s DE PONDSACTIE UITSTEKEND GESLAAGD. T7 m Weer verwachting, j STADSNIEUWS. ROTTERDAM. VRIJDAG 22 DECEMBER 1939 DE BEGROOTING IN VOGELVLUCHT. RESULTAAT VAN RUIM 4000 POND. 600 gezinnen een pakket. aiiaiiiaiiiiiiJiiiJiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniHiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiiriiii i i j Geen vaste lijn. Voor het Noord-Westen: Tem- p peratuur om het vriespunt tot lichten dooi. Meest zwaar bewolkt. 1 1 Plaatselijk mist, geen neerslag van I beteekenis. Zwakke tot matigen g wind uit Westelijke richtingen. 1 Voor het Zuid-Oosten: 's Nachts j| matige tot lichte vorst, overdag 1 temperatuur om het vriespunt. I Mistig-of nevelig tot gedeeltelijk 1 bewolkt. Geen neerslag van be- 1 teekenis. Zwakke wind. Voor de wielrijders. ZATERDAG. hem 2on op 8.10. Zon onder 15.46. I 1 Maan op 13.56. Maan onder 4.26 1 1 Wielrijders lichten op van 16.16 E I tot 7.40. ffflIMIilllSIIIII I 1 I I I I I I 1 I I J I I I I WIJI-15 GEMEENTE-REINIGING. KERSTCONCERT IN DE DOELEN. „UTILE DULCI" SPEELT VOOR ZWAKZINNIGENZORG. Een luchtig blijspel vol humor. ST. FRANCISCUS VAN ASSISIë. WIJZIGINGEN DISTRIBUTIE REGELING VOOR WERK- LOOZEN. BURGERLIJKE stand. SCHOORSTEENBRAND. OP HET IJS GEVALLEN. ALGEMEEN STEUNCOMITé 1939. ZILVEREN KOSTERJUBILEUM AMBTENARENGERECHT TE ROTTERDAM. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. DE INBRAAK BIJ BONNEWITS. Welke kandelaar verkocht den Blitz-tang JONGEN DOOR HET IJS GEZAKT. POLITIEAGENT AANGEREDEN. Na zeven vergaderingen van de gemeente raad was de begrooting een feit geworden. Aanvankelijk waren zes vergaderingen vast gesteld, maar dit aantal was er op bere kend, dat de leden in hun besprekingen met te zwaar aan politiek zouden doen. In den aanvang ging alles vlot, maar toen de beurt was aan den eenigen communist in den raad begon de misère. Deze voelde zich geroepen in een zware beschouwing het Finsch-Rus- sische conflict uit te pluizen. De anti-revolutionairen en de sociaal democraten lieten dat niet onder zich en vooral de laatsten gaven den volgeling van Stalin er geweldig van langs. De posi tie van den heer Collé in den Schiedam- schen raad als eenige communist, lijkt ons niet aanlokkelijk, vooral op het oogenblik niet Van alle kanten heeft hij bij in deze begrooting klappen gekregen, ondanks zijn felle verdediging- Het ambtsgebed heeft veel discussie te weeg gebracht. Goed gezien is het van de rechtsche partijen dit punt voorloopig te laten rusten. Zonder de algemeene mede werking is het beter een dergelijk punt niet in behandeling te nemen, hoewel het er bij stemming zeker van gekomen was een commissie in te stellen. De houding van de S. D. A. P. om achter zooiets poli tiek te zoeken achten wij onjuist. De uitbreiding van het politiecorps met twee man was een punt, dat ook heel wat stof deed opwaaien. Mevr. v. Benthem - de Wilde hield bij hoog en laag vol, dat zij iets dergelijks niet noodig achtte. Het corps werd toch al niet economisch genoeg ge bruikt volgens haar. Verschillende leden van haar fractie deelden dit standpunt echter niet. De heer van Duinhoven hield zelfs een vurig pleidooi voor de uitbreiding, evenals wethou der Dinkelaar. In den burgemeester had het politiecorps een verdediger, waar het trotsch op kan zijn Na zijn krachtige pleidooien waren niet veel van de raadsleden meer tegen het voorstel en glansrijk kwam het er na stemming door. Wel werd de 1000 reserve voor