2®r£ M KMAUW 3A& Va ZATERDAG 18 NOVEMBER 1939 SPREEKVERBOD VOOR BUITENLANDERS. Geldt alleen voor openbare bijeenkomsten. Belangrijke ijzerdiefstal te Tilburg. Dief en tivee helers in arrest gesteld. Herdenking van Nederlands onafhankelijkheid. DE VELDWACHTER IN DAMES- KLEEREN. Dreigbriefschrijver liep in de val. CLANDESTIENE RADIOZENDER IN BESLAG GENOMEN. Plechtigheid op het Plein 1813. v ILMMftk NAAR DE MISSIE. DE LUCHTREIS NEEMT EEN AANVANG. Dat domme beertjeNu ging het er vandoor, zonder dat hij het zelfs een naam had kunnen geven, bedacht Knauw, terwijl hij het nakeek. Hij besefte het gevaar waardoor het kleine, onervaren dier bedreigd werd. Het zou weliswaar uren en uren kunnen zwemmen, en don kleinen kop boven water kunnen houden, tot het een andere schots bereikte. Dan echter kon het van alles op zijn weg vinden. Er waren overal groote en sterke dieren, waarvoor de peuter een lekker hapje zou zijn. Knauw kreeg tranen in de oogen. Hij zou zijn kleinen kameraad heel erg missen. Kon de vlie gende wagen het niet achterna? De blanke man las deze vraag op zijn gezicht en schudde mee warig het hoofd en Knauw moest toegeven, dat het niet doenlijk zou zijn, het beestje te achter volgen. Hij hoopte, dat het veilig aan land zou komen en tot een flinke beer opgroeien en dat hij het later nog eens zou ontmoeten. Misschien herinnerde de dan groote sterke beer zich den Knauw bereikt zwemmend het land, waarnaar hij zóó verlangde Eskimojongen, die dan natuurlijk ook groot zou zijn en konden ze vrienden blijven Knauw had geen gelegenheid, verder aan het beertje te denken. Het begon in den vliegenden wagen te brullen en te loeien, alsof honderd wairussen tot den aanval op een paar Eskimo's cvergmgen. Alles in net rond sidderde en kraakte en vlak voor Knauw's neus ging een paar lange, houten armen aan het rond draaier. In een oog wenk zag hij niets meer dan een soort draaikolk in de lucht en voelde hij een storm opkomen. De haren op zijn pels werden platgedrukt en Knauw had het gevoel alsof een reus hem bij den nek greep en naar boven toe trok, terwijl een andere reus hem aan zijn beenen trok en hem naar beneden wilde halen. De vliegende wagen wierp de zee opzij. Dook hij naar beneden? Gelukkig hij had het blijk baar met op den bodem van het water gemunt en richtte zich op, klom met vlugge, krachtige sprongen de lucht in. Het was een zonderlinge gewaarwording. De vliegende wagen ging te keer als een kajak in een sterke zeestrooming. Knauw verwachtte ieder oogenblik, dat het ding naar beneden zou vallen, telkens evenwel, wanneer hij verschrikt zich vastgreep en zich voorbereidde op een on derdompeling, begon het geheimzinnige dier in het binnenste van de vliegende wagen zoo te loeien, dat Knauw naar zijn ooren greep en dan stegen ze weer, tot ze eindelijk tamelijk rustig bleven liggen. Knauw meende, ieder oogenblik weer te kun nen vallen. Hij bleef schuw op zijn plaats zitten en durfde nauwelijks naar omlaag te kijken. Het was dan ook voor een Eskimojongen iets heel buitengewoons, wat hij daar meemaakte. En het was even buitengewoon, dat hij op deze manier gered werd. Het gebied in het rond was totaal onbewoond en ook heel v%r naar het Zuiden leefden geen menschen en betrekkelijk weinig dieren. Het watervliegtuig, een ongewone ver schijning in deze streken behoorde toe aan een missionaris, die beroemd was als de gletscher- priester. Hij werkte onder de Eskimo's van Alaska en kwam nooit in dat deel van den Pool cirkel, waar de stam van Knauw woonde. Om dat hij een radio bezat, had de missionaris een S.O.S. bericht opgevangen, waarin geneesmid delen werden gevraagd voor een doodzieken sergeant van de Canadeesche, bereden politie, die samen met een korporaal op een heel ver vooruitgeschoven post in het