f^ÓTUKKÈn ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. IJSSELMONDE. MMNDAG 15 JANUARI 1940 ZILVEREN KLOOSTERJUBILEUM. SPAARBANK TE ROTTERDAM. DRESSUURPROEF IN DE ROTTERDAMSCHE MANEGE. Om den „Le Heux"-wisselbeker. SCHAATSWEDSTRIJDEN MILITAIREN. VOOR R. K. REUNISTENBOND. KOLENDAMPVERGIFTIGING. RESIDENTIEORKEST TE ROTTERDAM. Een uitvoering van hooge muzikale waarde. PHILHARMONISCH ORKEST. HET PROGRAMMA VAN DE CINEAC. Lelia Gousseau speelt piano-concerten van Ireland en Saint-Saëns. GECOSTUMEERD 1JSFEEST OP LOMMERRIJK. ZILVEREN PROFESSIEFEEST. R.K. TOONEELGROEP „MAGNA PETE". MUSEUM BOYMANS. GEMEENTE-BIBLIOTHEEK. DE CULTUREELE BETEEKENIS VAN DEN MIDDENSTAND. DE ROTTERDAMSCHE BEURSBOUW. ZOLDERBRANDJE. DIEFSTALLEN. VOLKENKUNDIG EN MARITIEM MUSEUM. KOSTELOOS INENTEN TEGEN DE POKKEN. BURGERLIJKE STAND. SCHEEPVAARTVERKEER OP DEN NIEUWEN WATERWEG. - HILLEGERSBERG. VREUGDE EN LEED OP HET IJS. LIEFDADIGHEIDSPREDIKATIES. IJSONGEVALLEN. SCHIEBROEK. WAARSCHUWING. BLEISWIJK. Een nachtcafé. Reeds eenigen tijd had de politie verden king tegen de 41-jarige pensionhoudster Maaike D., dat zij er in haar woning aan de Schiekade een nachtkroeg op nahield. Die verdenking had den goeden ondergrond, dat zij op een dergelijke overtreding van de Drankwet al meer was betrapt, toen zij nog op den Coolsingel woonde. Gedurende ver scheidene nachten in Maart en April had de politie, die zich verdekt opgesteld had in het brugwachtershuisje van de Teylinger- brug, het pand in het oog gehouden en her haaldelijk was geconstateerd, dat er des nachts na sluitingstijd van de cafe's bezoekers per taxi aankwamen. .Vier malen heeft de politie er een inval gedaan en alle keeren had zij er bezoekers aangetroffen, die er ver toefden onder het genot van een glaasje bier of sterken drank. Telkens was er ook een tamelijk belangrijke hoeveelheid dranken in beslag genomen. Door den kantonrechter was Maaike D. we gens onderscheidene overtredingen van de Drankwet veroordeeld tot zes maal veertien dagen hechtenis. Zij was van dit vonnis in appèl gekomen en thans diende de zaak in hooger beroep voor de rechtbank. Verdachte ontkende niet dat zij in de verschillende nachen in de dagvaarding genoemd personen in haar woning had ontvangen, doch zij be weerde, dat dit kennissen waren, al kap het geweest zijn, dat door kennissen weieens iemand meegebracht werd, dien verdachte te voren niet kende. In geen der gevallen is er iets voor den drank, die er geschonken werd betaald, uitgezonderd in den nacht van 24 op 25 Maart, toen aan het dienstmeisje, dat ge serveerd had 1.50 is gegeven. De rechtbank hoorde een groot aantal ge tuigen, onder wie een paar der bezoekers, die verklaarden dat er inderdaad niet betaald was, doch dat zij wel de bedoeling hadden gehad te betalen. Die verklaringen werden door politieagenten, tegenover wie ze waren afgelegd, toen zij na de onderscheidene in vallen werden aangehouden, bevestigd. Het O. M., waargenomen door mr. J. C. V. Meischke was van oordeel, dat ook thans het bewijs geleverd is en spr. eischte beves tiging van het vonnis van den kantonrechter. De verdediger, mr. J. R. Penterman heeft in een uitvoerig pleidooi tot vrijspraak gecon cludeerd, subsidiair vroeg pleiter oplegging van een geldboete. Diefstal van zuurstofbranders en metalen. De 52-jarige metaalbewerker G. E. en de 42-jarige los-werkman C. J. de V., recidivist, beiden gedetineerd, hebben terechtgestaan wegens diefstal. E. zou van de scheepswerf H. de Hoog, waar hij werkzaam was geweest een zuurstofmeter en een gasmeter hebben weggenomen, benevens enkele stukken staaf- ijzer. De V. die van een kennis van E. een sleutel had gekregen van het pakhuis van de scheepswerf De Hoog had er eenige Stuk ken staafkoper weggenomen en van het ter rein van de scheepsreparatieinrichting Delfs- haven een snijbrander en een paar slangen. Behalve het staafkoper was het gestolene te rechtgekomen bij den ex-kastelein P. S., die wegens heling terecht stond evenals de op- kooper L. S., 35 jaar, die het staafkoper had gekocht. In verband met ingekomen reclasseerings- rapporten heeft het O. M. geëischt tegen E. 8 maanden en tegen de V. 9 maanden, voor beiden met aftrek van het voorarrest; tegen S. 6 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en tegen L. S. 6 maanden gevangenisstraf. Uitspraken 26 Januari. