s DE BEGROOTING IN BEHANDELING GENOMEN. I STADSNIEUWS. Een Rotter dammer tje uit West-Indië. PONDS-ACTIE. mm kë Weerverwachtmg. J ROTTERDAM. DONDERDAG Zorg voor liclitpijltjes. GARAGE UNIQUE" Burs* 12 KERSTPAKKETTEN VOOR MILI- TAIREN TEGEN VERLAAGD TARIEF. KERSTCONCERT. BURGERLIJKE STAND. DE WERKVERRUIMING. Uitvoerige debatten over de bezol diging van den Commissaris van Politie. iSSsK#*. BS DE GEMEENTEBEGROOTING IN BEHANDELING GENOMEN. 1 Voor het geheele land: Meest I zwakke veranderlijke wind; aan- vankelijk uit Oostelijke richtin- 1 gen, betrokken tot zwaar of half 1 bewolkt, later wellicht opklarend, 1 weinig of geen neerslag, tempera- 1 tuur om net vriespunt, later waar- |l schijnlijk iets zachter. Voor de wielrijders. §i 1 VRIJDAG. E Zon op 3.04. Zon onder 15.45. Maan op 10.36. Maan onder 20.54 Wielrijders lichten op van 16.15 i tot 7.35. 1 Hllill! NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. B. V. THALIA OPGERICHT. DECLAMATIE-AVOND PAUL HUF. Eens traden uit duisternis en chaos licht en orde te voorschijn. Nu roept een ver dwaasd menschdom weder het duister over zich af Zoo is er dit, ook taalkundig leelijke woord, teekenend een eeuw: Verduisterings proef. Aldus lag luttele dagen geleden Schiedam in het donker. Tusschen die donker-stille compacte huizenmassa, vond hier en daar nog een eenzame mensch zijn weg, moeizaam en onrustig in de ontbering van het licht. Maar zie, ergens in het duister, streept een lichtend pijltje, dat hem den weg wijst, waar langs hij het verre licht kan bereiken. Een lichtpijltje. Er zwerven eenzamen rond in moreele en materieele duisternis: Gods meest gelief den, de armen. Moeizaam en onrustig is hun levensopgang. Het gulle licht kunnen wij hun wellicht niet schenken, maar een lichtpijltje wel. Alzoo wil de pondsactie zijn een kleine lichtende pijl van liefde, voerend naar de bron van alle liefde. Gij, gulle gevers van uw ponden en gij, gegadigden voor de Kerstgave, steunt en pro fiteert toch van dit mooie werk in de volle overtuiging dat gij ledematen zijt van dat lichaam, waarvan Christus het hoofd is. De aanvrage. Zij, die nu voor deze Kerstgaven in aan merking wenschen te komen, schrijven naam, adres en aantal gezinsleden op een briefje, sluiten dit in een enveloppe, waarop het woord „pondsactie" moet geschreven zijn en werpen het geheel in de brievenbus der pastorie hunner parochie. Het pondsactiecomité dringt er op aan, dat men vóór Zondag a.s. de aanvrage gedaan heeft Alle verzoeken gaan via de pastorieën naar een commissie uit het R. K. Armbestuur, Vincentiusvereeniging en Stille Armen, die over de uitdeeling beslissen. Daar hier- Bsede zeker eenige tijd gemoeid zal zijn, zorge men dus tijdig aan te vragen. Nadere mededeelingen hieromtrent volgen nog. Tenslotte: Reeds heeft een zeer bekende R. K. Middenstander 10 bakfietsen gratis in bruikleen afgestaan. Welke middenstanders volgen nu? UHMHUU „uniljut TELEFOON 68100 - 1014S 7 Ook met het Kerstfeest zal de gelegenheid worden opengesteld, aan onder de wapenen zijnde militairen beneden den rang van of ficier tegen de helft van het normale ta rief postpakketten toe te zenden. De pakket ten moeten aan het veldpostadres van de betrokkenen worden geadresseerd, zooveel mogelijk met het nummer van het veldpost kantoor, in welke de militair is gelegerd. Teneinde deze pakketten voor de post dui delijk kenbaar te maken, dienen over het adres op het pakket en op bijbehoorende adreskaart met inkt twee elkaar schuin Bnijdende lijnen te worden aangebracht. Goedkoope postpakketten voor militairen dienen in het tijdvak van 18 t.m. 20 Decem ber