Noorden gestation- neerd was. De man was er ziek geworden en zou zeker dood gaan, indien hem niet een speciaal serum werd gebracht. De missionaris wist heel goed, dat deze hulp te laat zou komen, indien ze te paard werd ge bracht, dwars door de wildernis heen. Boven dien was het land er in de omgeving nog over een groote uitgestrektheid met een dikke laag sneeuw bedekt. Het zou wellicht mogelijk zijn,' een met honden bespannen slede naar de zoo hoog in het Noorden gelegen blokhut te bren gen. Toch bleef de kans van te iaat komen te groot. En de missionaris had niet geaarzeld en een tocht van ettelijke duizenden kilometers aanvaard, om van een heel anderen kant, dan de zieke en zijn verzorger verwachtten het se rum te brengen. Op zijn weg naar het Zuiden, nadat hij over heel Alaska gevlogen was, in de richting van de Hudsonbaai, had hij, vrij laag vliegend, iets als een levend wezen op een drij vende ijsschots meenen te bemerken en er een kostbaar kwartiertje aan gewaagd, ten einde met zekerheid vast te stellen of ook hier een menschenleven kon worden geren. Knauw hoorde dit allemaal pas veel later en hij kon ook niet weten, wat de blanke man deed. De. missionaris was bezig te probeeren, met zijn radiotoestel verbinding te krijgen met de een of andere nederzetting of met eer, schip, om te vragen, waar hij ergens een Eskimojongen zou kunnen onderbrengen. Want het leek hem ver standig, zijn kleinen passagier zoo gauw mogelijk kwijt te raken. De vlucht naar den zieke was nog gevaarlijk genoeg en de missionaris, die zijn leven graag over had, voor het redden van een medemensch, wilde met Knauw niets riskeeren. Hij vloog boven een voor hem onbekend gebied kon wellicht 's nachts in een mistbank terecht komen of tegen de rotsen te pletter vliegen. In het Poolgebied zijn immers geen lichtbakens en vuurtorens, een vliegenier moet zuiver op (Nadruk verboden)- Ofschoon gevaarlijk, is zoo'n onderzeesche tocht naar de Noordpool best uit te voeren wanneer deze door ondernemende en koelbloe dige mannen ondernomen wordt. De onder zeeër bevond zich slechts enkele honderden kilometers verwijderd van een landtong, waar op de vliegende missionaris aanstuurde. Hij sprak met den commandant af, den jongen Es kimo daar te zullen achterlaten. Het was wel een klein beetje gewaagd, omdat men niet kon vaststellen, of zich daar voldoende open water bevond, maar de duikbootcommandant beloof de, net zoolang te zullen zoeken, tot hij Knauw gevonden had. En aldus gerustgesteld bracht de missionaris zijn plan ten uitvoer. Toen KhauW eigenlijk zoo'n beetje gewend was en zich onle~ dig hield met het wegstrijken van het zeewater uit zijn pels, die overigens erg vet v/as en tame lijk droog was gebleven, kreeg hij in de ëaJ;eri, dat de reis door de lucht gauw zou zün a*§e- loopen. De vliegende wagen begon te dalen en Knauw, nieuwsgierig naar beneden kijkend ontdekte het land, waarnaar hij op '^n JJsschots zoo vaak en vergeefs had uitgekeken. Het rees heel duidelijk uit de zee op, aari "r*e kanten door drijf ijs omgeven. Er lag n°S veel sneeuw op, met hier en daar een open P pk. De missionaris zocht naar een flink stuk open water. Knauw hield zich krampachtig vast. We derom leek het net, alsof de reuzen bezig waren en de vliegende wagen jiel zoo snel, dat hij bang was, dat het ding dwars door het water heen zou schieten. Vol verbazing vo^ ontzag keek Knauw naar den machtigen blanke, wiens handen slechts hier en daar grepen en den vliegenden wagen lieten doen, wat hij wilde. Het land on der hem werd steeds grooter en dra was het water dichtbij. Knauw zette zich schrap, want hij verwachtte een botsing Er gebeurde echter niets, de „kajaks" raakten voor hij er erg in had het water en in minder dan geen tijd dobberde de vliegende wagen