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: J. J. Z., 47 jaar, zeeman, recidivist en ge detineerd, wegens diefstal verdachte had uit twee woningen aan de Mathenesserstraat, waarvan de bewoners afwezig waren eenig geld en enkele gouden sieraden weggeno men. tot 1 jaar gevangenisstraf. J. van K., 54 jaar, koopman, gedetineerd wegens heling verdachte had de gouden sieraden, die door den vorige verdachte wa ren weggenomen, gekocht tot 6 maanden gevangenisstraf. T. B. de V., 32 jaar, werkster te Ridder kerk, gedetineerd, wegens kinderdoodslag in Maart 1935 en in December 1938 had de verdachte, uit vrees voor de ontdekking ha- rer bevalling, een uit haar geboren kind bij of kort na de geboorte opzettelijk door ver stikking van het leven beroofd tot 1 jaar en 4 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De eisch van het O. M. was geweest vier jaren gevangenisstraf. A. B., 34 jaar, boerenknecht te Ridderkerk, gedetineerd, die in December 1938 het lijkje van het kind, waarvan de vorige verdachte bevallen was, heimelijk op het land had begraven, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. E. B., 29 jaar, mandenmaker, die terecht gestaan had, wegens openbare schennis der eerbaarheid werd ontslagen van rechtsver volging en ter beschikking van de regeering gesteld. J. H., 36 jaar opkooper, gedetineerd, we gens heling van een belangrijke hoeveelheid aluminium, welke afkomstig was van dief stal uit de fabriek Alinda, tot 6 maanden ge vangenisstraf. W. G. 38 jaar, scheepsklinker, recidivist en gedetineerd, wegens diefstal van egn fiets, tot 8 maanden gevangenisstraf. J. G. W., 40 jaar, drogist te Schiedam, wegens valschheid in geschrifte verdach te had het formulier voor een verandering in de apgave voor het Handelsregister val- schelijk met den naam van zijn vrouw, op wier naam de zaak stond ingeschreven, onderteekend tot 150 boete subs. 50 dagen hechtenis. Op Dinsdag 16 Januari a.s., hoopt de eer waarde Zuster M. Odulpha in het Sint Fran- ciscus Gasthuis den dag te herdenken, waar op zij 25 jaar geleden geprofest werd in de Congregatie der Eerw. Zusters Augustinessen te Delft. Op den feestdag is er gelegenheid tot felicitatie des middags van 3 tot 4 uur. Inlagen in December 1939 1.012.368, 1938 1.606.023, Minder 593.654. Sedert 1 Ja nuari 1939 17.474.117, 1938 26.960.701, Minder 9.486.583. Terugbetaling in Decem ber 1939 1.656.917, 1938 1.903.799, Minder 246.881. Sedert 1 Januari 1939 26.281.872, 1938 27.860.090. Minder 1.578.217. Sal do aan de Inleggers verschuldigd 1939 44.343.602, 1938 51.899.104, Minder 7.555.501. Tengevolge van de paardenvordering bij het begin van de mobilisatie is in manége- bedrijven in den eersten tijd een stagnatie ontstaan. De directeur van de Rotterdamsche Manége, de heer Ad. Klebe, heeft dit be zwaar spoedig weten op te lossen door nieuwe paarden aan te koopen en deze in korten tijd de noodige dressuur te geven om ze hierdoor geschikt te maken voor rijpaar den. Dit is Zaterdag dan ook duidelijk geble ken bij de dressuurproef, die in de Rotter damsche Manége werd gehouden door de Sociëteit gevestigd in de Rotterdamsche Ma nége. Vijftien dames en heeren dus een even groot aantal als verleden jaar heb ben aan deze dressuurproef deelgenomen. Het programma was zeer listig in elkaar ge zet, zoodat de jury in korten tijd alles te zien kreeg wat voor een dergelijke dressuur proef noodig is en hierdoor spoedig den graad van de dressuur kon beoordeelen. Door de kort op elkaar volgende wendingen en overgangen was het voor de toeschou wers daarom geen oogenblik vervelend om de verschillende verrichtingen te volgen. In het algemeen hebben wij den indruk gekre gen, dat de getoonde verrichtingen dit'* jaar beter waren dan verleden jaar. Het viel ons op, dat allen keurig zaten en hierdoor een veel betere inwerking op het paard hadden. Als jury fungeerde de res.