s i Weerverwachting. STADSNIEUWS. DE PONDSACTIE. ROTTERDAM. MAANDAG 11 DECEMBER 1939 Na de „tegeltjesbakker de „pondenvangers DE HOLLAND-BELGIË DRUKTE. 'Jitstekend werk van de "Verkeerspolitie. iüiüiniHiiiiiiiiiiüiiiiüiniiil R. K. HANDELSREIZIGERSVEREEN. „ST. CHRISTOFFEL" DE LUCHTBESCHERMING. DE K. J. M. V.-KERSTACTIE. BURGERl1jke stand. HENGELEN. rijkspostspaarbank. Wat er reeds gedaan is. DE VERDUISTERINGS OEFENINGEN VAN HEDENAVOND. HOFSTAD'S MATROZENKOOR IN SCHIEDAM. KUNSTAVONDEN K.V.U. Velen starttente laat. 1 In het Noord-Oosten en Oosten g matige, in het Zuid-Westen en Westen zwakke tot matigen wind f§ H uit Oostelijke richtingen. Betrok- g H ken tot zwaar bewolkt. 1 1 Weinig of geen neerslag. In het Noord-Oosten temperatuur om H het vriespunt tot lichte vorst, in het Westen geleidelijk kouder. Voor de wielrijders. r-z DINSDAG. i Zon op 8.02. Zon onder 15.45. 1 Maan op 8.54. Maan onder 17.43 1 H Wielrijders lichten op van 16.15 tot 7.32. ïiiiimiiiiiiiiu 1 ii!i!ii;ii!)i!i!ii rui'imiiiiiii 11 rniiiiiiii;! Paul Huf. GOUDEN HUWELIJKSFEEST. KORTING PENSIOEN EN RENTE OP ONDERSTEUNING. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Het Nederlandsche TiustvtfUrt-motorschip „Immtngham", 'dat nabij Calantsoog op een mijn is geloopen en gezonken. Laten w«, alvorens U eenige mededeelin- gen te verschaffen, U een kleine anecdote vertellen. Daar was iemand in een vergadering, die vond, dat het nu. maar eens „welletjes moest zijn met al die acties in Schiedam- Nu hebben wij eerst die vurige tegeltjesbakker gehad en nu..! Verder is de man nooit ge komen, want plotseling verhief z'ch een stem in de zaal, die als een sirene omhoog gierde: En nu hebben wij „pondenvangers Het co mité zou als „dritte im Bunde" willen zeg gen: „Moge het een wonderbare ponden vangst zijn". Aldus zullen weer vele menschen dichter bü Gotd brenëen. Het comité moet nu allereerst een harte- lijk welkom toeroepen aan de dames, die zijn gelederen kwamen versterken en daardoor blijk gaven van haar medeleven. Voorts heeft ook de Hanze zich achter de actie geschaard. Een commissie ontwerpt indeelingen van di verse pakketten tegen diverse prijzen 1, 1.50, 2 etc.) om het mogelijk te maken, dat degenen, die iets willen geven een vol ledig pakket aan het comité afdragen. Die pakketten zijn in de winkels dus te koop. Natuurlijk mogen ook andere ponden ge geven worden. Daarom zal morgenavond in dit blad de lijst gepubliceerd worden van die winkelwaar, welke wel en welke niet voor de pondsactie in aanmerking komt. Ter voorkoming van misverstand. Ten einde misverstand te voorkomen, wil len wij nogmaals onze lezers mededeelen, hoe feitelijk het Comité „Pondsactie" tot stand kwam en wie daarvan deel uitmaken. Op.de laatstgehouden vergadering van het Comité „Katholiek Schiedam" welke Vergadering door de diverse afgevaardigden der aange sloten vereenigingen werd bijgewoond, nam de geestelijk adviseur Rector H. Coppens, het initiatief tot het voeren van een pondsactie tegen Kerstmis. Dit initiatief werd door „Kath. Schiedam" overgenomen en een spe ciale commissie daarvoor benoemd, be staande uit de zeereerw. rector H. Coppens, voorzitter; A. J. C. van Oppen, secretaris; H. Uytdewillige, commissaris voor pers én propaganda en mevr. M. van Oppen, commis saris voor de Dameshulp. Bovengenoemde commissie verkreeg het recht zich uit elke parochie een bestuurslid te assumeeren en verkoos daartoe de heeren C. Janse, M. v. d. Laarschot, J. de Koning Jr. en