TARIEFWET AANGENOMEN IN DE TWEEDE KAMER. N 3 r:is m M ss<To» »»- Legergoederen verduisterd. Algemeene beschouwingen Tijdsduur is beperkt. l WOENSDAG 18 OCTOBER 1939 Geheel complot militairen arrest. in Fietsen, dekens en levensmiddelen ivaren van hün gading. Fint mag weer gevangen worden. DOODELIJKE AANRIJDING TE ROOSENDAAL. AFSCHEID VAN DEN HONGAARSCHEN GEZANT. E. E. IS SP AN NE. ND jy LD-WEST VER HAAL. (WORDT VERVOLGD). De heer A. de Magyary Nederland. over Dr. WILLEM MENGELBERG. Hij zal Zondag 29 October weer dirigeeren. BEDRIJFSRAAD INGESTELD VOOR KLOMPEN-INDUSTRIE. RIJKSWEG DOOR DE BETUWE. Vergadering van Dinsdag 17 October. Hedenmiddag ving de Kamer de algemeene beraadslagingen aan over het ontwerp tot wijziging van de Tariefwet. Men kon spoedig zeggen, dat aanneming van liet regeerings- voorstel verzekerd was. Wel hadden de spreker gelijk dje opmerk, doet. Dit is niet zoo w®" o4 FehroL ff bedenkt, dat het ontwerp op 24 Februari j.l. is ineediend dat de Kamer twee maanden later haar zeer lijvig Voórloopig Verslag uitbracht en dat weer een maand daarop de Memorie van Antwoord kwam. Eerste onderteekenaar van die Memorie was dr. Colijn.... Intusschen zijn de twee kabinetten-Colijn ter ziele, er is een wereldoorlog gaande en ons heele economische leven is daardoor en tengevolge van de maatregelen, die hier ge nomen moesten worden, uit het gewone spoor geraak,t voorzoover het dat al niet was, want de wereld scheen de laatste jaren al niet meer erg normaal. Geen wonder, dat de vraag gesteld werd, of men nu over het ontwerp nog wel van gedachten kon wis selen in den trant, als waarin dat in de uit voerige schriftelijke stukken plaats had. Is tot dusver elke tariefsverhoogmgin ons land zooveel mogelijk als fiskaal o »isch aangeduid, bij het huidige ontwerp is de beschermende strekking niet maar ook uitdrukkelijk in de beweegredenen ervan vermeld. De bedoeling is het invoer recht op bepaalde eindproducten te verhoo- gen in dezen zin, dat het huidige 12 pets. tarief in het algemeen tot 20 pet. van de waarde stijgen kan. De bescherming geldt bijna de helft van ons bedrijfsleven, n.l. de glas- en aardewerkindustrie, de textiel- en kledingindustrie, de papierindustrie, de hout- en houtbewerkingsindustrie, de leder en lederwarenindustrie, benevens de metaal industrie. Men ziet daaruit, dat de bescher ming, welke een 13 pet. van den gezamenlij ke" invoer treft, in dezen vorm alleen ïn- ÖUstrieele producten raakt; de bedoeling is, de binrrenlandsche markt voor die indus- trieën zooveel mogelijk te behouden, bene- den uitvoer, waar dat kan, te helpen. Daarin ziet de regeering vooral één der mid delen om de werkloosheid in ons land in te dammen. Dat het vorige kabinet in het najagen van dit laatste groote doel successen behaalde, an men, de werkloosheidscijfers beziende, moeilijk betwisten. Onbegrijpelijk is, dat de zelfde minister Colijn, die in de M. v. A. op dit ontwerp de aanpassingspolitiek beslist verwierp, terzelfder tijd met zijn vierde ka binet struikelde juist over de aanpassing met als aanleiding een in het raam der begroo- tins minimaal financieel verschil van mee ning met een deel zijner ambtgenooten. De geheel veranderde omstandigheden hebben de mondelinge gedachtenwisseling Wel sterk beïnvloed. Mr. Kortenhorst bena derde nog zooiets als een „full dress debate", blaar de meeste sprekers beperkten zich tot Wat practische opmerkingen, die eigenlijk hier op neer kwamen, dat zij zich m den mist bevonden en onzeker waren over de uitwerking. Mede daarom kwam van de zijde van voorstanders van Sen of althans vrijeren invoer de wensch nD het voorge stelde tarief tijdelijk te maken én een amen- dement-Smeenk vin die sfrlkktag werd in- 6611 nreker maakte ^anSekondigd. De soc.