s. s. ROTTERDAM" MAAKTE LAATSTE REIS. Weerverwachting. j ROTTERDAM. S STADSNIEUWS. CORRESPONDENTIE. KETHEL. de „STATENDAM" NIET VERTROKKEN. Vertrek vermoedelijk pas medio Januari. HET CONFLICT IN DE KLEINE KUSTVAART. mKBm HET SCHIP GAAT UIT DE VAART. Eens de trots van de H.A.L. BERT BRUGMAN'S MARIONETTENTHEATER. VRIJDAG 29 DECEMBER 1939 ""»E SCHIEDAMSCHE KAPEL. KONING WINTER IS WISPELTURIG U?: KRUISVAART „FRANKELAND" VIERDE FEEST. Voor het eerst trad een „Band" op, ge- BURGERLIJKE STAND HINDERWET. DE JAARWISSELING. Receptie Burgemeester. GROENTENDISTRIBUTIE. ALGEMEEN STEUNCOMITé 1939. SCHOORSTEENBRAND. BRANDJE BIJ GUSTO. Is staking van schepelingen na beëindiging van de reis onrechtmatig R. K. ONDERWIJZERESSEN VOORBEREIDEND ONDERWIJS. Bondsvergadering te Rotterdam. V) £llITTTlTIIII1IllIIIII!ini!(IIIIIIII!lllI!IIDIIIIl!ll[|!lllilinil!IlliniiIIIIII!l:g Voor de kuststrook: Lichte vorst tot om het vriespunt, betrokken tot zwaar bewolkt, eenige sneeuw p matige tijdelijk krachtige, Zuide- |j lijke tot Westelijken wind. H Voor het binnenland: Plaatselijk j| strenge, overigens matige tot lich- 1 te vorst, tijdelijk helder, geen s neerslag van beteekenis, zwakke jj tot matigen wind uit Zuidelijke 2 richtingen. 3 I 1 ZATERDAG. 2 s - Zon op 8.10, Zon onder 15.55. |j Maan op 21.34. Maan onder 10.09 1 Wielrijders lichten op van 16.25 tot 7.38. 1 llillllllllllllllll NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Kerstspel voor de Katholieke V olksuniversiteit. Viert haar eerste lustrum. Onder de slachtoffers der werkloosheid, waarbij zoowel geschoolde als ongeschool de arbeiders werden getroffen, waren er ve len, die, doordat zij liever in eigen onder houd voorzagen, een eigen bestaan gingen zoeken. Wat eens liefhebberij en ontspan ning was, is nu geworden noodzaak en in spanning. Doch niet tevergeefs deden de muzikanten een poging. Zij werden door velen begrepen engesteund. Waarvoor zij de milde ge vers een bijzonder woord van dank brengen. De Schiedamsche autoriteiten verleenden hun altijd bereidwillig medewerking. Juist nu in deze, vooral voor de muzikan ten slechte tijdsomstandigheden, rekenen zij er op dat, men zal blijven steunen en dat degenen, die zulks door omstandigheden, nog niet deden, het zullen gaan doen. Dan zal de Schiedamsche Kapel, die zich bij elk gebeuren aanpast en de toets der critiek kan doorstaan, haar 2e lustrum met her nieuwde moed en kracht aanvangen. Geen vorst, dan sneeuw. Duizenden wreven zich vorige week in de handen. Zij zagen zich reeds met de Kerstda gen zwieren op hun gladde ijzers. Het vroor' wat je noemt, lekker tot Zaterdag. Toen trad echter opeens de dooi in en wel op een wij ze, die het schaatsen Kerstmis onmogelijk maakte. Het bleef na die dagen kwakke len. Vorst en dooi wisselden elkaar met de regelmaat van de klok af. De dooi wist de overhand te krijgen en de kans op schaat sen was verkeken. Maar Koning Winter laat zich niet zoo gauw van zijn troon stooten. Hij zag, dat het met de vorst niet ging. Daarom verraste hij ons gisteravond met een ander wintersch genoegen. Het ging sneeu wen. In enkele uren tijd had hij een ge heel witte wereld geschapen. Hard bleef het doorsneeuwen en het kleed lag al spoedig een c.M. of 6, 7 dik. Het was een prachtig ge zicht. Het verkeer had er een geweldigen last van. Auto's en fietsen gleden weg over den weg, fietslantaarns deden het bijna geen van allen. De politie deed echter een oogje toe. Vanmorgen vroeg is bi onze gemeente met het sneeuwruimen begonnen. 