s I hOEZOriDEM H^QTUKKEM VOOR EEN GOEDE Rotterdamsche Kunstkring. STADSNIEUWS. ROTTERDAM. MAANDAG 15 JANUARI 1940 PROPAGANDA VOOR NEDERLANDSCH FABRIKAAT. IIP» SCHIETWEDSTRIJDEN VAN DE burgerwacht. ZILVEREN JUBILEUM. v. d. AREND - HOOGSTRAAT 91 DE COLLECTE VOOR DE ARMEN. f WEDSTRIJDEN OP DE IJSBAAN. hinderwet. burgerlijke stand. ROTTERDAMS BEVOLKING Nam in 1939 met ruim 7000 zielen toe. PORTEFEUILLE MET 1500 GULDEN VERDWENEN. AANRIJDING. militaire voetbalcompetitie UITGESTELD. Schilderijen van mevrouw Balbian Verster. In den kunsthandel Unger. WERKLOOZENSTEUN EN ONDER STAND. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. HET LIED IN NOORD EN ZUID. Erna Sack in de „Doelen". Werken van Wout van Heusden, C. v. Leeuwen, Adriaan van der Plas, Lode Sengers en C. Timmer. Wen schrijft ons: Sinds de vereeniging „Nederlandsch Fa brikaat" in onze stad wat meer wind in de zeilen heeft gekregen en het mogelijk bleek een afdeeling op teriehten, is er ge stadig gewerkt aan een van de voornaamste onderdeden van de taak van een afdeeling, namelijk de propaganda. Daartoe werd naar wij indertijd reeds meldden een propaganda-commissie in gesteld, welke thans in overleg met de hee- rn H. Poolman en Jrs. B. M. Sweers, van den propagandadienst der vereeniging, een schema van werkzaamheden heeft samenge steld, aan de hand van algemeene richtlij nen, zooals deze door de vereeniging aan iedere afdeeling worden voorgelegd. Deze werkzaamheden zijn van verschil lenden aard. Zij kunnen worden verdeeld in drie groepen: a. algemeene bevordering van het gebruik van producten en fabrika ten van Nederlandschen oorsprong. b. gerichte propaganda tot uitbreiding van den steun aan het streven der vereeniging; c. ledenwerving. Ee commissie stelt zich voor pogingen in het. werk te stellen het gebruik van na tionale goederen zoo ruim mogelijk te be vorderen door de aandacht van het pu bliek voortdurend op Nederlandsch fabri kaat te vestigen. Dit onderdeel van het Propagandistisch werk zal er op gericht zijn het groote publiek meer dan tot nu toe er van te overtuigen, dat het in zijn natuur lijke eigenbelang handelt, indien het een normale voorkeur verleent aan artikelen van eigen bodem. Het Schiedamsche pu bliek zal dan ook in de komende maanden steeds meer het embleem, de bekende kleu ren en de pakkende affiches van de veree niging opmerken, juist op die plaatsen waar veel menschen komen en waar veel verkeer is- r zullen uiteraard nog andere middelen e baat genomen worden zoo kunnen de leerlingen van de twee hoogste klassen van de lagere scholen opstellen maken over het onderwerp: „Waarom Nederlandsch Fabri kaat?" middelen, welke reeds in overwe ging genomen zijn en waarvoor de welwil lende medewerking van overheidslichamen en andere plaatselijke instellingen zal wor den ingeroepen. De overheid ook de gemeente Schie dam geeft het publiek in dit opzicht een leerzaam voorbeeld door bij bestellingen, doen uitvoeren van werken, enz., inderdaad aan Nederlandsch fabrikaat den voorrang te verleenen. De gerichte propaganda geschiedt in nau we samenwerking met de desbetreffende af- eeling van- de vereeniging. Zij brengt daar- DE AARDBEVINGSRAMP IN TURKIJE. Deze opname geeft een aangrijpend beeld van de ellende, waarin de bevolking van Anatolië door de aardbeving werd gestort. De ruïne in het centrum van Erzindjan, een der zwaarst geteisterde plaatsen, op den voorgrond rechts inwoners voor hun tijdelijke „woning". toe een verdeeling aan