rustig op de kleine golfjes. Met enkele woorden maakte de missionaris Knauw duidelijk, dat hij naar land moest zwem men en daar wachten. Knauw stelde onvoor waardelijk vertrouwen in den blanke met zijn vriendelijke blauwe oogen, bedankte hem als een welopgevoede Eskimo en sprong zonder aarzelen in de zee. De meester var, den vliegen den wagen wees hem, ijlings uit de buurt te gaan. Pas later begreep Knauw, dat hij ruimte noodig had, om tusschen het drijfijs te starten. Rustig naar den wal zwemmend, hemde hij het achter zich loeien. Nadat hij veilig en wel op een rotsachtig strandje geklommen was. zocht hij den hemel af en zag den vliegenden wagen in de wolken verdwijnen (WORDT VERVOLGD). DUITSCHE CLEARING- ACHTERSTAND. Gedaald tot 14.2 millioen. ARTS VERBRAK RELATIE MET ZIEKENFONDS. Mij. tot bevordering der geneeskunst moet schade vergoeden. NEDERLANDSCHE WELDADIG HEID TE BRUSSEL. EEUWFEEST ST. LOUIS TE OUDENBOSCH. INLEVERING OPPLAKVELLEN. DE OORZAAK VAN DEN BRAND TE LAGUNILLAS. Op vragen van den heer Vorrink naar aanieiding van een bijeenkomst te Nijme gen van de aldaar gevestigde Duitsche ko lonie en een op die bijeenkomst door een buitenlander genouden rede, heeft de minis ter van justitie het volgende geantwoord: Het geldende spreekverbod voor buiten landers heeft betrekking op openbare ver gaderingen. De op 14 October 1.1. te Nijmegen gehouden vriendschappelijke bijeenkomst was niet openbaar, doch alleen toegankelijk voor genoodigden. Voorts is het niet juist, dat dr. Vogler zich in zijn toespraak heeft bezig gehouden met het trekken van vergelijkin gen tusschen Duitschland en de democrati sche staten voor wat hun respectieve oor logskansen betreft; wel heeft de spreker het een en ander medegedeeld over de economi sche kracht van het Duitsche rijk. Hieruit blijkt, dat een overtreding van het bestaande verbod niet heeft plaats ge had. Overigens zal uiteraard dit ver bod blijven gehandhaafd, terwijl de minis ter voorts van meening is, dat het minder gewenscht is, dat in besloten bijeenkomsten, bezocht door vreemdelingen zoowel als door Nederlanders, door buitenlandsche sprekers onderwerpen van politieken aard worden be handeld. Bij den minister is in overweging omtrent dit punt een nadere regeling te treffen. De politie te Tilburg is op het spoor geko men van een belangrijken diefstal van ijzer, die aldaar ten nadeele van den ijzerhandel der firma B. in de Heuvelstraat is gepleegd. De totale waarde van het gestolene beloopt vele duizenden. Door de firma B. werd dezer dagen een kistje, inhoudende 50 k.g. soldeersel, vermist. De politie stelde een onderzoek in en dit leidde al aanstonds tot verrassende resulta ten. Het bleek namelijk, dat de magazijn meester der firma B., zekere v. d. M., die al acht jaren bij de firma in dienst was en het volste vertrouwen van zijn werkgever ge noot, dit vertrouwen op schandelijke wijze heeft misbruikt, om zich en anderen te ver rijken. Gedurende drie jaren heeft deze man niets anders gedaan> dan op groote schaal goederen, die aan de firma Br. toebehoorden, te verduisteren. Hij had zich van de helers hulp verzekerd van twee plaatselijke kleine ijzerhandelaren, zekere v. d. L. en Van O. Genoemde v. d. L. placht op gezette tijden met een wagen bij de firma B. te komen, om goederen in te slaan. Er werden telkens groote voorraden ijzerwaren en aanverwante zaken op den wagen geladen onder toezicht van den magazijnmeester, maar deze ver strekte aan het kantoor der firma geen of een geheel verkeerde opgave van het door v. d. L. afgehaalde goed. Van der L., die op deze oneerlijke, maar goedkoope wijze de goederen van den magazijnmeester had „ge kocht", „verkocht" ze op zijn beurt weer te gen een zacht prijsje aan zijn collega Van O. Het feitenmateriaal, dat