280 Man zijn aangenomen. Om 7 uur werd begonnen en dit duurde tot kwart voor 9. Om 9 uur verkeerden de hoofdwegen van de stad weer in een voor het verkeer behoorlijken toe stand. t. fes Bij gelegenheid van den verjaardag van hun directeur, die tevens het lustrumjaar dezer parochiëele kruisvaart afsloot, hebben de kruisvaarders zich gisterenavond verza meld rond hun directeur en leiders, om beide feesten te vieren. vormd door de kruisvaarders. Dit was een waar succes. Van het goochelen, jongleeren en de acrobatiek, die zoo langzamerhand een zekere vermaardheid in en ook buiten de parochie beginnen te krijgen, waren de ver baasde gezichten het beste bewijs dat dit ge slaagd mag heeten. De verschillende voor drachten, waarvan o.a. het Spookhotel met zijn bange geluiden uitmuntte door z'n grie zeligheden, waren af. Ongetwijfeld was deze avond, ofschoon hij wat wel mag na een paar stemmige dagen vol leut en luim, een avond van echt saam- hoorigheidsgevoel, zoodat de cohortleiding zelfs in overweging heeft genom.n om op korte termijn ouderavonden met het zelfde revue-programma te geven. GEBOREN: Simon T., zoon van H. R. Lavue en J. den Boef, den Bommelschestraat 46 Magdalena C., dochter van J. Warnawa en C. van Veen, v. Swindenstraat 57 Hans B., zoon van M. P. de Boer en J. Wessel, Boer- havelaan 1 Jantje, dochter van H. Brink man en N. van Berk, Pascalstraat 14 Johan E., zoon van J. E. Ruggenberg en P. Swaer- dens, St. Anna Zusterstraat 3 Henri A., zoon van H. A. Robert en E. ten Haaf, Stad houderslaan 95. ONDERTROUWD: L. P. Beljaars 23 jaar en J. H. M. van Haaster 20 jaar A. van der Velde, 21 jaar en A. Meivogel 17 jaar P. J. Schoenmakers, 25 jaar en J. W. Krab bendam 22 jaar C. A. W. J. M. Beijersber- gen 34 jaar en M. W. J. van der Tuijn 31 jaar - D. Krommenhoek 23 jaar en N. van Gent 22 jaar C. Oostbaan 29 jaar en C. van Diejen 21 jaar W. yan Doesburg 31 jaar en G. Lupker, 25 jaar. GEHUWD: P. van Leeuwaarden, 21 jaar en G. J. Slijkoord 22 jaar J. Wijngang 22 jaar en A. H. van Bezooijen 19 jaar. OVERLEDEN: M. J. Maltha, wed. van A. Lensveld 75 jaar, Nassaulaan 75 C. Noor- dijk, 87 jaar, Broersvest 107 W. van den Berg wed. van A. v. d. Most, 90 jaar, Ha- vendijk 182 t. M. Geeve, echtg. van A. Vet-heijen, 63 jaar, Nieuwsticht M 18 W. A. G*önefeld, echtg. van A. L. J. Duchateau, Boerhaveplein 11. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere offlciëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur Burgemeester en Wethouders van Schie dam hebben bij hun besluit van 28 Decem ber 1939 de beslissing op het verzoek van de N.V. Werf Gusto v.h. Firma A. F, Smulders om vergunning tot uitbreiding van haar fa briek aan «Jen Maasdijk 5, kadaster Sectie L. nos. 2506, 2527, 2982 en 2983, met een opslag plaats van 5oo K.G. kordiet, verdaagd, aan gezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. N SCHIEDAM, 29 December 1939. De sneeuw, welke ons met de Kerstdagen werd onthouden is gisteravond door koning Winter op royale wijze over ons land uitgespreid. Een opname bij het Schie-Rotte kanaal op de grens van Rotterdam en Hillegersberg. De Burgemeester en Mevr. van Haaren Ray makers, zullen op Nieuwjaarsdag van 12 tot 1 uur n.m. ten Stadhuize recipieeren. Luiden der klokken. Ter gelegenheid van de jaarwisseling, zullen, evenals vorig jaar, de klokken van den St. Janstoren geluid woirden. Zoo zul len op Oudejaarsavond om 9 uur twee klok ken het jaar 1939 uitluiden en Nieuwjaars morgen om 8 uur, 3 klokken het jaar 1940 inluiden. In de Nieuwjaarsweek zullen de bonkaar ten verkocht worden uitsluitend op Dinsdag morgen .2 Januari van 911 uur, zoowel kaarten met even als oneven nummers. De groentenafgifte heeft plaats alleen op Donderdag en Zaterdag van 8,30 tot 11 uur v.m. De gelegenheid tot aanvragen van goed- koope levensmiddelen in den St. Joris-Doe- len is ook in de week van 