ff^'éïUKKm DE NIEUWE DIERGAARDE. Emballagefabrieken en Houthandel. j Weerverwachting. DINSDAÜ 14 NOVEMBER 1939 STADSNIEUWS. DE COLLECTE VAN A.S. ZATERDAG. Dringend behoefte aan collectanten. DE SOCIALE ZONDAG. AANRIJDING. VALSCHE HALVE GULDEN IN BESLAG GENOMEN. WINKELDIEVEGGE AANGEHOUDEN. VUURWAPENWET OVERTREDEN. R. K. S. V. EXCELSIOR. BURGERLIJKE STAND. ROTTERDAM. LEONIDAS' 6e LUSTRUM. Feestavond in Palace. OPBOUW VORDERT AL FLINK. Opening hoogstwaarschijnlijk in den voorzomer van 1940. korten tijd is veranderd. De bestaande singel in het verlengde van den Statensingel is groo- tendeels gedempt. Langs de Van Aerssenlaan en den Stadhoudersweg is een waterpartij RIJKSPOSTSPAARBANK. Verliessaldo tot 151.000 verminderd. Er worden twee achterstallige coupons betaald. Het jaarverslag. H Geen vroolijk programma. I Voor het geheele land: Matige 1 tot krachtigen wellicht tijdelijk I verder toenemende meest Zuid- - i Westelijke wind. Betrokken tot 1 - zwaar of half bewolkt. Waarschijn- g lijk eenige regen. Aanvankelijk weinig verandering in tempera- - I tuur, later waarschijnlijk iets kou- - 1 der. Voor de wielrijders. WOENSDAG. J Zon op 7.20. Zon onder 16.08. -1 Maan op 11.01. Maan onder 19.59 H Wielrijders lichten op van 16.38 I tot 6.51. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. ST. CHRISTOFFEL NEEMT HET INITIATIEF. Wettelijke regeling vahbeJcwaamheids- eischen voor handelsreizigers en -agenten. Zooals wij vorige week reeds meldden, zal Zaterdag a.s. overal in den lande, dus ook in Schiedam, de collecte gehouden worden ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939. De buitengewone tijden eischen buitenge wone maatregelen. Daarom is door de regeering, onder het eere-presidentschap van H. K. H. Prinses Juliana, een algemeen steuncomité 1939 ge vormd. De opbrengst van deze collecte wordt als volgt verdeeld: 10 pet. van de opbrengst komt ten goede aan het plaatselijk comité voor bijzondere nooden, het resteerende be drag gaat naar het landelijk comité. Het wordt dan gebruikt voor hen, die in dienst van het vaderland aan hun werkkring wer den ontrukt, waardoor bijv. hun zaken heele- haal zijn verloopen. Verder zal het geld ge bruikt worden om de ontelbare leden van ons groote Nederlandsche gezin voor inzin king en ondergang te behouden. De collecte van Zaterdag a.s. is dus de belangstelling van een ieder ten volle waard. Collectanten gevraagd. Zaterdagmiddag heeft het comité in ge bouw Eendracht zitting gehouden voor het aanmelden van collectanten. Een twintigtal meldden zich slechts aan. Dat was wel zeer ontmoedigend. Er wordt gerekend op min stens 200 collectanten. De collecte die vorig jaar werd gehouden voor de Joodsche vluch- teingen werd een groot succes. Bijna 4000 brachten de inwoners in onze stad bij elkaar dank zij de spontane medewerking. Beseft het allen goed, dat de opbrengst ditmaal be stemd is voor Nederlanders, vaderlanders die in nood verkeeren door de tijdsomstandig heden. Een dergelijk doel kan toch zeker wel op een even groote spontaniteit reke nen. Vele menschen hebben op Zaterdag toch wel gelegenheid tot collecteeren. Meldt U allen aan, ook al heeft U maar enkele uren de gelegenheid. Door het comité is mede werking gevraagd aan de diverse jeugdorga nisaties, de H.B.S. en het Gymnasium. Per sonen boven de 16 jaar kunnen zich iederen dag opgeven bij de verschillende comité leden. Zij kunnen er op rekenen dat zij wel kom zijn. Zaterdagmiddag zullen de korpsen, aan gesloten bij de Federatie van Schiedamsche Muziekgezelschappen, muzikale rondwande lingen maken, waarbij gecollecteerd