Pater van Ri x Iel gaat heen. UISHOUD-PUZZLE'S „DE LANDBOUW" A. DAALMEYER SCHOENEN J H. KREUGER 'm. 1 Weerverwaclitina;. I VAN DOOREN NU IS het de tijd GEZ. WILLEMS TIM TYLER EN SPUD. Op zoek naar de bende van Evans. 62 DINSDAG 31 OCTOBER 1939 1 STADSNIEUWS. ROTTERDAM. KON. N. METEOROLOGISCH INSTITUUT. I i Stookt zuinig w™ch,c„" r»,K.*X". Mevrouw Firma J. H. v. d. WATER, I JONGEN TE WATER. NED. R. K. FABRIEKSARBEIDERS- BOND ST. WILLIBRORDUS. ZUSTER ALETTA NAAR DE MISSIE GEITENFOKVEREENIGING OPGERICHT. ST. BARBARA VEREENIGING. DERDE ORDE VAN ST. DOMINICUS BURGERLIJKE STAND DRANKWET. BESTELLEN VAN GASMASKERS BIJ P. T. T. O "v ss 't Kan meevallen. j= Voor het geheele land: Gedeel- -i- telijk bewolkt en tijdelijk betrok- - ken, waarschijnlijk nog droog weer §1 weinig verandering in tempera- tuur. Matige, tijdelijk krachtige s Oostelijke tot Zuid-Oostelijken wind. -. Voor de wielrijders. §j 1 WOENSDAG. "I Zon op 6.56. Zon onder 16.31. Maan op 19.52. Maan onder 10.57 j§ Wielrijders lichten op van 17.01 tot 6.28. DONDERDAG. i Zon op 6.58. Zon onder 16.29. Maan op 20.57. Maan onder 11.45 Wielrijders lichten op van 16.59 J 1 tot 6.30. I liiliiiiiiiii::iijiiiiiiiiiiiiiii!iliii[:i!ii!iiiiii!i[!i:!r:i 111mi iI van Vijftig jaar bestaan van de R'damsche filiaaal-inricliting. OPGELOST DOOR: N.V. MELKHANDELAREN-VEREENIGING Nieuwe Haven 229 - Telef. 68296 SWIFT NIMCO - ROBINSON Broersveld 116 - Telefoon 68321 KERCO EN FAVORIET BROERS VEST 6 (naast de Hema) vleeech serveert U als delicatesse, dat moet het ook zjjn> het prijsverschil is miniem. DAM 52 - TELEFOON 67664 yj KomSpudlï pottenbakkerswerk (tót 5 Nov.) noteering moutwijn en SPIRITUS. IN EEN RUIM GEVALLEN. Ir 'f L* Gistermiddag te omstreeks 12 uur is de 10- jarige jongen Chr. R. uit de Teylerstraat al hier, bij het spelen in de Schie gevallen. Door een rechercheur van politie, die toeval lig passeerde, kon de jongen met behulp van de aan de Beursbrug aanwezige red- dingshaak vrij spoedig op het droge wor den gebracht. Twee burgers, straatmakers van gemeentewerken hebben zich bij het ongeval eveneens gekleed te water begeven. De jongen had van het onvrijwillige bad oogenschijnlijk geen nadeelige gevolgen on dervonden. Na aan de politiepost aan de Groote Markt van droge kleeren te zijn voorzien, kon hij met zijn vader naar huis gaan. Op 14 November a.s. houdt bovengenoem de bond in een der zalen van den R. K Volksbond een ledenvergadering. In deze vergadering zal de bondssecretaris van Brus sel spreken over het onderwerp „De R .K. Vakbeweging op nationaal en internationaal terrein". De afdelingsvoorzitter zal een korte causerie houden over den patroon heilige, St. Willibrordus, in verband met het zilveren bestaansfeest. Op 10 November a.s. -zal Zuster Aletta met het s.s. „Simon Bolivar" naar Aruba in West Indië vertrekken. Zuster Aletta gaat daar in de missie werken aan het onder wijs op een nieuw op te richten Mulo- school. Ruim drie jaar was de scheidende zuster leerares aan de Sint Catharina- school te Schiedam. Hier ter plaatse is opgericht met aan vankelijk 13 leden een Geitenfokvereeni- ging. Het voorloopig bestuur is als volgt sa mengesteld: J. Huigen, voorzitter; J. Stol, se cretaris, Bilderdijkstraat 47; P. Damen, pen ningmeester. Zondag 5 November a.s. zal bovengenoem de vereeniging om 3 uur de jaarlijksche