als barricaden in de lucht KLEIN AMERIKA wordt verkend. Nu ook hier te lande tot aanschaffing er van wordt overgegaan „HEMELKOEIEN" en .Xuclitworsten Byrd's nieuwe expeditie naar het Zuidpoolgebied is van groote internationale beteekenis. ACCOUSTIEKE TOEVALLIGHEDEN. DONDERDAG 14 DECEMBER 1939 mmm JJ Een buurt serie van barrage-balloons" wordt in de Londen in stelling gebracht. BINNEN afzienbaren tijd zal de hemel boven en rond onze groote steden misschien bevolkt zijn met groote kabelballons, die een doelmatig bestand deel zullen uitmaken van de luchtbe scherming. Immers, volgens een mede- deeling van den minister van Defensie in de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer op de begrooting voor onze landsverdediging, is de regeering voornemens, de vrijwillige bijdragen ten behoeve van onze bewapening te bestem men voor het aanschaffen van z.g. sper ballons, die door de Engelschen „kites" worden genoemd, maar den bijnaam dragen van „heavenly cow", ofwel hemelkoeien, door de Engelsche kinde ren eraan gegeven. - - KABELBALLONS !l!lllll!!|[llllll!ll!l!ll1lllll!lll!l!!l!!lllllllllllill!ll!ll!llill!IKlllll!lllll[|illlillllHIHII>ll!llllllll!M>il!IIU: llllllllllli 11 Nu dit besluit genomen is, mag wel als zeker worden aangenomen, dat de betreffende deskundigen dit middel tegen aanvallen van vliegtuigen aan een nauwkeurig onderzoek hebben onderworpen en nagingen, welke resultaten men er in het buitenland van heeft, of welke men er van verwacht. Aangezien de ballons naar alle waarschijn lijkheid door onze eigen industrie kunnen vervaardigd worden, zal het verschijnen dezer „hemelkoeien", weidend te midden der nMit 19 Flaschen fallen'', luidt het commando. Eet gas wordt ingevoerd en de Duitsche sperballon stijgt omhoog. wolken, wel niet zoo lang op zich laten wachten. Het is te hopen, dat men zoo snel mogelijk tot uitvoering van de plannen komt. Zeker is, dat de ballonnenbarricaden (balloonbarrage volgens de Engelschen) een buitengewoon gevoel van veiligheid geven. De ballons zijn duidelijk zichtbaar en spreken meer tot de verbeelding van de mensohen dan het verborgen en zoo goed als ongenaak bare afweergeschut. De sperballons spreken inmiddels ook tot de verbeelding der vliegeniers. Maar in een heel anderen zin. Ze vormen met hun kabels voor den snel-vliegenden oorlogspiloot een levensgevaarlijken hinderpaal. Deze kabels zijn slechts enkele millimeters dik, maar van bijzonder sterk staal vervaardigd. Wanneer een schroef of een vleugel er in verward raakt, beteekent dit den ondergang van het vliegtuig en waarschijnlijk ook van de inzittenden. In Engeland heeft men ook reeds proeven genomen met electrisch geladen kabels. Het zijn inmiddels de Italianen, die de eer voor zich opeischen, het eerst van sperballons of versperring-ballons gebruik te hebben gemaakt. Dit zou dan door den Italiaanschen generalen staf in 1917 gedaan zijn, met het speciale doel, de mooie en aan kunstschatten en prachtige gebouwen zoo rijke stad Venetië te beschermen tegen aanvallen van Oosten- rijksche en Hongaarsche vliegers. In die dagen stond de oorlogsvliegerij nog in haar kinderschoenen en, naar de Italianen bewe ren, was de ballonnen-barricade een groot succes. Nadat ze was aangebracht, heeft geen enkele vijandelijke piloot het nog gewaagd, zich bloot te stellen aan het gevaar, tegen een kabel aan te vliegen. De kabel, waaraan de ballon hangt en die tusschen de verschillende ballons in, zijn, zooals gezegd, uiterst dun en op eenigen afstand nauwelijks zichtbaar. Maar, nadait men voor Londen eveneens zulk een versper ring in de lucht had aangelegd, bleken er waaghalzen te bestaan, die tusschen de kabels door probeerden te glippen. En hierin ook slaagden. Toch blijft het altijd een gevaarlijke onderneming, zeker op het oogenblik, nu de bombardementsvliegtuigen met een snel heid van zoowat 500 kilometer per uur door de lucht suizen. Het zou mogelijk zijn, dat de kabel langs een vleugel afglijdt, meestal zal de aanraking noodlottig zijn, vooral