s burgerlijke stand. WOENSDAG 20 DECEMBER 1939 KETHEL. ROTTERDAM. KONINKLIJK NED. AARDRIJKS KUNDIG GENOOTSCHAP. EEN HAND STAK BOVEN HET IJS UIT. Gruwelijk verhaal van een verdronken rnan. WIELRIJDSTER OVERREDEN EN GEDOOD. De Antwerpsche Scheepvaart- KERSTFEEST DER GEVANGENEN. vereemgmg. EEN DRAMA DAT EEN BLIJSPEL WERD. Consternatie in den trein Amsterdam- Rotterdam. EEN BESCHONKENHOND. CONSERVATORIUM VOOF MUZIEK. Ter ontnuchtering in het politiebureau opgesloten. ging- DE NIEUWE WIELERBAAN IN DEN KRALINGERHOUT. DE ROTTERDAMSCHE ARBEIDS MARKT. ZAKENJUBILÉ. POEDEL-COLOSSEUM. Hel ionge meisje en de arbeids bemiddeling. Welke garantie biedt de Arbeidsbeurs STEEKPARTIJ NA EEN TWIST. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. INBRAAK AAN DEN GORDELWEG. DIEFSTALLEN, enz. ROTTERDAMSCII PHILHARMONISCH ORKEST. R.K. SCHAAKVEREENIGING R.S.R. FANFARE ST. RADBOUD. Herdenking 50-jarig bestaan. Ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan Van de R. K. Fanfare St. Radboud alhier, zal op Donderdag 18 en Zondag 21 Januari 1940 een tweetal uitvoeringen gegeven worden in feet R. K. Vereenigingsgebouw. De eerste avond zal, naar we vernemen, een officieel feestelijk karakter dragen, ter wijl de tweede avond voor het publiek toe- :ankelijk zal zijn. Medewerking op beide avonden verleent 't ermaarde humoristen-trio De Laat, uit Til burg. ZILVEREN JUBILARIS. Op 28 Dec. a.s. zal de heer W.Drinkwaard alhier den dag herdenken waaop hijr vóór 25 jaar werd aangesteld als wegwerker bij de Staatsspoorwegen. 19 Jaar was hij als zoo danig werkzaam onder Sliedrecht, de laatste 6 jaar als ploegbaas aan de spoorlijn in deze gemeente. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN: Cornelia v. d. Kaag, 72 j. Voor leden en genoodigden van het Ko ninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Ge nootschap, de Nederlandsch-Chineesche Ver- eëniging en de K.V. „Oost en West" sprak gisterenavond in de aula der Economische Hoogeschool Ir. N. A. van den Heuvel over de irrigatie-gebieden in Sze-Chuan. Nadat spreker was ingeleid door het lid der Commissie voor Rotetrdam van het K. N.A.G., prof. W. E. Boerman, ving deze zijn voordracht aan met er op te wijzen, dat toen einde 1937 de hooïdstad van China door de Japanners bezet werd, de Centrale Regeering zich eerst naar Hankow, terugge trokken heeft en later haar zetel gevestigd heeft in de provincie Sze-Chuan. Als tijde lijke hoofdstad werd gekozen Chungking, een stad gelegen op het schiereiland, dat gevormd wordt door de samenvloeiing van de Jangtste- en Kialinkiang. Het geheele Zuidwesten en in het bijzonder de provin cie Sze-Chuan is daardoor plotseling in het centrum van de belangstelling gekomen. Sze- Chuan is, wat betreft zijn natuurlijke hulp bronnen, zeer rijk. Tot voor kort bleef ech ter de exploitatie van de vele delfstoffen in een primitief stadium. Anders staat het ten aanzien van den landbouw. In de Chineesche literatuur wordt ten aanzien van de vrucht baarheid van de provincie met recht gespro ken over Sze-Chuan als „de woonstede des Hemels". Verschillende factoren werken sa men om van deze vlakten te maken, wat ze reeds duizenden jaren zijn, namelijk de rijst schuur van China. De grondsoort is niet te vergelijken met wat wij in Nederland ge wend zijn goeden bouwgrond te noemen. Klei komt in China weinig voor; de struc tuur van den bouwgrond in de vlakten van Sze-Chuan doet veel meer aan leem denken. De grond heeft een gele kleur, is ijzer- en kalkrijk en blijkt voor gewassen van zeer verschillenden aard uitermate vruchtbaar te zijn. De klimatologische toestand van de pro vincie is eveneens voor den landbouw zeer gunstig. De temperatuur daalt in den winter nauwelijks tot het vriespunt. De neerslag is zeer voldoende en bovendien doorsnijden vele groote en kleine rivieren het gebied. De voornaamste producten zijn rijst, tar we, rogge, katoen, thee en boomolie en vruchten van vlinderbloemigen. Om zich minder afhankelijk te maken van de grilligheden van de natuur, heeft de be woner van deze rijke provincie reeds heel vroeg kunstmatige bevloeiing toegepast. In oude tijden reeds kwam de kunst van irriga tie tot 'n hoogen trap van ontwikkeling. Het is jammer, dat eenerzijds die ontwikkeling, door een zekere