Est ëft DE BEGROOTING IN BEHANDELING 1 Weerverwachting. S STADSNIEUWS. PONDS-ACTIE. Adamson koopt een pond. I ff M VRIJDAG 15 DECEMBER 1939 PROPAGANDA-AVOND ST. JOSEPHGEZELLENVEREEN. s.v.v. 'IA;, fflmm Werkverruiming, prijsop drijving en het ambts gebed blijken voor name punten. Een Vrijz. Dem. stem. HOBOKEN—ENTRENOUS. DE HOEVEELSTE? DOOR ETERNITPLAAT GEZAKT. HINDERWET. FILMAVOND NED. FABRIKAAT, j SCHIEDAMSCHE REDDINGS BRIGADE. AANRIJDINGEN. BURGERLIJKE STAND ROTTERDAM. KATHOLIEKE VOLKSUNIVERSITEIT. Voordracht-avonden van Paul Huf. Voor het geheele land: Meest zwakke wind uit Oostelijke rich- if tingen, betrokken tot zwaar of E half bewolkt, weinig of geen neer- f§ slag, temperatuur om het vries- Z punt tot lichte vorst. fa Voor de wielrijders. ZATERDAG Zon op op 8.05 Zon onder 15.45 p - Maan op 11.01. Maan onder 21.57 |j - Wielrijders lichten op van 16.15 - tot 7.36. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE KOOLHOVENBEKER. Gij kent, lezer, allen de figuur van Adam son, schepping van een teekenfenomeen uit het hooge Noorden. Ongetwijfeld hebt gy l dan ook bezonnen op den naam Adamson, die over meer grenzen verbreid is dan de uwe of de onze, en toen zijt ge tot de ont dekking gekomen, dat in deze menschenzoon iets van U zelf terug te vinden is Want Adamson is de mensch in zijn strijd, echter de mensch, immer meer waarde hechtend aan de materie dan aan de heiligheid, ware het anders, bewandelden wij volmaaktere wegen, dan ware Adamson nooit ontstaan. jjet volmaakte, het heilige ontvliedt de gren zen der caricatuur. Kent gü de nieuwste be leving van Adamson, getiteld Adamson en de pondsactie? Want ook Adamson heeft 'van de pondsactie gehoord, hij staat daar met de courant in zijn eene hand, de andere hand strijkt pein zend over het drietal haren. En hij voert zijn strijd..! Zou hü iets geven..? Maar wacht, onder in zijn provisiekast staat nog een of ander niet te gebruiken pond levenswaar. Ziet, hoe hij triomfantelijk zijn „gave" naar de deur draagt als de pondsactieophaaldienst voorrijdt. Maar bij het overreiken, glipt het pond uit Adamson's handen enmengt zich tusschen het vuil, dat den grond bedekt. Adamson's pond is onbruikbaar. Want de hemel aanvaardt geen Kaïn's offer ■waarvan de rook naar den grond sloeg, maar wel het offer van Abel. Als wij over eenige dagen onze ponden gaan geven, laten wij dan grootmoedig en royaal onze gave schenken. Indien gij iets meer en iets beters missen kunt, geef het dan. Het menu van den armen mensch is niet zoo uitgebreid als uw spijskaart. Het offer in St. Elizabeths schoot volgroei de tot een rozenwonder. Definitief is nu de medewerking toege zegd van K. J. M. V., St. Jozef gezellen. Ver moedelijk zullen ook nog de Padvinders hel pen. Nogmaals verzocht het comité om eenige bakfietsen (desgewenscht auto's). Nogmaals dringt het comité er op aan, dat zij, die gel delijk iets te missen hebben, dat gireeren op No. 108912 ten namen van den heer M. v. d. Laarschot. Rector Drost spreekt. Gisteravond werd in het gebouw van den R. K. Volksbond de jaarlijksche propagan- da-avond voor jonge mannen van 1722 jaar gehouden. De groote za.al was bijna geheel gevuld. Om half negen opende de band den avond met eenige vroolijke stukjes waarna de Praeses den Centraal Praeses, den Zeereerw. Rector H. Drost, als spreker met een kort woord hartelijk welkom heette. De Centraal Praeses besprak vervolgens den tegenwoordigen wereldtoestand, op godsdienstig zoowel als op economisch ge bied en voorts den plicht van eiken Katho lieke jongeman om lid te zijn van een Katholieke organisatie. Het heidendom werd ill de eerste eeuwen van de H. Kerk over wonnen om een hecht Christendom. Zoo moe ten wij, aldus spr., ook nu een hechte ke ten vormen, om het moderne heidendom te weerstaan. Niet denken: wat kan ik aan den tegenwoordigen toestand veranderen, niet parasiteeren op anderen, maar zelf doen. In den tijd van Marx stond tegenover