in de onderschei- den? lakken van bedrijf, zooals fabrikanten, ln diers, enz., en richt zich voorts recht- stieeks tot de huisvrouwen, voor wié in dit verband voorlichting van bijzonder belang is. ezingen zullen te dien einde worden gehou den, films zullen worden vertoond, dit alles van specialen aard, geschikt voor het publiek, dat deze bijeenkomsten zal bezoeken. Het voorloopige programma bevat o.a. een in- dustrieelen avond, een luchtvaartavond en een middenstandsavond. Het laatste onderdeel van de taak der pro- paganda-commissie, de ledenwerving, is meer speciaal van persoonlijk karakter. Deze pro paganda zal dan ook dienen te geschieden door hen, die door toetreding als lid der vereeniging de mogelijkheid van oprichting eener plaatselijke afdeeling schiepen en daar mede tevens de plicht op zich namen het c ental in onze stad door persoonlijke pro paganda uil te breiden. Reeds hebben verscheidene vereenigin- gen, instellingen en bedrijven in Schiedam A' ^erk van ..Nederlandsch Fabrikaat" 0 ewerking verleend of toegezegd. Zaterdag hebben in de Doele de jaarlyk- scne schietwedstrijden tusschen de burger- nitlt V„an Schiedam, Kethel en Overschie heden g Voor de tiende maal werd tweem A°i°r C,'° wisse'beker gestreden. Reeds bezit v.m a ebt er een was deze beker in het Schiedamsche nedarn' zoodat wanneer de werd als zij h"rRerWaCht er eigenaar van de Vijf beste deelnemLW°n' De punten van elkaar geteld. 54 Schutte^° hi0rtoe bij deel. Schiedam leverde er hierin 25 Kethel 19 en Overschie 10. De tijd waarin' d f schoten verbruikt moesten zijn was eo se conden. Voor elke seconde die meer gebruikt wordt worden twee strafpunten afgetrokken. Slechts twee schutters overtraden de vast- Schr tiid' v°or de derde maal heeft selbeker\be!.lag weten te leggen op de wis- 'rioodat die nu haar eigendom is ge- luidennalsevo!gSt:agen V3n den korpswedstrijd 1 Schiedam met L. Chodzynski 9 p. 47 S.; P 50 s r rTiT 49 P' 50 s': N- Selier 48 P-' 243 sec. gn°n 48 p' 51 S-1 Totaal 242 se?'- nV6pChie met: A' Lansbergen 48 p. 58 60 se?-' Matr,S 47 p" 42 sec-i W. Post 47 p. sec-, M. Sluiters 47 p. 50 sec.; A. Sluiters sec.; F*?10! C' G- v- d- Drift 48 p. 42 47 p. 43 8oc Tdt 48 P' 55 sec": van Lindt Peters 46 p '4„ verspeek 46 p. 42 sec.; W. 4G sec- Totaal 235 p. Verder waren er verdienen. Hiervan infLper®°neele prijzen te den de uitslagen: 1. L. Chodzynski 49p 47 Ag teren 49 p. 50 s.; 3 C. q. v 2 p- Jan 42 sec.; 4 N. Selier 48 p. 45 sec.- Soelen 48 p. 50 sec.; 6 J. Coliignon sec-i 7 D. Krook 48 p. 52 s.; 8 F. v. P' ^6 p. 55 sec.; 9 A. Lansbergen 48 p. 58 sec 10. D. Baars 47 p. 42 sec.; 11 Q- van Lindt 47 p. 43 sec.; 12 J. van Pinxteren 47 p. 43 s I3 W. S. de Gooyer 47 p. 47 s.; 14 W. Post 47 p. 50 sec.; 15 H. van Wynen 47 p. 50 sec.; 16 M. Sluiters 47 p. 50 sec.; 17 L. N. van Ry 47 p. 54 sec. deDQ°wden heer L- Kamp, bestuurslid van pr-. hiedamsche burgerwacht, werden de zenZ.0n uitgereikt. Spr. zeide gaarne de prij- de bekW en uitreiken, vooral daar Schiedam teerde h eigendom krijgt. Spr. felici- dankte s Corps met dezen uitslag. Tot slot nisatie hP5' de commissie die voor de orga- Als gezorgd, spel, waarvJ Was er nog een z g- vogelprik- 1 A. vano de uitslae als volgt is: p.