J Weerverwacliting. E Kralingen verduistert morgenavond. S STADSNIEUWS. ROTTERDAM. DINSDAG 21 NOVEMBER 1935» Mf§r ONTHEFFING WINKEL SLUITINGSWET. KETHEL. ALGEMEEN STEUN- COMITÉ 1939. GERUCHTEN. DE nieuwe gemeenschap. Auto reed tegen den muur. door toeval getroffen. GEVOLG VAN DE GLADHEID. INBRAAK. keuringskaarten voor FILMVOORSTELLINGEN. BENOEMINGEN BIJ DE POLITIE. „L. -. BEETHOVEN". HET BIECHTGEHEIM. BURGERLIJKE STAND K. V.U. -TOONEELAYOND. SUIKER OP BON NO „De ondergang van „De Vrijheid". ALLEBEI OP DE FIETS. Twee gauwdieven eindelijk gesnapt. ^linil!ll!IIIIO|lI||]l]||liIIII!!IIIi::illlllIlllllllllllII!IUIIIlflïllliriI!l«: Voor het geheele land: Mistig 1 weer, geen neerslag van beteeke- nis. Weinig verandering in tem- ff peratuur. Zwakke wind, aanvan- kelijk veranderlijk, later meest Zuid-West. ff Voor de wielrijders. ff WOENSDAG. Zon op 7.33. Zon onder 15.58. §j Maan op 14.02. Maan onder 2.19. I 1 Wielrijders lichten op van 16.28 Z tot 7.04. Z iiiiiii!!iiii;;ii:i 111 u iimuii i 11 m i n 1 INSTRUCTIES VOOR BEWONERS EN VERKEER. Winkeliers en klanten in de val geloopen. i Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van bet Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schie dam brengen ter openbare kennis, dat door hen op grond van het bepaalde in art. 9, 5e lid, der Winkelsluitingswet 1930, no. 460, ten behoeve van de winkeliers der aan het Broersveld, alhier, gelegen winkels onthef fing is verleend van de desbetreffende ver bodsbepalingen dier Wet, in dier voege, dat op 23 en 24 November a.s. genoemde winkels tot 10 uur n.m. geopend mogen blijven, zulks ter gelegenheid van de op eerstgenoemden dag aldaar aanvangende „winkelweek". SCHIEDAM, 21 November 1939. R.K. E.H.B.O. Op den laatsten cursusavond van den R. K. E. H. B. O. St. Liduina is in de va- vature Bouwens tot voorzitter van de E. H. B. O.-afdeeling gekozen de heer J A. Olst- hoorn. De heer F. W. Baartmans werd als bestuurslid van het Wit-Gele Kruis aan het bestuur der onderafdeeling toegevoegd. Personen, die in het bezit zijn van een gel dig eenheidsdiploma, hetwelk dit jaar af loopt, kunnen dit laten verlengen door nog lid te worden van de R. K. E.H.B.O. en de herhalingscursus welke pl.m. 9 weken duurt, te volgen. Deze cursus wordt gegeven door dr. G. van der Kuij op Donderdagavond in het R. K. Vereenigingsgebouw. Voor de herhalings cursus geven men zich nog deze week op bij het bestuur. De actie voor het inzamelen van gelden ten bate van het Algemeen Steuncomité 1939 heeft tot resultaat gehad, dat hier ter stede volgens een voorloopige schatting een som van ruim 75.000 in totaal bijeen is ge bracht. Daarin is begrepen de opbrengst van de jongstleden Zaterdag door de Rotterdam- sche collecte-commissie gehouden collecte, welke 16.258,52 heeft beloopen. Dit laatste is dus het bedrag, waarnaar men moet af meten of men aan de raadtent goed heeft geraden. «e eerste Sociale Zondag door het werk- c°öiité „Naar de Nieuwe Gemeenschap" ge organiseerd, mag behoorlijk geslaagd ge- hoemd worden. Ruim een zeventigtal afgevaardigden der aangesloten organisaties hebben aan den op- toep tot deelneming gevolg gegeven. Onder storm en regen verzamelden z$ zich in de Kapel van Huize St. Liduina" voor het bij wonen der H. Mis en het ontvangen der H. Communie. Onder deze H. Mis hield Mag. Dr. S. Stokman O.F.M. reeds een korte toe spraak ter Inleiding van het onderwerp, het welk hij meer uitvoerig behandelde