de kleeding vgn het politiecorps op voorstel van Mevr. Benthem van de begrooting geschrapt. Mocht dc politiekleeding duurder worden dan zal zij te zijner tijd opnieuw in de raad komen. De financieele positie tusschen rijk en ge meente lokte veel besprekingen uit. Veel heeft de wethouder van financiën er op ge antwoord maar iets positiefs was hierin niet te vinden. Wethouder Houtman heeft het vooral in eerste instantie hard te verduren gehad met debespreking van een van zijn „lievelin gen" den Nieuwland-polder. De raad verweet hem, dat hij „zijn groote breede schouders" niet voldoende onder dit plan stak. In zijn pleidooi was wethouder Houtman een beetje boos over den aanval. Een lichtpunt in zijn verdediging was, dat hij kon meedeelen, dat eindelijk de goedkeuring van Gedeputeerde Staten was afgekomen. Verder zei hij zijn medewerking toe, al zou het de gemeente tonnen geld kosten. Aan de verkeerslichten op het kruispunt OranjestraatLange Nieuwstraat heeft de R. K. fractieleider zich geërgerd. Hij vond de lichten voor de voetgangers ideaal voor hen, die met zelfmoordplannen rondloopen. Hem werd toegezegd, dat de situatie bekeken zou worden, dus bestudeerd. Voorloopig zal er nog wel geen oplossing komen in deze kwes tie, die inderdaad verandering noodig heeft. De subsidie voor de burgerwacht vond dit jaar weer bestrijders. Verleden jaar wa ren het alleen de communisten, die tegen deze subsidie waren. De sociaal-democraten vereenigden zich toen met deze subsidie. Nu waren zij er tegen. De voorzitter verdedigde de burgerwacht uitvoerig en kreeg daarna hulp van den an ti-revolutionairen heer Mak die een fel plei dooi hield. Stemming was evenwel niet noo dig. De sociaal-democraten en de commu nist zagen wel, dat zij toch de minderheid vormden. Zij lieten aanteekenen tegen ge stemd te hebben. Radio in café's is iets, wat wij van zelf sprekend vinden. Het kost den caféhouders veel geld aan belasting. Van alle kanten is deze zaak besproken. De heer van Duinho ven diende zelfs een motie in "deze belas ting 50 pet. te verlagen. De wethouder van financiën waarschuwde hiertegen, maar zeide toe deze zaak in het college aanhan gig te maken. De hierboven omschreven punten waren wel de voornaamste van de begrooting, die eigenlijk door den toestand weinig waarde heeft. Ja, de revue van het eene pond is een da verend succes geworden, waarop wederom 't stempel moge gedrukt worden: „Dat is Schie dam!" Zooals schier iedere stad, hebben wij hier ook onze eigenaardige fouten en deug den. Och ja, we praten allemaal wel eens zoo over zaken, waarvan we den juisten sa menhang der dingen, niet weten. Och ja, we zijn zoo van die geboren advocaten voor eigen huis en hof. Maar raak niet aan de echte diepe christelijke naastenliefde van Schiedam, want dan zijt ge mis. Ja, Schie dammers, gij hebt U waardige stadgenooten getoond van St. Ludwina, gij hebt gegeven in liefde voor de armen, in blijdschap, dat gij geven kunt. En alvorens U het resultaat mede te deelen, brengen wij dank aan God, die op heel bijzondere wijze ons werk ge zegend heeft. I Ruim 4000 pond is er alzoo in ons centraal magazijn binnengekomen. En al doet dit aan tal U misschien duizelen, toch zoudt ge eigen lijk die kleurige fleurige stroom van ponden moeten gezien hebben om de juiste waarde er van te schatten. Want wat er binnenge komen is, is waardevol, kan ook als een wer kelijke feestgave of beter kerstgave aange wend worden. 