DE MAASTUNNEL IN AANBOUW Tijd nadert voor zinking van eerste tunnelstuk in rivierbodem. DINSDAG 21 NOVEMBER 1939 Aan beide oevers domineeren reeds de massale ventilatie gebouwen. KRALINGSCH VROUWEN- KOOR. KERKINBRAAK TE ZWIJNDRECHT. Waardige vierde lustrum viering. DAGÈLIJKSCHE ONGEVALLEN. „ST. JOZEF" IN DEN STORM. BENOEMINGEN PATERS DOMINICANEN, FIRMA ETAM. WIE WON DE FRUITMAND HOEK VAN HOLLAND. STAKING VOORKOMEN. COÖP. IJSFABRIEK .ROTTERDAM". Discussies over de voorstellen aan obligatiehouders. ENTING TEGEN DIPHTHERIE. MUZIEK TE ROTTERDAM. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. BURGERLIJKE STAND. IJSSELMONDE. DE KATHOLIEKE SCHOOL. GOUDEN DIENSTJ UB ILEUM. VLAARDINGEN. OVERSCHIE. INBRAAK. aan beide oevers domineeren reeds de massale ventilatiegebouwen. (Opn. van het gebouw op den Rechter Maasoever OP de heden gehouden maandelijk- sche excursie naar de Maastun- nelwerken trof ons vooral de snelle vordering bij den afbouw van de op béide oevers breed en hoog te voor- schijn komende ventilatiegebouwen, die reeds hun invloed op het rivier- beeld ter plaatse doen gelden. Langzaam maar zeker vordert het werk ean deze zoo belangrijke onderdeelen van den tunnelbouw, waarin straks de longen voor de onderaardsche gangen zullen func- tionneeren. Als groote bakens geven zij thans reeds de plaats aan, waar binnenkort de tunnel in het rivierbed zal komen te liggen. In het inwendige van deze gebouwen is het thans bovengronds nog een gewirwar van houten en Ijzeren getimmerten, die dienen voor de ondersteuning van het telkens weer opgebrachte beton, maar ondergronds is het werk hier zoover gevorderd, dat een dui delijk beeld wordt verkregen van de wijze, waarop de groote luchtkanalen systematisch gerangschikt naar beneden loopen om de enorme hoeveelheden lucht, die straks in de tunnel noodig zijn, daarin te pompen en de verontreinigde lucht weg te zuigen. Hier beneden krijgt men pas een beeld van de grootte van dit tunnelwerk en hier kan men ook al afdalen in een gedeelte autotunnel, dat 13 M. onder den waterspiegel ligt. Voorbereiding voor zinking van eerste caisson. De tijd nadert, waarop inderdaad tusschen de beide ventilatiegebouwen het eerste tun nelstuk zal worden gezonken. De proefzin- king en onderspoeling in de Waalhaven zijn een volkomen succes geworden. Het tunnel stuk is daar thans weer aan de oppervlakte gebracht en alles wordt daar voor het defi nitieve zinken in gereedheid gebracht. In de sleuf nabij het ventilatiegebouw op den rechter oever zijn daartoe reeds de 30 M. lange onderlegplaten geplaatst, waarop door middel van verstelbare stalen pooten het tunnelstuk tijdelijk zal komen te rusten. Het plaatsen dezer 180 ton wegende gevaarten, die nabij het werk op den wal zijn gemaakt, geschiedt door middel van een der grootste Hotterdamsche drijvende bokken, waarbij de betononderlegplaat met behulp van rechte en diagonaal loopende stalen kabels is vast gemaakt aan het ventilatiegebouw op zoo danige wijze, dat ze bij het zinken op den sleufbodem automatisch op de juiste plaats moet komen. Later, nadat op deze onderleg platen de stalen schoenen, waartegen de zij- persen van het stuk komen te drukken, zijn afgesteld, is de juiste stand nog eens door de landmeters geverifieerd, een lastig en uiterst secuur werk, wanneer men bedenkt, dat het er om gaat, op enkele c.M. nauw keurig de plaats vast te stellen van een constructie, die daar 20 M. beneden den waterspiegel op den rivierbodem rust. Alles is dan in gereedheid gebracht voor de ontvangst van het eerste der 9 tunnel stukken. Op beide oevers wordt ook weer als ge woonlijk hard gewerkt. Het verkeersplein op den Westzeedijk. Bij het circulatieplein op den Westzeedijk, waar sinds eenigen tijd de onderdoorgangen voor het noordelijk deel gereed zijn, is thans de afdeeling bestrating en rioleering bezig met het leggen van de rioleering, tramspo ren en het maken van de bestrating, ter wijl van de wegen, welke van den 'sGra- vendijkwal onder het plein door naar en van de tunnel voeren, de rioleeringen reeds gereed