als velen Uwer stadgenooten: ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. MAANDAG 27 NOVEMBER 1939 Uw bijdrage voor luchtafweergeschut op gironummer 357284 (Stichting Luchtafweer Rotterdam en Omstreken) gewoon om de veiligheid van Uw stad, Uw gezin, Uw leven. Doe het dadelijk I DIE WALKÜRE. Stedelijke Opera uit Dusseldorp. NAVIGATIE IN OORLOGS TIJD. Causerie van hapt. ter zee b.d. J. A. Sonnenberg. Het netto-nadeelig slot bedraagt 1.352.140. EMEENTEREKENING 1933 SEL9KIP FRISO. GEM. ARBEIDSBEURS. HET PROGRAMMA VAN DE CINEAC. DE APOLOGETISCHE CONFERENTIES IN DE ST. HILDEGARDISKERK. VLIEGVELD „WAALHAVEN". KINDER VARIÉTÉ SHOW. GEM. VAKTEEKENSCHOOL. CURSUS IN APOLOGETIEK. JUBILEUM. BURGERLIJKE STAND- Gevraagde werkkrachten. (Zitting van Donderdag.) Hamsterende huisvrouwen. i De rechtbank heeft andermaal een aantal zaken behandeld) die betrekking hebben op overtredingen van de Hamsterwet. De 30-jarige vrouw P. H. van V. uit Din- telsas zou omstreeks het midden van Septem ber bij een winkelierster in Rotterdam heb ben gekocht 15 k.g. zachte zeep en 18 pakjes zeeppoeder, een hoeveelheid, welke grooter is, dan zij per week gewend is te gebruiken. Verdachte gaf het feit toe, doch beweerde, dat zij in het geheel niet de bedoeling had gehad, te hamsteren. Zij was gewend twee maal per jaar een vaatje zeep op te doen en toen zij in den winkel vernomen had, dat de verkoop van zeep nog vrij was, had zij er geen bezwaar in gezien, ook thans haar be stelling op te geven. De vertegenwoordiger van het O. M. merk te verdachte op, dat zij dienzelfden dag ook negen stukken toiletzeep gekocht heeft en dat men haar in een anderen winkel die hoe veelheid niet heeft willen geven, althans niet tegelijk zoodat verdachte driemaal drie stuk ken zeep heeft moeten koopen. Dat wijst toch op kwaden trouw. De toiletzeep heeft spr. niet ten laste willen leggen, maar de aankoo- pen op die verdachte manier hebben toch maar plaats gehad. De winkelierster, die als getuige werd ge hoord, verklaarde, dat verdachte wel meer een vaatje zeep bij haar gekocht had. Overi gens meende getuige in de courant te hebben gelezen, dat tot 3 October de verkoop van zeep geheel vrij werd gelaten. Zij had dit ook aan de verdachte gezegd. De vertegenwoordiger van het O. M. was van oordeel, dat in de bewogen dagen van September iedere huisvrouw geweten heeft, dat voor haar een moeilijke tijd dreigde. Zoo was het ook met deze verdachte, die moeite heeft gedaan, de moeilijkheden, die zij voor zag, zooveel mogelijk te beperken. In die dagen is er in de couranten steeds weer over distributie en hamsteren geschreven en ook in de radio-uitzendingen is aan deze dingen veel aandacht besteed. Verdachte kan er dus niet mee uit te beweren, dat zij van niets wist. Bovendien is er in den winkel nog over gesproken en dan bewijst de manier, waarop de toiletzeep gekocht is reeds afdoende, dat verdachte niet te goeder trouw was. Spreker, de ten laste gelegde feiten bewezen achtend, eischte 20 boete subs. 10 dagen hechtenis, met verbeurd verklaring van de in beslag ge nomen zeep en zeeppoeder. Eenzelfde straf heeft het O. M. geëischt tegen de 57-jarige winkelierster, C. K., die aan de vorige verdachte de groote hoeveel heid zeep had verkocht. De volgende verdachte was de 49-jarige A. B. V., die op 29 Augustus haar dochtertje had uitgezonden om zich een groote hoeveel heid rijst, bloem, suiker en zeep te verschaf fen. Verdachte beriep er zich op, dat zij haar dochtertje had uitgezonden> voordat er per radio bekend gemaakt werd, dat het verbo den was, zich meer van deze soort artikelen aan te schaffen, dan men gewend is per week te gebruiken. De vertegenwoordiger van het O. M. was van meening, dat ook dit verweer niet op gaat, omdat de wet reeds van Juli dateert en verdachte zelf kon uitmaken, dat na de af kondiging van de mobilisatie, er toestanden zouden ontstaan, waarop in de wet gedoeld wordt. Wat verdachte nog vlug zou weten machtig te worden, zou in geval van distri' butie en schaarschte aan anderen, die min der .handig" waren geweest, onthouden moeten worden. Ook in dit geval achtte het O. M. het ten laste gelegde bewezen. Het eischte 25 boete subs. 