OCEAANSTOOMERS varen in convooi met de „Zwarte Zee D ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. ij VRIJDAG 1 DECEMBER 1939" U.K. VROUWENBOND. PAARD EN WAGEN IN DE MAAS. KOSTELOOS INENTEN TEGEN DE POKKEN. Gisteravonod is de zeesleepboot na acht schepen te hebben geconvoyeerd terug gekomen. SLECHTS EEN MIJN WERD GEZIEN. Verantwoordelijk karivei voor kapitein Vet. De eerste reis. ROTTERDAMSCHE DAMBOND. AFSCHEID ROTTERDAMSCHEN HAVEN AALMOEZENIER. Waardeering van vele zijden. GOUDEN PROFESSIEFEEST. JUBILEA. VOOR DE ARMEN. PREVENTORIUM „ST. JOZEF". OPENSTELLING BIJ-POSTKANTOREN. BRAND IN EEN PARTIJ ZAKKEN. DE VALSCIIE SLEUTEL. BURGERLIJKE STAND. Zitting van Donderdag. Luidruchtige inbrekers. De 25-jarige kleermaker M. C. v.d. L. en de 38-jarigt loswerkman J. B., belden gede tineerd, waren in den avond van 11 Septem ber naar iJsselmonde getrokken om te zien of ze ijiet iets van hun gading zouden vin den. lïun aandacht was gevallen op den si garenwinkel van B. Kok, die juist het licht uitdraaide en bezig was zijn winkel ie slui ten* Zij hadden gewacht tot Kok vertrokken was en hadden vervolgens met een gasfit- t/erstang de winkeldeur geforceerd, waarna 2ij naar binnen waren gegaan. Uit de winkel lade hadden zij 5^6 gulden weggenomen be nevens een aantal postzegels. Bovendien had den zij een aantal doosjes sigaren en sigaret ten in een gonjezak gepakt om mee te nemen. Zij hadden bij hun bezoek aan dezen win kel zooveel lawaai gemaakt, dat bezoekers van een nabij gelegen café op hun aanwezig heid attent werden gemaakt. Deze waar schuwden de politie, die daarop de beide in brekers inrekende. Zij moesten nu terecht staan en legden een volledige bekentenis af. Nadat de sigarenwinkelier als getuige was gehoord heeft de vertegenwoordiger van het O. M. mr. F. M. Wilbrenninck gezegd het op grond van de ingewonnen reclasseeringsrap- porten verantwoord te achten den verdach ten nog een kans te geven door tegen hen een gedeeltelijk voorwaardelijke straf te eischen. Het O. M. eischte tegen ieder 9 maan den gevangenisstraf, met de bepaling, dat 4 maanden van de straf voorwaardelijk zullen worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger mr. J. de Visser en mej. H. E L'issauer hebben er op aangedrongen dat het onvoorwaardelijke gedeelte van de straf gelijk zal zijn aan den tijd, dat de verdachten reeds In voorloopige hechtenis hebben door gebracht, zoodat zij bii de uitspraak op vrije voeten zouden komen. Diefstal van jenever. In den ochtend van 21 Juni hadden een aantal havenarbeiders, die in den nacht be zig waren geweest met het laden van het aan de Lloydkade liggende m s. Dempo. het ter rein van den Rotterdamschen Llovd verlaten. Het viel den portier op dat een dezer haven arbeiders, de 33-jarige J. T. N. een wagge lenden gang had. Hij hield dezen man aan en constateerde toen dat de man hevig naar alcohol riekte. Hij had eenige vragen gesteld naar de oor zaak van een en ander en toen van hem vernomen dat bij het inladen van kisten met kruiken jenever uit een üchterschip aan boord van de Dempo een der havenarbeiders me^ zijn krulhaak een kist had opengemaakt en, daaruit een kruik had weggenomen. Uit het verdere onderzoek was komen vast te staan, dat minstens vier havenarbei ders bij dezen jeneverdiefstal betrokken wa ren en deze vier hebben nu terechtgestaan. Uit het ter zitting behandelde is gebleken dat de 26-jarige E. P. M. met een krulhaak "het deksel van een kist had opengetrokken, waarna hij uit dien kist 'n kruik had weggeno men die hij overgaf aan den 26-jarigen P. H. Vervolgens had E. P. M. zijn drinkbusje, dat thee bevatte, leeggegooid, waarna H. en M. dit busje met jenever hadden gevuld uit de kruik, die H. inmiddels had ontkurkt. Het drinkbusje was daarop tusschen H., M., N. en een 28-jarigen broer van M. van hand tot hand gegaan. Van de verdachte was H. niet verschenen en ontkende de oudste M. uit het drinkbusje van zijn broer te hebben gedronken, ten minste toen dit met jenever was gevuld. De vertegenwoordiger van het O. M. is in zijn requisitoir fel uitgevallen tegen deze havenarbeiders, die plotseling lust gekregen hadden in de jenever, die zij hadden moe- ten verladen en die zich daaraan hadden bezat. Of men nu voorwerpen meeneemt dan wel of men opdrinkt hetgeen verscheept moet worden maakt weinig verschil. Het blijft een leelijk misdrijf, waarbij op