I REIST MATIG PER SPOOR CflE _\K. schoonhoven. WOENSDAG 13 DECEMBER 1939 MIDDELLANDSCHE ZEEVAART CO. Terugbetaling op de aandeelen. NED. PIANO-DUO WOUTERS— BIESELAAR. MUSEUM BOYMANS. DE FIRMA MONESTIER. Affiches van Kees v. d. Laan HILLEGERSBERG. 'n de toonkamer Chevalier te Rotterdam. INBREKERS OP PAD. GEVONDEN VOORWERPEN. IJSSELMONDE. OVERSCHIE. GEMEENTERAAD. VLAARDINGEN. ONGEWOON ADVIES VOOR DE KERSTDAGEN EN NIEUWJAAR. Alle materiaal is „van staF' gehaald, om het drukke militaire vervoer te kunnen verzorgen. JLJl JL - I (Zitting van 11 December) Prijso p drij ving. De 50-jarige koopman L. de L. zou scheer mesjes, die hij vroeger voor 85 cent per 100 verkocht, op 29 September voor 1-50 te «ruop henben aangeboden. Uit de verklaring van den grossier van wien verdachte dit artikel betrok, bleek, dat vóór September voor deze mesjes in rekening werd gebracht 7 per 1000, terwijl aan den afnemer een bonus werd verstrekt van 150 mesies en 2 pCt. korting werd ver leend. Na September vervielen bonus en korting en werd de prijs op 7.85 gebracht. Verdachte beriep zich er op, dat hij slechts een enkele maal die scheermesjes voor 85 cent had verkocht en dan nog alleen bij wijze van reclame. Normaal bedroeg de prijs altijd 1.50. Dat verdachte in September dien normalen prijs weer heeft gevraagd, kwam hierdoor, dat hij slechts in beperkte mate mesjes geleverd kon krijgen. Een getuige a décharge was van meening, dat verdachte vroeger altijd te goedkoop had verkocht. Een winst van 100 pCt. is op dit artikel normaal. Het O. M. was van oordeel, dat verdachte er niet in geslaagd was een redelijken grond aan te geven, waarom hij zijn winst van 64 tot 94 pCt. verhoogde. Sprker meent, dat het hier een ernstig geval is, omdat vooral de minder gegoede hierdoor getroffen wordt. Spreker eischt 100 boete subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger, mr. R. H. M. Hoogeweegen heeft uiteengezet, dat men hier in het geheel niet te doen heeft met een onredelijke prijs- verhooging en concludeerde tot vrijspraak. Subsidiair verzocht pleiter oplegging van een geringe boete. Een zeer manifest geval van prijsopdrij ving noemde het O. M. dat van den 29-jari- gen koopman D. C., die fleschjes rijwielolie, welke hij vroeger voor 9 cent verkocht, op 22 September voor 15 cent in zijn uitstalkast geprijsd had. Verdachte beweerde, dat 15 cent voor die fleschjes de normale prijs was en dat slechts in den uitverkoop voor 9 cent was verkocht. De inkoopprijs bleek 5 cent te zijn, zuodat verdachte bij een verkoop voor 9 cent toch nog altijd een zeer behoorlijke winst maakte. Het O. M. vroeg in dit geval waardoor ook weer vooral de minder bedeelden worden getroffen, 25 boete subs. 10 dagen hechte nis. Uitspraken 21 December. Was het voor de varkens of voor zichzelf De 60-jarige veehouder C. B., uit Stolwijk, heeft terechtgestaan wegens overtreding van de Hamsterwet. In October had verdachte van den kruidenier M. Boers, 50 K.G. rijst gekocht, zijnde een hoeveelheid grooter, dan hij in een week placht te gebruiken. Het O. M. waargenomen door mr. F. M. Wilbrenninek, achtte het onaannemenlijk, dat een boer tweemaal per dag zich met rijst zou voeden. Spreker herinnert zich dat tijdens de vorige mobilisatie gedurende één week in plaats van aardappelen, rijst is ge distribueerd in het leger en wel de beste soort rijst, heel wat beter, dan deze gebro ken rijst en niettemin gingen er tal ,van klachten op. Volgens spreker zal het dan ook wel geweest zijn, dat verdachte deze rijst heeft willen bestemmen voor zijn big gen, nu het veevoeder zoo slecht te krijgen was. Intusschen bekent verdachte hetgeen is ten laste gelegd. Met alle omstandigheden rekening houdend, eischt spr. 25 boete subs 10 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslaggenomen baal rijst. