ALGEMEEN STEUNCOMITÉ 1939. r s„ S»s V.?■>- Weerverwachting. j - - mm w- H ju J ROTTERDAM. VRIJDAG 17 NOVEMBER 1939 Schiedamsche Medeburgers Uit tal van berichten, in de algemeene zoowel als in de plaatselijke pers, is U bekend geworden de oprichting van het Algemeen Steun comité 1939. tt Onder het eere-voorzitterschap van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana heeft een uitgelezen schare van vooraanstaande Neder landers van elke richting en van eiken rang daarin zitting genomen. Doel en strekking van dit comité behoeven dan ook geen nadere toelichting. Wij weten, dat er velen, zeer velen, onzer lijden met slechts onder den teruggang in handel en bedrijven, on<^ef, ^en druk der stijgende werkloosheid, maar ook en thans wel in t bijzonder onder den zwaren last der tijdsomstandigheden Wel erger dan ooit, grijpt er het leed thans om ons heen; terwille toch van onze vrijheid, ons eigen zijn en eigen blijven, zijn talloos velen opgegaan om ook met eigen scha en nadeel, ons aller heil te dienen. Schiedammers, veel werd en wordt van U gevraagd, van Uw persoon en van Uw arbeid, veel ook, met in het minst van Uwe geldelijke middelen, maar steeds en weer opnieuw gaaft gij van mildheid blijk, wist gij, royaal en kwistig uit te deelen, als zorg en leed bij u om steun en hulpe vroegen; steeds hebt gij meegewerkt, voorbeeldig mee gewerkt. ook als het anderen gold, die buiten onze grenzen, in nood Schiedammers, 't zijn thans Uw eigen menschen, Uw stad- en land- rjenooten, bedenkt dat Uwe gave geldt verzachting van het leed, dat óók geleden wordt voor U, verkleining van de zorgen, gedragen óók voor U, vaak redding uit den nood, ontstaan voor aller heil, ook voor 't belang van U Gij, die nog zijt in eigen kring, die nog naar eigen wil en wensch Uw arbeid kiest en ook verdeelt, die in een spheer U nog vermeit van huis'lijke gezelligheid, geen deernis hebt van weer of wind, draagt extra bij, blijmoedig bij; opdat gij de voldoening hebt langs dezen weg een deel te dragen van het vele dat er die and'ren geven om U in Uw persoon en in Uw goed te dekken. Schiedammers, houdt Uw naam weer hoog, het koninklijke voor gaan zal U ten voorbeeld zijn De Burgemeester van Schiedam, VAN HAAREN. DE COLLECTE VAN MORGEN I Handgeld heeft het comité reeds. In de uitvoering van den Kunstkring van gister avond werd gecollecteerd. Het resultaat was 74 31, Per giro kwamen ook nog enkele giften noodig en wel van N. H. 25 en van C. B. 20. Het begin is er. MATENESSE EN HET HUIS TE RIVIERE. schiedamsche kunstkring. 4; b t»S. Juist op dil ooeenbl"; ï=oat d„ GEZIN EN GEMEENSCHAP DE SPORT VAN ZONDAG. JUBILEUM J. M. VOORHUIJZEN. WINKELIERSVER. BROERSVELD. Lezing van den lieer Bakker. S. G. V. S. V. V. DE CENTRALE MUZIEKSCHOOL CONCERTEERT. Nog wind en vocht, g Voor het geheele land: Matige, 1 tijdelijk krachtige Zuid-Westelijke 1 tot Westelijken wind, betrokken 1 tot zwaar bewolkt, nu en dan 1 eenige regen. Weinig verandering 1 jjj in temperatuur. Geseind van De Bilt 17 Novem- 1 ber te 9.40 uur aan alle posten: „Attentiesein neer". 1 Voor de wielrijders. ZATERDAG. §j Zon op 7.24. Zon onder 16.03. E Maan op 12.33. Maan onder 23.09 s E Wielrijders lichten op van 16.33 1 E tot 6.55. E lllllIIII|[|l!ll!ll!IIIIIIIIII!III!IIlllII!!II!Ij!I!illIflliil!II!llllIIII!llllllH:i BURGERLIJKE STAND. BLOEDTRANSFUSIEDIENST 33 raadsleden melden zicli aan als donor BLOKBAND- EN GARAGE- CHAUFFEURS. Loonsverliooging noodzakelijk geacht. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE JONG'S AUTOBUSDIENST. JUBILÉ. S Morgen zal het de groote dag zijn voor het Algemeen Steuncomité l939- Dan immers zal de groote collecte voor dit comité gehouden worden. Een ieder weet, voor welk doel de gelden gebruikt zullen worden. Wij beschreven het in den loop van deze week nog. Het doel moet aan lederen Nederlander sympathiek zijn. Het gaat om onze eigen landgenooten, die door de omstandigheden in moeilijkhe den geraakt zijn. Helpt mede. Juist in de zen tijd is de steun van een ieder zoo noo- dig. Laat deze collecte minstens een e^n groot succes worden^de^ece^^ rig jaar voor dje ln onze stad ruim f 3800° opbracht. Als allen mede werken Kan ook nu weer zoo'n prachtig resultaat bereikt worden. Collectanten gevraagd. Nog enkele collectanten zijn noodig. Van avond van 7—9 uur kan men zich nog aan melden in gebouw Eendracht waar tevens de bussen afgehaald kunnen worden. 21 November a.s. zal het 600 jaar geleden zijn, dat Graaf Willem IV aan Diederik Bokel Uitermesse, het kasteel het Huis te Riviere waarvan de ruïne thans nog te zien is achter de R.H.B.S. en de omliggende lan den in leen gaf. Evenals in 1839 is zich een comité aan het vormen, om dit jubileum op bescheiden manier te herdenken, o.a. door uitgifte van een boekwerkje samengesteld door C. A. van der Zee, getiteld: Matenesse en het Huis te Riviere. „Mijn verloofde vader Men hoort vaak de stelling verkondigen, en dan bij voorkeur door het sterke geslacht zelf, dat een man zoo oud is als hij zich voelt. Om deze stelling nu heeft de Hongaarsche auteur Johann Bokay een blijspel in drie bedrijven geschreven, dat gisterenavond door Het Nederlandsch Tooneel voor de leden van den Schiedamschen Kunstkring werd opge voerd in het passage-theater. Hoe oud Is een man van 50 jaar. Wij zien er in dit tooneelstuk twee. De eene is een Weduwnaar en de ander een vrijgezel. Het verschil is typeerend. De weduwnaar, die 'n lieftallige dochter van twintig jaar heeft, 1® een echte charmeur door wien de dames Sfaag het hof worden gemaakt en die zelfs in staat is een meisjeshart te bekoren. De ander een verstokte vrijgezel, die er nog we «ooit aan gedacht zal hebBen het p offer aan de gemeenschap te brengen. Wijl de weduwnaar een jaar verstoken is ge Wee„t van 't gezelschap zijner dochter, raakt nlLn»rliefd" ondanks zijn vijf kruisjes en zijn vn mar 8Jyzende haren, op een meisje van Jip' V*n goliJken ouderdom als zijn dochter. Hjj wil hertrouwen, doch weet dat hij daarby zoo niet de toestemming, dan toch zeker de instemming van zijn dochter noo dig heeft. Direct na haar thuiskomst van een jaar vacantieverblijf, ontvouwt hij haar zijn plannen terwijl zijn verloofde reeds in huis is. De eerste ontmoeting begint vijandig doch helt spoedig over naar het flegmatisch- con- v®ntioneele, tot dat een niet bedoelde hate- üjkheid de beide vrouwen nader tot elkan- '.verloofde v.der» binnen en cooe.ud het fjs gebroken is. Zoover is het echter nog De dochter neemt het besluit haar van zijn plan af te brengen en - Voor een middel te baat, dat PaJ aan de kwaal. Zij stelt haar vader v gaan trouwen met zijn eigen vriend, de r Getypeerde vrijgezel. Het effect is zooals het de bedoeling van de dochter was en hij weigert zijn dochter te schenken