schandelijke ma nier misbruik van vertrouwen is gemaakt. Spr. kon hetgeen gebeurd is niet zoo licht zien. Menschen die vast werk hebben be- hooren zich daar dankbaar voor te toonen en niet hun Werkgevers te benadeelen. Spr. eischte tegen H die al meer veroordeeld is een gevangenisstraf van g maanden, tegen N. en E. P. M. een gevangenisstraf van 3 maanden en tegen H. ee„ gevangenisstraf van 4 maanden. Uitspraken 14 December. Zitting van 30 N0vember Overtredingen van de llr'j8°prlrijving8- wet. Ue rechtbank heeft opnieuw eemi,ge zaken behandeld, die betrekking hadden op prys_ opdrijvingen. Het eerst stond terecht de 36-jarige be drijfsleider F. p. A p uU schiebroek, die in de door hem geleide onderneming een tube tandpasta, die voorheen voor 10 cent werd verkocht, op 15 October voor 15 cent had doen verkoopen. Verdachte motiveerde deze prijsverhoo- ging door te wijzen op de verhoogin.g, die ook de inkoopsprijs had ondergaan (ruim V2 cent per tube) en met de bewering, dat vroe ger dit artikel zoo goed als zonder winst werd verkocht. De chauffeur J. G. Koster, wien men den verhoogden prijs gevraagd had, bleek van oordeel, dat zijn weekloon, dat ook geen ver hooging had ondergaan, niet berekend was op zoo hier en daar een stuiver of een dub beltje meer te moeten betalen voor de ar tikelen, die hij zich zoo geregeld moet aan schaffen en daarom had hij van deze zaak aangifte gedaan. De vertegenwoordiger van het O.M. mr. F. M. Wilbrenninck vond het volkomen begrij pelijk, dat de getuige verontwaardigd was geweest. Hier heeft men een typisch geval van 1 fijsopdriiving en de kwade trouw van verdachte blijkt reeds hieruit, dat hij den öorspronkelijken prijs van de tube heeft weg gekrabd. Spr. eischte 40 boete subs. 10 dagen hechtenis. De volgende verdachte was de 54-jarige winkelier E. van P. die van de schaarsehte aan garen gebruik had gemaakt om den prijs van een klosje garen van 10 cent tot het dub bele te verhoogen. Zijn concurrent, die op dat oogenblik 18 September nog steeds dezelfde klosjes voor 8 V2 cent verkocht, had zijn winkeljuffrouw er op uitgestuurd om een klosje bij van P. te koopen, waarna hij aangifte deed bij de politie. Uit het getuigenis van den bedrijfsleider van een grossier bleek, dat het bedoelde garen in Augustus geleverd was voor 75 cent per dozijn klosjes en op 20 September voor 96 cent per dozijn. Het O.M. was van oordeel, dat men hier met een schandalig geval van prijsopdrijving te doen heeft, waarvoor het goed is van de gelegenheid, die de wet geeft om gevangenis straf op te leggen, gebruik te maken. Spr. eischte 1 maand gevangenistraf. Een boete van 50 subs. 10 dagen hechte nis heeft het O.M. geëischt tegen 4pn 43-jari- gen directeur eener N.V., die op F September bij de aflevering van snijworst, plok1.vorst en achterham een prijsverhooging van 20 pet. had toegepast, welke niet door een overeen komstige verhooging van de vee- en vleesch- prijzen zou zijn veroorzaakt. Het bleek, 'dat over deze venm -xs"hap, due haar werkzaamheid over het gsheele land uitstrekt, meer klachten waren binnengeko men en dat de officier thans verzoeken had gekregen de zaken niet te vervolgen, omdat de prijsverhoogingen inmiddels weer onge daan waren gemaakt. De verdediger, mr. J. Coert Sr. heeft er in zijn pleidooi opgewe- zen, dat de prijsbepaling geschiedt aan de 'hand van een instructie, die al van Mei 1937 dateert en waaraan sedertdien niets gewijzigd is. Van prijsopdrijving kan hier dan ook geen sprake zijn, evenmin als dat de prijzen thans verlaagd zouden zijn geworden onder pressie van deze zaken. Pleiter concludeerde tot vrijspraak. Uitspraken 14 December. De 35-jarige voerman K. S., die de 20 pond suiker had gekocht, werd veroordeeld tot 25 boete subs. 10 dagen hechtenis met ver beurdverklaring van de inbeslaggenomen suiker. De rechtbank heeft voorts vonnis gewe zen in de zaak van den 38-jarigen winkelier L C., die in het begin van September een paar rufoberkaplaarsjes, welke in Augustus nog voor l.95 werden verkocht, voor 2,50 had verkocht en zich daarmede had schuldig gemaakt aan overtreding van de Priisopdrij- vingswet. De rechtbank heeft verdachte ver oordeeld tot 25 boete sutos. 