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld F. A. W., 54 jaar, ladinginspecteur, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat de door hem bestuurde auto op de kruising van Pie ter de Hoochweg en Wil lem Buitenwechstraat in botsing was geko men met den motorrijder W. C. Smit, die dientengevolge ernstig aan een der beenen werd verwond, tot 200 boete subs. 20 dagen hechtenis. G. L., 23 jaar, koopman, gedetineerd, wegens het als souteneur voordeel trekken uit de ontucht van e.en vrouw, tot 6 dagen hechtenis en opzending naar een rijkswerk inrichting voor den tijd van 1 jaar. C. M. B. van D., 27 jaar, matroos, wegens meineed in een echtscheidingsprocedure, tot 4 maanden gevangenisstraf. P. P., 38 jaar, autogeenbrander, wegens heling van een fiets, tot 3 maanden gevan genisstraf. J. H. B., 40 jaar, borstelmaker te Vlaar- dingen, die terecht gestaan had ter zake van openbare schennis der eerbaarheid, werd ontslagen van rechtsvervolging. (Zitting van 12 December.) Aandeelen vervalscht. Op 3 November 1937 verscheen ten kan tore van de N.V. Maatschappij Ferré tot exploitatie van emaille-procedé's te Rotter dam, een dame, die onder overlegging van twee anndeelen van deze maatschappij, kwam informeeren naar de waarde dezer stukken. De aandeelen waren groot 1000 en geleken volkomen op die, welke de ven nootschap in September 1929 had uitgegeven. Ze droegen de handteekening van den heer P. J. van Ommeren als commissaris en van den heer Z. Deurvorst als directeur. Toch bemerkte de procuratiehouder, die de dame te woord stond dadelijk, dat er iets niet in orde was met de stukken, want de handtee- keningen waren tamelijk aarzelend gezet. De dame vertelde op vragen, die haar gesteld waren, dat deze stukken door den 39-jarigen Duitscher L. H. S. als onderpand waren ge geven voor ?en leening van 600, die haar man hem had verstrekt in 1931. Haar man was sedertdien overleden en de Duitscher was in gebreke gebleven zijn schuld af te lossen. De politie werd van een en ander in ken nis gesteld, welke tot de aanhouding van den Duitscher overging. Na zijn verhoor door den rechtercommissaris, werd hij weer op vrije voeten gesteld, doch korten tijd ge leden werd de Duitscher andermaal ge arresteerd doordat bleek, dat hij nog een valsch aandeel, thans van een maatschappij tot exploitatie van de boerderij Bouwlust te Berkel-Rodenrijs, in onderpand had ge geven voor een schuld van 150 welke hij bij den sigarenwinkelier A. Elfering had aangegaan. Als verdacht van het plaatsen van valschè handteekeningen op mantels van aandeelen en van het gebruikmaken van het aldus ver- valschte stuk, heeft L. H. S. thans terecht gestaan. Verdachte heetf ontkend zich aan valschheid in geschrifte te hebben schuldig gemaakt, doch gaf toe, dat hij in 1928 naar Duitsdhland was uitgeleverd terzake van een door hem als klerk van het parket der justitie te Duisburg gepleegde valschheid in geschrifte. Hij deelde mede, dat hij deze stukken in 1931 gekregen heeft van zijn vriend en landgenoot H. P. die in 1932 is overleden. Op welke manier deze in het be zit is gekomen van de stukken weet ver dachte niet. In deze zaak is een deskundig onderzoek ingesteld door de schriftkundi gen dr. W. F.Hesselink, a charge, en dr. J. Schrijver, k décharge. Dr. Hesselink is in zijn rapport tot de con clusie gekomen, dat met zekerheid kan worden gezegd, dat verdachte de valsche handteekeningen op de mantels der aandee len heeft geplaatst. Dat de tekst getypt zou zijn met de