zijn en men begonnen is met het inwalsen van de puinlaag, die in den slap pen Rotterdamsehen bodem een stevige fun deering voor de later te maken klinkerbe strating zal vormen. Ook is er thans weder groote bedrijvig heid op het opstelplein, dat sedert bijna twee jaar reeds in het ruw was ontgraven en waar sindsdien een heele vegetatie van wilgen en onkruid was opgeschoten. Ook hier worden thans de rioleerings- en drai- neerleidingen gelegd, waarna met de puin- fundeering voor de bestrating zal worden aangevangen. Terzijde van het opstelplein zien wij op het oogenblik den fundeeringsput voor de garage ten behoeve van de tunnelvoertui gen, welke op dezen oever zal verrijzen. In het gesloten gedeelte wordt geregeld doorgegaan met het aanbrengen van de pla fonds, die de rijruimte scheiden van de ven tilatiekanalen, terwijl eveneens een aanvang ls gemaakt met het stellen der tegelbeklee- dingen, welke de wanden van de geheele autotunnel zullen bedekken. Op den Linker-Maasoever. Op den linker oever blijft het werk steeds buitengewoon snel voortgaan. Al het grond werk voor den gesloten oprit is daar thans gereed en de geheele vloer van dezen oprit is gestort. Met man en macht wordt doorge werkt om ook dit gedeelte van de tunnel zoo spoedig mogelijk in ruwbouw gereed te hebben, hetgeen uiteraard ook voor de rol- trappenschacht op dezen oever geldt. Sedert eenige dagen is men bezig met het ontgra ven van het ventilatiegebouw. De open oprit, die op den linker oever in de Doklaan komt is thans ter hand geno men. Een Hollandsche heistelling begon met het slaan van de houten palen, gedeeltelijk voorzien van betonnen oplangers, waarop deze trogvormige constructie zal komen te rusten. Tenslotte rest ons nog een kort bezoek aan den bouw van de tunnels onder de Velgersdijkstraat.idie goed vordert en waar van het gesloten gedeelte thans bijna in ruwbouw gereed is gekomen, evenals een pompenkelder, die tusschen deze beide door gangen is gelegen en die dient om regen en spoelwater uit deze diepgelegen tunnels op te pompen naar het riool, van waaruit het op de gewone wijze verder naar de rivier wordt gebracht. Brandkast geforceerd en inhoud meegenomen. In den vorigen nacht is ingebroken in de gereformeerde kerk aan den Rotterdam- scheweg te Zwijndreeht. In de consistorie kamer werd de brandkast geforceerd en een geldbedrag meegenomen. Hierbij was nog niet de opbrengst van den Zondag, zoodat het juiste bedrag niet bekend is. Het wordt echter op ongeveer 500 geschat. Reeds meermalen is den laatsten tijd gepoogd in dit gebouw in te breken. Het Kralingsche Vrouwenkoor, dat in den loop van zijn bestaan de zangkunst op hoogstaande en uitstekend wijze heeft gediend en zich aan de artistiek en muzikaal veranderde mentaliteit heeft weten aan te passen, de evolutie in de toon kunst heeft meegemaakt en gevolgd en ook onder zijn tegenwoordigen directeur Gkastra van Loon de hedendaagsche muziek op suc cesvolle wijze beoefent en ten gehoore brengt heeft zijn vierde lustrum herdacht met een concert voor leden van den Rot terdamsehen Kunstkring. Het program van dit lustrumconcert, waar voor groote belangstelling bestond, was van een zeer bijzondere samenstelling en zoo goed als geheel gewijd aan moderne coftipo- sities: „Song of Joys" van Ary Verhaar (be kroond in een prijsvraag ter gelegenheid van dit koorjubilé uitgeschreven); „Kyrie eleison" van Badings, „Ave Maria" van Palestrina; „Magnificat" van Vaughen Wil liams, dat we tot onzen spijt niet meer kon den hooren en voor strijkorkest „Funeral Music'' van Hindemith. De vertolking der koorwerken heeft weer eens met klem gedemonstreerd, welk een hooge plaats dit ensemble op het gebied var. vrouwenkoor inneemt en hoe kunstzinnig en gaaf van techniek dit koor zich doet hooren. Het hoofdnummer van deze uitvoering was het bekroonde werk van Verhaar voor koor, baritonsolo en klein orkest. Een werk van geprononceerde waarde, met groot vak manschap en rijke kennis van zaken geschre ven en wat het voornaamste is van gevoelige muzikaliteit en treffende bezieling. Na