10 dagen hech tenis. Uitspraken, De rechtbank heeft veroordeeld: G. A. van D., 46 jaar, garagehouder, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat op 5 Juli des avonds na een zwa re onweersbui een bejaard echtpaar, dat aan de Lusthofstraat den rijweg overstak werd aangereden, waarbij de 80-jarige vrouw zoo ernstig was verwond, dat zij korten tijd later was overleden en de 79jarige man E. P. v. d. Wetering een fractuur van het linkeronder- been, een fractuur van den rechter enkel, een hersenschudding, een kneuzing aan den halswervel en een ribfraetuur had bekomen, tot 100 boete subs. 40 dagen hechtenis, be nevens 3 maanden gevangenisstraf en ont zegging van de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen voor den tijd van 1 jaar, doch deze beide straffen voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. llamstcrwctovert redingen De 69-jarige W. E. A. B., zonder beroep, die in Sept. een vaatje zeep van 15 kg. had gekocht een hoeveelheid die grooter is, dan zij in een week pleegt te gebruiken werd veroordeeld tot 15 boete subs. 10 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de in beslag genomen zeep. R. K. 43 jaar, koopman, die op 26 Septem ber aan den tot zijn personeel behoorenden voerman K. S. een hoeveelheid vam 20 pond suiker had doen afleveren, welke hoeveel heid grooter was, dan voor een verbruik van een week werd veroordeeld tot f 100 boete subs. 10 dagen hechtenis. Luchtbescherming. De R.K. Vrouwenbond hier ter stede, die zich den laatsten tijd geenszins te beklagen heeft over gebrek aan belangstelling voor haar ledenavonden, zal heden, Vrijdag 1 December, om kwart over 8 vergaderen in het Rosalia-huis, Leeuwenstraat. Na het huishoudelijk gedeelte zal de heer C. A. Mul ler, chef van het bureau van den gemeente lijken luchtbeschermingsdienst, spreken over „Ieders plicht op het gebied der luchtbe scherming". Er zullen blaadjes verkrijgbaar zijn, waar op staat, wat we hebben te doen of te zeg gen, wanneer iemand in onze omgeving plot seling in stervensgevaar zou komenzorg om het lichaam te beschermen, maar ook zorg voor de bescherming van de ziel. Het paard verdronken. Gisteravond om half 7 is een wagen, waar van bestuurder was de 18-jarige J. Groen- boom van den Breede Hilledijk, en beladen met drie ton ijzer, op het Bolwerk langs den kant staande achteruit gegleden en met dier en al te water geraakt. De voerman kon er nog bijtijds afspringen, maar het paard verdronk. Later heeft een takelwagen het cadaver en den wagen opgehaald. Op Maandag, van half 3 tot half 4 uur, schoolgebouw Lijnbaanstraat 26. Op Dinsdag van 11 tot 12 uur, Consultatie bureau voor zuigelingen Goudschesingel 49. 0p Donderdag van half 12 tot 12 uur, Hulp post Gem. Gen. Dienst, Maashaven 2. Op Vrijdag van 11 tot 12 uur, Consultatie bureau voor zuigelingen Gerrit Jan Mulder straat 102. De zeesleepboot „Zwarte Zee" van L. Smit Co's Intern. Sleepdienst. ACTIE v. SPRONSEN'S bakkerijen. Naar de drie samenwerkende (R. K., Chr. en Alg.) Gezellenbonden ons mededeelen heeft met de directie van v. Spronsen's bakkerijen een bespreking plaats gehad over den slechten bedrijfstoestand. Deze conferentie heeft niet het gewenschte resultaat gehad. Dit is aanleiding gweest voor de gezellen-organisatie te weten de Algemeene, Christelijke en R. K. Bonden om Dinsdagavond j.l. met het personeel te vergaderen. Het personeel stelde zich unaniem op het standpunt dat alsnog getracht moet worden hierin verbetering te brengen. Besloten is aan de directie een ultimatum te zenden voor het houden van een confe rentie op korten termijn, terwijl bij ongunstig resultaat zoo noodig zal worden overgegaan tot arbeidsonderbreking. Het pm-sopppl omvat ongeveer 80 menschen E „Zwarte Zee" van L. Smit Co.'s Internationalen Sleepdienst is gisteravond, na een uiterst gevaar lijk en hoogst verantwoordelijk karwei, terwijl van kapitein en bemanning de grootste krachtsispanning is geëisclit, behouden en wel in de thuishaven aangekomen. De internationaal be roemd geworden Nederlandsche zee sleepboot heeft in een goede week tij da acht Oceaan-stoomers veilig gevoerd door het zoo verderfelijke mijnenge- bied op de Noordzee. En ware het niet, dat de „Zwarte Zee" momenteel moet „dokken hij Wilton-Fijenoord teneinde eenige wij. zigingen aan te brengen, met betrek king tot een dieperen sleepgang van de paravanes, vermoedelijk zou de „Zwarte Zee'- vandaag weer het zeegat zijn uitgegaan. We hebben het den kapitein van de „Zwarte Zee" T. Vet in het geheel niet kwa lijk genomen, dat hij ons gisteravond voor