zal wor den Langs de groote kantoren zullen een zestal dames met inteekenlijsten gaan. In het Passage-theater en het Monopole- theater zullen Zaterdagavond korte toespra ken en collecten gehouden worden. De wil om te geven is er wel bij de men schen. Waar tot nu toe nog gebrek aan is, zijn collectanten en collectricen om het geld in ontvangst te nemen. Daarom nogmaals heeft U tijd, aarzelt dan niet langer en geeft U op als collectant bij een der comité-leden. In het comité hebben de volgende heeren zitting: A. M. Sunderman (Ned. Padv. Ver.), voorzitter; F. A. de Wolff (Nat. Jong. Verb.), secretaris; G. Baron (Ned. Herv.), penning meester; P. J. A. Baas (R.K. Jeugdbond); P. H. Bakker (Ged. Jeugdorg.) A. van Duin hoven (Mod. Arb.bew.); P. Soetens (Vrijz. richting). In aansluiting op ons bericht in ons blad van 7 November j.l. over den Socialen Zon dag, die georganiseerd is door het werk comité voor de Nieuwe Gemeenschap, dee- len wij hieronder nog de indeeling van den dag mede. 's Morgens om 9,15 uur H. Mis in de ka pel van Huize Liduina, op te dragen door Mag. Dr. S. Stokman O.F.M. Onder deze H. Mis algemeene H. Communie voor alle deel nemers. Onder deze H. Mis zal Dr. S. Stok man O.F.M. een korte toespraak houden. Na de H. Mis zal er in den R. K. Volks bond een ontbijt plaats hebben, waarna Mag. Dr. S. Stokman O.F.M. een rede zal houden over ,,de Nieuwe Gemeenschap". Hierbij is gelegenheid vragen te stellen, die door den spreker beantwoord zullen worden. De deelneming is opengesteld voor alle be stuursleden der aangesloten vereenigingen, Zaterdagmiddag heeft er een aanrijding plaats gehad op het kruispunt Gerrit Ver- boonstraatLange Nieuwstraat, tusschen een vrachtauto bestuurd door W v. d. H. uit Schiedam en een luxe auto, bestuurd door J. P. B. uit Rotterdam. De vrachtauto werd beschadigd. Geen persoonlijke ongelukken. Bij de politie is gisteren een valsche halve gulden gedeponeerd, die in beslag is genomen Gisterenmiddag is er in de H.E.M.A. een vrouw aangehouden, genaamd A. v. d. H. uit Schiedam, die aldaar verschillende dief stallen had gepleegd. Zij is aan het Hoofd bureau van politie in verzekerde bewaring gesteld. Bij een gisteren door de politie gehouden controle zijn ten huize van A. S. alhier, in- beslag genomen een browning en een buks met bijbehoorende patronen welke aldaar onbevoegd voorhanden waren. Procesverbaal terzake overtreding van de Vuurwapenwei werd opgemaatk. Uitslagen Hockey-wedstrijden: Dames RapidExcelsior 1 03; Excelsior 3Aeolus 3 00. Heeren: Excelsior 1Blauw Wit 22. GEBOREN: Thomas, z. van Th. Knoops en M. Stokhof, Boerhavelaan 1. Jacoba J., d. van G. M. van Gerven' en D. G. M. Gon- lag, Huijsmansstraat 90. Cornells A. W. z. van Th. A. Heijnsbroek en L. Offerman, Poortugaalschestraat 2. Harm F., z. van F. Joosten en H. de Boer, Boerhavelaan 1. Arnold C., z. van P. Wies en G. B. Bergs- hoef, Boerhavelaan 1. Een als levenl. aan gegeven kind van M. J. van Beek en M. Tjaden, Lekstraat 32. I!l!!l!lllill!ll!l!lllll!ll!!ll HIER SLECHTS OEFENING. Op het terrein van de wereldten toonstelling te New York werd onlangs 'n lucht beschermings oefening gehou den, tvaaraan door 1000 leden van de National Guard met om vangrijk materi aal werd deelge nomen. CONCERT O. B. K. Het programma van het concert, dat door het harmoniegezelschap „Oefening Baart Kunst" Woensdag a.s. in het Passage-theater zal worden gegeven, vermeldt: Intocht der Gladiatoren, J. Fucik; Chal Romano, ouver ture, A. W. Ketelby; Finlandia, Toongedicht Jean Sibelius; Gouden Myrthen, wals, Ph. Fahrbach; Ballet Russe, A. Luigini; Hurrah Boys, Jos. Lacalle. ,Na de paüze wordt de film „Ave Maria" vertoond, met in de hoofdrol Beniamino Gigli. