O. EN O. VOOR MILITAIREN IP s V SS IT 2.»de AMERIKA WAAKT. Sga&fê&l^lLD-WE&T VÉRHAA WERKWIJZE EN TAAK. Nederland in oorlogstijd. IS SPANNE.ND 1 Wij moeten handhaven! DINSDAG 31 OCTOBER 1939 Centrale leiding maar gedecentrali seerde uitvoering. Geen eenlieidsmensclien S TAKING IN HET BEDRIJF. BOUW- Werkwilligen gemolesteerd. PROVINIALE BEGROOTING VAN ZUIDHOLLAND. Hooger opbrengst van belastingen geraamd. (WORDT VERVOLGD) Te land en ter zee, maai ook in de lucht. Steunt het: MEER CREDIET VOOR VERRUIMING. WERK- De subsidieering van productieve werken voor nijverheid en verkeer. NATURALISATIES. De oud-minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, voorzitter van den centralen raad van advies inzake ont wikkeling en ontspanning van militairen, heeft gisteravond in het algemeen pro gramma voor de radio een uiteenzetting ge" geven van de wijze, waarop deze raad zicd voorstelt zijn taak te vervullen. Een zeer moeilijke taak is weggelegd^ voo tact met de algemeene leiding, het gemeen schappelijke belang te dienen. Geen een- heidsmenschen maar menschen, die verdraag zaamheid en eendracht als nationale deugd erkennen. Is men algemeen doordrongen van de hooge beteekenis van de taak waarvoor wij ons gesteld zien? Güd M oorlogsverschrikkingen besPf d blijven, maar ook dan hebben wij een ernstig ge vaar te bestrijden. Wij dienen ervoor te waken dat als te zijner tijd de demobili satie zal plaats vinden, deze niet gepaard t met verschijnselen van demoralisatie, wij dienen al onze krachten in te spannen, dat onze gedemobiliseerde militairen gezond naar lichaam en geest in de maatschappij terugkeeren en dat de miatschai rij zonder ernstige evenwichtsstoringen, hun de plaats, die hun toekomt, weder kan inruimen. Beseft de gevaren en slaat de handen ineen! besloot spr. Sedert het uitbre ken van den oorlog in Europa staat het Panama-kanaal on der 'n zeer scherpe bewaking van A merikaarische soldaten. Een zeer moeinjKe laa*. is ~ntwik- allen, die zich bezighouden met bUiseeer_ DE keling en ontspanning van deg behoo_ de militairen, welke taak slecht^ kan worden vervuld, van het 2ljD,ved^verWigd daarvan is de centrale raad van advies, welke op initiatief van Z. K. H. Prins Bernhard door den opperbevelhebber van land- en zeemacht werd ingesteld. Als voorzitter van dien raad achtte spr. zich gerechtigd, nadere uiteenzetting te ge ven van aard en omvang vhn die taak, die in algemeenen zin kan worden samengevat als het geven van compensatie aan militai ren, uit alle kringen der bevolking opgeroe pen om het vaderland te dienen, voor het geen zij moeten derven doordat zij worden onttrokken aan hun huiselijken kring en aan hun dagelijkschen arbeid. Verspreid over het geheele land, is daar voor centrale leiding onmisbaar, eensdeels opdat niet dezelfde maatregelen van ver schillende zijden worden ondernomen anders- deels opdat het nut van deze maatregelen zooveel mogeliik gelijkelijk aan allen en g°eae kome Men zou intusschen een gio vergiSsing maken, indien men zoa meenen, dat ook de uitvoering dezer maar regelen centraal zou behooren te geschieden. Dit zou een volstrekte onmogelijkheid zijn mede wegens de zeer uiteenloopende omstan digheden, waarin in verschillende deelen des lands de belangen der gemobiliseerde militai ren verzorging vereischen en welke plaatse lijk het beste beoordeeld kunnen worden. De raad is dan ook van oordeel, dat door gedecentraliseerde uitvoering, zij. het onder centrale leiding de juiste weg wordt bewan deld. Velen hebben hun diensten aangebo den en indien daarvan niet aanstonds ge bruik werd gemaakt, dan wijte men niet aan gebrek aan waardeering. oc seffe, dat het niet mogelijk en -et noodig is een uitgebreiden centralen staf te werk te stellen, doch dat het veleer de plaatselijke werkkrachten zijn, waaraan behoefte bestaat. In dezen gedachtengang