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslag ge. nomen voorraden. De 43-jarige H. B. had ook op 29 Augus tus haar voorraad willen aanvullen en daar toe aan haar leverancier een bestelling op gegeven van een groote hoeveelheid thee, cacao en pakken kaarsen. Verdachte gaf vol mondig toe, dat zij die voorraden met het oog op den internationalen toestand had in geslagen. Zij zou er niet bij hebben nage dacht, dat het in zulk een hoeveelheid koo pen op dat oogenblik niet meer mocht. Ook tegen deze verdachte luidde de eisch 25 boete subs. 10 dagen hechtenis, met ver beurdverklaring van de in beslag genomen voorraden. Tenslotte heeft nog terecht gestaan de 24- jarige winkelbediende M. A. B., die de be stelling van de vorige verdachte had uit gevoerd. Ook hij beweerde niet geweten te hebben, dat aflevering van zulke hoeveelhe den op dat tijdstip strafbaar was. Het was zooveel maanden slap geweest, zei verdachte dat men blij was, dat er weer eens iets ver kocht werd. Tegen hem vorderde hiet O. M. eveneens een boete van 25 subs. 10 dagen hechtenis Uitspraak 7 December. Doe gewoon stort gewoon want het gaat „STICHTING. LUCHTAFWEER ROTTERDAM OMSTREKEN- Reel. 87864MVS 78 tante was defect en aangezien verdachte blijkbaar moeilijk leven kan zonder zich door radiomuziek te laten opvroolijken, toog hij in den laten avond van 25 Juli naar de zaak van J. v. d. Horst in de Zoutmanstraat, waar hij op deskundige wijze een deurruit verwijderde, naar binnen klom en met een radiotoestel weer buitenkwam. In de woning van de tante had verdachte het toestel willen laten spelen, maar het was daarbij defect geraakt. Verdachte was een paar dagen later naar Rotterdam gegaan en op dezelfde wijze had hij zich toen toegang verschaft tot den radiohandel van G. A. Waisvisz aan den Nieuwen Binnenweg. In de etalage van dien winkel stond een radiotoestel van dezelfde constructie als verdachte in Den Haag had weggenomen en verdachte heeft uit dit toe stel de lampen, de accumulator en de anode batterij gehaald, teneinde met die voorwer pen het gestolen toestel weer bedrijfsklaar te maken. Nadat verdachte in het begin van Augus tus werk gevonden had bij een bouwwerk aan de Kortekade, had hij op den 5den van die maand, toen hij even van de telefoon mocht gebruik maken, van den winkelier C. P. v. Assenbergh, in een onbewaakt oogen blik een greep gedaan in de winkellade, waaruit hij tien rijksdaalders had weg genomen. De benadeelde winkelier had den diefstal spoedig gemerkt en de politie van een en ander in kennis gesteld, die het ge stolen geld in de nabijheid van het bouw werk in den grond begraven gevonden had. Er was over verdachte, die de feiten vol mondig toegaf, een psychiatrisch rapport in gewonnen dat tot de conclusie komt, dat ver dachte verminderd toerekeningsvatbaar moet worden geacht. De vertegenwoordiger van het O.M. heeft in verband met dit rapport verdachte's ver oordeeling geëischt tot 8 maanden gevange nisstraf met aftrek van den tijd in voor- loopige hechtenis doorgebracht. De verdediger, mr. B. J. Onderwater, heeft clementie gepleit. Diefstal van electrisclie energie. De 47-jarige koopman J. J. Z., recidivist en gedetineerd uit anderen hoofde, zou zich naar hem was ten laste gelegd, in het tijd vak van Juli tot September hebben schuldig gemaakt aan diefstal van electrische energie ten nadeele van de gemeente Rotterdam. Verdachte, die het feit bekende, doch zich beriep op zijn armoede, had op vrij inge nieuze manier een verbinding buiten den me ter om weten tot stand te brengen, waarmee het hem mogelijk was een electrische wasch- maohine aan te drijven. De vertegenwoordiger van het O. M„ mr. F. M. Wilbrenninck, merkte in zijn requisi toir op, dat dezje verdachte reeds zestien maal veroordeeld is, zoodat het niet past, nog eenig medelijden met hem te hebben. Spr. eischte 6 maanden gevangenisstraf. De verdediger, mr. G. F. C. v. d. Ende, die in zijn pleidooi aansloot bij het excuus dat verdachte voor zijn daad gegeven had, pleitte oplegging van een clemente straf. Uitspraken. Voor de Havenvereeniging „Rotter dam" heeft de Kapitein ter zee b.d. J. A. Sonnenberg Vrijdagavond in „Palace" een causerie gehouden over: „Navigatie in oorlogstijd". Jeugdige boefjes. De 18-jarige boekbinder J. L. D. uit Den Haag, gedetineerd, diens 17-jarige broer M. D. en een 16-jarige vriend Th. S., eveneens uit Den Haag, beiden gedetineerd in de Kindersluis, hebben terecht gestaan wegens diefstal van gereedschappen uit de keet op een bouwwerk en van chocolade, sigaren enz. uit een consumptietent, welke feiten de ver dachten