niets heeft laten komen naar Maassluis, 't Was immers te begrijpen, dat hij na dagen van de grootste krachtsinspanning zonder een moment uit de kleeren te zijn geweest, niet veel lust gevoelde om als maar vragen de journalisten te woord te staan. „De kapitein is in bed geploft", aldus luid de gisteravond de mededeeling, toen we zoo zoetjes aan het wachten moe werden, „maar morgenochtend is hij weer ter beschikking", Kapitein Vet zag er nog ietwat vermoeid uit vanmorgen, toen wij met hem een ont moeting hadden op het kantoor van L. Smit Co's Internationale Sleepdienst te Maas sluis, waar hij met den bekenden eenvoud, een goed zeeman eigen, een kort relaas gaf over zijn convooireizen. Particulier initiatief. Dat wij convooieeren, aldus kapitein Vet, en de groote zeestoomers trachten te brengen door de gevaarlijke zönes, is zuiver het ge volg van het particulier initiatief. Van dwang of zoo iets dergelijks is absoluut geen sprake. De zuivere doelstelling is.een beveili ging van de vaar-route. Hoe heeft zoo'n convooi nu feitelijk plaats? De „Zwarte Zee" voorzien van paravanes stoomt voorop en maakt een vaargeul over een breedte van circa 60 meter. Niet alle schepen kunnen met ons meevaren. Alleen schepen, die minstens tien mijl vaart loopen, kunnen aan het convooi deelnemen. De snel heid van het convooi wordt geregeld naar het schip, dat in het convooi het langzaamst vaart. De schepen blijven op een afstand van plus minus 600 meter van steven tot steven achter elkander. Uitgebreide seingeving. Bij een dergelijke navigatie door zulk een gevaarlijk gebied wordt heel begrijpelijk ge bruik gemaakt van een uitgebreide onder linge seingeving. De bal in top van de „Zwarte Zee" beteekent volle kracht, hangt deze bal halfstok dan wordt met halve kracht gevaren. Zoolang het convooi duurt staan op de „Zwarte Zee" twee man op post bij de paravanes. Zoowel aan stuurboord- als aan bakboordzijde worden vanaf de zeesleepboot seinen gegeven met witte vlaggen. Verder wordt ook gebruik gemaakt van fluitstooten Wordt een mijn gezien of heeft men er een geknipt aan bakboordzijde dan worden op de stoomfluit één lange en twee korte stooten gegeven, de achterop komende schepen weten dan, dat naar stuurboord zijde moet worden uitgeweken. Dreigt het gevaar daarentegen aan stuurboord dan vol gen één lange en één korte stoot en wordt uitgeweken naar bakboordzijde. Vrijdagmorgen van de vorige week hebben wij de eerste convooi-reis gemaakt met de „Bloemfontein", de „Grootekerk" en de „Alioth". Om drie uur in den morgen, het weer was allesbehalve prachtig, werd het convooi bij Schouwenbank samengesteld en om twee uur in den middag waren we door de gevaarlijke zones heen, zonder één mijn te zijn tegengekomen. Het convooi werd ont bonden en ieder schip vertrok op eigen houtje naar de Downs. Ook de „Zwarte Zee" zette daarheen koers om te weten te komen, welke schepen eventueel van de convooidiensten wenschten gebruik te maken. Dit te weten te komen is ook weer niet gemakkelijk, want men weet niet precies, waar de schepen liggen. De vorige week lagen ongeveer 200 schepen in de Downs en dan weet u het wel. Zaterdagmorgen om half zeven hadden we echter weer een convooi samengesteld, maar het was Zaterdag en Zondag zulk een nood weer, dat het niet verantwoord was uit te varen. Met een vaart van 14 mijl zijn we daarop Maandag jl. met de „Johan de Wit" achter ons aan naar IJmuiden opgestoomd, waar we om 6 uur 's avonds arriveerden, zonder een mijn te hebben gezien. Steeds maar weer Het was echter voor ons kort nacht, want reeds Dinsdagnacht zijn we weer uitgevaren met achter ons aan de „Huygens", waarbij zich later voegde de „Sibajak". Dien mid dag om één uur bevonden beide schepen zich reeds in de Downs. Weer werd door ons ge vraagd „wie mee wilde gaan", doch slechts twee schepen, t.w. de „Driebergen" en de „Nigerstroom", wier papieren gereed waren, wenschten van onze convooidiensten gebruik te maken. De „Bilderdijk" kon ook uit de Downs vertrekken, doch nam ons aanbod niet aan. Later hebben we echter de „Bil derdijk" ingeloopen en toen koos de kapitein zoo stiekum weg toch de veiligste route door rustigjes aan dicht in onze nabijheid te blijven Op deze terugreis hebben we slechts één mijn gezien. Accuraat sturen hoofd- vereischte. Accuraat sturen is op deze convooireizen wel hoofdvereischte, terwijl het er tevens