in de gezellige bovenzaal van het Bondsgebouw, waarheen men na de H. Mis begaf. Nadat door een ontbijt de materieele be hoeften bevredigd waren, gaf devoorzitter blijk van de voldoening van het comité, door allen geluk te wenschen met het be sluit van hun deelneming. De Eerw. spreker gaf dan in groote lij nen de bedoeling van het grootsche streven naar de Nieuwe Gemeenschap aan. Begon nen in Amsterdam door het initiatief van het K. Werkliedenverbond, moet dit streven 2'ch uitstrekken over alle menschen die van g0eden wil zijn. Dat voor de bereiking van groote doel jaren noodig zullen zijn en ^ellicht geslachten voorbijgaan, behoeft geen betoog. Indien ieder op de plaats, waar hij ®taat, zich beijvert om het goede te doen, draagt hij het zijne hiertoe bij. Na de rede beantwoordde de spreker en kele vragen en gaf tevens een korte ver klaring van het embleem der organisatie hetwelk In de vorm van een fraaie vlag aan den wand van de zaal prijkte. Indien een wensch mag worden uitge sproken zou het deze zijn: Bij een volgende gelegenheid alle bestuursleden van alle or ganisaties aanwezig. Voldaan keerden alle deelnemers naar hun gezinnen terug overtuigd dat deze Zondag- Voormiddag uitmuntend besteed was. Gistermorgen heeft op den hoek van de Westfrankelandschestraat en Mesdaglaan een aanrijding plaats gehad tusschen een vracht auto, bestuurd door J. B. van hier en een autobus van de firma v. d. Ende, bestuurd door A. V. eveneens alhier wonende. De Vrachtauto kwam uit de J. A. Alberdinck Thijmstraat en wilde de Westfranlceland- schestraat oversteken. Op hetzelfde moment kwam de autobus uit de richting Westfran- kelandschestraat gaande in de richting Mes daglaan. De vrachtauto werd aan de linker zijde door de vrachtauto aangereden. De be stuurder van de vrachtauto raakte hierbij de macht over het stuur kwijt, reed over het middenpad van de Mesdaglaan, en botste Vervolgens tegen de huizen van de Mesdag laan, waardoor de deuren en kozijnen van de panden no. 1 en 3 aldaar werden vernield en de onderbouw ontzet werd. De schade aan de panden wordt op 500 geschat. Van de vrachtauto werd de voorzijde ern stig beschadigd. Van de autobus werd het linkervoorspatbord verbogen. De vrachtauto moest worden weggesleept. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. De politie stelt naar de schuldvraag een onderzoek in. Gistermiddag werd de 19-jarige C. A. V., Wonende alhier, in de B. K.-laan door een toeval getroffen. Aan hem werd hulp ver leend door een lid van het Roode Kruis. Door de politie is hij later naar zijn woning .vervoerd. Gistermiddag heeft in de Kilometerlaan, nabij de Admiraal de Ruyterstraat een aan rijding plaats gehad tusschen een luxe auto, bestuurd door G. M. uit Roterdam, en een vrachtauto bestuurd door T. Z. van hier. Beide auto's werden licht beschadigd. De oorzaak is vermoedelijk te wijten aan de gladheid van het wegdek. Tusschen Zaterdagavond en Maandag morgen heeft men zich, vermoedelijk met behulp van een valschen sleutel, t verschaft tot het «haal van de Uniemaat! schappij aan de Westfrankelandschestraat alhier. Uit het kasregister wordt een bedrag aan geld vermist. De mensch, in 't algemeen geneigd Iets ernstigs te vergrooten, 't Geen vaak gebeurd in dezen tijd, Waar zooveel Idioten Verbreiden 't allervaagst gerucht; Als waarheid maar verkonden Wat lang niet vaststaat, wat vaak met Een doel wordt rondgezonden. Hij neme zich terdeeg in