volmondig bekenden. Mr. C. W. baron van Dedem, die het O.M. vertegenwoordigde, wees er op, dat de drie verdachten zich binnenkort nog in Den Haag zullen hebben te verantwoorden wegens dief stal van een auto. Diien wagen hadden de jongens weggenomen om er een plezierritje mee te maken doch hun onervarenheid ver oorzaakte een ongeluk, dat voor de auto heel slecht is afgeloopen. Spr. heeft tegen J. L. D. geëischt 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis door gebracht, tegen M. D. een tuchtschoolstraf van 1 jaar en tegen Th. v. S. een tuchtschoolstraf van 1 jaar en 4 maanden. De verdediger, mr. A. Bouman, was van oordeel, dat men hier te doen heeft met kwa jongensstreken. Pleiter wees op de over de verdachten uitgebrachte reclasseeringsrap- porten, die tot een- voorwaardelijke veroor deeling adviseeren en op de correctie, die zij reeds gekregen hebben, doordat zij reeds vier maanden van hun vrijheid zijn beroofd. Pleiter meent, dat met een voorwaardelijke straf zou kunnen worden volstaan. Een radiomaniak De 20-jarige glazenmaker A. F. A. v. D., gedetineerd, had in Juli van dit jaar, naar de vertegenwoordiger van het O.M., mr. F. M Wilbrenninck, opmerkte, een rare schaats gereden. Hij had in het laatst van genoemde maand ruzie gekregen met zijn moeder en het gevolg was, dat hij het ouderlijk huis De rechtbank heeft veroordeeld D. Z., 19 jaar, verfspuiter te Capelle a.d. IJssel wegens het veroorzaken van brand door schuld verdachte had op 12 Septem ber, toen hij werkzaam was in de meubel fabriek van J. G. Bouman te Capelle a.d. IJssel, met behulp van een brandenden luci fer een verstopte verfspuit weer in orde willen brengen, waarbij de lak, die met een vluchtige stof vermengd was, in brand is ge raakt en het vuur zich heeft medegedeeld aan het verflokaal in deze fabriek, dat ge heel is uitgebrand, waarbij nog gevaar heeft bestaan voor den verfspuiter T. P. Blad, die in verdachte's onmiddellijke nabijheid werk zaam was tot 7 dagen gevangenisstraf. J. D., 27 jaar, dienster, wegens overtreding van art. 102 van de Ongevallenwet ver dachte, die nadat zij in den nacht van 12 op 13 'januari van haar werk thuisgekomen was, ruzie had gekregen, waarbij haar een blauw oog was geslagen, had tegenover een ambtenaar van Raad van Arbeid doen voor komen, alsof haar dit letsel overkomen was toen zij op weg van haar werk naar huis, op de Spiegelnisserbrug was uitgegleden, waarhij zij met het gelaat tegen de brug leuning was terechtgekomen, zulks met de bedoeling een uitkeering te verkrijgen, waar op zij geen recht had tot 1 maand ge vangenisstraf. M. O., 21 jaar, fabrieksarbeider te Krimpen a d IJssel, wegens het veroorzaken van licha melijk letsel door schuld verdachte had op 10 Juli, toen hij eenige stukken hout, die hij gekregen had, over de schutting van de scheepswerf der firma Giessen gooide, de on voorzichtigheid gehad zich niet eerst te ver gewissen, dat zich niemand aan de andere zijde van de schutting bevond, tengevolge waarvan een vrouw door een stuk hout op het hoofd was getroffen, waarbij deze een hersenschudding had bekomen tot 25, boete subs. 25 dagen nechtenis. J. A. S., 29 jaar, landbouwer te Stellen dam, die terecht gestaan had terzake van overtreding van de benzine- en benzolbe schikking verdachte had op Zondag 15 October met een vrachtauto gereden van Stellendam naar Ouddorp, om aldaar ter kerke te gaan werd ontslagen van rechts vervolging en opnieuw rechtdoende werd verdachte vrijgesproken. L. J. Z., 41 jaar, constructie-bankwerker, gedetineerd, die terecht gestaan had terzake van diefstal van twee fietsen, werd ontslagen van rechtsvervolging. Zijn plaatsing in een Aan de stedelijke Opera uit Dusseldorp bewaarden wij goede herninneringen naar aanleiding van de zoo zeer geslaagde voor stellingen in de Kurhauszaal te Schevenin- gen waar zij Mozart's Entführung en Ros sini's Barbiere ten tooneele voerden. Thans kwam het gezelschap uit met den tweeden dag uit den beroemden „Ring" van Richard Wagner. Het werk is hier zeer goed bekend, voor wie althans niet al te jong is. Het was een vrij geregeld repertoirestuk van de Nederlandsche Operagezelschappen en juist de Walküre, die inderdaad den geest en de bedoelingen van Richard Wagner als den pionnier van Germaansche kunst zoo duidelijk openbaart, werd hier meer ten tooneele gebracht dan andere gedeelten van den Ring. Maar het