heeft de raad voorshands afgezien van het houden van een nationale collecte omdat het loffelijke initia tief van regionale en plaatselijke comité's tot het houden van inzamelingen daardoor zou Worden geschaad Intusschen is tot deze comité's de uitnoodi- g.ing gericht, zich omtrent hunne plannen en omtrent de bestemming der ingekomen gel den met den raad te verstaan, teneinde te voorkomen, dat deze plannen worden door kruist door hetgeen van andere zijde reeds geschiedt. Men bedenke dat de gelden gelijkmatig moeten worden besteed en dat vele inwoners van de plaats, waar een inzameling wordt gehouden elders gelegerd zijn en dus de op brengst daarvan hun niet ten goede komt, terwijl bovendien in de eene plaats de mid delen ruimer vloeien dan in de andere, waar misschien een vee* grooter aantal militairen is. Men onderschatte niet de geldbehoeften ïioodig voor het ontwikkelen en ontspannen van zulk een groot gezin, voor onbepaalden tijd en men susse zijn geweten niet, met de gedachte, dat daarvoor van overheidswege moet gezorgd worden. De overheid blijft stellig niet in gebreke te doen wat in haar vermogen is, doch het militaire budget is reeds overbelast e" eJ bllj£t nog een ruim arbeidsveld voo, particuliere vrliepvj„vw>ifl die steeds op de bres stond, ols f.® nooden te lenigen. ftet Sold De raad hoopt, dat zeer binnenkort t schikking van de sectie O. en O. 2ai be geteld een bij uits'ek laarvoor functionaris, die, voorgelicht door deskUn6 dige medewerkers, onder meer ernaar Zal streven, dat overal op verschillend gebied the right man on the right place zal worden De maatregelen tot O. en O. nad®^ be~ schouwende. wilde spr. vóór aHes den in druk wegnemen, alsof het zwaartepunt zou Zljn gelegen in een soort amusements-orga- nisatie! Vanzelf heeft spr hierbij niet op het oog, het verschaffen van waarachtig kun g not, dat beschavend en ontwikkelend werkt. In deze ernstige tijden bestaat wellicht aan levensblijheid meer dan ooit behoefte en de gulle lach mag in onze militaire samenle ving niet ontbreken. De menschelijke geeS heeft daaraan niet voldoende doch heeft be hoefte aan ontspanning en kunstgenot, doe °ok aan ontwikkeling, aan scholing, opda de menschen paraat blijven, als zij te zijner- tijd worden geroepen om in hun levens- Onderhoud en dat van hun gezin te voorzien. Deze ontwikkeling kan in verschillenden vorm van voorlichting en onderwijs worden bijgebracht. De menschelijke geest heeft intusschen be hoefte aan meer dan ontwikkeling en ont spanning, aan iets hoogers en tevens iets diepers. Deze behoefte komt niet bij allen °P dezelfde wijze tot uiting en houdt ten hauwste verband met ieders levensbeschou wing, steunende op godsdienstige en ethische grondslagen. Zij, die in de burgermaat schappij "daarin zijn opgevoed en daarin ge leefd hebben, zij willen hun eigen sfeer be waren en zij mogen hun innerlijke gevoe lens, die zij aan eigen haard koesteren, onder de wapenen niet prijsgeven. Degenen, die zich tot taak stellen, deze geestelijke waarden gaaf te houden, vinden een nuttig arbeidsveld en met deze zorg hebben zich belast organisaties, die de ver schillende geestesstroomingen in ons volks leven vertegenwoordigen. Zij verzorgen uiteraard de geestelijke belangen van de bevolkingsgroepen, die zich aan hun leiding hebben toevertrouvad, doch bovendien is hun ernstig streven erop gericht, door onderlinge samenwerking en in nauw con- Men meldt ons uit Amsterdam: Tot welk een rel de wilde staking n het bouwbedrijf is uitgegroeid, bleek gistermid dag, te ongeveer half vijf m West, waar de werkwilligen, die op de bouwwerken op het terrein „Bosch en Lommer hadden gear beid bij het naar huis door honderden sta kers' werden opgewacht. Groote groepen hadden zich in de omliggende straten ver zameld en hoewel de politie surveilleerde en eenige malen de stakers