16_ Januari ge sloten. Voor het algemeen steuncomité 1939 zijn bij de Spaarbank Anno 1820 nog de volgen de giften ingekomen: J. C. B. ƒ10; J. v. K. ƒ1; Mevr. J. K. ƒ2,50; M. J. H. ƒ2; H. M. F. v. D. ƒ10; T. S. ƒ10; P. R. ƒ10; J. G. ƒ3. Totaal is er nu bijeengebracht ƒ2709,74. Gistermorgen heeft er een schoorsteen brand gewoed in de Staionsstraat 43, bij H. J. W. Door de brandweer is de brand met be_ hulp van een rammonneur gebluscht. Hedennacht is er brand ontstaan in een machineloods op het terrein van de werf „Gusto" aan den Maasdijk alhier. De brand weer geassisteerd door militairen hebben den brand gebluscht. Een dekzeil en eenige hou ten binten zijn verbrand. Een in die loods staande laschmachine is grootendeels door het vuur verwoest. Oorzaak, door de hitte van een pot met brandende cokes vatte een dekzeil vlam, waardoor de brand ontstond. C. H. te S. 45 hoeft U dan natuur lijk niet meer te betalen. Het bedrag, dat eventueel bijgepast zou moeten worden, wordt door den rechter bepaald. Dit bedrag hoogstens ongeveer 1,50. DE LAGE HOEK KRIJGT EEN BETERE WATERLOOZING. In de gisteren gehouden buitengewone vergadering van stemgerechtigde ingelanden van den Westabtspolder kwam in behande ling een voorstel tot overname van het over tollige water uit de z.g. Lage Hoek (een ge deelte van den Nieuwlandsche Polder). Na toelichting van het verzoek werd met 303 stemmen besloten het voorstel te aanvaar den. Als voorwaarden werden gesteld dat de ingelanden van de Lage Hoek het drie dubbele molengeld per H.a. van de West abtspolder zullen betalen, terwijl de kosten voor aanleg van een duiker onder den Schie damsche weg, alsmede het onderhoud hiervan voor rekening komen van de betrokken inge landen in de Lage Hoek. Voor de verschillende bewoners en brood vechters in dit Poldert je beteekent dit na 20 jaar een waren uitkomst. Het vertrek van de „Statendam" van de HollandAmerika Lijn, dat aanvankelijk in den afgeloopen nacht zou zijn geschied, is in verband met verschillende omstandig heden uitgesteld. Vermoedelijk zal het schip nu omstreeks half Januari vertrekken. In de zitting van gistermiddag heeft de Raad voor de Scheepvaart de behandeling voortgezet van een verzoek van de N.V. Hammersteins scheepvaartbedrijf te Rotter dam tot inhouding van de monsterboekjes van den stuurman en den eersten machinist van het motorschip „Henrica", behoorend aan deze reederij, wegens het onrechtmatig ver breken van de arbeidsovereenkomst. In de eerste behandeling van deze zaak op 15 December trok de heer Hammerstein zijn verzoek tot inhouding van de monsterboekjes van het lagere personeel in, zoodat het ver zoek alleen gehandhaafd bleef voor den stuurman en den eersten machinist. De reederij had de zaak ter kennis ge bracht van de scheepvaartinspectie, voor namelijk om den stuurman en den eersten machinist een waarschuwing te geven, omdat men den indruk had, dat deze met de beman ning tegen den kapitein samenspanden. Op 15 December kon alleen de zaak tegen den stuurman behandeld worden, aangezien de machinist niet ter zitting was verschenen en geen gemachtigde had gezonden. Gistermiddag werd de stuurman, die op de vorige zitting door een gemachtigde verte genwoordigd was, persoonlijk gehoord. Hij verklaarde van meening te zijn, dat hij door deelneming aan de staking de arbeids overeenkomst slechts had onderbroken, niet verbroken. Als bondslid was hij verplicht te staken. De president merkte op, dat de arbeids voorwaarden niets te maken konden hebben met het feit, dat de stuurman het werk had neergelegd. Het zijn twee verschillende mo tieven. De stuurman handhaafde zijn eerste ver klaring, alle andere overwegingen spelen geen