is uiteraard een gebeurtenis, die ten opzichte van het werk in kwestie van veel belang is, dat een gezelschap Duitsche kunstenaars zelf het komt opvoeren. De opvoering van Vrijdagavond heeft duidelijk bewezen dat het gezelschap uit Dusseldorp zeer diep in den geest en in het artistiek taaleigen van Richard Wagner is doorge drongen, want zelden hebben wij een opvoe ring van dit zeer zware eischen stellend werk gezien, die vooral in de détails zoo goed verzorgd was. Hier had men werkelijk niets verzuimd in acht te nemen. Het was een verheugenis het werk weer eens te hooren, mede om de zeer goede orkestrale verzorging van Gene- ralmusikdirektor prof. Hugo Balzer, die zich geenszins in orgieën van klank verloor, doch in het streven naar de juiste verhoudingen boven en onder het voetlicht zich een mees ter in de beperking toonde. Wij behoeven over de strekking en den in houd van het zoo bekende werk dat Dié Walküre is wel niet al te zeer uit te wei den. De handeling, die vaak erg statisch is, is toch innerlijk wel buitengewoon dyna misch en wanneer men zich den tekst eenigszins heeft eigen gemaakt, kan men den laaienden brand van zooveel hartstocht- conflicten zien culmineeren naar den toover- gloed van het slot! Het komt hier ten slotte ook wel degelijk aan op sterke karakter spelers en de Wagnervertolkers vooral in dit werk zijn er lang niet mee gereed, wan neer zij den veeleischenden zang onder de knie hebben. Ook in dit opzicht is onder leiding van prof. Otto Krauss in artistiek opzicht zeer veel gepresteerd en wij denken hierbij aan alle hoofdfiguren zonder uitzondering, maar speciaal aan de stralende Brünnhilde van Erna Schlüter en den vooral in de afscheids scène magistralen Wotan van Asgar Stig. Het tooneelbeeld was sober en tevens grootsch ontworpen zonder overdaad, die zou kunnen afleiden. De rotspartijen ver toonden strakke lijnen, die aan moderne tendenzen doen denken. Prachtig was de technische oplossing van den vuurtoover. Het orkest onder prof. Balzer roemden wij reeds. Ook wat den zang betreft was er zeer veel hoog te prijzen. Zoowel de reeds genoemde Brünnhilde van Erna Schlüter, die stralend en vol uit drukking haar suggestieve rol zong en speel de, als de meer teedere Siglinde van Lotte Wollbrandt en de zeer goed zingende Fric- ka van Elisabeth Höngen vervulden haar rollen geheel naar den geest van het werk. Voortreffelijk was ook Bernd Aldenhoff als Siegmund, een frissche krachtige stem met duidelijke dictie. De sombere Hunding werd door Josef Greindl goed vertolkt; de stem leek een weinigje belemmerd. De Wotan van Asger Stig was vooral in de slotscène uit muntend, speciaal juist in de zoo mensche- lijke accenten die Wagner zijn figuur mee geeft. Over het algemeen viel het op, dat aan de voordracht en vooral aan de duide lijkheid ervan zooveel zorg was besteed; wij zaten tamelijk achteraan, doch konden schier woord voor woord volgen. Het achttal Walküren zong goed en men begrijpt wat dit zegt, wanneer men zich realiseert, dat Wagner het den „speremei- den" niet gemakkelijk maakte. Haar houding op het tooneel was logisch en zeer goed geënsceneerd. Het Gebouw voor K. en W. was uitver kocht en het talrijk publiek heeft den uit voerenden aan het slot een hartelijke ovatie gebracht. Ook voor de beide pauzes werd met nadruk geapplaudisseerd.. Prof. Balzer werd bij zijn opkomen voor de laatste acte nog afzonderlijk gehuldigd. Aan de dames vertolksters werden bloemen geschonken. Wij hopen gaarne dat de .Dusseldorpers ons nog vaak van dergelijke opvoeringen kunnen doen genietèn. Gisteravond ging in den Rotterdamschen Schouwburg dezelfde vertoonir.g. Voor bijzonderheden kunnen wij ons aan het verslag van onzen Haagschen medewer ker refeeren. Na te zijn ingeleid door den voorzitter, mr. H. Willemsen, die o.m. gewaagde van een nieuwe schaduw, welke over Rotter dam geworpen is door de torpedeering van de „Sliedrecht", begon kapitein Sonnenberg met erop te wijzen, dat de handelsbescher ming zich ten doel stelt de gevaren op zee in zoodanige mate te verminderen, dat men een zeker verlies kan aanvaarden. In vroe ger tijden was de zee eigenlijk een glibberig ding, dat sommige grenzen omspoelde en waar men maar last van had. Eigenlijk eerst na de groote ontdekkingsreizen (Amerika, de zeeweg naar Indië) is de zee van groot be lang geworden in het leven der volkeren zoo groot, dat het