verspreidde, scheen het aantal agenten onvoldoende te zijn, om de werkwilligen voldoende te beschermen. Een tweetal hunner werd namelijk door de stakers overvallen en ernstig gemolesteerd. Nog geruimen tijd bleef het in de omge ving zeer rumoerig. In den loop van den dag hadden groepen stakers reeds getracht tot een drietal bouw werken, waar gewerkt werd, door te drin gen. Dit kon echter door de politie worden belet. In de Zu id -Hollandsche begrooting voor 1940, welke aan de Prov. Staten is aange boden, komt die verandering, welke zich in de laatste w-ken als gevolg van den inter nationalen toestand in het economische leven bezig is te voltrekken, slechts in geringe mate tot uitdrukking Ged. Staten achten het evenwel geboden in de begrooting een be hoorlijke reserve te houden om tegenval lers te kunnen opvangen. De opbrengst van de prov. opcenten op ae inkomstenbelasting wordt geraamd op 2.196.000 of 179.000 meer dan uit dezen hoofde op de begrooting voor 1939 werd uitgetrokken. Voor de opcenten op de vermogensbelasting kon, op grond van de gegevens der rijksbe lastingadministratie, de raming 17.000 hoo ger worden gesteld dan het vorig jaar. Tegenover een hoogere raming der inkom sten uit belastingen moet echter een vrij sterke stijging van eenige groepen van uit gaven worden gesteld. Tot de belangrijkste daarvan behooren de uitgaven wegens rente en aflossing der provinciale leeningen en an. dere werken. In de begrooting voor 1940 zijn weder be langrijke bedragen uitgetrokken, welke ver band houden met de bestrijding der werk loosheid. Voor de wegenverbetering is in totaal een bedrag van 7.620.000 uitgetrokken, waar van 4.000.000 betrekking heeft op de ver betering en den aanleg van wegen in werk verschaffing en als werkverruiming, d. i. 500.000 meer dan uit dezen hoofde op de begrooting voor 1939 geraamd werd en bijna 2.000.000 meer dan op den dienst 1938 voor dit doel beschikbaar werd gesteld. De aanleg van rijwielpaden ter ontsluiting van het, natuurschoon, ook in andere deelen dei provincie Zuid-Holland dan het duinge bied, is nog in voorbereiding. Voor zooveel betreft de bebossching van de duingebieden, waarvoor de provincie sub sidie toegekend heeft, kan worden medege deeld, dat deze onder de gemeente Wasse naar in vollen gang is. Deze werken zullen naar verwachting ook in het jaar 1940 aan velen arbeid verschaffen. De beplanting der duinen in eenige andere deelen van Zuid-Holland, ook op de eilan den, is aangevangen. In totaal bedraagt deze begrooting 20.470.915, waarvan 7.904.845 op den ge wonen dienst en de rest buitengewoon. Veranderende rechtsregels en het recht der neutralen. Op uitnoodiging van de juridische facul teit der Utrechtsche studenten, heeft prol- mr. C. W. de Vries Maandagavond te Utrecht gesproken over de positie van Nederland in de oorlogsomstandigheden. Spreker constateerde ook nu hei bestaan en het eerbiedigen van de regeis van het recht tusschen de volken. Het zou heel wat meer tijd kosten op te sommen, welke regels van voikenrecht wel worden opgevolgd dan die regels te vermelden, over wier opvol ging thans strijd is ontstaan. Nederland doet dus nu wear een beroep op die onderdeden van het volkenrecht, welke sedert eeuwen bestaan en waaraan wij sedert eeuwen hebben medegewerkt Hier doet nu de jurist stellig verkeerd te meenen, dat Nederland altijd heef' gestaan en staat aan den kant van het hooge moreele recht. terwijl zij, die onze belangen aantasten, dit moreele recht schenden. Zelfs gaat het spreker nog iets te ver, wanneer de theorie Nederland een „roeping" toekent om aan de monden van de groote West-Europeesche rivieren een zelf standigen staat te onderhouden te midden van de rivaliteit van groote mogendheden. Het is meer de uitoefening zoowel van een plicht, welken Talleyrand's Europeesche poli tiek ons oplegde als