F. Slieker. Tevens verklaarden enkele dames zich bereid het comité met diverse werkzaamheden te assisteeren. De goedkeuring van den Hoogeerw. Deken en Zeereerw. Pastoors van Schiedam werd verkregen, terwijl volledige samenwerking bestaat met het R. K. Armbestuur, St. Vin- centiusvereeniging en conferentie Stille Armen. Door deze nauwe samenwerking hoopt men te verkrijgen, dat geen enkel katholiek gezin wordt vergeten bij het ophalen van de pon den en dat anderzijds geen enkel katholiek gezin wordt overgeslagen, dat behoefte heeft aan steun. De ophaaldienst wordt verzorgd door leden van de K.J.M.V. en St. Jozefge- zellenvereeniging. leven", een vroolijk en vlot nummer, waar de zangertjes de vreugde en blijheid van hun jonge lieven in botvierden. „Het Bijltje" van J. Worp en het „Boertig Congoleesch Koor" van L. Nobels, werden goed en zuiver weergegeven. „Het scheepje" van Viotta en „Het lied van den kwezel", twee nummertjes, die overbekend zijn, werden vroolijk en het laatste vooral ook vlot gezongen. „Kleine wolkjes varen" van H. Theeuwisse ,werd uit nemend vertolkt door den jongen sopraan. Tot slot volgde „Abendchor" van C. Kreut- zer en „Wiegenlied" van Fr. Schubert. Stem mig en fraai werden de nummers gezongen. In het laatste nummer hoorden wij nog eens den jongen sopraan. Het is werkelijk een genot naar zoo'n stem te luisteren. Een ge weldig applaus, dat overging in een storm achtige ovatie was het welverdiende loon voor dirigent en koor. De heer Mouwens dankte met enkele harte lijke woorden voor het geboden kunstgenot. Het koor kwam er niet zonder toegift af en zij kozen daavoor het leutige lied, of lie ver gebarenspel van „Jan de Bruijn met z'n lekkie in z'n band". Het bleek een goede keus te zijn. Het succes was groot. Met „de bloempjes gingen slapen" besloten zij. Comité Katholiek Schiedam kan terugzien op een welgeslaagden avond, die zeer zeker bij elk der aanwezigen in den smaak is ge vallen. In de pauze heeft Rector Coppens nog een propagandistisch woord gesproken voor de Ponds-actie. llllllllllllillllllilllllllllllllllllllll nu Donderdag a.s. zal in ht pand Lange Kerkstraat 56 voor de leden van bovenge noemde vereeniging een ontwikkelings- en studiebijeenkomst gehouden worden. JUBILEUM H. C. MICHELS. Z. H. Paus Pius XII geeft den zegen „Urbi et Orbi" van de loggia van de basiliek van Sancta Maria Maggiore te Rome, waar de H. Vader een pontificale H. Mis had gecelebreerd, ter gelegenheid van het feest van Maria's Onbevl. Ontvangenis en ter herdenking van den dag, waarop Zijne Heiligheid voor 40 jaren in deze kerk zijn eerste H. Mis had opgedragen. De secretaris der K. J. M. V. schrijft ons: Kerstmis nadert Weer treedt de nacht nader, waarin wij gebogen over de kribbe den vredezang der engelen beluisteren Hoe oneindig schoon moet de zang van die stille, heilige nacht geweest zijn, de zang, die vrede bracht voor alie Wat kunnen wij jonge menschen wij K. j jy[t V.'ers, die heden ten dage met afschuw het wereldge beuren gadeslaan, anders doen dan in het schrijnend hart de vrede bewaren door de volle maat van onze liefde te geven aan God en de menschen? Daarom gaat de K. J. M. V. wederom dit jaar een Kerstfeest voor de arme gezinnen van St. Vincentius v.n van het armbestuur verzorgen. Op hen 7 ndag voor Kerstmis zal 'S middags een Kerstspel opgevoerd worden. Muziek ep zal er zyn, eveneens een tractatie, ter- v.