behoudzucht, de laatste eeuwen niet verder is doorgegaan en althans geen gelijken tred heeft gehouden met de mogelijkheden, die de moderne techniek bood en anderzijds zijn in bepaalde gebie den de bestaande irrigatiesystemen zelfs in verval geraakt. Zoo kon het gebeuren, dat, toen in het voorjaar van 1936, bij uitzonde ring een periode van weinig regenval op trad, een zeer ernstige hongersnood deze vruchtbare provincie teisterde. De reconstructie op het gebied van de kunstmatige bevloeiing, zooals deze op het oogenblik in Sze-Chuan wordt uitgevoerd, Is een uitstekend voorbeeld van de groote actie, die in China den laatsten tijd op vele terreinen op touw is gezet. Deze renaissance wordt weliswaar wat de practische resulta ten betreft, ongunstig beïnvloed door den ■trijd, dien China te voeren heeft tegen de invallende Japanners, maar de wil van het Chineesche volk, om weer in de rij der vol keren een plaats in te nemen, zooals vroe ger, toen het in cultuur en beschaving zeker niet onderdeed voor de klassieke wereld machten der geschiedenis, is juist door den aanval van Japan gestimuleerd. Gistermorgen kwam iemand het politie bureau aan de Hoflaan binnenstormen en deed daar zeer ontdaan een verward ver haal van een man, die onder het ijs lag en vastgevroren moest zijn. De hand van den ongelukkige stak boven het ijs uit. Met ongelooflijke snelheid maakten eeni- ge agenten zich gereed naar de plaats des onheils te snellen. Ze voorzagen zich van bijlen, haken, touwen, een dreg, enz. en spoedden zich in een sneltreinvaartje naar de oude IJsclub aan den Kralingscheweg, waar de man den dood moest hebben gevon den. t Was een griezelig gezicht, toen ze daar aankwamen en het stond vast, dat de man zoo al niet den verdrinkingsdood, dan toch den dood door bevriezing had gevonden. Alleen de gedachte daaraan deed de vele omstanders, die diep in hun kragen waren Vanmiddag om kwart over twaalf is op de Geldersche Kade bij het Plan C een ernstig ongeluk gebeurd, waardoor een menschen- leven te betreuren is. De 24-jarige wielrijdster, mej. W. Olie, uit de Jericholaan, slipte door de gladheid van den weg en kwam met haar rijwiel terecht onder een juist passeerenden tractor met oplegger. Ze werd overreden door de achter wielen van den wagen en was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot is door een auto van den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd. gestoken vanwege het gure weer, al rillen. De gehandschoende hand was volkomen verstijfd. Een stukje van de jasmouw was mede te zien, maar voor het overige hield de ijskorst het lichaam verborgen. Zoo vlug mogelijk als de omzichtigheid toeliet ging de politie rondom de hand een bijt hakken. Bijna had een houw den slag ader geraakt en zou de witte ijskorst rood gekleurd zijn door het bloed, doch gelukkig bleek de dikke mouw den slag opgevangen te hebben. Toen het zoover was dat men pogingen kon aanwenden den man op te halen, ging men daartoe over. Een agent nam de opgg- heven hand van den ongelukkige in de zijne en wilde het lichaam naar boven trek ken, toen hijbijna achterover viel en alleen de hand in de hand hield. En uit de hand stroomde.... houtwol. De rest van het lijk was' ook spoedig naar boven gebracht: een keurig toegetakelde en aangekleede pop, levensgroot. Inderhaast hebben de politieagenten en de vele omstanders zich tot een begrafenis stoet geformeerd en in plechtigen tred ging het naar den ingang van den Kralinger Hout, teneinde het stoffelijk overschot de laatste eer te bewijzen. Aan het graf werd niet gesproken. Dirck Bouts; het gelaat van Christus, een kostbaar stuk uit de verzameling van D. G. van Beuningen dat op de a.s. Kerstten- t'telling in het Museum Boymans te zien zal zijn. Onze D-correspondent schrijft ons: De Antwerpsche Scheepvaartvereeniging heeft haar jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer Rodhain. Het jaarverslag geeft een overzicht van de belangrijkste gebeurtenissen gedurende 1939. Gewezen wordt op de overeenkomsten met Nederland. Inzake de gelijkstelling betref fende de surtaxes d'entrepot, verklaart de verslaggever: velen hebben zich afgevraagd hoe de Belgische vertegenwoordigers er toe gekomen zijn afstand te doen van ons voor recht. Zij vergeten