rol. Het gaat, volgens den stuurman om „onderbreking van de arbeidsovereenkomst". De machinist, thans voor het eerst gehoord, legde eenzelfde verklaring af. Na aankomst heeft hij bij den bond om raad gevraagd; toen hoorde hij, dat er staking was. Als bondslid moest hij met de staking meegaan. De kern van de zaak is: hebben stuurman en machinist het dienstverband verbroken, toen zij in staking gingen De stuurman en de machinist met hun raadslieden meenen van niet. De inspecteur-generaal voor de scheep vaart, de heer P. S. van 't Haaff, vond net zonderling, dat noch de stuurman, noch de machinist bij vroegere verhooren iets gezegd hadden over de staking. De heer E. de Vries, secretaris van de ver- eeniging van gezagvoerders en stuurlieden ter koopvaardij, sprak namens den stuur man. Volgens spr. is in de wet vastgelegd, dat de arbeidsovereenkomst eindigt bij het einde van een reis. Hier is sprake van een arbeidsovereenkomst voor ombepaalden tijd, Het gaat nu om de staking in de kleine han delsvaart. Spr. meent, dat het weinig ter zake doet of de stuurman wel dan niet over staking heeft gesproken bij een vroeger ver hoor. Belangrijk is dat de reeder door den bond volkomen op de hoogte was gesteld; hij kende de komende moeilijkheden. De moei lijkheden zijn ontstaan, omdat de firma Ham merstein niet wilde voldoen aan de voorwaar den, door de organisaties gesteld. De veilig heid van het sohip is door de gebeurtenissen geenszins in gevaar gebracht. De bond staat op het standpunt, dat de zeeman hetzelfde recht moet hebben als de werkman op den wal, waar een staking als onderbreking van de arbeidsovereenkomst wordt beschouwd. De heer L. Veenstra, voorzitter van de con tactcommissie van organisaties van zeeva renden ter koopvaardij, sprekend voor den eersten machinist, meende, dat bij staking het dienstverband niet onrechtmatig wordt verbroken. Spr. meende derhalve, dat de eerste machinist niet veroordeeld kan wor den. Hij refereerde zich voorts aan de mee ning van den heer De Vries. De inspecteur-generaal betoogde, dat de betrokkene zich bij een arbeidsovereenkomst verplicht dienst te doen aan boord. Over treedt hij deze overeenkomst, dan verbreekt hij haar. De staking duurt nu nog voort, men kan dus moeilijk spreken van een tijdelijke onderbreking. In de wet is alleen sprake van aangaan of verbreken van een arbeidsover eenkomst, iets anders bestaat er niet. In het wetboek van koophandel worden werkgevers en werknemers gelijkelijk behandeld. Het zelfde geldt dan zonder twijfel voor staking door werknemers en uitsluiting door werk gevers. Zoowel de heer De Vries als de heer Veen stra repliceerden. In tegenstelling tot den heer Veenstra meende de inspecteur-generaal, dat de raad voor de scheepvaart in deze zaak geheel competent is. De raad zal later uitspraak doen. In de bovenzaal van „Tivoli" te Rotter dam heeft de R.K. Diocesane bond van on derwijzeressen bij het voorbereidend onder wijs „St. Theresia van Avila" Donderdag, zijn zevende algemeene vergadering gehou den. De vergadering werd voorafgegaan door een gezongen H. Mis, opgedragen door den bondsadviseur, pastoor C. M. Mol, in de ka pel van het Allerh. Sacrament aan de Een- drachtsstraat. De vergadering, welke om half elf aan ving, werd geopend door de presidente, mej. S. C. de Wit, die de vele afgevaardigden en leden verwelkomde en meer speciaal woor den van welkom richtte tot den bonds adviseur, vele afdeelingsadviseurs ea den afgevaardigde van „St. Augustinus", den heer W. J. Speller, uit Haarlem. Onder applaus der vergadering deelde de presidente o.m. mede, dat op de statuten de Koninklijke goedkeuring was verkregen. Het jaarverslag van de