ter post te worden bezorgd. Maandag a.s. zal in de kerk van de Neder- landsche Protestantenbond aan de Westvest een Kerstconcert gegeven worden waaraan zullen medewerken Sophie Both Haas, sopraan, Hendr. B. van Sijll viool, J. J. Th. Penning orgel. GEBOREN: Gerrit, z. van G. Overgoor en C. Brugmans, Nassaulaan 75. Johanna, d. van W. Pranger en S. J. Koogje, Geervliet- gchestraat 32. GEHUWD: B. Kooij 26 j. en W. H. Baes- Jou 21 j. F. Zilver 25 j. en O. P. Houry 18 j. P. A. Kramme 21 j. en W. M. Groen- heijde 21 j. M. A. Heijnemans 36 j. en M. Akkerman 27 j. N. de Lange 25 j. en A. M. van Heiningen 22 j. J. M. Reij- nierse 27 j. en J. van der Heiden 28 j. J. D. v. d. Raaf 25 j. en C. Gravestein 24 j. OVERLEDEN: C. Th. Wuisman 86 j. wed. V. Th. Govaart, Broersvest 49. N. M. Könemann 39 j. echtg. van A. Bleiksloot, Broersvest 62, W. C .Eikenbroek 91 j. Nieu we Haven 225. Al volgen de daden van oorlogsgeweld ter zee elkaar in schrikbarende snelheid op, de wereldschokkende ramp van de „Simon Bolivar" is nog niet vergeten, al ligt zij al weer enkele weken achter ons. Daarvoor is het leed in vele gezinnen nog te schrij nend en leven de verhalen over het gebeur de nog te sterk in ons geheugen voort. Er is veel leed door liefde verzacht. Tref fend was het bijv. te hooren, hoe velen zich spontaan aanmeldden, om de 11 maanden oude West-Indische baby, die zijn moeder bij de ramp verloor en alleen op de wereld achterbleef, tot zich te nemenZelfs aan het Londensche hospitaal, waar het kind voor- loopig Simon was genoemd, omdat men zijn waren naam niet kende, hadden zich ldn- derlooze echtparen vervoegd, die den kleine gaarne wilden adopteeren. Lang heeft het geduurd, eer het besluit viel, wie de pleegouders zouden worden van Simon, die eigenlijk Reinier Leonardus heet. Na veel wikken en wegen werd beslo ten de baby aan een Nederlandsche fami lie toe te wijzen. Een overeenkomst werd gemaakt met de K.L-M. en zoo arriveerde de kleine wereldburger, die in den korten tijd van zijn bestaan al meer had meegemaakt dan menigen oude van dagen, gisteren per vliegtuig op Schiphol Hier was hij niet langer alleen op de we reld, want een ongeduldig wachtende pleeg moeder nam hem liefderijk in de armen. Voortaan zullen de heer en mevrouw v. d NatPetersson uit Rotterdam den kleinen Rienier Leonardus het gemis van zijn ouders in ruime mate trachten te vergoeden. Op Schiphol moesten uit den aard van de zaak nog eenige formaliteiten vervuld worden, waarvoor de komst van den heer vd. Nat eveneens noodig wasDeze bevindt zich onder de wapenen, doch had voor dit bijzondere geval verlof gekregen zich naar Amsterdam te begeven. Hier ziet men een van geluk stralende pleegmoeder den kleinen wereldburger ver zorgen, die voortaan „haar jongen" zal zijn. Vergadering van Woensdag 13 Dec. 1939, des middags te 2 uur. Voorzitter: Mr. Dr. L. L. J. van Harren. Gistermiddag kwam de gemeenteraad bij een teneinde de reeks vergaderingen, die nu eenmaal noodig zijn voor de afhandeling van de gemeentebegrooting 1940, te begin nen. Alvorens echter de begrooting werd aan gesneden, ging nog een uitgebreide agenda vooraf, die eerst behandeld werd. De ingekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Hamerstukken. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van staten van oninvorderbare posten wegens schoolgeld en diverse belastingen, resp. be treffende het dienstjaar 1936-37 en 1937. Z. h. s. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een overeenkomst met de N.V. Distilleerderij van J. J. Melchers Wzn., alhier, betreffende de huur van de panden, gelegen aan den Noordvestsingel 57-59, in gebruik bij de Cen trale Werkplaats. Z. h. s. aangenomen. Voorstel van B. en W. om gunstig te be schikken op het verzoek van de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs om, overeenkomstig artikel 72 der Lager Onder wijswet, medewerking te verleenen voor de aanschaffing van nieuwe gordijnen voor de Groen van Prinstererschool voor L.O. en voor die voor U.L.O. aan den Singel 24. Z. h. s. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeen te-begrooting voor het dienstjaar 1939 in verband met de verhoogde raming van de kosten, verbonden aan de inwerking treding van de distributie van levensmidde len enz. Model D. 2180. Z. h. s. aangenomen. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot het opnieuw vaststellen van de Verordening tot tijdelijke verhooging van de opcenten op de hoofdsom der Personeele Belasting ten behoeve van de Gemeente Schiedam. Aangenomen. Voorstel van B. en W. tot wijziging, resp. Hedenmorgen brak een felle brand uit in de Eerste Waddinxveensche Stoom- meubelfabriek te Waddinxveen, welke vrijwel geheel werd verwoest. De brand weer in actie tijdens de nablussching. aanvulling van de Verordening regelende de bezoldiging van ambtenaren in dienst der Gemeente Schiedam in dier voege, dat onder het hoofd Gemeentewerken in plaats van Ingenieur wordt gelezen „Adjunct-Direc teur" en in plaats van Architect „Ingenieur of Architect" en dat onder het hoofd Wo- ningdienst achter Directeur de rang van „Hoofdopzichter" wordt ingevoegd. De heer P. MAK (A.R.) meent, dat in de verordening voor adjunct-directeur een andere salarisklasse staat. Brengt deze wij ziging van titulatuur mee dat men in deze salarisklasse valt? Wethouder HOUTMAN (lib.): Deze zaak is uitvoerig behandeld in de C. A. P. A- Wethouder SLAVENBURG (C.H.): Het is alleen een wijziging van titulatuur. Wijziging van salaris heeft het niet ten gevolge. Z. h. s. werd dit voorstel hierna aangeno men. Bezoldiging Commissaris van Politie. Schrijven van B. en W. inzake herziening van den commissaris van politie. Mevr. BENTHEMDE WILDE (S.D.A.P.): Dit voorstel verwondert ons. Voor het la gere personeel kwam van den zomer een verslechtering tot stand. Terwijl wij dat moesten nemen, komt men nu met verhoo ging van de bezoldiging van den commissa ris. Het schrijven van B. en W. vindt spr. zeer zwak. Het kan spr. niet verheugen eerst het personeel uit te breiden en dan te zeg gen: „Nu heeft de commissaris zoo'n be langrijke taak, hij moet meer hebben". De vergelijking met den commissaris van politie van Rotterdam gaat volgens spr. mank. Ook de vergelijking met andere hoofden van dienst is volgens spr. niet juist. Verschillende leden in onze fractie kunnen met dit voor stel niet meegaan. De heer TH. J. v. d. BERG (C.H.): Ik was eerst geen voorstander. Het begeleidend schrijven heeft mij echter overtuigd. Spr. breekt tevens een lans voor verhooging van het salaris van den directeur van Maatschap pelijk Hulpbetoon. De VOORZITTER beantwoordt eerst den heer v. d. Berg. Spr. is verheugd dat het schrijven den heer v. d. Berg overtuigd heeft. Wanneer de aanleiding er is om tot verhooging van andere salarissen over te gaan, zal dit natuurlijk te zijner tijd beke ken worden. Hierna beantwoordt spr. mevr. Benthem. Er is zeker aanleiding tot deze verhooging. De omvang van de taak is enorm gegroeid. Juist op weggevend gebied rust haast alles op de politie. Ook het ver keer is belangrijk uitgebreid. De inrichting en doorvoering hiervan is in handen van het kader en in de eerste plaats van den com missaris. Sinds 1922, toen deze bezoldiging werd