oefe ning op het R. K. Kerkhof houden. Woensdag 8 November a.s. zal de eerste vergadering gehouden worden voor alle vrouwelijke leden, novicen en postulanten van deze afdeeling. De vergadering heeft plaats in de Singelkerk. Dag en plaats voor de eerste werkvergadering zal dan bekend gemaakt worden. GEBOREN: Henriette H., M., d. van H. W. A. Nefkens en M. F. G. Baars, Marconi straat 79. Johanna C., d. van J. de Boer en C. M. Thomassen, J. Israelsstraat 14. Alijda T„ d. van J. van de Brug en E. A. J. de Haas, P. K. Onneslaan 110. Marga- retha, d. van G. de Graaff en J. Lokker, Kreupelstraat 40 Wilhelmina G. d. van P. A van Dijke en D. C. Lameijn, v. Djjck- straat 1. OERLEDEN: J. H. van Eijk 75 j. Ploeg- straat 2. S. Hoek 64 j. echtg. van J. C. Punt Strijenschestraat 41. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van C. J. Visser, alhier, om een Verlof B voor den verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenvoorlocaliteit (winkel) van het per ceel Hoogstraat 169, alhier; en herinneren, dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. SCHIEDAM, 31 October 1939. De Burgemeester van Schiedam brengt ter openbare kennis, dat ten behoeve van hen, die op den voet van de Rijksregeling een gasmasker wenschen aan te schaffen door tusschenkomst van de P.T.T. de volgende regeling is getroffen. Als instantie, belast met het afgeven van verklaringen betreffende de soort en de maat van het gewenschte gasmasker is aangewe zen de afdeeling Schiedam van de Neder- landsche Vereeniging voor Luchtbescherming die in samenwerking met de Vereeniging van Sehiedamsche Apothekers deze verkla ringen doet afgeven door de apothekers, dia zien belangeloos hebben beschikbaar gesteld om bij degenen, die zich langs dezen weg een gasmasker wenschen aan te schaffen; de maat te nemen en aan hen het formulier uit te reiken, waarmede zij de bestelling en het overeenkomstige bedrag aan loket 8 van het Postkantoor, alhier hebben af te geven. Afgifte en betaling kan ook geschieden aan de post-agentschappen: Vondellaan 65, Boer- havelaan 13 en Wilhelminaplein 14. De medewerkende apotheken zijn de vol gende: Apotheek Gouden Hert", St. Liduina- straat 58; Apotheek van Westendorp, Singel hoek Emmastraat, Apotheek Jansen, Swammerdamsingel 41; Apotheek Gouka, Groenelaan 127; Apotheek Het Centrum, Hoogstraat 118; Rembrandt-apotheek, Rembrandtlaan 5; Apotheek Gouka Hoogstraat 29; Apotheek Evers, Lange Haven 81; waar tevens alle gewenschte inlichtingen betreffende soorten maten en levering der gasmaskers verkrijgbaar zijn. Bij het secretariaat van de Vereeniging van Sehiedamsche Apothekers, St. Liduina. straat 58 of Stadhouderslaan 70 en bij het Secretariaat van de Nederlandsche Vereenl ging voor Luchtbescherming, afd. Schiedam, Willem de Zwijgerlaan 40 of Nieuwstraat 26, kamer 9, zullen die inlichtingen ook gaarne verstrekt worden. Ter voorkoming van misverstand wordt er op gewezen, dat behalve door tusschenkomst van de P.T.T. ook gasmaskers gewoon in den handel verkrijgbaar zijn. SCHIEDAM, 30 October 1939. Onder commando van de piloten Kooper, Geyssendorfer en Hondong zijn hedenmorgen de drie K.L.M.-toestellen „Oehoe", „Emoe" en „Reiger" van Schiphol naar Napels vertrokken, ter versterking van de K.L.M.