AAN ONZE JEUGDIGE LEZERS. Knauw vond de te nauw De proclamatie van Roosevelt. r DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. De activiteit op het Westfront. De oorlog ter zee. tot 1vering van Amerikaansche schepen uit het oorlogsgebied. VOOR EEN GOEDE BUITENLANDSCHE KRONIEK. J BH 62ste JAARGANG No. 18626 MAANDAG 6 NOVEMBER 1939 VIER BRADEN BUREAU; KOEMARKT 4, SCHIEDAM TELEFOON INTERCOMM, No. 68085 De merkwaardige oorlog, DE ENCYCLIEK SUMMI PONTIFICATES". Churchill in het Britsche hoofdkwartier. Geruimen tijd alweer hebben wij kunnen genieten van de avonturen, die Bob, de Koning der Canadeesche politieruiters, beleefde bij de uitvoering van zijn moeilijke en gevaarlijke taak om in de eenzaamheid van de Canadeesche vlakten het recht te doen zegevieren. Thans staat er tegen morgenavond weer een nieuw verhaal op ons programma. Wij hebben den schrijver van „Jan Kedin" bereid gevonden, voor ons een nieuw, even interessant verhaal te schrijven. Iedereen heeft genoten van de spannende avonturen van dien dapperen, Nederlandschen jongen. Welnu, 95 99 het nieuwe verhaal, zal minstens even span nend en boeiend blijken. Het gaat over een Eskimojongen, die de wijde, witte wereld introk van het hooge, barre en koude Noor den. Hij werd geboren in een sneeuwhut en was aan het harde leven rond den Pool cirkel gewend. Toch waren de moeilijkheden voor hefi te groot. Maar hij had geluk en ontmoette, toen hij na een langen en ge vaarlijken zwerftocht op een ijsschots bijna uitgeput was en den dood onder de oogen moest zien, een stoutmoedigen missionaris, die zich met zijn vliegmachine op een hulp expeditie bevond. Aldus maken ook wij kennis met den wereldberoemden gletscher- priester. van wiens moedige daden men in Amerika met groote bewon dering spreekt. En dan beleven vve, dat de Eskimojongen Knauw we hooren al gauw, hoe hij aan dien merkwaardigen naam kwam met een onderzeeboot naar de Noordpool trekt en zich bijzonder ver dienstelijk maakt, wanneer het eeuwige ijs te machtig blijkt en de onderzeeboot in een ijzige omhelzing verstikt. Maar laten we niet te veel vertellen. Jeugdige lezers, ge zult dit verhaal verslinden. En, evenals dit bij Jan Kedin het geval was, zullen ook vele ouders gaan houden van Knauw, die zijn vaders „igloo" (sneeuwhut) +e nauw vond Dus tot morgenavond Ontmoeting in de lucht. Fransch schip getorpedeerd; Scandinavische schepen gezonken. LOONSVERHOOGING VOOR BELGIË'S MIJNWERKERS. DE HAVENS, WAARVOOR HET VERBOD GELDT. Engeland zou zich verzetten tegen doorvoerhandel van Duitsche goederen via neutrale havens. 's PAUSEN ENCYCLIEK. Tegenspraak inzake publicatie verbod in Duitschland. v. d. AREND HOOGSTRAAT 91 De ABONNEMENTSPRIJS van de NIEUWE SCHIEDAM SCHE COURANT bedraagt franco bit vooruitbetaling: Per week 20 cent; per maand 85 cent; per drie maanden 2.55. Bij Dezorglng franco per post bedraagt de abonnementsprijs per maand 1.10, per drie maanden 3. LOSSE EXEMPLAREN verkrijgbaar 5 et per stuk. POSTCHEQUE- en GIRODIENST No. 81440. Uitgave van de N.V. de Courant De Maasbode te Rotterdam. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ADVERTENTIEPRIJS bedraagt 25 cent per regel met een minimum van 4 regels. Bij contract aanzienlijke reductie. Reclames tusschen den tekst dubbel adv, tarief. Liefdadigheidsadvertentiën half tarief. Familieberichten 10 cent per regel. Kampioen-advertenties van twintig woorden 0.50 per plaatsing. Elke 5 woorden meer kost 10 cent. Kampioen-annonces en familieberichten worden geplaatst in de gezamenlijke vier dagbladen: de Nieuwe Schiedamsche Courant, Het Nieuwe Dagblad, de Nieuwe Zuid- Hollander en de Nieuwe Dordtsche Courant. verlies van l)e Gratis-Ongevallenverzekering bedraagt een oog; 100.