hem Adolf Kolping zijn ideaal: den jongen man nader tot den Priester brengen, om jnet dezen samen de stormen des tijds te door staan. Het ideaal van Kolping bleef voort bestaan in zijn organiSatje; de St.Josephs- Gezellenvereeniging, waarin het Kolpings- program metterdaad wordt uitgevoerd. Spre ker besloot zijn rede niet een ernstige aansporing tot de jongemannen, lid te wor den van deze vereeniging. Nadat de Praeses den spreker had bedankt yoor zijn prachtige woorden, Werden nog eenige films gedraaid. DE SPORT VAN ZONDAG. R' K. S. V. Excelsior. Het gaat goed met de zwart-witten de laatste weken. Overwinning werd op over winning geladen en zij klommen op tot de vijfde plaats. Zondag krijgen zy echter een bijzondere zware taak. Spartaan in eigen huis bespelen valt niet mee. De Rotterdam mers gaan met 14 punten nog ongeslagen aan den kop. Dat de zwart-witten aan deze Rotterdamsehe overwinningenreeks Zondag een einde zullen maken, gelooven wij niet. Het tweede bespeelt om 2 uur eigen ter rein en wel tegen het Goudsche D.O..NK. Een zwart-witte overwinning verwachten wij hier wel. Het derde speelt om 12 uur thuis tegen St. Lodewijk 2. Het zwart-witte „wonder-team" zal zijn reputatie eer aan doen en voor een klinkende overwinning zorgen. Het verdere programma luidt: Spartaan A —Excelsior A, 12 uur; Excelsior BSt. Lo- £ewijk B, 12 uur. Programma voor Zaterdag: Exceialor cActivitas C, 3 uur. Ho<^ey-afdeeling. Programma voor Zon dag. Dames; Excelsior 3DDHC 2, 12 uur; Excelsior 2—ïjoad 2, 2 uur. Heeren: GE 3 Excelsior 2, 12 Uur. Hermes-D. V.S. De blauw-witten trekken Zondag naar de Wilgdnplas om te spelen tegen Xerxes. De zebra s zijn dikwijls rare tegenstanders. Of ze zijn geweldig goed, of hun spel lijkt ner gens op. Tegen Hermes spelen zij vaak echter een goeden wedstrijd. Met spanning kan de uitslag van dezen wedstrijd tegemoet gezien worden. Martinit. De jongste Schiedamsche tweede klasser gaat naar V.D.L. in Maassluis. Zij gedragen zich echter heelemaal niet als de jongste. Overwinning na overwinning veroveren zij en ook Zondag a.s. zal zij haar supporters niet teleurstellen en voor een klinkende overwinning zorgen. H.V.V. is Zondag de gast aan den Haven- dijk. Spannend zal deze wedstrijd worden, maar wij geloven niet dat de oude Haagsche de overwinningenreeks van S.V.V. zal kun- n- breken. 1 '4-"" 4 T Minister-president jhr. mr. D. de Geer werd gisteren 69 jaar. Een opname van den jarigen minister in zijn werkkamer op het departement van financiën. Vergadering van Donderdag 14 Dec. 1939 des middags te 2 uur. Voorzitter Mr. Dr. F. L. J. van Haaren. Gistermiddag werd de behandeling van de gemeente-begrooting over 1940 voort gezet. De Anti-Revolutionairen aan de beurt. De heer HOOGENDAM (A. R.): Mevr. Benthem zeide gistermiddag niet aan poli tiek tezullen doen. Zij ging echter in op de politiek der regeering. Spr. wil haar ech ter niet volgen. Wij anti-revolutionairen zijn voor eenheid. Maar geen eenheid met opoffering van beginselen. Mevr. Benthem meent, dat door invoering van het ambts gebed een gevaar voor de eenheid komt. Hij bestrijdt echter het gezegde van Mevr. Benthem dat daarmee de politiek in den raad komt. Reeds lang voordat de breuk kwam met de rechtsche zijde is deze zaak besproken .Spr. is het eens met den heer Nolet. Ook de A. R. zullen zich niet leenen om het gebed te maken tot een politieke zaak. Onze fractie is er tegen. Ik meen te weten, dat ook de Christclijk-Historische fractie er tegen is. (Interr. Th. v. d. Berg (C. H.). Dan heeft u zeer slecht geluisterd. De heer Hoogendam komt dan aan de begrooting. Wij kunnen ondanks felle strijd met genoegen terugzien op de afgeloopen verkiezingen. Wij hebben in den raad ge kregen een vrijzinnig blok. Is dat weer in twee partijen uiteen gevallen? De financieele aspecten zijn voor Schie dam niet gunstig. De belastingbijdrage van ƒ284.000 grenst bedenkelijk aan het nood lijdende. Spr. doet een