-jl nog een alleszins bruikbare Kcrstgave zal worden aangeboden. i Wij jongeren vragen aan Katholiek Schie dam: Steunt de K. J. M. v. in haar idealis tisch streven, steunt onze Kerstactie voor de arme gezinnen, als wij straks bij de oude, vertrouwde adressen komen aankloppen. Door de St. Nicolaasactie 4dagen ach tereen in een auto van het eene adres naar het andere is ook niet alles is reeds eenig geld geïncasseerd. Wie stort nu eens een flink bedrag op het gironummer van den moderator 286611? Vervolgens nog eenige mededeelingen. Dondeidag a.s. 14 December is er weer be handeling van het nationaal programma. Een pracht onderwerp: Het katholieke gezin, de kracht der Kerk. Het bestuur verwacht, dat alle leden zonder uitzondering de fijne behandelingen van de punten van het natio naai program zullen bijwonen. Secretaris dringt met klem er op aan dat de i0clen z00wel hun eigen Kerstactie verzorgen, als mede te helpen aan de ponds actie. GEBOREN: PetrUs M zoon van H. A. Kerkhof en A- Rebers, Oude dijk 112 Wouter, zoon van C. Cno en A Bleecke, Nas- saulaan 75. OVERLEDEN: J. de Boer, Galileistr. 32. Zondag 10 December hield de S. h. V. de Alfer, haar concours in de Westerkade. De vangst was gering. De prijswinnaars waren: 1 W. Verhaeren, 2 J. v. d. Hieden, 3 W. Koot, 4 A. J- Bockkom; 5 J. Berkhout. Aan het kantoor der posterijen te Schie dam werd in den loop der maand November 1939 op spaarbankboekjes ingelegd 78,872,95 en terugbetaald 72.657.67. Derhalve 1 6.215,28 meer ingelegd dan terugbetaald. Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 50. Naar aanleiding van het aan den Raad gerichte en in de vergadering van 6 Octo ber j.l. om advies in handen gestelde schrij ven van J. C. Nieberding en C. A. van der Kleij, beiden alhier, mede namens andere inwoners onzer gemeente, houdende ver zoek om directe doorvoering van luchtbe schermingsmaatregelen als aanleg van schuilloopgraven in of nabij volkrijke buur ten en beschikbaarstelling van verband- trommels, enz., hebben B. en W. de eer het volgende mede te deelen. In de eerste plaats moet worden opge merkt, dat naast het terrein van de over heidsmaatregelen op het gebied der lucht bescherming een breed arbeidsveld open blijft en moet blijven voor het particuliere initiatief, de zelfbescherming der bevolking. Gevraagd wordt het aanleggen van schuil loopgraven in of nabij volkrijke buurten. Wanneer hierbij de gedachte voorzit van een schuilplaats voor de bewoners, -wordt de be- teekenis van deze schuilloopgraven over- SCHet doel van de ook te dezer stede aan gelegde schuilloopgraven is toch de zich op straat bevindende menschen, die geen toe vlucht in een huis kunnen vinden, tydens luchtgevaar te beschermen tegen het gevaar, getroffen te worden door granaatscherven. Beveiliging tegen bominslag, voltreffers, is uitgesloten. Schuilloopgraven hebben niet ten doel, menschen daarheen te halen uit de huizen. Het algemeene uitgangspunt is: thuis blijven. De plaats, het aantal en de omvang der loopgraven zijn bepaald door de resultaten van een ingesteld onderzoek naar de ver- keersfrequentie op diverse punten in deze gemeente. Het al of niet volkrijk zijn van een be paalde wijk is ten deze dus geen maatstaf; uitsluitend het af of niet aanwezig zijn v&n drukke verkeerspunten is van belang. De wijken van de minder goed gesitueer- den zijn in deze zeker niet minder bedacht geworqen Geen schuilloopgraven zijn b.v. op de Lange Haven, Stadhouderslaan, Wil lem de Zwijgerlaan, enz. De capaciteit der door deze gemeente aan gelegde schuitt00pgraven