-kapitein J. R. Diemont uit Laren, een in hippische kringen zeer bekend dressuur-ruiter. Voor de jury was het niet gemakkelijk de volgorde te be palen, daar bij de prijsuitdeeling bleek, dat het aantal punten van de verschillende deel nemers niet veel uiteen liep. Voor deze dres suurproef moet wel zeer hard gewerkt zijn om een dergelijk resultaat te bereiken. Ook viel het ons op, dat het paardenmateriaal zeer goed er uitzag en alles goed verzorgd was. Na afloop van de dressuurproef werden in de Jockey-club de prijzen uitgereikt. De voorzitter, de heer W. C. Bolle, heeft dit onder toepasselijke woorden gedaan. In de allereerste plaats heeft hij den heer Diemont dank gezegd voor de moeite, die hij heeft gedaan om zijn moeilijke taak te verrichten. Ook bedankte de heer Bolle den heer Klebe met zijn staf voor al het werk, dat men voor deze dressuurproef heeft verricht. De heer Oostra, die verleden jaar met Duinroos den wisselbeker won, heeft dit jaar wederom met hetzelfde paard op den eersten prijs beslag weten te leggen en is daardoor de definitieve eigenaar van den wisselbeker geworden. Verder was een extra-prijs uitge loofd voor dengene, die den besten zit en hierdoor de beste inwerking op het paard vertoonde. Dit is gebleken te zijn mevrouw Van Baggum op het paard Hortense. De uitslag van de dressuurproef is als volgt: Voor eigen- en maandpaarden: le prijs H. Oostra met Duinroos, 2e prijs W. C. Bolle met Monaster; eervolle vermelding mej. Hauchmann mot Snowball. Voor manégepaarden: le prijs mevrouw Brands, 2e prijs mej. R. Kamstra met Ma- nola, 3e prijs mevr. Van Baggum met Hor tense, 4e prijs mevr. Schwalm met Hans; eervolle vermelding mej. J. Helders met Al legro, J. Crol met Arpath. Zaterdagmiddag hebben de militaire schaatsenliefhebbers hun hart kunnen opha len op de IJsclub Kralingen, waar O. en O. wedstrijden hadden uitgeschreven, waar voor zich niet minder dan ongeveer 175 deelnemers hadden aangemeld. Er was een goede publieke belangstelling en verscheidene officieren hebben de dik wijls spannende kampen met veel animo ge volgd. Tijdens de wedstrijden heeft het militaire muziekcorps van het vaartuigendepöt een concert gegeven en na afloop van de hard rijderij heeft mej. Leny Keulman de talrijke aanwezigen op een demonstratie kunstrijden vergast. De commandant van den luchtverdedi gingskring Rotterdam's-Gravenhage, lui tenant-generaal Nauta Pieter, heeft aan het slot van den welgeslaagden middag het weer verleende ditmaal zijn bijzondere me dewerking in het bijzijn van het voltal lige bestuur van de IJsclub Kralingen, per soonlijk de prijzen aan de winnaars, die hier onder volgen, uitgereikt. le prijs: M. W. Koops, 51 2/5 sec.; 2e prijs: serg. Groenenboom, 59 4/5 sec.; 3e prijs: Klinkhamer, 1 min.; 4e prijs: Friedrichs, eveneens 1 min.; 5e prijs: Esselman, 1 min. 2/5 sec.; 6e prijs: serg. De Vries, 1 min. 3/5 sec.; 7e prijs: R. de dong, 1 min. 3 4/5 sec.; 8e prijs: Handgraaf, 1 min. 6 1/5 sec. Op Zaterdag 3 Februari a.s., des avonds te 8 uur, zal de R.K. Reunistenbond op fees telijke wijze zijn éénjarig bestaan herdenken in de zaal van Bristol, Houttuin 52, alhier. Een gedeelte van den avond zal gevuld worden met een variétéprogramma, waarna gelegenheid tot dansen zal worden gegeven. Het bestuur hoopt, dat met dezen avond voldaan zal worden aan den wensch van veel oud-R.K. H.B.S.ers. Voor verdere inlichtingen wende men zich tot den heer C. C. van Dongen, Willem cle Zwijgerlaan 19, Schiedam, telefoon 68862 (van 67.30 uur n.m) Verwacht wordt, dat alle oud-leerlingen van de R.K. H.B.S. alhier blijk van hun be langstelling voor dezen avond zullen geven. Er wordt op gewezen, dat men zonder kaart geen toegang heeft tot de zaal. Aanvraag voor kaart geschiede voor uiterlijk 20 Ja nuari a.s. De 38-jarige A. Ligthart en diens 37-jarige vrouw, wonende in de Romeinsteeg, zijn Za terdagavond tengevolge van kolendampver giftiging onwel geworden. Per auto van den G.G.D. zijn zij overgebracht naar het zie kenhuis aan den Coolsingel en aldaar opge nomen. ROTTERDAM, 14 Januari. Dat was weer een middag van orkestspel in de perfectie, waardoor het Haagsche en semble opnieuw getoond heeft, dat het een orkest is van hooge artistieke standing. Het blijkt ook meer en meer het concert van Zondag liet daaraan niet den minsten twij fel hoe dirigent en musici zich muzikaal geheel hebben gevonden naar geest en on derling verstaan. Het prachtige resultaat daarvan manifesteerde zich öp overtuigen de wijze in routine, paraatheid, hoogst op gevoerde techniek, samenwerking, gaafheid van klank en gedegen muzikaliteit. We we zen reeds meermalen op de groote leidersga ven van