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). O, SCHIEDAM We hebben nooit geweten, dat Schiedam zulke eminente actrices en acteurs bezat. Voorheen keurige tooneelvoorstellingen, mu- sicale festijnen.zeker, maar „Dat is Schie dam" was knalabsoluut een open baring op revue-gebied. De idee, den zeer gewaardeerden H.E. Deken iets zoo kunstzinnigs aan te bieden was al een durf, een sprong in de ruimte, vooral in deze omstandigheden. Kranige lui, die dat presteerden. Het zij hier gezegd: „Les absents ont tort", zij hebben inderdaad iets fijns gemist. Maar geachte organisatoren, lezeressen en. lezers, zou het niet tot de mogelijkheden kunnen behooren, dat deze praestatie, zoo hoog gewaardeerd, zoo energiek ondernomen, zoo subliem ten uitvoer gebracht, er eene van blijvend verband" zou kunnen worden. Het is 'n uiting van een stil gevormden wensch, die door velen reeds gekoesterd is. Schiedam, dat op eigen bodem werkelijk kunstzinnige leiders; uitvoerders enz. toont te bezitten, mag hierop trotsch zijn; het verhooge het eigen-artistiek peil door in een blijvend verband de gelegenheid te kun nen hebben nog veel schoons en voortref- fends naar voren te kunnen brengen. Menoverwege s.v.pl. de mogelijkheid eens.vooral smeden als het ijzer heet is. Of het publiek zich geamuseerd heeft? Opgetogen was je van begin tot eind, één climax in decoratief, actie, muzikale bege leiding en ensceneering. Zoo kun je wel aan den gang blijven. Mag daarom de zeer verdiende hulde aan allen in dezen zin: Zoo blijve artistiek Schiedam. Naast de ongekende stille werkers mag zeker een zeer bijzondere waardeering wor den gebracht aan die pracht-combinatie van kunstizinnige denkers die zoo iets fijns heb ben saamgesteld, gebouwd en opgevoerd. Katholiek Schiedam vare er wèl bij in de' toekomst. Allen medewerkers, warmsten dank en hul de, want „Dit was Schiedam.... op zijn schoonst". Een der duizenden enthousiasten, E. v. H. Tot besluit van de festiviteiten bij gele genheid van het 30-jarig bestaan van de R. K. Sportvereeniging „Leonidas" werd gis teravond in het gebouw „Palace" aan de Botersloot een gezellige soiree gegeven. De belangstelling hiervoor was zeer groot. De door de zorgen van den heer E. ter Meulen aangebrachte Leonidas - jubileum decoratie kwam dezen avond eerst goed tot haar recht. In den aanvang van den avond werd door de junioren onder leiding van Broeder Ar- senius een jubileum-nummer vertoond, dat bij de aanwezigen een hartelijk en welver diend applaus oogstte. Er bleek uit, onder welke voortreffelijke leiding de junioren- afdeeling staat. Niet alleen op sportief ge bied. Halverwege den avond werd nog eens uit volle borst het jubileumlied gezongen, het welk de aanloop werd voor een huldiging van den heer Theo Kreijns. De heer P. C. Lap, dankend voor de geluk- wenschen en geschenken bij zijn 25-jarig voorzitterschap, huldigde dan den heër Kreijns, den vriend en favoriet van ons al len. Altijd was hij actief, 20 jaar was hij penningmeester, lid van den raad van be heer en lijmer van de stukken, die spreker maakte. Hij wist de ouderen bij de jongeren te houden. Nogmaals feliciteerde spr. den heer Kreijns en bood hem een geschenk aan namens de jongere generatie van Leonidas en anderen. De heer Kreijns begon zijn dankwoord met op te merken, dat hij steeds slechts minister van buitenlandsche zaken geweest was onder premier Lap. Op de oudere garde werd nooit vergeefs een beroep gedaan. Moge Leonidas het nog ver brengen en de jongeren