ur r 0%^ ibi^ÖTUKKLn Weerverwachting.. STADSNIEUWS. ROTTERDAM. MX5NDAG 27 NOVEMBER 1929 DE WINKELS MOGEN TOT 10 UUR OPEN BLIJVEN RUITJES VAN AUTOMAAT VERNIELD. HENGELEN. ned. r. k. handelsvereeniging „ST. CHRISTOFFEL". R. K. RAADSFRACTIE. VISSCHERS DOOR STORM OVERVALLEN. KETHEL. DE MAASTUNNELBOUW. BURGERLIJKE stand. kleibulten bu de singelkerk. WAARSCHUWING JAARVERGADERING VAN DE Z. H. VER. „HET GROENE KRUIS" AFD. KETHEL EN OMSTREKEN. Het leggen van het eerste tunnelstuk. R.K. ZUIDER GEMENGD KOOR. DE PICKWICK-CLUB. DE METAALINDUSTRIE. Duurtetoeslag gevraagd. ROTTERDAM ALS HANDELSHAVEN. HET GRAALKOOR. Plechtige toetreding tot de Katholieke Actie. KNAAP BEROOFD. landmijn ontploft. diefstallen, enz. Speciaal nummer van de Kdamsche Havenkroniek. DIEFSTAL BIJ DE MAASTUNNEL- WERKEN. X -- - m m Voor het geheele land: Aan van- kelijk stormachtige tot krachtigen meest Westelijke wind, later waar- 1 schijnlijk afnemend en krimpend, betrokken tot zwaar bewolkt, tij- delijk opklarend, nu en dan regen, jf iets kouder. Geseind van De Bilt 27 Nov. te 8.35 uur aan alle posten: Storm- 1 sein neerhalen. Blijft op uw hoede. 1 Geseind van De Bilt 27 Nov. te 1 10.50 uur aan de posten van IJmui- 1 den tot de Belgische grens: Wordt 1 verwacht storm uit het Zuid-Wes- 1 ten met ruimenden wind. Geseind van De Bilt 27 Nov. te fj 12.10 uur aan de posten van IJmui- j§ den tot Delfzijl: Wordt verwacht i storm uit het Zuid-Westen met ruimenden wind. E Voor de wielrijders. ff DINSDAG. Zon op 7.43. Zon onder 15.52. Maan op 17.43. Maan onder 8.51 1 Wielrijders lichten op van 16.22 1 tot 7.14. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. AUTODIEVEN HEBBEN PECH. BETALING VAN OPGEVORDERDE MOTORVOERTUIGEN. De Commissaris van Politie te Schiedam maakt bekend, dat vanaf heden tot en met Woensdag 6 December a.s., met uitzondering van Zondag 3 Dec., de winkels tot 's avonds 10 uur geopsaad mogen zijn. Door mej. J- V., Broersvest 50 alhier, werd bij de politie aangifte gedaan, dat van een aan haar winkelpand bevestigde automaat 5 ruitjes zijn vernield en de inhoud werd ont vreemd. De politie heeft de zaak in onder zoek. De S. H- v- de Alfer hield Zondag 26 Nov. haar concours in de Nieuwe Haven. De uit slag was als volgt: 1 A. J. Bockkom met extra prijs; 2 W. Verhaeren; 3 W. Koot; 4 W. Som- mers; 5 J- v. d. Heiden. De afdeeling Schiedam van bovengenoem de vereeniging zal een ledenvergadering hou den op Donderdag a.s., des avonds te 8.30 uur in „de Amstelbron", Broersvest 13. De pun ten van behandeling zijn o.m.: Lezing van Rector Coppens, met zijn interessant onder werp „de Oxfordbeweging"; Wat verder nog ter tafel kan worden gebracht; Rondvraag, Sluiting; Verpoozingen naar wensch. Om 7.15 uur heeft de eerste bijeenkomst plaats van een Studieclub. Nogmaals wordt er op gewezen, dat alle stukken van particulieren, instellingen, ver- eenigingen enz., welke bestemd zijn voor de R. K. Raadsfractie, moeten gezonden woi den aan den secretaris der fractie, den heer A. J- C. van Oppen, Hoogstraat 182. Indien dit practisch mogelijk 'S en het onderwerp zich daartoe leent, zende men de stukken in negenvoud toe, zoodat ieder lid der fractie hiervan kennis kan nemen. Het s.s. „Spaarndam" van de Holland'A merika-Lïjn, dat voor de Engclsche kust op een mijn is geloopen. Zaterdagavond laat is op den Nieuwen Waterweg de 18-jarige P. van H. uit Schie dam met zijn bootje op een strekdam ge worpen en ternauwernood