beroep op allen de grootst mogelijke soberheid te betrachten. Polder Nieuwland is een verschrikkelijk langdradige geschiedenis. Spr. twijfelt er aan of daar wel enthousiasme genoeg voor is. Laten wij zorgen klaar te zijn als er vraag komt naar bouwrijpe grond. Ook wat be treft het rioolgemaal dringt hij op spoed aan. Het college van Vlaardingen deed aan den raad mededeeling dat in Januari a.s. de aan besteding van het slachthuis plaats zal heb ben. Gaarne had spr. dat ook hier derge lijke mededeelingen gedaan zouden worden. Weer dringt de heer Hoogendam aan op demping van de Noordvest tusschen Dam- laan en Vlaardingerdijk. Het zou de volks gezondheid ten goede komen en het zou een mooie toegangsweg worden tot Nieuwland. Spr. vreest dat de prijsstijgingen de meest funeste gevolgen zullen hebben voor de minder gesitueerden. Hij vindt echter ook dat dit een zaak is van de regeering die toch de steunnormen vaststelt. Ook meent hij dat deze zaak bij de vakcentrales in goede handen is. In Schiedam hebben de middenstanders zich niet schuldig gemaakt aan prijsopdrijving. Onze fractie staat op **et standpunt dat de woningvoorziening rnoej worden behandeld door particuliere bouwers. Maar dat gaat niet altijd. Spr. is nn) 6Gns rne^ P" cn W., dat premie-bouw jLn'et alles is. Wij zien het bouwen van erswoningen bij voorkeur het liefst 1 °vnn e',GeniSinSen- De A. R. woordvoerder is voorstander om in onze stad groote be- dryve te vCstigen en deze in hun grdei njet te Met spoed dringt hij aan op afdoen ngvan dg zaak betreffende de ge neeskundige dienst Spr. vraagt inlichtingen over de plannen de grond van het Qude postkantoor, an dGa burgemeester geeft hij in overweging de uitbreiding van het poli tiecorps voorloopig na te ]aten. spr. is zeer huiverig aan Uitbrèiding van het corps mee te werken. Uit net oogpunt van de volks_ gezondheid vraagt de heer Hoogendam of er mogelijkheid is de waterVoorziening te re_ gelen voor de woonschepen jn de Noordvest. De tyden zijn onzeker Alieen een sterk Godsvertrouwen geeft zekerheid. De heer Mr. P. v. BOCKHOVe (v. D.) spreekt tevens namens de liberalen. Spr. zet uiteen hoe de liberalen en de VrUz.-Demo- craten van den zomer tot een samenwerking kwamen. Deze eenheid houdt niet in dat wij onze levensbeschouwingen prijs geven. Spr. uit woorden van waardeering aan het college van B. en W. De begrooting is niet positief. Wel blijkt er uit dat de financieele positie van Schiedam niet rooskleurig is. De tweede rede dat de begrooting min of meer in de lucht hangt, is, dat de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente nog steeds niet is geregeld. Als werkverruiming noemt spr. de woningvoorziening. Vaak zijn het problemen waaraan veel vast zit. Spr. dringt echter aan op uitvoering productieve werken. Gaarne zou hij enkele van die wer ken hooren van de menschen die daar over gesproken hebben. Wat betreft de autobuskwestie schaart spr. zich achter den heer Nolet. Er is geen re kening gehouden met de belangen van het publiek, v. d. Ende moet zijn tarieven wijzi gen en krijgt een dienstregeling toegewezen, die niet goed is. Spr. hoopt dat het college de Rijksverkeersinspectie kan overtuigen en dat v .d. Ende mag gaan rijden tegen andere tarieven en met kortere tusschenpoozen. Dan vraagt de V. D.-woordvoerder na te gaan of er niet nog een andere manier is om de burgerij daadwerkelijk mee te laten werken aan de luchtbescherming .Over de uitbrei ding van het politiecorps zegt hij zich neer te leggen bij het oordeel van den commis saris die zeer kundig is en die ook op de hoogte is van de financieele toestand van de gemeente. De geneeskundige dienst is een zaak die er moet komen. Misschien kan dit ingeschakeld worden te samen met luchtbe scherming en havendienst. Spr. juicht het toe dat 3000, voor schoolvoeding is uitge trokken. Toch is hij niet geheel voldaan in verband met de toestand. Spr. is niet over tuigd van de juistheid