het wat monotone en weinig in klank en kleur varieerende eerste deel, begint de componist bij 't tweede deel direct een heel andere taal te spreken, duidelijk en pak kend, vol sentiment en varieerend van uit drukking en voordracht. Door afwisseling voor koor en solist, samengaan van beide en de illustratieve orkestpartitie en piano door mej. Annie Hille bespeeld, weet de componist zeer bijzondere stemmen te wek ken, en het klankbeeld op rijke wijze te kleuren. De steeds wisselende uitdrukkings wijzen en heit coloriet geven dit werk zoo'n bijzonder aspect. En telkens weer moet men bewonderen, hoe Verhaar met zijn prachtig geschreven vrouwenkoren, met simpele aanwending van eenige stemmen, eenvou dige orkestmiddelen dikwijls, met een enkel instrument zelfs sfeer en diepte weet te ge ven. Tal van voorbeelden zouden daarvoor zijn aan te halen. Door de kunstzinnige visie van Glastra van Loon op het werk, door den hoogstaan- den zang van koor, den solist Bogtman en het hoog te prijzen orkestspel van het Ne derlandsch kamerorkest werd het werk ge geven op een wijze, welke grooten indruk maakte, waarvan het publiek duidelijk en op hartelijke wijze blijk gaf. Ook de compo nist werd in de hulde betrokken. Het „Ave Maria" van Palestrina zong bet koor gedistingeerd, glashelder, met voor naamheid van klank en losheid en sierlijk heid van stemvoering Ook Badings „Kyrie Eleison" kreeg eenzelfde uitstekende weer gave. Deze compositie, welke we niet eerder hoorden, is van een bijzonderen bouw. De tekst wordt grootendeels op simpele wijze gespalmodieerd met hoogtepunten van smeeking op het Kyrie. Dit wordt echter o.i. te veel herhaald om het blijven impo- neeren. Hindemith's „Funeral Music" een werk van aangrijpende tragiek, diep-menschelijk van inhoud en met een brandende inspiratie geschreven, waarbij met eenvoudige compo- neerwijze een maximum van gedachten wordt gegeven, waarbij de solo-alt de tra giek zoo sprekend en treffend naar voren brengt, werd door het orkest en Wim de Zoete, als alt-solist, subliem gespeeld. Voor de pauze heeft de heer Goddard, voorzitter van den Rott. Kunstkring koor er. dirigent geukgewenscht met het vierde lustrum. Koorleden en dirigent werd een bloe menhulde gebracht, terwijl nog vele bloem- gaven op het podium werden neergelegd. G. Op de Ged. Binnenrotte heeft een aan rijding plaats gehad tusschen den wielrijder T. L. Paauwe, 46 jaar, wonende in de Voetjesstraat, en een auto, bestuur door de J. v. d. K. uit de Aert van Nesstraat. P. bekwam een diepe hoofdwonde en vermoe delijk een hersenschudding. Hij is door een auto van den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht en daar ter verpleging opgenomen. De 42-jarige wielrijder C. F. Stolk, wo nende in de Rijsoordstraat, is gistermorgen op het Oude Hoofdplein aangereden door een personen-auto, bestuurd door den 37-ja- rigen E. H. R. uit de Nicolaas Ruyschstraat. Met inwendige kneuzingen is hij naar het ziekenhuis Coolsingel gebracht en ter ver pleging opgenomen. De 38-jarige mej. O. Oosteren, wonen de in de Opzoomerstraat is op de Kruiskade waar zij fietste, door een auto aangereden. Zij bekwam een hersenschudding en is door een auto van den G. G. D. naar het zieken huis Coolsingel overgebracht alwaar zij ter verpleging is opgenomen. De 20-jarige A. A. Kop, wonende in de Rosespoorstraat, reed op de Schiekade met een carrier. Daar botste hij tegen een tram, zoodat hij met het hoofd door de voorruit van de carrier schoot en ernstige hoofdwon den opliep. Een auto van den G. G. D. heeft hem naar het St. Franciscus Gasthuis ver voerd, alwaar hij werd opgenomen. Het kan er aan Hollands kust spoken en de eerste zware stooten brachten Zondag morgen te Hoek van Holland de brandweer in actie wegens alarm uit het Preventorium „St. Jozef". Snel waren de mannen, evenals de politie, ter plaatse. Het bleek, dat de groote schoorsteen naar beneden was ge stort. Direct werd met de opruiming van de resten begonnen, terwijl onder leiding van hoofdman van den brandweer, den heer G. Das, de eerste voorzieningen werden getrof fen. In den storm vergde dit wel eenige koelbloedigheid van de manschappen. Voor de patientjes was er geen gevaar, de mees ten wisten niet eens waarom de brandweer kwam aanrijden. Een der zusterskamertjes werd door het vallende gesteente ernstig be schadigd, doch, daar de dienst reeds was be gonnen, kwam geen persoonlijk letsel voor. Het bestuur was binnen een uur ter plaatse en liet reeds de noodige maatregelen treffen om de verwarming te kunnen voortzetten. Het bezoek der ouders ging des namiddags als gewoon door. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assistent H. Dominicus, Pater W. H. P. Marcelis, en tot assistent O. L. Vr. v. d. Rozenkrans, Pater A. G. A. M. Terwindt. Op de Hoogstraat 307 is een nieuwe zaak gevestigd in kousen en dameslingerieën, n.l. van de firma Etam. De moderne voorgevel zoowel als het frissche interieur doen prettig aan en zijn al voor de voorbijgangsters een attractie op zichzelf. Onwillekeurig noopt het tot het nemen van een kijkje. En van kijken komt nogal eens koopen. Twee smaalvol ingerichte etalages zijn voor dames het aanzien overwaard. Toch is bij alle eischen, die de schoonheid stelt, het practi- sche element niet over het hoofd gezien. Van daar, dat deze zaak met recht een aanwinst voor de binnenstad genoemd mag worden. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de fruitmand van de fancy-fair van „St. Eli sabeth" gevallen is op no. 141 en af te ha len aan de pastorie Mathenesserlaan. Zaterdag jl. is te Arnhem onder leiding van den rijksbemiddelaar, den heer H. P. J. Bloemers een bespreking gehouden met de directie van de Groninger-Rotterdammer stoomboot maatschappij en de hoofdbestu ren van de organisaties. In deze bespreking werd overeenstemming bereikt en wel zoodanig, dat de landelijke regeling van loon- en arbeidsvoorwaarden, afgesloten tusschen de Vereeniging van werkgevers in de binnenbeurtvaart en de transportarbeidersbonden ook door <#eze di rectie zal worden nageleefd. Ten aanzien van de overige punten werd eveneens overeenstemming bereikt. Met de directie zal nader worden nagegaan, aan de hand van de trajecten, hoe de weekinko- mens bepaald moeten worden. In de gehou den vergaderingen met de arbeiders te Gro ningen, Rotterdam en Amsterdam, onder leiding van den centralen bond van trans portarbeiders, is besloten, het ultimatum in tetrekken. Gistermiddag is te Rotterdam de vergade ring gehouden van houders van obligaties ten laste van de Coöperatieve Ijsfabriek „Rotterdam" G.A., ter behandeling van het voorstel tot financieele reorganisatie. Gedeponeerd waren; van de 37000 lee ning 1915 7000; van de 15.000 leening 1923 2000 en van de 168.000 6 pet. leening 1928 53.700. Op verzoek van gecommitteerden en be stuur werd de vergadering gepresideerd door notaris mr. Hioolen, die o.m. constateerde, dat deze vergadering geen besluiten zou kun nen nemen, omdat het vereischte aantal obligaties van 50 pet. niet was gedeponeerd. Gaarne zouden evenwel vragen uit de ver gadering worden toegelicht. Van deze gelegenheid werd een druk ge bruik gemaakt. Aansprakelijkheid der leden. De heer Smits had tot zijn verwondering gezien, dat bij de verwachte exploitatie rekening zonder meer een prijs van 20 cent voor een staaf tji wera aangenomen. Stemt die prijs overeen met die van concurreeren- de fabrieken? Of is er een kleine reductie voor de leden in begrepen? Voorts besprak hij de verantwoordelijkheid der leden tegen over de obligatiehouders. Op de vorige ver gadering is gezegd, dat er een opzeggings termijn van drie jaar noodig is. Spr. zou gaarne willen weten, of verscheidene leden met het oog op hun aansprakelijkheid hun lidmaatschap hebben opgezegd en of er maat regelen zijn genomen, om opzegging te voor komen. De voorzitter, de tweede vraag eerst be antwoordend, deelde mede, dat toen hij de cijfers onder oogen kreeg, door hem de vraag is gesteld of er niet een post activa moest komen ter zake van de aansprakelijkheid der leden. Aan de hand van de besprekingen met den accountant is gebleken dat het