B i m EEN HISTORISCHE NACHT in de geschiedenis van den Tunnelbouw. Ondergang van de „Sliedreeht". Weerverwachting. S STADSNIEUWS. DINSDAG 28 NOVEMBER 1939 ^Mi- Jubileum bij het „Stedelijk' Directeur van Vleuten in het zilver. ONDERLING CONCOURS VAN HET KLEINE BLIEKJE. BURGERLIJKE STAND. HANZE-VERGADERING. De middenstand in oorlogs- en in vredestijd. ALG. STEUNCOMITÉ 1939. H. E. v. d. Brule over regeerins- bemoeingen. Vierde verantivoording. j= Nog steeds wind. Voor het geheele land; Aanvan- H kelijk helder en koud, met matige 1 tot zwakken Westelijke wind, later r- toenemende bewolking, waar- 1 schijnlijk regen, stijgende tempe- j| ratuur. Toenemende tot krachtigen aan de kust wellicht stormachtige H megst Zuid-Westelijke wind. p I Geseind van De Bilt 28 Nov. te g i 9.45 uur aan alle posten; „Attenitiesein neer". g WOENSDAG. Zon op 7.44. Zon onder 15.51. Maan op 18.47. Maan onder 9.42 Wielrijders lichten op van 16.21 tot 7.15. WIIIIIIII!l!llTili;:il!l!ll!!illl!illllllll[|llllll!illl»l!llil lllllllllllilülil INTREDEN NIEUWE DIRECTEUR K. J. C. HAVEN. DE LIJST ZONDER EIND. aanrijding. KETHEL. KINDERMATINé IN HET PASSAGE-THEATER. BANG VOOR EEN NAT PAK. HET EERSTE TUNNELSTUK VERSLEEPT. Een knap staaltje van vakman' schap. POGING TOT INBRAAK. HOOG WATER. Morgen vindt het zinken plaats. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. De namen der vermisten. Voor den heer H. H. van Vleuten was het gisteren een bijzondere dag. Immers gisteren was het 25 jaar geleden dat de heer van Vleuten werd benoemd tot directeur van het Stedelijk Muziekcorps als opvolger van wij len den heer Burgdorfer. De vereeniging van leden van het Stede lijk Muziekcorps heeft gemeend, dat deze ge legenheid niet ongemerkt voorbij mocht gaan. Daarom was gisteravond in Musis Sacrum een intieme bijeenkomst belegd waarop de jubilaris hartelijk gehuldigd is. Aanwzig waren o.m. de burgemeester Mr. Dr. F. L. J. van Haaren en echtgenoote, wet houder J. Dinkelaar, de commissie voor het Stedelijk Muziekcorps was vertegenwoor digd door de heeren B. A. J. Wittkampf, Ir. C. Houtman en F. Beukers. Verder waren er deputaties van vele muziekcorpsen uit Schiedam en omgeving. Onder luid applaus betrad de jubilaris de pe voorzitter van de vereeniging van le den van het Stedelijk de heer J. H. M. de Waardt, dankte namens de vereeniging voor de groote opkomst. Wat de bedoeling van dezen avond is weet u allen, aldus spr. De heer van Vleuten is 25 jaar aan ons corps. Hij is begonnen als gewoon lid. Toen werd hij onder-directeur en toen diretUeur. Steeds heeft hij gewerkt tot genoegen van alle mu zikanten. Toen hij directeur werd, waren de tijden onrustig. Zijn jubileum viert hij weer onder onrustige omstandigheden. Wij, aldus spr., hopen dat het 50-jarig jubileum onder rustiger omstandigheden mag worden ge vierd. Met een driewerf hoera, waarbij door allen werd ingestemd, sloot spr. De burgemeester Mr. Dr. F. L. J. van Haa ren, als voorzitter van de commissie van het „Stedelijk", sprak hierna eenige woor den. De reden, aldus spr., dat ook de com missie gaarne aan de uitnoodiging gevolg V SINT NICOL.4ASTIJD. In verband met het naderende Sint Nicolaasfeest hebben de speelgoedfabrieken druk tverk. De laatste hand wordt gelegd aan een collectie dieren, waarmede de goede Sint over een week de kinderen verrassen zal. Een opname in het bedrijf van de fa. Nooitgedagt te Ijlst, waar niet alleen schaatsen, doch ook kinderspeelgoed wordt vervaardigd. CONCOURSSUCCESSEN. Het Schiedamsche dubbelmannenkwartet „Preciosa" heeft onder leiding van zijn di rigent, den heer M..Drop, deelgenomen aan het Zaterdag te Overschie gehouden natio nale concours. Hij behaalde in de le afdee- ling een eersten prijs met 311 punten. Zaterdag 16 December a.s. houdt „Pre