van de belasting op muziek in café's. Winkels en warenhuizen spelen er maar op los. Café's die toch reeds zulke klappen krijgen moeten betalen. Gaar ne wacht hij in deze voorstellen af. Ook wil Mr. v. Bockhove weten wat de motieven zijn van Gedeputeerde Staten waarop de steun aan zelfstandigen werd geweigerd. Spr. is niet voor invoering van het ambts gebed. Hij heeft de debatten hierover ge hoord en hoopt dat dit punt in de tweede instantie met rust zal gelaten worden. De Communisten aan het woord. De heer COLLé (Communist): Uitvoerig gaat deze er op in, waarom er ook dezen keer weer geen communist in een commissie werd benoemd. Spr. zit in den raad om de belangen van de arbeidersklasse in het bijzonder te behartigen. De begrooting heeft zoo goed als geen waarde. Men heeft geen rekening kunnen houden met den bij zonderen toestand. Hieruit blijkt dat er geen begrooting meer samengesteld kan worden waaruit de plannen van het gemeentebestuur blijken. Een hoogere salarieering van hoofd ambtenaren zal volgens spreker een zeer on tevreden terugslag brengen vooral bij de arbeiders en de lagere ambtenaren. Dan volgt een zeer uitvoerige politieke beschouwing. Fel trok het communistische raadslid van leer tegen de stellingen van S.D.A.P. zijde, wat vele interrupties uitlokte. Uit de memo rie van antwoord blijkt dat de gemeente Schiedam zonder steun van de regeering de sociale zorg niet kan voortzetten. In verband hiermee wordt gewezen op het onderwijs. De steunregeling voor de z.g. zelfstandigen is eenigen tijd geleden uitvoerig besproken. Spreker heeft deze zaak nog eens bekeken en hem is gebleken, dat er verschillende ge meenten zijn, waar deze groep is opgenomen in de rijkssteunregeling. Een regeling in dezen is achterwege gebleven, volgens spr., omdat de gemeente financieel onmachtig is. Veel menschen die naar de werkverschaf fing gaan zijn lichamelijk tot dat werk niet in staat. Velen laten zich niet keuren uit vrees afgekeurd te worden en dan geen steun te ontvangen. Spreker hoopt, dat hierin ver andering zal komen. Het ambtsgebied is aan de orde gesteld. Het interesseert den communist niet, of dat er wel komt of niet. Felle woorden van den den heer v. Duinhoven. De heer' A. VAN DUINHOVEN (S.D.A.P.) zegt, de zaak der radiobelasting is reeds besproken. De positie der caféhouders wordt met den dag slechter. Spr. weet wel dat de gemeente die belasting niet kan missen en stelt voor de belasting op de radiomuziek in de café's te halveeren. Het publiek wil de radio beluisteren. Spreker vindt het een goede daad dit deel der bevolking van dienst te zijn. De huisvesting van de havendienst acht spr. onvoldoende. Haast zou hij het schandalig noemen. Wanneer men dit bedrijf stelt tegenover andere bedrijven, is het ver schil groot. Er zal een begin gemaakt moeten worden om den havendienst een beter huis te geven. Het is een dienst, die er moet zijn en die nuttig is. De uitbreiding van het politiecorps heeft geen overeenstemming in onze fractie ge vonden. Het werk van de. politie is belang rijk uitgebreid. Spreker wijst op de distri butie van levensmiddelen. Deze menschen zijn noodig om het hamsteren en daardoor prijsopdrijving te voorkomen. Men moet ook vertrouwen hebben in de leiding van het corps. Het is een zaak die moet afgehandeld worden, zooals zij is voorgesteld door den burgemeester. Spreker richt zich dan tot het communistische raadslid. Als mensch res pecteert hij hem, maar als communist niet. Dat er geen communist in een commissie zit, komt omdat het volgens spr. „agenten van Moskou" zijn. De heer Collé is niet onrecht vaardig behandeld. Hij heeft precies zijn deel gehad. Iedere verstaridige arbeider zal zich, na de dingen die gebeurd zijn, van de- Russische politiek afwenden. Als spreker het heeft over Hitier, verzoekt de voorzitter hem de staatshoofden er buiten te laten. „Dan zal ik het hebben over Duitschland als een mij niet bevrienden staat", aldus