Schuurman, op zijn, voor een or kestdirigent noodzakelijke en onmisbare kwaliteiten, om een orkest zijn visie ken baar te maken en zijn intenties te doen op volgen. Zijn spirit en jeugdig entrain werkten aanstekelijk op het orkest, dat zich met volle toewijding en spanning geeft in de reproductie van de composities, hoe ver schillend ook van inhoud en soort. Dit concert was hiervan weer een prach tige demonstratie. Er zat een prachtige sfeer en verfijning in „Ma mère l'oye" van Ravel; alle kleur- mengeling, weelderig coloriet en zeldzaam overwogen en rake typeering van de mees terlijk bewerkte „Acht Russische Volkswij zen" van Liadow, kwamen in volle waarde tot hun recht en Wagenaars sterke en van romantische bravour zoo krachtige geïn spireerde muziek van de ouverture „Cyrano de Bergerac" werd gespeeld met een geest drift en enthousiasme, welke zoo imponeer de, dat het auditorium orkest en dirigent een spontane ovatie bracht. Soliste was Ankie van Wickevoort Crom- melin. Deze sopraanzangeres die zich een eerste plaats heeft weten te veroveren ón der haar kunstzusters heeft zich ontwikkeld 1 een zangeres waarop het praedicaat voor- li effelijk in itolle maat van toepassing is, zoowel zangtechnisch als artistiek. Haar mooi, helder geluid, haar verzorgde stern- cultuur, de zoo zeer afgewerkte egalisatie over de verschillende registers, haar open klankgeving en begrepen ingeleefde voor dracht geven aan haar zangkunst een dis tinctie en kunstzinnigheid welke treffen door iets zeer bijzonders. De voordracht van de twee prachtige en stemmingsvolle liederen van Duparc werd daardoor zeer mooi; van hooger gehalte dan het „Salve Regina" van R. Mengelberg; wat echter niet lag aan de weergave maar voor namelijk aan het werk zelf, dat niet sterk en sprekend is van tekstbehandeling en inten siviteit. Met bloemen en Veel applaus werd de zangeres warm gehuldigd. G. kan Prinses Juliana op de gladde ijzers zien en meegenieten van den strijd om het kam pioenschap hardrijden. Voorts zijn er de in drukken van het de afgeloopen week te Was senaar gesloten Society-huwelijk en van de viering van den verjaardag van het 16e regi ment infanterie. Het programma wordt gecompleteerd met een grappige klucht: „Speel poker niet thuis" en een aantrekkelijke teekenfilm: „In luilek kerland". De buitenlandsche actualiteiten van het nieuwe programma van de Cineac bestaan uit opnamen van het bezoek, dat Z.H. de Paus aan den Italiaanschen koning-keizer op het Quirinaal bracht en voorts uit beelden van den strijd in Finland o.a. de ski-patrouilles bij Petsamo, terwijl men verkenningspa trouilles bezig ziet in Niemandsland aan het Westelijk front. De binnenlandsche nieuwsrevue wordt voor een groot deel ingenomen door opnamen over den winter en het schaatsenrijden. Men Rotterdam, 13 Januari 1940. Tusschen het voorspel van „Die Meister- singer" van Wagner en het vierde piano concert van Saint-Saëns stonden werken van twee Engelsche componisten, Delius en Ireland. Flipse he'eft ons al eerder met hun werk doen kennis maken, maar de beide composities, wëlke op het program stonden „A dance Rhapsody" en Pianoconcert in Es waren voor Rotterdam nieuw. Het was na tuurlijk heel aangenaam weer eens in de ge legenheid te worden gesteld, onbekende werken van beide componisten te hooren en er mee kennis te maken, maar dat die ken nismaking diepe indrukken heeft achterge laten, kunnen we niet zeggen. De Rhapsody van Delius en het pianocon cert van Ireland zijn werken, die wel inte ressant zijn door knappe schrijfwijze, instru mentatie en ook meermalen door origineele vondsten, maar weinig onderhoudend, en de aandacht niet spannen en door inhoud en zegging maar weinig weten te imponeeren. Zoo is Delius' „A dance Rhapsody", uit gezonderd eenige fragmenten, welke zich boven het geheel verheffen, door pittigheid, innerlijke waarde en sprekend sentiment, lang niet vrij van monotoonheid, te veel egaal coloriet en artistieke onbewogenheid. Het pianoconcert van Ireland doet het niet veel beter. De schrijfwijze kenmerkt ook hier den uitstekenden vakman, die evenals Delius alle orkest- en instrument-mogelijkheden weet uit te buiten en te gebruiken wiens fantasie zeer bijzondere vondsten weet aan te wenden, die het goed en zeer bijzonder doen, maar 't zijn