— voor het verlies van een van een duim, of voor V"m voorwaarden gelijk dere eenmaal per maand in dit blad worden afgedrnkt. het verlies van een hand, een voet of verlies van een volledig lid onderbeen, knieschijf, velen zullen met een zekere angstige spanning mogelijke milltaire ontwikkelingen op gisteren of heden tegemoet gezien hebben. De Duitsche pers toch had herhaaldelijk laten doorschemeren, dat Duitschland de onder- teekening van de Amerikaansche neutrali- teitswet dóór Roosevelt als een feit zou beschouwen, dat automatisch den oorlog van ongekende, verschrikkelijke afmetingen zou ontketenenen waar het wel zeker moet geacht worden, dat alle generale staven op alles voorbereid zijn, op offensief en defen sief, heerschte in sommige kringen de verwachting, dat die handteekening eigenlijk over den grooten aanval zou beslissen. Het spreekt vanzelf, dat de aldus gecon strueerde opvatting van den politieken en militairen toestand ver buiten liet kader van de werkelijkheid moet vallen. Een dergelijke automatiek zullen verantwoordelijke leiders nooit aanvaarden of zich laten opdringen. Het is zeer goed mogelijk, dat inderdaad de neutraliteitswet een zeer belangrijk keerpunt, in velerlei opzicht, in de oorlogsgeschiedenis zal blijken te zijn. Maar dan ligt het voor de hand, dat actie en reactie in hetzelfde vlak zullen liggendat derhalve de Duitsche verdediging tegen de leveringen van vlieg tuigen en ander oorlogsmateriaal aan de geallieerden niet op de eerste plaats op het Westelijk landfront zal liggen, maar op de scheep vaartroutes, waarlangs Engeland en Frankrijk de kostbare voorraden zullen aanvoeren. Deze handelwijze ligt ook geheel in de lijn van den oorlog zooals die tot dusverre gevoerd werd een oorlog, welke alle ver- Wachtingen gelogenstraft heeft en geheel valt buiten hef kader van de berekeningen, welke niet Alleen café-strategen, doch ook vele werkelijk deskundigen gemaakt hebben. Tot dusverre is deze oorlog, voor zooverre het 't Westelijk front betreft, een zuiver defen sieve strijd gebleven. Practisch liggeh de twee partijen op de grenzen, misschien met hier en daar een tactische „verbetering" van de grenslijn en op die grens wachten beide partijen den aanval van den tegenstander af, gereed om zich in haar onneembaar geachte stellingen te verdedigen. Zal die aanval ooit loskomen Het ant woord op deze vraag is natuurlijk niet te geven generale staven geven hun geheimen niet prijs de tegenstander kan op allerlei manier pogen achter de plannen van den vijand te komen, maar heel veel kans, dat hij daarin zal slagen, heeft hij werkelijk niet, zeker niet, zoolang de strijd zich nog in geen enkel opzicht heeft ontwikkeld, en allen nog in volkomen afwachtende houding verkeeren. Daarom ook is een vraag, welke morgen Wellicht reeds door de feiten achterhaald is, heden nog gerechtvaardigdza^ de groote strijd op het landfront ooit ontbranden Er zijn er, die het ontkennen en daarbij uitgaan van de gedachte, dat de oorlog op het Westelijk front zoo wreed en moorddadig zou zijn, dat geen regeering 0f generale staf de verantwoordelijkheid voor deze menschen- slachting zou durven nemen. De verschrikkelijkheid van den nnrW zou zooals velen voorspeld hebben j g van oorlogvoering vernield°ude daarom zou deze merkwaardig» geheel ander verloop hebben dan 31! 