invoersaldo van over zee voor Nederland in 1935 bedroeg 22 millioen ton, of 3 ton per hoofd der bevolking per jaar. Afsnijding van toevoer over zee betee- kent voor vele landen een ramp, vandaar dat bij oorlog voor sommige landen het tegen gaan van den aanvoer over zee het beste middel wordt geacht, om den tegenstander op de knieën te krijgen. Zeeoorlog is niet te vergelijken met land oorlog, waarbij sinds 1856 het particulier eigendom wordt geëerbiedigd. Een zeeoor log kent het z.g. buitrecht en prijsrecht. Deze twee begrippen moet men goed onderschei den. Het buitrecht geeft het recht in te pik ken, wat aan de vijandelijke staten toebe hoort, terwijl onder prijsrecht wordt ver staan het in beslag nemen van particuliere schepen met particuliere lading, waarover door een prijsgerecht wordt beslist. De oor logschepen mogen aanhouden en opbrengen schepen van vijandelijke staten, maar neu trale schepen kunnen eerst verbeurd worden verklaard, wanneer hun lading daartoe aan. leiding geeft of hun handelwijze. In het al gemeen kan men internationaalrechtelijk noemen, dat een schip, welks lading uit meer dan 50 pCt. contrabande bestaat, of dat zich schuldig maakt aan blokkadebreuk of aan gewelddadig verzet tegen buitmaking, wordt verbeurd verklaard. Het aanhouden van een schip door een niet-onderzeeër kan op tweeërlei wijze ge schieden. Of het oorlogsschip stuurt een of ficier met, eenige manschappen naar den koopvaarder en onderzoekt de papieren, of de eerste officier wordt met de scheepspa pieren aan 'boord van het oorlogsschip ge- noodigd. Blijkt de lading in orde te zijn dan schrijft de marineofficier een proces-verbaal in het journaal en het schip mag zijn reis vervolgen. Blijkt het schip contrabande te vervoeren dan komt er een prijsbemanning aan boord, die met den koopvaarder naar een of andere haven vaart. want zoodra ze aan de oppervlakte vaart is zeer kwetsbaar en bovendien kan het koopvaardijschip per radio om hulp seinen. Toch hebben in het begin van den vorigen oorlog de duikbooten zich wel degelijk ge houden aan de regels, dat zij het schip be hoorlijk moesten onderzoeken. Maar van den anderen kant zei men; wij hebben toch ook het recht ons tegen dat buitrecht te verwe ren, welk recht tot verweer nimmer bestre den is. Was vroeger niet iedere Oostinje- vaarder voorzien van eenige kanonnen? Toen de oorlogsschepen steeds zwaarder werden en beter bewapend, kon een gewapend koop vaardijschip weinig meer uitrichten en daar om heeft men de bewapening afgeschaft, maar het bovenbedoeld recht blijft bestaan. Vandaar dat men met recht tegen de kwets bare duikboot weer wapens op de koopvaar dijschepen opstelt. Zoo was dus weer moeilijk voor een duik boot, op de gewone manier een gewapend koopvaardijschip te onderzoeken en kwam men ertoe, zonder meer tot torpedeering over te gaan. Thans wordt algemeen erkend, dat bewapening van een koopvaardijschip nog niet insluit, dat het daarmee een oorlogs schip wordt, want de wapens worden voor defensieve doeleinden gebruikt. Een derde soort schip is de hulpkruiser, d.i. een koopvaardijschip, dat in vredestijd en bij den bouw eigenlijk reeds als zoodanig is ingericht en in oorlogstijd vervormd kan worden tot oorlogsschip. Wordt het een oor logsschip, dan moet het vaartuig toebehooren aan den staat, den wimpel of commandovlag voeren, een door de bevoegde macht benoem den commandant krijgen, wiens -naam voor komt op de lijst van zeeofficieren en moet de bemanning onder de krijgstucht staan. Een moeilijkheid, welke nog overblijft, is: waar mag die transformatie plaats hebben? Alleen in het eigen land of ook in een neu trale haven? De eene mogendheid zegt: het mag ook in een neutrale haven, de ander zegt: dat mag niet. Het convooisysteem Evenals in voorgaande jaren zullen op de begrooting van den loopenden dienst geregeld moeten worden de credieten, noodig ter vol doening aan de terzake van het dienstjaar x938 op de gemeente rustende yerplioL.ing tot betaling van niet tijdig aangeboden cou pons en o-bligatiën, ter betaling van rekenin gen, waarvan afdoening vóór 1 Juli 1.1. niet meer mogelijk bleek en ter voortzetting van in 1938 onvoltooid gebleven werken, enz. Hiermede zal in totaal 'n som van 1.827.289 zijn gemoeid, waartegenover intusschen staat, dat wegens bijdragen van het Rijk en uit het Werkloosheids-subsidiefonds en an dere inkomsten zal kunnen worden