het dienen van ons wel begrepen eigenbelang. De Nederlandsche zelfstandigheidspolitiek voert nu tot onzijdigheid en tot het opkomen voor de rechten der neutralen, omdat dit ons belang is. Redelijke eischen, het bestaande recht en gebruik en ons belang, dat zijn de drie krach ten, welke aan Nederland in den strijd om ons' passende internationale bepalingen te veroveren ten dienste staan. Veranderde omstandigheden brengen ook hier nieuwe rechtsregels en met de gewij zigde toestanden wisselt nu de inhoud in het bijzonder van het neutraliteitsrecht. In de negentiende eeuw was het denkbeeld alge meen aanvaard, dat slechts de strijdmachten der naties den oorlog voerden, niet de vol ken zelf. Aan deze gedachte was ook het „recht" der neutralen verbonden. Daardoor kon een contrabande-lijst worden beperkt. Zoo was dan ook overigens de neutrale han del door het internationale recht beschermd. Tubby de goedmoedige, dikke kok van de Dennenheuvelhoeve was druk bezig met het bereiden van den avondmaal tijd voor de cowboys. Toen echter een wagen het erf van het blokhuis opreed en een goedgekleede jon ge man, die een koffer in zijn hand droeg, uitstapte en zich naar de keuken begaf liet Tubby zijn werk voor enkele oogen- blikken rusten om den vreemdeling be langstellend op te nemen. Mr. Broun liet Tubby de eieren zien. „Goeden middag, kok!" zei de nieuw aangekomene opgewekt terwijl hij Tubbj zijn hand toestak. „Mijn naam is Brown Ik ben uit Chicago hierheen gereisd om te probeeren je wat kalkoenen te verkoo- oen!" „Kalkoenen?" herhaalde Tubby ver baasd. „Ben je daar niet erg laat mee, 0fveel te vroeg? Hier op Dennenheu velhoeve eten we alleen met Kerstmis kalkoen!" „Daarom juist!" antwoordde Brov/n „Ik kom je kalkoenen voor het volgende kerstfeest verkoopen. Vertel me eens, hoe veel denk je er noodig te hebben?" „Ik mag geen bestellingen doen", zei Tubby. „Je zult moeten wachten "tot Bet- ty Wilson thuis komt. Zij is de eigenares van deze hoeve". "Ik heb geen tijd om te wachten", ant- ®?rdde Brown, „maar laat ik beginnen mnm.het .ie uit te leggen en je een paar Ondei"S te late" zien" fer op laf1®* sPreken plaatste hij zijn <sof- Toen Vm-u" opende deze' u i™l,y nieuwsgierig naar den in- J °ntwaardde hij een hoeveel heid groote eieren. „Luister nu eens goed vriendlief!" be- „IVat ben je aan het make vroeg Betty. gon meneer Brown. „Hier heb ik het allerbeste soort kal koeneieren en nu heb je niets anc .rs e doen dan er zooveel van me te koopen ai. je noodig hebt en ze dan uit te broeden. Daarna fok je de kuikens op en tegen kerstmis heb je de vetste en lekkerste kal koenen,, die je je maar wenschen kunt!" „Het voordeel ligt in de aanzienlijke prijsbesparing", vervolgde hij. „De prijs van deze eieren bedraagt maar een twin tigste gedeelte van den prijs, die voor vol wassen kalkoenen gevraagd worden. Als je nu dus de eieren van me koopt, ze laat uitbroeden en de kuikens daarna op fokt kan je ze aan je meesteres ver koopen voor het twintigvoudige van den prijs, dien je er mij voor betaalt. Lijkt dat je geen erg voordeelig zaakje?" „Dat ben ik met je eens", gaf Tubbv toe, „maar hoe krijg ik de eieren uitge broed We houden hier namelijk geen kippen, moet je weten." „Je maakt eenvoudig een broedmachine, beste kerel" antwoordde Brown onver stoorbaar terwijl hij eenige teekeningen uit zijn zak haalde. Hier heb je een ontwerp voor een een voudige en gemakkelijk te vervaardigen broedmachine. Dat ontwerp kiijg je ca deau bij afname van minstens een dozijn prima kalkoeneieren Tubby bezweek voor de verleiding Toen de welbespraakte, handige meneer Brown wegreed was Tubby de gelukkige bezitter van twee dozijn kalkoeneieren en een volledig ontwerp voor het vervaar digen van een broedmachine. Zoo kwam het, dat Betty Wilson, de jeugdige eigenares van de hoeve, na den avondmaaltijd haar goedmoedigen jongen kok verraste terwijl hij achter het maga zijn hard aan het werk was. „Hallo zei Betty, „ik wist niet, dat je de timmerkunst verstond, Tubby. Wat ben je aan het maken? 