8 ee" bovenal een economische uitputf voriSe worden, welke zoo strikt mogeijj£ësoc,rlo§ huidige tegenstanders zal beperkt w de in zekeren zin dus een voortzetting van^" zenuwenkamp, zooals we dien reeds sinq" jaren beleven. Ongetwijfeld zal ook deze wijze van stri]den menschenlevens eischenmaar het aantal slachtoffers zal uiterst klein zijn tegenover de offers, welke groote offensieven te land zouden eischen. En beide partijen hebben e* het hoogste belang bij, nadat zij nog geen kwart eeuw gfeleden haar jeugd gedecimeerd zagen, een nieuwe, nog ernstiger ui roenng zoo mogelijk te voorkomen. Misschien geldt deze overweging nog sterker voor het nationaal-socialistische Als bijlage van deze courant verschijnt vandaag de vertaling van den Zendbrief des Pausen „Summi Pontificatus", den eersten encycliek van Z. H. Paus Pips XI, over het Koningschap van Christus en enkele dwalingen van onzen tijd. DE DIRECTIE Derde Rijk dan voor de andere betrokken landen, en wel om ideologische redenen. De Duitsche jongelingschap, welke aan het strijdfront staat en van welke derhalve de zwaarste offers gevraagd zullen worden, is juist die generatie, welke in de nationaal- socialistische leer door en door getraind is het zijn de jongemannen, die uit de onstui mige Hitler-jugend zijn gekomen, en de groote verwachting van het nieuwe regiem vormen. De oudere lagen der bevolking, ook als zij trouwe partijgangers zijn, zijn zeker niet zoo van de nieuwe leer doordrenkt als deze stormtroepen van een doctrine, welke een land moeten veroveren. En van deze stormtroepen zou, het is de ervaring van het geheele verleden, weer de elite het zwaarst getroffen worden. Daarom ook moet een regiem als het Duitsche zuinig zijn met deze kostbare levens. Maar bij een groot offensief, meer in het algemeen als de oorlog zich in zijn volle gruwelijkheid zou ontke tenen, zou het juist deze jeugd niet kunnen sparen, wijl zij hoogstwaarschijnlijk de eenige groep is, welke het voor de overwinning bitter noodige élan kan opbrengen. Wii zullen allerminst beweren, dat. als de nood aan den man komt, alle partijen niet over dergelijke overwegingen zullen moeten heenstappen. Maar even goed als 't Fransche legerbevel eiken soldaat wil snaren, is dit met het Duitsche het geval, De twee partijen kunnen ieder haar eigen motieven hebben, zij willen beide hetzelfde doel bereiken levenen tot dit doel leiden wederom dezelfde middelen en methoden. Vandaar de terughoudendheid in dezen oorlog vandaar waarschijnlijk ook de hoop bij allen, dat tenslotte ergens ter wereld een macht zal zijn, welke aan dezen strijd spoedig een einde zal maken, vóór het noodzakelijk zal zijn niet alleen de vernietiging van den tegen stander, maar ook dè zelfvernietiging op groote schaal te beginnen. In dik? afwachting is deze oorlog misschien toch niet zoo merkwaardig als hij oppervlakkig schijnt te zijn. PARIJS, 5 November. (Havas.) Het Fran sche legerbericht van hedenochtend luidt als volgt: Een kalme nacht aan het geheele front. Plaatselijke actie van de artillerie ten Oosten van de Blies. Het oorlogscommuniqué van Zondagavond luidt: „Een kalme dag". BERLIJN, 5 November. (D.N.B.) Het opperbevel van het Duitsche leger deelt mede: In het Westen geen werkelijke ge- vechtshandelingen. Parijs, 6 November. (Havas.) Het leger- ®richt van den ochtend van den zesden No- frontf luidt: °P eeni?e Punten van net De