de heer Van Duinhoven. Waarom moet een Hol- landsche communist een Hollandschen ezel zijn, na het werk van Rusland. De heer Collé heeft het bewijs geleverd, dat zij niet be trouwbaar zijn. Jaren hebben zij op de fas cisten gescholden. Hedenmiddag heeft hij hier geen woord over gesproken. Laten de arbeiders de oogen open houden. De Katholieken en de arbeiders. De heer ETMAN (R.K.) zegt, dat de heer Collé beweert, dat door de R.K. niets voor de arbeiders gedaan wordt. Wij vergaderen ook wel eens ergens anders, Waar de belan gen van de arbeiders wel behandeld worden. Wij komen op voor de belangen van alle lagen van de bevolking. Wij hebben nog nooit kunnen constateeren, dat de belangen van den arbeider werden geschaad. Wel zagen ook wij graag een verbetering in de steun- aangelegenheid. Maar ligt dat aan den raad, den wethouder of een commissie Moeten wij dan aanvallen doen tegen beter weten in. Geloof mij maar, dat de belangen der arbeiders bij ons in goede handen zijn. De kwestie der prijsstijging is in handen van de vakcentrales. Voor het tot stand komen van de 47 woningen voor groote gezinnen zijn wij dankbaar. Wat den verderen woning bouw betreft, kunnen wij nog weinig zeggei^ Door het groote aantal huwelijken zal het overschot echter klein worden. Door de duurte der materialen zal door de particu liere bouwers weinig gédaan worden om dit tekort aan te vullen. Het zal een taak van de gemeente zijn de tekorten aan te vullen. Misschien kan deze zaak besproken worden met besturen van volkshuisvestingen. Nog meer sprekers. De heer v. d. KRAAN (C.H.) bespreekt de saneering van de binnenstad. Het lijkt spr. gewenscht bij het opruimen der krotten meer systematisch te werken dan tot nu toe. Als wij ons den polder Nieuwland voorstel len en wij gaan naar het stadhuis en men komt dan door het oude deel, dan geeft dit toch te denken. Wij achten het van belang, dat in dit stadsdeel komen breede straten, goede rioleeringen en goede speelplaatsen, mede in het belang van den middenstand. Spreker hoopt, dat het college deze taak ern stig zal opvatten. Volgens den heer BERGMAN (S.D.A.P.) bleek vorig jaar uit het rapport van den Woningdienst, le. dat de huren te hoog waren in verhouding tot de inkomens; 2e. dat er gebrek was aan goede arbeiders woningen; 3e. dat er veel samenwoning was. Deze kwestie is nog urgenter geworden, vooral door de vele huwelijken van den laatsten tijd is het aantal samenwoningen erg toegenomen. Spreker wijst op de toe standen als na 1918. Dat mag niet meer voor komen. Is het mogelijk, dat er een plan wordt ontworpen waarin de bouw van arbeiderswoningen en de saneering van de oude binnenstad gelijk opgaan? Wat de wo ningbouw betreft zag spr. gaarne dat de vereenigingsbouw werd ingeschakeld. Spr. wijst op op de verhoogingen van huur in 1914-1918 en vraagt te zorgen dat derge lijke excessen niet weer voor zullen komen. Wij kunnen onze'lessen putten uit de tijd van 1914-1918 om de bevolking een goed huis te verzekeren. De heer DE BRUIN (Lib.) dringt aan op bezuiniging. De werken die in voorbereiding zijn moeten natuurlijk worden afgewerkt. Spr. wijst op het stuk Broersvest achter de Lange Kerkstraat. Er heerscht daar een Mid- deleeuwsche toestand. Spr. vindt het daar een goede plaats voor het nieuw te bouwen gymnasium en ambachtsschool. Over polder Nieuwland vraagt spr. of nog steeds gewacht wordt op de ligging van de nieuwe weg RotterdamHoek van Holland. Wat betreft de annexatie acht spr. het gemeentebestuur best in staat zijn eigen boontjes te doppen. Spr. wijst op het kranige beheer van den badmeester van het Volksbadhuis. Spr. pleit voor een zoodanige ondersteuning dat die man een rustige oude dag kan hebben nu hij de dienst gaat verlaten. Spr. dringt aan op een regeling voor een verplichte vaccinatie. Gaarne zag spr. een schuilhuisje aan de Maaskant voor de vele gepensio neerden die zich daar steeds ophouden. De vergadering werd hierna