schrijfmachine, die in het bezit is geweest van verdachte, is iets, dat hij niet zoo pertinent kan verklaren, al correspon deert het schrift van de machine wel met dat op de stukken. Dr. Schrijver heeft de door dr. Hesselink aangevoerde bewijzen voor zijn stelling on voldoende genoemd. Volgens dezen deskun dige vertoont het schrift van de handteeke ningen meer gelijkenis met dat van den vriend J. dan met dat van verdachte. Uit het verdere getuigenverhoor bleek In aansluiting aan het bericht in ons avond blad van 8 December, vernemen wij nog, dat op 29 December a.s. een buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders der Middellandsche Zeevaart Co. zal worden ge houden. Op deze vergadering zal worden voor gesteld 500 per aandeel Serie B. terug te betalen, zoodat de nominale waarde van deze stukken dan 500 zal bedragen. In totaal be draagt het aandeelenkapitaal 1,2 millioen, verdeeld in 60.000 aandeelen A. en 1.140.000 aandeelen B. Voor de terugbetaling wordt dus een bedrag van 570.000 vereischt. Deze mid delen zijn beschikbaar o.m. als gevolg van den verkoop dit jaar van twee schepen. In verband met de terugbetaling op de aan deelen B. zal de daarvoor noodzakelijke sta tutenwijziging op de a.s. aandeelhoudersver gadering worden voorgesteld. Rotterdam, 12 Dec. 1939. Het Nederlandsch Piano-duo Marguerite WoutersJoh. Bieselaar, dat zich al meer malen in de Nutzaal deed hooren, gaf van avond een concert voor leden van de Kamer- muziekvereeniging. Met de samenstelling van hun pro "ram hadden zij zich geen gemakke lijke, beier gezegd een zware taak gesteld. Ze speelden drie werken en alle in eerste uitvoering: „Toccata" van Frescobaldi (naar een bewerking van Berkowitz), „Introduc tion, Passacaglia und Fuge" van Reger en „Sonate" op. 34 B (nach dem Quintett) van Brahms. Men kan zich indenken wat een ontzaglijke studie en arbeid het moet heb ben gekost een dergelijk program voor te bereiden en of de voldoening bij den hoor der den arbeid beloont valt te betwijfelen. Composities als van Reger en Brahms vergen van den luisteraar groote inspanning alle aandacht en concentratievermogen om ze te volgen en het genot is niet evenredig aan de moeite, die men zich moet geven om ze te Volgen. Gelukkig kunnen we de keuze dan ook niet noemen en ze is wel in hoofdzaak de re den, dat we van het spel van dit duo nu niet den hoogen .indruk hebben gekregen, dien het bij vorige concerten zoo sterk gaf. Wat niet wegneemt, dat weer volop en voortdu rend was te constateeren op welk hoog peil dit duo zich bij dit bijzonder soort musicee- ren heeft weten te plaatsen. De fuga van Reger bijv. een machtig en naar alle re gelen der fugatische kunst geniaal geconci- peerd en geschreven stuk was sterk van bouw en volgehouden spanning. In Brahms' Sonate erg zwaar op de hand en nogal langdradigdeden de duet- tisten zich van de allerbeste zijde kennen Naast prachtig en gebonden samenspel, gave en uiterst verzorgde techniek levendige dy namische en rhythmische schakeeringen en mooien, klankvollen toon, waren echte mu zikaliteit en gezond sentiment, die aan hun spel dien kunstzinnigen inslag en groote waarde geven, zooals we ons die van vorige concerten herinneren. Het „Allegro" van Mo zart dat voor de pauze als toegift gegeven werd met fijnen toets, cha'rme en lichtheid gespeeld, waardoor het, vooral na Regers zware opus, een aangename afwisseling was In den kring van de Kamermuziekveree- niging is het dus hartelijk ontvangen en voor het gepresteerde eveneens hartelijk gehuldigd. Aan de pianiste werden bloemen aangeboden. Na Brahms werd 't concert met een toe gift van Debussy gesloten. Het duo