aan een „ouden man". Het volgende bedrijf brengt dan de ont knooping van de geschiedenis. De weduw naar maakt het uit met zijn verloofde en stuurt haar terug naar haar werkelijke aan bidder Ulli. Ook de dochter verbreekt haar gefingeerde verloving' en de vrijgezel buis vriend wordt weer Oom Frans en Herbert haar werkelijke aanbidder wordt op eenigs- zlns verwarrende manier duidelijk gemaakt dat hij in eerehersteld is. Zoo worden dan vier liefdesgeschiedenissen sen, waarbij slechts zes personen betrokken zijn, opgelost. Het stuk kan ons in dezen vorm wel be- bredigen, al moeten wij eenig bezwaar ma ken tegen de omschrijving van huwelijks moraal en de bijbehoorende component, de - l efde, die de auteur de spelers in den mond legt. Ook het slot zou minder erotisch kun nen zijn. De hoofdrol werd gespeeld door Constant van Kerckhoven. Nog nimmer zagen wij dezen speler in een zoo drukke rol. Een charmeur uitbeelden is wel niet een der moeilijkste opgaven voor een speler van het formaat als van Kerckhoven doch hij heeft zich dan ook van dezen taak gekweten op een manier die meer dan lof verdient. Louis de Bree als de vrijgezel speelde met heel wat minder élan, van hem hadden wij beter spel verwacht. Mary Ward als de dochter speelde haar rol voortreffelijk en juist in de lijn van het stuk. Jenny van Maerlant als de verloofde completeerde het viertal hoofd personen uitstekend. Van de overige spelers was het Guus Oster als. Ulli die het meeste uitblonk, terwijl Lena Kleij een aardige creatie gaf van een huis houdster. Voor den aanvang van het stuk riep de voorzitter, de heer K. J. Heijboer, de leden een welkom toe en deelde mede, dat er een collecte zou worden gehouden voor het Alge meen Steuncomité (de opbrengst hiervan vindt men elders in dit blad). De eerstvolgende opvoering is op 11 Jan. 1940. Alsdan zal optreden het Fritz Hirsch gezelschap. IN HET „V-BOOT HOTEL". Een groepje Duitsche krijgsgevangenen in een der kamers van hun verblijf in een geva igeitenkamp in Engeland. l)e gevangenen gaven aan hun verblijf den naam van „V-boot hoteF' De Orpheus-repetitie werd Woensdag 1.1. een moment door een feestelijk intermezzo onderbroken. Het werkend lid, tevens lid van verdienste, de heer J. M. Voorhuijzen, werd namelijk gehuldigd ter gelegenheid van zijn 25-jai ig lidmaatschap. Gewoonlijk worden bij Orpheus dergelijke Jubilea op de jaarvergadering herdacht, doch vanwege fa milieomstandigheden was hij verhinderd de- ze verleden week bij te wonen. He voorzitter, de heer J. F. van der Meer complimenteerde den jubilaris in hartelijke bewoordingen en memoreerde de vele ver diensten, welke hij zich voor Orpheus ver worven had. In het bijzonder herinnerde hij aan de Orpheus-feestavonden aan welker organisatie de heer Voorhuijzen steeds het leeuwendeel heeft gehad en die daardoor in alle opzichten slaagden. Gedurende het opspelden der zilveren medaille zongen de zangers hem de Toast van J. van Poppel toe. Na een welgekozen dankwoord van den jubilaris werd hij door ieder persoonlijk gelukgewenscht. Bovengenoemde vereeniging hield gister avond een vergadering voor deelnemers aan de winkelweek, welke zal worden gehou den van Donderdag 23 November t.m. 2 December a.s. De voorzitter, de heer Jac. de Winter, hield een toespraak over een en ander, be treffende de winkelweek, in het bijzonder, over de voordeelen, die voor het