-vloot, welke zich voor 't uitvoeren van den dienst op Ned. Indië sinds eenigen tijd aldaar bevindt. De 3 toestellen gereed voor het vertrek Met ingang van 1 November zal pater van Rixtel geen havenaalmoezenie»- me-r zijn van Rotterdam. Een priester van groc* formaat, die zich een zeer voorname plaats m het ha venleven had vc worven. die de s em van de Katholieke overtuiging was te midden van het rumoerig havenbedrijf, gaat vertrekken. Als jong priester was hij naar Rotterdam gekomen, medio 1934Ï maar voor er defini tief te komen wonen, was hij reeds met tal rijke banden aan net Rotterdamsch-Katholiek leven gebonden, vooral aan zijn Volksuniver siteit. Dat kwam zoo: hij was er eens naar toe gegaan om te luisteren naar Anton van Duinkerken. De twee raakten in discussie; het gevolg was een blijvend contact tusschen pater van Rixtel en de V U. Deze instelling mocht het eerst profiteeren van zijn organisatorisch talent. Hij was toen nog professor in de ethiek aan het semi narie Liesbosch. Hij vond- in de programs van de V. U. was te weinig bindende eenheid van Katholicisme Het volgend jaai stelde hij het program op onder één opschrift en met één lijn: „God in ons". Ook de volgende pro gramma's: Kathoreke Wederopbouw (1933 1934): Herstel van het Christelijk Huwelijk (19341935); „Katholieke Act;e en Cul'uur- arbeid (19351936) werden mede door hem samengesteld. Hier kwam hij in contact met en in achting bij het meerendeei van onze vooraanstaande cultuurleiders. Hier ont sproot ook zijn beginsel-program voor het Kathoiiek Gemeenschapsoord dat het vorig jaar algemeen aangenomen werd Eveneens het beginsel-program van het Thijmfonds, dat ook van zijn hard is. Zijn cultureel werk is zeer creatief geweest, maar heeft geen lan gen duur gehad, want zijn eigen'ijk werk terrein: de haven zoog heel z'jn ac'iviteit op. To^n hij voor het eerst in Rotterdam kwam, kreeg hij bij zijn eigenlijk kapelaanswerk, nog een extra „baantje": havenaalmoezenier. Als kapelaan gingen zijü warmde zorgen naar de werkloozen: het was in die jaren vooral dat de wcklooshe'd de randen onzer steden afknaagde. Hun geestelijk heil raak te verstikt in hun armoede Hij gaf hun gods dienstige cursussen, eerst in Zuid later ook aan den Westersingel en in het Zeemanshuis. Het was bij de smiting van zoo'n cursus in Zuid, dat hij me: de mannen, toen zij na een algemeene H. Communie hun pasje brood op zaten te eten, het Apostolaat van het H. Misoffer stichtte. De vuile rijkdom van zijn zie1 en zijn mach tige activiteit heeft hij pas geheel ontplooid Pater van Rixtel als haven-aalmoezenier temidden van een vroolijk groepje zee lieden bij zijn bezoek aan een schip in de haven. in het Apostolaat ter Zee zoodat dit tenslotte alle andere werKzaamheden verdrong. Hij erfde het Apostolaat ter Zee van de Paters Capucijnen, die den moeilijken pio niersarbeid hadden verricht en grootsché ide alen en rijke plannen achter lieten Pater van Rixtel ging eerst het terrein ver kennen; zwierf weken aan een stus door de haven, klom op de kolenbooten en zat in de machinekamer, in het achteronder stond op de brug, overal waar menscben waren. Van de zwarte kolen-, naar de roode erts-, en de stoffige graanschepen. Hij fietste de kaden langs. Hij ontdekte den zeeman en begreep, dat her, eerst noodige was, wat de Paters Ca pucijnen reeds genoemd hadden: «en fraai gezellig huis, waar de zeelieden echt thuis