DE OPGEBRACHTE SCHE NEDERLANDSCHE Groene erwten niet meer op den bon. DINSDAG 9 JANUARI 1940 VRACHTAUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN, Een der inzittenden gedood. menschensmokkelarij over Belgische grens. Voortaan verkrijgbaar in den vrijen handel. MOTORRIJDER BOTST OP ZANDAUTO. Eén ernstig en een licht gewonde. VERDUISTERING. Voor wie was de lading bestemd Engelsche lezing over de confiscatie van Martinien „Njord". ONZE MARINE. DE BOTERUITVOER NAAR ENGELAND. Extra-toeslagregeling gold voor beperkt aantal exporteurs. HULP AAN TURKIJE. Mijnheer Batch hier heelt U een ander exem- plaar van de ro- t sy deo-regels, want /vL- die moet U goed kennen. r* Rodeo- regels de eenzp^mh gaan zoeken naar de ranch en haal een nieuw exemplaar van de rodeo-regels. Rodeo - ri vlug. ly al een uu maar eens kijken. Oh, dat is waar ook, ezels houden zoo graag van papier. boodschap gestuurd? J Die» ezels eten zoo qraaq paoier en toen heb ik ze wat oude kranten gegeven. Voordat je me er r om vraagtl de rodeo- regels heb ik nog steeds niet geleerd. Zondagmiddag omstreeks twaalf uur is tengevolge van de gladheid van het wegdek een vrachtauto, met requisieten van het tooneelgezelschap „De Jonge Spelers' tus- S(4ien Rauwerd en Deersum geslipt en :e- gen een boom gebotst De auto reed met een kalm gangetje. Een van de leden van het gezelschap de heer J. S., werd bij de botsing zoo ernstig gewond, dat hij in het Diaconessenhuis te Leeuwarden, waarheen hij was vervoerd, eenigen tijd na aankomst is overleden. Twee personen bleken zeer licht gewond te zijn. Dit waren de chauffeur van E. en de assistent K. R. Een vierde persoon is er zonder letsel afgekomen. pe beide gewonden konden, na behandeld te zijn, het diaconessenhuis weer verlaten. Nederlander aangehouden. Onze D.-correspondent meldt: De Antwerpsche politie heeft een inwoner Van Putte (Noord-Brabant) aangehouden en daarmee een organisatie van menschensmok- kelarij ontdekt. De man, die een ander Ne- derlander als medeplichtige had, bracht de Vreemdelingen voor tien gulden per hoofd 0Ver de Belgische grens, zette ze even verder op trein en bus naar Antwerpen. Daar stond de andere Nederlander met ®cn aut0 gereed om de vreemdelingen af te halen en hen naar hun bestemming te bren gen. x bei^e Nederlanders zouden op die wij ze reeds verscheidene tientallen vreemdelin gen in België binnen gesmokkeld hebben. Tot de Politie thans lucht gekregen had en een einde heeft gemaakt aan dit „zaakje". „"V^noek is nog in vollen gang en m verwacht nog andere arrestaties. haa h Ger Vo huitenant Coppers. Op j n IV- 4 begraafplaats te Voorburg had gisteren niet militaire eer de teraardebe stelling plaats van het stoffelijk overschot van den invliCger ^er Koolhoven fabrieken. Ben salvo boven het graf. DE minister van Economische Zaken deelt mede, dat tegelijker tijd met den aanvang van de boonen distributie op 19 Januari, de distri butie van groene en spliterwten be ëindigd zal worden, waardoor voor dit artikel de vrijheid voor de consumen ten hersteld wordt. De minister heeft dit besluit kunnen nemen, daar venvacht wordt, dat de motieven, die destijds geleid hebben tot het invoeren van deze distributie, thans niet meer gelden, hetgeen uit de volgende gegevens moge blijken. Thans wordt slechts ruim 60 van de erwtenbonnen bij de detaillisten ingewis seld. Door het invoeren van de boonendis tributie zal dit percentage ongetwijfeld nog lager worden. Er bestaat derhalve geen ge vaar meer, dat de beschikbare hoeveelheid groene en spliterwten niet billijk verdeeld wordt, terwijl ook gevaar voor hamsteren niet langer aanwezig wordt geacht. Bovendien heeft de veevoederpositie zich zoodanig ontwikkeld, dat de vrees, dat een te groot deel van den