hier veel noten, met lang niet in juiste verhouding evenveel inhoud. Alleen in het middendeel „Lento espressivo" wordt een ander geluid gehoord. Hierin do- mineeren zeer sterk hart en gevoel boven verstand, waardoor dit deel een sterk en gevoelig stuk muziek wordt. De pianoparty eischt van de soliste groote en hoog-opgevoerde technische kwaliteiten. Lélia Gousseau beschikt daarover in zeer hooge mate en spel-technisch gaf haar ver tolking dan ook veel te bewonderen en dwong groote waardeering af. In Saint-Saëns vierde pianoconcert, waar de soliste eveneens gelegenheid had, met haar prachtige technisch kunnen, haar frisch en jeugdig enthousiasme, intelligentie en fijne beschaving, te schitteren, kwamen ook haar warme muzikaliteit, gevoelige voor dracht en spontane artisticiteit sterk en mee- sleepend tot uiting. En doordat deze op zoo harmonische wijze samengingen en elkaar aanvulden, kreeg dit concert in goed be grepen en van volle overgave, toewijding en juist begrip getuigende samenwerking van soliste en orkest een vertolking, welke van een uitstekende kwaliteit en waarde was, die niet hoog genoeg kan worden aangeslagen en waarmede de pianiste een uitbundig suc ces wist te behalen een succes, waarin zij dirigent en orkest terecht liet deelen. G Het was Vrijdagavond zeer druk in „Lom merrijk". Het feest op de ijsclub van dien naam, ter gelegenheid van den gecostumeer- den wedstrijd, trok honderden en honderden aan. Meer dan 4200 betalende bezoekers pas seerden de controle. In den vóórtuin van Lommerijk aan beide zijden van den Straatweg en in de Juliana- laan stonden lange rijen auto's geparkeerd. De gecostumeerden hadden het voor hun uitrusting in allerlei richtingen gezocht. Het keurige der fijne kleedij van een paar eeuwen geleden werd afgewisseld door het humoristische en groteske, dat bij het carna val behoort. Er waren er in luchtige zomer- kleeding, in badmantels met zwempakken bij zich, in costuums, die in Spanje, Italië en Mexico dagelijksche dracht zijn. De koks van de militaire keuken, die in een der gebou wen van Lommerijk is gevestigd, blonken in hun hagelwitte werkpakken uit. Hun hoofd deksels waren overal zichtbaar. Zij waren op hun ruggen genummerd en geletterd. Een hunner verhief een schild, waarop de vraag: „Wie heeft er suiker in de kippensoep ge daan". De boemelende student met hoogen hoed, drinkende uit een flesch, waarvan de hals afgeslagen was, waggelde door de me nigte. In verband met den oorlog is het hooge Noorden van Europa, had een Fin in witte skikleeding, met een geweer op den rug, de bijzondere aandacht. De vertegenwoordi gers van het donkere werelddeel ontbraken evenmin. De serres van het café-restaurant waren geheel gevuld met toeschouwers. De groote zaal was tot koffiekamer ingericht, terwijl een militaire band daar voor vroolijke muziek zorgde. Door de jury .bestaande uit de heeren de Gee, de Beukelaar, Bordewijk en de Groot werd de navolgende uitslag bekend ge maakt: Groep I, Mooiste dame: 1. als Palet, Mej. H. Alt; 2. Indiaansche mej. L. Stuy v. d. Hee- rik; 3. Russin, Mej. L. Schweike; 4. Finsche Mej. L. Keulman; 5. page Mevr. Bijker; 6. Russin, Mej. F. Bauer. Groep II, Type dames: 1. Blonde Mientje, Mevr. A. de Man; 2. Chineesche, Mevr. T. Abcoude; 3. Postillon d'Amour, Mevr. E. A. van Nieuwland. Groep III,'Mooiste heer: 1. Finsch soldaat, P. de Wilde; 2. Mexicaan, J. P. Bredius; 3. Kater, P. W. de Loode; 4. Al Johnson, P. van Boeyen 5. cowboy, D. van Brummelen. Groep IV, Komische heer: 1. Fuifnummer, W. Grauwmans; 2. Verloofd-Getrouwd, F. v. de Tuuk; 3. Charley Chaplin, J. Barendse; 4. Pierot, M. Hoevenberg. Groep V, Paren: de heer en mevr. Stastok, Mej. B. Schevel en de heer K. van Beek, eer ste prijs; 2. Twensch echtpaar, de heer D. M. Blankart en mej. G. D. Vervloet3. Rood Kapje, de heer en mevr. Uldich; 4. Oude Vrouwenhuis, Dames L. Vuyk en E. de Man; 5. Snip en Snap, T. Olthof en H. van Welsenis. Groep VI, Groepen: 1. Winter 1940; 2. Zo merzotheid; 3. de Militaire Koks. Op 16 Januari a.s. zal de eerwaarde zuster Alexandra van de orde der Augustinessen te Delft haar zilveren Professiefeest vieren in het St. Nicolaasziekenhuis te Lutjebroek. Al die jaren was zij werkzaam bij de zie kenverpleging in verschillende huizen van de Congregatie: Delft, Voorburg