het werk der ouderen voortzetten. Spr. kan hun de medewerking en steun der ouderen ver zekeren. In de laatste weken stond de oude Diergaarde wel in het middelpunt der belangstelling. Op grond van technische overwegingen was tot beëindiging van haar exploitatie op 31 December van dit jaar besloten en inmiddels moesten reeds ver scheidene gebouwen en vele boomgroepen door sloopers en rooiers onderhanden worden genomen. Tegenover deze oude Diergaarde, waarover een echte Novemberstemming van melan cholie om het verdwijnen van zooveel herinneringen is gedaald, staat evenwel de nieuwe Diergaarde, waarvan de opbouw al bereids flink vordert en wel in srtaat is om al dien weemoed om het oude te doen ver dwijnen. Die nieuwe Diergaarde zal, zoowel naar bouw en aanleg als naar wijze, van exploitatie van de oude sterk afwijken. De bouw en aanleg van de Diergaarde in Blijdorp is als een zuiver stedebouwkundig geheel door den ontwerper, Ir. S. van Ravesteyn, gedacht. Reeds in dit stadium van den bouw kan men zich een uitstekend beeld vormen van de wijze, waarop getracht wordt het gestelde ideaal te verwezenlijken. Na een jaar van studie en voorloopige plannen zijn in het voorjaar van 1939 twee groote aanbestedingen gehouden, de eerste de eigenlijke grondbewerking en terreinaanleg o. a. van vijvers en van de groote weiden voor de kuddedieren, de bouw van de daarbij behoorende nachtstallen, verder de bouw van een groot ijsberen- en zeeleeuwencomplex, van een bergdierenrots, een apenrots en een giraffenhuis meit aan sluitend café. De tweede aanbesteding omvatte de fun deering van het groote centrale hoofdgebouw, dat bij de vorige besprekingen gewoonlijk de „Rivierahal" is genoemd, maar dat even goed of beter met het woord „troparium" kan worden aangeduid. Bij de derde aan besteding was betrokken de bouw van de entree, het directiegebouw, de dienstgebou wen, winterstallen en het berenterras. Het uitbreken van den oorlog heeft in de plannen enkele wijzigingen gebracht. Die wijzigingen waren ook geboden wegens de moeilijkheden, die den aanvoer van levende dieren in oorlogstijd in den weg zijn gelegd. De voornaamste wijziging is wel, dat de bouw van het groote aquarium, waarvoor reeds allerlei studies waren gemaakt, voorloopig werd uitgesteld. In de plaats daarvan zullen in de voor een tweede café bestemde ruimte bij het giraffengebouw voorloopig enkele aquaria worden opgesteld. Het hoofdgebouw. Wanneer men het hoofdgebouw aan de Zuidzijde betreedt, komt men in een centrale hal. Aan deze Zuidzijde bevindt zich zoowel buiten als binnen een terras voor de aarts- klauteraars onder de beren, de Maleische of honingberen. De hal, die aangekleed wordt met plantengroepen, wordt aan de Noordzijde afgesloten door het café-restaurant met een gezellig terras in de hal en een groot terrein voor tafeltjes en stoeltjes in den tuin. Boven dit café verrijst de prachtige 45 meter hooge uitkijktoren. De Westelijke vleugel van dit complex bevat de huisvesting van de dikhuiden (olifanten, nijlpaarden, enz.) en van de menschapen, terwijl de Oostelijke vleugel een tweetal plantenkassen te zien geeft, waartusschen zich een afdeeling voor reptie len bevindt. Van dit centrale gebouw zijn thans de betonfundeeringen nagenoeg gereed, zoodat medio October een begin kon worden ge maakt met de opstelling van het staalskelet. In dit hoofdgebouw bevindt zich ook het Victoria regia bassin, dat geheel los van het gebouw gefundeerd is en vervaardigd werd uit twee gewapend betonnen schalen, geschei den door een isolatie tegen warmteverlies en een plaatstalen mantel om