- 3 j. ColiiiKooy 94p 2 p- Bosman 86 83 n 5 t xrnon p.; 4 G. Klein Hesselink J- Poot 81 p?08rDel 82 W. Post 82 p.; 7 77 p 10 4 r r»; Baars 78 P-i 9 A- de Lange w. de Bruyn 76 r. Zaterdag herdacht de heer J. Dehenain, chef der magazijnen en expeditie van de N.V. Ned. Kantoorboekenfabriek van 't Hoff en Jongepier alhier, het feit, dat hij 25 jaar geleden in dienst der N.V. was getreden. Om 1 uur werd de jubilaris met zijn vrouw per auto van huis gehaald en in de cantine van de fabriek door de directie en personeel gehuldigd. Bij aankomst werd mevr. Dehenain bloe men aangeboden. De directeur de heer J. J. van 't Hoff sprak den jubilaris toe en gaf een overzicht over de afgeloopen 25 jaar. De heer Dehe nain, die de groei der firma geheel meege maakt heeft, zag zijn magazijnen steeds uit- «nb NAAR EEN GOEDE OPTICIEN, DUS BRILLEN VOOR ZIEKENFONDSLEDEN. Reel. 996S 10 breiden; spreker prees hem om zijn mede werking en wees er op, dat ook in tijden van drukte de jubilaris zich goed van zijn functie als magazijn-chef kweet. Hem werd namens de directie een geschenk onder cou vert aangeboden. De heer C. van Oosten voerde het woord namens het magazijn- en expeditie-perso neel en sprak eveneens waardeerende woor den over den jubilaris als persoon in den omgang en wenschte hem in het belang van de zaak en zijn gezin nog vele jaren de ndo- dige kracht toe zijn werk voort te zetten. Spr. overhandigde namens het geheele fa- briekspersoneel een klok en rookstandaard Vervolgens vertolkte de heer C. S. de Bruyne de gevoelens van de chefs, verte genwoordigers en het kantoorpersoneel. Na op de geweldige uitbreiding der N.V. gewe zen te hebben vestigde hij de aandacht op de kwaliteiten van den jubilaris in zijn functie als magazijnmeester in het correct uitvoeren der verkooporders, wat voor een zaak van zeer groot belang is. Spreker bood hem* een kapstok met kleed aan. Door mej. J. B. Kamp werd met hartelij ke gelukwenschen een groote bloemenmand aangeboden. Nadat eenige ververschingen waren rond gediend, nam de directeur, J. F. G. Jonge pier het woord1 en liet eveneens de 25 jaren de revue passeeren. Hij toonde aan dat de heer Dehenain als zetter gekomen, spoedig door energie en doorzetten zich tot deze po sitie heeft weten op te werken. Eveneens richtte spreker waardeerende woorden tot mevr. Dehenain en bood haar een passend geschenk aan. De jubilaris dankte in enkele woorden allen, die deze dagen voor hem tot een onverge- telyken hebben gemaakt en. sprak de hoop uit nog vele jaren tot bloei van N. K. zijn krachten te mogen geven. De gisteren in de kerken gehouden col lecten vom ie R. k. Parochiaal Armbestuur hebben het volgende opgebracht: Heden 22 Jan. 1939 Frankenland 647.50 f 753 Singel 450.70 f 401 Haven 390.06 f 39?, Aleidastraat 213.10 f 228 Kapel Huize St. Liduina f 46.75 f 53 Gorzen 320,21 f 344 Nagekomen 29 2.268.32 2.200 Het zag er naar uit dat het eindelijk eens een weekeind zou worden vol ijsvreugde. Slechts ten deele is dat uitgekomen. Zater dag was het prachtig ijsweer maar Zondag viel er een misserig regentje, wat later op den dag overging tot een zware mist. Er is gisteren nog wel veel gereden maar de echte ware ijsvreugde was het niet. Op de ijsbaan was het Zaterdagmiddag en -avond gewel dig druk en gezellig. Zondagmiddag was de drukte op de baan ook groot, maar door het weer had het ijs veel te lijden. De bo venlaag was boterzacht, 's Middags om 5 uur is de baan gesloten en gisteravond is zij niet meer geopend. Zaterdagmiddag hebben op de ijsbaan aan de Spieringhoek behendigheids wedstrij den plaats gehad voor jongens en meisjes tot den leeftijd van 16 jaar. Het mooie weer en de gezellige drukte hebben prachtig meege werkt aan het doen slagen van