4000 Ponden. Van dichtbij kwamen zij en van ver af. Uit de huizen der armen, uit de villa's der rijken, uit de kloosters en pasto rieën, kortom uit alle lagen van het Schie- damsche menschdom. Laten wij dan uit deze pondenmassa, weer eens een pond nemen, vergezeld van een briefje, dat hier boek- deelen spreekt. Het is bedoeld als gedicht en zonder verandering in maat, rhythme en klank, geven wij derhalve deze lyrische uiting van een huismoeder door een uiting, waaruit de groote liefde spreekt. Het versje is getiteld: Ter Liefde Gods. Aldus: „Al heb ik het niet breed, Dit pakje zal mij niet verarmen. Ter liefde Gods schenk ik dit, Den Schiedamschen armen. Ja, Jesus in Uw kribbe, de herders uit den wonderschoonen Kerstnacht leven nog im mer op dit aardrijk. 4000 Ponden. En hiervan kunnen nu schoone pakketten gevormd worden. Het comité heeft nu zijn taak beëindigd en deze hoeveelheid levensmiddelen via de commis sie uit St. Vincentius, Armbestuur en Stille armen uit laten reiken aan een niet minder overweldigend aantal armen, n.l. 600 gezin nen. Gij armen van Schiedam, wij bieden 't U aan in liefde tot den Christus, ontvang het dan in diezelfde liefde. Alzoo rust op het comité de taak een dank woord te richten allereerst tot geheel Katho liek Schiedam, want per saldo hebt gij ge geven. Laten wij U voor ieder pond dank zeggen, dat is dan ruim 4000 maal. En alvorens verder te gaan past het ons een bijzonder woord van dank te uiten. De Nieuwe Schiedamsche Courant. Want het comité wil een apart woord wij den aan onze Katholieke stedelijke pers, zon der welke de propaganda nauwelijks denk baar was geweest. Avond aan avond heeft zij propagandastukken, bedoeld als een levend brok reclame, keurig verzorgd en zonder eenige coupures geplaatst. Ziet, dat is prach tig werk, waaruit weer eens de noodzake lijkheid van onze Katholieke stedelijke pers, als een organisch deel van het Katholieke leven, ten volle blijkt. Men heeft gesproken: „De propaganda is op hol!" Wacht, laat ze nog even doorloopen: Katholieke Schiedam mers, leest toch en abonneert U toch op uw Katholieke stedelijke pers. Ook aan de Redactie van de Kerkklokken en „De Maas bode" hartelijk dank. Verdere dank. Dank dan voorts aan den Hoogeerw. Heer Deken en de Pastoors, die hun sancties gaven en het werk steunden op eigen wijze. Dank aan den ophaaldienst, aan de St. Joseph- gezellen en heel in 't bijzonder aan den Praeses, die zelfs den verplichten avond voor de leden der ophaaldienst, introk. Dank aan K.J.M.V. Dank aan het Hanzebestuur voor de samenwerking. Dank voor de leveranciers der carriers en auto's. Bijzonder dank aan de dames, die het comité met hun vele werk achter de schermen uitstekend hielpen. Dank aan de K.J.C. Frankeland en de vele anderen die steeds klaar stonden. Dank aan allen, die wij hier niet kunnen vermelden of vergeten hebben. Moge God een Zalig Kerstfeest schenken, aldus zal bewaarheid worden het woord der Eeuwige Liefde: Wat gij den minsten der Mijnen doet, hebt gij Mij gedaan. Het Comité: Rector H. COPPENS, voorzitter. Mevr. M. VAN OPPEN. A. J. C. VAN OPPEN, secretaris. C. JANSE. M. A. H. v. d. LAARSCHOT, penningmeester. J. DE KONING. T. SLIEKER. H. J. W. UYTDEWILLIGEN, pers en propaganda. Legeroefeningen in Japan. - Keizer Hiro-Hito, die de omvangrijke legeroefe- ningen bijwoonde, welke in de omgeving van den Fujiyama den bekenden Japan schen berg werden