de politie tegen de drie mannen verzameld had, was zoo groot, dat zij onmiddellijk konden worden gearresteerd. Het is onmogelijk te achterha len, hoe groot de waarde is van het op deze wijze ten nadeele van de firma B. gestolen goed. Zoowel v. d. L. als Van O. hebben in den loop der jaren de goederen weer ver kocht en de eerste verwerkte en bewerkte ook van de gestolen goederen zelf. Nochtans heeft een huiszoeking ten huize van de beide helers wel aan het licht gebracht, dat zij stalen op grootscheepsche wijze. Die huiszoekingen leverden namelijk op: 1200 k.g. bladlood, 2000 k.g. spijkers, 200 balkijzers, 200 kachelroosters, 200 kachelpijpen^ 800 af voerbuishaken, 40 regenpijpen, een laschap- paraat, 150 vijlen, 300 fittings, 40 gegalvani seerde platen en 100 bossen kozijnhaken, een en ander ter gezamenijke waarde van ongeveer 4000. De drie gearresteerden worden ter be schikking van de Justitie gesteld. Ongeveer zes weken geleden kreeg de familie B. te Oegstgeest een dreigbrief, waarin B. werd verzocht, een bedrag van 300 op een bepaalde plaats te deponeeren. Dit bedrag moest volgens den schrijver bestaan uit twaalf briefjes van 25, welke op commando van den schrijver bij avond en in een couvert in de Leidsohe Hout moes ten worden neergelegd. De politie heeft alle moeite gedaan om den dader in handen te krijgen, doch deze ver scheen niet op het door hem afgesproken uur. Eenige da-gen geleden evenwel ontving de familie B. opnieuw een dreigbrief, waarin werd herinnerd aan den eersten brief. Don derdagavond om half negen moest het bedrag op dezelfde plaats, als in den eersten brief genoemd, gedeponeerd worden. De politie kwam op het idee een veld wachter in kleeren van een der dames B. te kleeden en dezen den weg te laten volgen, die door den schrijver van den dreigbrief was aangegeven. De veldwachter was nauwelijks in de Leid- sche Hout, toen een wielrijder hem volgde en hem beval het geld te laten vallen. Inplaats daarvan echter haalde de veldwachter zijn revolver te voorschijn en arresteerde den man, die bleek te zijn de 23-jarige G. O. uit Leiden. Hij heeft inmiddels een volledige beken tenis afgelegd. ,,'t Goude Hooft" in eere hersteld. Op de plaats van het afgebroken café-restau rant ,,'t Goude Hooft" op de Groenmarkt in Den Haag verrijst een nieuw restaurant In den gevel van het nieuwe gebouw zal echter tvederom het origineele gouden hoofd prijken, dat zich sinds 1660 in het vroegere gebouw heeft bevonden. Op 15 November is door den radiocontröle- dienst der P. T. T. in samenwerking met de gemeente-politie te Heemstede ten huize van W. K. aldaar een clandestiene radiozender in beslag genomen. Procesverbaal is opgemaakt. De plechtige herdenking van Nederland's onafhankelijkheid, welke sinds 1935, dank zij het initiatief van het Haagsch comité voor volksfeesten, elk jaar in Den Haag wordt gievierd, had ditmaal door de tijdsomstan digheden wél een zeer bijzonder accent. Vrijdagochtend waren velen op 't Plein 1813 bijeengekomen om dezen dag aan den voet van het standbeeld van Koning Willem I en het driemanschap van Hogendorp, van Lim burg Sfcirum en van der Duin van Maasdam te herdenken. Behalve de voorzitter van het Haagsche comité voor volksfeesten gep. luit.