de wedstrij den. De wedstrijd bestond uit 2 maal 50 me ter hardrijden en Verder moesten enkele obstakels overwonnen worden. Vooral dit laatste verwekte vaak veel vroolijkheid. De uitslag bij de meisjes luidde: 1. A. Jon ker Roelants, 2. J. Vervoort, 3. S. Eygen- raam, 4. troostprijs A. Bodde Scheffers. Het aantal deelnemers was tien. De wedstrijd voor de jongens telde 22 deelnemers. De spanning was hier grooter. Hier werd de uitslag: 1. J. Witkampf; 2. W. Dekker; 3. R. Bos; 4. F. v. d. Tempel; 5. troostprijs J. v. d. Tempel. Hierna waren wedstrijden in schoönrij- den voor paren. De baan was spiegelglad en keihard waardoor zij uitstekend geschikt was voor deze wedstrijd. Negen paren toon den voor het critische oóg van de jury hun kunnen. Er werd goed gereden en de paren waren goed aan elkaar gewaagd. De uitslag was als volgt: 1ste prijs de heer J. Gerards en Mevr. H. Hodes 30% pt.; 2e pr. de heer W. v. d. Schouw en mej. N. Baars 28 pt. en de 3e prijs viel ten deel aan den heer B. van Diest en Mevr. M. Wes- sel met 2714 pt. Alles bij elkaar zijn de wed strijden goed geslaagd en is er op prettige en faire manier strijd geleverd. De voor gis teren aangekondigde demonstratie schoon- rijden van mej. Leny Keulman is niet door gegaan. liek. Het verheugt ons daarom, dat door een Katholiek deze zaak tot de juiste propor ties is teruggebracht. Jammer is het, dat in de toekomst samenwerking met de protestan ten haast onmogelijk is geworden, gezien de houding die blijkbaar door een kleine anti katholiek gezinde groep wordt aangenomen. of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 11 Januari 1940 de beslissing op het verzoek van J. Mak en W. van Riel om vergunning tot oprichting van een inrichting voor het opslaan en bran den van grondnoten, koffieboonen en cacao- boonen In het pand Westerkade 14, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam. 15 Januari 1940. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie. Het is m.i. verkeerd in deze tijden be staande tegenstellingen fel te belichten, maar het is bijna misdadig deze tegenstellingen te verzinnen en ze aan de pers toe te vertrou wen. E11 dit is helaas gebeurd in uw blad van Vrijdag j.l. Ik weet niet wie de bron is geweest, ik heb slechts een aan zekerheid grenzend vermoeden omdat ik, gezien de doorgaans strikte objectiviteit van uw blad, met re den twijfel aan de mogelijkheid, dat de schuld bij u gezocht zou mogen worden. Het betreft de actie tot het vervaardigen van bivakmutsen voor militairen waarin Mevr. v. d. Schalk een werkzaam aandeel had daartoe (volgens het artikel) in staat gesteld door giften van uitsluitend pro testanten. Helaas wordt de eensgezinde samenwer king, waardoor deze bij uitstek nationale actie zich heeft gekenmerkt tijdens de voorbereiding en de ten uitvoebrenging, een actie waarbij de katholieken voor de zoo- veelste maal toonden met de protestanten te willen samengaan, door dit kleine stukje voor de toekomst weer moeilijker gemaakt. Het is niet de eerste maal, dat wij katho lieken na volbrachten arbeid rustig in den hoek worden gezet. De talrijke katholieke ochiedamsche dames die zich daadwerke lijk vei dienstelijk hebben gemaakt om ge- heel in het plan van Mevr. v. d. Schalk tal rijke bivakmutsen te breien zullen zich niet zoozeer ergeren aan het feit, dat anderen in het oog der wereld om hun goed werk wor den geëerd, maar wel dat die nuttelooze en zinlooze anti-katholieke mentaliteit deze sa menwerking