komt overeen met het door dé inspectie voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen aan gegeven percentage van 2 V2 pet. der bevol king. Voor pl.m. 1550 personen in totaal is plaats. Het maken van schuilkelders bomvrij óf andere sehuilgeiegenheden om men schen uit de huizen daarin onder te brengen, is 00k reeds met het oog op de daaraan verbonden kosten eenvoudig uitgesloten. De gemeente doet in deze wat in het al gemeen haar taak is en haar mogelijk is. Hierbij wordt gewezen 0p de 1 aiarmeering van de bevolking, versterking Van de brand weer, op- en-of inrichting Van materiaal-, geneeskundige hulp- en uitkijk- en luister posten, hulplaboratoria, enz- Zooals in den aanvang bereids werd op gemerkt dienen daarnaast, of beter gezegd in verband daarmede en als onderdeel daarvan door de bevolking vele maatregelen zeif te worden getroffen. Daarvan zijn de belang rijkste, de meest noodzakelijke en de snelst bereikbare: eerste hulp bij brand en eer ste hulp bij licht lichamelijk letsel. Met het oog hierop zijn en worden door de ge meente met medewerking van de Afdeeling Schiedam van de Nederlandsche Vereeni ging voor Luchtbescherming diverse cursus sen georganiseerd. Het aanschaffen van materiaal door de gemeente ten behoeve van de zelfbescher ming is onmogelijk. De inwoners zelf zullen de daaraan verbonden kosten hebben te dragen. Zooals aan de inwoners van verschillende wijken per circulaire is medegedeeld zouden door middel van bijv. een gezamenlijk spaar systeem gelden kunnen worden ingezameld tot geleidelijke aanschaffing van materiaal. Met kleine wekelijksche of maandelijksche bijdragen is het mogelijk, dat, wanneer ieder medewerkt, goede resultaten worden bereikt. Wij trum, herinneren onze lezers in het Cen- de Buitenhavenwijk en Singelbuurt aan de verduisteringsoefening die heden avond tusschen 7 uur en half 11 in die wij ken gehouden zal worden. Zooals wij reeds meldden moeten rijwielen aan de hand gevoerd worden. Motorrijtuigen mogen rijden met hun stadslichten aan. Vanaf 7 uur tot half 11 mag er dus ner gens licht uitstralen. Wij raden een ieder aan hiervoor goed te zorgen daar proces verbaal tegen overtreders kan worden opge maakt. Verschillende wijken hebben dit ingezien en hebben een aanvang gejpiaakt met sparen. Het is zaakH dat de burgerij goed voor oogen houdt, dat het fataal is indien met den aankoop van luchtbeschermingsmateriaal tot het laatste oogenblik wordt gewacht. Mocht onverhoopt ons land in den oorlog worden betrokken, dan zal het zeer moeilijk, zoo niet onmogelijk zijn het benoodigde aan te schaffen. Een welgeslaagde avond van het Comité Katholiek Schiedam. Een goede gedachte bleek het te zijn ge weest van het comité Katholiek Schiedam om Theo van Elferen met zijn Matrozenkoor te laten optreden. De groote zaal van het Bondsgebouw was gisteravond goed bezet en velen hebben genoten van de fraaie zang van het koor. Het matrozenkoor, dat een kerkkoor is, bestaat in zijn geheel uit ongeveer 85 jongens. Een derde deel hiervan wordt uitgekozen om mee op tournée te gaan. De jongens, die allen op dezelfde lagere school zijn in een van de volkswijken van de Residentie, wor den reeds vanaf hun zesde jaar opgeleid. De stemmen zijn dus allen prima geschoold en de jongens bezitten een goede techniek. Na een kort openingswoord van den voor zitter, den heer Th. J. Mouwens, ging het doek open en was de beurt aan het Matrozen koor. Theo van Elferen en zijn jongens open den het