zijn. En van zuhse zeelieden varen er jaar lijks 200.000 door den Waterweg! Intusschen werd pater van Rixtel geheel vrij gesteld voor het Apostolaat ter Zee. Hij sjouwde heel de stad- ducdalfjes kocht ieder een, tot de stoute verhuizing mogelijk was van een benedenverdieping aan dei' Hilledijk paar het kolossaal hoekgebouw aan het Wil lemsplein Daar Ftond nu een fraai huis.... Maar ce gezelligheid! De normale sfeer van gezelligheid is de familie wat de zeeman juist mist Zijn fami'ie woont aan de andere zijde der zeeën Pater van Rixte1 loste het probleem op dom een familiekring te vor men. Het nieuw*- hiervan is we'licht niet zoozeer het feit, dat hij dames en heeren in het werk opnam. dat gebeurde ook vroe ger in Rotterdam en gebeurt nog in bijna alle groote havens, het nieuwe was veeleer de vorming van deze dames en heeren tot het scheppen van een fijne Katholiek* familie sfeer met apostohsrhe tenderzen. Zoo kreeg pater van Rixte! vat np de zee manswereld. op xapiteins en stokers Italia nen en Litauers. Allen kwamen /ich graag wat verkwikken in die voorname en toch ge. moedsiyke sfeer. Duizenden bezoeken jaar lijks de kunstvo.le Zondagavonden, maar doen er tegelijk een stuk Katholicisme op, dat grijpt in het diepst van hun eiger zielen. Want altijd was pater van Rixtel p'iester zag alleen het doel' de ziel Het voornaamste voor hem was: in Rotterdam vonden hon derden zeelieden de vriendschap van Chris tus terug duizenden en duizenden woonden er de H. Mis bij. Dit succes bracht geen zelf vergenoegdheid, want onder zijn practisch werken door groei de een oneindig breede visie op het zeemans- apostolaat. Hij ontdekte de mogelijkheid door middel van de internationale zeemanswereld de universeele Kerk over de heele wereld te verdedigen, zoo noodig en overal de men- schen op te stuwen naar Gods rijk. Het werk groeide, de plannen groeiden, de relaties groeiden, hij kon het alleen niet meer af. Einde 1936 kwam pater Van Wezel naast hem in het werk, waarvan de leiding bij pater Van Rixtel bleef berusten. De plannen rijpten een zeevaardersgilde moest geschapen worden om het werk van den priester, die zoo zelden aan boord komt en maanden lang niet komen kan, zooveel mogelijk te vervangen. Een gebedsactie, om al het ploeteren en sjouwen voor de zielen vruchtbaar te maken, moest overal aange vangen worden, eerst nationaal, dan inter nationaal, omdat nu eenmaal het werk inter nationaal is. Pater,Van Rixtel won veel vrienden, zoowel in ministerieele kringen, als onder de monniken van Oosterhout, waar hij graag eens een paar dagen onderdook, om geestelijk wat op verhaal te komen. Maar weinig van zijn vriendschappen zijn hem zoo vruchtbaar geweest als die met mgr. Lem- mens. De bisschop van de Sterre der Zee van Maastricht, hield van het zeemanswerk en van den ijverenden priester. Samen mgr. Lemmens, pater Van Rixtel en kapelaan Habets, de vurige ijveraar voor de Sterre der Zee-devotie te Maastricht, werkten zij de Broederschap van O. L. Vrouw Sterre der Zee uitde groote bebedsactie. Het vorig jaar voltooide hij ook zijn groot plan van „Katholieke Actie van het Apostolaat ter Zee", dat de goedkeuring verwierf van de vijf bisschoppen van Nederland, die hem allen met hun raad ter zijde stonden. De uitwerking van het groote plan moest worden ingezet met een groot feitde