ciosa een soirée en gebouw Eendracht. Hier aan zullen meewerken het gemengd koor en de tooneelvereeniging „Sunlight" en Willy Blomsteel's band. Op dezen avond zullen te Schiedam gelegerde militairen worden uit- genoodigd. De mannen-zangvereeniging „Wilton Feijenoord" behaalde op het Zaterdag te Overschip gehouden nationale concours een len prijs in de derde afdeeling. Wilton Feijenoord zong onder leiding van haar di rigent den heer B. Verweer. De hengelaarsvereeniging „Het Kleine Bliekje" heeft Zondag een onderling con cours gehouden in de Nieuwe Haven. Ge vangen werden 11 maatvisschen die te sa men 742 gram wogen. De uitslag luidt: 1. A. v. Schyndel. 2. G. C. Opijnen, 3. T. Makaij, 4. C. v. Steenoven 5. G. Opijnen, 6. J. Noordam, 7. J. v d. End 8. G. Vermeer. GEBOREN: Anthonia P., dochter van C. Gisteravond hield de afdeeling Schiedam van de Hanze een vergadering in den R. K. ijirooic gaaiiic aan wu ».v..vvU,61,i0 w heeft gegeven, ligt aan u. Terecht heeft de Volks 0 vereeniging van leden van het Stedelijk In verband met het feit, dat de winkels Muziekcorps dit feit niet zonder meer voor- tot 10 uur geopend mochten blijven, was de bij laten gaan. Gij ziet, wij zijn zoo voltal- belangstelling zeer gering. Nochtans werd lig mogelijk opgekomen. Dat wij hier gaarne het een leerzame en geanimeerde vergade- zijn is, omdat de commissie «lle waardee- ring- ring heeft voor uw kunde als directeur en Een half uur na het vastgestelde openings dirigent. Uw werk is de heele burgerij ten uur opende de voorzitter met een kort goede gekomen Wij kunnen trotsch zijn op woord, waarin hij vooral den spreker ver ons „Stedelijk"'. Wij danken u voor alles welkomde. wat gij voor het Stedelijk gedaan heeft. Het was de heer H. E. v. d. Biule, lid van Wij hopen, dat u nog lang het wel en Wee de Tweede Kamer en lid van het hoofdbe- van de vereeniging als directeur mee mag stuur van de Hanze, die als spreker optrad maken. Wij wilden iets geven om aan onze I met als onderwerp. „De Middenstand en de woorden kracht bij te zeten. De keus is ge- regeeringsbemoeingen. vallen op een Delftsch blauw bord met een I Spr. begon zijn rede met te constatee- voorstelling van het Stadhuis. Spr. hoopt, dat ren. dat de tijd, waarin wij leven, snel gaat dit een herinnering zal blijven aan de plek en wij ons snel aan gewijzigde omstandig- waar tzii zoo vaak het Stedelijk gedirigeerd heden aanpassen. Zaken, die voor enkele heeft Wii honen nog veel mooie klanken weken onze volle belangstelling hadden, vanaf die Dlek te mogen hooren. staan nu reeds op den achtergrond. Zoo is ■n lis de vereeniging van leden van het het ook gegaan met het onderwerp van de lelijk droeg de heer de Waardt als her- lezing, dat oorspronkelijk doelde op andere j,,nering een prachtige eiken boekenkast bemoeingen van de regeering dan dit waar- Op de girorekening bij de Rotterdamsche Bankvereeniging is nog binnengekomen van A. de L. 10. Bij de Spaarbank Anno 1820 kwam nog binnen een lijst met ƒ52,50 en verder van G. J. A. v .B. ƒ10; St. L. G. ƒ5, J. v. M. 2.50, D de B. 5. Er is nu totaal 2575,74. Van de hier gehouden collecte waren nog 4000 speldjes over. Deze zijn nu cadeau ge geven aan het comité in Deventer. Daar moet de collecte nog gehouden worden. Zoo komt de opbrengst van de speldjes toch in de kas van het Algemeen Comité terecht. bedrijvig blijspel „De Benzine-koning". Het bestuur van den Volksbond had een goede keus gedaan. Het Residentie-gezelschap heeft door een keurige vertolking de harten der Kethelaars veroverd. Het publiek toonde zich zeer erkentelijk voor het gebodene en heeft den spelers aan het einde van het spel een welgemeende ovatie gebracht. Vermelden wij nog, dat de heer J. A. Olst- hoorn heeft medegedeeld dat de totaal opbrengst van de