echter dat er slechts twee mogelijkheden bestonden: onverbiddelijk verzet met weigering tot onderhandelen wat fataal voor gevolg moest hebben het slui ten van een overeenkomst tusschen Frank rijk en Nederland zonder medezeggenschap van België, ofwel medewerking met de mo gelijkheid het kwaad zooveel mogelijk te beperken. De tweede oplossing werd verko zen. Men verlieze echter niet uit het oog, dat onze toegevendheid beloond werd met een wapenstilstand inzake de Rijnvaartpre mies. Het resultaat is niet erg schitterend: dat wordt trouwens door niemand beweerd, maar in de gegeven omstandigheden kon ook niet beter worden verhoopt. Voorts wijst het verslag op de onderhan delingen met Nederland over de havenrech ten. Een feit is, dat Antwerpen aanmerkelijk duurder was dan Rotterdam. Wij konden vaststellen, dat te Rotterdam het aantal aan komsten van regelmatige schepen van 1924 tot 1938 met 275 pet. steeg, terwijl Antwer pen van 1929 tot 1938 slechts een verhooging van 18 pet. aan wees. De Belgische regeering heeft dan de zaak ter hand genomen om tot een vergelijk te komen. De overeenkomst tusschen Neder land en België inzake de havenrechten is bekend. De oorlog heeft echter den toestand gewijzigd. De havenrechten spelen thans niet meer die rol. Ook de onderhandelingen tusschen arbei ders en patroons betreffende een nieuwe ar beidsovereenkomst werden door het uitbre ken van den oorlog overvallen en voorloo- pig stopgezet. Tenslotte wees de rapporteur op de uit rusting der haven, welke in nauw verband staat met den slechten toestand der stads financiën. Om dit laatste te verhelpen heeft het stadsbestuur de huurgelden voor kaden en afdaken met 33 pet. verhoogd. Deze ver hooging kwam zeer ongelegen. De uitrusting der havens eischte dringend verbetering. Er gaat geen week voorbij zonj. der klachten: een nieuwe zeesluis is noodig, de Scheldekaden moeten verlengd, stapel huizen gebouwd, kranen en graanzuigers zijn verouderd of niet berekend voor hun taak. Maar waar zal men de noodige kapitalen daarvoor vinden. Het oogenblik is gekomen om zich af te vragen of er geen nieuwe wegen dienen gevolgd en of het niet gewenscht ware een plaats voor te behouden aan het particulier initiatief. Vreemde havens hebben ons het voorbeeld gegeven. Het jaar 1939 kan, zoo besluit de verslag gever, als een overgangsperiode worden be schouwd; bij het uitbreken van den oorlog was de toestand der haven hoopvoller dan einde 1938. In zijn rede, welke op dit verslag volgde, wees de voorzitter, de heer Rodhain op de moeilijkheden van het oogenblik. Hij vroeg zich af of er geen groot voordeel zou gelegen zijn, wanneer wij de aanbiedingen van neu trale vrienden zouden aanvaarden. Een voor beeld? Onze nabuur, Nederland, heeft even als wij hoeveelheden goederen, welke in het buitenland geblokkeerd liggen, te vervoeren. Een samenwerking op dat gebied zou voor beiden groote voordeelen kunnen opleveren. Met het transsito-vervoer naar Zwitser land is het 't zelfde geval. Daaromtrent zijn vele en scherpe klachten geuit. Een nieuw initiatief in dezen zal binnenkort een groote verbetering brengen. Betreffende de aangekondigde verhooging der havenrechten, verklaarde de voorzitter zich daarmee accoord op voorwaarde dat deze slechts een tijdelijk en voorloopig ka rakter heeft. Ten slotte sprak de heer Rodhain de be richten tegen als zou de regeering van plan zijn zelf schepen te bevrachten. Op dit oogenblik, aldus de voorzitter, wordt op de vrije markt zooveel tonnage aangeboden als we noodig hebben. Zoolang de toestand aldus blijft, zal de regeering er niet aan denken de plaats van het particu lier initiatief in te nemen, noch den gewonen gang van zaken te belemmerer Retraite in de strafgevangenis. Evenals de vorige jaren, had ook dit jaar ter voorbereiding van het Hoogheilige Kerst feest, in de strafgevangenis aan den Noord singel alhier, de jaarlijksche retraite voor de gedetineerden plaats. Deze retraite werd dit jaar gehouden, door den weleerwaarden Pater Rudolphus o.m. cap. Voor deze gele genheid was het Priesterkoor der gevange niskapel keurig versierd met bloemen en palmen en straalde in een zee van kaarslicht. De geestelijke oefeningen werden van 12 tot en met 17 December gehouden en bestonden