secretaresse, mej. H. S. Rogier, maakte melding van een ver blijdenden vooruitgang in 't ledenaantal. De bond telt nu, verdeeld over zes afdeelingen, 352 leden, hetgeen bij verleden jaar een vooruitgang van ruim 20 leden beteekent. Het jaarverslag van de penningmeestersse, mej. J. M. C. Righard van Gelder, was eenigermate in mineur gesteld. Door gebrek aan voldoende geldmiddelen moeten vele voornemens onuitgevoerd blijven. Het was daarom dringend noodig, dat het voorstel tot contributieverhooging wordt aangeno men. Dit voorstel kwam vervolgens ln behan deling. Het beoogde een verhooging van de afdracht door de afdeelingen aan het hoofd bestuur van vijf cent per lid en per jaar, met dien verstande, dat de contributie van de algemeene leden onveranderd bleef vast gesteld op 2 per jaar. Dit voorstel werd zonder stemming aanvaard. Daarna kwam 'n voorstel van de afd. Rot terdam ter tafel, luidende: De bond streve er naar, ook in andere bisdommen diocesane bonden van de R.K. onderwijzeressen bij het voorbereidend onderwijs op te richten, om vervolgens te komen tot het stichten van een federatie. Na eenige discussie werd ook dit voorstel aangenomen. Aan het hoofdbe stuur blijft de wijze van uitvoering voorbe houden. De afdeeling 's-Gravenhage kwam met een drietal voorstellen: le. de „Roomsche Kleu ter" verschijne in een nieuwen omslag; 2e. Moeilijkheden in een afdeeling worden op gelost door het hoofdbestuur, zonder dat andere afdeelingen daarvan kennis dragen; 3e. De afdeeling, waar de algemeene verga dering gehouden wordt, trachte een zoo goed koop mogelijke gelegenheid daarvoor te be spreken, met het oog op de financieele moei lijkheden van vele leden. Het voorstel sub. le. werd na eenige dis cussie met meerderheid van stemmen aange nomen. Het tweede voorstel lokte nogal eenig debat uit, doch het resultaat was aan neming. Voorstel sub. 3e. werd eveneens aanvaard. Een voorstel van de redactie-commissie, luidende: In iedere afdeeling worden een of meer vaste medewerksters aangesteld, die verslagen maken van lezingen of demon straties, welke belangrijk zijn voor het voor bereidend onderwijs, werd na eenige ge- dachtenwisseling aldus geïnterpreteerd, dat eerst getracht zal worden geschikte mede werksters te vinden, die zich vervolgens met de redactie-commissie kunnen verstaan. Na deze interpretatie ging de vergadering met het voorstel accoord. Daar er voor de vacature van de aftre' dende presidente, mej. De Wit, geen tegen- candidaten waren ingediend, weTd zij bij acclamatie herkozen verklaard- De her- kozene sprak haar dank uit voor het in haar gestelde vertrouwen, waarna de bonds adviseur, pastoor C. M. Mol, aan de presi dente den dank der vergadering betuigde voor alles, wat zij sedert de oprichting voor den bond had gedaan. Spr. stak voorts een pluim op den hoed van de overige bestuurs leden en memoreerde de samenwerking, welke er bestaat tusschen de religieuzen- en leeken-onderwijzeressen. De heer Speller deelde vervolgens o.a. mede, dat er op de agenda van de D.V. een voorstel zal verschijnen tot vereeniging van alle R.K. onderwijskrachten in één bond. Over de uitvoering van dit plan zal men zich nog moeten beraden, maar spr. hoopte, dat het in de toekomst werkelijkheid wordt. Des middags hield Mère Anna O.S.U. uit Tilburg een lezing met demonstratie over „Het spreekonderwijs bij het V.O.", En ten slotte voerde een clubje Rotterdamsche kin deren eenige aardige spelletjes uit, die bij allen in den smaak vielen. Vuren opstoken. Voor de wielrijders, 2 - Het s.s. „Rotterdam" van de Holland Amerika Lijn, dat gesloopt zal worden. De „Rotterdam" van de HollandAmerika Lijn, die gisteravond van een voorspoedifen overtocht