"ee™AkkertjeUx Hélène Swarth 80 jaar Hoofdpijsv Zilveren tooneeljubileum Julia de Gruyter. WOENSDAG 25 OCTOBER 1939 MARIA-CONGRES 1940 TE MAASTRICHT. Toewijding van Limburg aan Onze Lieve Vrouw. VAN EEN 14 METER HOOGTE OMLAAG GESTORT. ZAKENVERLOF VOOR MIDDEN- STANDERS. RIJKE HARINGVANGSTEN. „ALPHERAT" EN „ALUDRA" NAAR ZUID-AMERIKA. EIERENUITVOER NAAR DUITSCH- LAND. t)e dichteres, die eenmaal het zingend hart van Holland" werd Voordrachtsavond en huldiging in den genoemd. Stadsschomvburg. in de Downs. TOENEMEND RADIO- TELEGRAFISCH VERKEER. Nu er oorlog is. GESTRANDE ZEELIEDEN IN PRIOK. Dertig Nederlnndsche schepen (WORDT VERVOLGD). DE MOEILIJKE POSITIE VAN ONZE SCHEEPVAART Ik stootte leelijk. BEGRAFENIS Dr. Ir. H. WORTMAN Oud-directeur-generaal der Zuiderzeewerken. VALSCHHEID IN GESCHRIFTE DUITSCHE BALLON GEDAALD. De smokkelaars ik ga den chef roepen Het is niet erg beschadigd, j zie niemand Handen Nog even wachten Het toestel boven het meer. pn opvpr. L«npn Heel. 3341-5 5 De leuze „doorwerkenwelke men op alle gebieden heeft gehoord tegenover die genen, die onder den eersten druk der poli tieke gebeurtenissen de handen in den schoot legden, heeft de bisschop van Roermond thans ook doen hooren ten opzichte van het Maria-congres van 1940 te Maastricht. Het Maria-con gres gaat in ieder geval door en de voorbereidingen zijn in vollen gang. Prof. F. Feron, president van het Groot- Seminarie te Roermond, is door Mgr. Dr. G. Lemmens tot voorzitter van het congres bë- noeipd. Mgr. Lemmens heeft voor zijn bis dom extra gebeden na de H. Mis voorge schreven om Gods zegen over het congres af te smeeken. Men is reeds bezig met het vra gen der sprekers^ die de verschillende on derwerpen der Mariologie zullen behandelen. Het technische gedeelte van het congres wordt verzorgd door het Maastrichtsche co mité voor godsdienstige feestelijkheden, de stichting „Het graf van St. Servaas". Aan deze stichting is opgedragen de verzorging der buiten-kerkelijke plechtigheden, want ook deze zullen volgens den wensch van Monseigneur Lemmens voortgang vinden. Het congres vindt immers plaats bij gelegen heid van de algeheeie toewijding van bis dom en provincie aan Onze Lieve Vrouw, als bekroning van de toewijding der gezin nen, parochies, dekenaten en organisaties, welke in de laatste jaren volgens een vast gesteld plan zijn geschied. Geheel Limburg zal daarom op één der Congresdagen te Maastricht zijn en de congreganisten, die van alle zijden deze Mariadagen bezoeken, zul len van deze treffende plechtigheid kunnen getuigen zijn. Van de plaats hebbende feestelijkheden ter publieke opluistering van het Mariacongres zijn reeds enkele definitief beslist. Er zal een groot Magnificat uitgevoerd worden voor koor en orkest. De stichting heeft de gele genheid van het Maria-congres willen aan grijpen om een prijsvraag voor een Magnifi cat uit te schrijven. Blijkens de ingekomen formulier-aanvragen heeft reeds èen zestig tal componisten het voornemen gemaakt, aan deze prijsvraag deel te nemen, wat natuurlijk niet zeggen wil. dat er zestig inzenders zul len zijn. Op dezelfde wijze is een prijsvraag uitge schreven voor den tekst van een volksch Ma- rialied en voor het scenario van een Maria- spel. Men heeft hier niet terstond een Maria- spel gevraagd, maar een scenario, zoodat eerst later iemand uit den aard der zaak een letterkundige opdracht zal krijgen het bekroonde scenario uit te werken. Door ver schillende kenners van het tooneel werd deze opzet aanbevolen, zooals door Albert van Palsum. In de jury's hebben vooraanstaande vakmannen zitting genomen, zoodat verwacht kan worden, dat het Mariacongres ook om