Ste< hu,s b™- Eh - waarheen DINSDAG 16 JANUARI 1940 GEREDDE SCHEPELINGEN YAN DE „VREDENBURG". Te Rotterdam aangekomen. GEEN GRIJS HAAR MEER LANDHUIS AFGEBRAND. NIJMEGEN OP WEG NAAR DE HONDERDDUIZEND. AMBTSJUBILEUM Mr. Dr. BARON A. RÖELL. DE KOSTEN VAN HET LEVENS ONDERHOUD. Kleinhandelsprijzen nog rustig. JACHT OP EENDEN. oven de scheepsramp. SPECIALE VLIEGTOCHT NAAR SCHIERMONNIKOOG. ONDERSCHEIDING VOOR NEDERLANDER. Onderhoud met dep. eersten stuurman Klein kind kon nog bijtijds worden gered. r «d,.v.™ IN- EN UITVOERRECHT NED.-INDJË. HERVATTING VEERDIENST. DE MOORD OP PATER LUDWINUS EXLER. Door 'roovende soldaten doodgeschoten. Kostbaarder dan goud AUTOSNELWEG MOERDIJK- PRINCENHAGE. Bouw van vier viaducten. GEEN VRIJWILLIGERS NAAR FINLAND. Hier, hij is weer los Bah wat laf om een kalfje zoo te be- Sv handelen. Copr. 1939. King Fearures Syndicate, Inc., World rights reserved /j Oh hoe heerlijk - een zaamheid en stilte. geleverd Als je nog eens kal veren wil vangen wil ik je graag helpen. Als de „Times" een hoofdartikel mag wij den aan het belangwekkend onderwerp, hoe men het gemakkelijkst in bed lezen kan, is het ons wel geoorloofd, eènige plaatsruimte te besteden voor de voor velen nog belang rijker vraag, of de grijze haren te voorko men zijn. Volgens „United Press" zou het inderdaad mogelijk zijn. Zekere dr. Agnes Fay Morgan moet een vitamine bij ratten hebben ontdekt, dat het grijs worden van de haren verhin deren kan. De kunst is nu maar, gevaarloos met dit vitamine op menschen te experimenteeren. Daar zijn die geleerden aan het instituut voor proefondervindelijke wetenschap te Berkeley (ehlifornie) mee bezig. Belanghebbenden zullen op het resultaat van hun arbeid moeten wachten. Tenzij de barbiersorganisaties de handen ineenslaan en ook één onze universiteiten verrijken met een bijzonderen leerstoel in de haarkunde. Dan komt er wellicht schot in de zaak, die voor vele menschen toch ook belangrijk is. een pater die zoo goed geweest is voor 't volk er aangaat. De pater is toen gewaar schuwd en heeft Zaterdag 7 October om '6 uur met zijn knecht op z'n kamer zijn re volver gepoetst. Terwijl hij daarmede bezig was, staan er in eens zes soldaten op z'n kamer met geladen revolvers. Ze schieten één keer, werken den knecht de deur uit, die nog een kogel langs z'n oor krijgt en dan bij de andere knechts in het knechten- verblijf gezet wordt, waar een soldaat voor de deur blijft staan. De patés begint tegen de roovers te vech ten met een plank en krijgt een schot door zijn lijf, bloedvingers staan op de deurstijl van zijn kamer naar den refter en op het kastje in den refter; daarna is pater Ludwi-, nus gevallen in den refter en heeft een schot door zijn hoofd gekregen, zelfs was er een gat in den grond. In het knechtenverblijf is nog een achter deur; daardoor is een knecht naar den tuin en de kerk gegaan en heeft de klok geluid, waarop de roovers gevlucht zijn, die alléén de revolver van Ludwien hebben meegeno men. 