programma met een driestemmig „Ave Maria" van Fr. Hamma. Een fraai be gin was dit nummer. Duidelijk werd hier ge demonstreerd, hoe geheel de jongens op el kaar zijn ingesteld. Het vierstemmige „O Sacrum Convivium" van G. de Grace en „Domine non sum dignus" van L. da Vic toria vonden ook een fraaie vertolking. Het oude Marialied „Er was een Maged uitverkoren" was wel een van de beste num mers van het programma. De uitvoering was zuiver en teer. De sopraan-solo was prachtig. Het slot van het eerste gedeelte van het programma bestond uit het vier stemmige „Confitemini Domino" van J. P. Praenestenus en het acht-stemmige „Haec Dies" van J- Gallus. Vooral het laatste nummer werd fraai vertolkt, al leek het ons 'dat verschil lende partijen te zwak waren. Het koor bracht hierna een verrassing, waarvan niets op het programma vermeld stond. Hiervoor hadden zij hun matrozenkiel verwisseld voor een Tyrolercostuum. Eerst zongen zij het bekende „Heideröslein". Hier na volgde de haast even bekende „Concert- Probe", waarbij de jongens, gewapend met muziekinstrumenten, het geluid van die in strumenten met hun mond maakten. Dit nummer sloeg buitengewoon in. Vooral de jeugdige kapelmeester die zelf de solo zong, had veel applaus. Bij dit nummer bleek te vens, dat de jongens ook wel in staat waren voor den komischen kant van een program ma te zorgen. Bestond het programma van vóór de pauze uit kerkgezangen, na de pauze was een keus gedaan uit enkele Nederlandsche en popu laire Duitsche liedjes. In dit deel vonden wij het koor nog beter. Zij begonnen met een liedje, dat speciaal aan het Matrozenkoor is opgedragen „Zingend gaan wij door het 25 jaar custos van de Academie. Op 1 Augustus was de custos van de Aca demie van Beeldende Kunsten en Techni sche Wetenschappen alhier, de heer H. C. Michels vijf-en-twintig jaar aan genoemde onderwijsinstelling verbonden. De heer Mi chels geniet daar een groote populariteit, zijn jubileum moest dan ook feestelijk worden gevierd. Zaterdagavond is zulks in de overvolle daktuinzaal van „Atlanta" geschied. Nadat de jubilaris met zijn gezin was binnengeleid, heeft eerst ir. N. C. A. Meischke, als voor zitter van de feestcommissie een inleidend woord gesproken. Daarna heeft de directeur de heer H. C. Schuhmacher, die als hoofd officier op 't oogenblik onder de wapenen is, een allerhartelijkste toespraak gehouden. In van groote waardeering getuigende woorden huldigde hij den jubilaris voor zijn werk kracht, werklust en ijver, maar bovenal om zijn buitengewoon prettig humeur. In welke gedrukte stemming men ook verkeert, een bezoek aan Michels is als een verkwikken de douche en het onaangenaamste werk gaat daarna vlot en gemakkelijk, aldus de heer Schuhmacher. De heer Meischke heeft daarna een leutig overzicht in dichtvorm gegeven van Mi chels' verblijf aan de Academie, waarbij ir. J. de Ruijter een knappe, allergeestigste rol prent had geteekend. Allerlei episoden zoo wel uit het particuliere leven van den ju bilaris als uit het veelzijdige en drukke schoolleven werden met bijzondere geestig heid ten tooneele gevoerd. Dit nummer werd zeer gewaardeerd. De heer ir. Weinberg heeft, ook al in dichtvorm, den jubilaris en zijn gezin toegesproken en hem namens alle aanwzeigen een cadeau onder couvert over handigd. Daarna sprak de voorzitter van het bestuur de heer H. H. van Dam en huldig de den heer Michels in een sympathieke speech voor hetgeen hij voor de school en het bestuur is geweest, ook hij overhandig de een cadeau onder couvert. Op de hem eigen wijze sprak daarna ir. de Vrind, na mens de vereeniging van leeraren. Spreker legden den nadruk op de charmante manier, waarop de jubilaris zijn werk verricht en voor ieder altijd klaar staat. Namens de leerlingen sprak de voorzitter van den M.T.S.