m Jeugdwerkloosheid DONDERDE "23 NOVEMBER 1939 en haar bestrijding. HET VERMISTE MEISJE HET BEZOEK VAN MINISTER SAP. EEN OLIFANTEN BABY Registratie wordt ondergebracht bij de arbeidsbeurzen. Meisjeswerk wordt onveranderd voortgezet. DE ENGELSCHE CONTRABANDE CONTROLE. Duizend gulden belooning uitgeloofd. Dinsdag lagen veertien Nederlandsche schepen te wachten. Meer intensief economisch verheer tusschen Nederland en België. PROVINCIALE STOOMBOOTDIENSTEN IN ZEELAND. Wacht eens Jimmy ik heb een verrassing voor je Jimmy ik doa mee fn do nrnnto I Rodeo" ik ga nu naar de kraal om me op een grooten stier te oefenen, misschien kan iii dat even aan miss de Vere aaan v«»4®H«n. maar niet zeggen dat ik je dat heb y verteld Er wordt binnenkort 'n groote „Rodeo" gehouden, onze cowboys doen mee I In zijn memorie van antwoord aan de Tweede Kamer zegt de minister van Sociale Zaken groote waardeering te hebben voor veel van hetgeen in een voorgaande periode op het gebied van de jeugdzorg is tot stand gebracht. Op onbekend terrein moest hier onder moeilijke omstandigheden pioniers arbeid worden verricht. Toch ontveinst de minister zich niet, dat aan een snelle uitbrei ding van sommige tot de jeugdzorg behoo- rende instellingen onmiskenbare nadeelen en gevaren verbonden zouden zijn geweest. Voor zoover zijn ervaring strekt, heeft de jeugdzorg, zooals deze aan het departement van sociale zaken is toevertrouwd, thans bovenal behoefte aan consolidatie en ver betering en moet zij zoo scherp mogelijk worden gericht op haar beperkte doelstelling, namelijk om de jonge werkloozen in dezen benarden tijd zooveel mogelijk tegemoet te komen bij hunne moeilijkheden, hen te steu nen en verder hun geschoktheid te bevorde ren om elke kans, welke hun geboden wordt om een plaats in het bedrijfsleven te verwer ven, te kunnen aangrijpen. Zij zal zich daar bij, om niet aan sociale waarde in te boeten, voortdurend moeten voegen naar de snel wisselende omstandigheden en behoeften op dit gebied. De minister heeft van stonde af aan het Standpunt ingenomen, dat de verdere ont wikkeling van 't jeugdwerk moet aansluiten bij het bestaande en dat getracht moet wor den geleidelijk de veranderingen aan te brengen, welke hij noodig oordeelt. De minister vindit het alleszins gemoti veerd, dat voor de verschillende vormen van jeugdzorg een aanzienlijk bedrag wordt uit getrokken, doch uiteraard zal de jeugdzorg in al haar geledingen wel met een verminde ring in den omvang der jeugdwerkloosheid rekening moeten houden. Een sterke uitbrei ding b.v. van het aantal kampen, welke in tijd van toenemende jeugdwerkloosheid, ondanks de onmiskenbaar daaraan verbon. den bezwaren, te verdedigen ware, zou on der andere verhoudingen geen doeil treffen en slechts tot desillusie kunnen leiden, duur zaam ten schade van het jeugdwerk. De jeugdregistratie. Ook de minister is van oordeel, dat een behoorlijke jeugdregistratie noodiig is om een algemeen overzicht te verkrijgen om- tient omvang en aard der jeugdwerkloosheid en daarmede een vasten grondslag bij het be ramen van maatregelen. Hij heeft voors hands de bestaande jeugdregistratie in een twintigtal plaatsen gecontinueerd, De bedoe ling is evenwel tot een ingrijpende veran dering te bomen. Hij heeft het voornemen om deze jeugdregistratie onder te brengen bij de arbeidsbeurzen en diaarbij na te gaan, in hoeverre het mogelijk is, daaraan tevens een speciale jeugdbemiddeling te verbinden. De mogelijkheid van nauwe samenwerking met de bureaux voor beroepskeuze en eventueel met de bureaux voor psychotechnisch onder zoek zal daarbij onder het oog worden ge zien. Het ligt in de bedoeling vervolgens, aan de 'Ihand van het verkregen materiaal, met de hulp van de afdeeling jeugdzorg van het de partement, regelmatig onderzoek te doen naar de samenstelling van de groep jeugdige werk loozen en de oorzaken van het verloop der j eugd werkloosheid. Hij hoopt langs dezen weg binnen niet al te langen tijd en ten koste van betrekkelijk matige financieele offers een overzicht te verkrijgen voor het gansche land van den omvang en de ontwikkeling der jeugdwerk loosheid. Aan het