deze redenen van bevordering der kunst, be- teekenis zal krijgen. Maastricht is oolc al doende met liet VOriïlGn van straatcomite's, die Maastricht m een speciale Mariaversiering zullen steken bij ge legenheid van het congres. Schilder ernstig gewond. Men meldt ons uit Den Haag: Gistermorgen is de 31-jarige schilder H. j. W. uit Voorburg, die werkzaamheden ver richtte op de binnenplaats van het ziekenhuis aan den Zuidwal hier ter stede, van de aan de goot bevestigde hangladder door tot nog toe onbekende oorzaak van een hoogte van 14 meter omlaag gestort. De man bekwam een hersenschudding en inwendige kneuzingen. In zeer ernstigen toe stand is ln het ziekenhuis opgenomen. De hoofdbesturen van de drie Nederland sche Middenstandsbonden hebben met be langstelling kennis genomen van den leger order, waarin voor een deel der gemobili- seerden de mogelijkheid van zakenverlof in het vooruitzicht wordt gesteld. In verband met bovengenoémden legeror der hebben genoemde hoofdbesturen nog eens met nadruk de aandacht van den minis ter van Defensie gevraagd voor de bijzondere positie, waarin een gedeelte van den imuus- trieelen en handeldrijvenden middenstand tengevolge van de mobilisatie is komen te verkeeren. Niet zeldzaam zijn de gevallen, waarin de oproeping in militairen dienst het voortbestaan van het bedrijf als zoodanig in gevaar heeft gebracht. Met aandrang is den minister van Defen sie verzocht, te willen bevorderen, dat ln de eerste plaats alleenwerkende zelfstandigen en andere onmisbare bedrijfshoofdem voor zakenverlof in aanmerking worden gebracht. De IJmuider stoomtrawler „Haarlem", welke van de eerste Noordzeereis na het uit breken van den oorlog met een vangst van 2000 manden versche haring in de thuishaven aan de markt kwam, maakte daarvoor eene recordbesomiming van ruim 11.000 gulden. Het zusterschip „Delft" wordt heden aan den afslag aldaar verwacht met vrijwel een ge lijke vangst, zoodat ook dit schip ongetwij feld een goede besomming zal kunnen maken. De versche haring blijft op prijs, omdat groote hoeveelheden voor Duitschlamd wor den opgekocht. Gisternacht zijn van Rotterdam vertrok ken de schepen „Alpherat" en „Aludra" van de Rotterdam Zuid-Amerika Lijn, beide ge laden met stukgoed, waaronder een 4000 ton aardappelen, bestemd voor Argentinië. De „Alpherat" neemt zijn route over Rio de Janeiro, Santos, Montevideo naar Buenos Ayres, de „Aludra" daarentegen gaat recht streeks naar Buenos Ayres. Tezamen hebben beide schepen een 40-tal passagiers aan boord, bestemd voor Brazilië en Argentinië. Op de Alpherat" is o.m. scheep gegaan H. M's. nieuwe gezant in Bra zilië, mr. Daniëls. Een zoo teruggetrokken leven als dat van Hélène Swarth is haast niet meer vao dezen tijd en het spreekt de menigte niet aan. Vroe ger in Den Haag en thans ergens aan den Veluwerand bleef de dichteres een voor het groote publiek even onbekende persoonlijk heid als zij altijd geweest is. Zij manifes teerde zich enkel in de poëzie, in de verzen bundels, die elkaar jaar op jaar opvolgden tot ln deze periode toe. Deze vruchtbaarheid heeft het zelf-geko- zen isolement niet verbroken, maar het eer der geaccentueerd. Hélène Swarth over leefde de tijdgenooten, die in haar verzen de openbaring van de levende dichtkunst hadden genoten en, terwijl zij haar eigen onveranderlijken weg ging, bloeide er rond om in den tuin der poëzie zooveel op, dat aliereerst het gehoor van de nieuwe gene raties had. Dan is het weer eens een verjaardag, die de stilte breekt rondom deze respectabele figuur uit den aanvang der moderne lette ren. Tachtig jaar wordt Hélène Swarth nu. Op 25 October 1859 geboren, omspant zij mot