gehouden, luistert aandachtig naar het rapport, dat wordt uitgebracht door prins Ginri. DE IJSPRET BEGONNEN. p. s. Een kleine noot der Redactie mag niet achterwege blijven. We nemen natuurlijk gaarne acte van het propaganda-woord voor onze „Nieuwe Schiedamsche", maar wij wen- schen hier toch ook een driewerf „hoera" aan te heffen voor den wakkeren pers- en propa gandaleider, den heer Uytdewilligen, die vlot met benijdenswaardig enthousiasme zoo vele malen de pen hanteerde en bij het los slaan van de geestdrift een groot deel voor zijn rekening nam. Op de banen der S.IJ.V. Nadat de kinderen reeds twee maal de gelegenheid hadden de gladde ijzers onder te binden, kregen gisteravond de leden der S. IJ. V. zelf gelegenheid daartoe. Reeds voor de openingstijd spoedde men zich naar de baan. Heerlijk vriesweer was het met weinig wind. De baan lag verlicht en spiegelglad, weinig scheuren en voorzien van vroolijke muziek te wachten op de bezoekers en het wachten is niet tevergeefsch geweest. Vele honderden hadden de warme kachel vaar wel gezegd en een warme trui aangetrokken en hebben hiervan zeker geen spijt gehad. Heerlijk is er gereden. De heeren in hun vlote sportcostuums, de dames in hun fleu rige truitjes en mutsen. Het is reeds een lust voor het oog deze bonte mengeling dooreen te zien dwarrelen. Wanneer men bovendien zelf de kunst machtig is, wordt het een dubbel genot en in menig hart zal een verlangen gerezen zijn naar „Kerstijs". Zal het zoover komen? Het weer is wisped- turig. Op het oogenblik waarop wij dat schrijven, zijn de weerberichten niet bijzon der gunstig, maar wie had Woensdagavond kunnen verwachten, dat de baan Donder dagavond geopend zou worden? Daarom ijs- liefhebbers -houdt moed. Koning Winter zit nog slechts enkele dagen op zijn troon. Vanmiddag en vanavond is de baan weder om geopend. Het bestuur overweegt nog wedstrijden, doch wil eerst de leden een weinig aan het ijs en de schaatsen laten wennen. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schie dam; doen te weten, dat de door den Raad dier Gemeente in zijn vergadering van 10 Novem ber 1939 vastgestelde Verordening tot wij ziging van de Verordening op de Winkelslui ting in de Gemeente Schiedam (Gemeente bladen 1936 no. 3, 1938 no. 5 en 1939 no. 13), welke is goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 12 December 1939, no. 8, heden op de se cretarie der gemeente, ter lezing voor een ieder, gedurende drie maanden is nederge- legd. SCHIEDAM, 22 December 1939. Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat in de aanstaande Kerstweek het ophalen van huisvuilnis gewijzigd zal plaats vinden n.l.: daar, waar dit gewoonlijk op Maandag en Dinsdag geschiedt, nu op Woensdag en daar, waar dit gewoonlijk op Woensdag ge schiedt, nu op Donderdag. SCHIEDAM, 22 December 1939. Het bestuur van afd. Schiedam van de Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden verzoekt ons mede te dee len, dat op 2en Kerstdag te8 uur in de kapel van -het broederklooster aan de Warande een H. Mis wordt opgedragen voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van den bond. Alle le den worden dan zonder uitzondering ver wacht. Goedkoope margarine Zij, die gewoon lijk op Dinsdag hun margarine afhalen, moe ten dit in de Kerstweek doen op Woensdag middag 27 Dec., van 2 tot 4.30 uur. Overigens blijft de regeling als gewoon. Groentendistributle. De bonnenkaarten worden in de Kerstweek