nJaatselijke activiteit van de artillerie, haar v uitsclle artillerie, aldus Havas, heeft Uut uitgebreid, terwijl zich aan het sf\ Van een der hellingen van de Nederl. Dok Mij. te Amsterdam had Zaterdag de tewaterlating plaats van de nieuwe voorste helft van het Noorsche schip „Jaguar't Het halve schip loopt van stapel. front de gewone ontmoetingen van patrouil les en verkenningsafdeelingen afspelen. De Duitsche artillerie was vooral actief aan het midden van het front en heeft vooral Forbach onder vuur genomen. Reeds enkele dagen geleden is de stad door de zware artillerie onder vuur genomen. Thans is meer de omgeving van de stad be stookt. Ook lag het gebied ten Oosten van de samenvloeiing van Blies en Saar onder vuur. De achterwaarts gelegen stellingen van de Franschen op het Rohrbachplateau tusschen Sarreguemines en de Bitche zijn door de 10,5 c.M. artillerie van de Duitschers onder vuur genomen. Ongeveer 150 projectielen werden per dag verschoten. De Fransche artillerie beantwoordde on middellijk het vuur. De gevechten in het Saargebied hebben hierdoor een artilleris- tisch karakter gekregen,' dat weliswaar nog een langzaam tempo heeft, doch iederen dag feller kan worden. Verder wordt melding gemaakt van de aankomst van nieuwe afdeelingen artillerie aan het Duitsche front. LONDEN, 6 November. (R. O.) Winston Churchill is Zondag in het Britsche hoofd kwartier in Frankrijk aangekomen. Hij ge bruikte het noenmaal met den commandant, Gort. Churchill heeft verscheidene dagen te Pa rijs vertoefd. Tijdens zijn verblijf heeft hij eenige belangrijke besprekingen gevoerd met Fransche marine-autoriteiten. De „Daily Express" en de „Daily Sketch" meenen te weten, dat plannen zijn uitge werkt, welke de geallieerden in staat moeten stellen den Atlantischen Oceaan te zuive ren van kaperschepen. PARIJS, 6 November. (Havas.) De Brit sche ambassade deelt mede, dat de Engelsche minister van marine, Churchill, van 2 tot 5 November een bezoek aan Parijs heeft ge bracht om besprekingen over den arbeid der marine van beide landen te voeren. Op 2 November is Churchill, die verge zeld was van den plaatsvervangenden chef van den marinestaf, ontvangen door Daladier en zijn Franschen college Campinchi. Hij had een lang onderhoud met den Franschen vlooteommandant, admiraal Darlan, en sprak ook met de generaals Gamelin en Vuillemin. Des avonds bood Campinchi een maaltijd aan, waarop Churchill zich onderhield met de ministers van koopvaardij en blokkade, Rio en Pernot, en met den onderstaatssecre taris voor buitenlandsche zaken, Campetier Deribes. Op 4 November gebruikte de Britsche mi nister het noenmaal met generaal Gamelin. Hij bracht generaal Georges een bezoek. Nabij steden in Noord-Frankrijk. DOORNIK, 5 November. (Belga) Vanoch tend omstreeks elf uur is een luchtaanval gedaan op het gebied Rijsel—Roubaix—Tour- coing. Te Doornik heeft men het geluid van de ontploffingen en het vuren van de Fransche luchtdoel-artillerie gehoord. Verscheidene vliegtuigen werden in de lucht gezien. MOSKOU, 5 November. (D. N. B Naar verluidt zal binnenkort worden onderhan deld over het instellen van een luchtdienst tusschen Berlijn en Moskou. LONDEN, 5 November. (Havas) Vice- luchtmaarachalk Peirse, de souschef van den generalen staf der luchtmacht, is bevorderd tot luchtmaarschalk en lid van den hoogen luchtvaartraad. PARIJS, 4 November. (Havas.) Het vrachtschip „Baoule" van de reederij „Char- geurs Reunis" werd in den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot getorpe deerd. Er zijn twee dooden. Elf opvarenden wor den vermist. Drie en dertig, geredden, o.w. de gezag voerder, werden door een Fransch adviesjacht opgepikt en zijn in een Fransche haven aan gekomen. LONDEN, 4 November. (R. O.) Een Deensch schip, aan boord waarvan zich gis teren een ontploffing had voorgedaan, is vandaag gezonken. Vijf sleepbooten hebben gedurende den nacht getracht het schip te behoüden, doch zü hebben haar pogingen moeten opgeven. De kapitein verklaarde, de oorzaak van de ontploffing niet te weten. De uit ongeveer zestig koppen bestaande bemanning was aan boord genomen door een reddingsboot, die, toen zij naar haar station terugkeerde, acht tien uur dienst had gedaan. Havas meldt nader uit Londen: Het schip, dat na een ontploffing gezonken is, is het Deensche motorschip „Canada" van 11.100 ton, dat gebouwd is voor passagiers- en vrachtdienst tusschen het continent, South ampton en de havens in het Noorden van den Stillen Oceaan. De „Canada" was uitge rust voor tachtig passagiers en bevatte tien koelkamers voor het vervoer van fruit. LONDEN, 4 November. (R. O.) In een ha ven aan de Oostkust zijn de overlevenden aan land gebracht van de opvarenden van het Noorsche s.s. „Sig" (1324 ton), aan boord waarvan zich een ontploffing heeft voorge daan. Men gelooft, dat de overige opvaren den verdronken zijn. De meesten der geredden waren nauwe lijks gekleed. Zij waren na de ontploffing in het water gesprongen en waren er in ge slaagd, zich aan wrakhout vast te houden, waarna zij drie uur later door een Britsch schip waren opgepikt. BRUSSEL, 4 November. (Van onzen cor respondent.) De loonen van de Belgische mijnwerkers worden met ingang van morgen met vijf procent verhoogd. 111! I I I I I 1.1 I Mill II De Koninklijke marine heeft in Amsterdam een werkplaats inge richt voor het onder houd van de parava nen van koopvaardij schepen. Deze parava nen dienen om kabels van verankerde mij nen door te knippen. mmmmm WASHINGTON, 5 November. (R.O.) In een toelichting op de verklaring van president Roosevelt waarbij de Amerikaansche scheep vaart wordt geweerd van het oorlogs gebied, zegt de president, dat het de bedoeling is, alle Amerikaansche schepen uit te sluiten van havens der oorlogvoerende landen, hetzij Brit sche, Fransche of Duitsche in Europa en Afrika, tot aan de Canarische eilanden. Het verbod geldt ook voor de ha vens van Ierland, Noorwegen ten Zuiden van Bergen, Zweden, Dene marken, Nederland en België, alle Oostzcehavens en de Golf van Biscaje, uitgezonderd de wateren vlak aan de Noord-Oostkust van Spanje. Alle neutrale havens in de Middel- landsche en Zwarte Zee, in den Stillen en Indischen Oceaan en alle havens ten Zuiden van de breedte der Cana rische eilanden blijven voor de Ame rikaansche scheepvaart open. De president voegde hieraan toe, dat hij de bevoegdheid bezat eventueel aan Amerikaan sche schepen toe te staan zoo noodig zich in het oorlogsgebied te begeven, b.v. voor de evacuatie van Amerikaansche burgers. WASHINGTON, 5 November (Havas). De meening overheerscht hier op het oogenblik, dat niets de Vereenigde Staten er thans toe zou kunnen brengen, militaire hulp te verlee- nen aan de geallieerden. Men is van meening, dat de nieuwe neutra- liteitswet en de diplomatieke actie van Was hington de meest doeltreffende vorm zijn van het optreden der Vereenigde Staten. BERLIJN, 5 November. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt Volgens berichten in de Londensche bladen, „Financial News" en „Daily Telegraph", wor den op het oogenblik in Engeland pogingen in het werk gesteld den uitvoer uit Duitsch land, welke geschiedt via neutrale landen en met neutrale schepen, tegen te gaan. Ten aanzien hiervan is het Duitsche Nieuwsbureau gemachtigd het volgende vast te stellen Bij den uitvoer uit Duitschland is geen sprake van contrabande daar de artikelen en goederen uit Duitschland komen en in geen enkel opzicht een versterking van de Duit sche oorlogseconomie kunnen bewerkstelli gen. Van nog meer beteekenis is echter het feit, dat de goederen, welke uit Duitschland naar neutrale landen worden uitgevoerd, met het verlaten van het Duitsche rijksgebied reeds in het bezit van den neutralen kooper zijn overgegaan, die ze uit een neutraal land op neutrale schepen verzendt. Een uitvoering van de nieuwe Britsche plannen treft derhalve in de eerste plaats de neutrale landen, die voor hun volkswelzijn Duitsche goederen noodig hebben en die er wel geen genoegen mee kumien hebben, dat wettig bezit van hun burgers wordt bloot gesteld aan willekeurig Britsch ingrijpen. Engeland zelf moet echter bedenken, dat Duitschland ook de mogelijkheid Dezit den Engelschen uitvoer op neutrale schepen, zoo als b.v. steenkoolleveringen naar de Scan dinavische landen, tegen te gaan. BRUSSEL, 5 November (Havas). Ant- werpsche makelaars zouden de mededeeling hebben ontvangen, dat de Engelsche regee ring besloten heeft, zich te verzetten tegen doorvoerhandel van Duitsche goederen via neutrale havens. Economische kringen zijn van meening, aldus Havas verder, dat wanneer dit besluit wordt bevestigd, het uitgebreide gevolgen kan hebben. Er spreekt de wil der Britsche regeering uit om een contröle toe te passen „in beide richtingen". Het is inderdaad ge bleken, dat tot dusverre Duitschland er in. geslaagd is een zekeren uitvoerstroom gaan de te houden, waardoor het zich deviezen verschaft. Wanneer controle wordt ingesteld bij den uitgang der neutrale havens, waarmede Duitschland in rechtstreeksche verbinding over land staat, is het duidelijk aldus Ha vas dat ijzn mogelijkheden tot export bui ten Europa practisch opgeheven zullen wor den, of in ieder geval sterk beperkt. Het schijnt dus, dat Groot-Brittanje zich doelbewust richt naar een striktere toepas sing van de blokkade. Men seint ons uit Rome d-d. 4 dezer Het bericht in de buitenlandsche pers, als zou mgr. Orsenigo, de Pauselijke nuntius te Berlijn, bij den Duitschen minister van bui tenlandsche zaken geprotesteerd hebben in verband met het verbod tot verspreiding van de nieuwe encycliek in Duitschland, wordt hier gedementeerd. Men deelt in dit verband mede, dat de „Osservatore Romano" een ar tikel heeft gewijd aan den indruk, dien de encycliek in Berlijn heeft gemaakt. Voorts wordt vernomen, dat ten Vaticane niets bekend is omtrent het fusilleeren van mgr. Szepticky, den bisschop van den ge- unieerden ritus van Lemberg. Het desbetref fend bericht zou betrekking hebben op den broer van den bisschop. BRUSSEL, 4 November. (Belga.) Heden ochtend heeft een vliegtuig van onbekende nationaliteit tot tweemaal toe over het noordelijk deel des lands gevlogen. Patrouilleerende Belgische vliegtuigen achtervolgden het toestel, dat, gebruik ma kend van de bewolking, in de richting van de noordelijke grens verdween. NAAR EEN GOEDE OPTICIEN, DUS BRILLEN VOOR ZIEKENFONDSLEDEN* Reel 996S 10

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1