aan den verdrin kingsdood ontsnapt. De boot werd vernield. De jongen wist zwemmende ter hoogte van den vuilverbrandingsoven van Maassluis den oever te bereiken. Hij begaf zich in den nacht naar het politiebureau te Maassluis, waar hij onder de dekens gestopt werd. Zijn ouders werden van het gebeurde in kennis gesteld en kwamen den jongen Zondagochtend af halen. Hij was Zaterdagmiddag van Schie dam vertrokken om op den Waterweg te gaan visschen; in den avond werd hij door den storm overvallen. GEBOREN: Huig, zoon van A van der Ent en A. van Es, Nassaulaan 75 Johannes A. M., zoon van U. Elgers en J. M. Tuinder, L. Singelstraat 17 Gerardina B. G., dochter van H. van de Pas en H. Wessel, Boerhave- laan 1 Cornells J., zoon van J. H. van Doesberg en H. van Oers, L. Singelstraat 104 Een als levenloos aangegeven kind van J. van Tilborg en P. Schuitman, Lennepstraat 32. J. van (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie. Verzoeke beleefd opname van het vol gende. Er bevinden zich reeds eenige maanden nabij de Singelkerk enkele kleibulten, die genoemd stadsbeeld wel wat erg ontsieren. Het is bedoeld voor luchtbescherming, maar ondergeteekende beklaagt de menschen, die daar een toevlucht moeten vinden in tijd van nood, buiten het gevaar, dat men nu heeft (met dit natte weer) van uitglijden op het langs loopende trottoir, is het bovendien allesbehalve stadsverfraaiing. Vertrouwende dat de verantwoordelijke instantie, daaraan haar noodige aandacht zal hoctprlpn Met dank voor plaatsing. Hoogachtend, J. A. v. S. Noot der Redactie: Wij zijn het niet heelemaal eens meiden geachten inzender. Wij krijgen echter den indruk dat hij de raadsverslagen in ons 'et nauw keurig leest. Had hij het v g van de laatste raadsvergadering van 18 Nov. j.i. gQ_ lezen, dan had hij geweten, dat de burge meester ten aanzien van het afwerken der aehuilloopgraven had verklaard, „dat het niet gereed zijn van de schuilloopgraven niet de schuld is van den aannemer. Door den minister is bepaald dat afwerking als Rek king enz. door jeugdwerkloozen moet ge schieden zeventien schuilloop- ?n werkverschaffing .fge-e,« moeten worden. Er wordt ree gewerkt, men kijkt hiervoor maaI® de loopgraaf aan den kop van de Plantage en die op de Koemarkt. Deze zijn keurig a g - werkt. Alles gaat nu eenmaal niet tegelijk. Er wordt aan gewerkt. Dat er op enkele plaatsen door het vele regenen modderplas sen ontstaan, is buiten ieders schuld. Een bouwwerk brengt nu eenmaal altijd uitgra- vingen nise, waarbij het dan veelal niet mogelijk is de straat schoon te houden. B(j of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van hef Gemeentebestuur. De aandacht van de aangeslotenen op de drinkwaterleiding der Gemeente Schiedam wordt gevestigd op de bepaling van de Ver ordening op de levering van water, volgens welke de verbruiker verplicht is de water meter te beschermen tegen vorst, door af dekking uitsluitend met droge voor den meter onschadelijke stoffen. Het verdient tevens aanbeveling reeds thans de afsluiter bij den watermeter op gangbaarheid en dichtheid te beproeven. Met nadruk wordt er aan herinnerd, dat vorstschade aan meters voor rekening van de verbruikers wordt hersteld. Gemeente Drinkwaterleiding Schiedam. Gisteravond had in gebouw de Vriend schap de jaarvergadering plaats van de afd. Kethel der Z. H. Vereeniging „Het Groene Kruis". De voorzitter de heer S. J. Poot opende deze vergadering