeds toegepast. Dat er inderdaad schepen zijn, die ladingen ter pentijn van meer dan 100.000 liter aan boord hebben, zoodat het verbod zich in de practijk doet gevoelen, kan als argu ment voor wijziging van het voorstel worden voorbijgegaan Zou n.l. de grens zóó hoog gesteld worden, dat zij practisch niet wordt overschreden, dan zou het de voorkeur ver dienen het verbod achterwege te laten 2e. Art. 16 van het ontwerp geeft de ha venpolitie de bevoegdheid om op te treden tegen schepen, die overladen of onvoldoen de bemhnd of getuigd zijn. De K. v. K. wil hieraan toevoegen, dat, voor zoover bij of krachtens de wet voorschriften ter zake zijn gegeven, de havenpolitie geen verder strek kende eischen zal mogen stellen. Hierom trent zij opgemerkt, dat art. 16 dezelfde strekking heeft als art. 11, lid 1, van het Algemeen reglement van politie voor rivie ren en rijkskanalen. Aangezien dit regle ment niet van toepassing is op gemeentelijk vaarwater, wordt met het opnemen van art. 16 in de gemeentelijke verordening dus juist beoogd, om aan de havenpolitie dezelfde be voegdheden te geven, als waarover te rijks autoriteiten beschikken. Verder kan niet worden gegaan. Met name kan niet wor den voorgeschreven, dat de uitvoering van de bepaling op dezelfde wijze zal plaats hebben als bij de rijksautoriteiten het geval is, omdat de omstandigheden, waaronder bei de instanties optreden, dikwijls geheel uit- eenloopen. 3e. Een volgende opmerking van de K. v. K. geldt art. 76, waar sprake is van het voeren van een blauwe vlag. De Kamer acht hier strijd aanwezig met de reeds boven ge memoreerde internationale regeling, die het voeren van een blauw bord voorschrijft. Het Bijzonder reglement Rotterdamsche water weg laat voorts tusschen beide vormen de keus. Ofschoon de omstandigheden, waarop de internationale regeling het oog heeft, eenigs- zins verschillen van die, welke tot de op stelling van art. 76 te hebben geleid, bestaat er bij de commissie geen bezwaar aan deze opmerking gevolg te geven. 4e. Ten slotte wijst de Kamer op den on- gewenschten toestand, die ontstaat door het vervallen van het voorschrift omtrent de seinen voor het doorvaren van de Binnen- havenbrug en de Spoorweghavenbrug. Het gevolg hiervan is, dat men niet meer kan aangeven, welke brug men wil passeeren. In dezen toestand kan slechts het rijk veran dering brengen. B. en W. hebben destijds "ergeefsche pogingen bij den minister van waterstaat aangewend, om hier tot wijziging te geraken. De opmerking der Kamer laat het ontwerp overigens onaangetast. Op grond van een en ander geeft de com missie in overweging tot vaststelling van de in ontwerp aangeboden verordening over te gaan, zulks met inachtneming van de volgende wijziging: Art. 76, lid 1, wordt vervangen door de volgende bepaling' 1. De „schipper van een vaartuig, dat een berekende hoeveelheid vloeistoffen van meer dan 5000 liter als lading aan boord heeft, is verplicht zorg te dragen, dat de volgen de seinen getoond worden: a. indien het een zeevaartuig betreft: bij dag vlag B van het Internationale seinboek; bij nacht twee helder roode rondschijnen de lichten op een ouderlingen afstand van ten minste 1 M. en ten hoogste 4 M., even hoog geplaatst en van een zoodanige sterk te, dat zij op een afstand van 200 M. goed zichtbaar zijn; b. indien het een binnenvaartuig betreft: bij dag een vierkant blauw bord of een vierkante blauwe vlag, beide tenminste 0.5 M. hoog en breed en waarop aan beide zij den een witte F, ten minste 0.35 M. hoog, is aangebracht; bij nacht een licht violet rondsehijnend licht van een zoodanige sterkte, dat het op een afstand van 200 M. goed zichtbaar is; een en ander met dien verstande, dat de vlaggen en lichten op of boven het vaar tuig aangebracht moeten zijn op de plaats, waar zij rondom het best kunnen worden gezien en het bord langsscheeps zoodanig