in de toekomst steeds moeilij ker maakt. Het is jammer, want op deze manier sluit het kleine anti-katholieke Schiedamsche clubje zich op den duur van zelf buiten de gemeenschap die in deze tij den meer nationaal wenscht te voelen. M. Geachte Redactie dank ik vriendelijk voor de plaatsruimte. Hoogachtend, Een Katholiek. Noot der redactie. Wij danken den geachten inzender zeer voor het licht, dat hierdoor op deze zaak is gevallen. Het bericht dat in ons blad van Vrijdag werd afgedrukt werd ons weliswaar niet van Ka tholieke zijde toe gestuurd, maar wij achten die bron eerlijk en zeker niet ami-Katho- GEBOREN: Geertruida M., dochter van J. A. Rensman en J. M. van der Tuyn, Brug manstraat 27 Dirk H., zoon van H. van Leeuwen en A. Lancee, N. Beetsstraat 54 Jan, zoon van Th. L. Stieber en M. J. Schenk, Parallelweg 112 Alida W., dochter van P. H. Zaal en M. van Brakel, Boerhavelaan 1 Een als levenloos aangegeven kind van Th. J. Kemper en J. van Walsum, Edisonstr. 58b. OVERLEDEN: A. J. Beukers,. 63 jaar, echtg. van B. K. A. Kappelhof, Stadhouders laan 107. Rotterdam heeft het jaar 1939 afgesloten met een bevolking van 619.527 zielen. Op 1 Januari 1939 waren er 612.372, zoodat het afgeloopen jaar een bevolkingsaanwas van 7155 inwoners heeft vertoond. Geboren werden er 10.432, terwijl er 4714 stierven. Er vestigden zich 24.631 personen, terwijl er 23.194 vertrokken. Van de 619.527 inwoners zijn er 308.875 mannen en 310 652 vrouwen Zaterdag j.l. werd de 18-jarige C. v. S., bediende bij een brandstoffenhandel aan den Oostzeedijk, uitgestuurd met een bedrag van 1500 naar de fa. R. Mees Zoonen, aan het Beursplein. Bij aankomst aldaar bleek de portefeuille met het geld te zijn verdwe nen. De politie heeft de zaak in onderzoek. Gistermiddag is de 27-jarige C. J. Kruif, wonende op den Boezemsingel op den Oude- dijk door een auto aangereden. Bij zijn val liep hij een hersenschudding op, alsmede een hoofdwonde en een bloedende wonde boven den neus. Een auto van den Geneeskundigen Dienst heeft hem naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en daar werd hij ter verpleging opgenomen. Het programma van de militaire compe titie, vastgesteld voor de week van 1520 Januari, is afgelast in verband met de ge steldheid der terreinen, en verschoven naar de week van 29 Januari3 .Februari. Mevrouw R. de Balbian Verster—Bolder- heij legt zich toe op portretschilderen en op bloemen. In den kunsthandel Unger te Rot terdam is gelegenheid, zich een overzicht te vormen van haar kunnen op het gebied van de zoo moeilijke kunst van het uitbeelden des menschen. Ze gaat uit van een rustige vormbeheersching en kiest haar kleuren met overleg. Wat de laatste betreft, helt ze af en toe gemakkelijker naar het eenigszins zoete lijke over. Wanneer dit dan gepaard gaat met een al te vlot componeeren, wordt het resultaat wel eens oppervlakkig en is haar werk eerder illustratief. Er zijn evenwel verschillende portretten, die getuigen van een sterk persoonlijken vat op het sujet en een vermogen, daarvan ver schillende aspecten te observeeren en uit te beelden. Is haar dit gelukt, dan staren de geportretteerden den toeschonwer aan als menschen, waarvan men zeker weet, dat men er in het dagelijksche leven rekening mee zou moeten houden. Mevrouw de Balbian Verster treft ongetwijfeld een goede gelij kenis, hetgeen toch wel een voornaam doel wit voor dergelijke opdrachten is. Ander zijds geeft ze soms een visie weer, waarover de geportretteerden