met een welkom tot de aanwezigen in het bijzonder. Dr. v. d. Kuy en Zuster van Dijk. Na voorlezing der notulen werd door Dr. v. d. Kuy behandeld de beschrijvingsbrief van de algem. vergadering van de B. H. Vereeni ging waarbij werd besloten het voorstel der Afd. Barendrecht te steunen, hetwelk zich Uitspreekt tegen verhooging der contributie aan de Z. H. Vereeniging, hetwelk deze ver eeniging van 10 op 11 Vi cent per lid wil brengen. Dr. v. d. Kuy werd afgevaardigd naar deze vergadering met de heer S. J. Poot als plaatsvervanger. In 'het jaarverslag maakte de secretaris de heer Ruys melding van de vooruitgang der vereeniging, alsmede van het aanstellen van een wijkzuster in samenwerking met het Wit Gele Kruis. De begrooting 1940 zooals deze door het bestuur werd voorgesteld is ongewijzigd aangenomen. De inkomsten waren begroot op 1125, de uitgaven op 534, saldo 591. In de postuitgaven is betrokken een bedrag van 100 voor de wijkverpleging, hetwelk de voorzitter op deed merken, dat het stre ven moet zijn dat deze afd. financieel los moet komen van Het Groene Kruis en hij opwekte het ledental voor wijkverpleging uit te breiden. Door de aanneming van de gewijzigde statuten in een vorige vergadering was een geheele bestuursverkiezing noodig. De hee- ren J. de Jong en C. C. Ruys deelden mede, niet meer in aanmerking te willen komen voor lid van het bestuur, terwijl besloten werd het bestuur met 1 lid uit te breiden. Na stemming is het bestuur thans saamge- steld uit de heeren S. J. Poot, J. J. Roden burg, J. Quartel, J. M. Schmidt, A. Kwant, B. van Noordennen en K. E. Horn. Uit de controlestaat bleek, dat alle ver- plegingsartikelen in goede welstand en in ruime mate aanwezig zijn. 93 Maal werd dit jaar van verschillende artikelen ge bruik gemaakt. Met groote waardeering sprak hierna de voorzitter over het werk der wijkzuster en aan den hand van een staat bleek dat zuster van Dijk had bezocht 55 patiënten met 470 bezoeken, 106 zuige- lingen met 403 bezoeken en 15 kraamvrou wen met 257 bezoeken. Bij de rondvraag werd onder meer door Dr- v- d. Kuy geïnformeerd of het bestuur kennls droeg van plannen voor bloedtrans fusie alhier daar Dr. v. d. Kuy hier omtrent aangesproken was> en een schrijven v&n het 00 d^estuur van deze dienst ontvangen had, alsof plannen reeds in vergevorderd stadium waren. Op een ontkennend antwoord van het bestuur in deze, zeide Dr. v. d. Kuy zich hier omtrent nader met het hoofdbestuur in verbinding te zullen stellen. Hierna werd de vergadering gesioten. GEMEENTERAAD. De Burgemeester der gemeente Kethel en Spaland heelt de leden van den Raad opge- oepen tot het houden van een vergadering op Donderdag 30 Nov. 193^ des namiddags 3 uur. De agenda omvat 0.m.: Voorstel van B. en W. tot het verleenen van brandstoffen-toeslag aan werkloozen en kleine grondgebruikers. Idem tot ruiling van ™®8en met de ge meente Vlaardinger-Ambacht. Idem tot verleenen van eervol ontslag aan Jhr. Mr. M. W. C. de Jonge te s Gravenhage, als agent der Arbeidsbemiddeling, met ingang van 18 September 1939. Benoeming van een agent der Arbeidsbe middeling. Idem tot het inrichten van het boven- yoorlokaal der Openbare Lagere School tot Ontvangerskantoor. Idem tot het verleenen van medewerking tot uitbouw van de R. k. School. Idem tot continueering van de verhuur van de woningen Schiedamscheweg nos. 38 en 48. Behandeling bezwaarschriften schoolgeld en hondenbelasting. L. T. B. In