OUD EN NIEUW s den Rotterdamsclien Raad. m 1 Weerverwaclilino;. STADSNIEUWS. ROTTERDAM. DONDERDAG 11 JANUARI 1940 DE IJSBAAN. CHR. ORATORIUM VEREENIGING. BURGERLIJKE STAND. LUCHTBESCHERMING. DE PREMIE-UITKEERINGEN VAN DE MIDZA. GARAGE „UNIQUE" EEN GOED LEERLING. KETHEL. KUNSTMATIG DROGEN VAN GRAS. EENMAAL RAAK, EENMAAL MIS. HET VERLOREN PAKJE. DIEFSTALLEN ENZ. KATHOLIEKE VOLKS UNIVERSITEIT. Cabaretavond in Tivoli- Schouwburg. BRAND BIJ QUAKER OATS. IJSCLUB „KRALINGEN". SOMBER GESTEMDE NIEUWJAARSREDE. Rotterdam blijft echter hopen op de toekomst. DE FRITZ HIRSCH-OPERETTE WENSCHT NIEUW JAAR. BURGERLIJKE STAND. Groote plannen voor de komende dagen. Overal viert de ijspret weer hoogtij. Op slooten en vijvers, overal ziet men weer de artisten maar ook de krukken op de gladde ijzers. Het weerbericht is voor de liefheb bers nog steeds gunstig en het ziet er naar uit dat het ijs nog wel eenige tijd zal stand houden. Op de ijsbaan was het gisteravond druk. Het ijs was prima en de stemming gezellig. De baan ligt er prachtig bij. Voor morgenmiddag staan er wedstrijden op het programma voor leden van de Schie- damsche Politie Sportvereeniging. Zaterdagmiddag om 2 uur zijn er behen digheids-wedstrijden voor de jeugd bene den de leeftijd van 16 jaar. Om 3 uur zijn er wedstrijden in schoon- rijden voor paren. Dit programma wordt af gewisseld met ijshockey door de Pinguino, de Nenijto-boys en Victoria. Alles bij elkaar een zeer gevarieerd pro gramma dat, als het weer meewerkt, zeker een succes zal worden. VEREENIGING „VERJAARDAG". Jaarverslag 1939. De vereeniging „Verjaardag" heeft gis termiddag hare eerste vergadering in 1940 gehouden, ten huize van de voorzitster me- yrouw W. F. HijmarStibbe. Deze opende de vergadering met een har telijk woord van welkom en wenschte de damesbestuursleden veel geluk en gezond heid toe in 1940. Hoewel de nood der tijden ook deze ver eeniging niet onberoerd heeft gelaten, stemt 1939 toch tot groote dankbaarheid, daar aan alle aanvragen om financieelen steun kon worden voldaan, zoodat de vereeniging ook in 1939 aan haar mooie doel kon be antwoorden: niet financieel krachtige t. b. c.- patiënten van alle standen en gezindten, voor wier herstel van gezondheid een ver blijf in een sanatorium noodzakelijk wordt geacht, financieel hulp te verleenen. Dat is in de eerste plaats te danken aan de damesbestuursleden, die met voorbeeldi ge ijver en met opoffering van veel tijd, het mogelijk maken, dat de vereeniging zonder contributieheffing, zonder subsidie van de overheid, dit liefdewerk in onze stad kunnen volbrengen. Aan 25 zieke stadgenooten wer den in het afgeloopen jaar voor korter of langer tijd bijdragen verleend. De 2e penningmeesteresse mevrouw J. H. Evers, heeft bij afwezigheid van mevrouw Jonker RoelantsKleijpool het financieel verslag over 1939 uitgebracht. In de busjes werd ontvangen 847,4514, aan bonnen bij de winkeliers 98,50; aan andere inkomsten 718,88%, te zamen 1664,84. Het verslag memoreert vooral de sym pathieke en door ons zeer gewaardeerde gift van H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard op den verjaardag van H. K. H. Prinses Beatrix. In 1939 behoefde geen bedrag van de re serve genomen te worden. Het verslag getuigt van een accuraat en zuinig beheer, waarvoor de voorzitster, onder in stemming der verga dering, aan de le penningmeesteresse me vrouw Jonker RoelantsKleijpool,' harte lijk dank bracht. De rekening en verantwoording werden goedgekeurd en aan de penningmeeste resse decharge verleend. Aan vijf vrouwelijke patiënten, verpleegd in sanatoria, Zonnegloren, Dekkerswald, Erica, Julianaoord en in 't Zeehospitium