uit Amerika het oponthoud in Engeland duurde slechts een week te Rotterdam is aangekomen, heeft hiermede haar laatste reis gemaakt. Immers, naar wij van de directie van de H. A. L. vernemen, ligt het in de bedoeling het schip uit de vaart te nemen en het zoo mogelijk voor sloop te verkoopen. Deze maatregel Is genomen, omdat de onderhoudskosten van het reeds tamelijk oude schip te hoog zijn geworden en ook omdat men thans genoeg materiaal voor handen heeft om de „Rotterdam", die langen tijd Nederlands vlaggeschip is geweest en met succes de concurrentie tegen buiten- landsche schepen kon opnemen, te ver vangen. De buitengewone tijdsomstandigheden hebben deze nonactiviteit van het 24.149 ton metende schip eenigszins verlaat. Indien alles normaal was gebleven, zou .reeds eerder dit besluit gevalle- zijn, want de nestor van de Rotterdamsche koopvaardijvloot begon al bedenkelijke verschijnselen van ouder domszwakte te vertoonen. In 1908 werd de „Rotterdam" van de werf van Harland and Wolf te Belfast opge leverd en heeft dus bijkans 32 jaar dienst gedaan. Eens was het schip de trots van de Rot terdamsche haven en het troetelkind der Amerikanen. Ook nadat het schip door de opgevoerde snelheden der nieuwe Atlantic- steamers uit het gewone lijntraject was ver drongen en nog alleen voor de cruises van de Amerikanen werd gebruikt. Wie eens rustig, gezellig uit wilde zijn, koos voor zijn cruise het comfortabele en geriefelijke Hollandsche schip, dat heel wat zou kunnen vertellen over de Amerikanen en hun vacantiegenoegens. In „New Orleans" hield het de vlag hoog van den Holland- schen volksaard. Het schip heeft in de ruim dertig jaren van zijn leven heel wat meegemaakt. Ook nog in den laatsten tijd. Tijdens het groote koopvaardij-conflict in Augustus-September 1932 heeft het schip eenige dagen in het middelpunt der belangstelling gestaan, toen er op Zondag 4 September tijdens de reis van New-York naar Rotterdam de z.g. „muiterij" uitbrak. Nadat alle passagiers in Boulogne sur Mer aan wal waren gezet, zou het schip naar Southampton terugkeeren in plaats van naar Rotterdam op te stoomen. Op deze wijze hoopte men het schip buiten dit conflict te houden. Doch in het Kanaal weigerden de stokers en werden de vuren gedoofd. Uit vrees voor verdere ongeregeld heden heeft de kapitein toen hulp ingeroe pen. Een loodsboot met een detachement mariniers is toen uitgevaren. Het slot van het avontuur was, dat het schip toch naar Rotterdam Is gekomen. In October 1935 beleefde het schip nog een avontuur, dat van ernstiger aard had kunnen worden. Tijdens een toeristen-cruise liep het schip op de riffen van de Morant Cays bij Jamaica. Tengevolge van een sterke strooming kwam de Rotterdam 's nachts op de klippen te zitten in een dergelijke posi tie, dat men het laatste uur van het schip gekomen achtte. De passagiers en het over- groote deel van de bemanning werden te Kingston aan land gebracht. Toch kwam het schip na eenige dagen weer vlot en eindigde het avontuur met een ernstige bodemschade. Voorloopig zal de naam van de thuishaven Rotterdam onder de rij van schepen van de HollandAmerika Lijn niet meer te vinden zijn. Als de tijden veranderen, zullen de reeds lang gemaakte plannen tot bouw van een zusterschip van de „Nieuw Amsterdam" wel tot uitwerking komen en een modern, waar dig zeekasteel den naam van onze stad weer over den Atlantic dragen. Laat ons hopen, dat dit spoedig geschie den kan. n'milllllllllllllllirililllllülllllllllllllllllüllll 1 Jan.: Tivoli-Schouwburg, Schoppenaas en Nieuwjaarswensch (Ruys-ensemble), 2 en 8,15 uur (volw.). Dagelijks: Groote Schouwburg, Jolijt, (Bouwmeester-schouwspel), 8 uur, Zon- en feestdagen