op aankomt den onderlingen afstand zoo goed mogelijk te bewaren. En dit laat wel eens te wenschen overDit verband bewaren is ook erg moeilijk, want nu heeft men weer eens veel stoom, dan weer wat minder. Bij het vertrek, zoowel uit de Downs als van hier, wordt ons precies de route opgegeven, welke wij hebben te volgen. Het laat zich begrijpen, dat een sleepboot als de „Zwarte Zee" heel wat gemakkelijker kan manoeu- vreeren door de gevaarlijke zones als de groote oceaanstoomers. Wij kunnen ons tijdig op de hoogte stellen van de gevaren, die dreigen en dat is natuurlijk van groote im portantie voor de schepen, die ons volgen. Niet alleen kunnen wij mijnen veegen, maar we kunnen ook bijtijds de achter ons komen de schepen waarschuwen, wanneer er gevaar dreigt. Met slecht weer en we hebben er nogal wat van te doen gehad, is het risico altijd 100 pet. grooter. Kunnen we bij een vlak zeetje op ongeveer 300 meter afstand een mijn zien liggen, de situatie wordt geheel anders wanneer het slecht weer is, ons schip stampt en wij veel water overkrijgen. Intusschen, we hebben het er goed afge bracht en zijn slechts één mijn tegen geko men, maar al bij al, zoo eindigde kapitein Vet zijn onopgesmukt relaas, U begrijpt wel dat het een beroerd baantje is, want de ver antwoordelijkheid, welke men zich op de schouders laadt.is niet gering. Je doet je schoenen aan en zoolang 't convooieeren duurt, komen ze niet meer van je voeten. De wetenschap, dat er feitelijk ieder oogenblik iets kan gebeuren vergt alles van je aandacht en 't is dan ook de geheele reis.nauwlet tend kijken, nauwlettend sturen. Heeft men 't er echter weer goed vanaf gebracht, dan vergoedt dat tenslotte veel Wanneer vertrekt de „Zwarte Zee" weer? Zoo spoedig mogelijk zullen we het zeegat uitvaren om assistentie te verleenen, wan neer die wordt gevraagd, doch op het oogen blik ligt onze boot in dok, want met be trekking tot een dieperen sleepgang van de paravanes moeten enkele wijzigingen wor den aangebracht. We hebben nu een vijftal convooireizen gemaakt en zijn tot de ont dekking gekomen, dat de veiligheid nog ver hoogd zou kunnen worden, wanneer de be vestiging van de paravanes aan de voorzij de van het schip nog iets lager kwam te liggen. Op die manier kunnen ook de vrij diepliggende mijnen worden geknipt. Dat de „Zwarte Zee" slechts zoo weinig mijnen op haar laatste convooireis heeft ge zien, stelde de kapitein tenslotte op reke ning van de weersomstandigheden. Woensdagavond had voor bovengenoemde competitie in het oude raadhuis te Rotterdam de ontmoeting plaats tusschen de eerste tien tallen van de Christelijke Damclub „Rotter dam" en „Het Westen". De uitslag was 15—5 ten gunste van Het Westen als volgt: Chr. Dambond Het Westen L. A. Baardwijk—Th. D. Daalhuizen J. J. v. d. Reijden—J. H. Ansems G. v. d. Burg—K. F. de Haan Jr. J. M. Jansen— J. J. de Bruin Jr J. C. v. d. VoortJac. Buller B. C. Klein—G. H. A. van Leeuwen C. C. Goedhart—J. van den Bergh P. BakkerD. Wierdsma G. DammerJ. de Korte G. J. de JagerW. Laanen 0—2 0—2 0-2 2-0 0—2. 2—0 0—2 0—2 3—2 1— Gisteravond hebben de Hollandsche zee lieden den scheidenden Havenaalmoezenier pater Ant. v. Rixtel S.C.J. een onvergetelij- ken afscheidsavond aangeboden. Door een groote opkomst hebben zij pater van Rixtel hun waardeering getoond voor het vele werk, dat hij in hun belang gedaan heeft. Nadat de nieuwe directeur en havenaal moezenier pater J. v. Wezel S.C.J. in zijn openingswoord de kwaliteiten van pater v. Rixtel geschetst had, hetwelk met een don derend applaus door de zeelieden onder streept werd werd onder leiding van den heer v. d. Jagt het programma afgewerkt. Das van Grol met zijfi orkest zorgde wel dra voor een uitstekende stemming. Hierna volgde het optreden van de Zingende Vis- schers onder leiding van Cor Groeneveld. Hoe hoog de prestaties van dit uitstekend ensemble op prijs gesteld werden bewees het uitbundig aplaus. Na een leuk uitgevoer de pierrotdans door twee dames- medewerk sters, kwam Albert de Booy, de populaire radiozanger op het podium. Onnoodig te ver melden, dat zijn succes groot was. Hierna hebben twee Hollandsche zeelie den een gedicht voorgedragen, waarin tot uiting kwam, welke groote plaats pater v. Rixtel in de harten van de Hollandsche zee lieden inneemt. Nadat de heer v. d. Jagt den scheidenden havenaalmoezenier met eenige woorden namens de