vaandelzakjes 23.50 be droeg. Een gehouden verloting werd een groot succes. Handige en welbespraakte jonge da mes hadden de loten in een minimum van tijd aan den man gebracht. De verloting was ge organiseerd ter bestrijding van de onkosten voor een op 3 December a.s. te houden St. Nicolaasfeest voor kinderen van de leden, waarvoor zich nu reeds ruim 125 jeugdige en schoolkinderen hadden aangemeld. Rest ons nog te vermelden, dat de heer A. Lansbergen Jr. zich verdienstelijk maakte door zijn belanglooze medewerking op het klavier. DE LAGE HOEK. Sedert jaren hebben de ingelanden van den z.g. Lage Hoek, een gedeelte uitmakende van den Nieuwlandschen Polder in de regen periode met overtollig water te kampen. Op verschillende manieren is in de laatste jaren getracht hierin verbetering te brengen, edoch een afdoende oplossing werd niet gevonden. Zelfs het polderbestuur van Nieuwland kon gedane beloften niet nakomen. De ingelan den werden aangeslagen voor dubbel molen geld, doch moesten met de loozing van 't wa ter van hun terrein wachten tot eerst 't water in den polder zelf voor het grootste gedeélte bestuur van den West-Abtspolder, teneinde I alle respect voor onzen Hollandschen mo len de bemaling van een flinke wind I afhankelijk is Niet zelden staat deze polder dan ook eenigen tijd voor een gedeelte Stormwaarschuwingsdienst. Sa 5$ Voor de wielrijders. Schouten en A. L. Vendelbosch, N. Maasstr !0Petrus M„ zoon van G. de Jager en B. Martijn, St. Jansteeg 6 Jacoba, dochter van J. Albers en C. Breedveld, Laan 26 Johannis E. J., zoon van E. Kostense en W, f ïarks ef T"koXjI NasTaulaan^-I blank. Afgezien van de schade voor de in Pieternella dochter van T. Groenenboom en de z.g. Lage Hoek wonende tuinders zyn M Ouwens, Mariastraat 100 - Willem F, er ook nog een aantal huiseigenaren, die zoon van J Kuijpers en E. v. d. Knaap, Boer- veel hinder van het water ondervinden, havelaan 1 Simon L., zoon van G. M. Ten einde hierin definitief tot een oplos Veldhoen en A. H. van Tooren, Boerhavelaan sing te geraken werd onder leiding van Aukje H dochter van G. Abma en H. den heer A. W. G. de Leede uit Schiedam Pak Nassaulaan 75 Willy, dochter van A. in café „Sport" een vergadering van be- H J. van Schaick en H. C. Buis, B. K. laan trokken ingelanden gehouden, waarin de 255 -1- Een als levenloos aangegeven kind van zaak van allen kanten is bezien. Besloten H F H Stoffers en P. Bakker, Ouddorp- werd om nader contact te zoeken met het schestraat 21. bestur van den West-Abtspolder, teneinde over. Hierna werd een heildronk uitge bracht op den jubilaris. De heer H. H. van Vleuten nam vervol gens zelf het woord. Spr. was ten zeerste verrast door de huldiging. De tijd, dat spr. de leiding had, geeft veel te memoreeren over de rede thans ging. Het onderwerp bleef echter van kracht. Na deze inleiding schetste spr, de oorlog van 19141918 en de oorlog van thans (voor zoover het middenstandsbelangen betrof). De oorlog van 1914 overviel het bedrijfs- Spr. wil zich beperken tot het noemen van I leven. Nederland werd ieeggekocht; de prij- enkele cijfers. Onder zijn directeurschap zen stegen tot een geweldige hoogte en na werden ruim 500 concerten gegeven. Daar- korten tijd was er niet voldoende meer voor naast zijn ontelbare marschen, serenades eigen levensonderhoud, ovaties enz. uitgevoerd. De steun van de Thans vroeg de Overheid zich af wat commissie was altijd groot. Ook memoreerde noodig was om te zorgen als er iets ge- spr. de opleiding van nieuwe leden. Spr. beurde Nederland verzekerd zou zijn de ls overtuigd, dat in de toekomst alle leden moeilijkheden onder het oog te kunnen zien. mee zullenwerken om te doen wat van De regeering mocht echter niet de handel hen verwacht wordt. in vredestijd bemoeilijken. Er moest