- dem- o e^egamT als rnaa ZWaai van zijn frac- bft v V. was van soc.-denT^i^H waS' In *?et erS krachtig bestreden J het V0°r" V? ^1- bestrijding VatT an 2ijn eigen lijk doel onbereikbaar V00rL werkloos- mud c kón worden boot Dat dit doel bereikt ^njworaen, bestreed de heer u« aoei „nnmiddag niet u ae neer Van_ Geldei. e or zou moèiiu het kist trekt uit het re,e óegeering h?ainge~ voerde nieuwe tarief. D S 5 deze hoogere bate ootspronK l „J «oen geschat, maar zj, resc6oon, g resuiLddb c+pmmen zij zal meer dan het dubbel bedragen, een resultaat ^^fstTmmenVer de sociaal-democraten tot voor teedert. Uiteraard kon mr. De Geer, die he ont werp als minister van Financien a die hoogere bate ook niet betreuren, z. j - wees hem mede, dat de werking van a theorie zoo scherp onderscheiden fiska'e economische tarieven theorie, welke de Tariefmachtigingswet nog een essen ie rol speelt, in zoover deze alleen het fisk tarief omvat in de practijk op elkaar a tweelingen lijken. Mr. Kortenhorst heeft het ontwerp vooral verdedigd met het oog op de voor ons land noodige industrialiseering, vooral vereisc.it door de veranderingen in de economische wereldstructuur. Nederland moet zich "ooia niet laten terugdringen tot een complemen i de economische politiek van andere lan den. Het moet zijn industrialisatie tevens zien als onderdeel van sociale politiek. Dat dit kan, bewijzen tal van bloeiende indu strieën, die na 1918 ontstaan zijn in ons land, zoo de mijn-, cement-, stikstof-, zout-, hoog ovens-, aluminium-, en eiectrische appara ten- en lampenindustrie, die niemand kas plantjes noemen kan. Onzen export snijdt de bescherming even min af. Met name Duitschland kan hier niet zooveel invoeren als het krachtens de con tingenten kan, o.a. omdat het duurder produ ceert. Daarom kan het hier ook minder agra rische producten koopen. De cijfers bewijzen echter, dat onze hoogere tarieven ook den handel niet hebben benadeeld. Tegen tijdelijk maken van de wet was mr. Kortenhorst niet, maar dan zou hij wel een geheel nieuwe Tariefwet commissoriaal willen zien voor bereid. Minister Steenberghe wees er in zijn korte, doch heldere uiteenzetting op, dat het hoo gere tarief, o.a. door prijssteun aan bepaalde binnenlandsche bedrijven, het leven had vergemakkelijkt. Arbeidsintensieve bedrijven Vooral zagen hun werkgelegenheid vergroot. Juist daarom waren de nadeelen minder dan de voordeelen. Ook buitenlandsche tegen maatregelen bleken minimaal, terwijl onze industrie, sterker geworden op de binnen landsche markt, mede daardoor beter kon uitvoeren. Uiteraard is de minister het met den heer Rost eens, dat de handel met het buitenland zooveel mogelijk dient gehandhaafd, maar dan kan deze daarnaast geen autarkische agraristatie wenschen Dat overigens de be scherming van den landbouw, waar dr. Bie- rema op aandrong, er sinds een jaar of tien is, kan men toch moeilijk betwisten. De minister heeft in dit verband ook nog opgemerkt, dat hij niet elke prijsverhooging afkeurt, hetzij tengevolge van tariefsverhoo- ging, hetzij door andere oorzaken, maar dat hij wei zich met kracht zal blijven keeren tegen prijsopdrijving door „profiteurs". Het invoerrecht op handvaten en hengsels is verhoogd van 6 pet. op 10 pet. en op sloten van io pet. op 15 pet. Beide artikelen zijn halffabrikaten voor de fabricatie van geld kisten- De verhooging van het invoerrecht op deze beide onderdeelen maakt het nog moeilijker de concurrentie op het afge werkte product, geldkisten, vol to houden. Het is daarom billijk, dat ook het invoer recht op geldkisten wordt verhoogd, meende mr. Kortenhorst en zijn