publiek zijn te halen, gedurende de winkelweek. Spreker hield vol, dat er veel kan ge daan worden om het Broersveld wederom voor het publiek aantrekkelijk te maken, zoodat op economisch gebied, zij Broersveld v cderom in de rij komt te staan. Spreker be- 1 itte dat een ieder daaraan mede moet ken en lauwheid achterwege moet la- r T,.i=t nu in dezen tijd, moeten wij laten nïm.n en gewoon ons gaM aan de hand is. Laten w« voor onze zaken ^Hiermede meende spreker, dat hjj in kor te trekken een en ander had uitgelegd. Spr. wenschte alle deelnemers een goede zake lijke week toe, en zeide, nu is aan het publiek de beurt ons in onzen strijd om het bestaan te steunen. Daarna sluiting van de vergadering. In de vergadering van de K. J. M- V., waarbij uitgenoodigd waren de plaatselijke af deeling van de Hanze en den Werknemen- den Middenstand, sprak de heer J. Bakker voorzitter van het Centraal Hanze-bureau over „gezin en gemeenschap". Na het zingen van het bondslied werd al lereerst door de leden een gebed gestort voor den oud-moderator. De heer Bakker had, omdat het K. J- M. V.-winterprogram ingesteld was op de gezins gedachte, dit onderwerp gecombineerd met het oorspronkelijk onderwerp, dat getiteld was Jongeren, Vooruit! Aldus sprak spr. over gezin en gemeenschap. Spr. betreurde het, dat de Hanze leden niet in grooten getale aanwezig waren. De K. J. M- V. is een stuk middenstand. Wij, die de midden- standsbelangen veilig willen stellen, hebben contact noodig met de K. J. M. V. Het Hoofdbestuur van den Middenstand in het Bisdom Haarlem ziet dat in- Het heeft in haar begrooting de subsidie voor de K. J. M. V. van 220 op 940 gebracht. De Hanze moet nauwere samenwerking zoeken met he K. J. M. V.-bestuur om acties te voe ren. Dan kwam spr. op het eigenlijke onder werp. Er is veel geschreven over de nieuwe gemeenschap. Wij denken aan het R. K. Werkliedenverbond, Bond zonder naam, aan tal van organisaties, dagbladen, radio etc. Op het Ajax-terrein in Amsterdam zou een geweldige demonstratie plaats vinden. Maar den nieuwen mensch, die in heilig Idealis me een nieuwe wereld wil gaan bouwen, werd dit door de duistere machten van den oorlog belet. Nu staan we weer voor de ont zettende moeilijkheden van de ontwrichting van een handels- en economisch leven. Meer dan ooit is er een nieuwe gemeen schap noodig. Eens in de middeleeuwen was waardeering en liefde geen pharse, was er een sterke bloei van gemeenschapszin, was er een hechte en sterke basis. Met heimwee denken we aan de middeleeuwen, aan de gilden. Deze laatste werden te knellend voor het nieuwere leven en verloren in dien nieu wen tijd het recht van bestaan, gingen zich te veel aan politiek te buiten. De Fransche revolutie joeg de menschen naar een onge bondenheid in gedachten, zaken, derhalve in gewetens. De mensch werd slaaf van de vrij heidsgedachte. Het „na ons de zondvloed" ging van va der op zoon over. Een nieuwen zondvloed beleven we in al zijn felheid. Spr. citeert dan verschillende autoriteiten op dit gebied der middeleeuwen. Wie den spot drijft met de duistere mid deleeuwen, weet b.v. niet, dat het probleem van de verdeeling der opbrengsten van den arbeid in de 14e Eeuw beter opgelost was dan thans het geval is. Nu beleven we een tijd, waarin we met Prof. Huizinga kunnen zeggen: Alle dwalingen liggen vervat in de eene dwaling. Het verstandelijk