vastgesteld, is enorm veel veranderd. De uitbreiding van het corps was noodig. De verlaging van de salarissen was iets waar wij zeer tegen onzen zin mee accoord moes ten gaan. De commissarissen van politie te Rotterdam hebben lang niet de verantwoor ding als hier de commissaris, en toch hebben deze een hooger salaris. Men zal in deze ver schillende punten de redelijkheid moeten zien deze verhooging te billijken. Mevr. BENTHEM—DE WILDE (S. D .A. P.) wijst nu ook op de bezoldiging van den di recteur van Maatschappelijk Hulpbetoon. Deze man heeft een geweldige verantwoor delijkheid. Hij kan de gemeente geweldige financieele voordeelen maar ook stroppen bezorgen. Het salaris van den commissaris van pobtie is behoorliik en hoeft niet ver hoogd te worden. Dit salaris wordt reeds verhoogd door de verschiliende emolumen ten. Wij vragen stemming. DE VOORZITTER. Deze emolumenten zijn zeer laag. Ze bestaan in hiet monsteren van zeelieden. Dit bedrag is zeer terug geloo- pen en zeer onzeker. Mevr. BENTHEM (S. D. A. P.). Van wien gaat dit voorstel uit? DE VOORZITTER: Van mij. De Kroon kan daar moeilijk op letten. Mevr BENTHEM (S. D. A. P.). Ik ben blij dit gevraagd te hebben. De vergelijking met andere posities is nist juist. Wie het dichtst bij het vuur zit warmt zich het best. WETHOUDER HOUTMAN (Lib.): Ik wil wel eens weten hoe het met de bezoldiging van den commissaris is in andere gemeenten. DE VOORZITTER geeft enkele cijfers. De omstandigheden spelen hierbij een groote rol. De heer HOOGENDAM (A. R.) wil deze zaak aanhouden, zoodat het nog eens uit voerig bekeken en vergeleken kan worden. WETHOUDER SLAVENBURG (C.-H.) wijst er op, dat nu een beslissing genomen ïnoet worden in verband met de benoeming van den nieuwen functionaris. De heer HOOGENDAM (A.-R.) trekt zijn voorstel tot aanhouding van deze zaak in. WETHOUDER Mr. M. v: VELZEN (R.K.) zou het betreuren, wanneer men zich niet definitief kan uitlaten omtrent het salaris van de op te roepen functionarissen. De kindertoeslag, die hier pas begint bij het vierde kind is voor spr. ook nog een aanlei ding om met dit voorstel mee te gaan. WETHOUDER J. DINKELAAR (S.D.A.P.) acht bat niet de tijd om nu met dit voorstel te komen. Wij zouden een slechte indruk maken na de verlaging van het lagere per soneel. Spr. steunt het voorstel van den heer Hoogendam, het voorstel aan te houden. DE VOORZITTER: Deze zaak is reeds in het begin van het jaar opgezet. De heer COLLE (comm.) vraagt bet woord. DE VOORZITTER weigert dit echter on der heftig protest van den heer Collé. Na stemming wordt het voorstel met 19 stemmen voor en 12 stemmen tegen aange nomen. Tegen stemden de S. D. A. P., de communisten, twee Anti-Revolutionairen, de heeren Hoogendam en Wieckenkamp. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening voor het Gemeente-Ziekienhuis te Schiedam, vastgesteld bij raadsbesluit van 25 Juli 1939. Z. h. s. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de Verordening op de heffing en op de in vordering van besmettelijke ziektengelden in de Gemeente Schiedam. Z. h. s. aangenomen. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een Verordening tot vaststelling van een re geling betreffende de rechtspositie van het personeel van den Havendienst. WETHOUDER SLAVENBURG C. H.) geeft nog een kleine toelichting op dit voor stel i. z. de vacantiegelden. Z. h.' s. wordt dit punt aangenomen. Voorstel van B. en W. om gunstig te be schikken op het verzoek van den Directeur van de Inrichting voor Doofstommenonderwijs te Rotterdam om voor doofstomme leerlingen welke uit de Gemeente Schiedam op zijn inrichting zijn geplaatst, een bijdrage te ver leenen. Ook dit voorstel wordt aangenomen. Benoemingen. Hierna werd de uitslag van de stemming i.z. de verschillende benoemingen bekend ge maakt. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van 3 leden van de Monumentencommissie voor de Gemeente Schiedam, ter voorziening in de vacatures, ontstaan door de periodieke aftreding als zoodanig van de Heeren F. A. C. Lechner, E. M. Beukers en A. S. H. A. Blaisse. Alle drie werden deze met 27 stemmen her kozen. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een lid van de Commissie voor het Ste delijk Museum ter voorziening in de vacature ontstaande op 1 Januari 1940, in verband met de periodieke aftreding als zoodanig van den Heer H. W. Meihuizen. Met 27 stemmen werd deze herkozen. Aanbeveling van het College van Regen ten van de Hofjes van Belois ter benoe ming van een regent van genoemde instel ling, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den Heer Ir. W. A. Beukers A. J.zn. Aanbevolen worden: 1 de Heer Mr J. G. Wittkampf, alhier; 2 de heer W. J. Schade van Westrum, alhier. Mr. Wittkampf werd met 27 stemmen be noemd. Aanbeveling van het College van Admi nistrateuren van het Fonds, herkomstig van het voormalig Oude Manhuis te Schiedam, ter benoeming van een lid van genoemd col lege, ter voorziening in de door het erlijden van de Heer Ir. W. A. Beukers A. J.zn. ont stane vacature. Aanbevolen worden: 1 de Heer H. R. M. A. Nolet2 de Heer Mr. J. G. Wittkampf. Met 27 stemmen werd de heer Nolet be noemd. Aanbeveling van de Commissie van toe zicht op het Middelbaar Onderwijs ter be noeming van twee leden harer commissie, ter voorziening in de vacatures, ontstaande door de periodieke aftreding als zoodanig van Mevr. H. G. LomarsKorteweg en den Heer Ir. F. M. Beukers. Beide werden met 28 stemmen herkozen. Voorstel van B. en W. tot definitieve be noeming van Mej. J. J. M. E. van Leeuwen als onderwijzeres aan de Buitengewone School. Met algemeene stemmen werd aldus be sloten. Overplaatsing van den onderwijzer aan School J2, den heer H. Zoomermeijer, naar School Gl, ingaande 1 Januari 1940. Met algemeene stemmen werd hiertoe be sloten. Voorstel van B. en W. tot benoeming van den heer C. van Oortmerssen, opzichter, le klasse bij de Woningdienst, tot hoofdopzich ter bij die diens! Met algemeene stemmen werd hiertoe be sloten. De besprekingen in eerste instantie. Hierna werd een begin gemaakt met de behandeling van de gemeente-begrooting 1940. Zes vergaderingen zijn hiervoor vast gesteld. Als de raad echter even vlot blijft als vanmiddag zullen die vermoedelijk niet alle zes noodig zijn. Als eerste voerde het woord: MEVR. EENTHEM-DE WILDE (S.D.A.P.) Het is niet moeilijk nu algemeene beschou wingen te houden. Al blijven wij buiten den oorlog, dan zal de toestand nog invloed uit oefenen op de begrooting van een beschei den stad als Schiedam. De post van de Ha vendienst is 16.000 verlaagd. De post Maatschappelijk Hulpbetoon moest met ruim 20.000 verhoogd worden. De post luchtbescherming eischte een verhooging van 12.500. Men kan zeggen dat het Rijk hiervoor moest zorgen, wij zijn verheugd dat het gebeurd is. De onbillijke belasting van de werkloosheidszorg drukt nog altijd de gemeenten. Hoopvol is hieromtrent uitge keken naar de nieuwe regeering. Het bleek ijdele hoop. De minister hoopte op een re geling tegen 1 Januari 1941 en wij kunnen al niet anders doen als hopen, dat het een gunstige regeling zal zijn. Dat alles maakt het besturen van gemeenten niet makkelijk. De taak, de gemeente buiten de noodlij denden te houden valt niet mee. Er