gerekend °P een totaal-ontvangst van 2.086.088. Uit een en ander blijkt, dat de ontvangsten de uitgaven overtreffen met ƒ258.799, welk bedrag de uitkomst van den dienst 1938 ten goede komt. Aangezien de gemeente-rekening 1938 sluit met een bruto-nadeelig-saldo van 1.610.938, zal na aftrek van genoemde som van 258799 het netto-nadeelig slot 1.352.139 of rond ƒ1.352.140 bedragen. Op de coneept-'begrooting 1940 is deze som de eerste uitgaafpost. Voorts zal op verschillende posten van den kapitaaldienst van 1939 moeten worden over geschreven het in den loop van dit jaar en volgende jaren te verwerken bedrag, dat in totaal op 18.314.010 wordt geschat. De duikboot bracht verandering. Anders werd de zaak, toen de duikboot koopvaardijschepen ging aanhouden. Een duikboot is minder geschikt voor dat werk, Spr. behandelde een der middelen, om zich veilig te stellen, n.l. het convooisysteem, een methode, die reeds in 1597 werd toegepast in onzen strijd tegen Spanje. Het brengt zeer veel moeilijkheden en organisatietalent mee. Voor den koopvaardij-kapitein brengt het varen in convooivenband vele zorgen mee, omdat men zeer dicht op elkaar vaart (van boeg tot boeg 400 M.) Vandaar, dat onze marinestaf (het 'hoofdbureau van zeever- keer) reeds cursussen geeft voor gezagvoer ders en officieren ter koopvaardij. Onaange naam is ook, dat er 's nachts met gedoofde lichten gevaren moet worden en er dient met uiterste zorg voo-r gewaakt te worden, dat men niet door een tegenliggend convooi heenvaart. Dat zou groote rampen ten ge volge kunnen hebben. Spr. behandelde vervolgens uitvoerig het mijnengevaar en noemde het een fabel, dat een schip in de lucht is gevlogen door een drijvende mijn. Paravanes zijn een geschikt beschermingsmiddel, zelfs bij gesignaleerde mijnen van een nieuw type, die ook ontplof fen als ze worden losgeknipt door een pa ravaan. In dat geval vindt de ontploffing nog 20 tot 30 meter buiten boord plaats De torpedo, aldus spr. is een kostbaar wa pen, want ze kost 25000 -per stuk. Spr. ver klaarde uitvoerig de werking en inrichting van een torpedo en gaf na de pauze nog een uiteenzetting over het leggen van mijnen en de werking van paravanes en dieptebom men. Er was aan het eind van de druk bezochte bijeenkomst gelegenheid tot vragen stellen, Jubileumvoorstellen in „Odcori". Het Selskip Friso te Rotterdam heeft in de schouwburgzaal van „Odeon" zijn zilveren jubileum gevierd met een bütengewoane gearkomste. Er bestond voor deze opvoering meer dan gewone belangstelling. gij wijze van uitzondering werd de avond geopend door den tweeden voorzitter, den heer G. Plantinga, die o.m. de afgevaardig den van den Groninger Kring welkom heet te, alsmede de aanwezige militairen, even eens Friezen. Nadat door allen staande het Friesche volkslied was gezongen, werd een aanvang gemaakt met de opvoering van het blijspel in drie bedrijven „De Stikelbaerch" van R. W.Canne. De vertooning had een vlot ver loop en vooral het laatste bedrijf sloeg da nig in, dank zij de leiding van den heer Tj. G. Plantinga, die zelf den oom speelde en de lachers op zijn hand had. Een pluimpje willen wij ook geven aan Tet, het dienst meisje, die een belangrijk aandeel had in het succes. Maar ook de overige spelers dienen met eere genoemd. Zij hebben het geheel tot een vertolking gemaakt, welke het publiek bijzonder amuseerde. Terecht werden dan ook aan het slot vele hartelijke woorden van dank gesproken en heel wat bloemen aan gedragen. Nog langen tijd bleven de aanwezigen daarop in den foyer bijeen voor het gezel lig samenzijn. verliet om zijn intrek te nemen bij een krankzinnigengesticht werd gelast voor ten vrnte in Den Haag. Het radiotoestel van die I hoogste 1 jaar. Het programma van de Cineac van deze deze week vermeldt aan buitenlandsche actualiteiten de wapenstilstandsherdenking te Parijs en te Brussel, levendige vliegtuig- actie op het Westelijk front, Maurice Che valier vermaakt de Fransche soldaten en met succes, zooals wel overduidelijk blijkt, Engelsche oorlogschepen convoyeeren Britsche koopvaarders. Aan binnenlandsch nieuws is er een re portage van de tragische omstandigheden, waaronder de gewonde passagiers van de Simon Bolivar" in Harwich aan land kwa men. Ook de aankomst van de geredden, onder wie de vier eerwaarde zusters Domi nicanessen, die zich bij den ondergang van het schip op zoo heldhaftige wijze hebben