-generaal J. C. Wagner, de secretaris, de heer L. P. van der Heijden en de leden van dit comité, woonden de plechtigheid o.m. nog bij de commandant van de eersite divisie, luitenant- kolonel, W. F. K. Bischoff van Heemskerck, de plaatsvervangend garnizoenscomman dant luitenant-kolonel J. Knol, de oud-com mandant van het veldleger, gep. luitenant- generaal jhr. W. Röell, de hoofdcommissaris van politie, de heer N. G. van der Mey, com missaris W. Rieken, jhr. W. C. Six, chef en mr. E. Heringa, 90us-chef van het kabinet van den burgemeester, die den burgemeester bij deze plechtigheid vertegenwoordigden, P. J. de Kanrter, voorzitter van het Algemeen Nederlandsch Verbond en vele anderen. De pots van in de residentie gelegerde korpsen van onze weermacht, hadden zich om het standbeeld opgesteld. Zij stonden onder lei- dign van den plaatsvervangenden garni zoenscommandant. Tal van vereeniigingen met vaandels luisterden de plechtigheid door haar aanwezigheid op. Elf Nederlandsohe padvinders met de pro- vincievl-aggen schaarden zich om bet stand beeld en nadat de Koninklijke militaire ka pel het Wilhelmus ten gehoore had gebracht, heeft generaal Wagner de aanwezigen toe gesproken. Na de talrijke aanwezigen bij deze her denking te -hebben welkom geheeten zeibe spr. o.m.: Meer dan ooit gevoelen wij in deze fel bewogen tijden, hetgeen wij verschuldigd zijn aan onze voorouders, die ons, dank zij hun vaderlandsliefde, hun geestkracht en on verzettelijkheid als erfdeel een onafhankelijk Nederland hebben achtergelaten. Zoo her denken wij dan heden de diagen van 17 en 30 November 1813. 17 November 1913, de dag waarop door het driemanschap: van Hogen dorp, v. d. Duin van Maasdam, en Van Lim burg Stirum, voor het eerst weder in den Haag het oranje werd gedragen. Wij vervullen een vaderla-ndschen plicht door uiting te geven aan onze gevoelens van dankbaarheid voor het werk dier groote mannen, die goed en leven veil hadden om ons dat onschatbaar voorrecht, de onafhan kelijkheid van Nederland te doen herkrij gen. Wij brengen aan dit moedige driemanschap onze eerbiedige hulde, want door hun daad werd niet alleen de vrijheid van Nederland weder ingeluid, doch ook het Huis van Oran je weder geplaatst aan het hoofd van het volk, waarmede het eeuwen was verbonden geweest. Onze eerste Oranje-Koning, Koning Wil lem I, kwam die vrijheid bezegelen, toen hij, door het volk geroepen, op 30 November 1813 te Scheveningen voet aan wal zette. In de tegenwoordige zorgvolle tijdsom standigheden gevoelen wij ons meer dan ooit met ons Vorstenhuis verbonden. Oranje be- teekent voor ons: onafhankelijkheid, vrij heid, traditie, kracht en eenheid. Moge de geest van opofferende vaderlands liefde, die het driemanschap bezielde, ook ons ten lichtend voorbeeld wezen en ook ons doordringen, dan gaan wij, onder de be proefde, bekwame, krachtige leiding van onze geëerbiedigde Koningin, fier en onafhanke lijk, vol vertrouwen, onversaagd, de toe komst tegen. Hierna werden de kransen van het comité bij het standbeeld neergelegd. Ook andere vereenigingen kwamen kransen brengen, o.a. de vereeniging van oud-onderofficieren van het Kon. Ned. Ind. leger „Madjoe", de Oran- j ©vereeniging „Prins Bemhard" en het Indo- Europeesch verbond. Met het spelen van het Wilhelmus werd de plechtigheid besloten, waarna de militaire depots en de Kon. militaire kapel onder het spelen van vaderlandsche marschmuziek af marcheerden. Bijeenkomst in het gebouw voor K. en W. Het Haagsche comité voor volksfeesten had gisterenavond een bijeenkomst georgani seerd in het gebouw voor K. en W. De voorzitter van het comité, gep. luite nant-generaal J. C. Wagner, sprak de tal rijke aanwezigen met een kort welkomst woord toe, waarna het Wilhelmus door al len werd gezongen en vervolgens ds. I. Voor- steegh een beknopte historische uiteenzetting van de historische dagen van 1913 gaf. Hierna werden eenige films vertoond, al lereerst de Oranje-vreugde film: „Er is een prinses geboren" daarna „Het Prinsesje loopt", vervolgens de plechtige opening van de Sta ten-Generaal door H. M. de Konin gin, waarna het orkest van de oude Jagers band en het mandoline-orkest van de afd. Den Haag van de „Princevlag" enkele num mers ten beste gaven. Tot slot werd de film „Veertig jaren" ver toond. Fakkeloptocht van het N. J. y. Ook het Nationaal Jongeren Verbond is op den dag van de viering der Nederlandsche onafhankelijkheid niet achtergebleven, zijn trouw en zijn liefde voor den vrede te de- monstreeren. Het Verbond had Vrijdagavond een fakkel optocht georganiseerd, welke op het Car- negieplein werd geformeerd. Hier verza melde zich tegen acht uur een duizendtal deelnemers, voor het grootste gedeelte gere- cruteerd uit de N.J.V.