ook 2 uur (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 4 Januari in: Studio: Levensavond (volw.); Thalia: 't Zit in de lucht; Arena: Wie is de vader (boven 18 j.); Grand: Kouwe drukte; Luxor: Moeder (v. volw).; Scala: Middernacht-taxi (volw.); Colosseum: De visschersjongen en Spotter nij en zotternij; Prinses: Luchtduivels der marine en De aanhouder wint; Corso: Ala vrouwen verliefd zijn (volw.); Capitol en City: Stanley en Livingstone; Ooster: Drie handige meisjes worden groot en 't Begon in de Seine (boven 18 jaar); Victoria: Zij trouwde den melkboer en Drie handige meis jes worden groot (boven 18 jaar); Centraal; De fluitende pijl en Wees op je hoede (bo ven 18 jaar); Asta: Jongensstad; Harmonie: Dodge city en Terwijl New York slaapt (volw.); Cineac, actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia" (Schiedam sche Singel 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 12-^17 uur (tot 15 Maart). Kunsthandel Unger, Eendrachtsweg 27, schil derijen van M. Wiegman (tot 31 Dec.) Kunsthandel Gebr. Koch, Noordblaak 21-23, werken Japanschen meester Tsuguharu Fo- juita (tot 31 Jan.) Atelier, L. Torenstraat 66, kersttentoonstelling R'damsche Zondag schilders (tot 2 Jan.) Impuls, Witte de Withstraat 55, kersttentoonstelling tientgl kunstschilders (tot 2 Jan.) R'damschu Kunstkring, oude kunst uit verzameling van een stadgenoot (tot 2 Jan.). Kunsthandel v. Zanten, schilderijen van M. B. J. Jung- mann (tot 15 Jan.). Schiedam. Passage: Juarez en Vliegende vrouwen; Monopole: Jongensstad en Leert het leven liefhebben (boven 18 jaar). SCHIEDAM ,29 Dec. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. ƒ17 per H.L. Spoeling. Spoeling ƒ1,40—1,50 (niet officieel). Als tweede in de trits van kunstavonden der Katholieke Volksuniversiteit gaf gister avond in de groote zaal van het St. Rosalia- huis Bert Brugman's marionettentheater een Kerstspel-opvoering. De leden der K. V. U. waren in zoo grooten getale opgekomen, dat noodmaatregelen genomen moesten worden om voor allen een plaats te vinden. De ver tooning begon hierdoor met een half uur vertraging. De voorzitter der Katholieke Volksuniver siteit rector H. J. Kuyper was blij verrast door deze zeer groote belangstelling. Noem de ze terecht een waardig besluit voor het jaar 1939 en sprak de hoop uit dat ook het komende jaar de K. V. U. op dezelfde inte resse bij Katholiek Rotterdam zou mogen rekenen. Ook bij de vervolgavonden van dr. B. Kruitwagen en L. J. Rogier in den alge- meenen hoofdcursus ,St. Willibrord's kerk in den loop der eeuwen". Het optreden van Bert Brugman's Mario nettentheater is een onmiskenbaar succes ge weest. Maria en Joseph in de straten van Bethlehem, de geboorte, de boodschap aan de herders, het beraad van Koning Hero des en ten slotte deaanbidding door de her ders en de drie Koningen, werden in dit poppenspel te midden van de stemmings volle decors tot een ongemeen boeiend schouwspel, waarbij de verheven gedachten in dit simpele verhaal-gesproken werden in een taal waarbij „de ziele luistert".... Het technisch raffinement, dat men bij verschei dene marionetten-theaters vindt, biedt Bert Brugman niet. De poppen geven hier niet de illusie der realiteit. Misschien juist hierdoor, blijft de ware aard van het poppenspel in tact, dat er immers juist een is van onge kunsteldheid. Niet alle rollen waren even perfect van dictie, evenmin als de zang der oude, goed gekozen Kerstliederen, terwijl ook de verlichting in den aanvang niet altijd even goed gekozen was. Maar al met al toch een bijzonder treffend kunstzinnig spel, waarvan een groote wijding uitging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1939 | | pagina 1