te Katwijk aan Zee, werd financieele steun verleend. Na afdoening van eenige huishoudelijke aangelegenheden, werd de geanimeerde ver gadering, onder dankzegging aan de dames bestuursleden voor hunne aanwezigheid, door de voorzitster gesloten. Adr. C. Schuurman gaat heen. Op zijn verzoek is aan den heer Adr. C. Schuurman eervol ontslag verleend als di rigent van de Chr. Oratoriumvereeniging. In zijn plaats is benoemd de heer C. H. v. Kooten, organist te Den Haag, die tijdelijk het dirigentschap zal waarnemen. De heer v. Kooten is leerling van den heer v. d. Kerkhof. Hij is in het bezit van de Staatsdiploma's voor piano en orgel. Hij is reeds dirigent van het Vlaardingsche a Capella-koor. GEBOREN: Daantje, zoon van G. Sta- venuiter en M. van den Heuvel, Mariastr. 88 Janny G., dochter van M. J. van der Meer en J. C. G. van Weeszenberg, Julianalaan 80. GEHUWD: L. P. Beljaars 23 j. en J. H. M. van Haaster 20 j. D. Krommenhoek 23 j. en N. van Gent 22 j. H. T. Specht 31 j. en H. H. van Balen 20 j. A. van der Velde 21 j. en A. Meivogel 17 j. OVERLEDEN: H. Gunneweg 74 j. Dr. No- letstraat 1. M. G. van Diemen 90 j. wed. v. A. van Vliet, N. Haven 225 H. van Vliet 78 j. Broersvest 58. D. Kroos 4 j. Nassaulaan 75 G. J. Post 45 j. Vlaard. dijk 313 J. C. Birkhoff 71 j. echtg. van P. J. v. d .Kleij, Nassaulaan 75. Bfj of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. De Burgemeester van Schiedam brengt, in verband met het feit, dat binnenkort weer proeven zullen worden genomen met de te dezer stede opgestelde alarmsirenen, ter openbare kennis, dat in voorkomende ge vallen het sein „Luchtalarm" zal bestaan uit een door voormelde sirenen voort te brengen janktoon, terwijl het sein „Luchtalarm ge ëindigd" gegeven zal worden door een lang- gerekten sirenetoon. SCHIEDAM, 11 Januari 1940. De Engelsch-Canadeesche samenwerking wordt a. h. w. gesymboliseerd door deze opname gemaakt bij het eerste oorlogshuwelijk te Alder shot van een soldaat behoorend tot het in Engeland vertoevende Canadeesche troepencontingent met een Engelsche. VAN HET KANTONGERECHT. Was het boterolie? Gisteren heeft de kantonrechter Mr. P. B. Cos, uitspraak gedaan in de zaak tegen T. J. K., directeur van de inmiddels opge heven fabriek Holland, alhier. Verdachte was ten laste gelegd dat hij boterolie had vervalscht, door in flesschen met het étiket boterolie, een mengsel te doen van sesam olie en raapolie. Tal van getuigen werden in deze zaak gehoord in de loop der we ken. Verdachte ontkende echter steeds, dat zijn fabriek boterolie had afgeleverd dat sesamolie bevatte. De eisch van den ambtenaar O. M., Mr. R. R. H. F. H. M. Grasso luidde 250 of 1 maand hechtenis. Daar de gedupeerden van deze verval- sching, niet konden bewijzen, dat verdachte schuldig was, ontsloeg de kantonrechter hem van rechtsvervolging. De'ambtenaar O. M. gaat in hooger beroep. De Midza zal voortaan weer wekelijksch in de Nieuwe Schiedamsche Courant en nog enkele andere bladen mededeeling doen aan wie de uitkeeringen zijn toegewezen. Deze publicatie zal Woensdagavonds geschieden. Knappertiaan 2 TELEFOON 68100 1014 S 7 En paar maanden geleden kwam er van dn minister van Onderwijs de mededeeling, dat voor de leerlingen, die in 1939 het beste eindexamen Engelsch aan de H. B. S.