erwtenoogst zou wor den bestemd voor veevoeder hetgeen .mede een belangrijke overweging is geweest om over te gaan tot de erwtendistributie zich thans niet meer voordoet. Wel dienen de detaillisten de ingenomen erwtenbon- nen van de laatste distributieperiode op de n°rrnale wijze in te leveren, aangezien an ders bij een eventueele toekomstige distri- butie van dit artikel moeilijkheden voor hen 2<Jllen ontstaan. Zooals bekend, heeft tijdens de distributie Van groene en spliterwten de verkoop aan den handel uitsluitend plaats gevonden via de vereeniging „De Korenbeurs". Ook na het beëindigen van de distributie van deze artikel?» blijft de verkoop nog geschieden Via deze vereeniging. Wat is er aan mij voor bijzonders? Op den nieuwen snelverkeersweg Den Haag Utrecht, op het pas geopende gedeelte tusschen Bodegraven en Woerden, heeft het eerste ernstige ongeluk plaats gehad. Terwijl een zandauto, welke bezig was met strooien van zand op het gladde wegdek, geparkeerd stond, reed in volle vaart een motorrijder met duo-passagier uit Schiebroek en komende uit de richting Utrecht, er boven op. Van de drie personen, welke achter de auto stonden, konden er twee zich in veilig heid stellen door terzijde te springen, doch de derde persoon, de kantonnier Domburg uit Waarder kon niet meer wegkomen en werd aangereden en tegen de auto geduwd. De man leed hevige pijnen en werd pér passeerende auto naar het R. K. ziekenhuis te Woerden vervoerd. Hij had behalve vleeschwonden erhstige inwendige kneuzingen opgeloopen. De motorrijder bekwam lichte kwetsuren, terwijl de duo-passagier er zonder kleer scheuren is afgekomen. Het motorrijwiel werd beschadigd. Vermoedelijk heeft de motorrijder door zijn zeer groote snelheid de auto te laat opge merkt, niettegenstaande deze twee ronde lich ten voerde, terwijl de mist en de gladde weg hier eveneens wel parten in gehad zullen hebben. De politie te Arnhem heeft een ambtenaar van de centrale woningstichting gearres teerd. De man wordt verdacht van verduis tering van een bedrag van vierhonderd vijf tig gulden. Hij is ter beschikking van de jus titie gesteld. We hebben er verleden week melding van gemaakt, dat de Engelsche contrabande controle twee Nederlandsche motorschepen, n.l. de „Martini" en de „Njord", met lading en al in beslag heeft genomen en dat het prij zenhof in Londen een beslissing zal ne men over de verbeurdverklaring van deze schepen. Omtrent deze aangelegenheid meldt onze Londensche finantieele correspondent thans nog het volgende De Martini en de Njord zijn niet alleen de eerste Nederlandsche, maar ook de eerste neutrale schepen, over welker in-beslag-ne- ming het Londensche Prijzenhof uitspraak zal doen. De reeders van deze beide schepen hadden van de HamburgAmerika-Lijn op dracht gekregen de lading van het in Vigo liggende Duitsche schip Rio de Janeiro over te nemen. In deze Portugeesche haven lig gen ongeveer 50 60 Duitsche schepen. Na overneming door de Nederlandsche schepen was de lading, zoo verklaarde men ons hier van Engelsche zijde, zoogenaamd voor Nederland bestemd, hetgeen echter aldus de Engelsche lezing niets anders wilde zeggen, dan dat ze van een Nederland sche haven naar Duitschland vervoerd zou worden. De Britsche contrabande-autoriteiten wa ren hiermede bekend geraakt. Ofschoon niet naar den vorm, waren de beide schepen in feite door de HamburgAmerika-Lijn ge charterd. De reeders worden in zulk een ge- I val beschouwd als „open enemy-traders" en I het vervoer van uit Duitsche schepen over- 1 genomen goederen via een Nederlandsche haven wordt beschouwd als een vijandelijke handeling, zoodat niet alleen de lading, maar ook het schip dat haar vervoert, voor con fiscatie in aanmerking komt. Daar de Martini en de