zeelieden een tabaks doos met pfjp had aangeboden nam pater van Rixtel het woord. Hij dankte zijn vrienden, die voor dit prachtig afscheid gezorgd hadden en vertel de hoe moeilijk het voor hem was juist in dezen tijd het werk van het Apostolaat ter Zee te moeten verlaten. Na de voortreffelij ke eigenschappen van den zeeman opge somd te hebben hoopte spreker dat de zee lieden eens dat respect van de.menschen zouden hebben, waarop zij krachtens hun sociaal beroep recht hebben. Spr. spoorde a en aan in dezen tijd van haat elkaar een warm hart toe te dragen en besloot met te zeggen, dat hij hoopte en vertrouwde dat °nder leiding van pater van We- steeds meer zal groeien om den zeeman dat te geven, waarop hij uit hoofde van zijn mooi doch zwaar beroep recht heeft. Cir PE?.uze ^eeft de sopraanzangeres mej. Willy reijns de aanwezigen op een prach tig gezongen aria vergast. De heer v. d. Jagt heeft haar en tevens de violiste van het ensemble Das v. Grol met een hartelijk speechje een bouquet bloemen aangeboden. Hierna kwam de populaire revuekomiek Lou Bandy, die zich spontaan bereid getoond heeft na zijn werkzaamheden in de revue voor de zeelieden op te treden. Hoe groot zijn populariteit ook onder de zeelui is, be wees de ovatie bij zijn opkomst. Met zijn leuke moppen en liedjes had hij een gewel dig succes en zeer terecht betrok Lou hier in Das van Grol, die hem aan de piano be geleidde. Pater van Rixtel S.C.J. heeft daarna de artisten dank gebracht voor hun prachtig werk, dat zij belangeloos voor de zeelieden verricht hadden. Lou Bandy heeft hierop met eenige welgekozen woorden geantwoord. Na het tweede optreden van de Zingende Vis- schers en Albert de Booy werd deze mooie avond door pater van Wezel S.C.J. met een kort dankwoord gesloten. De eerwaarde mère A. Ottes. religieuze van het Instituut der Eeuwigdurende Aan bidding, Eendrachtsstraat 97, alhier, her denkt Zaterdag haar gouden professiefeest. Van die 50 jaren verbleef zij er 39 te P.ot- terdam. Zij heeft zich hier verdienstelijk gemaakt door de oprichting van de zoogenaamde 2de afdeeling van de Vereeniging der Eeuwig durende Aanbidding en het Liefdewerk voor Arme Kerken, hetwelk tot op heden een zeer groote steun is voor de vereeniging. Vervolgens gaf zij ook haar beste krach ten aan het Liefdewerk „De Catechismus". Veel bekeerlingen en kinderen van de niet- katholieke scholen (voorheen ook van de katholieke scholen) heeft zij in den gods dienst onderwezen. Met reden mag dan ook veel belangstel ling voor dit jubileum worden verwacht. Heden herdachten de heeren J. P. Schoone en R. Van Bavel, het feit, dat zij 25 jaar in dienst waren bij de N. V. Stoommeelfabrie ken „De Maas", respectievelijk als onderchef en magazijnmeester. Des morgens werden zij te midden van vrouw en kinderen gecom plimenteerd door de directie, bij monde van den heer J. K. P. Kraan, die hun beiden een gouden horloge met inscriptie aanbood, be nevens een enveloppe met inhoud. Verder werden zij toegesproken door den heer Weid- lich, bedrijfschef en de heeren Vos en Baren- drecht namens onderchefs en fabrieksperso- neel, eveneens onder aanbieding van ca- deaux. In de kerk aan den Houttuin zal Zondag as. de Weleerw. pater H. Hulsbergen C.ss.R. een liefdadigheidspredikatie houden voor de armen van de St. Vincentius-Vereeni ging conferentie H. Laurentius. Bezoek van St. Nicolaas te Hoek van Holland. „Al zijn de omstandigheden minder ver blijdend en al heeft de goede Sint groote gevaren moeten trotseeren, toch wilde de kindervriend bij uitstek niet nalaten een be zoek te brengen aan de patientjes in het Preventorium te Hoek van Holland", aldus dr. W. B. Huddleston Slater, toen hij Don derdagavond als voorzitter van „St. Jozef", St. Nicolaas verwelkomde. Beladen met vele geschenken van weldoe ners was Zwarte Piet geen onwelkome gast en het is voor de patientjes dan ook een vreugdevolle avond geworden. Allen moesten ze voor den troon komen en kregen zij een pluimpje of een vermaan. Het „boek des levens" was kennelijk door de directrice ge ïnspireerd, nochtans brengt dit altijd een leuke noot in het geheel. De zusters, het vol tallige bestuur en de dokters ontkwamen niet aan de rake opmerkingen van den Sint, die tenslotte een aansporing uitsprak tot het voortzetten van den mooien arbeid der t.b.c.