geplaatst moet zijn, dat het aan beide zij den van het schip duidelijk zichtbaar is. Zeer onlangs waf het 25 jaar geleden, dat de bekende zangeres en paedagoge mej. Ans van Weerelt haar diploma haalde als.zang- leerares aan het Conservatorium. Hare vele leerlingen en oud-leerlingen, die tot haar uitgebreiden vriendenkring zijn blijven behooren, hebben hierin aanleiding gevonden tot een intieme huldiging, welke Zaterdagavond onder groote belangstelling te Rotterdam heeft plaats gehad. Een comité bestaande uit de dames A. W. H. de Monchyde Bas, L. van 't Groene- woutHeuff, S. S. van Sandickde Mol van Otterloo, L. Hijmans v. d. Berghde Monchy en J. HudigTurk, heeft alles met veel enthousiasme voorbereid. Een groot ge zelschap was bijeen in de zalen van de stichting Van WijngaardenBoot aan het Haringvliet en een alleraardigst feestpro gramma kon aan de jubilaresse worden aan geboden. Dat daarbij de vocale krachten het leeuwendeel hadden, behoeft niet te worden betoogd. Zoowel solisten als ensembles heb ben zich laten hooren en aan de note gaie heeft het niet ontbroken. Een vermakelijk interview met een leerlinge, die een sprekend beeld gaf van rnei- van Weerelt als een heel „aparte" leerares, heeft de aanwezigen buitengewoon geamuseerd. Mevrouw de Monchy heeft in een korte toespraak de jubilaresse gehuldigd en het feestgeschenk overhandigd. Maar verder wa ren de zangstemmen aan het „woord", waar bij de koren werden geleid door mevr. La- bots. Het was een zeer genoeglijke avond, door de feestelinge, die in gezelschap was van haar bejaarde moeder, blijkens haar spontaan dankwoord hartelijk genoten. De fraaie vertrekken van den huize Van Wijn gaarden leenden zich ook wel bijzonder tot dit huldebetoon. En toch was deze stijlvolle entourage de hoofdzaak niet bij dit welslagen, maar de stemming van dankbaarheid en enthousiast mee-leven, waarin alles werd geboden en aanvaard. „Wat men in een boseh zingt, geeft de echo terug", aldus het thema van de toespraak, welke mevrouw de Monchy hield. De zang heeft op dezen avond wel bijzonder helder en warm geklonken: de echo van een leven, dat velen heeft goed-gedaan en verrijkt. In verband met de voornemens tot het eventueel stichten van een nieuwe bebou wing in het bouwblok, begrensd door Zalm- haven N.z., Valkstraat en Westzeedijk, is het B. en W-' gewenscht voorgekomen over te gaan tot vaststelling van een nieuwe rooilijn van de Zalmhaven N.z. Daardoor zal te zij ner tijd de mogelijkheid worden geschapen de Zalmhaven N.z. ter plaatse door te trek ken Het eerste Eruditio-concert door het Re sidentieorkest onder leiding van Frits Schuur man gegeven, had, evenmin als het Philhar- monisch en het Concertgebouworkest, over gebrek aan belangstelling te klagen. Het program dat werd uitgevoerd, was het zelfde als Zaterdagavond in Den Haag werd ten gehoore gebracht en waarvan een ver slag is verschenen in onze editie van gisteren. Ook de violist Simon Goldberg was hier solist. Hij had met de vertolking van Brahms' vioolconcert in D-dur een groot en verdiend succes. Hij is een violist van hooge standing. Zijn magnifieke, technische verzor ging, zijn warme en van innerlijkheid tref fende voordracht en de adel van zijn viooi- klank, gepaard aan een bezielend tempera ment en artistiek elan gaven Brahms viool concert een reproductie, van meesleepen e spontaneïteit en innerlijke kracht, oor zpn spel werd de violist op allerhartelijkste wijze gehuldigd, een hulde, waarin dirigent en or kest, dat in gloed en muzikaliteit den solist evenaarde, mocht deelen. De eerste uitvoering van Kodaly's „Theater ouverture" had maar matig succes. In verge lijking met andere werken die ons van dezen componist bekend zijn, is deze compositie een vrij leeg en brokkelig werk, waarin maar weinig wordt gezegd. Na „La Procession Nocturne" van Raboud, was Strauss' „Till Eulenspiegel's lustige Streiche" een verfrissching en een geestdrif tig en pittig slot. G. Op 15 Oct. was het 25 jaar geleden, dat de heer P. C. Lap het voorzitterschap van de R. K. S. V. Leonidas aanvaardde. Sinds dien heeft hij deze functie onafgebroken ver vuld. Hoewel de eigenlijke huldiging plaats zal vinden bij de viering van het 30-jarig be staan op 13 Nov. a.s. hebben bestuur en geest, adviseur hem op den dag zeiven te zijnen huize gecomplimenteerd. £[!l!!