acht Alvorens te aanvaarden, Wat men terecht betwijfelen mag, Hoe vaak alreeds bezwaarden Geruchten omtrent iemands eer d'Onschuldigsten. Wij weten, Dat veeleer dan van 's menschen roem, Van schande smaak'lijk eten Degenen die, steeds er op uit Iets leelijks op te sporen, Van eigen kwaad geen notie heeft, Zóó eigen fouten smoren. Dus, wat men in deez' dagen hoort; Laat 't rustig eerst, bezinken! Al zou 't verhaal als mogeljjk U in de ooren klinken. Voor velen schijnt het licht van 'n muis een olifant te maken. Men moet in dezen tijd vooral Voor ongerustheid waken. Gelooft niet alles wat u hoort. Bespaart uw bange zuchten. Want wat toch al zoo dikwijls bleek; Als later men het al bekeek Het waren slechts geruchten. V ereenigingsbestuurdera opgelet! Tijdens openbare filmvoorstellingen moe ten volgens de Bioscoopwet keuringskaarten van de Centrale Keuringscommissie aan wezig zijn. Het blijkt herhaaldelijk, dat be sturen van vereenigingen, die een openbaren filmavond organiseeren, onbekend zijn met genoemd wetsvoorschrift. Daarom doen zij goed zich van te voren te vergewissen, of de keuringskaarten aanwezig zijn. Dit voorkomt voor hen vele moeilijkheden. De secretaris der plaatselijke Bioscoopcommissie, de heer A Hukshorn, Stadhouderslaan 72, zal gaarne de betrokkenen eventueele inlichtingen ver strekken. In verband met het onder de wapenen zijn van de- inspecteurs 2e klasse B. Hagen en W. A. A. M. Verhoeven, zijn door den heer Burgemeester met ingang van 15 November 1939 en 1 December 1939, benoemd tot Ad junct Inspecteur van Politie in tijdelijken dienst, L. L. J. W. Stappers, voorheen volontair bij de politie te 's-Hertogen- bosch en H. M. van Strien, kantoorbedien de bij de R. V. S. te Rotterdam. Het symphonie-orkest „L. van Beetho ven" zal morgenavond In gebouw Musis Sacrum een concert geven. Er zullen wer ken van Schubert, Cherubini, Mozart, Haydn, e. a. uitgevoerd worden. Op Dinsdag a.s. 28 November zal in het Passage-theater alhier een opvoering plaats hebben van het bekende tooneelstuk „Het Biechtgeheim". De vertolking zal geschieden door het groot volkstooneel onder leiding van Willem Goossens die zelf de hoofdrol vervult. GEBOREN: Hendrik, zoon van J. F. Al- brecht en M. Blazer, Geervlietschestraat 5 Albertus M., zoon van A. Gijsen en A. 't Hart, N. Beetsstraat 6 Gerrit H., zoon van G. H. de Haan en A. Ruijs, B. K. laan 255 Pieter M., zoon van P. Schippers en C. M. Koppers, van Dijckstraat 11 Leendert, zoon van G. L. van Dijk en C. Esbach, Nas- saulaan 75 Pamela, dochter van M. P. Haverkamp en H. J. Schiesser, Swammer- damsingel 55 Petronella, dochter van J. H. van der Made en A. E. van Dierendonck, Rotterd.dijk 190 Antonius A., zoon van C. van Buuren en C. M. Ammerdorffer, Westmolenstraat 15 Pieternella L., doch ter van N. Clements en E. M. H. Rensman, B. K. laan 255 Joanna E., dochter van G. W. Suijker en J. H. van der Linden, Dr. No- letstraat 1 Een als levenloos aangegeven kind van A. J. Breve en J. M. van Kemenade, B. K. laan 104. OVERLEDEN: C. van Dljke, 54 jaar, echtg. van J. M. Feijen, N. Buurt 1. De vier Eerw. Zusters Dominicanessen, die zich aan boord bevonden van de „Simon Bolivarf\ doch alle vier zijn gered en ongedeerd bleven, zijn hedenmorgen per K.L.M.