zich wellicht zullen ver wonderen. Het is allemaal werk van een uitstekend gehalte, schilderkunstig tot in de puntjes verantwoord en met een groote liefde voor het detail, dat inmiddels nergens te veel aandacht opvraagt. In haar stillevens van bloemen is de schil deres lang niet zoo sterk. Veel er van lijkt opgelegd en te oppervlakkig geobserveerd. Er zit iets in van een „nu ja, het moet maar", dat allesbehalve bevorderlijk is voor een goede concentratie. In tal van deze stillevens zit geen leven en de stilte is er een beetje rommelig in. Ook de kleur bevredigt zelden. Neen, dan hebben we de portretten met heel wat meer voldoening bekeken. Met haar kinderportretten is de schilderes wel het ge lukkigst, ofschoon er enkele groote portret ten zijn, die getuigen van een glansrijk wor stelen om de overwinning. In de periode van 1 Januari2 Dec. 1939 is door Maatschappelijk Hulpbetoon uitge keerd aan werkloozensteun en onderstand een bedrag van 20.319.500.40 tegen 21.642.815.39 in dezelfde periode van 1938. 16 J a n.: Nut, Kamermuziek Vereen., 8 uur. 19 J a n.: Doelen, Philharm. Orkest, 8,15 uur. 21 J a n.: Doelen, R. K. Gemengd Koor 2,30 uur. Dagelijks: Groote Schouwburg, Jolijt (Bouwmeester-schouwspel), 2 uur, Zondag ook 2 uur (volw.) Bioscopen: Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 18 Januari in: Grand: Pip met vacantie; Luxor: Hoera, ik ben papa (volw.); Lumière: De wereld heeft (volw.); Studio: Juarez; Thalia: De twee straatjongens van Parijs (boven 18 jaar); Scala: Katja (volw.); Arena: De duiten van papa (volw.); Centraal: Gibraltar (volw.); Victoria: De kleine prinses en 'n Millionair in lompen; Harmonie: Levensdans en Drie man in de sneeuw en De spookpatrouille (boven 18 jaar'; Capitol en City: Heerschers der zee (boven 18 jaar); Olympia: Red Bar ry (boven 18 jaar); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia" (Schiedam sche Singel 55), dagelijks 10—17 en 19—22 uur, Zondags van 12—17 uur (tot 15 Maart). Kunsthandel Gebr. Koch, Noordblaak 21-23, werken Japanschen meester Tsuguharu Fo- juita (tot 31 Jan.). Kunsthandel v. Zanten schilderijen van M. B. J. Jungmann (tot 15 Jan.) Impuls (W. de W.str. 55) werken Rotterdamschen kunstschilder D. Maandag (tot 1 Febr.) Rotterd. Kunstkring, wer ken van Wout van Heusden, Com. van Leeu wen, Adriaan v. d. Plas, Lode Sengers en C. Timmer (tot 28 Jan.) Kunsthandel Unger (Eendrachtsweg 27), portretten en stillevens van mevr. R. de Balbian-Verster- Bolderhey (tot 14 Febr.) Schiedam. Passage-theater: Het lied van de vrijheid en M. Moto en De schat in het Oosten (boven 18 jaar); Monopole: Het meisje uit het verre Westen en Avonturiers der lucht (volw.) SCHIEDAM, 15 Jan. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. ƒ17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,40—1,50 (niet officieel). De afdeeling Rotterdam van de stichting „Noord-Nederland-Vlaanderen" geeft a.s. Woensdag, te half negen, in de Tivoli-boven- zaal een interessanten muziekavond, gewijd aan het lied in Noord en Zuid. Het bekende Haagsche Matrozenkoor, on der leiding van Theo van Elferen, zal een keur van Vlaamsche en Noord-Nederland- sche liederen ten gehoore brengen. Voor verdere bijzonderheden zij verwezen naar een in dit nummer voorkomende ad vertentie. De gisteren in de kerk van de H. Familie door Pater F. Tesser, Montfortaan, gehouden liefdadigheidspredikaties, ten bate van de armen, hebben opgebracht 515,58. Of het mistige dooiweer er schuld