uitsluitend verkocht op Donderdagmorgen 28 Dec., van 8.30 tot 11 uur. Dit geldt voor alle rechthebbenden. De afgifte van groenten zal alleen geschieden op Donderdag en Zaterdag op de gewone uren De gelegenheid tot het aanvragen van goed koop,» levensmiddelen is op Dinsdag 26 Dec. gesloten. ONDERTROUWD: G. K. A. Jansen 26 jaar en H. de Bruin 21 jaar J. Boomert 31 jaar en D. L- van der Ree 27 jaar M. Jongste 29 jaar en A. L. Verhoeekx 29 jaar C. J. E. A. Heinsboek 27 jaar en A. H. Koning 27 jaar W. de Visser 30 jaar en A. J. Wal- laart 26 jaar G. van Roon 30 jaar en J. A. van Opijnen 24 jaar F. Willemse 23 jaar en M. M. Nederhof 23 jaar j. Haanstra 29 jaar en W. M. J- Bron 26 jaar. GEHUWD: G- A. Riedijk 29 jaar en W. C. van den Broek 25 jaar J- Wenteler 27 jaar en A. van den Bosch 24 jaar J. van Zon 25 jaar en H. c. M. Huiskens 22 jaar. Voor een stampvolle Musis Sacrum-zaal kwam gisteren „Utile Dulci met een nieuw stuk voor het voetlicht ten bate van Zwak zinnigenzorg. De keuze van een tooneelstuk heeft reeds menig bestuur veel hoofdbreken gekost. Ex perimenteeren met nieuwe ideeën heeft reeds menig debacle opgeleverd en steeds ver ouderde stukken opvoeren leidt ook niet tot voldoening van publiek en spelers. „U. D." heeft ditmaal de keus laten vallen op" een luchtig blijspel, waarvan reeds bij voorbaat vast stond, dat het in den smaak zou vallen bij een groot gedeelte van het publiek. Met deze wetenschap in ge dachten is het voor het gezelschap niet moeilijk het noodige contact met de zaal te krijgen. Het verhaal draait om een rijken fa briekseigenaar Schliiser (Jan Vos) die on der een pseudoniem een prijsvraag heeft gewonnen (bij zijn eigen concern) en een reisje gaat maken. Hij wil, zoogenaamd om menschenkennis op te doen, zien hoe een armen drommel in een groot hotel behan deld wordt. Zijn huisknecht Johan Seidel- bast (Ir. W. E. Hoek) neemt hij mee, doch hij steekt hem in de duurste kleeren en verplicht hem veel geld uit te geven. Schlüter heeft nog een dochter Erna (Toos Dubbeld) en een huishoudster Juf frouw Mensing (Gon Maas Geesteranus Hoogerwaard) die haar best doen om hem van dit plan af te brengen. Als dit niet lukt, wordt een list te. baat genomen. De directie van het Grand Hotel Kreuz Kir- chen wordt opgebeld en van het geval in kennis gesteld. Deze treft maatregelen om het den heer Schlüter aan niets te doen ont breken. Kort voor doen millionair Schlüter arri veert ook de eerste prijswinnaar in de re clamewedstrijd Dr. Piper (L. Bakker). Deze wordt dan aangezien voor den verkleeden rijkaard. Hij wordt met allerlei attentie omringd en moet daarbij nog de opdringerigheden van een zekere mevr. von Haller (Len Cokart Robertson) laten welgevallen. Schlüter, alias Maijer heeft hierdoor zijn doel bereikt. Hij krijgt een kamertje van het personeel en wordt door den hotelportier (L. Visser) dusdanig geëxploiteerd, dat Jo han uit zijn rol dreigt te vallen. Mayer en Piper worden dikke vrienden en om niet het geheele stuk te verklappen willen wij nog even zeggen dat Maijer niet alleen Piper's vriend wordt, maar ook zijn schoonvader en zün werkgever. Gekomen aan de beoordeeling van het spel, kunnen wij niets anders zeggen, dan dat het spel het publiek ten volle bevredigd heeft. Enkele kleine foutjes zullen by een vol gende opvoering wel achterwege blyven. De regie van Jan Vos staat daar borg voor. De décors waren uitstekend verzorgd, al zal men