ge- Zich tot den heer de Waardt richtend, zocht worden naar organisatie en v'oorraad- dankte spr. voor alles wat door de leden ge- vorming die economisch verantwoord was daan is om dit tot stand te brengen. Spr. 00k al zou er niets gebeuren. In dit ver hoopte tot nog grootere bloei van het corps band wees spr. op het huidige tekort aan en tot nog grootere Prestaties te komen als veevoeders, waarvan men geen voorraad tot nu toe. heeft kunnen vormen omdat het zulk een Namens de Federatie van Muziekgezel- groot handelsartikel is. «rhannen feliciteerde de heer W. Tielman Reedg j voor de wetten welke dezen De heer G. C. Roggeveen sprak namens zomer in verband met den buitengewonen de muziekvereeniginS ..Juliana" uit Hille- toestand zijn afgekondigd had de regeering persberg en ook hij deed 2yn woorden maatregelen getroffen. Zoo bestaat reeds vcrcezeld gaan van een bloemenhulde. jaar het economisch verdedigings-vooroe- De heer H. van Kreunen uit Hillegers- reidingbureau en werd reeds lang aan een bere sprak hartelijke woorden als vriend van distributie-systeem gedacht. Voor dit laatste -jubilaris. heeft de regeering reeds voorbereiding van Vleuten 'j"1? slot kunnen treffen in verband met distributie sprekers afzonderlijk ank gezegd. van levensmiddelen aan werkloozen. .„as niermede In verband met deze en andere maatre- geloopen. Nog lang echter bijeen. De hu™i.0„.- men met een Ileu wao' „„.....j.. en Jan Brouwer zorgden, te sa Voort_ om de machtigingen te verkrijgen die noo- strijkje onder leiding van den stem- di§ waren zooals alg. vorderingswet, bodem- Q-j voor een gezelliê® vroonj an nio+ {»-. minst. Histri- rning. Onder groote belangstelling van deolj en de leden van de Kruisvaart en Long gatie van de parochie van St. Johannes Dooper, Lange Haven 70, is Zondag j.l- zeereerw. pater H. Beekman O.P., als direc teur van beide genoemde vereenigingen in gehaald. Na de opening sprak de leider een kort woord tot alle jongens, waarna de heer P. Koning als hoofdprefect een kort woord tot den nieuwen directeur sprak. Hij zeide o.m. dat deze directeur de achtste directeur was, die hij heeft medegemaakt 0p de Congre gatie, en sprak de hoop uit dat deze nieuwe directeur de voetsporen van zijn voorganger den zeereerw. pater V. d. Broe op dezelfde wijze zou drukken. Daarna sprak de eerw. directeur woord van dank tot al de aanwezigen. HU zeide o.m. dat hij allang gehoopt had om als lrec- teur in een vereeniging te komen en nu zyn verlangens vervuld waren, zou hij zeker, vooral als directeur van de Kruisvaart, zoo veel mogelijk trachten al zijn krachten aan dit mooie jeugdwerk te geven opdat de Kruisvaart een der grootste cohorten van Schiedam mocht worden. De avond werd verder gevuld met eenige tooneelstukjes en een tractatie. Van L. J. den H. is een rijwiel ontvreemd dat hij op den Parallelweg alhier onbe heerd had neergezet. Gisteren n.m. werd op de Korte Achter weg alhier een stilstaande handwagen aangereden door een luxe auto, bestuurd door J. W. L., wonende te Barendrecht. Van d- luxe auto werd het glas van de achter- productiewet en niet in het minst de distri hutie-, prijsopdrijvings- en hamsterwet. wil men de regeering begrijpen, dan moet men beseffen, dat er een sluitend complex van wetten bestaat tot regeling der voedsel voorziening. Men vraagt zich af of dat alles noodig was? Is er niet teveel geregeld? Er waren er die pleitten voor de situatie zooals in 19161918 waarbij de in- en uitvoer gere geld was door trusts. De feiten zooals ze nu zijn, bewijzen reeds de onhoudbaarheid hier van, terwijl dit over eenigen tijd nog sterker zal zijn. De bedoeling van de huidige distributie is, dat bij alle maatregelen de taak van handel en industrie zooveel mogelijk wordt voort gezet als in de vrije