wanneer de kabel onder spanning staat. Met de ervaringen, gedurende het laatste Jaar van den wereldoorlog opgedaan, is men in de verschillende landen tot verschillende conclusies gekomen. Maar overal worden versperringsballons toegepast, ook in Duitsch- land, waar reeds maanden geleden werd gezegd, dat Berlijn op deze wijze een soort Siegfriedlinie van de lucht had gekregen. Ook de belangrijkste industrleele centra zijn beschermd. De Duitschers noemen hun ballons „luchtworsten". In deze betiteling uit zich zoo iets als een nationale hebbelijkheid. De Duitscher denkt onwillekeurig het eerst aan worst, al of niet met zuurkool er bij. De Engelschen krijgen het eerst biefstuk in de gedachten, vandaar de „hemelkoeien" Ook Parijs heeft een ballon-barricade, volgens het ontwerp van den luchtvaart- ingenieur Max Verneuil, die in tegenstelling met anderen een vereenvoudigd systeem ontwierp, waarvoor slechts drie honderd ballons noodig zijn, inplaats van zes honderd, zooals aanvankelijk werd aangenomen. Deze drie honderd ballons en de daarvoor benoo digde apparaten kosten Inmiddels nog honderd millioen francs. Het systeem van Verneuil be staat uit een voorste linie van met elkander verbonden ballons,, die een ring vormen, terwijl daarin boven de belangrijkste punten van de stad groepen ballons, eveneens met elkander verbonden, verspreid hangen. Vijandelijke bombardements vliegtuigen met de hen eventueel begeleidende vechtvliegtuigen moeten dus eerst een weg zoeken door de afsluiting en vinden dan de groep-versperring op hun weg. Het doel van de versperrings ballons is, een barricade te vormen, tevens echter den vijand te dwingen, zoo hoog mogelijk te stijgen. Hoe hooger hij vliegt, des te gemakkelijker kan hij door het afweergeschut worden bestookt en verder valt het hem uiterst moeilijk, zijn bommen met eenige trefkans uit te werpen. Verder hebben de barricaden het voordeel, dat de vijandelijke vlieg tuigen als het waren localise eren. Ze kunnen immers slechts op bepaalde hoogte vliegen. De luchtverdediging kan hiermede rekening houden en bij het afzoeken van den hemel bepaalde hoogten verwaarloozen, hetgeen natuurlijk ten zeerste bijdraagt tot een spoedig ontdekken van de positie der aan vallers, hetgeen op zich weer een spoedig en doeltreffend in-actie-treden van de luchtdoel artillerie tot resultaat heeft. NL zal men zich onwillekeurig afvragen, of zulk een ballon niet een uiterst zwakke constitutie heeft, zoodat de vijand gemakke lijk in staat is, er ettelijke neer te schieten. Dit is maar betrekkelijk het geval. De onlangs hier te lande neergedaalde kabelballon bleek bijna tallooze kogelgaatjes te bevatten, wat wel op eenig weerstandsvermogen duidt. Daar komt nog bij, dat een brandende ballon een groot gevaar vormt voor vlieg tuigen. Uiteraard zullen er bij een lucht aanval ballonnen verloren gaan, hetgeen overigens geen onherstelbaar verlies is. Ook zal de vijand wellicht trachten, een bres te forceeren. Er zijn in Duitschland zelfs theo retici, die bataljons van den dood willen oprichten voor den strijd in de lucht. De leden ervan zouden gevaarlijke opdrachten aanvaarden, met de zekerheid, het er niet levend af te brengen, doch als held geprezen te worden. Deze helden zouden tot taak hebben, tegen een ballonbarricade op te vliegen en in hun val een gedeelte ervan mee te sleepen, of anderen gelegenheid te geven, via de door hen gemaakte opening ongehin derd verder te vliegen. Optimisten stellen zich voor, dat vliegtuigen eventueel een soort luchttorpedo's zullen gaan afvuren, waarmede ze van verre de versperringen uit den weg kunnen ruimen. Deze mogelijkheden hebben intusschen op den leider van den Engelschen dienst der luchtversperringen nog weinig indruk ge maakt. In een lezing over het door hem voor Londen ontworpen systeem stelde hij vast, dat momenteel de kabelballons en de kabels Een van de eerste proeven met een sper ballon in Green Park te Londen. doodelijke wapens zijn. Generaal Hearson, zooals de leider