-bond en roemde den heer Michels als de sympathieke vraagbaak en hulp van de leerlingen. Op eenvoudige en hartelijke wijze heeft de heer Michels tenslotte alle sprekers be dankt, voor hetgeen zij hem dezen avond hadden bereid. Nog lang bleef men gezellig bijeen. Het was een buitengewoon geslaag de avond, waar de heer Michels nog eens heeft kunnen zien, hoeveel vrienden hij zich gemaakt heeft. De Katholieke Volksuniversiteit biedt haar leden en allen belangstellenden drie kunst avonden, die achtereenvolgens plaats hebben op de Donderdagen 14 De cember, 28 December 1939 en 25 Januari 1940 in het Rosaliahuis, Leeuwenstraat 33, te 8.30 uur. Op 14 December draagt Paul Huf een cyclus ge dichten voor, die van groote actualiteit is. Op 28 December geeft Bert Brugman's Marionet tentheater een kerstspel. De pretentielooze tekst, de fijne décors, de eenvoudige poppen en de begeleiding van oude kerstliederen, zij allen werken tezamen om het kerstgebeuren de stille wijding te geven, die het vraagt. Op 25 Januari geeft Xanda Stradowska een dansavond. De Katholieke danseres Xanda Stradowska biedt een danskunst zonder raffinement of bijsmaak, volop gezond, maar ook volop danskunst. Kaarten voor iederen avond afzonderlijk alsook abonnementskaarten voor de drie avonden tezamen zijn vanaf Maandag a.s. verkrijgbaar bij het Centraal Bureau, Wolfs- hoek of bij Boekhandel Theo Hanou, Witte de Withstraat 77. Verkeersproblemen zullen in Rotterdam eenmaal blijven bestaan, zoolang de „bruggen" practisch de eenige verbinding vormen van de beide oevers. Maar deson danks mag de Rotterdamsche verkeerspoli tie terugzien op een zoo goed als het ging perfecte regeling. Ruim 45.000 toeschouwers zijn naar het Feijenoordstadion getogen. Verreweg het voornaamste contingent had als vervoermid del een tram gekozen, een auto, autobus of rijwiel. Zij, die een kaartje met den trein hadden genomen, waren wel het beste af. Met onfeilbare zekerheid leverden de ver schillende treinen op de minuut hun hon derden reizigers af. Niettemin mogen dege nen, die van een ander middel van vervoer gebruik maakten, niet klagen, al bleek eens te meer, dat velen nog te laat „startten' Vroeger de reis naar het stadion ondernemen is nog steeds aan te bevelen. Dit laatste mogen ook de tramreizigers in de ooren knoopen. Van half twaalf af hebben er extra diensten gereden, maar eerst om één uur be gon de groote stroom van passagiers en allengs groeide het aantal nog aan, zoodat velen aan eigen schuld te wijten hebben, dat het tramverkeer op het laatst niet zoo vlotte, als wel wenschelijk was. De Centrale Post van de verkeerspolitie was ingericht in de Kistenfabriek van de N.V. W. van der Lugt Zoon aan den Stadionweg en vandaar werd regelmatig con tact gehouden met de commandanten van de zeven rayons, waarin de route van binnen stad tot het stadion was verdeeld. Bovendien was veel extra personeel in dienst, zoodat alleen reeds in de binnenstad honderdtachtig agenten dienst deden. De verkeersstroom werd aan de verschil lende zijden van de stad opgevangen en vol gens tevoren vastgestelde banen naar het stadion geleid. Dreigde ergens stagnatie, dan werd de hoofdstroom