-wacht en andere N.J. V.-leden en voorts een aantal deputaties van vereenigingen met vaandels., Van het Vredespaleis trok de stoet langs het paleis Noordeinde, waar H. M. de Ko ningin, H. K. H. Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard van het balcon van het paleis het voorbijtrekken der fakkeldragers en -draag sters gadesloegen. Het dagelijksch bestuur van het N.J.V. werd door H. M. op het balcon ontboden, waar H. M. haar waardeering over het ini tiatief van het N. J. V. te kennen gaf om in deze moeilijke tijden een dergelijke demon stratie te houden. De stoet passeerde daarna het Lange Voor hout, waar langs het bureau van den gene- ralen staf werd gedefileerd. De opperbevel hebber van land en zeemacht, generaal J. H. Reynders, heeft het défilé gadegeslagen en ook hij sprak zijn waardeering hierover uit. Op het Malieveld werd de stoet ontbon den. De fakkels werden verzameld tot één groot vreugdevuur, waaromheen de deelne mers zich schaarden en uit volle borst het Wilhelmus zongen. Naar de missie van Curagao vertrokken, allen met bestemming voor Aruba, de vol gende zusters der Congreagtie van de H. Catharina van Senen (Dominicanessen van Voorschoten): zr. Emilia Willemse, die een jaar met verlof in Nederland doorbracht; zr. Aletta Lissone en zr. Waltruda Jeurissen, die zich in de missie aan het onderwijs gaan wijden, en zr. Columbana Preising, bestemd voor het San Pedro-hospitaal. zijn kompas vliegen en door radiopeilingen zijn positie vaststellen. Onverwachts kreeg de mis sionaris verbinding met een schip. Het was in middels geen gewoon schip, maar een onderzee boot die kort te voren de Hudsonbaai verlaten had voor het aanvaarden van een ontdekkings reis naar de Noordpool. De commandant er van wilde het voorbeeld van den beroemden Sir Hubert Wilkins volgen en onder het ijs door naar de plek varen, waar zich volgens de bere keningen der geleerden de Noordpool bevindt. Het staat vast, dat er zich daar geen land be vindt en het derhalve mogelijk is, ter plaatse met een onderzeeboot verkenningen te doen. De in ons blad van gisteren gepubliceerde be'' rekening over den Duitschen clearing achter stand behoeft inzooverre een rectificatie, dat deze niet van 18.289.700 gedaald is tol 16.392.100 maar tot 14.257.800. lus met ca. 4 millioen. Sedert half Sen< aiber dus in twee maanden tijds werd nif ninder dan 25 millioen van den achterstand inge haald. Verwacht mag dus worden, dat over drie vier weken de geheele achterstand zal zijn verdwenen. De Hooge Raad heeft Vrijdag arrest ge' wezen in een procedure tusschen den arts F' J. ten C. te Zeist en de Ned. Mij. tot bevor dering der geneeskunst. Bij inleidende dag vaarding stelde de arts, dat hij overeenkom stig zijn verplichting als lid van genoemde Mij. zijn verband met het ziekenfonds „Zie' kenzorg" te Utrecht heeft verbroken eO daardoor een schade leed van ruim 2000' welk bedrag hij van de Mij. vorderde °P grond van een besluit dier maatschappij vorming van een kas tot steunverleening aan leden-artsen, die schade mochten lijden door de nakoming van hen verbindende be sluiten van die vereeniging of van haar af- deelingen, welke op ziekenfondsen betrek king hebben en voorts op art. 154 van bet huishoudelijk reglement. De rechtbank te Amsterdam heeft den 3rts niet ontvankelijk verklaard op grond van 157 van genoemd reglement, waarbij