heet, acht voor Londen een aantal van duizend ballons voldoende. Generaal Hearson, wiens eigenlijke titel „air commodore" luidt, betoogde, dat een vliegtuig met een breedte van twee en twintig meter van vleugeltop tot vleugeltop geen kans heeft, te passeeren tusschen ballons, die op een afstand van ongeveer vijf en dertig meter van elkander hangen. Wanneer een oppervlakte van twintig vierkante mijlen met 600 ballons afgezet zou worden, is de kans voor een vliegtuig vrijwel nihil. Hearson noemt het uitzetten der ballons met de daar tusschen hangende kabels een afdoende beschutting. De ballons, zooals ze in Engeland worden gebruikt, en thans o. a. boven de Firth of Forth een versperring vormen, worden uit katoen of zijde vervaardigd, in een speciaal daartoe ingerichte fabriek, welker ligging geheim gehouden wordt. Ze worden lucht dicht gemaakt en ook gasdicht met een bepaalde rubberoplossing, kosten ongeveer 500 pond sterling en worden met waterstof gevuld. Men brengt ze op aparte vracht wagens, die ook de reservoirs met waterstof bevètten, naar de plek, waar ze moeten worden opgelaten. Deze vrachtwagens, waar op zich ook de winches voor de opiaatkabels bevinden, kosten duizend pond sterling per stuk. Alvorens de ballon wordt uitgepakt hij weegt ongeveer drie honderd kilo legt men een groote rubbermat op den grond, die aan de uiteinden met zakken zand ver zwaard wordt. Bij het vullen is de mogelijkheid van een ontploffing tamelijk groot. De uiterste voor zichtigheid is dan geboden. In de lucht is een ontploffing uitgesloten, omdat de vulling van zuivere waterstof slecht brandt. Mocht een ballon worden neergeschoten, dan is het zoo goed als zeker, dat hij volkomen verbrand en uitgedoofd is, voor dat hij op den grond valt, dus op de gebouwen, voor wier bescher ming hij werd opgelaten. Het binnenste van het omhulsel is met aluminiumverf bedekt. Hierdoor blijft de temperatuur vrijwel constant, zoodat het gas niet kan uitzetten en daardoor lekken in het omhulsel maken, 's Nachts zorgt de verf, dat de ballon zoo weinig mogelijk warmte ver liest, de stijgkracht van het gas vrijwel gelijk blijft. De ballons kunnen een winddruk van 110 tot 140 kilometer per uur weerstaan en tot een hoogte van enkele duizenden meters stijgen. De Duitschers zeggen, dat ze over versperringsballons beschikken, die tot negen duizend meter kunnen stijgen. Ze beweerden zelfs, een type te hebben uitgevonden, dat lm de lucht zoo goed als onzichtbaar is. Maar Engelsche deskundigen betwijfelen deze mogelijkheid, aangezien er een geweldige hoeveelheid waterstof noodig zou zijn, om de ritsen kabels zoo hoog op te brengen en ook hoog te houden. Merkwaardig genoeg worden heden ten dage, terwijl er geen enkele Zeppelin meer is, de kleine, peervormige ballons bij massa's gemaakt. Men voorziet ze van een soort vinnen, teneinde ze stabieler te maken. Als curiositeit zij nog vermeld, dat de eerste luchtballons voor militaire doeleinden ge bruikt werden door de legers van de Fransche revolutie en wel in den slag van Fletusrus (1794). Een reeks ballons in positie, «i*« In Engeland zijn ten behoeve van het bedienen der ballons vrijwilligerscorpsen gevormd, waarvan mannen van vijf en twintig tot vijftig jaar lid kunnen worden. Accoustieke berekeningen spelen bij een architect, die bijvoorbeeld een operagebouw moet bouwen, een groote rol. Op vele plaat sen der wereld zijn er accoustieke merk waardigheden. Daartoe behoort ook een boerenhoeve in Genetay, in de buurt van Rouen. Wanneer iemand zich in het midden van het erf opstelt en een lied begint te zingen, dan hoort hij alleen zijn eigen stem, hoewel het erf geheel door gebouwen om geven is. Wanneer de toehoorders iets dich ter bij de gebouwen gaan staan, dan worden zij opeens door een zeer versterkte dreu nende echo-overvallen, zonder dat zij de stem van den zanger zelf nog kunnen hoo- ren. Dit huis met de wonderlijke echo is een „accoustieke toevalligheid" U dacht tmmarm, dat a nog ba»t vóór dia andara auto hot