aan was of iets anders, feit was het dat de gerenom meerde filmster en goede bekende van de gramofoonplaat, Erna Sack, slechts een half gevulde zaal vond toen zy gisteravond, met een klaterend applaus begroet, op het groote Doelen-podium verscheen. En daarna begon ze met de afwerking van een program, gaande van Italiaansch, Duitsch en Zweedsch naar het Nederlandsch. Emiel Hullebroeck's Kantkussenliedje kreeg een zeer aardige vertolking en het publiek dankte dan ook nadrukkelijk. Na hetgeen onze Amsterdamsche muziek- referent over Erna Sack's optreden in de hoofdstad schreef, kunnen we thans kort zijn. Het was voor de liefhebbers van het aller hoogste register een feest en het is dan ook verbluffend met welk een gemak zy tot bijna duizelingwekkende hoogte reikt. De fluitist Joh. Feitkamp begeleidde de soliste bij de bekende variaties van Adam op het thema van Mozart „A, que dirais-je, maman" hierin was Erna Sack wel zeer in haar element en ook op dreef. Charles Cemé begeleidde haar aan den vleugel en kweet zich naar behooren van zijn taak. Reeds vóór tien uur was het officieele program ten einde, doch de met veel applaus afgedwongen toegiftjes knoopten er nog een kwartiertje aan vast, zoodat de Erna Sack- vereerders voldaan door den dikken mist hun weg naar huis trachtten te vinden. Er werden ditmaal binnen de muren van den Rotterdamschen Kunstkring vijf schil ders met heel uiteenloopend werk samenge bracht. Het zijn Wout van Heusden, Corne l's van Leeuwen, Adriaan van der Plas, Lode Sengers en C. Timmer. Zoo er eenige verwantschap moet worden aangewezen, dan valt die uitsluitend te con- stateeren in wat Adriaan van der Plas en Lode Sengers exposeeren. Beiden zijn ze met 'eligieuse voorstellingen vertegenwoordigd. Toch valt bij alle twee direct een eigen en zeer persoonlijke visie op, terwijl ook hun manier van werken heel verschillend blijkt. Adriaan van der Plas zoekt aansluiting met de groote, onvergankelijke kunst der Vlaamsche en Italiaansche meesters der zes tiende eeuw. Een „Stella Maris" en een nSint Christoffel" bezitten de oneindige tee- derheid en aandacht, welke de primitieven in hun scheppingen wisten te leggen. Zijn Portretten zijn vervuld van een voornaam heid en een rustige zekerheid, zooals men slechts zelden op tentoonstellingen en meer in musea tegenkomt. Dit geldt speciaal voor enkele kinderpor tretten en het portret van een meisje, waar van de kleuren van een ongemeene bekoring zijn. Vooral het laatste is een wonder van harmonische compositie en kleurbeheersching. Een diep, vol zwart contrasteert met het fel rood van een halsketting. En zuiver is de teint van het expressieve meisjesgelaat, dat droomend in 'een verte staart. De achter grond, een landschap, versterkt den beschou wer in zijn zwerftocht der gedachten naar de volmaakte portretten van een Leonardo da Vinei, een Holbein, een Jan van Scorel. De kinderportretten, die in den Rotter damschen Kunstkring hangen, verraden een buitengewone techniek en een groote liefde voor het detail. We achten het portretje van Coenradus Kleipool een juweeltje. Minder precieus, maar daardoor wellicht sprekender, zijn de portretten van Stans en Charlotte Meisjesportret door Adriaan v. d. Plas. Baars. Ze toonen meer nog dan de andere, hoezeer van der Plas de psyche van zyn ook nóg zoo kleine persoonlijkheden aanvoelt en op indringende wijze weergeeft. Er hangen verder het ontroerende, by na mystieke portret van pater Bloetjes en de magistrale