voorstel om het in voerrecht hier op 18 pet. te brengen, ging er door. Te hopen, dat het den verkoop van geldkisten stimuleert, zal de minister van Financiën vermoedelijk niet om die kist jes, maar om hun inhoud gedacht hebben. Een poging van den heer Smeenk ook een verhoogd invoerrecht op vaten te krijgen, mislukte, al had de indiener van het amen dement hier zeker niet het eerst wijn- of biervaten op het oog. Dat zou bijna een booze gedachte zijn over zulk een vurig drankbestrijder als de heer Smeenk. Evenmin mag men van den heer Korten horst denken, dat hij niet van rozenkrans bidden houdt en daarom het invoerrecht op rozenkransen op 20 pet. wil stellen. De ka tholieke afgevaardigde wees er echter op, dat het invoerrecht op rozenkransen, dat nu 12 pet. bedraagt, onevenredig is aan het bijna even hooge invoerrecht op onderdee len van rozenkransen- Daarom wilde hij, ten bate van onze eigen arbeidsintensieve rozen kransindustrie, zijn verhooging. Maar de minister achtte deze niet noodig en de over- groote meerderheid der Kamer bleek dit maal een, als wij dat zoo zeggen mogen, mariaal hart te hebben en ons goedkoope, buitenlandsche rozenkransen te gunnen. Met negen van zijn vrienden zag mr. Kortenhorst zijn amendement verwerpen, met 10 tegen 66 stemmen. Als dominéé Kersten er was geweest maar hij cumuleert tegenwoordig Kamerlidmaatschap met veldpredikersambt zou hij zeker aan de twee, toevallig de tribune bestijgende zonen van Loyola het genoegen hebben gedaan, de rozenkransen te helpen düurder maken. Indien hij althans niet zou hebben vermoed, dat de slimme mr. Kortenhorst misschien toch een valletje had gezet. Formeel ernstiger amendement was dat van den heer Smeenk, die den werkingsduur van de nieuwe Tariefwet tot 1 Januari 1943 wilde bepalen, een voorstel, dat ook de Heer Van Gelderen steunde, maar dat de heer Schilthuis, overigens een sterk voorstander van zoo laag mogelijke tarieven, scherp be streed, omdat het onzekerheid zou brengen in den handel. Mr- Kortenhorst zwichtte voor dit argument, waaraan, zooals minister De Geer opmerkte, ook de ministers Treub en Colijn hechtten, omdat stabiliteit in het ta rief nu eenmaal gewenscht is. Dat de Tarief machtigingswet 1 Januari 1942 afloopt, kan ook moeilijkheid geven. Maar de antirevo lutionairen bleken onvermurwbaar en waren tot den laatsten man present. Met de ge- heele linkerzijde (behalve drie vrijzinnig democraten; de heer Ebels stemde per abuis vóór) werd de overwinning behaald op de aanwezige christelijk-historischen en katho lieken met 38 tegen 35 stemmen. Het wetsontwerp zelf ging er z.h.s. door; alleen de communisten en nationaal-socialis- ten verklaarden zich tegen. Onze antirevolutionaire vrienden schijnen, waar zij de kans zien, de „Royal Oak" te willen treffen, die van de bescherming van zulk een groote meerderheid overtuigd, uit varen ging. Als de sociaal-democraten hen daarbij zoo nu en dan actief of passief hel pen, hetgeen bij hun niet-gouvernementeele traditie mogelijk is, kan men zich nog een andere meerderheid in de Kamer zien for- meeren, voor er nieuwe verkiezingen zijn. Te Oss is bij de daar gelegerde militairen een affaire aan het licht gekomen, welke een aantal hunner in de cel heeft doen be landen. Het betreft hier een verduistering van legergoederen op groote schaal. Het was den militairen autoriteiten aldaar opgevallen, dat rijwielen, dekens en andere zaken op onverklaarbare wijze verdwenen uit de gebouwen, waarin de manschappen zijn ondergebracht, zonder dat een spoor van inbraak viel te ontdekken en ook de wacht eenig onraad had bespeurd- Hoewel de mi litaire- en gemeentepolitie op hun qui-vive waren, kwam er eenigen