kruispunt Icoa passaaranl Maar langs dan wag moot a dat nlat ..den- kan", a moot 1 ra kar watairl Onder groote belangstelling, - maar 't was nog in de dagen vóór den oorlog, - wordt een sper-ballon gevuld. Het Zuidpoolgebied is een geweldig stuk land, overdekt met groote gletschers, waar- tusschen werkende vulkanen als de Erebus omhoog rijzen. Een gedeelte er van draagt den naam van Little America, ofwel klein Amerika, alhoewel het zoo groot is als de Ver- eenigde Staten en Mexico samen. De „North Star", het schip van Byrd's Zuid- pool-expeditie, is reeds naar Little America vertrokken. De voornaamste bedoeling er van is, er een kolonie te stichten, waardoor de Vereenigde Staten voorgoed hun aanspraken op dit gebied kunnen wettigen. Wèl heeft admiraal Byrd de gebeurtenissen op zijn hand. Hij slaagde er in, voor de derde maal groote bedragen los te krijgen voor een tocht naar Antarctica en ditmaal nam de Amerikaansche regeering deel met een be drag van bijna 350.000 dollar. In Washington meende men van de gelegenheid gebruik te moeten maken, nu in Europa de groote mo gendheden wel wat anders te doen hebben, dan hun aanspraken op een woestijn van ijs en sneeuw te doen gelden. De Vereen. Staten hebben thans als con current bij het beslag leggen op de beste ge deelten van Antarctica slechts Argentinië, dat zich cr vooral voor begon te interesseeren, toen in Augustus Duitsche geleerden na een langdurig verblijf in het Zuidpoolgebied te rugkeerden en het voornemen te kennen ga ven, hun regeering voor hun bevindingen te interesseeren. De geleerden beweerden dat Duitschland daar geweldige bronnen zou kun nen aanboren. Immers, de bodem van dit ijs land is rijk aan allerlei mineralen en ook rijk aan steenkool. Weliswaar zijn er groote moei' lijkheden aan de exploitatie dezer bodem schatten verbonden, maar dat was juist iets voor den Duitschen ondernemingsgeest, aldus betoogden ze in Buenos Aires, alvorens ze zich naar Hamburg inscheepten Argentinië, dat er alles behalve over ge sticht is, dat de aan de punt van Zuid Ameri ka liggende Falkland-eilanden aan Engeland toebehooren, bleek er heel weinig voor te voelen, verderop nog Duitschland als nabuur te krijgen. En de publieke opinie drong aan op het uitzenden van een eigen expeditie, die speciaal tot taak zou krijgen, het tegenover Argentinië liggen de gebied te exploiteeren en voor dit land op te eisohen. Men ging er zoo ver, hier de bekende Monroe- leer van toepas sing te willen ver klaren, hetgeen dus zou inhouden, dat alles, wat bin nen de Ameri kaansche belangen vaflt, uilt handen van niet-Ame- rikaansche machten dient te worden gehou den. Intusschen heeft men ook in de Ver. Sta ten de Monroe-leer ten aanzien van het te genover Zuid Amerika liggend gedeelte van Antarctica voor den dag gehaald en men is er direct op uit geweest, in dezen met Argen tinië samen te werken. Momenteel kunnen op historische gronden Engeland, Frankrijk, Noorwegen en de Ver eenigde Staten rechten doen gelden, ten aan zien van de souvereiniteit over Antarctica, terwijl Argentinië zijn rechten baseert op geo grafische en strategische gronden. Wat de Vereenigde Staten aangaat, die heb ben gedurende de laatste jaren systematisch aan het in kaart brengen van het voorloopig nog slechts provisorisch onder hun hoede ge nomen gebied gewerkt. Wanneer de kolonie Little America haar definitieve gedaante heeft gekregen, zal de regeering te Washington niet aarzelen, het gezag er over officieel te aanvaarden. Het steunen van Byrd's expeditie is een doorslaand bewijs, dat het haar ernst is. Niet alleen gaf de Amerikaansche regeering geld, het stond o.a. de „North Star" als expe ditieschip af en leverde tal van materialen vrijwel gratis. Nevendoel van de expeditie is, waarnemingen te doen omtrent de weersge steldheid in het Zuidpoolgebied, de klimato logische verhoudingen en de samenstelling van den bodem. Verder zal er een gedeelte worden onderzocht, dat nog betrekkelijk on bekend is, waartoe men tot de Zuidpool zal