|[:i!!l!!llll!!l!llllllllllllll[!IIIIIIIIIII!ll!l!lllllllll!IIIIIIII!ll!IIII!IE| De stremming van de scheepvaart door de Boslandbrug (over het Buizengat), welke zou plaats hebben op 18 October, is uitgesteld en verschoven naar Donderdag 19 October 1939 van 7 tot 18 uur. B. en W. doen den raad de voorstellen om in beginsel te besluiten tot verkoop aan de navolgende personen van de achter hun na men vermelde perceelen bouwgrond: a. aan den heer A. Menheere Sr een per ceel aan den Struitenweg, hoek Bouwman straat, groot pl.m. 1190 c.A., tegen per vierkanten meter; b. aan den heer P. Spuybroek een percee aan het Grootzand en het Tusschenzand te Hoek van Holland, groot pl.m. 600 c.A. tegen 3 per M2. Burgemeester en Wethouders van Schie dam maken bekend, dat op Dinsdag, den 24 Oct. 1939 des namiddags tusschen half twee en twee uur, de gelegenheid zal zijn open gesteld tot kostelooze inenting en herinen ting van de ingezetenen, die zich daartoe in den St. Joris Doelen, Doeleplein no. 1, al hier, bij den gemeente-geneesheer den heer Dr. A. D. de Leeuw aanmelden. Een week later, op Dinsdag 31 Oct. 1939 zal genoemde geneesheer wederom tusschen half twee en twee uur in den St. Joris Doelen zitting houden, teneinde de vacci natiebewijzen uit te reiken. Voor een juiste vermelding in de vacci- nebewijzen van de namen en geboorteda tums der kinderen, is het gewenscht, dat reeds op de eerste zitting worden medege bracht trouwboekjes der ouders of geboor tebewijzen der kinderen SCHIEDAM, 17 October 1939. Het Rotterdamsch Kamerorkest is omge doopt in Rotterdamsch Philharmonisch Ka merorkest. Deze naamsverandering is te dan ken aan de voor het seizoen 1939/40 ver kregen samenwerking met het Philharmo nisch orkest, waarvan het Kamerorkest nu een onderafdeeling is geworden. Mr. P. Hoogenbergh blijft de toegewijde en kundige leider. Het orkest geeft vijf concerten in dit sei zoen en wel op de Zaterdagen 11 November, 16 December, 27 Januari, 24 Februari en 16 Maart, waarop zooals tot nu toe de gewoon te was, klassieke en moderne werken zullen worden uitgevoerd. Als solisten treden op Else Rijkens (so praan) Salvatore Tomasso (viool) Johan Versloot (fluit) Margot Broeders (harp) en Marinus Flipse (piano). i" -' •jffipiii'n'uwnrifc - DE SLAMATKAN ZIJN REIS VOORTZETTENNadat het s.s. „Slamat" van den Rotterd. Lloyd, dat zich op uitreis naar Indië bevindt, hel contrabande- onderzoek door de Britsche marine bij Duins achter den rug heeft, wordt de reis voortgezet. Eerst worden echter de part-vanen welke het schip tegen het mijnen gevaar moeten beschermen, weer buiten boord gehangen. "Z Meer bewolking maar iets zachter. '2 mi "T Voor de wielrijders. 18 Oct.: Groote .Schouwburg, Er was eens.. (Centraal Tooneel), 8.15 uur (boven 18 jaar). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 19 October in: Grand, Entente cordiale (boven 18 jaar); Lumière: Je kunt het toch niet meenemen; Luxor: Es war eine rauschende Ballnacht (v. volw.Jj Thalia: 't Zit in de lucht; Studio: Vrienden en vrouwen (boven 18 j.); Colosseum: Da citadel en Nancy breekt drie harten (boven 18 jaar); Scala: Drie handige meisjes worden groot; Prinses: Avonturen van Marco Polo en Bedekte oogen (volw.); Corso: Suez (boven 18 jaar); Ooster: Diplomatieke zending en De twee zusters Kleh (volw.); Victoria: Marthe Richard de spionne en Andy Hardy wordt verliefd (volw.); Asta: Kom je ook op de races? en Cowboy-romance (volw.); Harmonie: Wereldstad en Gestolen leven (v. volw.); Capitol en City: Jongens van de tuchtschool en Ik eisch gerechtigheid (volw.); Arena: Good bye mr. Chips; Olym- pia: De laatste waarschuwing en Radiostation K. L. D. (boven 18 jaar); Centraal: De havik der wildernis (boven 18 jaar); Cineac: actualiteiten, Passage: Shanghai-drama en Jongens met smerige gezichten (volw.); Monopole: Da gouden kooi en Agent Barry (volw.) SCHIEDAM, 17 Oct. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 16 per H.L. Spoeling. EtS Nog 5 kilometers ouwe jongen... doe je best Js de patrouille gereed om de gevangenen weg te brengen?,-. Nog geen nieuws f 4 's omtrent Tim en v Spud of Nick nog te vroeg Vertel maar dat ik op weg ben naar de Banzali waterval Spud ik ga naar het hoofdkwar tier terug om rapport uit te .brengen Alles is gereed kapitein Op het ijzeren trouille ighl opera toundi De ingenieur van den weg der Nederland- sche Spoorwegen te Rotterdam ir. K. H. C. W. van der Veen, heeft de vertegenwoordigers van de pers rondgeleid op het terrein van den tunnelbouw der N.S. aan den Beukelsdijk. Naast de bestaande tunnel komen er, zooals men weet, nog een tunnel voor snelverkeer, twee tunnels voor langzaam verkeer en een tunnel voor voetgangers. De 168 betonpalen van 21 M. lengte, die daarvoor noodig zijn, werden reeds geheid, hetgeen met buitenge wone moeilijkheden gepaard ging. Men moest n.l, de palen heien tusschen de rails en de draden van het electrisch bovennet. Daar na is het geheele stelsel van rails en wissels over een oppervlakte van 3000 vierkante meter vijftig centimeter omhoog gebracht en over hulpbruggen gelegd. Teneinde het werk te kunnen uitvoeren Hoesten de sporen over deze hulpbruggen 50 c.M. hooger komen te liggen, dan in den bestaanden toestand. Hiervoor was dus noodig dat het gedeelte van de aansluitende sporen en wissels onder het verkeer door, omhoog werden gebracht, ter verkrijging van zoo flauw mogelijke helling, met het oog op de zoo zware goederen- en personentreinen. Voor steun voor deze hulpbruggen zijn vooraf over enkele rijen van de bovengenoemde 168 betonpalen onder de sporen door, zware ge wapende betonbalken gemaakt. Bovendien zijn stapelingen gemaakt van dwarsliggers onder de sporen, ook voor steun van de hulp bruggen. Omdat het geheel 50 c.M. omhoog moest worden gebracht was het dus ook noodig, om de bruggen van de bestaande tunnel evenveel omhoog te brengen. Het op hooger niveau brengen van de rails moest gebeuren zonder stagnatie te brengen in den normalen treinenloop. Inmiddels is ook de aanbesteding gehouden en het werk opgedragen aan de firma Capi- teyns te Schiebroek. Thans is men nog bezig met 't verhoogen van het laatste spoor en dan kan onder de hulptunnels aan den eigen lijken bouw gewerkt worden, zonder hinder te vinden van het treinverkeer. Het nieuwe tunnelcomplex aan de zijde van Blijdorp wordt 21 M. langer dan het oude om even- tueele uitbreiding van het spoorwegempla cement in de toekomst mogelijk te maken. In het gedeelte waar de nieuwe tunnel buiten de oude komt te liggen, zijn de Frankipalen reeds geslagen, zoodat binnenkort begonnen kan worden met het heien van de palen van gewapend beton. Hoewel het werk door de mobilisatie eeni- gen tijd stil gelegen heeft, hoopt men toch dezen verloren tijd weer in te halen, zoodat later weer volgens de Ujden van het bestek kan worden gewerkt. De aanvoer van materiaal zal door den oor logstoestand geen stagnatie ondervinden, om dat het ijzer voor de wapening, dat uit Polen kwam, reeds geleverd is, terwijl de balken,' die men voor het werk noodig heeft, uit Lu xemburg zullen komen, welk land den uit voer daarvan heeft toegestaan. Aan beide zijden van de tunnelwerken zija reeds af- en opritten ontgraven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 4