onmiddellijk verlegd tot het euvel verholpen was. Het moeilijkste punt was natuurlijk de oeververbinding. Tengevolge van den regen was de ver keersdrukte bovendien niet regelmatig over enkele uren verdeeld, maar concentreerde zij zich tusschen half één en half twee 's mid dags. Om kwart over één dreigde het ver keer in de war te loopen en als noodmaat regel werd toen eenrichtingverkeer inge steld tusschen de binnenstad en het stadion. Hierdoor kreeg men de geheele breedte van de wegen vrij en kon de stoornis spoedig worden opgeheven. Een gevolg hiervan was echter, dat het verkeer van Feijenoord in de richting van de binnenstad voor een belangrijk deel werd stopgezet. De auto's, wielrijders en voetgan gers werden toen met het Wagenveer naar de Parkkade overgebracht, maar het groote aantal extra trams moest op den Linker Maasoever blijven en werd dus aan het ver keer onttrokken, waardoor het tramverkeer in de stad overbelast werd. Met uitzondering van een kort oogenblik, dat het verkeer werd stilgezet na aankomst van Z.K.H. Prins Bernhard, hebben zich geen stagnaties voorgedaan. Op en in de onmid dellijke nabijheid van de bruggen werd van gemeentewege z_nd gestrooid om het slip gevaar te verminderen. De gereedstaande kraanwagens hebben dan ook geen dienst be hoeven te doen. De tramdienst had voor deze gelegenheid 64 motorwagens met aanhangwagen en twaalf enkele trams extra ingelegd, terwijl in de remises nog een zekere reserve werd ge reed gehouden. Hiervoor waren honderden bestuurders en conducteurs extra in dienst gesteld, terwijl ook gebruik gemaakt werd van de dienstr i *t>-> r rei van het c wachtgeld gestelde personeel. Op den Coolsingel bleken alle extra trams reeds vrijwel vol te zijn en vele reizigers hebben daaraan te wijten, dat zij met min of meer vertraging hun doel bereikten. Vooral degenen, die hierop niet gerekend hadden en op normalen tijd van huis waren gegaan, kwamen te laat, zoodat een half uur na het begin van den wedstrijd nog toeschouwers het Stadion binnen kwamen. Om 't stadsverkeer zooveel mogelijk te ont lasten, waren ook nog een aantal extra trei nen ingelegd, die een z.g. „pendeldienst" onderhielden tusschen het station D.P. en het stadion. Velen hebben hiervan gebruik gemaakt. Hoe druk het was moge blijken uit de na volgende schattingen het aantal op het par keerterrein geplaatste auto's bedroeg 2600 terwijl nog een 120 wagens een plaatsje kre gen op het terrein voor genoodigden. Verder waren er 70 autobussen, vooral uit de om liggende plaatsen, enkele uit België en zelfs enkele militaire autobussen met volledige bezetting. Het aantal motorfietsen en rijwielen was naar verhouding zeer gering. Wind Oost, kouder. |j 13 D e c.: Groote Schouwburg, De toover- fluit (Ned. Opera-Stichting), 8 uur. 15 Dec.: Groote Schouwburg, Faust (Ned. Opera-ensemble) 8 uur (v. volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 14 December in: Grand, Jesse James (boven 18 jaar); Studio: Muzi kale vagebonden; Thalia: 't Zit in de lucht; Scala; De roos van Washington Square (volw.); Colosseum: Sergeant Berry en Wie doodde Gail Preston? (boven 18 j.); Prin ses: Little miss Broadway en Charlie Chan op de Olympische spelen; Corso: Het smokkel- schip (v. volw.); Arena; Hotel du Nord (v. volw.); Centraal: De Jantjes (boven 18 j.); Victoria: Welkom vreemdeling en Spionnage in de Maginotlinie (volw.); Harmonie: De hond van de Baskervilles en Jongensstad (boven 18 jaar); Asta: De avonturen van