uit twee maal per dag een predicatie. Voor en na de oefeningen werden door de gedeti neerden toepasselijke liederen gezongen met begeleiding van het orgel, dat in die dagen bespeeld werd door den heer Th. van Vlij men. De geest der gedetineerden was Zeer goed gezien de gespannen aandacht en adem- looze' stilte, waarmede zij de predicaties volgden. Het glanspunt der retraite was wel de Zondagmorgen, waarop de sluiting plaats vond. De H. Mis werd opgedragen door den weleerwaarden Pater M. R. Schoenmaeckers O.F.M. Aalmoezenier der Strafgevangenis. Het Dames Zangkoor „Lux in Carcere" onder de bekwame leiding van den heer Th. van Vlijmen, waarvan ook eenige dames de gees telijke oefeningen in de week met zang op luisterden, verleende hierbij medewerking. Na het Evangelie hield de Eerwaarde leider der retraite een afscheidspredicatie, waarbij hij allen dankte voor de stichting, waarmede zij de oefeningen gevolgd hadden en waar bij hij ook hen gedacht die om de een of andere reden niet konden besluiten ter H. Ta fel te naderen. Hij vermaande de gedetineer den om trouw te blijven aan de in deze dagen gemaakte goede voornemens. Een aangrijpend moment was het, toen met de bestuursleden en ambtenaren der R. K. Reclasseering een groot aantal gede tineerden ter H. Tafel ging. Nadat de Pause lijke Zegen was gegeven, werd de retraite gesloten. De weleerwaarde Pater Schoenmaeckers heeft daarna een dankwoord gesproken tot het bestuur en ambtenaren der R. K. Reclas. seeringsvereeniging, voor alles wat zij in het afgeloopen jaar voor de gedetineerden had den gedaan. Vervolgens bedankte Z. E. de directie van het Strafgesticht te weten de heeren Abr. Jansen en J. M. Hoogland resp. Directeur en Adj. Directeur en de Adj. Direc trice Mevr. B. M. van Oort voor hun bereid willigheid, waarmede zij in deze dagen den Leider der retraite en hem zelf waren tege moet getreden. In zijn dankwoord betrok de Aalmoezenier ook de dames en heeren be ambte^ den organist en het dames-zangkoor, Tenslotte heeft de Aalmoezenier zijne con fraters bedankt. Pater Rudolphus O.M. Cap. voor de wijze waarop hij deze retraite had geleid en Pater R. Meijs O.F.M. voor zijn assistentie bij het biechthooren. Het was een morgen vol van geestelijke wijding en voor de gedetineerden die van goeden wille zijn, een heerlijk Kerstfeest. Deze retraite was een reclasseeringswerk bij uitstek. Jammer dat het reclasseeringswerk tevens éen werk van barmhartigheid, hier in Rotterdam niet die daadwerkelijke sympathie en ?':un giniet, waarop dit Liefdewerk recht heeft. Gisteravond heeft er onder de reizigers en het personeel van den electrischen trein, welke om 18.53 te Rotterdam D.P. moest aan komen, groote consternatie geheerscht. De trein had het station te Schiedam ver laten en bevond zich bij de Delfshavensche Schie, toen er plotseling sterk geremd werd en een oogenblik later de trein met een ruk stilstond. Wat zou er gebeurd zijn Een on geluk Men was zoo juist een onbewaak- ten overweg gepasseerd, dus een overrijding was niet uitgesloten. Het vermoeden scheen op waarheid te be rusten, want een der conducteurs rende langs den trein en riep om een dokter. Zonder re sultaat, er bevond zich geen geneesheer on der de reizigers. Wel stapte er een priester uit, teneinde eventueel geestelijken bijstand te verleenen. Men zocht de lijn af en vond een tot puin gereden rijwiel. Op het rijwiel moest ook iemand gezeten hebben en daarom werd er verder gespeurd, evenwel zonder resultaat. Na eenigen tijd vergeefs zoeken ging de trein weer verder, doch zich ter plaatse be vindende spoorwegbeambten zetten het on derzoek voort en zochten langs den berm, in slooten en langs heggen. De ongelukkige moest gevonden worden. En die wérd ook gevonden, n.l. aan de hand van ziin vader, heelhuids, alleen wat bleek om zijn neus. Wat bleek De knaap had plotseling den trein in de duisternis zien opdoemen, had de tegenwoordigheid van geest zich opzij eraf te laten vallen en was van verbauwe- reerdheid naar huis gerend. Papa, die wel wilde weten wat er van de fiets geworden was en die bovendien hoorde, dat men nog steeds naar een slachtoffer zocht, nam zoon lief mee en zorgde zoo voor de ontknooping van het drama, dat een blijspel werd. Ziehier het