Wouters-Bieselaar, dat gister avond is opgetreden voor de Kamer- muziekvereeniging te Rotterdam. Kerst-téntoonstelling. Naar wij vernemen, zal de Kerst-tentoon stelling van schilderijen, beeldhouwwerken en teekeningen uit particuliere verzamelin gen in Nederland welke dit jaar voor het eerst wordt gehouden onder auspiciën van de onlangs opgerichte Museum Boymans Stichting, op Zaterdagmiddag 23 December door den burgemeester, mr. P. J. Oud, ge opend worden. Morgen geeft het Residentie-Tooneel (di recteur Dirk Verbeek) in den Grooten Schouwburg te Rotterdam een voorstelling van het Fransche tooneelspel: „De Firma Monestier", in drie bedrijven en een epi loog van Denys Amiel. Onder regie van Bets RanucciBeekman treden hierin op de dames Vera Bondam, Co ba Keiling, Adrienne Canivez, en de heeren Jacques de Haasi Philippe la Chapelle, Max Croiset. dat ten kantore van de n.v. Ferré, na het bezoek van de dame, die aandeelen over legde, uit de brandkast van het stapeltje blanco aandeelformulieren er twee vermist waren. Op welke manier deze in handen van verdachte of van diens vriend kunnen zijn gekomen, is niet vastgesteld kunnen worden, zelfs heeft inen niet met zekerheid kunnen zegen, dat de vervalschte hand teekeningen geplaatst waren op mantels, die te voren op het kantoor van de Ferré waren geweest. De aandeelen zijn gedrukt door den drukker De Bont. Verdachte is in 1931 als advertentiereiziger in diens dienst geweest en men heeft hem, toen hij met de plannen rondliep om een naamlooze ven nootschap op te richten ingelicht omtrent het drukken van aandeelen en hem eenige modellen getoond. De mogelijkheid bestaat, dat hij toen in een onbewaakt oogenblik een paar van die mantels clandestien heeft meegenomen. Er zijn voorts eenige pensionhoudsters als getuige gehoord bij wie verdachte en zijn vriend J. samen waren zij in 1922 in Ne derland gekomen hadden gewoond. Uit die verklaringen bleek, dat geen van beiden ooit in geldelijken welstand had verkeerd en zeker was J. niet in staat geweest om zijn vriend drie aandeelen van elk duizend gulden ten geschenke te geven. De vertegenwoordiger van het O. M., mr. J. F. Hoeffelman heeft in zijn requisitoir de ten laste gelegde valschheid in geschrifte en het gebruikmaken van een vervalscht ge schrift bewezen geacht. De lezing van ver dachte ,dat hij de stukken van J. zou heb ben ontvangen is onmogelijk, immers men heeft kunnen nagaan, dat J. nimmer in een zoodanigen financieelen toestand heeft ver keerd, dat hij dergelijke geschenken kon doen, maar bovendien, als verdachte, zooals hij beweerd de drie aandeelen in 1931 ten geschenke heeft gekregen, hoe komt het dan, dat blijkens de aandudiding op het aandeel van Bouwlust, dit aandeel reeds in 1929 op naam van verdachte is overgeschreven. Spr. sluit zich geheel aan bij het rapport van dr. Hesselink, die tot de conclusie komt, dat verdachte de handteekeningen heeft ge plaatst. Verdachte kan zich ten kantore van De Bont de mantels verschaft hebben. Spre ker acht het misdrijf zeer ernstig en hij moet dan ook een hooge straf vorderen, al wil spr. in aanmerking nemen, dat het lang geleden gebeurd is. Evenwel acht spr. den verdachte zoo'n gevaar voor de samen leving, dat hij aan de rechtbank zijn on middellijke gevangenneming verzoekt. Spr. eischt dan 1 jaar en zes maanden gevange nisstraf. In een uitvoerig pleidooi heeft mr. M.L. v. d. Berg betwist, dat het bewijs ge leverd zou zijn van de ten laste gelegde valschheid in geschrifte. In 1929 verkeerde verdachte, als leider van een automatenbe- drijf in goeden doen en het kan best, dat hij toen zijn vriend J. heeft geholpen, wien het in 1931 weer goed ging en zelfs in die mate, dat hij verdachte, die achteruitgegaan was, weer kon bijstaan. Pleiter concludeert tot '/rijspraak en vraagt subsidiair een voor waardelijke veroordeeling. Pleiter meent dat er geen reden is tot onmiddellijke gevan genneming. Na raadkamer heeft de rechtbank de on middellijke gevangenneming gelast en de uitspraak bepaald op 21 December. ingelegd dan terugbetaald 11.846.31. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 26. NED. R. K. VOLKSBOND. Het bestuur van de afdeeling alhier van den R. K. Volksbond is zoo gelukkig ge weest, den heer G. Streevelaar bereid te vinden, voor de afdeeling in dezen winter twee cursusavonden te houden en wel op Vrijdag 15 Dec. a.s. voor de eerste maal. De heer Streevelaar zal dan spreken over 't onderwerp: „Met God door donkere tijden!" De heer Streevelaar is voor Vlaardingen geen onbekende, gezien het feit, dat hij hier reeds verschillende malen met groot succes cur sussen heeft gehouden. Wij raden daarom een ieder aan. dezen avond bij te wonen. DE HOLLANDIAAN MOET ODIJK ALS KEEPER MISSEN. De bekende voetballer P. Odijk, die zoo veel jaren het doel van Hollandiaan heeft verdedigd, heeft thans aan het bestuur dezer vereeniging verzocht, niet meer te worden opgesteld. Zwitserlands vrouwen kennen haar plicht. Uit vrouwelijke vrijwilligers werd een uit 350 leden bestaande ambulance-afdeeling voor het Zwitsersche leger gevormd. Meisjes in volledige uitrusting tijdens een oefening. gemakkelijk verbeeld, zonder samenhang gebleven. Dit valt wel heel sterk op bij het affiche, waarop een zeemeermin temidden van twee oceaanstoomers wordt voorge steld. Het zijn op zich verdienstelijke stuk ken, maar er ontbreekt een bindend en daardoor suggestief element. Opmerkelijk goed en treffend is vaak de kleur. Verder wist Kees van der Laan in zijn meer grijzig' gehouden ontwerpen sugestieve effecten te bereiken, zooals in zijn 10.000 KM. Europa rit. Hetgeen in de toonkamer Chevalier te Rotterdam bij elkaar gebracht werd, toont inmiddels, dat Kees van der Laan een ern stig en nauwgezet werker is, er op uit, zijn opdrachten volkomen te beheerschen. De affichekunst is hier te lande eenigszins een stiefkind. En over het algemeen toonen de kunstenaars niet bepaald een bijzondere belangstelling voor dit genre. Hun practi- sche beheersching er van is dan ook betrek kelijk beperkt, al zijn er goede affiches ge noeg gemaakt. Hierbij viel dan een sterke invloed van buiten te constateeren, speciaal uit Frankrijk en Duitschland. Het bijzondere karakter van het affiche vraagt speciale ca paciteiten en vooral een bepaalde instelling. Het moet in de meeste gevallen een direct beroep doen op een voor fijnere nuances minder gevoelig publiek. En daarom ligt het voor de hand, dat de ontwerpers liefst met eenvoudige middelen werken, die soms op het grove af zijn. De beperking, welke in menige opdracht verdisconteerd wordt, draagt er ook al niet het hare toe bij, om de voorwaarden, waar onder de beoefenaar van de affichekunst werken moet, te verbeteren. De volledige uitwerking van een idee wordt hierdoor ten zeerste belemmerd en het is niet te verwon deren, dat in de meeste affiches de techni sche constructie overheerscht, terwijl slechts zelden een sfeer wordt bereikt. En toch is sfeer in het affiche zoo belangrijk, wil het zijn doel bereiken. Natuurlijk, een affiche moet en mag een schilderij zijn, maar daar tegenover mag het niet het karakter van een schematische teekening hebben. Het schematische nu overheerscht in het overigens in menig opzicht verdienstelijk werk van Kees van der Laan, wiens werken op tal van schuttingen prijken. Hij pakt