beeltenis van deken van Hees- wijk. En verder is er een bijzonder goede Madonna, die weer een heel anderen kant van dezen schilder zien laat. Hoe prachtig is hier het blauw van den mantel. Lode Sengers is nog steeds een zoeker. Er werd heel verschillend soort werk van hem bijeengebracht. Wat ons het eerst opviel was een klein stuk, „De zwervers". Daarin zit een dynamiek en een franke en vrije romantiek, die bijna uitdagend aandoen naast de ver stilde, strakke en soms al te strakke heiligen- en engelenfiguren, wier opzet soms even aan een manier doet denken, waarvan de verantwoording in een vroegere periode werd gegeven, maar die den schilder thans niet meer met volledige overtuiging toepast. Een zelfden indruk van een losraken uit een verstarring maakt zijn boeiende „Duinland schap". En wat tevens opvalt is de groote expres siviteit van enkele koppen, zooals die van St. Willibrord. Overigens toont Lode Sengers aan, naar een gevarieerd vakmanschap te streven. En enkele voorbeelden van zijn kun- I nen verdienen ongetwijfeld een extra ver melding, zooals de Madonna op goudleer en de triptiek. Het mozaiek van Sint Johannes mist ons te zeer de uitstraling van een in- nerlijken gloed. Daartegenover is het vrou wenportret uitstekend gedaan. Evenals van der Plas streeft Sengers naar een harmonische compositie en onderscheidt zijn werk zich aldus door de verheven rust, die er van uit gaat, een eerste voorwaarde, vooral indien het om religieuse kunst gaat. Wanneer men zich in het werk van deze twee schilders heeft verdiept, doet dat van Comelis van Leeuwen eenigszins aan als een donderslag bij helderen hemel. Zyn 'composities zijn druk, zijn kleuren grillig en liefst elkander belagend. Het gaat hier voornamelijk om landschappen, waarvan sommige wel iets hebben van de rust der landelijkheid. Maar over het algemeen is alles vol bewogenheid, die lang niet altyd beheerscht werd. De invloed van de moder ne kuiost van Zuid Nederland lijkt verder op Cornelis van Leeuwen flink vat te hebben gehad. Wout van Heusden is de minutieuze schil der van een voor hem in chaos verkeerende natuur. Hij heeft een voorliefde voor hard groen, het typisch Hollandsche groen, dat een Willem Schumacher eens naar het zon nige Zuiden deed vluchten. Wout van Heus den is er op uit, ons voor problemen te stel len. Nu eens legt hij dit rechtuit aan ons voor, zooals met „Het Carnaval ligt aan den wortel", dan weer doet hij een beroep op onze intelligentie, in casu met een bijna sur realistische voorstelling, eveneens op het carnaval betrekking hebbend. Zijn werk staat technisch op hoog peil, doet echter te experimenteel aan. Van C. Timmer hangen er litho's, op li thografisch zink geteekend. Als een pogen tot toetsen van eigen kracht aan een nieuwe materie lijken ze ons geslaagd, al blijft de voldoening dan voornamelijk aan den kant van den experimenteerenden kunstenaar. Met heel wat meer belangstelling hebben we een serie dierenteekeningen bekeken. Timmer is een bijzonder consciëntieus werker en hier aan offert hij menigmaal een vlotte vorm geving op. De teekeningetjes van chimpan- see's etc. verraden echter, hoe vlot. raak en treffend hy het kan, wanneer hij het niet in een buitenissig materiaal zoqkt. In vergelijking met de veelheid der drie voornaamste ex-voseerenden is hij wat zwak vertegenwoordigd. En dat is eigenlijk jam mer. Hij komt er onwillekeurig door in de verdrukkine.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1