anti-chris tendom. Eerst werd het leven te uiterlijk, dan richtte men zich tegen het bovennatuurlijke om te eindigen met vermaterialiseering. Er ontstond een eenzijdige materialistische waardeering van het leven. Zoo zien wij ver rijking in materieele, maar onmetelijke ver arming in geestelijken zin. En uit de crisis in het zedelijk-godsdienstige leven is de eco nomische crisis ontstaan. De catastrophe moest komen. De mensch is tot economischen mensch geworden. Het leven is geen doel bewuste actie meer, maar beweging. Zoo was het voor het anti-christendom niet moei lijk de samenleving te ontwrichten. Het vermaterlaliseerde leven berooft den arbeid van de natuurlijke vrucht, maar veel meer nog van de innerlijke waar den. Wij katholieke jonge menschen hebben in onze hand de vaste richtlijnen, door den Paus gegeven. Quadragesimo An no. De eenige weg yan herstel is verdie ping van het godsdienstig leven. Heer- schen moeten sociale rechtvaardigheid en sociale liefde. Wij moeten idealisten kwee ken om de naastenliefde practisch te ver wezenlijken. De nieuwe gemeenschap is niet denkbaar zonder hersteld gezinsleven. De allervoor naamste doelstelling in het gezin is de op voeding der kinderen. Ieder in dat gezin moet zijn plaats we ten. Er moet orde heerschen. Als de ver houding niet in orde is, moet het welzijn van dat gezin er onder lijden. Het gezin is de oergemeenschap, die het materiaal levert voor de andere gemeenschap. 't Gezin behoeft den staat. Er is een or de tusschen de gemeenschappen. De staat mag echter het gezin niet beheerschen. On- zc taak is beginnen bij ons zelf: Onze ko ninklijke waardigheid gedenken, ontleend aan het kindschap Gods. Als koningskinde ren leven in het gezinsmidden. Wanneer wij een apostel voor de gemeenschap wil len zijn, dan eerst een apostel voor ons zelf. Wij hebben een hoogtij der burgerlijkheid gekend. Nu een totale ineenstorting dreigt, aldus besloot spr., wil de mensch, het klinkt paradoxaal, na een tijdperk van individueel, een herordening van het individu, zich weer opvoeren tot een eigen persoonlijkheid, om aldus tot een herordening van gezin en ge meenschap te komen. R. K. S. V. Excelsior. Het gaat dit jaar niet bijzonder goed met het eerste elftal van de zwartwitten. Uit de zes gespeelde wedstrijden werden slechts 3 punten gehaald. Zij tronen op de een na on derste plaats van de ranglijst. Zondag gaan zij op bezoek bij S.J.C. in Noordwijk. Dit is een tegenstander waar ook wel niet te veel te winnen zal zijn. De S.J.C.'ers zijn er goed in van dit seizoen en zullen er wel alles op zetten om de pun ten thuis te houden om zoodoende de nek aan nek-race met Spartaan voort te kunnen zetten. Excelsior 2 ontvangt om 2 uur R.C.D. uit Dordrecht. Vorige week verloren de Schie dammers in Dordt met 31. Wij vertrouwen dat zij nu met eigen grond onder de voeten wel voor een revanche zullen zorgen. Excelsior 3 speelt om 12 uur aan de Laan- slootscheweg tegen St. Lodewijk 3. Een zwart-wit zege lijkt ons hier wel het meest voor de hand liggend. Het verdere programma voor Zondag luidt: Excelsior ASt. Lodewijk A, 12 uur; S. V. W. R- B 1Excelsior B 1, 2 uur. Zaterdag: Excelsior B 2—Spartaan B 2, 3 uur. S.G.V. 1 gaat naar V.G.M. 1 te Rotterdam. Zij staat momenteel nog ongeslagen aan den kop van de ranglijst. Wij twijfelen niet of zij zal ook nu wel weer op beide punten beslag weten te