■vliegtuig weer in het vaderland teruggekeerd. Het viertal Zusters voor het toestel na de landing op Schiphol. RESTAURATIE ST. LAURENSTOREN TE ROTTERDAM. Opname links: in het bovenste torengedeelte, waarvan de restauratie gereed is, worden de klokken van het carillon opgehangen. Opname rechts: boven op den werd dit afdakje als vlaggestokstoel geplaatst. Dank zij het intermediair van onze Katho lieke Volksuniversiteit heeft „Het Neder- landsch Tooneel" in den Grooten Schouwburg nog een opvoering kunnen geven van „De ondergang van „De Vrijheid", 't tooneelwerk van den jeugdigen auteur Jan de Hartog, dat ons verplaatst in het leven van de menschen aan den zeekant en ons doet meeleven in den taaien, koppigen, maar hopeloozen strijd voor de zelfstandigheid van den ondernemer in het sleepvaartbedrijf. Zeker hadden wij ln een scheepvaartstad als Rotterdam wel grootere belangstelling verwacht voor een tooneelwerk met derge- lijken inhoud en strekking, zoo echt Hol landsch in het gegeven en in de karakter- teekening der figuren. Dit laatste is wel een der meest verdienstelijke zijden van Jan de Hartog's oeuvre en het Nederlandsch Too neel, waar nog zoo vele van onze knappe Neder landsch e karakterspelers bijeen zijn ge bleven, heeft dezen sterken kant van het tooneelwerk niet veronachtzaamd. Een creatie als die van bootsman Kos door Louis van Gasteren biedt weer eens de gelegenheid om voor het oude metier van den tooneelspeler bewondering af te dwingen bij de jongeren. Bij deze opvoering had het gezelschap een handicap in de ziekte van Theo Frenkel, die de rol vertolkt van stuurman Speelmans, den zoogenaamden „Jonge Jan". Piet Rienks, die voor Frenkel moest Invallen, gaf uiteraard aan deze rol iets minder relief, hetgeen tot gevolg had, dat de „Oude Jan" van Johan Elsensohn nu te sterk aangezet leek. Overi gens was van deze op het laatste oogenblik noodzakelijk gebleken rolverandering in den plastischen en realistischen speeltrant weinig te bemerken. Het publiek, dat wij gaarne wat talrijker hadden gewenscht, heeft met spanning dit zeemansdrama gevolgd. Op 11 November werd door de politie te Rijswijk aan die te Rotterdam medegedeeld, dat in den nacht van 10 op 11 November twee kisten druiven waren ontvreemd van 'n erf van P. te Rijswijk. Men verdacht er twee mannen van, van wie de een J. L. zou heeten en de andere onbekend was. De politie alhier toog op onderzoek uit en slaagde erin beide personen aan te houden. De onbekende was de 24-jarige chauffeur J. L. en de ander was zijn 18-jarige broer. Bij een huiszoeking werd een groot aantal voorwerpen gevonden, die te Rotterdam en te Rijswijk ontvreemd waren, o.a. een doos met een stel biljartballen, krijt, een aantal jassen, doozen chocolade en sigaren, enz. Dit alles werd in beslag genomen, terwijl de ge broeders naar het hoofdbureau van politie werden gebracht. Een onderzoek wees uit. Binnen afzienbaren tijd zal het carillon van den Sint Laurenstoren zich weer laten hooren. De kleine klokken van het carillon in den nieuwen klokkestoel. 3 Mistig. dat behalve de druiven, een fiets en een actentasch ook te Rijswijk waren ontvreemd. Het tweetal trok er 's avonds op uit, samen op één fiets gezeten. Zagen ze een auto on derweg staan, dan ging een hunner op den uitkijk staan, terwijl de ander mee nam wat er te halen viel. Dan trokken ze verder. Maar omdat het ging vervelen, samen op één fiets te zitten, tikten ze een karretje op den kop ergens in Rijswijk. Ze zouden aldaar ook van een wagen een kist met 45 ledige flesschen hebben meegenomen en deze in Den Haag hebben verkocht. Van een groot deel der goederen