kampwerk zal nadere aandacht worden geschonken en wel in het bijzonder In dezen zin, dat meer naar inrichting van zoogenaamde vakkampen zal worden ge streefd. Nopens de kosten van het kampwerk kan de minister mededeelen, dat het rijk aan eubsidie bijdraagt 5.57 per persoon per week. Nagegaan zal worden in hoeverre de be staande centrale werkplaatsen dienen te worden behandhaafd en verbeterd, opdat zij nog meer aanpassen aan de eischen, die door het bedrijfsleven worden gesteld. Daarbij zal rekening worden gehouden met de bijzondere omstandigheden van de streek, waarin een verkpiaats gei6gen is. In verband daarmede zal het wellicht noodzakelijk blijken, hier en daar de werk,Piaatsen beter te outilleeren of wel tot een an<iere werkwijze aldaar over te gaan. Ook met het ter hand nemen van werkobjecten zal worden voortgegaan. Het ligt aanvankelijk het voornemen, het werk voor de meisjes op den bestaanden voet voort te zetten. De meening van verscheidene leden, dat de jeugdzorg behoort te ressorteeren onder het departement ygn onderwi^, kunsten en wetenschappen, kan de regeerilnigi althans miss d Vere Dat hek pas openen als ik er goed opzit. k eens hier heb heerlijke choco lade. maar mee, 'n zalfje. Miss de Vere heeft u ons zien oefenen op de wilde stieren Waarom ziet u er zoo raar uit? Toe maar mijnheer. Copr 1938, Kinc Features Syndicate. Ine World rijft» reserve. der". Helaas heeft degene aan wiens aandacht dit voorval niet is ontgaan, niet het nummer van de auto opgenomen, zoodat de politie hieraan waarschijnlijk geen enkel houvast zal hebben. De kans dat het meisje over de grens is gegaan is zeer gering, gezien de zeer strenge grenscontrole door militairen en rijkspolitie met het oog op den internationalen toe stand. Nog kunnen wij melden, dat de man die zich Zaterdag voor het fictieve adres aan het Singel bevond waar de meisjes voor haar sollicitatie waren opgeroepen zich bij het bureau van de kinderpolitie heeft aan gemeld. Gebleken is dat hij volkomen bui ten de zaak staat en toevallig daar pas seerde, toen het meisje hem om inlichtingen vroeg over het adres, waar zij geen gehoor kreeg. Over de geheele stad heeft men eenige hon derden van deze instellingen gecontroleerd en gistermorgen vroeg heeft de hoofdcommis saris een afzonderlijk rapport op zijn bureau gevonden van ieder logementje, hoe klein ook, dat zich in Amsterdam bevindt. Alle rechercheurs in de geheele stad een kleine tweehonderd in aantal hebben de order gekregen, dat zij voor deze controle present moesten zijn. Over de resultaten van deze controle, die, behalve in Amsterdam, ook in de andere voornaamste steden des lands is voor zooveel betreft de speciale zorg voor de jongere werklooze arbeiders, niet deelen. Niettemin meent ook de minister, dat een duurzame samenwerking tusschen beide de partementen nuttig kan zijn, in het bijzonder voor zooveel betreft de bevordering van de vakbekwaamheid der jeugdige werkloozen en de verzorging der cultureele belangen. Hij vertrouwt, dat deze samenwerking spoe dig haar beslag zal krijgen. In dit verband is het hem een genoegen den leden, die het zouden betreuren, indien het rijk voortaan geen subsidie meer zou kunnen verstrekken aan cursussen voor vol wassen werkloozen, gelet op de veranderde omschrijving van artikel 124, te kunnen mededeelen, dat zoodanige verandering niet in het voornemen van de regeering heeft gelegen. Bij nota van wijzigingen wordt hierin voorzien. Familieleden van de 18-jarige Johanna de Nigtere, die sedert Zaterdagmiddag wordt vermist, loven een belooning van duizend gulden uit voor de(n)gene, wiens (wier) aanwijzingen of inlichtingen leiden tot den terugkeer van het meisje naar haar familie. Zooals bekend, is het meisje het laatst gezien bij de arbeidsbeurs aan de Passeer, dersgracht, waar men haar en nog twee an dere meisjes ter sollicitatie het adres van een confectie-atelier aan den Singel had opge geven. Of zij al dan niet aan het opgegeven adres is geweest, is niet bekend. Wel vertelde een der twee meisjes, die onverrichter zake naar huis zijn teruggekeerd, dat er een man, die op haar den indruk van een