beter was de post activa niet op deze wijze te vermeer deren, omdat in de eerste plaats dubieus was, hoeveel van de 300 leden er in staat zouden zijn 100 bij te betalen. Die zouden toch pas kunnen worden gevorderd bij liqui datie van de Ijsfabriek. Bovendien zullen er zijn die niet kunnen betalen. Voorts heb ben de leden recht om te bedanken. Zij blij ven dan nog eenige jaren aansprakelijk. Men heeft daarom gemeend zelfs niet bij wijze van memoriepost dit op de balans te mogen zetten. Vier jaar geleden heeft de heer van Hal gezegd: met bedanken zal het zoo'n vaart niet loopen. Hij heeft goed gezien, want er zijn slechts enkele bedankjes binnen geko men. Maatregelen, om op het oogenblik be danken te voorkomen en zich zoo aan de aan sprakelijkheid te onttrekken, kunnen moei lijk worden genomen, omdat lidmaatschap en aansprakelijkheid bij de statuten geregeld zijn. Wie bedankt, blijft toch nog eenigen tijd aansprakelijk. De heer van Hal, de eerste vraag beant woordend, achtte het van algemeene bekend heid, dat de ijsfabrieken in Nederland in het algemeen, door de koelmachines en de slech te zomers, slechte tijden meemaken. Voor 20 cent leveren de fabrieken af aan de IJscentrale, welke haar prijzen in over leg heeft vastgesteld. Ze zijn zoo, dat de centrale net kan draaien. In de prijs zit dus geen reductie. Reductie wordt dan pas ver leend, wanneer aan alle verplichtingen te genover geldschieters is voldaan. Artikel 26 staat in den weg. Eerst moeten de bewuste 60 zijn terugbetaald aan obligatiehouders. Toestand iets beter. Op een vraag van den heer Roos wees de heer Bosdam, accountant, erop, dat er ver warring bestaat tusschen kasmiddelen en winst. De Ijsfabriek heeft het zeer hard ge had, voordat men uit den nood is geraakt door obligatiehouders. Een tijd lang heeft een goedgezinde zelfs aan de Ijsfabriek geld moeten leenen, om ineenstorting te voorko men. Wanneer door het werken in die jaren, zonder rente, nu eenige winst gemaakt is, zijn daar de kasmiddelen aan te danken ge weest. Deze zijn ten deele gebruikt voor uit lotingen en voor inkoopen, zooals overeen gekomen in de vergadering van obligatie houders. De toestand is thans gaandeweg iets beter geworden. Er zijn opnieuw kasmidde len gekomen, maar ten aanzien daarvan moet allereerst rekening worden gehouden met de rechten der obligatiehouders. Zij kunnen zeggen: ik moet het volle pond hebben. Maar wil men saneering, dan is aan aanneming van het ter tafel liggende voorstel niet te ontkomen. Wil men door 'n neutralen accoun tant de situatie laten nagaan, dan heeft spr. daartegen geen bezwaar, maar noodig is het allerminst. Tenaanzien van de aansprakelijkheid der leden merkte de heer Bosman op, dat zij, die moeten bijstorten, in den regel niet gene gen zijn hun eigen vonnis te teekenen. Steu nende op de ervaring, achtte spr. de leden van de Ijsfabriek niet zoo edelmoedig, dat zij met vlag en wimpel besluiten om ieder honderd gulden te betalen. Boeking van be doelden post onder activa heeft alleen waar de voor een curator. De heer Roos: Ik zou het dan maar aan den curator overlaten! De toestand is zoo, dat wij steeds dieper in den put komen. La ten we er maar klein geld van maken! Bij liquidatie blijft er niet veel over voor obligatiehouders. De voorzitter is geen ziener in de toe komst, getuigt hij, maar, zoo luidde zijn antwoord, als wij gaan "verkoopen, zal er niet veel overschieten voor obligatiehouders. De heer Roos: Wij krijgen nu toch al vier jaar geen cent. De voorzitter: Wanneer het voorstel wordt aangenomen, krijgt u op 1 Januari een cou ponnetje. De opzet is, dat wij door kunnen draaien. Van uitstel zullen obligatiehou ders niet minder worden. De heer v. d. Ban: Het recht van obli gatiehouders wordt op te ingrijpende ma nier gewijzigd. Voorts acht spr. de houders van 8 pet. obligaties veel meer gedupeerd, dan de anderen. Kan aan hen niet 5 pet. worden toegekend? De voorzitter merkt op, dat dit voor de be trokken obligatiehouders heel weinig uit maakt, terwijl het voor de Ijsfabriek een beduidend bedrag