-en ge daan, een boekwerk beschikbaar zou wor den gesteld. Op de R. K. H. B. S. te Rotter dam is daarvoor in aanmerking gekomen onze stadgenoot de heer P. A. S. v. d. Berg. DE VEILIGHEIDSINSTALLATIE AAN DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG. Wordt binnenkort in werking gesteld. De veiligheidsinstallatie aan de onbewaak_ te overweg, welke reeds vele maanden ge leden geplaatst werd en nog steeds niet in werking werd gesteld, zal dezer dagen, na dat herhaalde proefnemingen zijn verricht, in werking worden gesteld. De algemeene toe stand in den lande is, naar we vernemen me de oorzaak, dat de inwerkingstelling lan ger op zich laat wachten dan aanvankelijk werd vermoed. Gisteren werden wederom opmetingen ge daan waarbij in elk contact onder verschil lende omstandigheden op volt. en ampère meter werd afgelezen. Bij wijze van proef heeft men enkele treinen laten passeeren, terwijl de installatie werkte. Ook werd het toestel onklaar gemaakt, zoodat de stop lichten niet werkten en bij de naderende trein trad onmiddellijk de bel-installatie in werking. Met nadruk waarschuwen we nog eens tegen het overweg passeeren, als de instal latie in werking is. Een strafbaar feit, waar voor ernstig door de politie zal worden ge waakt. GEVAARLIJK IJS OP DE POLDERVAART. Ondanks de nieuw ingetreden vorst, moet het ijs op de Poldervaart nog als zeer on betrouwbaar worden aangemerkt. Door den sterken stroom slijt het ijs op sommige plaat sen en ofschoon vele waaghalzen zich toch op de vaart wagen, wordt ons van bevoeg de zijde gemeld, dat het ijs op de Polder vaart bij geregeld vriezend weer minstens 15 centimeter dik moet zijn alvorens de vaart als betrouwbaar wordt vrij-gegeven. Op uitnoodiging van de Vereeniging voor Bedrijfsvoorlichting „Delfland", welke blij kens de convocaties, in samenwerking met de plaatselijke afdeelingen L. T. B. en C. B. T. B., in café De Vriendschap een vergade ring had belegd, zijn we gaan luisteren naar een betoog van den heer Hylarides uit Delft, die als onderwerp had aangekondigd: „Krij gen wij een grasdrogerij in onze omgeving?" De heer Hylarides gaf een uiteenzetting van het kunstmatig drogen van gras. Door middel van een Karoloil-installatie kan het gras gedurende het geheele zomerseizoen ge droogd worden. Het gedroogde gras kan slechts in beperkte mate in de plaats treden van hooi of kuilgras. Het gedroogde gras moet beschouwd worden als krachtvoer en men neemt aan dat 2 k.g. gedroogd gras de zelfde waarde bezit als 1% k.g. melkmeel. Men is hierdoor in minder mate afhankelijk van de natuur. Een installatie, zooals reeds in Stolwijk is gebouwd, is naar de meening van deskundigen als de beste te beschou wen. Waar nog zeer weinige installaties in ons land geplaatst zijn en deze zeer kost baar zijn, heeft de regeering het nut hiervan ingezien en stelt zij onder bepaalde voor- waaden een renteloos crediet van ten hoogste 40.000 beschikbaar voor den aankoop van een grasdrooginstallatie met gebouwen en verder toebehooren. Het crediet wordt ver leend voor ten hoogste 10 jaar. Teneinde deze gestelde voorwaarden te kunnen nakomen, werd een exploitatiereke ning gemaakt waarbij minstens 750.000 k.g. gras moest worden gedroogd. De installatie zou bij voldoende deelname vermoedelijk te Maasland worden geplaatst. Bekende wisseltruc maakt een slachtoffer. Gisteravond heeft een jongeman tot twee maal toe getracht den wisseltruc in toepas sing te brengen. Den eersten keer slaagde hij in zijn opzet, doch de tweede maal was een fietsjongen hem te slim af. 