tijd geen licht in de zaak. Aan het eind van de vorige week ging men echter tot arrestatie over van enkele militairen. Omtrent den stand van zaken wenschte de politie zich toen echter nog niet uit te laten, waar men vermoedde, dat de zaak een nog grooteren omvang zou hebben. Verdere gegevens, die binnen kwamen wezen uit, dat niet alleen dekens en rijwielen, maar ook vleesch, koffie en andere levensmidde len waren verdwenen. De sporen leidden naar plaatsen, waar deze artikelen ver be neden de waarde waren verkocht. Toen de zaak zoover was, ging men over tot de arrestatie van de drie vermoedelijke hoofddaders n.l. een fourier, een kok en een bijkok en verder nog vier soldaten. De ar restanten hebben gedeeltelijk reeds bekend. Een aantal dekens en tien rijwielen zijn be reids in beslag genomen. Tegen een aantal burgers is wegens heling proces-verbaal op gemaakt. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat in het belang van de uitoefe ning der visscherij de gesloten tijd voor fint is geëindigd op 17 October 1939 in plaats van op 28 Februari 1940. Voor het gerechtshof te 's-Hertogenbosch is in hooger beroep behandeld de zaak tegen P. K., een zaakvoerder uit Roosendaal, die door de rechtbank te Breda was veroordeeld tot drie weken hechtenis en zes maanden ontzegging van het rijbewijs ter zake van het feit, dat het op 27 Febr- 1.1., aan zijn schuld als autobestuurder te wijten is ge weest, dat P. J. V., tengevolge van een aan rijding is overleden. De advocaat-generaal had bevestiging van het vonnis geëischt. Maandag heeft het hof dienovereenkomstig veroordeeld. Het vroegere centraal station van War schau, zooals het er thans uitziet na de voortdurende bombardementen. Men had een genoeglijken avond doorgebracht bij het zwembad, dat Bet ty Wilson had doen aanleggen achter de Dennenheuvelhoeve. Eerst hadden allen gezwommen en daarna hadden Betty en haar Indiaansch vriendinnetje Lelie, een concert gegeven. ,Jk heb een verrassing voor jullie jongens", zei Betty. Gekleed in haar pierrette costuum sprak de jeugdige Engelsche eigenares van de hoeve, staande op het ruwhouten ooneel, haar cowboys toe. „Lelie en ik hebben een aardige ver rassing voor jullie bedacht, jongens", zei e y. „We dachten zoo, dat die avond- concer en jullie misschien wel een beetje zouden egmnen te vervelen cn daarom hebben we besloten een bal in de open lucht te geven". „Morgenochtend, ging zy verder, „moe ten jullie planken uit het magazijn gaan halen en daarvan hier op het. zand een dansvloer maken. Het zal fijn zijn om onder den sterrenhemel te dansen. Ik heb ook een paar j°"ge dames uitgenoodigd. Het zijn er wel niet veel maar als jullie om de beurt danst krijg je een k-ans om met een geheel nieuwe partner te dansen! Ziezoo, dat was het wat ik jullie te zeg gen had. Ik verwacht jullie dus allemaal "Morgenavond om half negen hier. Wel te rusten^'. "Wel te rusten, Betty!" riepen de cow- oys. „We verlangen nu al naar morgen- avond." grom' besluit van Betty veroorzaakte e deining op de Dennenheuvelhoeve volgenden ochtend vroegen de den De cowboys deden hun beste kle. ar,-,, aan. jongens zich af wie de uitgenoodigde jonge dames wel konden zijn- Er woont geen meisje dichterbij dan op" een afstand van tachtig kilometer zei een der cowboys. „Misschien heeft Betty do uitnoodigingen al weken gele den verzonden? In ieder geval hoop ik maar, dat ze aardig zullen zijn en goed kunnen dansen. Hoera, ik ben zoo opge wonden, dat ik bijna niet weet hoe ik den dag door moet komen!" Tony Tring, de voorman maakte echter spoedig een einde aan dergelijke gesprek ken door de jongens allen aan het werk te zetten. Betty en Lelie gingen naar de