eens naar een anderen spiegel moeten uit gave vertolking van een eenigszins domme maar goed meenende huishoudster. Ir. W. E. Hoek speelde de rol van huisknecht even eens voortreffelijk, hoewel naar wij meenen een beetje te veel steunend op de soufleuse. L. Bakker als Dr. Piper speelde wat te ge jaagd, waardoor hij de schijn wekt Bühne Fieber te hebben, doch zijn rolvastheid was goed. De verdere medespelenden onder wien o.m. Mr. E. A. Cokart als de hotel-di recteur en L. Visser als de portier comple teerden het spel goed. Tilly de Jong is ech ter nog te jeugdig (wij willen heusch niet vleien) om een oude dame uit te beelden. Alles te samen een geslaagde opvoering waarop „U. D." met trotsch kan terugzien. Na het spel dankte de voorzitter van Zwakzinnigen de spelers voor het genoten spel U kunt, aldus de spr., de overtuiging mee nemen, dat U het donkere bestaan van onze pupillen eenisgzins hebt verlicht. Ook dank te spr. het publiek voor zijn groote opkomst. Tenslotte bood spr. de dames bloemen aan, waarbij zelfs de soufleuse niet werd verge ten De regisseur Jan Vos dankte namens U. D. voor de bloemenhulde. Hij zeide dat, den kende aan de genoeglijken avond hij eigen lijk liever niet dacht aan de narigheid waar voor U. D. eigenlijk speelde. Hij hoopte nog „Orpheus" werkt mede. Op Dinsdag 26 Dec. a.s. (2e Kerstdag) te 2.30 uur 's middags in de Doelen zal het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest onder leiding van Eduard Flipse een concert geven met medewerking van Jo Vincent, het Rotter damsch Philharmonisch Koor en de Kon. Zangvereeniging Schiedams Mannenkoor Orpheus". Uitgevoerd zullen worden Oud- Nederlandsche en Oud-Duitsche Kerstliede ren in de bewerking van Eduard Flipse, Jo Vincent zal Oud-Fransche Kerstliederen, be werkt door Anton van der Horst, voordra gen. Uit het Oratorium „The Messiah" van Handel zal het koor het Halleluja zingen. Na de pauze volgt de vierde symphonie van Mahler. Gisterenmiddag is bij den heer W„ Snel- liussingel alhier, een schoorsteenbrand uit gebroken. Deze is door de brandweer ge- bluscht. Schade werd niet aangericht. Gisteravond is de 17-jarige J. B. M. op het ijs achter het Pompstation gevallen en be- 0wusteloos geraakt. Door den val bekwam vele malen te kunnen spelen ten bate van I hij een buil op het voorhoofd en was hij een Zwakzinnigenzorg. weinig versuft. Hij is per politiemotor naar huis vervoerd. Doktershulp is niet verleend Nog een verantwoording. Bij de Rotterdamsche Bank is nog ten gunste van het algemeen steuncomité 1939 ingekomen van C. J. K. 15, en bij de Spaar bank anno 1820 van J. v. S. 5, Wed. de L. 2.50, H. R. 15, S. C. B. 5, J. C. S. 2.50. Totaal 2661.24. De herdenking van het 25-jarig kosters jubileum van den heer P. van Geene zal plaats hebben op Zondag 31 December a.s. Alsdan zal de Hoogmis te zijner intentie wor den opgedragen, terwijl van 12 uur ge legenheid bestaat, ten zijne huize, hem per soonlijk geluk te wenschen. 