Njord, die beide kleine vaartuigen zijn, slechts een zeer klein deel van de lading der Rio de Janeiro uit Vigo hadden kunnen overbrengen, neemt men aan, dat men van Duitsche zijde een proef heeft willen nemen met deze methode om ladingen van neutrale schepen onder neutrale vlag naar neutrale landen en van daar naar Duitschland te vervoeren. In hoeverre Nederlandsche schepen, welke zulk een opdracht uitvoeren in de oogen der contrabande-autoriteiten ten volle als Ne derlandsche schepen kunnen gelden, is moei lijk te bepalen. De Martini had uit het Duitsche schip Ar- gentijnsche veeproducten, wol en huiden, de „Njord" vleesch, mais en dierlijke meststof fen overgeladen. Nog een derde Nederlandsche boot, die, na Lissabon te hebben aangedaan, Vigo had aangeloopen, heeft de volle aandacht van de Britsche contrabande-controle genoten, doch toen gebleken was, dat dit schip aldaar geen Duitsche lading had overgenomen, zijn schip en lading vrijgegeven. Tot zoover onze correspondent. Het spreekt vanzelf, dat wij de lezing van het geval, zooals hij die geeft, geheel laten voor rekening van zijn Engelsche zegslieden. Om trent de juistheid daarvan kunnen wij geen oordeel vellen. Wel willen we er aan her inneren, dat gelijk we verleden week reeds meldden ons van de zijde van Ne derlandsche belanghebbenden positief werd verzekerd, dat de betrokken lading niet voor Duitschland, maar voor Nederland be stemd was. De onderzeeboot O 22 in aanbouw op de werf der N.V. Koninklijke maatschappij „De Schelde" voor de Koninklijke Neder landsche Marine, zal Zaterdag 20 Januari te water worden gelaten. De doopplechtigheid zal worden verricht door de echtgenoote var, den hoofdofficier van den marinestoom vaartdienst, J. C. van Pappelendam, mevr. Van Pappelendam-De Wit. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid Algera betreffende de extra-toeslagregeling voor den boterexport naar Engeland gedu rende het tijdvak van 812 September 1939, met name of het waar is, dat de Nederland sche Zuivelcentrale slechts mededeeling heeft gedaan aan een beperkt aantal expor teurs en niet aan alle, en dat de regeling slechts voor eerstgenoemde exporteurs heeft gegolden, heeft de minister van Economische Zaken voor wat het laatste betreft, bevesti gend geantwoord. Het betrof hier een uitzonderlijken maat regel, welke op korten termijn diende te worden getroffen, teneinde een anders te verwachten belangrijke daling van de com missie-noteering voor Nederlandsche boter tegen te gaan. Uit practische overweginen is derhalve aan een beperkt aantal exporteurs, n.l. de dertien grootste, gelegenheid gegeven in het tijdvak van 8 t/m 11 September 1939 boter met een extra toeslag naar Engeland uit te voeren. In de periode, waarvoor de onderhavige toeslagregeling gold, hebben vart de niet in geschakelde exporteurs drie exporteurs eveneens een beperkt quantum boter naar Engeland uitgeleverd. De minister heeft be sloten, ook aan deze exporteurs alsnog een extra-toeslag te doen toekennen. Lag het aanvankelijk in de bedoeling een nationaal comité hier te lande op te richten voor hulp aan Turkije, than* hf besloten ten einde de spontane uitingen van hulpbetoon niet te remmen en gezien het spoedeischend karakter van deze hulpactie, een minder omslachtigen weg te bewande:en, aldus meldt men ons. Voor de Nederlandsche philantropie bestaat gelegenheid giften voor de geteisterde gebie den te storten op een voor dit doel bij de N.V. Hollandsche Bank-Unie, Heerengracht 438, Amsterdam-C. (postgiro 42650) geopende rekening, onder vermelding „Hulp aan Tur kije". Het gezantschap van Turkije zal voor doorzending der stortingen aan de betrokken Turksche instanties zorgdragen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1