doordringen. Zestig man zullen den winter in Antarctica doorbrengen, en de „bevolking" van Little America vormen. Dc geheele expeditie bestaat uit 125 man, waarvan een deel in dienst der Vereenigde Staten is. Het zijn weerkundigen, fotografen, landmeters etc. De grootste merkwaardigheid van de expe ditie is de reusachtige sneeuwkruiser, die er speciaal voor werd gebouwd. Het is een auto mobiel van bijzonder groote afmetingen, bijna twintig meter lang en 37 ton wegend. Het ding kostte 150.000 dollar, wordt door vier Diesel motoren in beweging gebracht, waardoor bet een gemiddelde snelheid van 15 KM. Per uur kan bereiken en een maximum-snelheid van De „North Star" Byrd's expeditieschip vlah v°°r het vertrek in de haven Boston. Voor de commandobrug staa t de reusachtige sneeuwkruiser opgesteld. van bijna veertig kilometer per uur. Doordat een groote hoeveelheid brandstof aan boord kan worden genomen, is de sneeuwkruiser in st®®. een totalen afstand van bijna acht duize kilometer af te leggen. Het vehikel kan ge makkelijk over spleten en scheuren va vijf meter breedte heen komen, hetgee m de Poolstreken een gebiedende eisch tS> aar de gletschers wemelen van ravijnen en spleten. Bovenop kan de sneeuwkruiser een vliegma chine meevoeren, die in tien minuten kan starten en van ski's voorzien is> nplaats van wielen. De vier wielen worden elk door een aparten motor gedreven, zooaat de sneeuw kruiser op een ruimte van tien meter draai en kan. De vliegmachine wordt met een kraan er op of er af gezet. Deze zelfde kraan wordt ook gebruikt hij he* Patsen van nieuwe banden en wielen. De banden zijn de grootste, die ooit vervaardigd Werden. Ze zijn bijna drie en een halven meter hoog en wegen over de twee honderd kilo. De „bemanning van den sneeuwkruiser telt vier koppen. De wie len kunnen mechanisch hooger of lager ge steld worden. Middenin bevindt zich een ka juit met slaapplaatsen. jjet vervoer van Chicago naar Boston 's een van de grootste problemen tijdens de voor bereidingen van de expeditie geweest. Toen de sneeuwkruiser naar Boston reed, moest van tevoren de weg door motorpolitie volkomen vrij worden gemaakt. Ergens bleef de zware wagen steken en men had de grootste moeite, hem uit een stuk verzakten grond te halen. °P het schip moesten speciale maatregelen worden genomen, opdat de sneeuwkruiser bij stormweer niet beschadigd zou kunnen wor den. De expeditie beschikt behalve over den sneeuwkruiser nog over drie legertanks en ettelijke spannen Poolhonden, in totaal 140, Waarbij nog twintig jongen komen, als reser ve. Ten spijt van alle moderne verkeersmid delen vormt de hondenslee in Antarctica evenals in het Noordpoolgebied nog steeds het betrouwbaarste verkeersmiddel. Wat de bevoorrading van de expeditie be treft, hieraan werd de grootste zorg besteed. Allerlei groenten werden gedroogd, zoodat ze zoo weinig mogelijk plaats innamen, tot uien toe. Verschillende soorten voedsel moesten op een speciale manier worden toebereid, daar bij vorige gelegenheden was gebleken, dat b.v. chocolade allen smaak verloor en biscuits eenvoudig verpulverden. Enkele cijfers geven een idee, wat er zoo al voor een Poolexpeditie noodig is, alleen om mensch en dier in het le ven te houden. Byrd liet 67.000 pond vleesch aankoopen; vijf duizend pond eieren en eier- poeder, twee duizend pond melkpoeder en duizenden kilo's gedroogd fruit, groenten, ta bak, chocolade. Dit alles is verdeeld in 150.000 rantsoenen. Hiervoor werd aan boord van de North Star" een reusachtige ijskast ingericht, waarin drie honderd ton levensmiddelen kun nen worden bewaard. De^f 'JSkast lijkt in liet koude Poolgebied onnoodig. Maar de „North Star" moet op haar weg naar het Zuiden door de tropen. De heele expeditie moet van dezen voor raad leven. Want het Zuidpoolgebied levert zoo goed als niets op, dat eetbaar is. Het is volgens Byrd echter voorbestemd, een groot leverancier te worden, van ijzer, koper, nikkel en steenkool.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 4