tragisch verhaal van een hond, die zich voor 't eerst van z'n leven, en mo gelijk ook voor 't laatst, aan alcohol te buiten De zondaar was een zwarte bouvier. Hij kuierde gisteravond op de West Kruiskade, zonder een enkele booze bedoeling, toen de verleiding kwam in den vorm van een flesch, of liever deszelfs inhoud. Die flesch zat eerst onder iemands armen geklemd, maar veranderde plotseling in een serie scherven, toen de aantrekkingskracht van de aarde zich had laten geldert en er een slag van brekend glas gehoord was. Het vocht van de flesch, dat vermoedelijk bestemd was ge weest om als borrels uitgeschonken te wor den, verspreidde zich over de straat en was zoodoende ongeschikt geworden voor men- schelijke consumptie. De 'hond rook er eens aan, likte, likte nög eens en nög eens.... en hield niet op met likken, tot er geen vocht meer te zien was. Toen het zoover was, likte de bouvier nog een keer z'n bek en zette zijn wandeling voort. Edochhet trottoir was niet breed genoeg en de huizen schenen om hem heen te tollen. Jeugd kwam er bij en schepte ver maak in het geval. Waarom de hond zich be gon te schamen en het op een loopen zette, de van Speijkstraat in. Daar rende hij een openstaande deur in, zag de huiskamer van de familie Faas, sprong van louter deugd tegen een gordijn op, waardoor een beeld op den grond in stukken viel, rende weer naar buiten en een ander huis binnen, wilde zich daar op zolder verstoppendoch dit werd hem noodlottig. Hij werd gegrepen en, o schande, aan de politie overgeleverd, die hem naar het bureau aan de Oostervant- straat bracht. Daar is hij in een arrestantenhok opge sloten, om zijn roes uit te slapen en zijn zonde te overwegen. In het voorjaar gereed. Gisteravond heeft de heer J. Bitter, voor zitter van de rennersvereeniging De Rotter- damsche Leeuw in een daartoe belegde ver gadering een zeer uitvoerige uiteenzetting gegeven omtrent de besprekingen en bouw van een nieuwen wielerbaan in den Kra- lingerhout. Ruim drie jaar, zeide spr., heeft het be stuur hard gewerkt om iets voor de renners op weg en baan te bereiken. Vele besprekin gen zijn daarover met de diverse ambtenaren gevoerd, die allen geleid hebben tot een zeer gunstige oplossing. Steeds heeft spr. er bij de renners met klem op aangedrongen zich behoorlijk op den weg te gedragen. Met vreugde kon spr. con- stateeren dat zijn woorden een goede uit werking hebben gehad. De werkzaamheden op de baan vlotten, doordat vele jeugdwerkloozen in verband met de mobilisatie opgeroepen werden, niet zoo snel als men gehoopt had. De baan kan in het voorjaar van 1940 gereed zijn, vermits er uit de vereeniging een aantql jonge krach ten gerecruteerd is kunnen worden, die te gen een vergoeding van het daarvoor vastge stelde bedrag van 3 per week, aan het werk meer voortgang willen verleenen. Spr. deed dit in verband een beroep op de jonge werklooze leden om zich zooveel mogelijk beschikbaar te stellen. Ook leden boven de 25 jaar die werkloos waren, konden zich voor dit doel aanmelden, waarvoor dan een aparte regeling van het loon van toepassing zou gelden. Het profiel van de baan, door den heer de Ridder in teekening gebracht, was tot in alle onderdeelen goedgekeurd en zal volgens dit plan worden uitgevoerd. Aan het euvel, dat de baan teveel boven den grond uit zou steken is tegemoet gekomen door de baan twee meter in den grond te graven. De boch ten worden geheel gecamoufleerd door een bosschage, zoodat de omgeving wat betreft de schoonheid, er niets onder te lijden zal hebben. Rondom de baan zullen een clubge bouw, wasch- en kleedlokaal komen. De fi- nancieele lasten zijn reeds voldoende gedekt. De firma Félix Cohen, importeurs van ge droogde zuidvruchten, conserven, koffie en specerijen bestond gisteren 60 jaar. Vanwege de tijdsomstandigheden werd het jubileum slechts in intiemen kring herdacht, hoewel vele zakenrelaties die toevallig op de hoogte waren bloemen gezonden hadden. De heer A. J. Vieyra, oudste firmant, sprak het vereenigd personeel toe en schetste de geschiedenis van de firma, waarbij hij liet uitkomen, dat zij trots de groote moeilijk heden, die zij door den oorlogstoestand onder vindt, steeds pal staat en haar bedrijf steeds grootere vormen aangenomen heeft. Hierna