en ruim 15 jaar te Rotterdam, waarvan 8 jaar in het St. Franciscusgasthuis en 7 jaar in de wijkver pleging. Voor vele Rotterdammers is zij dus geen onbekende. Op Zondag 21 Januari zal in het Moeder huis te Delft in familiekring dit feest gevierd worden. De R.K. Tooneergroep „Magna Pete" geeft Zondag 28 Januari in het gebouw „Palace" ter gelegenheid van haar 3-jarig bestaan een uitvoering van het bekende tooneelwerk „Rasmus, de wonderdokter" van Paul Sa- ramo in de vertaling van Maurits Parser. Op Zondag 14 Januari wordt op uitnoodi- ging in Opheusden een reprise gegeven van het bekende blijspel „Over twaalf dagen te gen middernacht". Donderdag 18 Januari en Maandag 5 Februari worden reprises gege ven van „Hoera, wij erven". Het secretariaat van „Magna Pete" is tij delijk gevestigd H. Haaser, Kempenaar straat 10. Naar wij vernemen, zullen in het Museum Boymans de volgende lezingen met licht beelden gehouden worden: Op uitnoodiging van het Algemeen Ne- derlandsch Verbond, afdeeling Rotterdam, zal dr. G. Knuttel Wzn., conservator aan het Gemeentemuseum te 's Gravenhage, op Dins dag 23 Januari a.s. een voordracht houden over „Het Hollandsche landschap in de ze ventiende eeuw". Op Woensdag 24 Januari a.s. spreekt prof. dr. W. Vogelsang hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht, voor de afdeeling Rotterdam van het genootschap Nederland Frankrijk over „Oud-Fransche beeldhouw kunst". Na afloop van deze beide lezingen bestaat er gelegenheid de kersttentoonstelling van kunstwerken uit particuliere verzamelingen in Nederland te bezichtigen. In de maand December bedroeg het aan tal leeszaalbezoeker in het hoofdgebouw der gemeente-bibliotheek 22708 tegen 26024 in December 1938. In de bij bibliotheken resp 6104 tegen 80.46. Totaal over de afgeloopen maanden van het jaar 379216 tegen 390903 in 1938. Het aantal in December uitgeleende boeken bedroeg in het hoofdgebouw 16224 tegen 16641 in Dec. '38. In de bij bibliotheken 16502 tegen 17037 in December 1938. Totaal over de afgeloopend maanden van het jaar 368839 tegen 398827 in 1938. De R. K. Middenstandsvereeniging te Rot terdam houdt hedenavond een algemeene ledenvergadering in Tivoli. Op deze vergadering zal het Tweede- Kamerlid dr. H. W. E. Moller komen spre ken over „de cultureele beteekenis van den middenstand." Tevens zal het program van actie 1940 worden vastgesteld. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Geachte Redactie, Dezer dagen vernam ik, dat de levering van banken, tafels, enz. voor het nieuwe beursgebouw, aan een Amsterdamsche maat schappij was opgedragen, omdat deze over zoon groote meubelmakerij beschikt. Ook hier in Rotterdam zijn goed-ingerich- te meubelfabrieken en staan honderden meubelmakers bij de Arbeidsbeurs als werk loos ingeschreven. Voor ruim een ton werk gaat er nu de stad uit, welke behalve aan vele gezinnen ook oen middenstand en gemeentekas ten goede had kunnen komen. De Kamer van Koophandel, die de belan gen van nandei en industrie moet beharti gen, gat zelf net voorbeeld door haar be timmering aan een Haagsche firma op te dragen. Ik hoop dat dit schrijven aanleiding zal geven, dat bij verdere opdrachten met de Rotterdamsche industrie rekening gehouden zal worden. Hoogachtend, S. Zaterdagavond is door onbekende oorzaak brand uitgebroken op de zolderverdieping van pand 39 aan den West Varkenoordsche- weg op welken zolder de heer J. L. Donker een sigarenfabriekje heeft ingericht. Het vuur is gebluscht met twee stralen op de water leiding door gasten van slw. 40 onder leiding van brandmeester Sint Nicolaas en hoofdman Keeman. Mede aanwezig waren de slws. 58, 61 en 50. De zolderverdieping is vrijwel uitgebrand. J. v. K. heeft bij de politie aangifte ge daan van diefstal van een stofzuiger, welke in de gang van zijn woning stond aan den Stationsweg. De in de Wijnstraat gevestigde firma A. W. heeft aangifte gedaan, dat van een op den Schiedamschedijk staanden carrier te haren nadeele een pak met glasplaten is ge stolen, ter waarde van ongeveer vijftig gul den. Van den Katshoek is ten nadeele van J. T. B. een rijwiel ontvreemd met twee kof fers, waarin voor een waarde van 50 aan sigaren. Het aantal bezoekers aan het Museum voor Land- en Volkenkunde en het Mari tiem Museum „Prins Hendrik" bedroeg