de gehouden gemeenteraad van Vlaar- dinger-Ambacht is op een ingekomen schrij ven van den L.T.B., afdeeling Kethel voor de door haar te geven 2-jarige tuinbouw- wintercursus, 'welke aldaar wordt gegeven, met algemeene stemmen besloten om voor 't cursusjaar 19391940 een subsidie van 35 te verleenen. Volgens het opgesteld programma zal hedennacht te drie uur bij opkomenden vloed het eerste tunnelstuk uit de Waal haven worden versleept naar de rivier en verankerd worden voor het ventilatiege bouw aan de Parkkade, alwaar Woensdag de definitieve zinking zal plaats vinden. Dit transport zal uitgevoerd worden door de N.V. Stoomsleepdienst v.h. v. P. Smit jr. Niet minder dan 9 sleepbooten zullen deelnemen aan dit werk, dat zal staan om der de persoonlijke leiding van den direc teur, den heer G. C. Nuy. Te vijf uur hoopt men met het caisson voor het ventilatiegebouw te zijn, alwaar het 16.000 ton wegende betonnen gevaarte aan ankeraken zal worden gemeerd. Het staat evenwel nog niet definitief vast dat dit transport hedennacht zal plaats vin den. Er is namelijk nog een secundaire de pressie op komst, welke ofwel over Neder land ofwel over België haar weg zal nemen. Mocht het eerste het geval zijn, dan zal het werk worden uitgesteld. Volgende week zullen de laatste drie tun nelcaissons uit de Heijsche haven naar de Waalhaven worden versleept. Een ïnooi geslaagde eerste uitvoering. Het „R. K. Zuider Gemengd Koor" heeft in de aula der H. B. S. aan het Afrikaander plein zijn eerste uitvoering gegeven en ze was van een dergelijk gehalte, dat kon wor den vastgesteld, dat dit nieuwe koor onder leiding van zijn dirigent W. Smits een goede toekomst tegemoet gaat. Niet dat alles reeds in de perfectie was wat van een jong koor ook niet kan ver wacht worden, maar de verschillende wer ken, welke werden uitgevoerd bewezen, dat serieus is gewerkt, dat de leden zich met volle toewijding geven en dat de leiding in handen is van een dirigent, die groote paedagogische eigenschappen bezit, een koor weet te vormen en ook weet te laten zingen Wat vóór alles opvalt is de beschaafdheid van klank. Om een paar voorbeelden te noemen: de „Serenade van een landsknecht" van Orlando dl Lasso en niet minder het mooie veel eischen stellende „Caelestis urbs Jerusalem" van DIepenbrock kregen een vertolking, welke zeer hoog te loven viel De zuiverheid liet zoo goed als niets wenschen, er waren gevoelige schakeering en een mooi gebonden samenzang. Er kan nog meer spontaneïteit, maar van-binnen-uit zingen komen, waardoor de voordracht aan zegging zal winnen en de vlakheid van klank, welke nu nog al eens merkbaar was, zal verdwijnen. De totaal indruk, welke de zang van dit koor geeft, verdient groote waardeering en houdt een mooie belofte in Hoofdnummer van dit concert was een compositie van den directeur: „Dageraad" voor gemengd koor, soli, strijkorkest en piano. Dit werk van grooten omvang getuig' van vakmanschap, kennis van zaken en warme muzikaliteit. Het heeft naast enkele minder geprononceerde fragmenten, prach tige gedeelten, welke getuigen van inhoud eerlijk gevoel en rijke fantasie. Smits be wijst in dit werk, hoe hij niet alleen voor koor, maar ook voor solostemmen, strijkor kest en piano wee.t te schrijven en door goed overwogen afwisseling kleur weet te leggen en stemming te wekken. Een opmerking zou den we willen maken en wel deze, dat, naar onzen smaak, de tekst over het geheel ge