- bestrijding. Door de patientjes werden niet onverdien stelijk eenige kinderdansjes en zangstukjes uitgevoerd. Sint Nicolaas, voldaan over de stemming en de orde in het Preventorium, heeft beloofd om Zondagmiddag in de Doelen ook de vereeniging te willen bezoeken. Met ingang van 4 December a.s. worden de bij-post-, telegraaf- en telefoonkantoren van Alkemadestraat, Charlois en Mathenes- serplein en met ingang van 18 December de overige bijkantoren, voor zooveel de open- stellingsduur thans is beperkt, weder nor maal opengesteld. Vermoedelijk door kortsluiting is vanmid dag om 10 over 12 brand ontstaan in een partij zakken, liggende in een pakhuis van den Gem. Technischen Dienst onder den op rit aan de Boomj es. Het vuur is met een straal op de waterleiding gebluscht door slangenwagen 23, onder leiding van onder brandmeester Meeuwsen en brandmeester Leupe. Mede aanwezig was slangenwagen 11. Met behulp van een valschen sleutel heeft een onbekende zich toegang verschaft tot de woning van A. V. in de Balkenstraat. Eenige kasten werden overhoop gehaald. Vermist worden twee rijksdaalders en twee zilveren oorknopjes, alsmede een zilveren kring. Totaal 5-1» Beiae tientallen telden twee invallers. Donderdagavond werd een aanvang gemaakt met de tweede ronde van de hoofdklasse-com petitie van de Rotterdamsche vereenigingen, die zooals reeds eerder vermeld, een dubbele ronde spelen. Voor de tweede maal ontmoetten dus elkander de A en B-tientallen van de dam- vereeniging .Constant". Eindigde de eerste ont moeting in een gelijk spel, thans behaalde het A-tiental een 12—8-overwinning, als volgt: Constant BConstant A. 1. D. H. Mollenkamp—J. Eekhoud 2—0 2. W. Kars—M. J. Jansen 0—2 3. A. M. Olsen—M. Cohen 1—1 4. L. Jutte—J. v. d. Doe 1—1 5. H. M. LevieN. de Haas 0—2 6. J. Brinckers—James Coster 20 7. MadrettorDion 1 1 8. J. A. Ölesgraaff—W. Roozenburg02 9. J. v. Kloeten—H. Klein 0—2 10. W. Ge er lingJ. Geerling 1-1 Totaal 8—12 Beide tientallen telden twee invallers. Voor de eerste klasse-competitie van de Rot terdamsche clubs werd de wedstrijd gespeeld tusschen de eerste tientallen van het Rotter- damsch Damgenootschap en de damclub „Char lois". De uitslag was een 12—8-overwinning voor eerstgenoemde. Hieronder de volledige uitslag R.D.G.Charlois. 1. J. P. Huibers—F. Brouwer 11 2. H. Borghardt—C. A. de Gelder 2—0 3. Jos. Lode wij kxL. Bogaard 02 4. A. v. d. LaanW. Voogt1 1 5. C. v. d. Spek—A. Kram 0—2 6. B. C. Wouters—A. W. Kleingeld 1—1 7. M. GodijnM. Meinster 11 8. L JjkmavangJ. van Vliet 2—0 9. J. A. Lode wij kxA. Straver 2—0 10. J. v. d. KrukJ. Groenendijk 20 Totaal 12—8 R.D.G. telde 2 invallers, terwijl Charlois met 3 invallers speelde. Aangiften van 30 November 1939. BEVALLEN: A. K. Bot—van Santen z. A. S. H. DekkersSchuurs d. C. E. Vos—van Rooyen z. T. B. J. Lupgens—de Jonge z. J. j. M. Sparreboomv. d. Linden d. J. S. van LeijdenOvergaauw z. U. de Boer—van Riessen z. M. Vermeer—de Vet z. W. J. van Rijn—Brans z M. Beens—Alberts z. G. Jacobs—Scheepbouwer d. G. Erwich—van Til z. J. M. LookhorstHatenboer d. T. Com- mjjs—Wupkes d. C. v. d. EntStok z. J. E. v. d. Ploeg—v. Zijl d. A. A. van Bree Vermeij d. C. van MerkerkVerhoek z. C. P. J. Kroon—Motz z. J. C. Neuschwanger— Smit z. J. M. KevjzerZielhorst d. C. J. van Luyk—Schouten z. H. Moor—van Klave ren z. ONDERTROUWD: P. J. V. der Have jm. 26 J. en P. W. Henderson jd. 27 J., Katendrechtschestr. 6b D. L. v. den Berge jd. 29 j. en A. C. Al. Dinkelaar jd. 25 j., Enschede J. Weewer jm. 21 J. en B. Visser jd. 20 j., v. Harenstraat 11 H. Niessler jm. 20 j. en M. N. de Jong jd. 21_ j., Aegidiusstraat 100b. J. J. Bakkers jm. 25 j. en C. Ocks jd. 22 j., Bajonetstraat 7a H. A. v. den Berg jm. 30 j. en C. A. Hoppezak jd. 24 j., Capjelle a. d. IJssel T. G. Biemans jm. 28 j. en J. M. de Swaaf jd. 27 j„ Kortebrantstraat 3a N. Boeije jm. 23 j. en B. H. M. Marse jd. 24 j., Slag bekstraat 185 K. Bos jm. 26 j. en W. M. den Held jd. 22 j., Meubelstraat 4a S. v. Boven jm. 24 j. en J. Schenk jd. 22 j., R. Rottekade 135a J. J. Boxêm jm. 28 j. en M. E. Stark jd. 28 j., Mathen.weg 174b. F. M. Dahlhaus jm. 28 j. en A. J. M. de Leeuw jd. 26 j., Jensiusstraat 6a M. Faasse jm. 25 j. en S. W. P. v. Roon jd. 24 j.. Putschelaan 119a H. Gompel jm. 27 j. en I. Roetman jd. 27 j., Tuindersstraat 113 W. v. der Graaf jm. 24 j. en IJ. de Deugd jd. 24 j., Nieuwenhoornstraat 45b. P. J. de Groot wedr. 50 j. en M. F. G. de Radder jd. 40 