de gevolgen eener onverhoopte werking van de gewapend be tonnen bakken door groote temperatuurver schillen, onschadelijk te doen zijn. Op dezelfde wijze is ook het verwarmde bassin voor de Nijlpaarden behandeld. Op ingenieuse wijze is getracht hier het bekende euvel van nijlpaardenbassins, dat het water vaak vuil en onwelriekend is, te voorkomen. De bijgebouwen. Ook rond het hoofdgebouw zijn de werk zaamheden al begonnen bij de z.g. berg dierenrots, waarvan men kan zeggen, dat slechts het modelleeren der rotsen nog moet plaats vinden. De dubbele apenrots, waarvan de eene helft voor eigenlijke rotsapen (bavia nen), de andere voor boomapen is bestemd, is even ver gevorderd en men kan zich ook daarvan al een voorstelling maken. Van het giraffenverblijf en het daarbij aan sluitende café-terras en de ruimte, welke voorloopig het aquarium zal vervangen, is mede het fundeeringswerk nagenoeg gereed en het stellen der spanten aangevangen. Ook het belangwekkend centrum van den tuin, gevormd door de monumentale vijver- partij, waarin de zeeleeuwen-, ijsberen, zee olifant- en pinguin-bassins zijn opgenomen, is in vollen gang. Vanaf een groot platform, wederzijds toegankelijk door een houten brug, staat het publiek te midden der bassins en kan aan het populaire zeeleeuwen voederen deelnemen, dit zelfs ter hand nemen, gelijk dit reeds hier en daar in het buitenland ge schiedt. De bassins hebben een gezamenljjken inhoud van 3000 M3 en worden door een pompinstallatie met een capaciteit van 60 M3 per uur ververscht. Verschillende houten gebouwen, voor de kuddedieren bestemd, zijn al voltooid, In den Zuidelijken hoek van het terrein vindt men de z.g. dienstgebouwen in wording. Het dienstterrein wordt van den eigenlijken publieken tuin afgesloten door een ronden muur, waarin zich in het midden het z.g. berentheater bevindt. De aanleg van het terrein. Wie voor eenige maanden het braakliggen de gedeelte en het als gemeenteplantóoen aan gelegde stuk van het nieuwe terrein bezocht heeJËt zai verwonderd staan over hetgeen in gegraven. Het ligt in de bedoeling op de weiden en kele solitaire boomen of kleine boomgroepen te planten. Langs de grenzen van het terrein komt een uitgezochte collectie boomen van allerlei bijzondere soorten en variëteiten, zoo veel mogelijk groepsgewijs gerangschikt. Langs de wegen zal men een lage heesterbe planting vinden, terwijl natuurlijk op ver schillende plaatsen waar het landschaps beeld dat vraagt, ook veel bloeiheesters ge plant zullen worden. Veel van het gerenommeerde plantenma- teriaal van de oude diergaarde zal naar de nieuwe worden overgebracht. In samen werking met den bekenden dendroloog den heer J. van Hoey Smith is door den hortula- nus op allerlei kweekerijen en in het buiten land een keur van heesters en overblijvende planten uitgekozen. Twee beplantingsmonumenten verdienen speciale aandacht: het rosarium, voor de bergdierenrots gelegen, waarin zeer oude en zeer nieuwe rozensoorten zullen worden ge plant en de rotstuin tusschen apenrots en giraffengebouw. De samenstelling der dieren- collectie. Zooals men weet beoogt het bestuur het scheppen van een serie aantrekkelijke en voor het publiek leerzame beelden uit het dierenleven. De dieren zullen dus zooveel mogelijk in grootere groepen vertoond wor den en de het gezicht belemmerende tralies zullen tusschen het oog van den bezoeker en de dieren zooveel mogelijk vermeden wor den. Slechts een deel der bestaande die renverzameling verhuist naar Blijdorp, voor verschillende groepen zal een aan vulling van elders moeten komen. De mo gelijkheid doet