plech tige overbrenging van het copie der beeltenis van de Sterre der Zee van Maastricht naar de Rotterdamsche haven. Een plechtiger oogenblik dan dat waarop de bisschop van Haarlem na het indragen der beeltenis heel het werk van het Apostolaat ter Zee in al zijn uitingen en initiatieven, onder Maria's bescherming stelde, heeft het zeemanstehuis van Rotterdam nimmer meegemaakt. Het leek een hoogtepunt, maar was het niet, het was een begin. Langzamerhand ging zich alles verwerkelijken, in Rotterdam, nationaal en internationaal. Kort voor het feest van den intocht der Sterre was pater Van Rixtel op het inter nationaal congres van het Apostolaat ter Zee te Glasgow geweest. Daar trof hij tal van zijn vrienden, als IJheingold uit Hamburg en father Ruhman uit Londen, père Lebret uit Frankrijk en mevr. Kasnowitz uit Joego slavië. Aan het congres legde hij zijn plan van Katholieke Actie voor en legde uit, hoe het in Rotterdam verwerkelijkt was. Nood zakelijkerwijze reageerde de Franschman anders dan de Engelschman, maar eenparig was hun bewondering en zij constateerden „Dat is wat het zijn moet". Een zeer belang rijke connectie knoopte hij hier aan met ir. dr. Guala, leider van het Apostolaat ter Zee in Italië. De twee apostolische geesten ver stonden elkaar goed. Ir. Guala was enthou siast over het plan, het moest in Italië zoo spoedig mogelijk uitgevoerd worden en pater Van Rixtel moest naar Italië komen. Inder daad is hij na eenige maanden naar Italië gegaan. De groote reeders van Genua en Savona bestreden elkaar de eer hem te ont vangen. Dr. Guala nam hem mee naar kardi naal Pizzardo, aan wien hij reeds zijn plan had toegezonden en als antwoord een goed keuring had ontvangen. Op uitnoodiging van den kardinaal zelf heeft hij gedurende veer tien dagen op diens werkkamer de proble men van een internationaal Apostolaat ter Zee besproken en Z. Em. van menigen toe stand op de hoogte gebracht. Terug in Rotterdam heeft hij toen met taaie volharding in practisch dagelijksch wprk de fundamenten voor de versteviging en den uitbouw van het internationaal Apos tolaat ter Zee gelegd. Op een nuchteren morgen kwam een brief, of pater Van Rixtel bereid was zijn krachten aan het Argentijnsch missie-werk te wijden. Hij zei eenvoudigja. Velen hebben nog veel gedaan om het plah niet tot een beslis sing te laten worden. De beslissing is echter gevallen. Pater Van Rixtel gaat vertrekken. Hij laat een stuk van zijn eigen leven, de verwerkelijking van zijn grootste idealen, achter om naar de missie te gaan. God zegene dit offer. Voor het Rotterdamsche Apostolaat ter Zee blijft een troost, dat tot opvolger van pater Van Rixtel benoemd is diens trouwe mede werker die drie jaren lang alle plannen samen met hem besproken en doordacht heeft, die met hem heeft gesjouwd en ge ploeterd in de Rotterdamsche haven, die zich speciaal de hechte vriendschap van honder den Hollandsche zeelieden verwierf pater J. van Wezel. In niemands handen kon dit werk beter gelegd worden dan in de zijne Morgenavond wordt hij officieel geïnstal leerd in de functie van directeur-haven-aal- moezenier van Rotterdam. Dit is een schoone erfenis, die hij aanvaardt. ^ininillllllI!l!!lllllillU>lll!lllll!IUljiril!ll!lllll!t(!ll!lllll!||!lll!