haar lange leven een machtig en bewogen stuk letterkundige geschiedenis. Daarin zal zij blijven een stem uit 'net koor, dat de nieuwe lente der poëzie heeft inge luid. Dichteres van de natuur was zij, die niet moede werd de landschappen te be schrijven en de seizoenen Dichteres van de liefde is zij geweest met één thema, dat overal bij haar terugkeert, het thema van de verloren illusie en de smar telijke herinnering daaraan. Dichteres werd zij ook van het geloof. Zelfs in den tijd van schijnbaar een uitgesproken agnosticisme was er die „stem van mijn hart, die mij 't eeuwige leven belooft" en beleed zij de on mogelijkheid van een leven zonder God. Bij het klimmen der jaren werd een religieus element in haar verzen voprtdurend sterker. Zoo groeide ook dit leven naar zijn eind bestemming toe. Nu vul die vaas met gele Octoberrozen, Leg blauwe druiven op die blanke schaal, Tusschen de trossen laat de perzik blozen Als avondrood Dit beeld van vervulling uit een van haar beste herfstgedichten is als een symbool ge worden van het lange najaar, waarin dit dichterleven uitklinkt. Nu, in verband met den oorlogstoestand, O} het buitenlandsch telegrafisch verkeers- apparaat nog maar ten deele te rekenen valt, wordt de groote waarde der nationale radioverbindingen met het buitenland eerst recht beseft Met Ned Indie, Suriname en Curagao, met het geheele Amerikaansche werelddeel, Japan en Egypte is Nederland, ook in oorlogstijd, door den van alle belem meringen vrijen aetherweg rechtstreeks ver bonden. Dat van dien aetherweg, sinds het uitbre ken van den oorlog, een zeer druk gebruik gemaakt wordt, spreekt haast vanzelf. De cijfers echter spreken in dit geval wel een zeer duidelijke taal. In het verkeer op de buiten-Europeesche verbindingen via Hol land radio werden in de maanden Juni, Juli en Augustus gemiddeld 544.441 woorden per maand gewisseld, voor de eerste oorlogs maand September, bedroeg dit aantal niet minder dan 1.726.218. Het maandgemiddelde van Ned.-Indie steeg van 197.753 over Juni, Juli en Augus tus tot 506.797 in September en het gemid delde van Noord-Amerika van 249.568 tot 910.080. Vandaag zal de bekende actrice en voor drachtskunstenares, Julia de Gruyter in den Stadsschouwburg te Amsterdam haar zilve ren tooneeljubileum vieren. Op de eerste plaats is dit natuurlijk een persoonlijk jubileum en als zoodanig zal 't dan ook vandaag in den Stadsschouwburg worden gevierd. Daarnaast kan men het echter ook beschouwen als een groepsjubi- leum, het jubileum n.l. van de groep Vlaam- sche acteurs en actrices, die in het begin van den vorigen oorlog naar Nederland is uitge- weken en waarvan de leden tot op heden sieraden zijn gebleven van het tooneel in ons land. In zooverre bestaat er dus reden tot dank baarheid voor het bombardement van Ant werpen in 1914, dat de naaste aanleiding is geweest voor de komst naar Nederland van verschillende uitstekende acteurs en actri ces, die wij hier niet gaarne meer zouden willen missen. Tot hen behoort ook Julia de Gruyter, die gedurende vele jaren het tooneel in Ne derland heeft gediend met een talent en een toewijding, die haar de sympathie van het Nederlandsche publiek hebben doen ver werven. Zoowel in Het klassieke als in het moderne repertoire was Julia de Gruyter op haar plaats en vertolkte zij haar rollen met een verve en een spontane natuurlijkheid die onweerstaanbaar charmeerden. Wat haar carrière als actrice betreft, her inneren wij aan haar ongeëvenaard spel als Tondeleyo in „Blanke Ballast", aan Dorine in „Tartuffe", Maria in „Driekoningenavond" Juffrouw Ford in „De vroolijke Vrouwtjes van Windsor", Fientje in „Fientje