alles aan, van 'n bokser, tot de verheerlijking van een pittig glas bier of de voortreffelijkheid van een Jamaica-banaan. Technisch onge twijfeld knap geteekend, missen z'n affiches vaak just het sugestieve van de sfeer. En menigmaal is ook het idee, dat er aan ten grondslag ligt, te weinig doordacht en al te Bij den heer A. van B. aan de Emmalaan is gisteravond getracht in te breken. Laat in den avond werd aan den voordeur gebeld, tot tweemaal toe. Toen nog niet werd openge daan, hoorde men plots aan de achterzijde van het huis een ruit indrukken. De heer van B. nam een voor de hand liggend voorwerp en toog naar achter, waar hij nog slechts een schim kon zien verdwijnen. De politie werd onmiddellijk van het geval in kennis gesteld. Tijdens afwezigheid van den heer S. aan de Molenlaan is ingebroken, waarbij het huis is doorzocht en een fototoestel, alsmede wat geld werd medegenomen. Men heeft zich toe gang verschaft door het breken van een ruit en door het lichten van een spagnolet. Ook hier stelt de politie een onderzoek in. Inlichtingen over de navolgende gevonden voorwerpen zijn te bekomen op het Politie- Bureau Straatweg alhier1 pakje foto's; een bruine handschoen; een alpinomuts; een beenpijp en een fietsslot-sleuteltje. Bij de politie in Terbregge is een bruine lederen handschoen ter beschikking. Bij vinders kan worden afgehaaldeen handschoentje bij v. d. Pluim, Julianalaan 15 b; 1 pak stroo bij Van Embden, Berglust- laan 85; een leeg houten vat, bij N. Spaan, Kleiweg 78; een kosteloos belastingmerk bij K. Muyt, Kootschekade 16: een kinderporte- monnaie bij Jacobs, Lichbloemstraat 30 b; een ketelpak, bij Starenburg, Kootschekade 38; een sigarenaansteker bij Moonen, W. Nagelslaan 29; een portemonnaie met in houd, bij Post, Uitweg 7 Schiebroek; een portemonnaie bij Seriier, Dorpsstraat 81; 2 fusee-pennen voor een aute bij Bodenstoff, Kootschekade 39; een portemonnaie bij Ben- nenkamp, Berglustlaan 13; een dameshand- sChoen bij Noord, Kesrtamt v. d. Bergelaan 65 b; een rieten koffer, bij Moerkerken, Uit weg 2 en een motorhandschoen bij Jansen, Nieuwe Kerkstraat 42. Voorts zijn inlichtingen te bekomen over een zeilboot, bij Dirkzwager, Plasje 2; een blauwe kano, op het Belastingkantoor Plas- wijck; terwijl bij H. Rib, Lichbloemstraat 6b een groote, en bij Lamens, Molenwerf 6, een kleine hond zijn komen aanloopem. te doen, waardoor zij hun vrijen tijd op ge zellige wijze kunnen doorbrengen. Storm- Radio zorgde voor een gratis aansluiting, terwijl de benoodigdheden voor schrijftafel, wandversiering, stoelen en waterketels op gulle wijze uit de burgerij waren geschonken. Zelfs komt er binnenkort nog een biljart bij. Burgemeester Luyerink sprak nog enkele woorden en bood een partij polsmoffen en handschoenen aan, welke door verschillende dames zijn vervaardigd. De le luitenant van Alphen dankte vervol gens den voorzitter van de cantine-commissie. De commissie voor O. en O. heeft ook nog een leeren bal aangeboden. De avond werd verder op gezellige wijze doorgebracht. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het Postkantoor alhier werd gedu rende de maand November op spaarbank boekjes ingelegd een bedrag van 22,879.26 en terugbetaald 34.725.57. Derhalve minder MILITAIR TEHtjls WORDT GEOPEND. Vrijdagavond zal in n café van den heer Kavelaars een R. K. Militair Tehuis geopend worden. Twee groote zalen die met elkaar in verbinding staan, worden hiervoor ingericht. Ook is er een tooneel opgeslagen, zoodat er tevens een gelegenheid bestaat om zoo lang als 't parochieel verenigingsgebouw „St. Jozef" door de militairen bezet is, hier tooneeluitvoeringen etc. kunnen