leggen. S.G.V. 2 gaat naar Leonidas 3. Zy wist tot heden toe slechts een wedstrijd gelijk te spe len, zoodat zij uit vier wedstrijden een winst punt boekte. Daar dit elftal zwaar gehandi capt is door de mobilisatie. Wij verwach ten dat zij echter sportief partij zullen geven. Wellicht volgt spoedig indeeling in een lagere klasse. Hermes D. V. S. De blauw-witte Schiedammers zijn Zon dag de gast van het Haagsche V. U. C. Ge makkelijk zal H. D. V. S. het in de Residentie niet krijgen, maar de strijd is volkomen °Pen. De beide ploegen zijn aan elkaar ge waagd. Wie dus de winnaar zal worden durven wij niet te voorspellen. Zondag a.s. ontvangen de rood-groenen het Maassluissche V. D. L„ de ploeg welke juist tegen S. V. V. zulke bijzonder goede wedstrijden speelt. Gezien de prestaties in deze competitie van V. D. L. zou een over winning voor de rood-groenen in het ver schiet liggen, doch zooals gezegd laat V. L. zich tegen S. V. V. steeds van zijn goede zijde zien, zoodat weer een pittige en aantrekkelijke wedstrijd aan den Bosch- rand te wachten stdaat. Het elftal van S. V. V. zal weer in een sterke opstelling ver schijnen. Het 2e elftal heeft een uitwedstrijd te gen Sparta 2, terwijl het 3e en 4e elftal thuis spelen resp. tegen Overmaas 3 en D. H. S. 2. Martinit. Onze jongste tweede klasser gaat Zondag pp bezoek bij B. E. C. in Delft. B. E. C. is thuis een lastige tegenstander. Gezien de prestaties van Martinit geven wij onze stadgenooten wel 'n kans op de overwinning. Ursus. Zondag speelt Ursus I een lastigen wed strijd tegen de concurrent U. S. C. in Rot terdam. Wij zijn benieuwd of de Rood-Wit- ten zich in deze wedstryd aan den kop zul len kunnen handhaven. Het 2e elftal moet zyn mooie plaats ver dedigen tegen Hollandiaan 3, terwyl het 3e °P bezoek gaat bij V. D. L. 4. Al met al een moeilijke dag voor geheel Ursus. De leerlingen van de elementaire klasse der Centrale Muziekschool hebben in Ge bouw „Musis Sacrum" gisteravond laten hoo- ren, wat zy kunnen presteeren. In het openingswoord zette de directeur, Louis v. d. Horst, de bedoeling dezer uit voering uiteen, n.l. de kinderen reeds op jeugdigen leeftyd liefde voor de muziek te doen gevoelen en het zelf muciseeren te propageeren. De school maakt moeilyke tij den door en ook de radio heeft veel af breuk gedaan aan de ontwikkeling der mu ziek op jeugdigen leeftijd. Spreker hoopte, dat het publiek, dat vry talrijk aanwezig was, de jeugdige leerlingen met een hartelijk ap plausje zou begroeten. Na dit opwekkende woord nam de uitvoering een aanvang. Voor de pauze hoorden wij 3 nummers van het Jeugdorkest „Mozart", eenvoudige composities van A. Gilis en L. Streaborg. Gezien den leeftijd der uitvoerenden, 8 tot 15 jaar, werd de muziek op belovende wyze ten gehoore gebracht. Ook de piano- en vioolsoli der verschillende leerlingen toon den een reeds goede ontwikkeling der pu pillen. In de pauze overhandigde de heer Adr. Pol een bloemstuk namens de Orkest vereniging „Eendracht" als een huldiging van de leerlingen aan de directrice Mevr. v. d. Horst. Wij willen memoreeren dat de nummers fragment uit „Faust" van Gounod en de „Auf einem Perzischen markt" van A. Ketelby wel de beste waren, wat wy hoor den. Na de pauze brachten de leerlingen nog verschillende nummers tot uitvoering. Het „Schmiede im Walde" van R. Eilenberg, werd op gevoelige wijze gespeeld en ook „Air Gavotte" en „Ball Erinnerung" van C. Bohm beloven bij serieuse studie wel iets voor de toekomst. De ouders der leerlingen zullen met spanning de resultaten hunner lievelingen gevolgd hebben en er klonken steeds harte- lyke applausjes. Stormiuaarschuwingsdienst. S. GEBOREN: Hendrik, z. van F. Budding en E. F. Ravelman, Boerhavelaan 1. Ma ria J. C„ d. van P. A. G. van Deursen en M- J. C. Cornet, Boerhavelaan 1. Petrus A. M. J., z.van A. M. van de Water en L. C. Groenhorst, Brugmanstraat 47. ONDERTROUWD: M. N. van Oeveren 25 3- en W. Moree 19 j. C. van Loenen 25 j- en A. M. Harte 22 j. H. M. Huisman 22 j. en E. J. Goode 18 j. D. Falandt 22 3- en B. de Bnhjn 20 j. G. M. Groen 23 j- en A. P. B. Steenbergen 24 j. C. W. Janse 40 j. en T. de Looff 41 j. M. A. Osephius 22 j. en P. Mieloo 19 j. H. Hartman 27 j. en W. M. van Asten 23 j. A. Zevenbergen 25 j. en J. Touw 20 j. G. Breur 23 j. en A. A. van Beem 21 j. G. Pais 27 j. en T. de Wildt 26 j. Th. van Lierop 27 j. en J. Blötevogel 23 j. Ph. G. Poort 28 j. en A. Schütte 27 j. L. G. den Houting 23 j. en A. Damme 19 j. G. Zonneveld 28 j. en L. Schilperoord 23 j. L. W. A. Smits 27 j. en J. M. van Noort 28 j. J. C. Beukers 29 j. en J. M. van Alphen 26 j. A. H. Kleyzen 26 j. en C. J. Reysbergen 24 j. GEHUWD: P. Driel 24 j. en H. Krabben dam 21 j. W. Troost 26 j. en W. Kooy 27 j. J. H. A. van der Wal 32 j. en S. F. Blom 23 j. G. van Noort 20 j. en J. P. van den Herik 17 j. G. E. R. Lagen- daal 30 j. en E. van den Bout 23 j. Op een eenvoudig verzoek van den bur gemeester, die met mevrouw Oud reeds was voorgegaan, hebben zich tijdens de zitting van den gemeenteraad van gisteren niet min der dan 33 raadsleden als donor voor den Bloedtransfusiedienst opgegeven, waarvan velen met echtgenoote. Moge de Rotterdamsche burgerij dit voor beeld blijken te verstaan en mogen er spoe dig vele individueele en collectieve aanmel dingen volgen. Voldoende is een opgave van naam, adres (en telefoon) aan het secretariaat der Wervingscommissie, Kamer 141, Raad huis. Men krygt daarna bericht van het tijdstip, waarop men kan worden gekeurd. De hier en daar heerschende meening, dat men reeds thans bloed zou moeten af staan berust op een misverstand. Het zijn slechts voor zorgsmaatregelen, opdat de dienst in een om- verhoopten oorlogstoestand zou kunnen functionneeren. Enkele weken geleden Is het tarief voor blokband- en huurauto's verhoogd. De week- inkomsten van de chauffoars werden door vermindering van fooien lager, terwijl de kosten voor levensonderhoud stijgen. Aan de besturen van de samenwerkende organisaties werd toen opgedragen aan de werkgeversver- eeniging, de „N. B. L. T. O.", verhooging van het loon met 2.50 per week te verzoeken. Dezer dagen werd een afwijzend antwoord ontvangen, zelfs een verzoek om een confe rentie werd afgewezen. De werknemers bespraken dit antwoord in een daarvoor belegde bijeenkomst, waar de volgende motie werd aangenomen: De vergadering van blokband- en garage- chauffeurs, bijeen in het gebouw „Ons Huis" onder leiding van de Ned. Unie van chauf feurs en overig automobielpersoneel, aange sloten bij den Centr. Bond van Transport arbeiders en den Ned. R.K. Bond van Trans portarbeiders „St. Bonifatius", gehoord heb bende de uiteenzettingen van de bestuurders der bovengenoemde organisaties om het loon dat 12.50, in enkele gevallen 15 per week bedraagt, met 2.50 per week te verhoogen hetgeen alleszins redelijk moet worden ge acht. kennis nemende van het absoluut afwij zende antwoord van den Ned. bond van luxe verhuur en taxi-auto-ondernemers, afdeeling Rotterdam en omstreken spreekt haar mis noegen uit over dit standpunt; draagt de be sturen op met de hun ten dienste staande mid delen een belangrijke verbetering der loonen als gevraagd te bereiken. 