Beule- mans", Tilly in „Tilly's Tribulaties", en wij memoreeren ten overvloede de door haar zoo frisch, eerlijk en pittig gespeelde meis- jesrollen in „Joop ter Heul", „,'n Zomerzot heid", „Maryke", enz. De laatste jaren trad Julia de Gruyter uit sluitend als voordrachtskunstenares op. Veel vuldig bracht zij haar Vlaamsche voordrach ten voor Kunstkringen, Volksuniversiteiten, Nutsdepartementen, etc. en via de micro foon vooral ook in de huiskamers. In deze Vlaamsche voordrachten is Julia de Gruyter in haar element. Zij geeft die verhalen de lokale kleur en brengt ze tot leven door haar gezonde, frissche, sterk- humoristische voordracht. Haar melodieuze stem kneedt het Vlaamsch tot iets, dat waarlijk met het woord „sappig" volkomen gekarakteriseerd is. Zij is bovendien een actrice, die haar voordracht door mimiek en gebaar tot iets heel aparts en aantrekkelijks weet te maken. Men ondergaat op Julia de Gruyter's voordracht-avonden een machtige, warme menschelijkheid en een kern-gezon den humor dié menschelijkheid en dién humor, waaraan onze tijd zoozeer behoefte heeft. Er heeft zich een eere-, uitvoerend- en huldigingscomité gevormd om de jubilaresse te huldigen na afloop van den Vlaamschen voordrachtsavond op 25 October in den Am- sterdamschen Stadsschouwburg. Als voordrachtskunstenares zal Julia de Gruyter dien avond een repertoire brengen van de meest vooraanstaande Vlaamsche let terkundigen, t.w. Guido Gezelle, Herman Teirlinck, Felix Timmermans, dr. Ernest Claes, etc., terwijl de avond ingeleid zal wor den door Felix Timmermans, die spreken zal namens de leden der Koninklijke Vlaam sche Academie van België. Bob, de De Reichsstelle für Eier heeft de franco- grensprijzen voor uit ons land in het tijdvak 24 tot en met 26 October 1939 in Duitsch land in te voeren kipeieren per 100 stuks als volgt vastgesteld: voor D-eieren 3.80; C-eieren 4; B-eieren 4.40; A-eieren 4.45; S-eieren 4.50. Behoudens onvoorziene omstandigheden gelden in het tijdvak 24 tot en met 26 Oc tober voor uitvoer van eendeneieren naar Duitsehland de volgende franco-grens-prij- zen per 100 stuks: voor eieren beneden 50 kg. per 1000 stuks 1.90; voor eieren van 50 tot 54 kg. per 1000 stuks 2.20; 5460 kg. per 1000 stuks 2.60; 60 kg. per 1000 stuks en daarboven 2.90. In Engeland gelden voor de versche eieren de volgende maximum-prijzen: bij verkoop door den „wholesaler resp. „retailer": voor eieren van 5758 kg. en zwaarder gewicht 16/- resp. 17/- per 120; voor eieren van 52—53 kg. en 47—48 kg. 13/9 resp. 14/9 per 120; voor eieren van 4243 kg. 10/6 resp. 11/6 per 120. De Rijkspluimveeteeltconsulent vestigt er de aandacht op, dat geen verantwoordelijk heid kan worden genomen voor mogelijke abuizen in genoemde cijfers, tengevolge van de telefonische overbrenging. In Priok zijn met een K.P.M.-schip aange komen elf Nederlandsche schepelingen van een Engelsoh schip. Zij waren met hun schip in Sidney, toen de eerste berichten van den oorlog hen bereikten. Prompt daarop werd hun schip voorzien van geschut en mitrail leurs, om aldus voorbereid opnieuw zee te kiezen. De Nederlanders wilden niet op een bewapenden koopvaarder varen en werden wegens dienstweigering in de gevangenis gezet, waar zij een week verbleven, voor zij door bemiddeling van den consulairen ver tegenwoordiger werden vrijgelaten. Per K.P.M. kwamen zij in Indië aan en oor spronkelijk lag het in de bedoeling dat deze zeelieden op een of ander schip zouden pro- beeren aan te monsteren. Intusschen is dat niet zoo eenvoudig gebleken. Zooals bekend bevinden zich te Priok nog andere daar ge strande zeelieden van diverse nationaliteit, die eveneens op schepen wachten, waarop zij als matroos zouden kunnen aanmonsteren, hetgeen tot nog toe niet is gelukt. Derhalve is besloten dat deze elf Nederlandsche sche pelingen met de „Oranje" naar Holland te ruggebracht warden. 