keuken om Tubby te helpen bij het ge7' reed maken van groote en kleine koek jes, die dien avond als versnapering zou den worden aangeboden. Hoewel de dag eindeloos leek ging de ze toch voorbij en kwamen de cowboys 's avonds, zooals gewoonlijk, het erf oprij den. Haastig verzorgden zij hun paarden en liepen dan naar de pomp om zich eeps extra te wasschen. Later in het slaapvertrek, werd de stemming steeds vroolijker toen de cow boys bezig waren hun beste kleeren aan te trekken en hun coiffure te verzorgen. Tubby's gelaat glom van de vele ge bruikte zeep en thans was hij bezig met een flesch geparfumeerde haarolie. „Je verbeeldt je zeker, dat je 'n ge weldigen indruk zult maken op de meis jes die Betty uitgenoodilgd heeft, hé Tubby?" plaagde Slim Williams. „Een ding is zeker", spotte hij verder, „de ma nier waarop je op hun teenen zal trappen zal haar nog lang heugen!" Reeds een half uur voor den vastge- stelden tijd waren alle cowboys kant en klaar. Langzaam slenterden zij in de richting van den zwemvijver en waren bitter teleurgesteld toen zij daar Betty en Lelie, doch geen enkel ander meisje aantroffen. „Zijn ze er nog niet?" vroeg Tubby be zorgd, waarop Betty glimlachte. „Ze zijn er wel degelijk," antwoordde zij. „Ze staan achter het scherm op het tooneel en zoodra alle jongens hier zijn zal ik het scherm ophalen" Het duurde niet lang of alle jongens waren aanwezig waarna Betty hen deed plaatsnemen in dekstoelen, die voor het platform gereed gezet waren. Op een teeken van Betty liet Lelie achter op het tooneel een gramofoonplaat spelen en toen haalde zij langzaam het scherm op. Met gespannen aandacht keken de cow boys naar het tooneel waar zij eerst zes paar keurige dansschoentjes en vervol gens zes keurige baltoiletjes zagen ver schijnen. „Aei"! fluisterde Slim Williams, „ze zien er heel aardig uit, als ze nu ook maar goed kunnen dansen." De zes danspartners zagen er inderdaad zeer aantrekkelijk uit zooals zij daar be straald werden door het licht der kleine tooneellampjes. Zij bleven onbeweeglijk staan tot de gramofoonplaat ten einde was en toen klom Betty op het tooneel. „Jongens!" riep de jeugdige eigenares van de hoeve, „ik stel jullie mijn zes nieuwe vriendinnen voor, jullie dans partners voor vanavond! Om te beginnen: dit is Winnie. Dat Mary en dit Mabel. Vervolgens hebben we Janet en heele- maal terzijde staat Muriel. Tenslotte stel ik jullie Kate voor" Verschillende cowboys glimlachten toen hun oogen op Kate rustten. Het zou onbeleefd geweest zijn haar dikzak te hebben genoemd. Het was vriendelijker om te zeggen dat zij mollig was, bijna: "et zoo mollig als onze vriend Tubby. „Nu moeten jullie eerst eens een hoe- ra °P mijn vriendinnen uitbrengen", stelde Betty voor, „vooruit hiep, hiep, hiep „Hoera! riepen de cowboys luidkeels waarna zij hun revolvers in de lucht af schoten. Toen Betty vervolgens het scherm weer liet zakken keken de jongens elkaar vragend aan. „En nu", zeide de jeugdige eigenares van de hoeve, „moeten jullie eerst onder elkaar uitmaken wie jullie ten dans zult vragen jongens. Tubby, ik weet zeker, dat Kate de eerste dans graag met jou zal willen doen. De anderen moeten maar onder elkaar loten wie het eerst zullen dansen!" Tubby zette z'n hoed af en streek met z'n hand door zijn haar. Hij voelde zich erg gewichtig. Nadat de cowboys even onder elkaar beraadslaagd hadden trader; er vijf naar voren, die verklaarden, dat zij de eer zouden hebben het bal te openen. „Prachtig! glimlachte Betty, „draai jij dan een walsplaatje af, Lelie. En gaan jullie met me mee naar het tooneel, jon gens, dan zal ik jullie één voor één aan je partneres voorstellen." Terwijl Lelie het scherm