't Was omstreeks 7 uur gisteravond, toen bij de firma S. aan den Lange Hilleweg een jongeman den winkel binnenstapte, die voor een bedrag van 5.75 aan boeken kocht. Hij verzocht evenwel een fietsjongen mee te ge ven. Die kon dan de boeken dragen en te gelijk geld meenemen, om van een briefje van tien terug te geVen. Bovendien was het daarom wel gemakkelijk, want dan kon de jongen meteen een vulpenhouder meenemen, welke noodig gerepareerd moest worden. Beiden togen per fiets op weg, den Lange Hilleweg af en een zijstraat in. Daar hiel den zij halt. De kooper zei: geef het wissel geld maar hier, dan haal ik even het tien tje. De boeken kun je dan afgeven op no. 37. Onnoodig te zeggen, dat de jongeman met het bedrag van 4.25 niet is teruggezien. De 15-jarige winkeljongen H. T. deed van het geval namens zijn patroon aangifte op het Politiebureau Sandelingplein. Even later kwam er een telefoontje van de firma F. W. v. H. aan de Tweede Rosestraat, een papierhandel. De reiziger H. v. V., die even de zaak waarnam, had bezoek gehad van een jongeman, die voor een bedrag van 6.80 papier kocht. Ook nu zou een fietsjon gen meegaan naar een adres aan den Meien- daal, met wisselgeld van 20. Op den Groene Hilledijk hielden beiden halt op verzoek van den kooper, die een winkel binnenging en terugkwam met een paar nieuwe schaatsen. „Geef me even vijf gulden", vroeg hij den fietsjongen, „ik moet mijn schaatsen beta len". Maar deze fietsjongenliep er niet in, waarna er niets anders opzat dan de schaat sen terug te brengen. Toen gingen beiden ver der naar den Meiendaal, maar in het druk ke verkeer wist de jongeman zich uit de voeten te maken. Uit het opgegeven signalement is komen vast te staan, dat men hier met hetzelfde personage te doen had. En wat het inhield. E^zer dagen maakten wij melding van een aangifte, gedaan door een chauffeur van een besteldienst, dat hij een kostbaar pakje ver miste, wegende 50 gram, dat bestemd was geweest voor een bekende juweliersfirma in het centrum van de stad. Naaf thans is komen vast te staan was het pakje afkomstig van een juweliersfirma te Amsterdam. Het hield in drie gouden rin gen, 14 karaats, gemerkt met eikenblad en de teekens T 5 W, een der ringen met een groenen agaatsteen van 14 x 14 m.M. en een gewicht van 10% gram, de twee andere voor zien van een jaspis resp. van 14 x 14 m.M. en 14 x 11 m.M., wegende resp. 7,7 en 7 gram. De waarde van een en ander bedraagt 55. Uit een jas, hangende in de garderobe van het R. K. Vereenigingsgebouw aan het Afri- kaanderplein, is ten nadeele van J. B. V. aan de Dordtschelaan een bedrag van zeven gul den ontvreemd. Mej. T. M., wonende te Hoogvliet, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat haar in een modemagazijn in de binnnestad een por- temonnaie met een bedrag van ongeveer dertig gulden is gerold. Ten nadeele van C. v. L. uit Overschie is op de Veemarkt alhier een schaap gesto len. De leden van de Katholieke Volksum.er- siteit hebben gisterenavond in den Tivoii- Schouwburg kennis kunnen maken met de Vereenigde Amsterdamsche Cabaret- en Tooneelgroep, een ensemble, dat onder lei ding van Paul Ostra de Nederlandsche klein kunst met litterairen inslag in de traditie van een Pisuise tracht omhoog te brengen. Een taak, die wel eervol, doch niet zoo ge makkelijk is, nademaal ons volk doorgaans meer belangstelling aan den dag legt voor de kunstenaars met lenige spieren en rappe vingeren, dan voor de acrobaten en jongleurs van den geest, hetgeen goede caberettiers toch zijn. Ook gisteravond was de belang stelling aan den zeer matigen kant en heeft een vrij belangrijk contingent mannen in wapenrok in dit opzicht uitkomst gebracht. Zij, die gisteravond in den Tivoli-Schouw- burg van de partij zijn geweest, zullen in- tusschen daar geen spijt van hebben gehad. Immers het gezelschap, dat zich aanbiedt onder den naam „Menschen onder schijn werpers", weet, zonder brillante glansnum mers te brengen, toch op een plaisante en schaafde wijze te zorgen voor een afwisse lend programma van liedjes, muziek, dans, tooneel en wat er zooal bij cabaretkunst be