verdaagd tot hedenmiddag. Alvorens de wethouders het woord krijgen zal nog eerst de heer Hart- koorn van de S. D. A. P. het woord voe ren. Gisteravond had de zesde tevens laatste ontmoeting plaats tusschen bovengenoem de vereenigingen. De resultaten waren: Gauka 160 160—v. Vliet 140 137. v. Londen 100 79Vaandrager 80 80. Natrop 60 60Meyer 60 51. Kruger 44 44Berkhout 50 64. De eerstgenoemden zijn spelers van En- trenous. Laatstgenoemden van Hoboken. Entrenous wint met 27 car. Hiermede heeft Entrenous met 192 car. winst beslag weten te leggen op den eersten prijs. Gisteren is ten nadeele van J. v. K. wo nende alhier, een rijwiel en ten nadeele van mej. J. B. L. wonende alhier, een rijwielbe- lastingmerk ontvreemd. Door G. J. A. V. wonende alhier, is bij de politie aangifte gedaan van de vermis sing van een heeren-kinderrijwiel en van een autoped, achter een achter zijn woning ge legen gebouw. Gistermiddag te 2.30 uur, is J. D. wonen de alhier bij zijn werkzaamheden op het dak van een pand in de Havenstraat alhier, door een eternitplaat gezakt en van een hoogte van 6 meter naar beneden gevallen. Hij bekwam een hersenschudding en een linkerarmfractuur en is op last van Dr. de L. naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van 14 Decem ber 1939 de beslissing op het verzoek van: 1. de N.V. Melkproductenfabriek „Casea" om vergunning tot oprichting van een maal derij en opslagplaats van melkproducten, granen en specerijen in het pand Wesvest 29 (de molen „De Wajvisch"); en 2. de N.V. P. A. Metger om een defini tieve vergunning tot oprichting van een fa briek tot het bereiden en verwerken van teerproducten en bitumenproducten in het pand Noordvest 20a en b, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek ong niet is geëindigd. SCHIEDAM 15 December 1939. Voor een goed bezette zaal in Musis Sacrum had gisterenavond een industriëele filmavond plaats van de afd. Schiedam van de vereeniging Nederlandsch Fabrikaat. De avond werd geopend door den heer Ir. C. L. Verpoorte, voorzitter van de afdeeling. Spr. heette welkom aan de autoriteiten en de verdere aanwezigen. Een woord van dank sprak hij hierna aan het adres van de heeren H. Poolman en drs. Schweers. De burgemeester mr. dr. F. L. J. van van Haaren, die eere-voorzitter van de af deeling Schiedam is, sprak hierna een ope ningswoord. Dank bracht spreker aan de vereeniging N. F. omdat Schiedam ingescha keld is in de actie. Uitvoerig omschreef spr. het doel der vereeniging, het tot werkelijk heid brengen van het gebruik van uitsluitend Nedelandsche producten. Dat is geen chau vinisme en ook geen boycot van andere waren. Spr. geeft de Nederlandsche waren aan, die boven de buitenlandsche producten verheven zijn. Het behoeven geen buiten landsche producten te zijn om de qualii'icatie van goed te voeen. Nederland heeft zijn eigen goed functioneerend productie-vermo gen. Wij voelen wanneer wij recht laten gel den aan de vindingrijkheid van onze eigen burgers, dat het steun en aanbeveling ver dient, dat wij het Nederlandsch Fabrikaat voorrang verleenen. Spr. hoopte dat deze avond een groot succes zal worden. Hierna werden een zestal films vertoond van onze eigen industrie, o.m. was hierbij het transport van twee tanks van N.V. Corns. Swarttouw Schiedam, naar Pernis. In de korte periode, dat St. Nicolaas in ons land vertoeft had hij gisteren nog even gelegenheid voor zijn terugkeer naar Spanje een bezoek te brengen aan de Jeugdgroep der S .R. B. in het Sportfond- senbad. Ongeveer een 100-tal kinderen stond opgesteld toen St. Nicolaas vergezeld van zijn knecht zijn intrede deed. De kinderen zongen met begeleiding van een accordeon Zie de maan schijnt door de boomen. De voorzitter de heer J. Scheffers heette St. Ni colaas en de aanwezigen welkom, en besprak het nut van het reddend zwemmen. Hij wees er op, dat men juist doordat men het red- dendzwemmen machtig is, men een men- schenleven van den wissen