nomen te veel mediteerend is behandeld: terwijl de woorden meermalen ongezochte aanleiding geven voor een meer enthousiaste bewerking en weergave. Aan het slot heeft de componist dit wel gedaan en een pakkend hoogtepunt weten te bereiken. Daar zat gloed en verve in. Al bij al een werk van mooie kwaliteit en beteekenis, dat een uitvoering kreeg met solistische medewerking van mevr. Brouwer, mej. van Waasbergen, Corn, van Munster, Jan van Kampenhout en Fr. Kuster aan den vleugel welke terecht zeer werd gewaardeerd en waarover de componist kan tevreden zijn. Hem werd on der hartelijk applaus een fraaie lauwerkrans aangeboden. Van Munster en mej. van Waasbergen zongen nog enkele liederen, waarbij dc tenorsolist vooral wist te treffen door de sentimentvolle weergave van twee prachtige liederen van Diepenbrock. De heer Smit was bij beiden een artistiek begeleider. G. Voor de leden der Rotterdaimsdhe V.U. gaf het Rcsidentie-Tooneel Zaterdagavond de eer ste uitvoering te dezer stede van Johan de Meesters tooneelbewerking der Pickwick papers van Diekens. Na de uitvoerige bespreking in ons avond blad van Maandag j.l., zouden wij slechts in herhalingen treden, wanneer wij spel en spelers nader onder de ioupe gingen nemen, De stampvolle Groote Schouwburg gaf bij herhaling blijk het gebodene te apprecieeren door gen nadrukkelijk en spontaan applau3 De Volksuniversiteit kan met voldoening op dezen avond terugzien. De secretaris der samenwerkende Metaal bewerkersbonden schrijft ons: De samenwerkende organisaties hebben zich tot de werkgevers in de Metaalnijver heid in Rotterdam, Hillégersberg, Schie dam, Vlaardingen, Overschie, Cap. a.d. IJssel, Krimpen a.d. IJssel en Bolnes-Slikkerveer gewend met een schrijven inzake de duurte Hierin wordt gewezen op de stijging van de prijzen van levensbehoeften voor arbei dersgezinnen, sinds Aug. jl., zooals deze ge bleken is uit de publicatie van het statistisch bureau der gemeente Amsterdam. De aandacht is er op gevestigd, dat de stijging zich nog voortzet en gevraagd is een zoodanigen duurtetoeslag toe te kennen, dat daardoor de stijging der prijzen wordt ge compenseerd. Op dit schrijven, dat werd verzonden aan alle werkgevers, die niet zijn aangesloten bij den Metaalbond, of betrokken zijn bij een collectieve arbeidsovereenkomst, is spoedig antwoord gevraagd. jPI!Tinil!II!l!lllll!lll!l!ll!!ll[|!lll!l!!lill!llllll!l!l|[!|l!lil||||!!lll|]||!!| J; „En hij, die vijf talenten faa-d ontvangen, trad naar voren bracht nog vijf andere ta lenten en zeide: Heer, vijf talenten hebt Gij mij gegeven; zie, nog vijf heb ik er bij ge wonnen." Met deze woorden sprak Pastoor Hubers uit Rhoon, de districtscommissaris van de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie, de leden van het bekende Graalkoor toe, bij gelegenheid van haar toetreden tot het groote leger dat door Paus Pius XI werl opgeroepen; het leger van de Kath. Actie. Staande onder haar kleurige vlaggen, be kroond door het Kruis zegden zij haar belof te; een eenvoudig gebeuren, een -groote daad. Het is steeds een heerlijke gedachte te we ten, dat ook onder onze jonge vrouwen per sonen zijn, die op zeer duidelijke wijze den zin van de parabel der talenten begrijpen enbeleven. Het Graalkoor, dat reeds zoo vele malen onder lei-ding van zijn dirigente Martha van der Putten een -groot' gehoor wist te boeien, zingt met zooveel natuurlijkheid en sponta neïteit omdat het bij de