5. Vanuit hun schuilplaats slaan Bob en zijn mannen de smokkelaars gade. Zij zien hoe de bandieten aarzelend blijven staan om dat zij nergens hun piloten kunnen ontdek ken. Na een korte beraadslaging echter be sluiten de smokkelaars blijkbaar om een on derzoek te gaan instellen. Behoedzaam, hun revolvers en geweren in de hand om deze oogenblikkelijk te kunnen gebruiken loopen zij naar het toestel, dat beschadigd half in het water en half op den oever ligt: „Houdt jullie doodstil", waarschuwt de sergeant. (Nadruk verboden). 6. „Tusschen twee haakjes, Leroux", gaat Bob op fluisterenden toon verder, „ik maak je nog wel mijn compliment over die landing! Het was precies een echte noodlanding. In ieder geval zijn die schurken er door misleid anders zouden ze wel achterdochtig geworden zijn omdat de piloten de cockpit niet verlaten hebben. Ze denken natuurlijk, dat de bestuurder en zijn helper zwaar gewond achter het stuur liggen". De korporaal kijkt Bob eens aan. 7. „Ik hoop niet, sergeant", fluistert hij terug, „dat U nog meer van diie opdrachten voor me hebt. Mijn heele body doet pijn, zoo'n schok kreeg ik toen wc Hen oever raakten. Het is een wonder, dat we er nog zoo goed afgekomen zijn, we hadden „Ssst!" valt Bob den korporaal in de rede, „nu verder mondje dicht anders hooren ze ons. Zoodra zij in de gaten krijgen, dat e- niemand in het toestel is komen wij te voorschijn". De smokkelaars hebben in mddels de verongelukte machine bereikt. „Hm", hooren de politiemannen een hunner zeggen. „Het is lang niet zoo ernstig be schadigd als ik verwacht had. Gek, dat we de piloten nergens zien". Een andere ban diet heeft intusschen de deur van de cabine geopend in de stellige verwachting de bestuurders daarin gewond te zullen aan'reffen. Opeens hooren de sergeant en zijn mannen hem een kreet van ongeloovige verbazing slaken. „Er is absoluut niemand in'" roept de bandiet onthutst. Op dat oogenblik treden de politiemannen op. Canadeesche Politieruiter. De landing is mislukt. krim^n naderbÜ 1. Wanneer de aan het meer heer- schende stilte verbroken wordt door het geronk der zware motoren van het vliegtuig worden de deuren der kwar tieren van de smokkelaars haastig ge opend en begeven deze zich naar bui ten. Hun makkers hebber, het er dus blijkbaar zonder ongelukken weten af te brengen en daargelaten de aanzien lijke vertraging die de mist hun heeft bezorgd schijnt alles goed te zijn afge- loopen. 2. Leroux heeft zijn keuze laten vallen op een dichte groep boomen en struikgewas aan de overzijde van het meer. Wanneer de ma chine daar zonder ongelukken tegen den oever tot stilstand kan worden gebracht zul len de vijfpolitiemannen zich achter die boo men verdekt kunnen opstellen. Hij schat den afstand, die hem nog van den oever scheidt en duikt dan plotseling met het toestel om laag. De ademloos tdeziende bende leden laten een kreet van schrik hooren. Zij begrij pen, dat er een ongeluk gebeurt. 3. Hun vermoeden blijkt maar al te juist te zijn want als het vliegtuig den oever bereikt is de vaart nog zoo groot, dat het er met een harden slag tegen op botst, enkele boomen als het ware wegscheert en dan, half op den oever en half in het meer liggend tot rust komt. Daar de vliegmachine aan de oogen der smokkelaars onttrokken is slagen Bob en de andei e politieman nen er in ongemerkt het vliegtuig te verlaten en zich verdekt op te stellen. 