over het afgeloopen jaar 13.108 tegen 12.591 in 1938 (10.919 in 1937). Van 1 Januari tot 1 September 1939 bedroeg het aantal bezoekers 2015 meer dan in de overeenkomstige periode van 1938. De daarop volgende oorlogsmaan den hebben natuurlijk een daling in het be zoek teweeggebracht. Door de groote feelang stelling, die voor de in December geopende tentoonstelling van clipperschepen bestaat, bedraagt het totale bezoekcijfer over 1939 echter nog 517 meer dan dat over 1938. Ge noemde tentoonstelling werd tot nu toe reeds door 2087 personen bezocht. Het Genootschap ter Bevordering der Koe pokinenting, geeft gelegenheid, tot kostelooze inenting en herinenting op: Dinsdag van 11 tot 12 uur, Consultatie bureau voor Zuigelingen, Goudschesingel 49. Donderdag van half 12 tot 12 uur, Hulp post Gem. Geneesk. Dienst, Maashaven 2. Vrijdag van 11 tot 12 uur, Consultatie bureau voor Zuigelingen, G. J. Mulder straat 102. Trouwboekje of Geboorte-bewijs moet worden medegebracht. Aangiften van 12 Januari 1940. BEVALLEN: E. C. P. Hagenaar—Wolters z. G. Pak—Visker z. W. Heijkants—Stoop z. P. EldersonLaurman d. M. A. van Ros malenSlotboom d. G. van VeelenHeuving d. C. M. A. Richard—van der Ploeg d. T. M. A. Tonuissen—Mooymans d. E. Dahlhaus— Janlcewitz z. L. T. Brugts—Tobé z. M. P. DeltenreCrevels z. A KetzKoster z. G. FagelPosthuma de Boer z. M. Polderman Nuyens z. H. J. v. Vliet—Peer z. W. Borre- mans—Kalaman d. G. AalbersMooy z. W. Fdê MeijLantzendörffer d. T. Koppenol de Kwaadsteniet d. T. K. van de Stolpe—van den Berg z. J. de ZangerEvertse d. A. C. Brosvan Toorn z. A. J. de Grootvan Pelt z. J. J. Verkroostvan Hagen d. OVERLEDEN: W. v. d. Beek man v. P- 'f Brans 53 j. G. Damsteek wedr. v. J. Meij- burg 73 j. F. Storm ong. vrouw 80 j. Kommeren vrouw v. D. Beljaars 51 j. H. v. Harmeien man v. B, C. Donkhorst 45 j. K- H. G. Jumelet z. 22 d. E. Hoogerbrugge vrouw v. J. Pieterson 73 j. N. F. Scheepers wedr. v. N. v. d. Kooy 82 j. M. v. Hattem man v. p. Aardoom 55 j. A. Hoftsede wed. v. A. Fran- ven 83 j. P de Lange man v. T. M. Terhell 32 j. M. Schafer wedr. v. Cf. P Andre 91 j. G. Ruyzing man v. H. p. Cramer 63 j. a. P. Hakkenberg man v. H. v. Wijk 47 j. ji. c. v. Hmen wed. v. A. C. Smit 81 j. h. L. Kor poraal d. 3 j. E. Kooren vrouw v. C. M. Teekens 60 j. D. Kik wedr. v. J. Klaasse 79 j. In de afgeloopen week zijn 92 schepen den Nieuwe Waterweg binnengekomen. De ijsvreugde op de Plassen, ijsclubs, sin gels en vaarten in en om Hillegersberg duurt onverminderd voort. Het is Zaterdag, vooral Zaterdagmiddag, overal zeer druk geweest. Op de ijsbanen der Hillegersbergsche ijsclub voor het Plaswijckpaviljoen zijn onder aus piciën van den bond van leerlingen der M. T. S. uit Rotterdam wedstrijden gehouden in hardrijden, waaraan 60 deelnemers hebben deelgenomen. Het geheel is zeer vlot verloo- pen en zeer mooie tijden werden gemaakt. Ook de belangstelling voor deze wedstrijden was zeer groot. De uitslag is op 1500 M.: 1. De Roo en-2. Prins; op de baan 200 M. was de uitslag: 1. de Roo, 2. de Groot. Op de banen achter „Lommerrijk" was het Zaterdag eveneens druk. Zoowel in den mid dag als avond zijn pl.m. 3000 betalende be zoekers de controle gepaseerd. Tevens hebben zich weer verschillende on gevallen voorgedaan en vooral de vereeni- ging E.H.B.O. Rotterdam is flink werkzaam geweest. Een kleine 20 personen werd eerste hulp verleend. De heer van Bergen, 69 jaar oud, wonende aan den Soetendaalscheweg kwam te vallen en kreeg tevens een hartaandoening. Met de politieauto is hij naar zijn woning vervoerd. De heer R. J. Boer, wonende Beatrijsstraat te Rotterdam liep een gebroken onderbeen °P en is met een auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Bergweg overge bracht. Mei- S. Kamerling wonende aan de Prins Bernhardkade alhier, kwam te vallen en brak haar rechterarm. De heer P. Marktveld, wo nende aan de Van Speijckstraat 115 te Rotterdam, liep een gebroken linkerpols op, evenals de heer L. p. Weijen, wonende in de Lischstraat 11 te Rotterdam. De heer Ooms, wonende Nwe. Binnenweg bekwam een gebroken onderdijbeen en J. v. Gummelink wonende Lischbloemstraat 26 al hier, een ontwrichten pols. Het ligt in het voornemen van het „Lom- merrijk"-bestuur deze week een grooten wed strijd te organiseeren in hardrijden tusschen