bedacht hij het geheele personeel met een geschenk onder couvert. Vervolgens nam de heer P. N. van Os, chef de bureau het woord, die op de goede ver standhouding wees, die er steeds tusschen patroons en alle medewerkers bestaan heeft. De heer A. de Leeuw, procuratiehouder, wees speciaal op de groote verdiensten van wijlen de heëren Felix Cohen en J. Vieyra. De heer J. van Geel, chef expediteur, die reeds 47 jaar aan de zaak verbonden is, voerde het woord namens het kantoorperso neel. De heer C. Kater sprak namens de reizi- gers. Tenslotte wendde de heer M. Vieyra zich in een buitengewoon geestige speech speciaal tot het damespersoneel. Alle toespraken gin gen vergezeld van geschenken van blijvende waarde. Gisteravond had de zesde tevens laatste ont moeting plaats tusschen bovengenoemde ver- eenigingen. De resultaten waren: Noble 60Gameren 64 5964; Lans 76 v. Pelt 94 6894; Streef land 40Hoorn 58 3558; Steenen 90Zonnèveyle 220 57220. Eerstgenoemden zijn spelers van Colosseum laatstgenoemden van Poedel. Poedel wint met 47 car. Hiermede heeft Colosseum met 293 car. winst beslag weten te leggen op den eersten prijs. Nog ruim 40 (luizend werldoozen. Uit het Maandoverzicht der Gemeentelijke Arbeidsbeurs te Rotterdam blijkt, dat in de maand November 1939 in totaal zijn behan deld 3.474 aanvragen van werkgevers, 7.607 aanbiedingen van werkzoekenden en dat tot stand werden gebracht 2.601 plaatsingen, dat is 86 minder dan de vorige maand en 514 meer dan dezelfde maand van het vorig jaar. Aan het einde der verslagmaand stonden nog ingeschreven 41.575 mannelijke werk zoekenden, waarvan 38.137 naar eigen op gave werkloos en 3.438 niet werkloos en 2.233 vrouwelijke werkzoekenden, waarvan 1.451 naar eigen opgave werkloos en 782 niet werkloos. Deze niet-werkloozen stonden ingeschre ven met het doel om via de Arbeidsbeurs van betrekking te veranderen. Naar buiten Rotterdam werden geplaatst in Nederland 86 mannen en 13 vrouwen, van elders werden te Rotterdam geplaatst 11 mannen en 9 vrouwen. Uit het district Rotterdam kwamen in 1.634 aanbiedingen van werkzoekenden, 380 aanvragen van werkgevers en kwamen tot stand 309 plaatsingen. Vergeleken met de# vorige maand is het totaal aantal werklioozen verminderd met 311 en wel in de groep grafische vakken met 15, handels-, kantoor- en winkelpersoneel met 173, houtbewerking en meubelindustrie met 32, kleedingbedrijf met 39, land- en tuinbouwbedrijf met 1, lederbewerking en' schoenindustrie met 11, metaalbedrijven met 268, papierindustrie met 15, slagersberdijf met 36, tabaks- en sigarenindustrie met 4, binnenscheepvaartbedrijf met 106, scheep vaartbedrijf-buitenvaart met 72, ongeschool den met 66, vr. huiselijke diensten met 131, vr. handels-, kantoor- en winkelpersoneel met 113, vr. hotel-, café en restaurantbedrijf met 2, vr. kleedingbedrijf met 32, terwijl het aantal werkloozen vermeerderde in de groep bakkersbedrijf met 17, bouwbedrijven met 707, hotel-, café- en restaurantbedrijf met 44, overige beroepen met 7, vr. fabrieksper- soneel met 18, vr. oveïige beroepen met 12 Vv, 1 «"Mavond leerlingen van de kunstklassen. ROTTERDAM, 19 December 1939. Leerlingen uit de kunstklasse van het Con servatorium voor Muziek (Dir. Jos. Holthaus) gaven gisteravond in het Nut een openbaren voordrachtavond. Een belangstellend en dankbaar auditorium was gekomen om de verschillende prestaties op vocaal en instru mentaal gebied te volgen. Deze avonden hebben steeds iets gemoede lijks en huiselijks; de „solisten" treden op in den kring van medeleerlingen, ouders en bekenden, wat volle toewijding en streven om zoo goed mogelijk voor den dag te komen in het geheel niet uitsluit. Integendeel. Als gevolg van verschil in aanleg, muzikali teit, studielust en langere of kortere oplei ding spreekt het vanzelf, dat het gepresteer de zeer varieerend van kwaliteit is. En dit niet alleen wat de technische weergave, maar ook wat den geestelijken inhoud en artistici teit betreft. Het geldt op het moeilijke ter rein van de Toonkunst wel vooral: Velen zijn geroepen, maar weinigen uitverkoren. Maar globaal genomen was het'een avond, die er zijn mocht die weer eens aantoonde, dat op dit muziekconservatorium serieus wordt gewerkt, dat opleiding gegeven wordt door