22 D e c.: Doelen: Philharmonisch Orkest 8,15 uur. 26 Dec.: Doelen, Philh. Orkest, 2,30 uur. Bioscopen: Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 28 December in: Studio, Levensavond (volw.); Thalia: 't Zit in de lucht; Arena: Wie is de vader? (boven 18 jaar); Colosseum; Andy Hardy in het wilde Westen en Drie schattige meisjes groeien op (boven 18 jaar); Scala: Honolulu (volw.); Prinses: De pastoor van Kirchfeld en Je kunt niet alles hebben (bov. 18 jaar); Cor so: De onsterfelijke wals (volw.); Centraal: Kinderen der wildernis en De wapensmokke laars van Manilla; Ooster: Als vrouwen re- geeren en Parijs op de huwelijksreis (boven 18 jaar); Victoria: 't Begon in de Seine en Wat leven wij toch gelukkig (boven 18 jaar); Asta: Zigeunerbende en Come on cowboys (boven 18 jaar); Harmonie: De roos van Washington Square en De duivelecho (volw.); Cineac: actualiteiten. Schiedam. Passage: Marionetten en Hou je roer recht (boven 18 jaar); Monopole: IJsco-toeristen en Drie malle invallen (boven 18 jaar) Ontslagen wegens ongeschiktheid. De hoofdrol was bij Jan Vos in vertrouw de handen. Wij hoeven hiervoor niet meer de loftrompet te steken. Zijn werk is daar voor te bekend. Ook Toos Dubbeld speelde na een zwak begin later met veel elan. Gon Maas GeèsteranusHoogerwaard gaf eer. iF i VZ. In het Stedelijk Museum te Amsterdam wordt een internationale expositie van affiches gehouden. Op de tentoonstelling wordt een demonstratie gegeven van het drukken van veelkleurige reclame-biljetten. Op 10 Juli 1939 heeft het Ambtenarenge- recht een besluit van B. en W. van Goude rak vernietigd, waarbij aan een ambte naar ter secretarie eervol ontslag was ver leend op grond van een reorganisatie ter secretarie. Den dag daarop hebben B. en W. diien ambtenaar opnieuw eervol ontslagen, thans op grond van ongeschiktheid. Van dit besluit was de ambtenaar wederom in be roep gekomen bij het Ambtenarengerecht Nadat de rijkscontroleur J. C. Corver, die klachten had over de wijze, waarop klager de administratie van de steunverleening bijhield, drie ambtenaren, die klager in Gouderak hebben meegemaakt, die burge meester van de gemeente, waar klager thans vDluntair ter secretarie is en de oud gemeente-ontvanger van Gouderak als ge tuigen waren gehoord, heeft mr. J. C. van Mechelen uit Gouda, die klager bijstond, het klaagschrift toegelicht. Pleiter heeft er op gewezen, dat dit ontslag wegens onge schiktheid was gegeven, nadat klager negen jaar ter secretarie werkzaam was geweest, waar hij met werk was overladen. Hij voer de de administratie der gemeente-bedrijven, van de steunverleening van de arbeidsbe middeling. Hij was voorts ambtenaar van den burgerlijken stand en plaatsvervangend ge meente-ontvanger. Dat iemand, die zoo overkropt is met werk wel eens aanleiding zal geven tot het maken van een aanmer- king, behoeft niet te verwonderen. Er is in de contra-memorie ook gesteld, dat klager zich eigenmachtig aan meerdere werkzaam heden onttrokken heeft. Dat is heel vaag ge steld en bovendien onjuist. Pleiter meent, dat er bij het ontslag andere factoren hebben gespeeld. Vroeger is al een poging gedaan om hem weg te krijgen, doordat de burge meester zijn salaris met 500 per jaar wilde verminderen. Dit voorstel is echter door de beide wethouders als unfair ver worpen. Pleiter meent, dat er alle reden is, het besluit van B. en W. te vernietigen en hij vraagt voorts veroordeeling van B. en W. van Gouderak tot betaling van een schadevergoeding aan klager van 2500. Mr. J. Coert Sr. die namens B. en W. van Gouderak optrad was van oordeel, dat er van een détournement de pouvoir, zooals mr. Van Mechelen meent, in het geheel geen sprake is geweest. Reeds in de eerste zaak liep het debat over de ongeschiktheid van klager en nadat het gerecht op formeele gronden het besluit tot eervol ontslag ver nietigd had, zou het college zijn plicht verzaakt hebben, als