weer ophaalde volgde het fortuinlijke zestal, met Tubby aan het hoofd, Betty naar het tooneel. „Kijk Tubby, dat is Kate!" stelde Betty hem aan zijn mollige partner voor. „Slim wil jij met Mary dansen. Jij danst met Mabel, Fred en Buck met Janet!" Nadat Betty den jongens allen een partner aangewezen had kon zij zich niet langer goed houden. Zij barstte in zoo'n onbedaarlijk lachen uit, dat zij zich aan de coulissen moest vastgrijpen om niet te vallen een der cowboys, „ze is voor Tubby ge knipt. Vooruit, ouwe jongen, trap haar gerust op haar teenen, jé zult zien, dat ze er niets van zal zeggen". Tubby nam er niet de minste notitie van. Met een stalen gezicht danste hij rond en deed net of Kate een echte jon ge dame was. Langzaam trok Betty het scherm op. waarop de in de stoelen zittende cowboys het eveneens uitschaterden. De zes aantrekkelijke „meisjes" bleken namelijk zes levensgroote poppen te zijn, die Betty zich had laten toezenden om haar cowboys een poets te bakken! „Ha, ha, ha, zie nu die gelukkige prijs winnaars eens aan!" spotte een der cow boys, die op de voorste rij stoelen zat. „Vooruit begin dan te walsen! Toe dan jongens, jullie bent toch zeker niet ver legen?" De cowboys op het tooneel waren eerst niet zuinig met hun houding verlegen. Tubby echter hakte den knoop spoedig door. „Verdraaid"! riep hij uit, „ik had me stellig voorgenomen om met Kate te dan sen en nu zal ik het doen ook!" Een stap vooruit doende maakte hij een beleefde buiging voor de dikke pop. „Mag ik het genoegen hebben, juf frouw Kate?" vroeg hij galant, waarna hij de pop in zijn dikke stevige armen nam. De anderen begonnen er nu ook schik in te krijgen en één voor één volgden zij het voorbeeld van hun makker Tubby. Met zijn arm om haar middel gesla gen danste Tubby met Kate den dans vloer rond juist alsof hij met een echt meisje danste. De toeschouwers schaterden van het lachen. „Een pracht partner!" juichte (Nadruk verboden). „Uier Tubby, dit is Kate", zei Betty lachend. De andere jongens legden nu ook hun arm om het middel van hun partners en even later danste het zestal er lustig op los nadat Betty met Tony Tring en Lelie met Steve Harris als partner, zich bij hen hadden gevoegd. Alles ging prachtig tot een plaagzieke cowboy Tubby met opzet over zijn voeten deed struikelen. De goedmoedige kok liet zich hierdoor echter niet in het minst van de wijs bren gen. Al vallende wist hij zijn lichaam zoo te wringen, dat hij het eerst den grond raakte op die manier de dikke Kate 'n onzachte aanraking met den houten vloer besparend! Tot laat in den avond heerschte er een opgewekte blijde stemming op het open lucht bal. Ten slotte noodigde Betty den jongens uit deel te nemen aan een lekker soupétje. „Bravo, Betty" prees Tubby, „dat vind ik een reuzen idee van je. Nu blijkt ein delijk pas recht, dat Kate een ideale partner voor me is! De jonge dame eet nietsen zooveel te meer is er daar om voor mij beschikbaar!" De dikke kok keek triomfantelijk om zich heen. „En weten jullie wat het mooiste is9" vervolgde hij met stralende oogen. „Ze heeft me geen enkel standje gemaakt, dat ik op haar teenen heb getrapt!" Een plaagzieke cowboy liet Tubby struikelen. De anderen schaterden van het lachen. „Jongens", stelde de gemoedelijke dikkerd toen voor, „drie hoera's voor Betty, die ons zoo'n onvergetelijken avond heeft bezorgd!" En uit volle borst brachten de jongens drie hoera's uit op hun jeugdige meeste res. Zooals bekend, heeft H.M. de Koningin den scheidenden Hongaarschen gezant, den heer A. de Magyary, die meer dan 4 jaar in Den Haag geaccrediteerd was, dezer da gen in afscheidsaudiëntie ontvangen, bij welke gelegenheid de gezant begiftigd