4. De smokkelaars, die niet beter weten of de machine werd door één hunner col lega's bestuurd uitten hun verbazing over de mislukte landing. j|Dat is hem nog nooit overkomen", merkt een der mannen op, „hij weet de landingplaats anders tot op een cen timeter te bereiken". ,.Gek"' ro®pt een der anderen uit. „Alles büjft stil en er is in de machine geen teeken van leven te bespeuren. Ik zal onmiddellijk den chef gaan waarschu wen". Als het hoofd der smokkelaarsbende verneemt wat er gebeurd is, gaat hij mee. In het geëvacueerde West-Duitsche gebied werden maatregelen getroffen, ten einde op tijd den druivenoogst binnen te halen. Vrijwilligers plukken de druiven waarna met legerauto's het druivensap verder het land in wordt vervoerd, ter verdere verwerking. En zoo zal de jubileresse ons dien avond door haar knappe, kleurige en levendige voordracht als het ware aan de hand door het Vlaamsche land leiden en het zal ons zijn, of we de Vlaamsche menschen in al hun deugden en ondeugden voor ons zien; de paterkens en pastoors, de nonnekens en kwezels, de oude mannekens en begijntjes zullen voor ons gaan leven en het zal ons zijn, of we in een der dorpen van bet schoone Kempische land toeven. Tevens en zeker niet op de laatste plaats is het de bedoeling van het comité, om nog eens extra te doen getuigen van de warme, oprechte en hartelijke verhouding tusschen Nederland en België en van de groote saamhoorigheid die er in deze bange tijden tusschen de beide landen heerscht. Groot was de belangstelling gistermid dag op de oude algemeene begraafplaats in het plantsoen te Amersfoort bij de ter aarde- bestelling van het stoffelijk overschot van dr. ir. H. Wortman, in leven oud inspecteur- generaal van den Rijkswaterstaat en oud directeur-generaal der Zuiderzeewerken. In den eenvoudigen rouwstoet waren moe- gekomen ir. V. J. P. de Blocq van Kuffeler, hoofdingenieur-directeur van den Rijkswa terstaat, belast met de uitvoering der Zui derzeewerken, de oud-gezant, dr. Hendrik P. Muller van Werendycke en de heeren V. Noest uit Wassenaar en H. Hubers uit Amers foort. Een krans van de Zuiderzeewerken was aanwezig als laatste hulde aan den man, die van den aanvang af gedurende tien ja ren den grootschen arbeid der Zuiderzee- drooglegging leidde. Onder de belangstellenden bevonden zich de minister van waterstaat, ir. J. W. Albarda, de oud-ministers van waterstaat ir. A. A. H. W. König en jhr. ir. O. C. A. van Lidt de Jeude, laatstgenoemde tevens als voorzit ter van het Koninklijk Instituut van inge nieurs, de hoogleeraren ir. J. W. Thierry en ir. J- T. Thijsse, hoofdingenieur der Zui derzeewerken, ir. J. P. van Vlissingen, di recteur-generaal van den Rijkswaterstaat, dr. ir. J. A. Ringers oud-directeur-generaal van den rijkswaterstaat, de hoofdingenieurs directeur van den Rijkswaterstaat ir. Went- holt, ir. J. H. Telders, president van de maat schappij tot uitvoering der Zuiderzeewerken, ir. J. Levy, directeur van die maatschappij, ir. S. Smeding, directeur van de Wieringer- meer, ir. W. F. Buysman, hoofd-ingenieur staatsspoorwegen Nederlandsch-Indië, als vertegenwoordiger van de vereeniging van Delftsche ingenieurs en tal van andere auto riteiten. De lijkbaar werd gedragen door de oudste leden van het personeel der Zuiderzeewer ken, onder leiding van ir J. F. R. Van de Wall. Aan de groeve nam ir. C. J. P. de Blocq van Kuffeler het woord. Spr. gaf uiting aan zijn grooten eerbied en groote waardeering voor al hetgeen dr. Wortman voor ons land is geweest, daarbij zijn loopbaan schetsend. Toen onder dr. Lely's tweede minister schap tot drooglegging der Zuiderzee werd besloten was Wortman de aangewezen man om deze werken te leiden. Het was minister