ontwikkeling van zijn natuurlijke talenten het bovenna tuurlijk goede weet te bereiken. Dit kwam weer eens tot uiting op dezen Zondagavond in de St. Lambertuskerk te Rotterdam, toen het het „Sub tuum presi dium' deed jubelen en het subtiele „Virgine Madre" zong ynet een teederheid, die van een groote liefde en toewijding getuigde, niet alleen voor haar geliefde zang, maar ook voor haar Hemelsche Moeder. Het was een bescheiden feestelijke gebeur, tenis, dat toetreden tot de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie, doch een niet onbelangrijke, Pastoor Hubers ze; het zoo treffen: „De Katholieke Actie is een eorps rijker geworden, dat zich tot taak heeft gesteld de Katholieke cultuur te stellen in dienst van het H. Geloof. Een rijke wasdom zij het streven van deze jonge vrouwen ge geven." Wie kan inlichtingen geven? Zaterdagmiddag omstreeks 4 uur werd de 9- jarige J. S., wonende op den Randweg, toen hij voor zijn moeder boodschappen deed, op het Breeplein aangesproken door een twee tal jongens van ongeveer 18 jaar en daarna door hen overrompeld. De knaap, die even tevoren een bankbiljet van 25 had gewis seld, had twee briefjes van tien en eenig klein geld in zijn jaszak geborgen. De twee jongens hebben zich ieder een bankbiljet van tien gulden toegeëigend en hebben de vlucht genomen. De Commissaris van Politie van het Bu reau Sandelingplein verzoekt hun, die inlich tingen kunnen geven, zich te vervoegen aan zijn bureau, afdeeling justitieele dienst. Militair gedood. Bij werkzaamheden voor de defensie er gens in ons land had een 24-jarige militair uit Rotterdam het ongeluk op een landmijn te trappen. De jongeman werd op slag ge dood. Een andere soldaat werd door den luchtdruk tegen den grond geslagen, doch bleef ongedeerd. In bewaring is gesteld de filiaalhouder L, B. v. B., die verdacht wordt van verduiste ring van ongeveer 50 ten nadeele van C J. aan de Adrianastraat. Ontvangen gelden zou hij niet hebben afgedragen. Aangehouden is de 40-jarige voerman H. J. F. E., die zich in den vorigen nacht op den Stadhoudersweg op verdachte wijze met een fiets occupeerde. By onderzoek bleek het rijwiel in Den Haag ontvreemd te zyn. De man is naar de residentie op trans- Port gesteld. In wel heel njoeilijke omstandigheden en in het vooruitzicht op een nog moeilijker toekomst verscheen deze dagen nummer 4 van de „Rotterdamsche Havenkroniek", uit gave van de Stichting Havenbelangen. De voorbereiding van dit nummer is natuurlijk ter hand genomen in tijden, waarin het voor de ondernemende Rotterdammers een genoe gen was te wijzen op de prachtige, moderne outillage van hun haven, door Vader Vondel, den Amsterdammer, in zijn „Lofgesangh over de wijdberoemde scheepsvaert der Ver- eenighde Nederlanden" voor drie eeuwen geleden reeds geprezen als ,,'t beroemt, 't vermaerde Rotterdam". De burgemeester, mr. P. J. Oud schreef op dit vierde nummer 'n woord vooraf, waarin hij zegt, dat Rotterdam terecht den naam verwierf van ideale doorvoerhaven, wanneer het gaat om den directen, machinalen over slag. Het meer individueele werk in de ha ven evenwel, de zorg voor het goed, voor iedere partij, ja voor iedere kist en Iedere baal afzonderlijk, de vakkundige behande ling op de kade> in loods en pakhuis, voor lederen goederensoort naar eigen aard en naar de behoeften van den handel. Kortom alles, wat de handelshaven het vertrouwen waardig maakt van verzender en ontvanger, vond ten