18 N o v.: Groote Schouwburg, Bel Ami (Fritz Hirsch Operette), 8,15 uur (volw.), Doelen: Philharmonisch Orkest, 3,15 uur. Nut: Jo Vincent, 8 uur. 19 Nov.: Doelen: Residentieorkest, 2.30 uur. 20 N o v.: Nut: Kralingsche Vrouwenkoor, 8 uur. 21 N o v.: Doelen: Concert Excelsior 8 uur. 21 N o v.: Groote Schouwburg: Voor drachtavond Julia de Gruyter, 8,15 uur (volw.). Dagelijks: Tivoli-Schouwburg, Wij in Holland (Jong Nederland) 8 uur, Zondag ook 2 uur (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 23 Nov. in: Grand: Juarez; Thalia: 't Zit in de lucht; Lumière: Union Pacific (boven 18 jaar); Studio: De schuldige (voor volw.); Capitol: Good bye rar, Chips; Arena; Jamaica Inn (boven 18 jaar); Scala: De hond van de Baskervilles (boven 18 jaar); Colosseum: Middernacht taxi en Altijd die vrouw (volw.); Prinses: op de races? (volw.); Corso: 't Begon in China; Centraal: Op het verkeerde pad en De fatale nacht (volw.); Victoria: Parys op de huwelyksreis en Vrouwengevangenissen (volw.); Ooster: Een moeder beschuldigt en Es war eine rauschende Ballnacht (volw.); Asta: De geest van den zwarten piraat en Inkwartiering (boven 18 jaar); Harmonie: Marthe Richard de spionne en Moeders jon gen (volw.); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia" (Schiedam sche Singel 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 1217 uui (tot 1 Jan.) Kunstzaal Gebr. Koch,, Noordblaak 23, werken van A. J. Zwart (tot 7 Dec.). Rotterd. Kunstkring, werken van Toon Kel der, Den Haag (tot 10 Dec.) Schiedam. Passage (t.m. Woensdag): Rose van Washington Square en Charlie Chan in de moordkamer (volw.); Monopole (t.m. Maan dag): De banneling van het duivelseiland en Spel met den dood (volw.). SCHIEDAM, 17 Nov. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,401,50 (niet officieel). Bij Kon. Besluit is met vernietiging van de beschikking van de commissie Reglement Autovervoer Personen, aan De Jong's Auto bedrijf N.V. te Rijsoord, alsnog vergunning verleend voor de uitoefening van autobus diensten tusschen a. Zwijndrecht en Rotter dam over Hendrik-Ido-Ambacht, b. Hendrik- Ido-Ambacht en Rotterdam en c. Hendrik- Ido-Ambacht en Rotterdam over Ridderkerk en IJsselmonde, alle diensten uitsluitend tot vervoer van arbeiders naar en van de N.V. Rotterdamsche Droogdok Maatschappij, te onderhouden op dagen, waarop aldaar ge werkt wordt. Den 20en November a.s. hoopt de heer H. Visser, kapitein bij de N.V. Nedierlandsche Stoomsleepdienst v/h van P. Smit Jr. alhier, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij haar in dienst trad. VERDWIJNEND OVD STADSSCHOON. Nadat Gedeputeerde Staten gedurende anderhalf jaar het dempen van de Nieuwe Haven te Gouda hebben verhinderd, is thans door het gemeentebestuur van Gouda met den minister van Onderwijs en met Ged. Staten overeenstemming bereikt over de demping van dit stukje oud-Gouda, waarmede inmiddels reeds werd aangevangen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1