leeraren vele bekende namen zouden te noemen zijn die niet alleen als lesgever maar ook als paedagoog volkomen voor hun taak zijn berekend en bij hun leerlingen mooie en dikwijls reeds zeer te prijzen resul taten hebben weten te bereiken. Een compli ment komt toe aan de beide begeleiders aan den vleugel. Hierdoor en vooral ook door hun solistisch optreden bewezen ze tot degenen te behooren, die onder de „uitverkorenen" onder hen, die er wel zullen komen, mogen gerangschikt worden. Ze vormden een klasse afzonderlijk. Er waren ook andere optreden den, van wie kan voorspeld worden, dat ze eenmaal het doel, dat ze zich voorgesteld hebben, zullen bereiken. Het publiek toonde zich royaal met applaus, zoodat de executanten aan dezen avond on getwijfeld een prettige herinnering zullen behouden. Door het raadslid, mevrouw A. Fortanier de Wit, waren naar aanleiding van het geval van het meisje, dat zich vervoegd had aan het adres van een werkgever, haar verschaft door de Amsterdamsche Arbeidsbeurs, eenige vragen aan B. en W. gesteld over den toe stand hier ter stede. Hierop hebben B. en W. den raad het volgende antwoord doen toe komen Reeds sedert de oprichting op 1 Januari 1910 worden door de Gemeentelijke Arbeids beurs inlichtingen ingewonnen naar de antecedenten van de bij haar ingeschreven werkzoekenden. Deze inlichtingen dragen Literaard een vertrouwelijk karakter en dienen om er zich van te overtuigen, dat de naar werkgevers (-geefsters) te zenden sollicitanten inderdaad aan de door dezen gestelde eischen beantwoorden. Bij vrouwe lijke werkzoekenden, waar, behalve geschikt heid en bekwaamheid, ook nog andere omstandigheden van groot belang kunnen zijn, geschiedt dit onderzoek als regel persoonlijk door een tweetal vrouwelijke ambtenaren, die in den loop der jaren in dit werk groote ervaring hebben gekregen. Deze onderzoekingen verschaffen niet alleen het voordeel, dat omtrent de werkzoekenden de noodige, dikwijls zeer vertrouwelijke, inlichtingen worden verkregen, maar zij stellen ook in staat een oordeel te verkrijgen over de werkgevers (-geefsters), waarmede men in aanraking komt, en over aard en karakter van het militeu, waarin de werk zoekende bij plaatsing zal komen te verkee- ren. Deze informatiedienst, die derhalve ook de werkgevers (-geefsters) beter leert ken nen, is voor een doelmatige en betrouwbare arbeidsbemiddeling van groot nut gebleken. Overigens wordt bij elke aanvrage om werkkrachten de betrouwbaarheid der aan vrage onderzocht dit onderzoek strekt zich uit tot de juistheid van het opgegeven adres. Voorts wordt met verschillende instellingen welke zich de behartiging van de belangen van jonge meisjes ten doel stellen, een regel matige samenwerking onderhouden. Boven dien beschikt de Arbeidsbeurs over een Gisteravond omstreeks tien uur maakte de 20-jarige los-werkman D. G. op de Blaak kennis met de 30-jarige mej. E. E., in wier woning aan den Visschersdijk hij even later een bezoek aflegde. Daar is het tot een twist gekomen, met het gevolg dat G. een mes trok en de vrouw een wonde in de borst toebracht. G. snelde daarop naar buiten, doch werd door een politie-agent gegTepen en naar het hoofdbureau van politie gebracht. Mej. E. heeft zich zelf naar het ziekenhuis aan den Coolsingel begeven, waar zij na verbonden te zijn werd heengezonden. Gisteren is in de Melkfabriek Aurore aan den Oostzeedijk de fabrieksarbeider C. Ver- wey, wonende in de Overijsselschestraat, bij werkzaamheden gestruikeld en in glasschor- ven gevallen. Hij kreeg een slagaderlijke bloeding in de muis van de linkerhand en werd in het ziekenhuis aan den Coolsingel verbonden. He 9-jarige H. Jansen, wonende in de Harddraverstraat, is bij het baantje glijden bij „St. Homobonus" aan den Walenburger- weg komen te vallen, waardoor hij een hersenschudding opliep- Nadat de verband- meester van „St. HomobonUs" de eerste hulp verleend had, is de knaap door een auto van den Geneeskundigen Dienst naar het St. Franciscus Gasthuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Tengevolge van de gladheid is van morgen de 42-jarige mevr. De Voogd voor de deur van haar woning aan de Blaerdorp- straat komen te vallen. Zij brak den rechter enkel en werd door een auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel gebracht, alwaar zij ter verpleging is opgenomen. uitvoerig register van ongunstige of om verschillende redenen minder aanbevelens waardige adressen, waaraan geen bemiddeling wordt verleend. Hoewel de Arbeidsbeurs, ingevolge art. 8 der Arbeidsbemiddelingswet 1930, niet ver antwoordelijk kan gesteld worden voor de gevolgen van de door haar tusschenkoms tot stand gekomen plaatsingen, streeft zij el naar, voor de betrokkenen ongunstige gevol gen tot een minimum te beperken. Ten huize van den chirurg dr. J- z- aan den Gordelweg, die zich in militajren dienst bevindt en wiens huishoudster zich gister avond niet thuis bevond, heeft een onge- wenschte bezoeker zich toegang verschaft door van de voordeur het glas-in-lood- raampje in te drukken en zoo de deur te openen. Uit een geldkistje, dat zich in een schrijfbureau bevond, is gestolen een bedrag van ƒ400 aan bankbiljetten. benevens ft5 zilvergeld en vijf gouden tientjes. Door den rijwielhandelaar A. O. aan de Gaesbeekstraat is hij de politie aangifte gedaan dat iemand, die zich D. noemde en opgaf 'in Rhoon te wonen, verleden week Maandag een carrier bij hem huurde en nog niet terugbracht. Ten nadeele van mej. L. M. uit Over- schie is °P de markt aan den Goudschesingel een portemonnaie met 1-80 gerold. Twee winterjassen werden gestolen in cafe's in het centrum, een ten nadeele van C. M. uit Schiedam en een, toebehoorende aan J. A. K. van den Goudseheweg. P. A. F. R. uit Hillegersberg vermist uit zijn auto, welke hij in de Van Spaanstraat had neergezet, een doos met fleschies eau de .cologne en een gros stukjes toiletzeep. Vermoedelijk door gebruikmaking van een valschen sleutel heeft men zich in den nacht van 18 op 19 December toegang ver schaft tot het filiaal van de firma C. J. aan den Stadhoudersweg. Uit de cassa wordt een bedrag van vijf gulden vermist. Op Zaterdag 23 dezer zal de eerw. heer J. v. d. Peet uit Rotterdam, seminarist van het diocees Angoulême (Frankrijk) uit de handen van Z.H. Exc. mgr. J. B. Mégnin, bisschop van A""*oulêtre de kruinschering ontvangen. op het derde avond-abonnementsconcert van het R. Ph. O. op Vrijdag 22 December a.s. te 8.15 ure in de Doelen zal Eduard Flipse het concert openen met een uitvoering van fragmenten uit „De Doge van Venetië", van dr. Joh. Wagenaar, waarna de „Varia ties voor strijkorkest over een thema van Kuhnau" van Hendrik Andriessen zullen volgen. Als soliste treedt Lili Kraus op; zij speelt Konzertstück" voor piano en orkest van v. Weber en het pianoconcert in c van Mo zart. De uitslagen van den winterwedstrijd luiden als volgt: HygemanKoetsheid 10, Kouwenhovende Jonge 1—0, Paap—C. Strooband 1—0, Scheer- der-v. d. Heuvel 1—0. H. v. Gastel—F.Stroo- band V>—V2, Driel-Vis—van Lent V2—Vz, Schmitz—Dekkers 1—0, Akveld—Remken 1—0, ChapelLoos 1°- Aangiften van 19 December 1939. BEVALLEN: J. Sint Annaland—Dijkstra z. C M. van Trietde Otter d. M. C. J. Melgert —de Koning d. H. S. Geurtz—Kempe z. j. Schweigvan Loon d- L. HogenbirkEn- derie d. P. J. van Lts—Wagemans z. J. J. van ZuethemCoenen d. M. T. de Lange Smeulders d. R. Heimans—van Cutsem z. M. M. A HanselmanDumas z. E. van Re(j —van Dijk z C. van Beelen—Kooij d. L. de Bruin—de Jager z. A. Biok—Willemstein z. p j. m. MeeuwsenTonus z. M. Goosens— Havenaar d. A. M. KalhornRuf z. M. J. StuurmanGillet z. J. Teeuw—Blijclorp d. A M. SlootHanselman d. M. S. Rupke Korsten d. J. Snoek—v. d. Nol z. L. J. Vreijdenberger—Warnas z. A. Dee—Visser d. p. van BurenNoordzij z. G. L. Sakko—de Wit z. P. c. PrangerGolhof d. M. A. Leenman—Lussenburg z. OVERLEDEN: H. Pauwels, wedr. v. J. H.'V. Wagtendonk 91 j. L. Huijser, man v. T. Ha- ringa 57 j. J. Meijer, vr. van J. den Hartog 38 j. T. v. Driel, man van T. de Visser 68 j. M. J. Laf free, vr. v. F. Rovers 63 j. A. W. Wichman, vr. v. E. J. H. Bredewold 52 j. J. M. v. Heijenoort, man v. G. Bouwer 63 j. C. J. v. Hoewijk, dochter 7 d. C. J. A. v. d. Cammen, ongeh. vr. 72 j. W. J. Holl, gesch. vr. van M. Blonk 59 j. A. Uijthoven, dochter lj. S. Boerman, vr. v. G. H. Vermeulen 82 j. Voorts als levenloos aangegeven H. J. de HaanKiekens, zoon E. v. d. BraakBresse- laar, dochter J. J. de KorneGoedhart, doch ter.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 2