'n Model van een vlieg machine „Dit wordt 'n machine om eieren uit te broeden, Betty" legde Tubby haar uit „Het is heel gemakkelijk te maken. Ik ben van plan om kalkoeneieren uit te la ten broeden." „Kalkoeneieren!?" lachte Betty. „Dat klinkt erg interessant. Vertel me er eens wat meer van." „Kijk" begon Tubby, „ik heb twee do zijn kalkoeneieren gekocht voor zes dol lar en" ,,'n Oogenblik viel Betty hem in de rede, „zeg maar hoeveel in Engelsch geld je er voor betaald hebt. Je weet) dat ik absoluut niet aan die dollarprijzen kan wennen." „Nu dan" antwoordde Tubby, „ik heb vo'or die eieren ongeveer een shilling per stuk betaald. Als ze in deze machine uit gebroed zijr. zal ik over drie weken in het bezit zijn van vier-en-twintig jonge kal koenen, begrijp je Dan heb ik verder niets anders te doen dan ze op te fokken tot ze groot en vet worden. Tegen Kerst mis zullen ze zoover zijn, dat ze gegeten kunnen worden en ik dacht zoo, dat jij ze dan wel van me zou willen koopen, na tuurlijk tegen iets lageren prijs dan de handelaren er voor vragen „Ik maak je mijn compliment" lachte Betty „ik heb nooit geweten, dat je zoo'n handelsman was. Natuurlijk wil ik ze alle maal van je koopen, tenminste als ze van behoorlijke kwaliteit zijn Tubby slaagde er in de broedmachine in elkaar te zetten zij het dan ook, dat deze srg wankel was en de deur niet al te besl sloot. De machine was echter heel goed bruikbaar. Tubby deed de eieren er voor zichtig in en bewaakte zijn schat als een hen haar eieren. Natuurlijk namen de cowboys hem her haaldelijk in het ootje Dat nam echter niet weg, dat zij voor Tubby's onderneming groote belangstel ling aan den dag legden. Er ging dan ook geen dag voorbij of zij begaven zich met Tubby naar de broedmachine, waarna de kok hen de eieren liet zien en hen uit legde, hoe hij de temperatuur in de ma chine regelde. Ook Betty stelde veel belang in Tubby's nieuwe stokpaardje. Zij besprak het geval lang en breed met haar jonge Indiaansche vriendin, Lelie. „Als het lukt, Lelie" verklaarde zij, „zal ik probeeren een flinke hoeveelheid kal koeneieren bij elkaar te krijgen. Tegen een shilling per stuk lijken ze me erg goedkoop als je bedenkt, dat je de kal koenen voor vijftien twintig shilling kunt verkoopen. Ik zou haast geneigd zijn te denken, dat er iets niet in orde moei zijn, want de zaak lijkt me al te voordee lig Toen Tubby op zekeren ochtend zooab gewoonlijk zijn broedmachine ging inspec- teeren, sprong hij bijna van vreugde in de lucht Door hetvglazen deksel zag hij een gekrioel van wat wel donzige, kleine bal len leken, die een tjirpend geluid maak ten. „Zij zijn uitgebroedZe zijn uitge broed!" riep hij luidkeels. „Mijn kalkoen kuikens zijn uitgekomen Hoera! Hoera! Hoera Vervolgens holde hij naar het blokhuis °m Betty het blijde nieuws mede te dee len. Even later haastten het jonge En- gelsche meisje, Tubby en de cowboys zich naar de broedmachine. Zij gingen op hun teenen loopen, toen Tubby hen verzocht naar het getjirp te luisteren. Zij hoorden echter niets en daarom ke- geroepen, „ik geloofj dat ik je kalkoenen gevonden heb Gevolgd door Betty en de andere cow boys rende Tubby naar den gesticulee- renden cowboy. Zij bereikten een groepje dennenboo- men en spoedden zich naar den zwem vijver, die Betty daar voor de jongens had laten graven. Stomverbaasd bleven zij staan. Be jongens beivonderden de broed machine. ken ze Tubby achterdochtig aan. „Hij houdt ons voor den gek zei een der cowboys, „ik hoor niets, ik geloof er niets van, dat de eieren uitgebroed zijn." „Maar ik heb ze met m'n eigen oogen gezien!" protesteerde Tubby „en ik.... Opeens zweeg hij. „De deur is