onrechte nog niet een zelfde alge meene bekendheid. Rotterdam verdient deze niettemin ten volle. Er is een tijd geweest, dat de stedelijke overheid met strenge voorschriften en keu ren organisatorisch en prijsnegelend ook het werk in de haven leidde. Thans is het de „service" van de cargadoors- en stuwadoors- bedrijven, de scheepvaart- en handelsonder nemingen, de expeditiebedrijven en de vee- men, die maakt, dat verzender en ontvan ger, koopman en industrieel in het achter land en overzee in vol vertrouwen hun be langen aan Rotterdam kunnen overlaten. Na een terugblik geworpen te hebben óp vroeger eeuwen waarvan de oude pakhui zen aan de 16e én 17e eeuwsche havens nog herinneren, voert de Havenkroniek ons naar den opslag in de moderne haven met haar hall millioen M2 belegbare oppervlakte In pakhuizen, entrepóts en loodsen, met haar vijf silo's (waarvan een voor 64.000 en een voor 32.000 ton graan) en haar ruim vier honderd tanks met een gezanuenlijken in houd van 750.000 M3 voor den opslag van minerale en plantaardige oliën. Hiermede kan Rotterdam beschouwd worden als een der centrale pakhuizen aan de kust der we reldzee. Een reeks van prachtige en suggestieve foto's geeft ons dan een overzicht van de groote verscheidenheid van goederen, welke in de Rotterdamsche haven worden opge slagen en van de uiterst accurate en moder ne wijze waarop dit geschiedt. Ook de koel en vrieshuizen passeeren de revue, evenals de outillage, waarover Rotterdam beschikt op het gebied van wegen en meten, het be monsteren, verpakken en bewerken. Daarna wordt nog de aandacht gevestigd op de vee- men en entrepóts, welke Rotterdam vrijer dan een vrijhaven maken, op de koloniale stapelgoederen ,op de arbitrage en expertise, op de inschrijvingen en veilingen om te be sluiten met een korte verwijzing naar den belangrijken handel, waarvan het machtige bouwwerk van de nieuwe Rotterdamsche beurs mede getuigt. Een uitstekend verzorgd, goed gedocumen teerd nummer, dat in tempore opportuno zeker niet zonder wervingswaarde zou zijn. Nu moet helaas herinnerd worden aan de kernspreuk van het 17e eeuwsche Rotterdam sche zakkendragersgilde „Bemint den vrede", een kernspreuk, welke, gelijk de Burgemees ter in zijn voorwoord opmerkt, ons er aan herinnert, dat vakkennis en betrouwbaar heid alleen niet voldoende zijn om het han delsverkeer te doen gedijen. Daarvoor is te vens noodig dat de wensch die in dit oude motto staat uitgedrukt, in vervulling gaat, De politie te Gouda heeft een onderzoek ingesteld by een o-pkooper, die partijen oud ijzer zou hebben gekocht, dat van het terrein der Maastunnelwerken was ontvreemd. By het onderzoek bleek, dat de opbooper M. J. D., verscheidene malen groote hoeveel heden oud-ijzer had betrokken van twee broers, de schippers A. H. te Gouda en A, H., wonende Ouderkerk aan den IJssel, va rende op het schip „Koophandel". Ongeveer 300 K.G. ijzer is te Gouda in beslag genomen. De gebroeders hebben bekend zdoh aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Zi_ konden het yzer vervoeren, wy>l het sohlp herhaaldelijk in Rotterdam kwam en dan als extra-vracht een partij oudijzer meenam. De beide dieven zijn naar bier overge bracht. Tegen den opkooper D., diie al meermalen vonnissen wegens heling heeft gehad is pro cesverbaal opgemaakt. B. en W. stellen den Raad voor om in de gascontracten met Capelle aan den IJssel, Barendrecht en Heerjansdam den prijs ge lijk te maken aan dien, welke berekend wordt aan de ingezetenen van Rotterdam. Guur. jtormwaarschuwingsdienst. fH!IHIItll!l>lllll>IIIIIIIIIIIIII!llllllllllllilllllllllllllllllll!lll!lllll!l!lllia Dagelijks: Tivoll-Schouwburg, Wij ta Holland (Jong Nederland) 8 uur, Zondag ook 2 uur (volw.). 