naar hy" oordeel der rechtbank aan de huisartsen bui" ten een beslissing van het bevoegde orgaan van de maatschappij, waarbij een uitkeering uit de kas kan worden toegekend, elke aan spraak op de kas wordt ontzegd. Het gerechtshof te Amsterdam heeft dit vonnis vernietigd en vordering van den arts tot vergoeding van geleden schade toegewe zen. De maatschappij had de schadevergoeding geweigerd o.m. op grond, dat de handelin gen van den arts diens maatschappelijke po- I sitie niet ernstig bedreigden. Het hof oordeelde echter, dat op grond van de algemeene regelen van vereenigings- recht geen onderscheid mocht worden ge- 1 maaktt naar gelang van maatschappelijke positie. De maatschappij kwam van dit arrest in cassatie, doch de Hooge Raad heeft dit be roep thans verworpen. Onze Brusselsche correspondent meldt ons Onder het eere-voorzitterschap van ba ronesse M. van Harinxma thoe Slooten, echtgenoote van H.M. Gezant te Brussel, werd in de daartoe welwillend beschikbaar gestelde salons van het Gezantschapsgenouw de jaarlijksche vergadering gehouden van de Nederlandsche vereeniging „Kleeding- werk" te Brussel, waarvan H.M. Koningin Wilhelmina Beschermvrouwe is. Namens de presidente, mevrouw Snouck Hurgronje, werd er door mevrouw de Bruyn, penningmeesteresse der vereeniging, op ge wezen dat de bekende weldadigheidszin der Nederlandsche Kolonie van Brussel, on danks de moeilijke tijdsomstandigheden, niet in gebreke is gebleven- Misschien was het juist wel tengevolge van de moeilijke tij den, dat de giften dit jaar nog ruimer zijn binnengevloeid dan op andere jaren. Ook nu weer, was er een bijzondere gift van H.M. Koningin Wilhelmina. Door den heer Hugo Andriesse, voorzitter der Nederlandsche vereeniging van welda digheid, werd dank gebracht voor de pret tige samenwerking die nu al sedert verschil lende jaren tusschen „Kleedingwerk" en de Nederlandsche vereeniging van weldadig heid bestaat. De Uitdeeling, welke aanstaanden Maan dag namens „Kleedingwerk" zal geschieden, omvat uit Brussel 65 Nederlandsche echt- paren en alleenstaande oude menschen, be nevens 20 gezinnen van Nederlandsche werk- loozen, met 60 kinderen, en in de Belgische provincies een 30-tal Nederlandsche gezin nen, met een 60-tal kinderen. Na de jaarvergadering, werd door baro nesse van Harinxma thoe Slooten aan de aanwezigen een thee aangeboden. Op I Maart 1940 zal het honderd jaar ge leden zijn dat de congregatie der Eerw. Broeders van St. Louis te Oudenbosch werd gesticht. Daar evenwel deze jubileumdatum in den vastentijd valt zal de feestelijke her denking in de week na Paschen, en wel ver moedelijk op den 2den of 3den Paaschdag plaats hebben. Van Z. H. Exc. mgr. P. Hopmans, bisschop van Breda, heeft de algemeene overste van St. Louis reeds de welwillende toezegging ontvangen, dat mgr. bij die feestelijke ge legenheid een Pontificale H. Mis zal komen celebreeren. Plannen zijn in voorbereiding tot het orga- niseeren van een reünie van oud-leerlingen uit het geheele land. De minister van Economische Zaken maakt bekend, dat de termijn voor inlevering van oppiakvellen met consumentenbons no. 2 is vastgesteld van Dinsdag 21 November t.m. Maandag 27 November a.s. Detaillisten dienen de oppiakvellen nor maal op de voor hen vastgestelde dagen in te leveren, met dien verstande, dat zij, die op Maandag hunne oppiakvellen inleveren, dit dus niet op Maandag -20 November doch op 27 November dienen te doen. CARACAS, 17 November. (R.O.). De bramd, welke de geheele van hout opgetrokken stad Lagunillas in de asch heeft gelegd, werd ver oorzaakt door het omgooien van een lamp iin een kroeg in de binnenstad. Van de 1000 houten huizen stonden nog slechts elf overeind, toen de brand gebluscht was.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2