hoort of aan toegevoegd kan worden. Een der belangrijkste mannen van het cabaret is de conferencier als de verbin dingsman tusschen de verschillende mede werkers, de man, die voor een groot gedeel te ook beslist over den stijl en het karakter van den avond. Paul Ostra weet zich van deze taak op een voortreffelijke wijze te kwijten. Zijn conferences blijven bondig en pittig en geestig en banen zijn collega's den weg naar het publiek. Overigens mag zijn aandeel in het programma zelf er óók zijn: zijn liedjes, aan den vleugel geaccompag neerd door Wouter Denijs, weet hij met veel entrain voor het voetlicht te brengen. Jopie Koopman is op dit gebied zijn partner in, eene, die het niet in het pathetische moet zoeken; het sentimentvolle en het schalk- sche ligt haar het meest. Een zeer geslaagd onderdeel van het programma was ook het spel van Han Beuker en Wouter Denijs op twee vleugels, hetgeen telkens we-r een opvallend applaus oogstte. De voortreffelijke dansnummers van Irene Getrey vonden daar tegenover niet immer de waardeering, welke zij verdienden, mogelijk omdat het publiek zich niet aanstonds daarop weet te concen- treeren. Zij zijn nochtans een aandachtige beschouwing ten volle waard. Roland Wagter en Andries Noland zorgden verder voor een onderhoudende sketch, doch de eerste van hen had toch meer succes als caricaturist en snelteekenaar. Alles bijeen een gezellige avond, welke den naam van onze Nederlandsche klein kunstenaars eer aandeed. Door het in werking treden van de Sprenkler installatie erger voorkomen. Gisteravond tegen half elf is brand uitge broken op de achtste verdieping van pand 7 aan de Brielschelaan, waarin gevestigd is de Quaker Oats Graanproducten N.V. De brand werd ontdekt door het in werking komen van de Sprenkler installatie, waarop personeel onmiddellijk een onderzoek instel de en met emmers water en minimax-appa- raten het vuur bestreed, dat woedde in een zg. wan. Deze was warm geloopen, waardoor vonken zich in een trechter verzamelden. Deze maatregelen waren wel voldoende om uitbreiding van den brand voorloopig tegen te gaan, doch niettemin was het noodig de brandweer te waarschuwen, die onmiddellijk middelalarm liet maken. Slangenwagen no. 59 was spoedig ter plaatse. Met bekwamen spoed werd een slang de trappen op naar boven geleid en zoo kon weldra het vuur in den wan bestreden wor den, hetgeen aanvankelijk met eenige moei lijkheid gepaard ging door de enorme rook ontwikkeling. Niettemin had men binnen een half uur de vlammen onder de knie. De wan werd toen geheel uit elkaar gehaald, teneinde de smeulende spanten te verwijderen. Deze wan is dan ook geheel vernield. Voor het overige is er slechts rook-, maar vooral waterschade. Het water sijpelde door vloeren en plafonds heen door het geheele hooge gebouw. Het blusschingswerk stond resp. onder leiding van brandmeester Appels en hoofd man Kruys. Mede aanwezig waren de slangenwagens 42, 51, 58 en 45. Vrijdag a.s. organiseert de ysclub „Kra lingen" op haar banen een avondfeest met kunstrijden en ijsdansen. De festiviteiten vangen te acht uur aan. DE goede gewoonte getrouw heeft de burgemeester van Rotterdam mr. P. J. Oud, alvorens de gewone agenda aan de orde te stellen, bij den aanvang van de eerste raadsvergade ring in het nieuwe jaar een terugblik geworpen op het jaar, dat achter ons ligt, om zoodoende de positie te be palen, waarin wij het nieuwe jaar Is het ook andere jaren, aldus de burge meester, een reeds eenigszins gedurfde on derneming om te trachten een homogeen beeld te ge.ven van het immers zoo rijk gevarieerde leven van onze stad met haar velerlei belangen en zorgen, ditmaal