|]II|IB a m De scheidende haven-aalmoezenier Rotterdam, pater A. van Rixtel met zijn opvolger pater J. van Wezel (rechts). Morgen, 1 November, is het vijftig jaar geleden, dat bovengenoemde gemeentelijke instelling als filiaal van het hoofdinstituut te De Bilt geopend werd. Op 26 Augustus 1889 berichtte de oud-lui tenant ter zee A. E. Arkenbout Schokker, kortelings tot directeur van bovengenoemde instelling benoemd, aan den hoofddirecteur van het K. N. Meteor. Instituut te Utrecht, professor C. H. D. Buys Ballot, dat de voor hem bestemde bureaux in het Poortgebouw dien dag waren betrokken en dat hij reeds de vorige week de kompassen had gecom penseerd van het s.s. Ariël van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. Toch kan die datum niet als de eigenlijke oprichtingsdag worden beschouwd, wijl nog talrijke werkzaamheden moesten worden verricht in verband met de inrichting der lokalen, aankoop van instrumenten voor het keuren van kompassen, sextanten, thermo meters, barometers enz., het opstellen van de meteorologische instrumenten en de tijds- inrichting, alvorens de filiaal-inrichting kon worden geopend. Eerst eind October kon de directeur onder mededeeling, dat A. F. Oost- dijk door B. en W. van Rotterdam tot assi stent was benoemd, den hoofddirecteur mel den, dat de filiaal-inrichting met 1 Novem ber voor het publiek kon worden openge steld, en begonnen zou worden met het uit geven van weerberichten, zoodat deze dag als geboortedag moet worden aangenomen. Deze oprichting is het resultaat geweest van een langdurig overleg tusschen het Rijk en de gemeente Rotterdam. Reeds in 1885 bereikte den raad een voorstel hiertoe. In de zitting van 4 April 1889 hechtte de raad zijn goedkeuring aan een voorstel van B. en W. Reeds spoedig bleek de juiste blik van het gemeentebestuur op hetgeen noodig is voor een goed geoutilleerde haven. De oudste jaarverslagen vermelden hoe voortdurend raadgevingen op het gebied van kompassen worden gevraagd en getuigen van bijzonde re waardeering voor het feit, dat sommige reeders en bouwmeesters reeds lang van te voren, terwijl de schepen nog in aanbouw zijn, komen raadplegen over de keuze en plaatsing van de kompassen. Na 50 jaren Vellevest 16-18 SCHIEDAM Tel. 68239 Vraagt Uw leverancier onze gepasteu riseerde KARNEMELK in flesschen. met brandstoffen van Midza-bonnen VOOR VLISCO, OVERHEMDEN LAGE PRIJZEN! 1ste KLAS HBBRENMODES om Uw Corset te laten repareeren. HOOGSTRAAT 156. K Als door een wonder wordt Spud niet geraakt. Hij yindt den gewonden patrouilleman. ■f Copyright opera muodi Nick beschiet ons van daar even Ik ga de ontvluchten achterna. 1 Nov.: Tivoli-Sehouwburg, Wij In Hol land (Jong Nederland), 8 uur (volw.) 2 Nov.: Groote Schouwburg, Maske in blau (Gecomb. Duitsche opera's) 8.15 uur (voiw.) Bioscopen: Goedgekeurde programma'? tot en met Donderdag 2 November in: Lu- mière, Boefje; Studio Entente cordiale (boven 18 jaar)Thalia: 't Zit in de iucht; LuxorIk ben Sebastiaan Ott (volw.); Grand: Lokkend verleden (volw.); Capitol: Razzia in wew-York en Een stel om te stelen (boven 18 jaar); City: Razzia in New York (boven 18 jaar); Arena: Good bye mr. Chips, Scala: De zoon van Frankenstein (boven 18 jaar); Colosseum: Algiers en Ko- zakkenbloed (volw.); Prinses: Suez en My lucky star (boven 18 jaar); Corso: Mane Antoinette (volw.); Centraal: De havik der wildernis (boven 18 jaar); Ooster: Drie