omstandigheden. De distributie is niet alleen noodig in tij den van schaarschte maar ook om opkoopin- gen te voorkomen. Spr. noemde als voor beeld de thee-voorraad. De regeering weet waar de voorraad is en de handel zal bij distributie over hun el^n voor«den kun nen beschikken. De regeering zal echter niet schromen maximumpiijzen vast te stel len De bedoeling is, dat de peil blijven van voor den oorlog. De regeering heeft het uiterste gedaan de piuzen z00 laag mogelijk te houden en alleen wanneer de prijzen bij de bron hooger zijn is een verhooging toegestaan. Prijsverhogingen waartoe geen aanleiding is worden niet aan V33^ci' j Vervolgens zette spr. uiteen, dat de mid denstand belang heeft bij een goede prijsre geling waarbij de prijzen niet met spron gen tegelijk omhoog gaat. Ook in anderen zin strekt de regeenngs- bemoeing zich uit en is nadere samenwer king tusschen regeering en middenstand noodig. Vele middenstanders zun gemobiliseerd en dit heeft" vele moeilijkheden meegebraent zooals de kostwinners en vervangingsver goedingen. Anderen moesten hun zaak slui ten en moeten straks als zij eventueel in de ■j n ge1—iper worden hiertoe was o.m. wijziging der ves tigingswet noodig. Verschillende financieele maatregelen zijn getroffen zooals verhoo ging van het borgstellingsfonds terwijl ere dietverleening soepeler is en uitbreiding werd gegeven aan het comité bijzondere nooden Er zijn echter zaken, die krachtens hun levensvatbaarheid niet bestaan kunnen zelfs niet in vredestijd. Deze moeten van de huidige maatregelen niet verwachten dat die hen uitkomst zullen brengen Komende tot diverse andere maatregelen die voor den oorlog reeds aanhangig waren maakte spr. duidelijk, dat wat het belang rijkste is thans moet voorgaan. Komende tot den normalen vredestoestand stelde spr. de vraag: Is er voor de middenstanders geen taak weggelegd? Steunen zij niet te veel op de regeeringsmaatregelen? De vestigingswet heeft velen wakker geschud. Zij hebben zich ontwikkeld en trachten thans iets van hun zaak te maken. Zijn de middenstanders vol doende efficient? De grootbedrijven en de coöperaties de tegenstanders van den mid denstand. Zij hebben er een vak van ge maakt, soms zelfs een kunst. Spr. stelde daarom nog de vraag: Is de middenstand wel voldoende up to date? Dit alles is noo dig, want het raakt de grond slagen der middenstand. Er zijn reeds enkele vak-af- deelingen die goed werken, maar velen zijn er die nog veel in te halen hebben. Regee ringsmaatregelen zullen straks niet baten als de middenstanders niet zullen zorgen dat hun zaken op het peil staan waarop zij behooren te staan. Ten slotte zette spreker nog uiteen, dat in vredestijd vele ideeën een veer zullen moe ten laten, omdat alleen op grondslagen van christelijke gedachten en christelijke gedachten en christelijke beginselen een be hoorlijke samenleving kan worden opge bouwd. Hierna dankte de voorzitter den spreker en bestond gelegenheid tot het stellen van vragen. Naar aanleiding van een der vragen zette de spr. het nut van een hechte organi satie uiteen zonder welke het huidige distri butie-systeem niet tot stand had kunnen worden gebracht. Ook de beide andere vra gers kregen een antwoord, dat zij zeer ter harte kunnen nemen. Hierna werd overgegaan tot afwerking der overige agendapunten. De notulen van de vergadering van 24 October werden voorge lezen en onder dankbetuiging aanvaard. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van het comité voor de „pondsactie", dat door den Geest. Adviseur werd toege licht. De spr. van den avond mengde zich in het hieruit ontstane debat en toonde onom- stootelijk aan dat deze actie voor den mid denstand iets kan beteekenen als zij de hand aan de ploeg slaan en de zaak goed organi- seeren. Tenslotte las de heer L. Beerends het ver slag voor van den jongsten centralen raad hetgeen was samengesteld door den heer J. van Rest. Dit verslag werd onder dank betuiging aanvaard. Hierna volgde sluiting. OVERLEDEN: H. M. Berkhout, 63 jaar, tegen een nader overeen te komen bedrag echtg. van J. Bergman, Nassaulaan 75 C. het water in den West-Abtspolder te loo- S. Nesse, 42 jaar, echtg. van S. A. Sprong, Nassaulaan 75 J. C. Kunsel, 41 jaar, echtg. van R. Scheppers, Nassaulaan 75 J. Th. W. Vrijland, 3 jaar, Nassaulaan 75. NED. R. K. VOLKSBOND Viering van het Patroonfeest. Zondag heeft de afdeeling Kethel van den Ned. R. K. Volksbond haar patroonfeest ge vierd. Onder de H. Mis, welke tot intentie der leden door den geestelijk Adviseur werd opgedragen, naderden allen ter H. Tafel. Mede in verband met de grootsche natio nale herdenking van het 7e eeuwfeest van St Willibrord, werd naast de kerkelijke iaarfeestviering ook een feestvergadering gehouden in het R. K. Vereenigingsgebouw, waarvoor groote belangstelling bestond. De voorzitter, de heer F. W. Baartmans, opende den feestavond op de gebruikelijke manier. Spreker mocht op deze feestvergade ring de leden en hun dames, pastoor P. van Kampen, kap. P. J. Zoutenbier, de R. K. Raadsfractie, besturen van L. T. B. en K. J. M. V. alsmede het afdeelingsbestuur van den Ned. R. K. Volksbond uit Schiedam en enkele andere genoodigden in zijn openingswoord welkom heeten. Hij hoopte dat voortaan de gewone ledenvergaderingen even druk be zocht zouden worden als deze feestavond. Na het zingen van het Bondslied, kwam de R. K Tooneelclub „Kunst en Vriendschap" zen. Via een grooten duiker onder den Schiedamsche weg zou het overtollige wa ter dan in dezen polder geloodst kunnen worden. De kosten zouden door de ingelan den als extra belasting moeten opgebracht De oplossing is goed. Of de ingelanden van den West-Abtspolder het voorstel ech ter zonder meer zullen aanvaarden, valt nog te bezien. R. K. MUZIEKVEREENIGING ST. RADBOUD. De muziekvereeniging St. Radboud her denkt morgen haar 50-jarig bestaan. Een der oprichters, den heer M J. Wever is te vens 50 jaar aan de vereeniging verbonden. De laatste 10 jaar is de oud-tamboer eere lid van ,St. Radboud". HANDBOOGSCHUTTERIJ CLAUDIUS CIVILIS. Jaarlijks houdt deze vereeniging een on- derlingen wedstrijd, waarbij de verdeeling op de doelen waarop geschoten wordt, zoo danig is aangebracht, dat de trefkans voor de besten schutter gelijk staat met die van ne slechtste schutter. Zondag heeft deze wedstrijd plaats ge had en voor eiken schutter was een prijs beschikbaar gesteld, ondanks dit feit ont brak de spanning niet in dit amusant con cours. Op keurig gerichte tafels lagen in de bovenzaal van De Vergulde Valk de prijzen uitgestald. Na afloop van den wedstrijd werd door den voorziter de heer A. Breg- uït Den Haag voor het voetlicht met een drie man de prijzen uitgereikt. Aangezien de belangstelling voor de kin dervoorstelling, welke gisteren gegeven werd, bijzonder groot was, heeft de directie besloten a.s. Woensdagmiddag 2 uur nog een herhaling te geven, ditmaal echter niet on der auspiciën van het bureau OnderwiJs> aangezien er te weinig tijd over is om een en ander met de schoolhoofden en onderwij zers te regelen. Vertoond zullen worden: Jabonak; uns Prinsesje loopt; Storm op Tunis; Een tee kenfilm en het wereldnieuws. Ten nadeele van P. v. d. P. zijn uit een loods, staande in de 's-Gravenlandschepol- der alhier een olie jas en een paar gummi laarzen ontvreemd. In den nacht van Zonaag op Maandag j.l. is een poging tot inbraak gedaan in de klinknagelfabriek op de Noordvestsingel alhier. Gisteravond steeg het water in de Voor haven 2,21 M. A.P. Het water stond 25 -M legen de h'.'izen. V" LOTTER dan de grootste opti mist had