gedragen, wordt op het witte doek vertoond. Verder bestaat het Nederlandsche nieuws uit een reportage van den aanleg van ver sperringen in het inundatiegebied, de onaf hankelijkheidsherdenking in 's Gravenhagc en de plechtige opening van het nieuwe ge bouw van de Rijksverzekeringsbank te Am sterdam door den minister van Sociale Za ken, dr. van den Tempel. Voorts is er een vroolijke teekenfilm, waaraan de bezoekers hun hart kunnen op halen, getiteld „Betty Boop in Indianen- land." Voor sportenthousiasten is er een interes santé sportfilm „Waterartisten", terwijl de dames „De nieuwe wintermode" bewonde ren, een aantrekkelijk filmpje in natuurlij ke kleuren. De door prof. dr. Greitemann in de Sint Hildegard-is te geven apologetische conferen ties zullen, naar verwacht wordt, zeer groote belangstelling trekken. Hoewel de toegang vrij is, bestaat er voor degenen, die zich voor de vier avonden van een vaste en goede plaats willen verzekeren, aan de pastorie ge legenheid een plaats te bespreken. Op 1 Januari 1940 eindigt de termijn waarvoor bij Kon. besluit is goedgekeurd de Verordening op de heffing van geiden voor het gebruik van het luchtvaartterrein „Waal haven" en de daarop aanwezige gemeente lijke inrichtingen. Aangezien een wijziging van de thans gel dende bepalingen niet wordt vereischt, stel len B. en W. voor de verordening onver anderd wederom vast te stellen. Woensdag a.s. 2 uur, houdt de „Groninger Familie en Kindervariété-show" in Gebouw Lybelle voorstellingen, speciaal geschikt voor groote families en kinderen. Op 't eerste matinée, Zaterdagmiddag ge geven, was het succes reeds welverdiend. We zagen o.m. Miss Baby, de kleinste acrobate der wereld, de harten der kleinen verove ren de Miltonsisters gracieuse en beschaafde dansen uitvoeren, Norma, het kleine paardje, tellen, rekenen en op de klok kijken en voorts de buikspreekster Miss Carla met haar twee poppen. De gezonde gulle kinder lach was niet van de lucht en het aardigste was, dat ze zelfs nu en dan echt mochten meedoen en op het tooneel moesten ver schijnen. De kinderen gierden ook van den lach om den gedresseerden ezel met zijn twee clownS. Maar behalve dat was er nog veel meer zoodat het klokje van naar huis gaan voor vele kinderen eigenlijk nog te vroeg sloeg, zóó hadden ze zich geamuseerd. Op de voordracht tot benoeming aan de Gem. Vakteekenschool aan de Vestastraat zijn geplaatst: a. voor tijdelijk leeraar in de Nederland schê taal de heer M. van Gent; b. voor tij delijk leeraar in scheepsbouwkundig teeke- nep de heer H. H. Kracht; c. voor tijdelijk leeraar in werktuigkundig teekenen de heer H. G. Steenweg. Aan de Gew. Vakteekenschool aan de Roe mer Visscherstraat de voor tijdelijk leeraar in werktuigkundig teekenen de heer P. Chr 'Kruidenier te Vlaardinger-Ambadht. Nog eens zij herinnerd aan dien cursus in apologetiek, welke morgen, Maandagavond, te 8.15 aanvangt in het Instituut St. Lucia, Aert van Nesstraat 29. Leider van dezen cur sus is Pater Dr. L. de Jonge S.J* Zondag was het 25 jaar geleden, dat de heer Z. M. Schikhof, adjunct-controleur der R.E.T. in dienst R. E. T. M. trad bij de toenmalig® Aangiften van 24 November l»39" BEVALLENc. E. de Leeuw geb- vf-n Krimpen z A. Htjweege geb. Kranendonk a. P. Tuk geb. V. d. Ster z. C, h nambucq eeb Kieboom z. M. van Wijk g®b- van Hunnik H C. J- Lander geb. Franken a. A. Bonte- kóe geb. Noorlander z. A' Vrijhoef geb. de Deugd d. c. GodtheiP 8eD- 2\vaan z. A. M- de Groot geb. Kooijman z. j. de Gans geb. Veldmeiier d G. KrufTer geb. Meijer z. E. van Kints geb. Deen3'™^- I. de Goede ren geb. In 't Veld z. a Hoog geb. Tempels d. B. Huijzer geb. R°°s i J- van Doesburg geb. Beijer d. - C. G- ,M- Pauel geb. Hellingd. J. Verstegen 8el>,/cT!'