zich voor, allerlei dieren, die men oorspronkelijk uit de landen van her komst had willen importeeren, thans over te nemen van andere diergaarden, o.a. in lan den, welke thans tot de oorlogvoerenden be hooren. De richtlijnen, die bij de exploitatie der nieuwe Diergaarde gevolgd worden, zijn ge heel anders dan bij de oude. De Diergaarde zal als cultureele instelling moeten bijdragen tot de ontspanning en ontwikkeling van de breede lagen der bevolking, in de eerste plaats van Rotterdam en omgeving, maar ver der ook moeten zijn een attractie voor ieder, die van heinde en verre Rotterdam bezoekt. Daarbij wordt echter op den voorgrond ge- stteld, dat het cultureele karakter der instel ling door een commercieelen opzet der ex ploitatie gediend wordt. Daarom is besloten om naast den directeur dr. Kuiper, die sinds 1924 aan het hoofd der oude Diergaarde staat, een commercieelen mededirecteur te benoe men. Voor deze functie heeft het bestuur aan gezocht den heer H. J. Offerhaus. Vraagt men ons tenslotte: wanneer denkt het bestuur de Blij dorp-diergaarde te openen, dan is het antwoord: zoo gauw mogelijk en wel hoogst waarschijnlijk overeenkomstig de oorspronkelijke plannen in den voorzomer van 1940. In de maand October werd te Rotterdam bij de Rijkspostspaarbank 946.046.78 in gelegd en 1.237.585,60 terugbetaald, der halve minder ingelegd dan terugbetaald 291.538,82. Tot de gebeurtenissen die haar schaduwen vooruitwerpen mag ongetwijfeld ook het plan gerekend worden om twee achterstal lige rentecoupons op de beide obligatielee- ningen betaalbaar te stellen. De 5Vs pCt. obligaties worden verhandeld inclusief de coupon per 1 Juli 1937 en de 4% pCt, obligaties inclusief de coupon per 1 Mei 1937. Deze coupons en de eerste daar- op volgende, zullen dus op 1 Mei a.s. betaald worden. De latere blijven tot betere tijden achterstallig, op grond van een regeling wel ke eind 1935 met obligatiehouders werd ge troffen op voorwaarde dat 50 pCt. op de nom. 300 groote aandeelen zou worden afgeschreven. De regeling leidde echter spoedig tot een verschil van meening tus schen de directie en de trustee. Deze laatste was n.l. van meening dat de maatschappij de winst over 1936—1937 ad 98.217 ter be schikking van aandeelhouders moest stel len. De directie daarentegen meende, dat zulks niet behoorde te geschieden, zoolang de balans nog een verliessaldo uit vorige boekjaren aanwees. Tenslotte kwam er op 17 Maart 1938 een dading tot stand, welke hierop neerkomt, dat gedurende de boek jaren 1936/37 tot en met 1940/41 de halve winst voor de uitkeering op de coupons der obligaties zal worden gebruikt, zoolang er nog een verliessaldo bestaat, hetwelk niet zal worden verhoogd uit hoofde van de op de bestaande obligaties verschuldigde rente doch eventueel wel uit anderen hoofde, ter wijl de andere helft voor afschrijving van het verliessaldo zal worden bestemd. De rente bedraagt maximaal 43A resp. 5V2 pCt. per jaar verhoogd met zooveel als aan rente over vorige jaren nog ontbreekt. Het geen obligaties minder ontvangen moet uiterlijk eind 1941 worden voldaan, tenzij voordien een nadere regeling is getroffen. Het loopende boekjaar zal te dien aanzien dus van groot belang zijn. Het hierbij afge drukte jaarverslag is daarover echter uitèrst sober, hoewel de helft van het nieuwe boek jaar reeds verstreken is. Slechts wordt ge constateerd, dat de oorlog de toekomst hoogst onzeker heeft gemaakt. Met de ge volgen, die de oorlog tot nu toe voor de N.V. heeft gehad, noch over de vier daaraan voorafgaande maanden wordt met 'n woord gerept. Men vraagt zich af, hoe groot