dood kan redden. Nico van Rijnderhoff moest even naar vo ren komen. Deze 13-jarige knaap heeft 22 Augustus j.l. een jongen gered uit de Nieuwe Haven. Deze jongen was aan het kanovaren en sloeg met de boot om. Hij zou zeker ver dronken zijn als Nico van Rijnderhoff niet gekleed te water was gesprongen en hem met al de regelen van de kunst op het droge had gebracht. Voor deze redding bracht de voorzitter hem dank en overhandigde hem namens het Bestuur een medaille voor de ze mooie daad. Daarna gingen de kinderen te water en plasten wat rond. Na een poosje gezwommen te hebben strooide de knecht pepernoten, welke met veel smaak genuttigd werden. Tot slot kreeg ieder een speculaaspop en vertrok de Sint weer naar elders. Gisteravond te omstreeks 5 uur, is de 76- jarige H. W. R. wonende alhier, op de Hoofd brug alhier aangereden door een rijwiel, be stuurd door mej. E. J. K. wonende alhier. R. bekwam een wond boven het rechteroog en is door Dr. de R. verbonden geworden. Gistermiddag te 1,40 uur heeft op de Hoofdstraat hoek W. Brouwerstraat alhier, een aanrijding plaats gehad tusschen een mi litaire vrachtauto, bestuurd door den mili tair W. A. V. gedetacheerd in de v.m. kaar senfabriek alhier en een carrier, bestuurd door J. K. wonende alhier. Van de carrier werden achterwiel en frame verbogen. Geen persoonlijke ongelukken. Gisteravond te 5.45 uur, heeft op de Rotterdamsehe dijk alhier een aanrijding plaats gehad tusschen een motorrijwiel, be stuurd door F. V. wonende te Vlaardin gen en een rijwiel, bestuurd door A. B. wo nende alhier. De wielrijder kwam te vallen, doch kreeg geen letsel. Geen materieele schade. Gisteravond te 8.30 uur is bij het achter uitrijden door een bestelauto/bestuurd door K. F. W. K. wonende alhier, op den Bui tenhavenweg alhier een lantaarnpaal omver gereden. ONDERTROUWD: C. J. A. Felperlaan 28 j. en A. G. de Leeuw 21 j. J. Wijngang 22 j. en A. H. van Bezooijen 19 j J. van den Berg 24 j. en E. J. Christ 19 j. P. van Leeuwarden 21 j. en G. J. Slijkoord 21 j. J. S. E. Scheerder 44 j. en L. A. Th. M. Meijer 34 j. GEHUWD: J. L. Jansson 26 j. en J. Chambone 22 j. J. A. Govaart 35 j. en M. C. S. Schaap 31 j. D. A. P. W. v. d. Ende 26 j. en J. Groen 22 j. OVERLEDEN: A. Nijveen 65 j. Nassaulaan 75. A. P. Triel 19 j. Nassaulaan 75. Van de drie kunstavonden, welke op het programma van de Katholieke Volksuniver siteit zijn geplaatst, werd gisteren in de groote zaal van het St. Rosaliahuis de eer ste gegeven. Het was een voordrachtavond van onzen bekenden woordkunstenaar Paul Huf, die door den voorzitter der K. V. U. rector H. J. Kuyper hartelijk verwelkomd werd als de zoo begaafde vertolker van de schoonheid der Nederlandsche taal en van onze dichters. Paul Huf begon zijn eerste serie voordrach ten met een korte inleiding over de groote waarde, welke er besloten ligt in de vader- landsche litteratuur, in zooverre daarin weerspiegeld wordt het eigen karakter van ons volk, zijn zin voor vrijheid en onafhan kelijkheid, welke nimmer door eenige knechtschap is verloren gegaan. Zooals de strijd onzer voorvaderen tegen Spaansche Fransche overheersching in de poëzie zijn weerslag heeft gevonden, vinden wij daarin terug de geestelijke eigenwaarde en zelf bewustheid, welke ons in deze dagen als een geestelijke herbewapening moeten ster ken tegen welke overheersching en knecht schap ook. Deze serie van gedichten van geestelijke weerbaarheid, zooals Paul Huf die noemde, TTMI I ITITITI I I I f I II I I I 5TÏ irm Een tikje winterachtig. Al llllli I I I II II M I III I i III 111! Ill lil 15 Dec.: Groote Schouwburg, Faust (Ned. Opera-ensemble) 8 uur (v. volw.). 