! A- v- d- „1Jpeit geb. de Joode d. E. Temmerman geb. van Pelt z. E GravekamP feb. van Wingerden z. A. van zyi geb. van Helden z. - T. A. Vilten geb. van Emmerloot z. :u. V41I1 p OVERLEDEN: p. Poldeman, man v. rZoorte 72 j. - M. H. Kamerik vr S. S. ZwarteDOorte jM. H. Kamen» "-van C. Kralt 42 J- A' Verhulst m. van J- E. Riemens -o E- Gtt vr. v. a Beekman 39 j. M. Breeveld m- van T. J. Hendriks 05 j. - M. A. Fiege rn. van A. J. Kooy 48 j. L. Smol m. van B. V. Z(jderveld 61 1. p- Janse wedr. v. HengstmenSel 81 i- M. de Gier vr. van L. v. Oort 74 J. A. Reiser wede. .v. R. W. Bassa,nt 76 H- Spinger z. 1 J. c- M- Kemp vr. van p. v. Meurs 67 1 Voorts als levenloos aangegeven kind van: F, v. Tiel geb. Weevers d. G. Stam geb. Buiten dijk z. en d. Aangiften van 25 November 1939. BEVALLEN. A. v. d. Klift geb. Commijs z M. E. J. Adriaanse geb. Eringaard d. A. behui- lenburg geb. v. d. Berg z. J. C. M. Pols geb. de Bot d D. J. Bossers geb. Oosters z. J. A H Hensen geb. Pesant z. E. C. A. de Leeuwe geb l-Sck d - J. Tinkel geb. de Haan d VV Kragt geb. Tuinenburg d. - W. J. C. Blok geb Goedhart d. - A. Mulder geb. Duenkers z. en d j- van vv'Jngaarder geb. v. <i. Ende t. W. Hnuweling geb. van Limborgh z. C. R. E. M- Bönte geb. Verschuren d. T. J. Sebrechts geb Neeleman d. H. Luthart geb. Kok d. Maaskant geb. Eisenga d. - K. van Dne 1 gen- seton z. - J. A. v. d. Linden geb. de Bruin z P. Hoekwater'geb. v. d. Poel z. smn geb. Reedijk z. - G. PJ. Herrewtm geb. Schip pers z. G. van Loon geb. Beukelman z. E. M. van Dijk geb. Oostbaan z. OVERLEDEN: G. Blok d. 7 j. M. E. Du val oneeh vr 49 1 - B. F. C. Bekker m. van A E 'Vreeze 58 j. - F- Borstel ongeh. m. 72 j. - M.' C. v llteni vr. van T v. Asperen 76 j. - I M Priem vr. van H. J. Pino 54 j. A. P. Jansen vr van H. T. v. Straaten 36 j. - T. Stans vr van H. de Graaf 38 j. - H. C. Burgers z d - L A. Bomhoff wedr. v. H. V. Boersma 66 jA. J. de Bruin wede. v. H. J. W. v. Oeve- ren 71 J. H. v. d. Wetering m. van M. E. v. Dam 76 J. AFDEELING MANNEN. Algemeene bedrijven: Leerling bakker, leerl en aank. halfwas kappers, fabrieks-, loop- en fietsjongens, sigarenmakers bekend met het maken van bolknakken. Bouwbedrijven: meubelmakersjongens, kis tenmakers j ongen, stucadoorsleerling. Handels- en kantoorpersoneel. Door groot levensmiddelenbedrijf worden gevraagd flinke jongelui, leeftijd 17—24 jaar om tot winkelchef te worden opgeleid. Mulo-oplei ding vereischt. Hotel-, café- en restaurantbedrijf. Bekw. café-rest', kellner, eenige commis de rang, eenige beschaafde piccolo's, chasseur voor hotel, buffetbediende voor café-restaurant, eenige aides dc cuisine, jongste aide de cui sine keukenknecht. Voor cafétariabedrijf: ongeh. banketbakker en aides de cuisine. Voor diverse banketbakkerijen: volontair, leerlingen' 3e bedienden, aank. 2e bedienden, zelfst- aide de cuisine. Voor Hillegersberg: hanketbakkersleerling, tevens broodbakker. Voor Dordrecht: buffetbediende bekend met de keuken. Metaalbedrijven. Bekw. metaaldraaiers, beww. fraisers, kotteraars, halfwas instru mentmakers, halfwas draaiers, halfwas frai sers, halfwas fijn-bankwerken, enkele aank. monteurs voor Industrie-snel .vegers. Voor overheidsbedrijf in tijd. dienst: twee smeden-auto-plaatwerkers, 4 bankwerkers auto-monteurs. Voor Curacao. Koper-bank-plaatwerkers en pijpfitters. Voor Hillegersberg. Schüdersjongen, leerl of halfwas bloemist, betonwerker. Voor Rockanje. Flinke halfwas kleermaker Voor Slikkerveer. Metaaldraaiers, moeten beslist bekwaam zijn. Voor Ouderkerk aan den IJssel. Electriciën, moet zelfstandig binnenleidingen kunnen leggen, AFDEELING VROUWEN. Psychiatrische inrichting. Leerling-ver pleegsters, minstens 19 jaar oud, met diplo ma Mulo of 4-jarige Huish.school, Industrie school, Vakschool, of in het bezit van een daarmede gelijkstaand diploma. Huishoudpersoneel. Voor Kindertehuis: een assistente (volontaire), keukenmeisjes, 2e meisjes, meisjes-alleen, dagmeisjes. Winkelpersoneel. Vakkundig winkelperso neel voor corsetten, stoffenvak, confectie, schoenen, manufacturen, handschoenen, lin gerie, kousen, levensmiddelen. Hulpverkoop sters'voor de St. Nicolaasdrukte. Controleu- ses voor de paktafels. Reizigsters voor het corse ttenvak. Kleedingindustrie. Machinestiksters, hand werksters, kleermaaksters, broekenstiksters, knipsters, bekwame, vergevorderde en leer ling naaisters voor damesconfectie en maat werk, naaisters en knipsters voor lingerie, lingerie- en ïaponnenstrijksters en naaisters, apprêteuses, tricotnaaisters. Voor atelier voor bedrijfs- en werkmanskleeding: een direc trice. Kappersvak. Bekwame en aankomende kapsters. Fabriekspersoneel. Fabrieks-, loop- en pakmeisjes, zakkenstopsters, cartonnagewerk- sters en leerlingen, darmensorteersters. Voor Schiedam. Cartonnagewerksters en leerlingen. Wasscherij. Strijksters, perssters en meis jes voor allerlei werkzaamheden. Hotel-, café- en restaurantbedrijf. Buffet» juffrouwen en werkmeisjes. Voor hotel te Bussum. Een kookster.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2