zeeman had ge maakt, in de buurt van de woning had ge staan, die op haar was toegekomen toen zij aanbelde, en had gezegd: „Ik zou maar ver der gaan ze zijn zeker niet meer aan wezig". Controleeren van hotels en lege rtenten. Het politieapparaat, dat eerst zoo traag op gang is gekomen voor de spoorlooze ver dwijning van het achttienjarig dochtertje van den Amsterdamscjien winkelier de Nig tere, uit de Bilderdijkstraat, is thans op volle toeren gekomen. In de hoofdstad is o.a. ook de mobiele brigade bij het opsporingswerk ingeschakeld, Deze brigade, bestaande uit een achttal rechercheurs, is, zooals men zich zal herin neren, eenige jaren geleden in hèt leven ge roepen in een tijd, waarin nogal veel van dergelijke onverklaarbare misdrijven voor kwamen Bij ernstige zaken worden deze heeren op het appel geroepen en het feit, dat zij gisternacht de rechercheurs van ae bureaux Singel, Warmoesstraat en Leidsche Plein hebben geassist.eerd bij de algemee- ne hotelcontrole, die over de geheele stad is gehouden, toont, evenals de controle zelf wel duidelijk aan, dat het de politie thans de hoogste ernst is geworden Deze hotelcontrole is geen sinecure. Er zijn in een rayon als dat van het bureau War moesstraat bijv. een 140 hotels en logemen ten, waaronder de noodige obscure gelegen heden, zoodat het recherschecorps van de bureaux in de binnenstad bij een zoo dringen den maatregel wel eenige assistentie behoeft. Op 21 November lagen er 90 neutrale schepen in de drie Britsche contole-bases, waarvan 50 minder dan een week. Van de 14 Nederlandsche booten lagen er 6 reeds langer dan een week en van de 21 Noor- sche 5. Van officieele zijde wordt verklaard, dat over de periode van 1218 November zeven Nederl. booten binnen 14 dagen con trabande-onderzoek de reis konden voort zetten. Dit waren de Sibajak, Alchiba, Emmaplein, Rotterdam, Statendam, Oost plein en Westplein. De audiëntie van den Minister van Wa terstaat zal in plaats van op 1 December, plaats hebben op 8 December a.s. De regeeringspersdienst meldt: De minister van Economische Zaken, mr. M. P. L. Steenberghe, heeft gisteren in zijn kabinet een onderhoud gehad met den Bel gischen minister van Economische Zaken, den heer G. Sap. De besprekingen hadden ten doel de mo gelijkheden van een meer intensief econo misch verkeer tusschen beide landen onder het oog te zien. Johanna Elisabeth de Nigtere, het vermiste Amsterdamsche meisje. gehouden, kunnen wij uiteraard nog geen mededeelingen doen. Er blijkt echter wel uit, dat men thans na verloop van vier dagen, het uiterste middel te baat neemt, om niet alleen het vermiste meisje, maar ook den eventuee- len dader van de ontvoering, want hieraan begint de politie hoe langer hoe meer te den ken, op te sporen. De leiding van het geheele onderzoek is op het oogenblik in handen van den commissa ris van het bureau Warmoesstraat, den heer W. Schreuder, die reeds verschillende huis zoekingen in de afgeloopen dagen heeft laten verrichten, tot dusverre nog zonder resultaat. Ook zijn verschillende gegevens gerappor teerd door burgers, die zich in verband met wat zij in de bladen hebben gelezen, gebeur tenissen herinneren, die mogelijk licht in deze ondoorgrondelijke zaak kunnen bren gen. Een auto, die Zondag in Zuid reed, heeft o.m. de aandacht van voorbijgangers getrok ken, die daarin een meisje zouden hebben gezien in gezelschap van eenige mannen en dat luid geroepen zou hebben: „Moeder, Moe- Onderzoek naar het mijnengevaar. Nu het mijnengevaar op de Zeeuwsche wa teren grooter dreigt te worden, hebben Ged. Staten van Zeeland het nogmaals noodig ge oordeeld zich er van te vergewissen, of de provinciale stoombootdiensten op den be staanden voet gehandhaafd kunnen blijven. Blijkens van militair deskundige zijde ver kregen inlichtingen levert het uitoefenen van de verschillende diensten op de wijze als tot dusverre geschiedt, noch voor de passagiers, noch voor het personeel vooralsnog eenig ge vaar op. Het circus Strassburger te Amsterdam werd ver rast met de geboorte van 'n olifanten-baby. Mama olifant met haar spruit.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1