zal een tijd komen dat men de burgerij andere en duurdere lasten op zal leggen dan een K.G. suiker in de drie weken. De tarieven van het gemeenteziekenhuis zijn voor ons zóó, dat de goede weg is ver laten. De kleine bijdrage voor ziektever zekering is voor vele een bezwaar. Iemand met een inkomen van 800 per jaar, moet scharrelen om rond te komen. Al kunnen deze menschen zich verzekeren voor 10 cl. per week, die bijdrage is te veel voor die menschen. Het komt elke week terug. Het bestuur van de Geref. vereeniging voor ziekenhuisverpleging zeide direct dat die menschen die last niet konden dragen. In de komende tijden moeten de minst draag- krachtigen het meest ontzien worden. Aan de werkverruiming wordt niet veel meer gedaan. Hebben zij het te druk? Kan de exploitatie van de Nieuwlandsche polder spoedig tegemoet gezien worden? Er wordt steeds gezegd: „Gedeputeerde Staten hebben het nog niet goedgekeurd". Wij gelooven dat de betreffende wethouder er niet veel voor voelt. Maar in het college van B. en W. zitten nog andere leden, kunnen die de be treffende wethouder in deze niet een beetje opwarmen? Wanneer de heer Houtman zijn schouders eens flink er onder had gezet, ge looven wij dat de exploitatie van Nieuw- land al lang ëen feit was geweest. De riolee- ring van het Singelkwartier is reeds lang in voorbereiding. Dat zal een prima werk worden! Over het stadhuis waarmee het college zelf zoo enthousiast kwam wordt niet meer gesproken. Dat de uiterste zuinigheid betracht moet worden vinden wij ook. Maar als er bezui nigd moet worden doe het dan op inprodue- tieve dingen. Op de begrooting staat weer een post voor twee nieuwe agenten. Men kan ons niet bij brengen dat onder de moeilijke financieele omstandigheden deze post noodig is. Op alle mogelijk gebied moest een veer gelaten worden. Spr. wijst bijv. op het onderwijs. De schooltandverzorging is niet ingevoerd geworden, iets wat hard noodig is. Is het nu zoo erg dat de politie het met twee man minder moet doen. Worden de mannen van de politie wel productief genoeg gebruikt? Wij hebben niet de overtuiging dat het zoo broodnoodig is dat er twee mannen noodig zijn. De politie heeft steeds gekregen en geprofiteerd. Er moet iets te wenschen overblijven. Wij willen niet dat de verlaging van het personeel gebruikt wordt om het corps met twee man uit te breiden. De werkloosheidsvoorziening en de prijs stijging betreft hoofdzakelijk de noodzake lijkste levensbehoeften die dus het sterkst drukt op hen die het minste inkomen hebben. Het gemeentebestuur kan nu zeggen: „Dat is een taak van de regeering". Spr. jneent dat het de taak van het gemeentebestuur is te zorgen dat wij niet de toestand krijgen als in 1918. Meer gemeentebesturen hebben dat zoo gevoeld. Spr. vraagt als dit in de vergadering van Nederlandsche gemeenten ter sprake komt, paraat te zijn. De regeling van de autobuskwestie heeft zijn goede en zijn kwade zijden. De toestand tot nu toe liet alles te wenschen over. Het mooiste voor ons in deze zaak is dat er orde ning is geschapen. Laten wij trachten verbeteringen te krij gen die nog noodig zijn. Waar ook ordening noodig is op het gebied van de luchtbescher ming. De menschen weten niet goed waar ze zich aan moeten houden. Wij gelooven dat het juister zou zijn als 'deze zaak een beetje meer gecentraliseerd zou worden. Wij hebben moeilijke tijden en zullen nog moeilijker tijden krijgen en dan zullen wij als één man klaar moeten staan. Met de invoering van het ambtsgebed in den raad moet een groot deel van den raad het niet eens zijn. Wij zijn niet tegen het gebed, maar zien het als