worden ge geven. BRANDJE. Gistermiddag omstreeks kwart over vier ontstond brand in de meubelfabriek van de firma v. d. Berg aan den Beneden Oostdijk alhier. Binnen een kwartier was de nieu we motorspuit ter plaatse. De brand, welke zich aanvankelijk ernstig liet aanzien, kon in de kiem gesmoord wor den. ONGEVAL Gisteren kreeg de 15-jarige W. de Boef uit Bolnes, werkzaam bij de N.V. Boele's Scheepswerven en Machinefabriek te Bolnes een scheepsas op het been. Het slachtoffer moest naar zijn woning worden vervoerd waar geneeskundige hulp werd verleend. MEER GROEN. Ook aan den Koninginneweg in de omge ving van de schietbaan en het op te richten zwembad zullen over een afstand van onge veer 300 meter platanen worden aangeplant. HUISNUMMERING. In verband met de vele klachten betreffen de de huisnummering van de nieuwe wo ningen aan den Benedenoostdijk kan wor den medegedeeld, dat een dezer dagen da desbetreffende huisnummers zullen worden aangebracht De leden van den gemeenteraad zijn ter vergadering bijeen geroepen tegen Vrijdag 15 December a.s. des avonds om 7 uur. OPENING CANTINE. Maandagavond is in de Juliana Bewaar school te Vlaard. Ambacht een cantine ge opend voor de daar gelegerde militairen, waarbij o.m. tegenwoordig waren B. en W. der gemeente. Na het woord van welkom van kapitein Tuyn noemde spr. dit een bijzon deren dag voor de militairen, daar zij nu een thuis krijgen, wat door de burgerij der ge meente is mogelijk gemaakt en waardoor de militairen nu ingezetenen der gemeente VI. Ambacht zijn geworden. Hierna werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen, waarbij de militaire band medewerking ver leende. Namens de commissie van O. en O. ver telde de heer Zuidgeest, op welke wijze het Het is in de geschiedenis van de re clame voor de Nederianidsche Spoor wegen nog niet voorgekomen, dat aan het publiek het verzoek moest worden gericht, toch vooral matig van de vervoergelegenlheid per trein gebruik te maken. Dit keer heeft men, speciaal voor Tweeden Kerst dagavond en Nieuwj aarsdagavond een beroep moeten doen op de wel willendheid van het publiek, oni weinig per trein te reizen. De heer Posthumus Meijes, die het perso nenvervoer van de Spoorwegen te leiden heeft, is op zijn gebied een toovenaar. Want nu de Spoorwegen op hoog bevel opgevorderd zijn, if hij het, die moet roeien met de rie men, die hem overbleven, en dat is; bij een uitgebreid dagelijksch militair Vervoer heen en terug, niet al te veel. Hti moet het groote contingent burger vervoer, dat vooral in de winterdagen toch nog a' Sequent kan zijn, al zijn er geen vacanties en uitstapjes, een goede kans geven. Tot nu toe lukte dat won derwel, maar bij de te verwachten drukte rond Kerstmis en ^'euWjaap zal hij te kort schieten. Het is daarom, dat de Spoorwegen besloten, voor deze dagen aan het publiek te vragen, de militairen te laten voorgaan. Een redelijk verzoek, want de „jongens aan de grenzen, de jongens aan de kust" of feren al zóóveel op, dat men van de burgers niet kan verwachten, dat zij niet gaarne aan het verzoek gevolg zullen geven. De Opperbevelhebber, wetend, dat er van zijn jongens zooveel wordt gevraagd, heeft besloten, dat, ter gelegenheid van de speci fieke Decemberfeesten, Sint Nicolaas, de Kerstdagen en Oud en Nieuw, een dubbel contingent van de troepen met verlof zou gaan. Hij wist, dat dit beteekende, dat de burgers daarvoor een offer zouden moeten brengen. Maar desondanks heeft hij doorge zet en de jongens gaan ditmaal voor. Geen redelijk denkend mensch zal daar be zwaar tegen kunnen hebben, want de gemo- biliseerden missen toch maar iederen dag de sfeer van thuis, de huiselijkheid