j., Strevelsweg 15b. J. J. de Jong jm. 34 j. en A. de Wilde jd. 35 j., H. Molenaarstraat 20a CA. Klerk jm. 31 j. en G. J. Jansens jd. 237 j., Raephorststraat 52b. H. E. H. Kortner jm. 30 j. en B. Gottes- bühren jd. 24 j., Maaskade 137c W. Kruithof jm. 31 j. en C. S. Bout jd. 27 j., 's-Gravenweg 598/2 B. H. Kuijntjes jm. 30 j. en T. H. Top jd. 22 j., Rusthoflaan 13 A. Naarden jm. 26 j, en J. P. M. Segers jd. 26 j., Nieuwenmarkt 18 -L G. H. Quellhorst jm. 30 j. en W. More jd. 24 2e Staringstraat 5 J. Scheepbouwer jm. 22 j. en J. C. Rouwet jd. 22 j., Frederikstraat 68a J. Spittel jm. 25 j. en W. H. Dircken jd. 21 j., Ie Gijsingstraat 62a J. C. Swart jm. 24 j en B. M. v. den Blink jd. 20 j., V. d. Sluijsstraat 52b J. F. M. Ribourdouille jm. 27 j. en A. J. M. v. Tiggelen jd. 26 j., Beukelsdijk 141 A. Berwald jm. 23 j. en M. A. v. den Hoek jd. 23 j., Blokweg 37 W. Klerk jm. 30 j. en J. L. Jansens jd. 22 j., Raephorststraat 52b. C. J. v. der Klei jm. 23 j. en P. Bouman jd. 20 j., Oostmaasstraat 29b T. Krommenhoek jm. 21 j. en J. W. Slagveld jd. 19 J., Ged. Slaak 72/1 J. F. v. Leur jm. 29 j. en P.'j. Slot jd. 26 j., Beatrijsstraat 6Sa P. Pieters jm. 26 j. en H. C. Vendeloo jd. 22 j.. Westerbeekstraat 9b. L. Pinster jm. 26 j. en C. Berkhout jd. 23 j., Gouwstraat 62c J. J. B. Swanborn jm. 26 j. en H. A. M. I. Nanning jd 26 j., Gen. v. d. Heydenstraat 35c G. J. Swin- kels jm. 27 j. en T." Heus jd. 24 j„ Ros Faassen- straat 29 W. v. de Veerdonk jm. 27 j. en R. de Haajj-Stekelenburg jd. 20 j., Ged. Slaak 77/lb J. J. Verbeek jm. 32 j. en J. M. v. Boven jd. 22 j., Pantserstraat 15b. B. Verheij jm. 23 j. en E. Vos jd. 19 j., Oranjeboomstraat 221a L. Vingerling jm. 28 j. en M. J. Berrevoets jd. 26 j., Boschpolderpleln 6a H. Vos Jm. 21 J. en G. E. M. Beneuglök jd. 18 j., Rechthuisstraat 7c. J. Vogelenzang jm. 27 j. en M. Morelis jd. 23 j,. Essenb.singel 144a J. Vos jm. 31 j. en A. K. Blom jd. 25 J., Dierg.laan 78a H. Walwis jm. 25 j. en H. A. T. v. Ham Jd. 27 j., Noordsingel 191a J. C. Wan jon jm. 28 j. en H. D. v. Loon jd. 25 j„ Plantageweg 97b. M. J. v, der Wilk jm. 24 j. en J. H. Slootweg jd. 25 j., Willebrordusstraat 135b. L. R. K. Willems jm. 24 j. en F. E. Zon dag jd. 23 j„ Tegelen R. Willemstein jm. 21 j. en G. H. Reuvers Jd. 19 j., P. Krugerstraat 177b. M. J. van de Woestijne jm. 24 j. en C. M. Lange jd. 20 j., Josephstraat 108b. G. Wolters jm. 32 J. en N. v. der Sluijs jd. 26 j., Woelwjjkstraat 52a N. A. Wijngaard jm. 22 j. en C. A. H. v./ Reede jd. 19 j., Paradijslaan 28c. I* Zom jm. 26 J. en E. M. J. Eijskoot jd. 23 J„ A. Kuyperlaan 43b. G. Bwart jm. 29 j. en G. C. v. der Wal jd. 24 j., Amsterdam R. Bosman jm. 26 j. en E. D. G. M. v. den Broek jd. 24 j, Cl. de Vrieselaan 32a W. R. v. Grondelle jm. 27 j. en A. Vlak jd. 16 Raephorststraat 21b. G. Gulmans jm. 25 j. en E. H. Verdonck jd. 26 j., Dituschestraat 73b. J. L. v. 5t Hof jm. 24 j. en B. v. Genderen jd. 25 j., L. Hilleweg 54a J. H. den Outer jm. 26 j. en. D. Brouwer jd. 29 j., Dorpsweg 98 T. D. Blom jm. 21 j. en L. Schoenmakers jd. 18 j., Schildstraat 27b. G. v. Toorenburg jm. 28 j. en M. Arnold jd. 25 J., Leeuwensteinstraat 32 Z. de Jong jm. 25 j. en N. v. der Gaag jd. 20 j., Zwaanshalskade 49b. C. Plaizier jm. 26 j. en C. M. Hardonk jd. 23 j., Hillegersberg A. A. Vanderstappen wedr. 44 j. en J. de Ruijsscher jd. 26 j. Aelbrechtskade 135b. J. de Vries Jm. 23 j. en E. M. de Bie jd. 21 j., Ged. Slaak 2,7. GEHUWD: C. D. M. van Exel jm. 37 j. en C. J. M. v. Hattem Jd. 37 j. G. C. v. Doorn jm. 28 j. en P. de Groot jd. 28 J. A. A. de Bie jm. 28 j. en M. Paré jd. 20 j. J. Vas Diaz wedr. 35 j. en M. J. Wijler jd. 30 j. H. Riethof jm. 27 j. en J. C. de Lamaar Jd. 27 J. OVERLEDENH. Smeman man v. J. H. Noordink 59 j. A. Melsen vrouw v. J. de Groot 81 j. J. M. Smit ges. man v. W. F. A. Siege- laar 64 j. D.F. van Munchen wed. v. J. L. Klok 73 j. - B. C. Bentveld vrouw v. F. G. v. d. Mast 72 J. A. I. v. Ry man v. A. Fillekes 61 j. C. v. Prooyen vrouw v. A. v. Breda 69 j. G. F. Exaltus man v. K. G. van Mourilc 35 j. H. J. v. d. Sluis wed. v. H. Buys 66 j. A. v. d. Linden man v. E. Maat 70 j. E. A, Meeder ong. vrouw 41 j. H. W. de Heer ma* v. L. J. v. Walraven 87 j. D. C. Teunen ong. man 04 j. Voorts als levenloos aangegeven J. Lindemans—v. d. Graaff z. H. G. Lorje- d» Hoove e. W. N. Mr-'r

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 3