heeft men de herkomst kunnen opsporen, maar men weet nog geen eigenaars van enkele regen jassen en een rijwieltasch met gereedschap. Wie zooiets mist, wordt verzocht aangifte te doen. Diffameerend. „Nou je trouwen gaat", sprak de vriend, „moet je er voor zorgen in een levens-, onge vallen-, brand- en waterschadeverzekering te gaan". „Maar man!" riep de bruidegom verschrikt zoo gevaarlijk is mijn aanstaande niet". Wederom zal morgenavond van half negen tot half elf een verduisteringsoefening worden gehouden en wel in het stadsgedeelte ten Oosten van de Infirmeriestraat (inbegrepen), de Nieuwe Plantage en de Jerlcholaan (niet inbegrepen) en de lijn in het verlengde van de Jericholaan tot de grens van de gemeente. Ook thans zal de straatverlichting in het betrokken stadsdeel weer worden gedoofd. Motorrijtuigen of andere rij- of voertuigen mogen gedurende bovenvermeld tijdsverloop in genoemd stadsdeel alleen van hun stads lichten gebruik maken en inwendige en uit wendige verlichting moet zoodanig zijn af. gedekt, dat niet meer dan hoogst noodzake lijke directe omgeving wordt beschenen. Er mag niet met grootere snelheid dan 20 K.M. per uur worden gereden. Van rijwielen bakfietsen inbegrepen moet de daarop of daaraan aanwezige ver lichting geheel zijn gedoofd; deze mogen niet worden bereden. De bedoeling dezer oefening is weer vooral, dat nu de bevolking van dit stadsdeel zich hierbij zal kunnen overtuigen van de doel matigheid harer maatregelen om lichtuit- straling uit de woningen te voorkomen. Daarom zal nauwlettend worden toegezien op de afscherming der verlichting, mede op dat ieder wete welke maatregelen hij in tijd van nood zal hebben te nemen. Van Overheidswege wordt geenerlei aan sprakelijkheid aanvaard voor schade, welke uit de verduisteringsmaatregelen kan voort vloeien. De volgende oefening is eerst over 14 da gen n.l. 7 December. Dan komt het Cen trum, inbegrepen het Noordereiland en het ud' F 'j*roord, aan de beurt Oolijkerds zijn ook op onze ministeries te vinden. Dat bleek bij den aanvang van de distri butie, toen iedereen in den lande eenige dagen nieuwsgierig werd gehouden, op welk bonnummer de suiker wel zou worden ver strekt. Dat naderhand bon no. 1 werd aangewe zen, werd algemeen als een vondst be schouwd en wie van humor hield, lachte er om. Anderen waren er, die dachten: ze nemen mij niet voor de tweede maal bij den neus. Ze vonden de gewone telorde vanzelf sprekend: na 1 komt 2, na 2 komt 3 en zoo vervolgens. Wacht, dachten sommige Rotterdammers, we houden van leer om leer. We zullen de „distributie" op haar beurt eens bij den neus nemen en bonnetje 4 vast inruilen tegen suiker. De winkeliers, die er zich voor leen den, dachten slim te zijn en de betrokken klanten eveneens. Maar het ministerie had een tweede oolijke bui, sloeg drie opeenvolgende nummers over en maakte bekend: suiker verkrijgbaar op bon no. 7. Dat heeft hier en daar een klap gegeven, De in overtreding zijnde winkeliers kunnen nu straks hun voorraad suiker niet genoeg zaam aanvullen en de klanten zijn hun bon no. 4 kwijt, waarop ze misschien binnenkort petroleum of erwten hadden kunnen koo- pen. Mogelijk weten de gedupeerden den humor van het geval nog voldoende op prijs te stellen, dat zij er eenige compensatie in zien voor het leed, dat zij zichzelf hebben aan gedaan. Ih ieder geval is 't een lesje voor de toekomst.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3