16 Dec.: Nut, Rotterd. Philharmonisch Kamerorkest, 8 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 21 Dec. in: Grand: De held van Kokomo (volw.); Luxor: De man met de twee gezichten (vohj/.); Studio: Mu zikale vagebonden; Thalia: 't Zit in de lucht; Colosseum: Sweethearts en Vreemde kost gangers (volw.); Scala: Gestolen leven (volw.); Capitol: Avonturen van Huckle berry Finn; City: Fra Diavolo (volw.); Arena: De kat en de kanarie (volw.); Prin ses: Het smokkelschip en Drie razende jockeys (volw.); Ooster: De terugkeer van Zorro en Ik ben Sebastiaan Ott (volw.); Vic toria: De kop van van Jut en De citadel (boven 18 jaar); Asta: De man, die beslag legt en Cassidy in Satansdal (boven 18 j.); Harmonie: Charlie Chan in de moordkamer en Adieu Parijs (v. volw.); Cineac: actuali teiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia" (Schiedam sche Singel 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 1217 uur (tot 1 Jan.) Kunstzaal Impuls, W. de Withstraat 55, werken van Larenschen kunstschilder Wil lem Nordijk (tot 21 Dec.). Kunsthandel Unger, Eendrachtsweg 27, schilderijen van M. Wiegman (tot 31 Dec.). Schiedam. Passage: De spooktrein en El Cato de ga lante bandiet; Monopole (t.m. Maandag): Charlie Chan in Monte Carlo en Moord in de villa Harden (volw.); (Dinsdag, Woens dag en Donderdag): Viva Villa en Onder twee vlaggen (volw.). SCHIEDAM, 15 Dec. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- handeL Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,40—1,50 (niet officieel). werd geopend met het „Wilhelmus". Geen land ter wereld, dat zoo'n schoon volkslied heeft, maar geen land, dat zijn volkslied zoo slecht kent. Het was voor de aanwezigen zeker een genot de prachtige breede strophen van dit koraal van geloof en standvastig heid te hooren vertolken in zoo'n sonora verklanking. Na dezen inzet, waarmede Huf zijn audito rium al dadelijk had overmeesterd, volgden „De Waarheid" van de Antwerpsche Anna Bijns, het als voor deze dagen geschreven „O Nederland, let op uw saack" van Vale rius en het korte, zinrijke gedicht van den eersten epischen dichter onzer nationale vrij heid Daniël Heinsius, waarin zoo harts tochtelijk de vrijheidsdrang van ons volk doorbreekt. Huf sloot dezen cyclus af met het „Vrijheid boven dwang" van Jacab Cats. Het volgende, wat hij zijn gehoor te genie ten gaf, was het bode-verhaal uit de „Phla- medfes" van Vondel, de in mythologie ver stoken, maar daarom niet minder heftige reactie van Vondel op de terechtstelling van Johan van Oldenbarnevelt eens ook den krachtigen en kundigen stuwer van de jonge koopstad Rotterdam. Geheel aanpassend aan dezen tijd, was hierna Albert Verwey's „Aan 'n vriend, die wil, dat ik vrede preek", maar het innigst contact met den geest van zijn gehoor, bracht wel de ballade, welke Anton van Duinkerken heeft gewijd aan Jan IV. Mar kies van Bergen op Zoom, die in zijn trouw aan het katholieke geloof en aan de zaak van het Nederlandsche volk, terecht als een lichtend voorbeeld geldt voor onzen tijd. Voor de pauze hoorden wij van Huf nog een adventsgedicht van Guido Gezelle, waar in hij na de kloeke mannelijkheid van de eerste gedichten. Ook den teederen klank van den Vlaamschen pastor heel fijn wist te ver tolken. Als pakkend slot van den prachtig ge slaagden kunstavond ging de virtuose rede van Pericles in de vertaling van dr. Loenen. Onder het zeer talrijk gehoor was ook de Hoogeerw. Deken van Rotterdam. Voor de tweede maal gewonnen door de R. J. C. In een Woensdagavond gehouden buiten gewone ledenvergadering van de Rotterdam sehe Jeugdluchtvaartclub is de Koolhoven- beker, die. beschikbaar was gesteld voor den kampioen van Nederland in de klasse „mo del-motorvliegtuigen" uitgereikt. Aangezien de Rotterdamsehe Jeugdluchtvaartclub dezen beker thans voor de tweede maal heeft ge wonnen is zij definitief in haar bezit geko men. De uitreiking geschiedde door den se cretaris der centrale jeugd commissie van de Koninklijke Nederlandsche Vereeniging voor Luchtvaart ,den heer H. J. Hegelen, die de club feliciteerde met het behaalde succes en den wensch uitsprak, dat de mooie presta tie een aansporing voor de toekomst mocht zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1