bij vrouw en kinderen of bij de zorgende ouders. Dat kun nen alle bonte-avonden en de beste O. en O. niet vergoeden. En het is daarom, dat wij zoo graag het verzoek van de Spoorwegen, gis teren op een, persconferentie gedaan, aan de lezers doorgeven: reist zoo weinig mogelijk ner spoor op bepaalde tijden van de dagen voor en na het topvervoer van Kersbrqis en Nieuwjaar. Waar het practisch op neerkomt. In de practijk zal het hierop neerkomen: mogelijk was geweest, iets voor de militairen Degenen, die op reis willen gaan, zullen er rekening mede kunnen houden, door te rei zen op Vrijdag en Zaterdag vóór de Kerst dagen, d.w.z. op 22 en 23 December. Dan is er namelijk geen militair vervoer, tenmin ste niet abnormaal. Men heeft dus volop gelegenheid, door wat vroeger op reis te gaan, de Spoorwegen en de gemobiliseerden ter wfB® te zijn. De maat regel houdt echter niet in, dat er, voor drin gende gevallen oP Tweeden Kerstdag of Nieuwjaarsdag &een gelegenheid zou be staan per trein te r®izen. Als diegenen, die noodzakelijk moeten reizen, maar vroeg op den dag gaan, is er een kans, dgt zij weg kunnen, al zal bet misschien wel eens een trein wachten beteekenon. Maar het blijft eigen risic° V00r den reiziger. Als men maar zorgt, voor zeven uur des avonds op de plaats van 'bestemming te zijn, is er voor zeer enkele gevallen wellicht nog een plaats. Op dat uur immers moeten de treinstellen ge reed gemaakt worden voor het militair ver voer; de wagens moeten tot treinen worden samengerangeerd, zij moeten vóórverwarmd worden en zoo verder. Be spoorwegen hebben al het mogelijke gedaan, het inconvenient voor de burgers zooveel mogelijk te beperken. Alle beschik bare materiaal is van stal gehaald; er zullen heel wat drie-assers moeten meeloopen, om alle vervoer te kunnen verwerken. De pres taties, die van het Spoorwegpersoneel voor deze dagen worden gevraagd, zijn dan ook niet gering. Ten gerieve van publiek en mi litair vervoer werken de menschen bij trac tie en op de lijn voor, op en na de feestdagen nonstop door. Dit moge voor de burgers een aansporing zijn, dit goede voorbeeld te vol gen. Aan de mededeelimgen van den heer Pos thumus Meijes hebben wij nog het navolgen de ontleend: Voor normalen dienst zijn beschikbaar 75.500 zitplaatsen, na aftrek van geblokkeerd materieel. Op 2 en Kerstdag 1938 werden 81-960 zit plaatsen in beslag genomen, zoodat dit jaar op een belangrijk tekort gerekend moet wor den. Tweeden Kerstdagavond en Nieuwjaars dagavond zullen 60.000 milita'r® Verlofgan gers naar hun legeronderdeelen teruigkeeren. Speciaal op de belangrijke stoom- en Diesel- treinbaanvakken welke we reeds meedeel den zal het vervoer van burgers op de avon den van 2en Kerstdag en Nieuwjaarsdag ern stig in het gedrang kunnen komen. Zondag, 24 December voormiddags gaan 60.000 militairen met verlof zoodat de ver voerscapaciteit voor burgers dan ook be perkt is. De Dieselelectrische (EM) treinen naar/van GroningenTwente zullen op 26 December 1 Januari na 19 uur practisCh al uiterst weinig burgervervoer kunnen verwerken. Een aantal EM treinstellen is geheel bestemd voor extra militaire verlofgangerstreinen. Daarentegen zal op de geëlectrificeerde baanvakken de normale dienst op genoem den 2en Kerstdagavond en Nieuwjaarsavond, waar noodig versterkt en verdubbeld rijden. Een groot aantal der alsdan terugkeerende militairen zal echter ook op deze baanvak ken treinen bezetten, zoodat veelvuldig met staanplaatsen genoegen genomen zal moeten worden. De Spoorwegen zullen al het mogelijke doen, maar tegenover het onmogelijke staan zij machteloos.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2