zijn de daaraan verbonden moeilijkheden grooter dan ooit, omdat het kalenderjaar 1939 zoo duidelijk in twee perioden uiteenvalt, perio den, die bijna vanzelfsprekend om een afzon derlijke behandeling vragen. Zien wij thans, ruim vier maanden na het uitbreken van den oorlog,, terug op de daar aan voorafgaande maanden van het jaar 1939, dan is de herinnering daaraan in hoofdzaak Men verzoekt ons te melden Aan het einde van haar voorstellingen van den nieuwen Schlager „Freut Euch des Lebensdie de Fritz Hirsch Operette op Vrijdag 12, Zaterdag 13 en Zondagmiddag en -avond 14 Januari a.s. in den Tivoli- schouwburg komt geven, brengt het geheele gezelschap, de dirigent incluis, het Rotter- damsche publiek zijn hartelijke wenschen voor het nieuwe jaar in toepasselijke cou pletten over. De burgemeester van Rotterdam mr. P. J. Oud. niet ongunstig. Hoewel ook toen de moeilijk heden groot waren, niet in het minst door de onzekerheid omtrent de ontwikkeling van den internationalen toestand en ofschoon wij er ons voor moeten hoeden de zaken onder den invloed van den keer, dien zy sindsdien hebben genomen, schooner voor te stellen, dan zij in werkelijkheid waren, getuigde die periode in het algemeen toch van een onder de bestaande omstandigheden zoo groot mogelijke activiteit en onderne mingszin. Het scheepvaartverkeer was van een ongekende intensiteit, zoodat reeds bin nen de eerste periode het 10.000e schip, dat als graadmeter pleegt dienst te doen, onze haven binnenviel. Als gevolg daarvan viel ook een geleidelijke, zij het misschien wat al te geleidelijke, vermindering van de werkloosheid te bespeuren. En de belang stellende bezoeker kon ook in de stad zelve op tal van plaatsen constateeren, hoe er met energie werd gewerkt om den stadsaanblik te verschoonen en groote belangrijke pro jecten ten uitvoer te brengen. De oorlog brak uit Wat lang gedreigd had, werd echter in September sombere werkelijkheid: de oorlog brak uit en het kon niet anders of de ge volgen daarvan deden zich maar al te zeer gevoelen. Met één slag veranderde het leven in al zijn aspecten; geen vorm vart activiteit, die er niet den weerslag van ondervohd. Het normale leven van de haven- en scheep vaartbedrijven in onze stad, zoo afhankelijk van buitenlandsche verhoudingen, werd lam geslagen. De mobilisatie ontwrichtte de samenleving; de oproeping onder de wape nen had vooral voor kleinere zelfstandigen vaak zeer ernstige gevolgen. Waar dat nog mogelijk was, werden de werkzaamheden op de normale wijze voort gezet en zoo kon bij de onderhanden zijnde openbare werken ernstige stagnatie worden voorkomen. Het plan, om de totstandkoming hiervan in 1941 op grootsche wijze te ge denken, moest echter worden opgegeven. De invloed van den abnormalen toestand kwam ook tot uiting in de uitbreiding van 't terrein der gemeentelijke bemoeiingen. Het raadhuis stond plotseling in het centrum der belangstelling, een belangstelling, waar over men zich helaas niet mocht verheugen, omdat de oorzaak daarvan was gelegen in de afwezigheid van den kostwinner uit vele gezinnen. Reeds spoedig ook werd een aan vang gemaakt met de voorbereidingen voor de distributie van levensmiddelen. Het stemt tot verheugenis, dat deze voorbereidingen thans zijn voltooid, zonder dat nog tot een distributie van beteekenenden omvang be hoefde te worden overgegaan. Over de maatregelen tot bescherming der bevolking tegen luchtaanvallen behoef ik thans niet te spreken; ik memoreer ze slechts om het beeld zoo volledig mogelijk weer te geven. De gespletenheid van het jaar 1939 komt vanzelfsprekend ook tot uiting in de cijfers, die van deze plaats