beteekent. He heer M. v. d. Lee onderstreepte ver volgens, dat de 8 pet. obligatiehouders jaren lang ten koste van de anderen hun 8 pet. hebben genoten. Is het billijk, dat zij nu toch nog hun bevoorrechte positie behouden, terwijl zij geen meerdere lasten dragen? De heer Scholten: Er zijn in den loop der jaren door de Ijsfabriek obligaties inge kocht. Op grond waarvan? De voorzitter: Omdat de voorwaarden ons daartoe het recht gaven. Waarde der gebouwen. De heer Roos informeerde vervolgens naar de taxatiewaarde van de gebouwen. De voorzitter: Die vraag is vier jaar ge leden ook gesteld. Van week- of maandwo- ningen kan mogelijk de waarde worden op gegeven maar ten aanzien van industrieel terrein is het moeilijk een waarde te noe men. Notaris Wijsenbeek lichtte dit nog nader toe. De hypotheek was veel te hoog en er is afgelost inoeten worden. Maar er zijn accep tabele voorwaarden verkregen. Zelfs de beste taxateur kan vandaag niet de waarde bepalen van een dergelijke fabriek en een dergelijk terrein. De heer Bosman; Bij liquidatiebalansen moet men rekening houden met de vraag: Wat brengt het op de veiling op. Wat zal de waarde zijn van terrein en machines? De waarde der machines wordt dan per kilo voor oud ijzer gerekend. Wie een dergelij ke balans onder oogen zou krijgen liet een ander geluid hooren. Een zaak met zekere vooruitzichten als deze mag men niet gaan beschouwen als een zaak die morgen in liquidatie is. Het is de kunst om het juiste midden te houden tusschen de opbrengst op een publieke veiling en de inkoopwaarde. Hier is het doel nagestreefd, dat het bedrijf moet blijven draaien. De heer Schmidt constateerde vervolgens, dat een reëele zekerheid voor de 40 pet. niet aanwezig is. Een mogelijkheid is, om de zaak te liquideeren, een andere, dat in het bestuur volledig vertrouwen wordt gesteld, wanneer dit verklaart, dat het werkelijk een rede lijke kans ziet om obligatiehouders in de toe komst te voldoen. Wordt dat laatste aange nomen, dan zijn alle verdere voorstellen bijzaak. Geen lapmiddel. De heer van Hal: Als wij van meening wa ren, dat 't slechts een lapmiddel betrof, wa ren wij met dit voorstel niet gekomen. Maar de toestand hangt niet alleen samen met fri- gidaires e.d., maar ook met warme zomers en met de tegenwoordige tijdsomstandigheden. De resultaten van de afgeloopen vier jaren nagegaan hebbend, hebben wij gemeend met deze voorstellen te mogen komen. Ten slotte werd de vergadering verdaagd tot 4 December. Dan zal de vergadering kun nen beslissen met een meerderheid van twee derde van de gedeponeerde obligaties. De directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst vesMgt er de aandacht op, dat de kostelooze inenting tegen diphtherie van gemeentewege za1 plaats vinden op Woensdag 22 November a.s., des namiddags tusschen half drie en half vier, in de openbare school voor voorberei dend onderwijs, Oranjeboomstraat 295. Daar de enting drie weken later herhaald moet worden om in voldoende mate onvat baarheid te kunnen geven, zal de tweede enting plaats hebben op Woensdag 13 De cember a.s., terzelfder plaats en op hetzelfde uur. Circulaires zullen huis aan huis worder uitgereikt in het stadsgedeelte, begrensd door Maashaven, Putschelaan, 2e Rosestraat. Mallegat, Niewe Maas (met inbegrip van Noordereiland). Echter zijn ook andere kin deren dan zij, die in bedoelde stadswijk wo nen, welkom. Voor de enting komen in aanmerking alle gezonde kinderen op den leeftijd van 1 tot ongeveer 10 jaar, tenzij zij reeds diphtherie gehad hebben, of daartegen volledig werden geënt. Inlichtingen zijn verder te krijgen aan het Bureau van den Gemeentelijken Geneeskun digen- en Gezondheidsdienst, Vrëdehofweg 30 (telefoon 25000). Het programma voor het ledenconcert der Sociëteit Harmonie te geven op Woensdag avond 29 dezer onder leiding van prof. dr Willem Mengelberg zal de volgende werken bevatten: Ouverture „Rosamunde" van Schu bert; Unvollendete Symphonie van Schu bert; Variaties op een Hongaarsch Volkslied van Kodaly; Pianoconcert van Tschaikowsky Als solist zal optreden Nikolai Orloff. 