werd met het grootkruis van de orde van Oranje- Nassau. Voor zijn vertrek naar Hongarije ver klaarde .de gezant ons, dat hij in den tijd van zijn dienst in Den Haag Nederland en het Nederlandsche volk leerde kennen en lief hebben. Hij voelde zich hier thuis, omdat hij bij het vervullen van zijn taak zooveel hulp vaardigheid en begrip ontmoette. Hij mocht ondervinden, dat, evenals in Hongarije voor Nederland, ook hier veel belangstelling en sympathie gekoesterd wordt voor zijn va derland. De twee landen,aldus de gezant, zijn sinds eeuwen door cultureele banden verbonden. Een voorbeeld daarvan is de groote trek van de Hongaarsche studenten naar de Nederlandsche universiteiten reeds ir. vroeger eeuwen. De twee landen zijn wel iswaar geographisch verschillend, er bestaat echter veel overeenkomst zooals de burger lijke vrijheid en godsdienstvrijheid, de groote liefde voor het vaderland, eerbiediging van tradities, enz. De gezant wees er op, dat de dankbaar heid jegens Nederland voor het opnemen van duizenden Hongaarsche kinderen in den. grooten oorlog nooit zal afnemen. Het ver heugt hem, dat de vriendschappelijke ver houding tusschen beide landen steeds toe neemt. Het is zijn Vurige wensch, dat de goede verstandhouding nimmer door tegen stellingen verstoord zal worden, integendeel, dat deze steeds beter zal worden. Van ons land zal hij steeds de beste herinneringen bewaren. Hij hoopt van harte, dat het Ne derland onder zijn wijze Koningin verder goed zal gaan. De scheidende Hongaarsche gezant is sinds 1935 geaccrediteerd geweest bij het Neder landsche Hof. Voordien was hij gedurende 5 jaar zaakgelastigde te Madrid- In zijn lange loopbaan was hij o.a. te Berlijn, Belgrado en Lissabon bij de Hongaarsche gezantschappen werkzaam. Naar wij vernemen, is de gezondheidstoe stand van prof. dr. Willem Iengelberg goed vooruitgaande. De heer Mengelberg heeft zijn reis uit Zwitserland naar Amsterdam reeds aanvaard. Hij hoopt de matinée van Zondag 29 October weer te kunnen dirigee ren. Inmiddels zal prof. Mengelberg de leiding van de uitvoering van het Requiem van Verdi nog niet op zich kunnen nemen, in verband met het feit, dat hij de voorberei dende koorrepetities niet heeft kunnen waarnemen. Derhalve zal het eerste concert van de Toonkunstserie staan onder leiding van Carl Schuricht. De solisten voor deze uitvoering zijn, zoo als aangekondigd, Ina Souez, sopraan, Lore Fischer, alt, Jussi Björling, tenor, en Her mann Schey, bas. De concerten van het Concertgebouw orkest op Donderdag 26 October te Amster dam en Zaterdag 28 October te Den Haag zullen eveneens staan onder leiding van Carl Schuricht. De als solist aangekondigde Spaansche cellist Caspar Cassado kan in verband met visa-moeilijkheden Londen niet verlaten en was genoodzaakt af te zeggen- In zijn plaats is Carl Flesch als solist geëngageerd, die het vioolconcert in A gr. t. KV 219 van Mozart zal voordragen. Bij Kon. besluit is bepaald, dat een bedrijfsraad wordt ingesteld voor de klom penindustrie. Het aantal leden en plaatsvervangende le den zal acht bedragen. Aan den bedrijfsraad worden als voorzit ter en plaatsvervangend voorzitter, met de bevoegdheid tot stemmen, voor alle werk zaamheden toegevoegd een door den minis ter van Sociale Zaken, na overleg met den bedrijfsraad, te benoemen lid en plaatsver vangend lid, die niet werkzaam zijn in de klompenindustrie. Gisteren is het gedeelte tusschen den Oos telijken oprit van het viaduct over den nieu wen weg en de Buldersteeg, onderdeel van den rijksweg Hendrik Ido AmbachtGorin- chem—Metenen—Ressen (rijksweg door de Betuwe) voor het verkeer opengesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3