Robin Hood (boven 18 jaar); Capitol en City: Sherlock Holmes contra prof. Moriarty (boven 18 jaar); Olympia: Demon der ren baan en De koning der cowboys, (voor volw.); Cineac; actualiteiten. Tentoonstellingen; Tentoon stelling „Rotterdam—Batavia" (Schiedam- sche Singe) 55), dagelijks 10—17 en 1922 uur, Zondags van 1217 uui (tot 1 Jan.) Rotterd. Kunstkring, werken van Toon Kel- Kunstzaal Implus W. de Withstraat 55, werken van Larenschen kunstschilder Wil lem Nordijk (tot 21 Dec.). Kunsthandel Unger, Eendrachtsweg 27, schilderijen van M. Wiegman (tot 31 Dec.). Schiedam. Passage-theater (tot en met Woensdag): Met een kwartje de wereld rond en Vlam mende prairie-oogen (boven 18 jaar); Mono- pole (t.m. Maandag): De vlucht van het eiland en Ruiters der duisternis (boven 18 jaar. In de St. Hildegardiskerk werd hedenmor gen een H. Mis opgedragen bij gelegenheid van het gouden huwelijksfeest van het echt paar F. J. Kloos. Een merkwaardige bijzon derheid was ongetwijfeld, dat in de kerk ook nog aanwezig was de 94-jarige moeder van dm gouden bruidegom Praedavies op bij den Raad ingekomen adressen. In de raadsvergadering van 23 Februari 1.1. ontvingen B. en W. ter afdoening een adres van het comité tot behartiging der belangen van steuntrekkenden, die pensioen, ouderdomsrente, invaliditeitsrente enz. ge nieten, houdende verzoek om te bevorderen, SCHIEDAM, 11 Dec. Officieele noteering van de comfnissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,40—1,50 (niet officieel). dat pensioen of rente niet geheel op van wege den Gemeentelijken Dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon toegekende onder steuning wordt gekort, doch s'echts voor gedeelte. Op den duur zoo schrijven B. en W. in hun praeadvies werd nauwere aansluiting bij de rijkssteunregeling wenschelijk geacht, daar de groep „Armlastigen" vrijwel in ge lijke omstandigheden verkeert als de groep „Ongeorganiseerde werkloozen". Het be stuur van den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon besloot dan ook de steunverle ning voor de armlastigen naar de voor werk loozen gelden regelen te doen geschieden. Daarmede verkregen de armlastigen een zoodanige regeling, dajt voortaan de bepalingen van de Rijkssteunregeling naar analogie op hen worden toegepast. Hiervan was het verdere gevolg, dat de uit die regeling voortvloeiende emolumenten sedertdien ook ten aanzien van de onder steuning van de armlastigen gelden en even eens rekening wordt gehouden, met de bepa lingen van de Rijkssteunregeling ten aanzien van de inkomsten van het gezin. De Rijks steunregeling schrijft voor, dat alle inkom sten, uit arbeid verkregen, op de steunuit- keering voor gedeelte moeten worden ge kort Inkomsten, niet uit arbeid verkregen, derhalve ouderdomsrente, invaliditeisrente, ongevallenrente, weezen- en weduwenrente, alsmede pensioenen, moeten geheel worden afgetrokken. Slechts wanneer deze inkom sten niet worden genoten door den kostwin ner-steuntrekker zelf, doch door een inwo nend gezinslid, kan gedeelte in mindering worden gebracht. Op grond van het bovenstaande achten B. en W. inwilliging van het verzoek van het adresseerende comité niet mogelijk. By dé aansluiting aan de algemeen geldende rege ling, welke voor betrokkenen belangrijke verbeteringen bracht, behoorde deze uiter aard in haar geheel te worden toegepast, der halve ook wat betreft de gepalingen in zake de inkomsten van het gezin. Li

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1