't Zuid en Alle Neune, de jonge en de oude rivalen, hadden weer hun periodieke ont moeting in den Van Meel-beker. De eerste helft had plaats op de banen van *Tivoli", het kegelhome van Alle Neune. De verwachting was wel, dat A.N. de leiding zou nemen en dat is ook geschied. Of deze voor sprong groot genoeg is om straks overwinnaar te blijven, mag betwijfeld worden. Alle Neune wierp 580 en 557, totaal 1137 waar 't Zuid 523 en 568. totaal 1091, tegenover plaatste, zoodat Alle Neune leidt met 46 hout Donderdag 7 December heeft de tweede helft van den wedstrijd plaats op de banen van 't Zuid in „Modern". De personeele resultaten van de leden van 't Zuid waren: 1. Bekker 237. 2. Lindenhof 218 3. Rensink 209, 4. Van Gelder 208, 5. Aarsbergen 206, 6. De Jong 199, 7. Zöllner 191, 8. De Ko ning 188, 9. Breeman 168. De Alle Neuners wierpen: 1. Van Leeuwen 241. 2. Borkus 235, 3. Strack van Schimdel 231 4. Koster 220, 5. Vreugdenhil 205, 6. Burcksen 200. 7. De Willigen 190. 8. Botzen 185, 9. Wind- meiier 1R2. 10. v. d. Meiracker 181, 11. Lafleur, 12. De Heer 159. Aangiften van 18 November. BEVALLEN: H. J. A. Hogervorstv. d. Assem I d. C. van DeijkVijgenboom d. J. W. van Offeren—Meijer z. M. J. T. HUgemann—van Gaaien d. W. de KreekGroenewegen d. N- J. M. Louwhoff—Opmeer d. J. UlemanB«ns d. J. C. Stuijvenbergvan Loimmel z. M- v. d. MeerendonkJeanson d. A. P. S»- Kleijn d. J- W. Hagendoorn—Lefei z. —,jsaeu v. d. Velde—Kleijn z. P. Hooijmeijer^jj ate in z. R. W. Jansenv. d. Berg z-~Z3 d' U SchotNesse z. P. van BoxtelDek A. van Dijk-Hozeman z. - W. L. pe^rs-van Efïeren z. M. A. Bruin—Brouwer OVERLEDEN: J. Heljkoop gescb- W" *-■ den Toom 59 j. c. M. Hageraatfl ^r' J- H. Heijberg 54 j. M. Lockhorst vr- v' Vitters 60 jaar. Aangiften van 20 N°vem^er- BEVALLEN: M. T. peelen-"®ar®ndts z. J. J. Corveleyn—van Houcke .J' Verhagen- Hoornweg z. T. Vermen' ^emantsverdrlet d. L. M. Bijl—Bos z. -r Anmv, Eendenburg— Zweinenberg d. C. Janssen z- M. Hermans—Meuiman M. K. Dijkgraaf- Pronk d. - A. H. Vissjf-*- d Berg z. M. J- Le Large—Kelder ™- Stuifzand—Prikker z. g. c. Hulsman v. Schjjndel d. M. A. J. WesselLtphuijsen A. E. FreeveEvertse d j. c. Bock§L 'V,r z. A. M. Augusti- nus—Veenstra C' M. de Haan—Potters d E v. d. Kraats-V. d LeUt z C. M. Blankensteln-Pmrer d. A M H. Dekkers- Jonker d. Jr" Y". ^ansRozema d. L« L,. V Willigen' Steenblok d. C. Hooijkaas—Hotjer z' P- Stam—Verplakke z. L. Spui)broek— Dentro z- A, MeulmeesterBorsboom z. H. v. d. Zwan—Cornmers z. P- A. Harreman— Ruitenbeek z N Blom_streefkerk d. M. Boogaart—Grtlnwald z. M. E. de Lange— Vermeij z. g America—Koogje z. C. J. VerweU—Groenendaai d. E. G. v. Heel—Wou ters z- J. A. Coster—Mulder z. J. v. d. WalGerretsen d. J. HenkensKarman z. A. M. v. d. Wilt—Kloet z. A. G. Verschoor- Melis z. n. v. d. LeerBacker d. H. Schneidweiler—Hofman d. J. H. Cieremans— Krijgsman z. C. Burgers—Bakker 2 z. C. A. J- HouthuizenBokhove d. J. Wapstra Kleingeld d. E. NossentNijs d. J. Paszt- Jerik—Weggeman z. P. de Lange—Carpelitter z- A. M. v. d. Schalk—de Klerk z. M. A. DoiepenhorstBaars d. J. W. v. d. Straaten Bouman d. A. AbbenbreekBedjjs d. H. L. K. SlootenBrendel d. T. M. Heerbaart— Rickhoff d. M. M. Goudswaard—HoutenbrinK ievenl. z. T OVERLEDEN- M. P. v. Veen, vr. v. F. J- Garen 61 j. J. I. Bakker, m. v. D. v. Mik 7 j. A. Stam, wedr. v. d. de Haf n_ ^v A Klaren 57 j. - B. J. Spruijt m. v. H. Ravenschot 87 M. Daniels, m. v. M. J. M. v. Schalk 47 j. OT. W. v. Assendelft, vr. v. H. J. Covers 55 j. A. v. Willigen, m. v. P. A. v. Driel 79 J. F. de Dreu d. 3 d. P. Cornelisscn vr. V, C. Schouten 62 j. G. Mulder ong. m. 23 j. H. A. M. Bouman ong. vr. 68 J. J- v. d. Wielen, wedr, v. M. Nelisse 82 j. - H. C. Visser, m. v. M. v. d. Graaff 55 j. - A. J. v. d. Heide, m. v. P. H. J. Veenhuijsen 64 j. A. J. T. v. Stuijvenberg, m v. A. C. Meeuwsen 54 j. A. v. d. Tol, wed. v. P. le Comte 75 J. C. J. Okker m. v. F. Bouma 48 j. L. den Boer, wedr. v. K. Zorge 78 J. E. Moerkerken d. 8 J. AUTOMAAT. Aan den gevel van het postkantoor is een automaat aangebracht voor het koopen van briefkaarten. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: A. Klootwijk 31 j. en A. J. v. Die 26 j. M. J. v. Geest 22 j. en P. v. Oosterhout 19 j. GEHUWD: M. v. d. Marei 27 j. en J. Haar 24 j. A. M. Voskamp 24 j. en M. v. d. Knijf 21 j OVERLEDEN: C. C. v. Toen 80 jaar. Ingevolge het bepaalde bij artikel 56, 2e lid der L. O.-wet 1920 is voor 1940 aan de R.K. school alhier, rijksvergoeding toegekend voor een tweeden onderwijzer van bijstand. Op 30 November zal het 50 jaar geleden zijn, dat de heer D. W. Brouwer in dienst trad bij Boele's scheepswerven te Bolnes. TENTOONSTELLING. De heer P. de Bel alhier behaalde op de pluimvee- en konijnententoonstelling van ,het Noorden" te Rotterdam met 21 inzendin gen 12 eerste- en 9 tweede prijzen. GESLAAGD. Voor het Middenstandsdiploma zijn ge slaagd de heeren J. p. Albers, C. Dijkshoorn, A. Broek, D. v. d. Valk, M. v. d. Bos en J. v. d. Zwet, alle leerlingen van den heer L. T. van Bree. DE STORM VAN ZONDAG. Door den Noordwesterstorm is het water Zondag buiten de keersluizen opgeloopen tot 2,10 meter boven N.A.P. Het Oosterhoofd liep geheel, en het Westerhoofd gedeeltelijk on- der water. Op de Nieuwe Haven stond OP eenige plaatsen het water op de kaae. de uiterwaarden stonden blank. Bij de Witte Badinrichting aan de Spoorhaven brak een groote meerpaal door het bonken van de inrichting, middendoor. Bij hoog water is 't afgebroken deel van den paal, dat nog in het water stond, door het gangboord van het bad gedrongen, waarbij schade aan de kleed kamers is toegebracht. Ook het fietsenhok op de Galgkade werd gedeeltelijk vernield. Verder moesten eenige heiningen, dakpan nen en schoorsteenen het in de stad ont gelden. DIEFSTALLEN. Door C. V. alhier, werd bij de politie aan gifte gedaan dat uit een Schuur, staande op het opgespoten lancj> liggende tusschen het terrein van de Sunlight en dat van de B. p. M. een hoeveelheid petroleum is ontvreemd uit een vat van 200 liter. Bij de politie is aangifte gedaan, dat uit kleeren, hangende in het kleedlokaal van de voetbaWereeniging „Sunlight", 3 portemon- naies waren gestolen, met een gezamenlijken inhoud van 8.—. DOOD GEVONDEN. Zondagavond om kwart over elf werd de 52"jarige J. W., gewoond hebbende Groen van Prinstererstraat alhier, dood gevonden voor de woning van zijn broer in de Kwa- kelsteeg. Uit het onderzoek dat de politie instelde, bleek, dat de overledene om ruim 10 uur zijn broer in zijn woning had gebracht en dat hij daarna, vermoedelijk bij het af gaan van de trap op een der laatste treden is gestruikeld en voorover met zijn hoofd op de straatsteenen was terecht gekomen met het noodlottig gevolg. Dr. Stoop kon slechts den dood constateeren. WATERPOLO. In het Sportfondsenbad te Schiedam speel de een H.V.O.-combinatie tegen Ronato uit Rotterdam. Uitslag 42 voor H.V.O. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Lijntje, dochter van C. van Opstal en J. Mooij, Baljuwstraat 22 Wil lem, zoon van R. Vink en J. B. Brons, K. Speelmanstraat 15 Gerhard W„ zoon van D. van der Linden en L. Maat, Errf"a 50 Tilly dochter van W. Lamers M. Breeman, Gr. van Prinstererstraat 30. Hendrik, zoon van H. E en J* Scheepmaker, Van Kinsbergenplaats 58. LOOP DER BEVOLKING. Het aantal inwoners dezer gemeente be droeg op 1 Januari van dit jaar 30695. Het vermeerderde door geboorten met 534, door vestiging met 1117, totaal 1651. Het vermin derde door overlijden met 198, door vertrek met H34' totaal 1332. Totale vermeerdering over de eerste 10 maanden van dit jaar 319. Het aantal inwoners bedroeg op 1 Nov. j.l. 31014. Vermeerdering in October 31. Aantal huwelijken in October 42. Alzoo is onze ge meente de 31.000 inwoners gepasseerd. Gisteren in den loop van den avond hebben inbrekers een bezoek gebracht aan de woning van den heer J. de Beer aan den Rotterdam- sche Rijweg. Zij hebben zich aan de achter zijde van het huis toegang verschaft. Een aantal sieraden wordt vermist. Van de daders is nog geen spoor gevonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 4