Kraus, die hem het plan voor de afsluiting van het Amsteldiep en de droogmaking van de Wieringermeer op droeg- Nauwelijks was dit laatste werk ge reed, of tijdens het derde ministerschap van dr .Lely kon een aanvang worden gemaakt met de afsluiting der Zuiderzee. Wortman heeft het voorrecht gehad de plannen tot de drooglegging tot eerste uit voering te mogen brengen en de af sluitingsperiode voltooid te zien. Ook als voorzitter van den Zuiderzeeraad heeft hij getoond de juiste man te zijn. Daar naast heeft hij zitting gehad in talrijke com missies. Spr. voegde hier nog eenige woor- dpn van persoonlijken dank aan toe. Daarna sprak nog dr. G. Prins uit 's-Gra- venhage enkele korte woorden van dank als vriend. Ds. M. de Roon uit Drumpt sloot de plech tigheid. Ondanks de Britsohe verklaring inzake de behandeling van Nederlandsche schepen bij de Britsche controle-stations waarin wordt te kennen gegeven, dat men alles in het werk wil stellen om de scheepvaart der neutralen zoo weinig mogelijk belemmering ln den weg te leggen, blijft het probleem van het oponthoud onzer schepen in de Downs een blijkbaar moeilijk op te lossen zaak. Van gezaghebbende zijde in Amsterdamsche i eederskringen verklaart men, dat nog steeds een groot aantal schepen is blootgesteld aan zeer langdurig oponthoud. Uit den aard der zaak is het hier moeilijk vast te stellen, wel ke de oorzaken zijn, maar zeker is, dat het lang oponthoud niet alleen een nadeel is voor onze reederijen, maar ook en vooral voor de voorziening van ons land, omdat deze sche pen zooveel later ter beschikking komen voor de behartiging van de in- en uitvoerbelangen, die van vitale beteekenis zijn voor onzen handel. Het aantal Nederlandsche schepen, dat op het oogenblik in de Downs ligt varieert vol gens mededeelingen van bevoegde zijde rond om de dertig. Of een spoedige wijziging in gunstigen zin zal intreden, zal in belangrijke mate afhan gen van de zeker niet gemakkelijke onder handelingen, welke op het oogenblik te Lon den gevoerd worden over den invoer van voedingsmiddelen en grondstoffen voor Ne derland en de daarmee samenhangende ge compliceerde kwesties, die onzen reeders nog uit de dagen van den wereldoorlog zoo dui delijk voor oogen staan. In reederskringen vertrouwt men echter, dat ook van Engelsohe zijde begrepen zal worden, dat zonder mogelijkheden voor de behartiging van zijn redelijke export- en landbouwbelangen de bestaansmogelijkheid van Nederland, evenals van de andere neu trale staten, zeer ernstig in gevaar dreigt te komen. De rechtbank te Middelburg deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den 45-jarigen oud-wethouder van Krabbendijke, S. de K., die als penningmeester van de vereeniging tot het verstreken van lager onderwijs op gereformeerden grondslag knoeierijen met kwitanties heeft gepleegd en in de zaak te gen den 43-jarigen C. van H-, hoofd van genoemde school, die eveneens aan deze malversaties schuldig zou zijn. De officier van justitie eischte onlangs tegen de K. zes maanden en tegen Van H. negen maanden gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde beide verdach ten wegens valschheid in geschrifte ieder tot vijf maanden gevangenisstraf. Gisteren is te Markelo een ballon gedaald, welke op 21 October in Wilhelmshafen opge laten was. Aan den ballon was een kleine machine bevestigd, waarbij ingesloten was een envelop met de mededeeling, dat de vinders uiterst voorzichtig moesten zijn en er niet met een brandende sigaar of sigaret bij moes ten komen. Het toestel is den militairen autoriteiten ter hand gesteld. Het is goed aigslooPen

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 4