een innerlijke be hoefte. Al die jaren is er niet overgespro ken en nu komt dit voorstel. Wat voor mo tieven hebben hiertoe geleid? Door dit voor stel brengt men de politiek erin. De anti coalitie is gebroken. Het gros van het volk is dankbaar voor wat door de regeering tot stand gebracht is. Men had mogen verwach ten dat dit ook in andere gemeenten zou zijn doorgedrongen. Het ambtsgebed maakt men tot een politiek iets. Spr. doet een beroep op de rechtsche leden het gebed niet te ma ken tot een politiek onderwerp. De R. K. Fractieleider aan het woord. Mr. P. M. J. NOLET (R.K.) uit zijn waar deering voor het beleid van het college van B. en W. Voor de waardeerende woorden aan het adTes van den burgemeester bestaat zeker aanleiding. Spr. hoopt dat de burge meester op den ingeslagen weg zal voort gaan. Uitvoerig bespreekt spr. de financieele toestand van Schiedam. Wij meenden eenige tijd geleden eenige gunstige wijziging te zien. Deze wijziging is echter uitgebleven en een belasting verhooging is het gevolg- Hat wij onder het rijk uit zouden komen zal nog wel uitblijven. Ook van R. K. ricfltinS Zijn stemmen opgegaan tot invoering van het ambtsgebed. Dit gebed moet iets verande ren in de harten van de menschen, het moet geen formaliteit zijn. Wanneer het stuit op een tegenstand van een groot deel Van den raad zullen wij liever wachten. De kwestie van de prijsopdrijving beveelt spr. aan in de aandacht van het college. Spr. vraagt in deze tevens de aandacht voor de minder gesalarieerden. Spr. bespreekt dan de kosten van de zick^wuisverpieging. De armlastigen zijn vrijgesteld Van een bijdrage in de verzekering. Blijven over de minder gesitueerden. Spr. is van meening dat voor velen van deze 10 cent veel is. De Nieuwlandsche polder noemt spr. een mooi object voor Werkverruiming. Gaarne vernam spr. de i'esmtato,n van de bestudee ring van deze zaak. Het verkeer heeft steeds de volle aandacht van spr. De verkeerslichten bij de Oranje straatLange Nieuwstraat bevallen hem niet. De lichten voor de voetgangers zijn een vaste aanleiding voor pogingen tot zelf moord. Wat betreft de ordening in de bussen- kwestie is spr. het eens met mevr. Benthem. De R.E.T. meent er een rechtskwestie van le maken. Spr. vindt het geen recht maar een behoefte. De nieuwe regeling is voor v-.d. Ende weer zeer onvoordeelig. Een 12- minutendienst is volgens spr. absoluut fout. Spr. hoopt dat B. en W. in deze kwestie di ligent zullen blijven. Over de bestemming van het terrein aan de Gerrit Verboonstraat vraagt spr. of er reeds overeenstemming is bereikt met den eigenaar van het pand Westvest 2. Het uitleenen van boeken aan minderjari gen uit particuliere uitleenbibliotheken acht spr. belangrijk. Spr. is het er mee eens dat het uitleenen niet mag geschieden aan kinderen beneden de 18 jaar. Het verdwijnen van de vischmarkt vindt spr. niet zoo erg. De vischmarkt is volgens spreker een obstakel dat meer leelijk is dan mooi. De roep om moreele en geestelijke herbe- |l f:!l!!l!!l!!ll!llll!llilll!lill!!l!ll!ll!ll!ll!lll!llllll||[|!llH|!!||||!!|!]|;i|j Om het vriespunt. E iMIlltlllllllllliïii 14 D e c.: Doelen, Eruditio-concert, 8 uur. Groote Schouwburg: De firma Monestier (Residentie-tooneel), 8.15 uur (volw.) 15 D e c.: Groote Schouwburg, Faust (Ned, Opera-ensemble) 8 uur (v. volw.). 