open riep hij toen, „dat ding viel altijd open. Mijl' kalkoenen zijn ontsnapt De jongens keken over Tubby's schou der toen deze het glazen deksel oplichtte Zij zagen geen kuikens, doch in het stroo ontdekten zij de gebroken eier schalen. „Ze zijn ontsnapt of iemand heeft z< gestolen riep Tubby tragisch. „Of pro beeren jullie me er tusschen te nemen vroeg hij achterdochtig. Niemand echter probeerde hem er tus schen te nemen en het had er alle schijn van, dat Tubby gelijk had. De kuikens moesten óf* ontsnapt óf gestolen zijn. Geheel teneergeslagen liep Tubby terug naar de keuken, maakte het fornuis aan en begon het ontbijt gereed te maken. Opeens hoorde hij in de verte een lui den kreet, die uit de richting van het blok huis kwam. Toen Tubby zich naar de keukendeur spoedde zag hij, dat een der cowboys hem wenkte. „Kom eens gauw hier, Tubby werd er (Nadruk verboden). „Mijn kalkoenen zijn verdwenen", riep Tubby Langs den rand van den vijver liep een aantal zwarte donzige kuikens en van tijd tot tijd dook er een in het water. Tubby begon ze haastig te teilen. „Ja, het bleken er vier en twintig te zijn Vier en twintig prachtige kuikens „Maar, Tubby zei Betty vriendelijk. „datzijn geen kalkoenen Het zijn zwanen „Zwanen hijgde Tubby, „maar dat kan nietEr kunnen toch geen zwanen uit kalkoeneieren komen „Ik vrees, dat die handige meneer Brown je opgelicht heeftzei Betty langzaam. „Waarschijnlijk heeft hij hier in de buurt een hoeveelheid wilde zwanen- eieren verzameld, die hij als kalkoen eieren aan jou verkocht heeft. In ieder ge. v'al zijn het zwanei^ daar valt niet aan te wijfeien .Zwanen" mompelde Tubby, „je kunt met Kerstmis geen gebraden zwanen eten, is het wel Ik zal dus geen voordeelige zaken kunnen doen eindigde hij geheel terneergeslagen. „Laat dit een les voor je zijn, om nooit iets aan de deur te koopen, Tubby, en ze ker niet als ik niet thuis ben vermaan de Betty. „Trek het je echter niet al te erg aan. Ik zal je wel voor die eieren be talen hoor. Ik vind het wel leuk om zwa nen in mijn zwemvijver te hebben." n en rond den vijver liepen de kuikens. De zwanen echter bleven er niet heel lang. Zoodra zij hun vleugels konden ge bruiken, vlogen zij weg. Tubby zag ze, groote kringen beschrijvend, in de lucht verdwijnen. „Daar vervliegt mijn gouden droom" mompelde hij, „ik hoop, dat ik dien glad den meneer Brown nog eens in mijn han den zal krijgen Postgiro 287177 Den Haag. ten name van de Vereeniging voor Nationale Veiligheid. De feiten zijn sedert de negentiende eeuw veranderd. De legers en de vloten zijn wel verantwoordelijk voor de krijgsoperaties, maar de moderne oorlog is meer. De moderne oorlog is thans een tactische stellingoorlog, een technische materiaal-slag en een psycho logische zenuwstrijd. De eerste wordt gevoerd door de legers en door de legerleiding de tweede door de leiders en de arbeiders in de industrie de derde door de bevolking thuis. Nu de oorlog van heden aanvangt, waar de vorige oorlog eindigde, weet ieder, dat de naties trachten elkaar te ondermijnen in de volkskracht en dus moet Nederland dulden, dat de lijsten der oorlogscontrabanoe belang rijk worden uitgebreid. In tegenstelling met den vorigen oorlog, toen steeds nieuwe strijdende pariijen zich opwierpen, zien wij nu een algemeen streven naar neutraliteit. Amerika, Turkije (Zwarte Zee), de Balkan-Staten, Italië (Middelland- sche Zee), de Oslo-Staten en Rusland wil len alle den oorlog localiseeren tot een front, waar de oorlog zelf niet kan uitbreken. Dit streven naar neutraliteit van allen is een Nederlandsch belang, waarmede belangen van anderen samengaan. Nederland verbindt zich in de practijk met allen, die de vlucht in de neutraliteit verkiezen boven den oorlog en zoo werken wij ook nu mede aan het handhaven van regels omtrent gedragingen in het verkeer der volken, buiten