telken jare worden mee gedeeld en waaraan derhalve dit jaar slechts betrekkelijke waarde kan worden toegekend. Bevolking. Zelfs de registers van den Burgerlijken Stand, die in het algemeen ver buiten het wereldgebeuren plegen te staan, vertoonen er de sporen van, indien wij letten op het feit, dat het aantal huwelijken, dat in 1938 5750 bedroeg, in 1939 met niet minder dan 1588 toenam. Uit het bevolkingsregister blijkt voorts, dat de bevolking, die op 1 Januari 1940 619.527 zielen telde, met 7155 personen is toegenomen. Het surplus aan geboorten bedroeg 5718 en dat van vestigin gen 1437, Bij die laatste cijfers dient echter rekening te worden gehouden met het tijde lijk verblijf van ongeveer 1400 Joodsche vluchtelingen en Chineezen, zoodat de be volkingsaanwas feitelijk geheel door het geboorteoverschot is veroorzaakt. In het algemeen kan worden aangenomen, dat de personeelsbezetting bij de verschil lende bedrijven ongeveer 15 pet. grooter was dan een jaar geleden. Hiertoe heeft, behalve een verbetering op de binnenlandsche markt, ook de vermeerderde export bijgedragen. Met betrekking tot de verhoudingen op de binnenlandsche markt, zij vermeld, dat de industrieën zeer gebaat bleven bij de sterke uitbreiding der defensie en de uit voering van belangrijke openbare werken. (Wordt vervolgd.) - O Weer voor stamppot. Voor het geheele land: Zwakke tot Z| matigen meest Oostelijke wind, hel- der tot licht bewolkt, droog weer. Des nachts strenge, overdag matige tot lichte vorst. Voor de wielrijders. VRIJDAG. g Zon op 8.07. Zon onder 16.09. Maan op 9.06. Maan onder 19.43. Wielrijders lichten op van 16.39 tot 7.36. g 12 Jan.: Tivoli-Schouwburg, Freut euch des Lebens (Fritz Hirsch-Operette), 8.15 uur (volw.) 13 J a n.: Tivoli-schouwburg, Freut euch des Lebens (Fritz Hirsch-Operette), 8.15 uur (volw.) Doelen, Philh. Orkest, 8.15 uur. 14 J a n.: Tivoli-schouwburg, Freut euch des Lebens (Fritz Hirsch-Operette), 8.15 uur (volw.) Doelen: Residentie-orkest, 2.30 uur; zangavond Erna Sack, 8.15 uur. Dagelijks: Groote Schouwburg, Jolijt (Bouwmeester-schouwspel), 2 uur, Zondag ook 2 uur (volw.) B i o s c o p en: Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 11 Januari in: Studio: Levensavond (voor volw.); Thalia: 't Zit in de lucht; Arena: Sterren gaan naar Hollywood (boven 18 jaar); Grand: Kouwe drukte; Luxor: Hoera, ik ben papa (volw.); Lumière: Alleen engelen hebben vleugels (boven 18 jaar); Olympia: mr. Moto en de schat in het Oosten en Terreur in Texas (bov. 18 jaar); Scala: Je kunt 't toch niet mee nemen; Colosseum: Marionetten en De gou den kooi (voor volw.); Prinses: Neen, mijn dochter, neen en De tuin der vreugde (volw.); Corso: Een vrouw verloor (volw.); Capitol: Broadway serenade (volw.); City: mr. Moto en de schat in het Oosten; Centraal: De flui tende pijl en Wees op uw hoede (boven 18 jaar); Victoria: Het meisje met de 7 bont mantels en Ik ben Sebastian Ott (volw.); Ooster: De hond van de Baskervilles en Een fatale nacht (volw.); Asta: IJsco-toeristen en Cassidy's wraak (boven 18 jaar); Harmonie: De zwarte extase en Koning der onderwereld (boven 18 jaar); Cineac: actualiteiten. Schiedam. Passage-theater: De gevangene van Zenda en Ik eisch gerechtigheid (volw.); Monopole: De Jantjes en De geheimen van Diamant eiland (boven 18 jaar). NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. SCHIEDAM, 11 Jan. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,401,50 (niet officieel). Aangiften van 10 Januari 1940. BEVALLEN: J. Verlee—Janzon d. M. J. S. Higler—van Eijkelenburg z. L. Tak—van der Neut z. H. A de Hek—Oranje z. W. H. GeurtzGerritsen d. P. Gijzen—de Roo"y d. E. A. Kruik—de Vries z. M. W. van der Hei denvan Weizen d. W. S. C. Peppelvan der Mark z. J. H. van der MeulenBouman z. G. Quistvan der Graaf d. G. E. Heems kerk—van den Berg z. N. W. van Kralingen. de Reuver z. F- A. van der VlistSchoon hoven z. A. C. Man in 't Veld—Voshol d. G. H. DierkseBeeking d. A. M. Hoogland Moerman z H. W. BellaarsKriesch d. A. Haasvan der Welle z. J. BogaartsPanne- koek z. H. M. Kila—Holleboom d. C. Vis sersSnoek d. C. Roodnatvan Bruggen d. G. KleijnLeins d. A. A. Olthuis—Mouris d. A. T. van den EndeKooy d. A. Rooyens— P.emeijr.sen z. G. van der WaalHoegen d. GEHUWD: J. L. HeUnemans jm. 26 j. en M. J. van der Gijp Jd. 21 j. A. Rutten Jm. 25 j. en G. van Tu(|l jd. 21 j. P- A. van der Veer jm. 35 j. en J. P. Versluis jd. 26 j. C. de Haan Jm. 25 j. en C. van Loon Sauveur jd. 22 j. H. A. J. Kolb jm. 26 J. en W. P. Mookus jd. 27 j. G. A. J. Pool Jm. 26 j. en M. 9A. van der Meis Jd. 23 j. N. Sauvlet Jm. 22 j. en J. Jansen Jd. 19 j, J. Gorter jm. 20 j. en A. M. van der Lugt jd. 17 j. P- A. de Neef wedr. 49 j. en K. M. Bouts jd. 47 j. J. C. Kleinekoort jm. 26 j. en A. M. C. Suijker jd. 27 j. A. Valk Jm. 23 j. en C, Verhoef jd. 19 J. J. D. Posthoorn jm. 40 j. en M de Jong jd. 23 j. S. H. Kets de Vrlea jm. 29 j en G. Schepers jd. 25 j. J. LuiJendijk jm. 25 j. en M. Mackenbach jd. 24 j. A. de Hooge Jm. 28 j. en A. H. P Pels jd. 27 j. H. E. Stoepman jm. 27 J. en A. de Klerk jd. 20 J. C. J. Bras wedr. 44 1. en J. Glimmerveen jd. 40 J. H. J. Bel jon Jm. 22 j. en F. M. ie Haan jd. 21 j. I. Pape Jm. 26 j. en C. de Goeij jd. 28j. K. P. Annokkee jm. 27 j. en A. W. van Gelder jd. 25 j. P. L. H. Reite Jm. 25 j. en M. C. A. Heindijk geaoh. vr. 24 J. J. C. Visser jm. 22 j. en T. van der Glossen jd. 21 j. G. van Walsem jm. 21 j. en J. G. van Driel jd. -2 j. w. Stroo gesch. m. 46 j. en C. Koks jd. 33 j. J. j. Van der Leek jm. 31 J- en A. H. A. de Boer Jd. 19 j. P. W. TUlebrandts jm. 30 j. en N. van Dijk jd. 24 j. L. H. van Hoorn jm. 27 j. en C. H. van Tiel jd. 27 J. C. Dijksman jm. 25 j. en M. Olthuis jd. 27 j. J. C. H. Stam jm. 27 j. en P. Vonk jd. 25 j. H. J. van Esdonk jm. 25 j. en P. M. Blan- kensetin jd. 23 j. A. L. Stentler jm. 24 j. en J- J. W. La Feber jd. 25 j. B. Visser jm. 24 j. en A. Geven jd. 28 j. P. Haas jm. 20 j. en C. Stok kei jd. 18 j. M. Raap jm. 34 j. en R. Mol jd. 25 j. P.. W. Jaquet jm. 24 j. en P. Maliepaard jd'. 24 j. D. van den Heuvel jm. 26 j.en M. J. Hobbel jd. 28 J. J. A. Schoen- 25 j. A. T Rotteveel jd. 20 j. en C. Schouten metjer jm 24 j. en J. W. Huysse jd. 23 j. J. E. Marchand jm. 25 J. en H. L. Monasch jd. Jd. 21 j. J. A. Pieterse ges. 23 j. en C. M. van der Nat ges. 25 j. J. B. A. Hulsenhoom jm. 25 J. en J. C. Smit Jd. 24 j. J. van Pope- ring Jm. 33 j. en A. Pauk jd. 29 j. F. B. Beu man jm. 26 J. en M. E. Mertens jd. 22 j. L. J. C. Verheeg jm. 26 j. en M. M. J. Tongerink jd. 24 J. P. F. van Bree Jm. 25 j. en P. Jans sen jd. 19 j. A. W. H. Ziekenheiner jm. 29 j. en S. J. Olsen jd. 29 j. J. Boortman jm. 23 j. en L. G. Bredius jd. 22 j. H. Daalman jm. 23 j. en J. M. van Ei)k Jd. 24 j. OVERLEDEN: H. A. Spring in 't Veld wedr. v, E. M. v. Galen 77 J. A. Naaktgeboren d. 5 m. K. Koetsveld man v. P. v. Os 50 j. T. de Pater d. 9 d. E. Kalkman vrouw v. A. Schouten 54 J. J. v. d. Berge wed. v. F. v. Boven 77 j. O. Vergeer man v. C. Trossel 70 j. A. Slingerland wedr. v. C. Tuinman 80 J. H. v. Opstal man v. L. M. v. Tiel 70 j. P. J. H. Wiers man v. T. v. d. Munnik 64 j. T. Breedveld d. 2 j. A. v. d. Meijden vrouw v. H. P. Boekeesteijn 65 j. L. H. Rochussen wed. v. F. Smit 62 j.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2