ra zende jockies en Vrouwengevangenissen (volw.); Victoria: Spionnage in Constanti- nopel en Midnight ivolw.i; Asta: De neld op sokken en geheimzinnige speurhond (volw 1; Harmonie: Het eiland der tranen en El Gato, de galante bandiet 'boven 18 jaar); Olympia; De koning der onderwereld en Recht en Ge weld (boven 18 jaar); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia' (Sehiedam sche Singe' 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 1217 uui (toi 1 Jan.) Zaal Impuls, W de Withslraat 55 schil derijen en teekeningen van Jan de Cler, Wladimir Flem en Peter var. Someren (tot 16 Nov. Rotterd. Kunstkringê grafisch- en Schiedam. Passage-theater (t.m. Woensdag): De avon turen van Marco Polo en Het perfecte alibi (volw.); Monopole (t.m. Maandag): De snel heidsduivels en Kerels van de cavallerie (Dinsdag, Woensdag en Donderdag) Madchea in uniform en De roem van het regiment (volw.) SCHIEDAM, 31 Oct. Offieieele noteer!—» van de commissie uit de Kamer van R"up- handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 16 per H L_ Spoeling. Spoeling f 1,40-—150 (nje{ officieel). wordt voor dit laatste niet geheel over- 0 'S nog eens de bijzondere aandacht gevraagd. M 1909, door de invoering der Schepenwet, kwam er eenige wijziging in de plaats, die de inrichting innam t.o. van de scheepvaart. Voordien was het keuren van nautische instrumenten, het compenseeren van de kompassen en het onderzoek Van de scheeps- seinlantaarns een geheel vrijwillig gebruik, dat verscheidene reeders en gezagvoerders maakten van de diensten der inrichting, omdat zij de voordeelen Inzagen van goede instrumenten ter verzekering van de veilige vaart. Bij den algemeenen maatregel van bestuur ter uitvoering van de Schepenwet zijn de filiaal-inrichtingen te Rotterdam en Amsterdam thans de instanties aan wie deze werkzaamheden uitsluitend en verplicht zijn opgedragen. Ieder Nederlandsch zeeschip heeft bijv, voor elk zijner seinlantaarns een keurings certificaat, afgegeven door het Met. Insti tuut. Geen wonder, dat het totaal der onder zochte scheepslantaarns de 78.000 thans ver overtreft 1 Niet alleen op nautisch terrein, doch ook op meteorologisch gebied profiteert in de eerste plaats de scheepvaait, maar ook do justitie, advocatuur, bedrijven en particu lieren van de aanwezigheid van deze instel ling in de groote haven- en handelsstad. De laatste categorieën voornamelijk door de on afgebroken registratie gedurende een halve eeuw van de dagelijksche weersomstandig heden. Talloos zijn de inlichtingen hierom trent schriftelijk en telefonisch verstrekt om de weersfactoren vast te stellen, die invloed hadden op aanrijdingen, branden, storm schade, bederf van ladingen, ook of school reisjes kunnen worden ondernomen en of de weersomstandigheden invloed hebben op den afzet van koekjes en ijsco's. In verband met de tijdsomstandigheden zal dit jubileum officieel noch officieus wor den herdacht. Gisteravond om 9 uur is op het in ae Waalhaven liggende schip Hugo Stinnes 25 de 48-jarige matroos F. Lerch uitgegleden en in een 4 M. diep ruim gevallen. Hij kreeg inwendige kneuzingen en is eerst per Politie- boot II naar het bureau aan de Parkhaven vervoerd en van daar per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij werd opgenomen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2