durven droomeu is vannacht het eerste tunnelstuk uit de Waalhaven versleept naar de plaats, waar het misschien voor eeuwen onder water zal verdwijnen, t.w. vlak bij het ventilatiegebouw aan de Parkkade. Van twee uur af is men onophoudelijk met het karwei bezig geweest, om kwart voor vijf lag het gevaarte aan een vijftal ankeraken verankerd en om half tien kon gezegd worden, dat het aansluitvlak tegen het ventilatiege bouw rustte. Als een feestelijk verlichte kerstboom stak het gevaarte tegen den nachtelijken hemel af, toen de „Vondelingenpiaat", die tot persboot was ingericht, de Waalhaven naderde'. Maar dichterbij gekomen, ging de vergelijking met een monstrueus, helverlicht wagenveer beter op. Drie kwartier moei- zamen arbeid lag toen voor de werkers van de N.V. Stoomsleepdienst v/h P. Smit Jr. reeds achter den rug en reeds was de kom- paspaal bereikt. Punt van uitgang was de inham tusschen de pieren 6 en 7 geweest. De kolos, 60 M. lang, 35 M. breed inclusief de pontons en 9V2 M. diep, met zijn 25 M. hooge lichttorens een gewicht van 15.000 ton vertegenwoor digend, stak wat hert eigenlijk tunneldeel betreft een halven meter boven den wa terspiegel uit. Dit was op zichzelf al geen sinecure. Maar als men dan weet, dat eigenaardige speling van het lot de „Duitschland" en de „Rusland" ei dwars tegenaan gemeerd lagen, de een er voor, de ander er achter, om het sturen te vergemak kelijken en voorts de groote sleepbooten „Siberië" en „Java" trokken en de „Neder land" zoowel ais de „Independant I" van achter met trossen het drijvende tunnelstuk in bedwang hielden, zoodat de omvang van het geheel nog aanmerkelijk werd vergroot, dan zal men begrijpen welk 'n vakmanschap er noodig was om dit alles tusschen de boeien 51 en 52 door in de open Waalhaven te krijgen. Voorzichtigheidshalve waren op beide boeien lantaarns ontstoken, om zoo weinig mogelijk risico te loopen. Er was recht vooruit gevaren naar paal A aan den Oostelijken oever, waar de navigatielichten van de „Utrecht" de richting aangaven. Hier werd de vaargeul bereikt. Een fiksche regen bui had het uitzicht even belemmerd, maar de directeur van P. Smit Jr., de heer G. C. Nuij, die op een der richttorens het com mando voerde, liet er zich niet door af schrikken. De moeilijke „neer" Bij geheel het navigatieplan was rekening gehouden met het getij. Zoodra de vloed opkomt, draait de strooming de Waalhaven binnen, stuit dan als 't ware tegen den wal en ontmoet voorts weerstand van de reeds aanwezige watermassa's, zoodat er een groote draaiende beweging ontstaat, welke „neer" genoemd wordt. Men zou het eenigs- zins kunnen vergelijken met een ontzag lijken draaikolk. Het keerpunt van die „neer" ligt tusschen de boeien 53 en 54 en daar moest profijt van getrokken worden. Juist was deze moeilijkheid overwonnen, toen wij het gevaarte tegenkwamen. De dwarsliggende sleepbooten, de „Duitschland" en de „Rusland" hadden hun plaatse i reeds verlaten en nu werd bij paal A weer rechts omkeert gemaakt en koers gezet naar het rapporteerbureau op de Westelijke punt, daar waar de Waalhaven de rivier bereikt Hier, bij den uitgang van de haven, scheen opnieuw een hevige bui stagnatie te zullen brengen, maar het bleef bij schijn. De sleep booten lieten zich niet van haar taak af brengen en keerden op het juiste moment, om nu ineens op de overzijde van de rivier aan te sturen, waarvoor het groene licht van de IJsselhaven de stuurrichting aangaf. Natuurlijk was bij zoo'n zwaar sleepkarwei het tempo zeer miniem, zoodat er oogen- blikken waren, dat het scheen of heel die lange sleep die een feestelijke liebtstoet geleek eenvoudig stil lag. Maar de SCHIEDAM, 28 Nov. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling ƒ1,40—1,50 (niet officieel). „Europa" en de „Zwitserland" kwamen eveneens hun krachten geven, om het con- vooi door den vloeastroom te helpen. Geen enkel risico genomen. Er werd intusschen geen enkel risico ge nomen, vandaar dat de kapitein van de „Utrecht" opdracht kreeg midden op de rivier zijn vaartuig eenvoudig met de stroo ming te laten meedrijven, opdat op den tot commandobrug ingerichten richttoren die telefonisch met den anderen in verbin ding stond de sterkte van den vloed ge controleerd kon worden en naar gelang maatregelen getroffen konden worden. Eenmaal op stroom ging de „Utrecht'' over in dienst van den Rijkshavenmeester, teneinde de scheepvaart te waarschuwen. Zoo was het kwart voor vier geworden, eer het gesleepte tunnelstuk de juiste hoogte in de Nieuwe Maas had bereikt, om defini tief den weg naar de Parkkade in te varen. Een kwartier later werd de „Sibajak" gepas seerd welke, hel verlicht, nog altijd aan de Lloydkade lag en weinig lust toonde de reis naar de Oost te aanvaarden. Nauwelijks half vijf lag de eerste tunnel geleding met den kop voor het ventilatie gebouw aan den rechter Maasoever, geschei den door enkele tientallen meters water. Doch het op de juiste plaats brengen ver- eischte nog zeer veel zorg. De aan weers zijden gelegen ventilatiegebouwen die aan de overzijde was door een verticalen lichtstreep goed te onderscheiden alsmede eenige boeien dienden tot kompas. Vijf ankeraken lagen hier gereed om voorloopig den kolos in bedwang te houden. Zoodra er aan ankeraak 1 gemeerd was, kon het werk van P. Smit Jr. als afgeloopen worden beschouwd. Nu waren het de inge nieurs van den tunnelbouw, die de naviga tie overnamen, al bleven er dan ook enkele sleepbooten, zooals de „Siberië", de „Java" en de „Independant I" achter, om bij het langzaa.m naar den wal sturen te helpen. Zoodra de vloed zijn hoogtepunt had be reikt en de strooming tot stilstand was ge komen, werd op het tunnelstuk door middel van een eleotrische winch de ankerketting bediend, waardoor mede gemanoeuvreerd kon worden, door deze al naar believen te vieren of in te draaien. En gelijk werd eigenlijk al aan den arbeid van dezen dag begonnen, n.l. het volkomen stellen van het tunnelstuk, opdat Woensdag het zinken kan plaats hebben. Om half tien kon al gezegd worden, dat het afsluitvlak tegen het ventilatiegebouw rustte. En hier mede was dan dit ontzaglijke sleepkarwei dat uiterste vakkundigheid en ontzaglijk geduld vergt, ten einde. 't Was een historische nacht in de ge schiedenis van den Rotterdamschen tunnel bouw. NU de opsporingen naar de leden van de bemanning van het m.s. „Sliedrecht" op den Atlantischen Oceaan op 15 November door een Duitschen onderzeeër tot zinken ge bracht die nog niet den vasten wal hebben bereikt, geen succes hebben gehad, deelt de reederij van het ge troffen schip thans mede, dat de vol gende 26 personen vermist worden: Kapitein C. Boer te Heemstede; 2e stuur man M. J. Dubbeld te Rotterdam; 3e stuur man C. Th. A. Bouwman te den Haag; le machinist A. Lindeman te Rotterdam; 2e ma chinist C. De Groot te Rotterdam; 3e machi nist A. J. Breedijk te Schiedam; 4e machinist J. A. Quispel te Rotterdam; 5e machinist J. A. Hendriks te Rotterdam; assistent machi nist H. Hennink te Rotterdam; assistent machinist C. Boersma te Rotterdam; assis tent machinist J. H. Meyer te Rotterdam; marconist B. H. Bluemink te Lochem; hof meester F. Scheffers, kok F. Eland, koksmaat J. Reiche, bediende J. J. van der Star, be diende C. van Es, bootsman J. Bloem, ma troos W. 't Hart, matroos P. Brugge; matroos o/g F. Bakker; dekjongen A. de Redelijkheid, stoker-olieman T. Bouter, stoker-olieman J. G. van Rcoyen, stoker-olieman W. A. Palte, allen te Rotterdam en dagman B. Dek ker te Vlaardingen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1