28 Nov.: Groote Schouwburg, Fidelio (Ned. Opera Ensemble), 8 uur. 1 Dec.: Groote Schouwburg, Italiaansche Opera-concert, 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 30 Nov. In: Grand: De zon gaat nooit onder (boven 18 jaar); Luxor: De groote leugen volw.); Studio: Car rière (boven 18 jaar); Thalia: 't Zit in de lucht; Scala: De spooktrein; Colosseum: De spooktrein en De kroegbaas (volw.); Prinses: De geheimzinnige dr. Citterhouse en De kroegzangeres (volw.); Corso: Havenkwar tier (volw.); Capitol en City: Jamaica Inn (boven 18 jaar); Arena: Tarzans verban ning; Centraal: Het masker van de spin (bo ven 18 jaar); Ooster: Kom je ook achter de tralies? en Alarm in de Middellandsche Zee (boven 18 jaar); Victoria: Drie razen de jockeys en Algiers (volw.); Asta: Het mysterie ontsluierd en De verlegen jonge ling (boven 18 jaar); Harmonie: Mr. Moto op 't eiland des doods en De bakvisch (bo ven 18 Jaar; Olympia: Vyf kwamen terug en De woestijn des doods (boven 18 jaar). Ci neac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia" (Schiedam- sche Singe) 65), dagehjks 1017 en 1922 uur, Zondags van 1217 uur (tot 1 Jan.) Kunstzaal Gebr. Koch,, Noordblaak 23, werken van A. J. Zwart (tot 7 Dec.). Rotterd. Kunstkring, werken van Toon Kel der Den Haag (tot 10 Dec.). Kunstzaal Implus W. de Withstraat 55, werken van Larenschen kunstschilder Willem Nordyk (tot 21 Dec.). Ons Huis, schilderyen en teekeningen van Rotterdamsche kunstenaars, beeldhouwwerk van Lucas Wensing, aarde werk van Gerrit den Blanken (tot 4 Dec.). Passage (t.m. Maandag) De Bandieten der Woestyn (boven (Dinsdag: Het biechtgeheim); (t.m. Maandag); De gebochelde van de Champs Elysées (boven Schiedam. gorilla en 18 jaar), Monopole: en Koning 18 jaar. SCHIEDAM, 27 Nov. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. MoutwUn. Moutwyn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling ƒ1,401,50 (niet officieel). In de Eendrachtstraat was een bestel auto van een der Rotterdamsche bladen, welke daar even onbeheerd was gelaten, ver dwenen. Er werd by de politie aangifte ge daan en deze kon, dank zy de Amsterdam- sche collega's vry spoedig opheldering bren gen. De Amsterdamsche politie meldde nl. dat er daar langs den weg een auto was ge vonden, in welker cabine twee personen een dutje deden, nl. de 18-jarige G. S. en de 20-jarige T. S., beiden wonende te Rotter dam. Ze hadden weinig plezier van hun autoritje naar Amsterdam beleefd, want daar aangekomen, kwamen ze tot de onaangena me ontdekking dat de benzine op was. Daar ze geen geld hadden, konden ze niet verder ryden en waren verplicht geweest binnen in de auto een slaapplaats te zoeken. Beide per sonen zyn ln bewaring gesteld. Een opname van den voor de Engelsche kust gezonken Britschen mijnenveger Aragonitewelke op een mijn liep en binnen enkele minuten is gezonken. Door den ontvanger der gemeente R'dam kan met ingang van Dinsdag 28 November a.s. worden overgegaan tot het betalen van de op 13 en 14 November l.L opgevorderde motorvoertuigen. De betaling kan geschieden per kas of bij oversehrhv'ne oer e)ro

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1