16 Dec.: Nut, Rotterd. Philharmonisch Kamerorkest, 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 14 December in: Grand, Jesse James (boven 18 jaar); Studio: Muzi kale vagebonden; Thalia: 't Zit in de lucht; Scala: De roos van Washington Square (volw.); Colosseum: Sergeant Berry en Wie doodde Gail Preston? (boven 18 j.); Prin ses: Little miss Broadway en Charlie Chan op de Olympische spelen; Corso: Het smokkel- schip (v. volw.); Arena: Hotel du Nord (v. volw.); Centraal: De Jantjes (boven 18 j.); Victoria: Welkom vreemdeling en Spionnage in de Maginotlinie (volw.); Harmonie: De hond van de Baskervilles en Jongensstad (boven 18 jaar); Asta: De avonturen van Robin Hood (boven 18 jaar); Capitol en. City: Sherlock Holmes contra prof. Moriarty (boven 18 jaar); Olympia: Demon der ren baan en De koning der cowboys, (voor volw.); Cineac: actualiteiten. Schiedam. Monopole: „Canaille" en „De Veroveraar van Indië" (voor volw.). SCHIEDAM, 14 Dec. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Spoeling. Spoeling ƒ1,40—1,50 (niet officieel). wapening klinkt alom. Laten wij allen mee werken aan de vrijheid die wij hebben ver worven. De katholieken hebben niet het be ginsel van de democratie in hun banier ge schreven. De democratie is onf even lief als de andere. Maar men moet zich dan ook bewust zijn dat de democratie te weinig heeft bijgedragen aan het geluk, welvaart en ver heffing. Zij moet haar ware roeping vervullen en dat kan alleen als zij de innerlijke verbon denheid bewust is van gezag en vrijheid en dat is alleen in G?u- Dan kan het bijdra gen tot het geluk v°or allen, de geestelijke en moreele herbewapening. De heer TH- J-V d. BERG (C.H.): Het beheer van de gemeentelijke financiën kan niet nauwkeurig genoeg zijn. Uitvoerig bespreekt spr. de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente. Een verandering in deze acht spr. B'e' Ver meer. In onze gemeente zijn nog voldoende objecten voor werkverruiming Als voorbeeld noemt spr. Nieuwland. Hoe lang duurt het eer die polder bouwrijp is? Btadsuitbreiding en vernieuwing liggen stil, zeer ten schade van Schiedam. Aan de oude stad wordt niets meer gedaan. De havens Van Schiedam geven geen schitterenden aan blik. Dit alles moet een zaak van de daad worden. Wat betreft de nijverheids-avond school vraagt spr. dit reeds in 1940 in het leerplan op te nemen. Ook dringt spreker aan op bespoediging van de plannen voor den geneeskundigen dienst. De ordening van de autobuskwestie bevalt spreker niet. De be langen van de burgers in Schiedam zijn niet volkomen veilig bij de R.E.T. Het badhuis vormt een gemeentebelang al is het geen gemeenteinstelling. Spr. waar schuwt dat als de badmeester den dienst ver laat, dezen man niet met een bedankje het bosch in wordt gestuurd. Er moet iets ge vonden worden dat als straks deze man uit zijn betrekking gaat, iets uit de gemeente kas wordt gedaan. Wij zijn ook tegen een verdere uitbreiding van het politiecorps. Spreker verklaart ook tegen prijsopdrijvingen te zijn. Wat betreft het ambtsgebed zegt spr. dat zijn fractie er niet onverdeeld voor is. Spr. is er tegen, dat menschen, die zich er niet toe gedrongen voelen zich moeten wenden tot God. Dat is huichelarij. Wil de raad christelijke daden stellen, laten zij dan zorgen dat er geen luna parken meer in Schiedam komen en laten wij dan zorgen dat de bloemententoonstelling strookt met onze christelijke belangen. Dan werd de zitting geschorst tot heden middag. Opgericht is de biljartvereeniging Thalia. Het bestuur bestaat uit de heeren, voorzit ter G. J. Vrauwdeunt; secretaris C. Roden berg; penningmeester J. C. v. Heyningen. Bovengenoemde vereeniging heeft hare clublokaal in café Thalia, Rotterdamsche dijk 34D Schiedam. Men verzoekt ons, eraan te herinneren, dat hedenavond om half negen Paul Huf decla meert in het St. Rosaliahuis.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2