een Vol kenbond. De Nederlandsche regeering waakt ook hier voor onze zaak en voor de belangen van ons imperium. In een nota naar aanleiding van het ver slag der Tweede Kamer over het wetsont werp tot verhooging van het crediet voor werkverruiming zegt de regeering o.a.: Het is niet mogelijk thans reeds definitief fe bepalen, of de eventueel aan te koopen gronden na de bewerking zullen worden ver pacht of verkocht. Het kan zeer goed moge lijk zijn dat in verschillende gevallen ver schillend wordt gehandeld, al naar gelang het belang van het rijk dit zal voorschrij ven. Het is de bedoeling der regeering, gelijk tot heden gebruikelijk was, ook bij de uit voering van civiel-technische onderdeelen zoo mogelijk aannemers in te schakelen. Ten aanzien van de vragen omtrent de wij ze, waarop de regeering zich voorstelt de subsidies voor de productieve werken op het gebied van nijverheid en verkeer te bere kenen, merkt de regeering het volgende op. Het schijnt wenschelijk, ruimte te laten zoowel voor subsidieering op den voet van kapitalisatie van den bespaarden steun als voor subsidieering op den grondslag van den bespaarden steun tijdens de periode van uit voering. Evenwel is in aanmerking te nemen, dat, zooals reeds in de memorie van ant woord is opgemerkt, ook dit vraagstuk door de bijzondere omstandigheden een ander aspect heeft verkregeen. Wel kan de regee ring reeds thans verklaren, dat het haar be doeling is, bij de berekening van het sub sidie rekening te houden eenerzijds met de door de uitvoering der werken te verkrijgen tijdelijke en blijvende werkverruiming, an derzijds met de te verwachten besparingen op de uitgaven van werkloozenzorg. Het ligt niet in de bedoeling der regeering bij het toekennen van subsidies voor pro ductieve werken op het gebied van nijver heid en verkeer en voor particuliere objec ten van algemeen maatschappelijk nut in vloed uit te oefenen op de uit te betalen loo- nen. Bij deze werken zullen in het algemeen de loonen gelden, welke in het vrije bedrijf gebruikelijk zijn. Het schijnt der regeering niet mogelijk toe, een lijst van de te subsidieeren werken van algemeen maatschappelijk nut vooraf aan de Staten-Generaal over te leggen. Het betreft hier toch 'n nieuwe terrein van be moeiingen, waarop nog geen ervaring is ver kregen. De regeering is bereid het rapport-Hidde Nij land ter griffie te deponeeren ter inzage voor de leden. Ten aanzien van het advies van de com missie-Van Steyn merkt de regeering op, dat tervisielegging hiervan ongewenscht is. wijl de regeering zelf het overleg terzake van dit advies nog niet heeft beëindigd. Zij kan daar om tot har leedwezen in dit opzicht niet aan het gedane verzoek voldoen. Ingediend zijn wetsontwerpen houdende naturalisatie van Sophie Benjamin en 19 an deren, en van Maria Abheyden en 23 an deren. In een nota naar aanleiding van het ver slag over het wetsontwerp tot naturalisatie van Alzbeta Bidovsky en 19 anderen schrijft de minister van Justitie o.a.: Aangezien de Nederlandsche nationali- teitswetten niet op een uit den bloede te construeeren stambegrip zijn gebaseerd, wordt het niet dienstig geoordeeld een over. eenkomstig stambegrip in de naturalisatie- practijk in te lasschen. Overigens kan de minister zich aansluiten bij het gemotiveerde betoog van de leden, die bestreden, dat be paalde afstamming zonder meer zou moeten worden opgevat als een aanwijzing, dat een verzoeker zich niet als Nederlander neutraal zal gedragen. Het ligt ip het voornemen om, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, gedurende deze zitting nog een aanzienlijk aantal na turalisatie-ontwerpen in te dienen. De be trekkelijk kleine achterstand, welke er op het oogenblik is, zal, naar de minister ver trouwt, over enkele maanden kunnen zijn ingeloopen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1