het den ongeschikten ambtenaar in dienst gehouden had. Dat eerst na negen jaren die ongeschiktheid aan leiding tot ontslag was geworden, is niet on waarschijnlijk, omdat men hier te lande nu eenmaal veel' te lankmoedig is en onge schikte ambtenaren veel te lang laat zitten. Volgens oud-minister Van Gijn is de positie van een ambtenaar zoo sterk, datjnen hem, zoolang hij niet met een stuk in z'n kraag in het kabinet van den minister komt en dezen uitscheldt, er niet uit krijgt. Dat klager wel degelijk ongeschikt was, is ge bleken uit het getuigenis van den rijkscon troleur Corver en van zijn collega's. Een ambtenaar behoort volgens mr. Fockema Andreaie blijk te geven van ingetogenheid, nauwkeurigheid, zin voor orde en netheid. Aan di'e eischen heeft klager niet voldaan. Hij is slordig, lui, heeft gemis aan gevoel voor plicht, betamelijkheid en verantwoor delijkheid. In 1938 heeft het departement van sociale zaken geëischt, dat een ander zich met de administratie van de steunver leening zou belasten en ten aanzien van SCHIEDAM, 22 Dec. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,40—1,50 (niet officieel). klager's werkzaamheden als ontvanger merkte pleiter op, dat Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland er meermalen op hadden moeten aandringen, dat het werk met meer zorg zou geschieden. Pleiter be twistte, dat er kwade trouw in het spel zou zijn. Het ontslag wegens reorganisatie was een poging geweest om klager's toekomst niet te vernielen. Pleiter concludeerde tot bekrachtiging van het ontslagbesluit. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald over drie weken. In het logement waar de bij de inbraak bij Bonnewits betrokken Italianen verblijf hiel den, is door de politie nog in beslag genomen een verstelbare gasbuis-tang (Blitz-tang), maat 12 duims, welke vermoedelijk met deze zaak verband houdt. De tang is nog zoo goed als nieuw en zwart gelakt. Aan handelaren, die den laatsten tijd een dergelijke tang hebben verkocht, wordt ver zocht inlichtingen te willen verstrekken aan de afdeeling Justitiedienst van het Hoofd bureau van Politie aan het Haagsche Veer. Moedige redding. Gistermiddag om kwart voor een liep de 9-jarige scholier O. Dobrockowski, wonende in de Kralingsche Plaslaan, ter hoogte van het Kraaieneiland, toen hij op de Kralingsche Plas een wilde eend zag. De knaap waagde zich op het ijs, wel 500 m. ver, maar plotse ling hoorde men om hulp roepen. De jongen was door het ijs gezakt. Een majoor van politie, bijgestaan door een anderen knaap, waagden zich, voorzien van een dreg op het ijs en mochten er wonder boven wonder in slagen den drenkeling oP het droge te brengen. Gistermiddag tegen kwart over twaalf is de agent P. v. H„ die met zijn rijwiel sur veilleerde, op den hoek van de Voorschoter laan en Lusthof straat in aanrijding gekomen met een luxe auto, bestuurd door de eigena resse, mevr. M. S., wonende op den van So- merenweg. De agent reed van de Waterloo- straat naar de Nieuwe Plantage, toen de luxe auto door de Voorschoterlaan reed, komende van den Oudedijk. Het voorwiel van het rij wiel raakte de achterzijde van de auto, waar door de agent kwam te vallen. Mevr. S. ont bood daarop arts J. T. Buma, die een hersen schudding constateerde en een wonde aan het achterhoofd. Met de auto van mevr. S. is de man naar zijn woning aan de Taborstraat vervoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1