de houtvoorraden waren en welken invloed de sterke stijging der houtprijzen daarop heeft gehad. „Veel zal er van afhangen of aan voer van de noodige grondstoffen mogelijk blijkt", zoo merkt de directie op. Intussehen is er thans nog een verlies van 151.000 cë. y f 179.058) overgebleven uit vorige boekjaren. Aan het jaarverslag der N.V. Emballage fabrieken en houthandel te Rotterdam over het boekjaar geëindigd 30 April 1939, ont- leenen wij het volgende: Het boekjaar sluit met een winstsaldo groot 28.058, waardoor het verliessaldo op 1 Mei 1938 ad 179.058 is verminderd tot 151.000. Krachtens de bepalingen van de op 17 Maart 1938 met obligatiehouders gesloten overeenkomst, is op 1 Mei 1939 één coupon betaald, waardoor het saldo van de rekening Obligatiehouders in de balans per 30 April 1939 vermeld met 300.280 tot 249.775 ver minderde. Thans wordt voorgesteld om, na goedkeu ring van de overgelegde Balans en Winst- en Verliesrekening, op 1 Mei 1940 twee coupons van de achterstallige obligatierente betaalbaar te stellen. De gang van het bedrijf kenmerkte zich gedurende de eerste helft van het afgeloopen boekjaar, voor wat het emballagebedrijf be treft, door beperkte omzetten en lage prij zen. De houthandel is er in geslaagd de ver koop uit te breiden, hoewel ook voor deze afdeeling de prijzen gedrukt waren. In de tweede helft van het boekjaar kon den de prijzen in verband met de oploopende houtmarkt een verbetering ondergaan, die het resultaat gunstig beïnvloedde. Een bedrag werd ontvangen uit reeds in vorige boekjaren als oninbaar afgeschreven vorderingen. Eenige noodzakelijk geachte af schrijvingen werden hiervan in mindering gebracht. De op 1 September 1939 ingetreden oorlogs toestand maakt de toekomst hoogst onzeker. Veel zal er afhangen of aanvoer van de noo dige grondstoffen mogelijk blijft. De toename van de boekwaarde der ge bouwen, machines, auto's enz. omvat 3.797 (v. j. 4.584), voor de aanschaffing van een houtloods en de uitbreiding van gebouwen en ƒ9.158 (32.693) voor de aanschaffing van machines terwijl de aankoop van auto's 17.272 (11.195) vorderde,. Oude machines werden verkocht tot een bedrag van 620 (1.692). De volgende af schrijvingen vonden plaats: gebouwen 5 pCt. (onv.), machines 10 pCt. (onv.), Auto's 25 PCt. (.onv.), schepen 10 pCt. (onv.) De percentages werden berekend over de boekwaarde op 1 Mei 1935, na aftrek van de afschrijvingsbedragen per dien datum, resp. over de aanschaffingswaarde van hetgeen sindsdien werd gekocht. De voorraden zijn aangenomen voor de boekwaarde, na aftrek van de gevormde re serve. De debiteuren zijn aangenomen voor de boekwaarde, na aftrek van de in de vorige jaren (de laatste vier woorden- ontbraken in het vorige jaarverslag Redactie) nood zakelijk geachte afschrijvingen. De vorderin gen op andere ondernemingen zijn aange nomen voor de boekwaarde na aftrek van de noodzakelijk geachte afschrijvingen. „Wat rijden al die menschen ge vaarlijk vandaag", dacht u immers vanmiddag achter het stuur. (Hoe zegt men dat ook weer van dien splinter, dien balk en uw oog?_ J |IIini!!ll1llllilillllW!IIIIIIIIl]IUIIIII®lltlIIIIIIIIIIII||iIll|||||lI!!|||||l6 illlllllliinilliliiliilüliiliillllllllJllllllllllllllllllli, |[|[;i|j| iiiiniiiiüjf 16 N o v.: Nut: concert Antonletti (pia nist) 8,15 uur. 17 Nov.: Groote Schouwburg, Schoppen aas (Ruys-ensr able), 8,15 uur (volw.). 18 N o v.: Groote Schouwburg, Bel Ami (Fritz Hirsch Operette), 8,15 uur (volw.). Doelen: Fhilharmonisch Orkest, 3,15 uur. Nut: Jo Vincent, 8 uur. 19 N o v.: Doelen: Residentieorkest, 2.30 uur. 20 N 0 v.: Nut: Kralingsche Vrouwenkoor, 8 uur. 21 Nov.: Doelen: Concert Excelsior 8 uur. Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Wij m Holland (Jong Nederland) 8 uur, Zondag ook 2 mm (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 16 November in: Lu- mière, Robert Koch; Thadia: 't Zit in de lucht; Arena: Good bye mr. Chips; Grand: Juarez; Scala: Levensdans (boven 18 jaar); Colosseum: Mannen met vleugels en Vrou wen onder verdenking (boven 18 jaar); Prinses: Gunga Din en Snelheidsduivels; Corso: Meisjes achter tralies (volw.); City: Onthullingen van een spion (boven 18 jaar); Centraal: Vermiste meisjes en Het hooge commando (volw.); Asta: Muiterij aan boord en Ruiters der duisternis (boven 18 jaar); Harmonie: De kleine prinses en D'r op of d'r onder; Victoria: Een moeder beschuldigd en Es war eine rauschende Ballnacht (volw.) Ooster: Het monster van Frankenstein en Andalusische nachten (voor volw.); Olym- pla: De gorilla en De misdaad in het vee- land (boven 18 aar); Doelen (t.m. Dinsdag) 100 man en een meisje en Langs het leven (volw.); Cineac: actualiteiten. Schiedam. Passage (t.m. Dinsdag)De goede aarde en De paielvisschers van Makassar (boven 18 jaar). SCHIEDAM, 14 Nov. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. ƒ17 per H.L. Spoeling- Spoeling 1,401,50 (niet officieel). Deze gedachte werd In de dezer dagen gehouden vergadering van „St. Christoffel", afd. R'dam, door den buitengewoon bestuur der, den heer Bekkering, nader uitgewerkt. Dan begon de heer Bekkering zijn be schouwing over het onderwerp, „gesloten maken van het beroep". Spreker merkte op, dat de titel feitelijk niet geheel juist is. Be doeling is niet, om het beroep als zoodanig te sluiten. Dit komt ook tot uitdrukking in, de Vestigingswet voor den middenstand. Bedoeling is echter, dat aan de handelsrei zigers en agenten, welke zich in de toekomst willen vestigen, wettelijke eischen, als vak bekwaamheid enz., gesteld worden. Om hiermee een begin te maken, is door de vier organisaties een bureau gesticht, hetwelk tot taak heeft ,de eischen te onder zoeken, waaraan men behoort te voldoen, om als vertegenwoordiger in de toekomst te kunnen optreden. Als een van de eischen geldt de vakbekwaamheid en daarom moe ten de cursussen, welke nu al bestaan, b-v, voor de textiel, uitgebreid worden. Ook zullen er cursussen over verkoopkunde, wetskennis, reclameleer enz. ingesteld moe ten worden. Als volgende stap zal dan de wettelijke bescherming noodig zijn, zooals Ook bestaat bij andere groepen van de bevolking als b.v. accountancy, tandtechnici, architecten. Om deze pogingen te doen slagen is mede de hulp noodig van de werkgevers en gelukkig kan geconstateerd worden, dat een groote groep van werkgevers hier niet afwijzend tegenover staat. Men begrijpt ook in deze kringen, dat met goed onderlegde vertegen woordigers niet alleen de bedrijven, maar de geheele gemeenschap gebaat is. Geconstateerd moet daarom worden, dat de instelling van de federatie, als gevolg van de samenwerking tusschen de vier groote organisaties van handelsreizigers- en agenten, een groote stap in de goede rich ting is. Wanneer het dus lukt, door spon tane deelneming van de vakgenooten zelf, tot uitbouw der cursussen te kunnen komen hiervan is inleider overtuigd dan is de mogelijkheid geschapen, dat deze cursus sen een wettelijken grondslag krijgen, wat, ook de positie van den vertegenwoordiger naar buiten, een geheel andere zal doen worden. Gevolg zal verder zijn, dat ook de sociale positie verbeterd wordt, wat ook hard noodig is. A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2