militairen en burgers. De gisteren in de S. Liduinakerk door Pa ter E. Teppema O. P. ten bate van de St. Vincentius-Vereeniging gehouden liefdadig heidspredikaties hebben 288,47 opgebracht. Op de Bergsche Plassen zijn gisteren nog verscheidene ijsongevallen gebeurd, waarvan de meeste niet van ernstigen aard. Tengevolge van een val op den Bergschen Voorpias brak de heer F. Tieneman, wonende aan de Heer Kerstantstraat zijn rechter bo venarm. Mevr. J. B. Gerbrand, wonende aan de Roo- valkstraat te Rotterdam brak door een val op den Achterpias haar linkerbeen. Met een auto van den G. K. D. is zij naar het St. Franciscus Gasthuis overgebracht. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: L. J. Mulder 32 j. en J. Rolloos 24 j. O. Hogendoorn 22 j. en c. Plak 18 j. GEHUWD: A. Hoogenboezem 28 j. en A. M. G. Pronk 28 j. De burgemeester van Schiebroek maakt be kend: Naar gebleken is, worden z.g.n. Piet Hein kalenders ten verkoop aangeboden, waéftrvan de opbrengst zou strekken ten bate van „Ontwikkeling en Ontspanning" voor de gemobiliseerde Nederlandsche Weer macht. In breng echter onder den aandacht, dat deze verkoop uitgaat van een particuliere handelsonderneming en in geenerlei verband staat met den arbeid voor O. en O. van mili tairen .uitgaande van het algemeen Hoofd kwartier. Omtrent de afdracht der ontvangen gelden is geen regeling getroffen. Steunverleening aan deze onderneming moet dan ook ten sterkste worden ontraden. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: K. Blauw—Looy d. W. L. M. Hittenhausenv. Leer d. ONDERTROUWD: A. Klapwijk 30 j. en G. Tegelaar 21 j. DE LAATSTE PRIJZEN? Bij de te IJsselmonde op de banen van „Thialf" gehouden wedstrijden behaalden mej Zoek en de heer M. Stel den eersten prijs in ringrijden voor paren. OLIE IN BRAND. Zaterdag werd van uit het tankschip „Hispana", liggend bij Boele's Scheepswerf, olie op het water gegooid. Waarschijnlijk door vonken van het schip „Rhenus", waar op arbeiders bezig waren met lasschen, vat te de olie vlam, zoodat de schepen in de omgeving gevaar liepen. De fabrieksbrandweer was spoedig ter plaatse en wist het vuur te dooven. De scha de bepaalde zich tot het kromtrekken van enkele scheepswanden en het verbranden van eenige gereedschappen. DUURTOESLAG KOSTWINNERS VERGOEDING. Met ingang van 1 Januari j.l. zal ook aan de gemobiliseerden, die tevoren in het bouw bedrijf waren, een verhooging op de kost winnersvergoeding worden toegekend van 0.90 per week. GEVONDEN VOORWERPEN. Witte hond, H. Frings, Kerkedijk 184; jonge bruine hond wed. Pegels, Zeven- bergschdijkje; zwarte hond B. Nugteren, Ben. Oostdijk 155/6; paar schaatsen, W. Kooi, Dorpsstraat 15; suikerdistributiekaart W. P. Roos, Kerkedijk 142; portemonnaie met inhoud, W. Kuling, Koninginneweg 143; bruine portemonnaie, H. Nuis, Hordijk 1; bos sleutels J. W. de Koning? Benedenstr. 51; wollen das, wed. Andeweg Koninginne weg 66; rijwielbel.merk, Steegman, Kerked. 34; id. S. Stolk, Smeetl.dijk 151. FROPAGANDA-VERGADERING NIEUWE GEMEENSCHAP. Op initiatief van de afd. R. K. Volksbond, is in samenwerking met de parochieele vak- en standorganisaties een propaganda vergade ring gehouden in hotel De Zwaan, welke toe gankelijk was voor alle Katholieke mannen en vrouwen. De voorzitter van dien avond, «de heer A. v. d. Langenberg, opende met een voorwoord. Vervolgens werd door alle aanwezigen ge zongen „Aan U o Koning der Eeuwen", het Wilhelmus en de hymne Veni Creator. Hierna verkreeg de heer L. M. G. A. A. Beumer, secretaris van het comité „Naar de Nieuwe Gemeenschap", het woord. In een boeiende rede heeft spr. het doel en ge schiedenis der Nieuwe Gemeenschap uiteen gezet, aan de hand van de Encycliek „Quadra- gesimo Anno", en stelde tot voorbeeld den geloofsafval in Oostenrijk, Duitschland ea het bolsjewistisch gevaar uit Rusland. Hij eindigde, de hoop uitsprekend, dat ook in Bleiswijk een comité van Actie zou opge richt worden, gelijk dat al in 500 parochiën in Nederland is geschied; in deze richting zal dan ook hier gewerkt worden. Hierna werd gezongen Roomsche Blijdschap. De ge zangen werden begeleid aan den vleugel door den heer P. de Jong, organist der parochie kerk. Met een dankwoord aan allen werd de vergadering gesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2