's Avonds om 11 uur kwamen de chris tenen van Kouotsuen aan pater Gabriel in Lao-Kuon-Tchoang het bericht brengen. Pa ter Gabriël is Zondagmorgen heel vroeg over La Kao met een pater naar Kouotsuen gegaan en in den middag kwam pater Hoo- geboom met nog een medebroeder in Kouot suen. Maandagmorgen is pater Ludwien begra ven naast den pater, die daar reeds begraven lag. Die rooversoldaten schijnen nog steeds rond te loopen". Blijkens officieele opgave bedroeg de be volking der gemeente Nijmegen op 1 Januari 1940 95.126. Daarvan waren er 74.350 katho liek, 16.305 andersdenkend en 4.471 zonder godsdienst. Het geboortecijfer bij de katho- licl: r"i bedroeg 22 per 1000, bij andersden kenden 14 per 1000, terwijl dat der gods dienstlozen daalde van 17 tot 14. In ver gelijking mot vorig jaar is het inwonersaantal van Nijmegen met ruim 1000 toegenomen. De Maatschappij Rembrandt te Amsterdam zal mr. dr. baron A. Röell ter gelegenheid van het zilveren ambtsjubileum als commis saris der Koningin in Noordholland een schil derij van den voorzitter, den schilder Jan de Boer, getiteld „De eerste najaarsbode" aanbieden. De onderstaande indexcijfers van groot- handelsprijzen zijn berekend op basis 1936— 1938 100. 1939 1940 Aug. Nov. Dec. 2 Jan. 9 Jan. Plantaardige voedingsmiddel. 92.9 101.5 106.5 107.3 108.0 Dierl. voedingsm. 101.3 124.5 120.7 123.2 124.1 Totaal voed.m. 97:3 113.6 114.0 115.7 116.4 Grondstoffen 96.8 130.5 137.0 139.9 140.4 Afgew. product. 101.8 117.2 117.7 118.3 118.8 Alg, indexcijfer 99.8 118.4 119.9 121.1 121.6 Kleinhandelsprijzen voedings middelen In de berekening van de indexcijfers der kleinhandelsprijzen van voedingsmiddelen zijn de prijzen opgenomen van aardappelen, brood, grutterswaren, vleesch, melk, kaas, eieren, vetten en kruidenierswaren. De uit gaven voor genoemde artikelen tezamen omvatten ongeveer 87 pet. van de totale gezinsuitgaven voor voeding (Augustus 1939 1001. Nov. Dec. 2 Jan. 1940 9 Jan. 108.7 108.4 108.0 108.1 Kosten levensonderhoud. De berekening van de geschatte indexcijfers voor de kosten van levensonderhoud is geba seerd op het gemiddelde verbruik van 276 gezinnen met een inkomen van minder dan 1800 per jaar uit verschillende deelen van Nederland zooals in 1935-1936 door een gezinsuitgavenonderzoek werd vastgesteld. Als basis is gekozen 1938 100, omdat in dat jaar de prijsstijgingen als gevolg van de devaluatie van den gulden na September 1936 uitgewerkt waren, terwijl de daarmee ver band houdende loonsverhoogingen toen haar beslag gekregen hadden. De berekeningen betreffen de uitgaven posten kleeding, schoeisel, huishoudelijke artikelen, reinigingsmiddelen en brandstoffen. De indexcijfers zijn op heele, eventueel halve punten afgerond. Aug. 1939 Nov. Dec. 2 Jan. 1940 9 Jan. 98.5 104 105 105 105 De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat met ingang van 1 Februari 1940 de jacht op alle soorten eenden met schiet geweer, met de kooi, met netten als anders zins zal z(jn gesloten. Gistermorgen om half twaalf is H1 de Maas haven te Rotterdam aangekomen en heeft aldaar ligplaats genomen het s.s. „Aludra van Van Nievelt, Goudriaan Co. Aan boord bevonden zich acht lec en van de be manning van het op de kust van Brazilië op een rif geloopen s.s. „Vredenburgvan de Halcyon Lijn, n.l- drie stuurlieden en vijf machinisten. Zij waren na de scheepsramp in Montevideo aan wal gegaan en hebben aldaar op de „Aludra" passage kunnen ne men naar Nederland. Nadat aan boord van de „Aludra" de douaneformaliteiten vervuld waren, vertelde de eerste stuurman, de heer M. Meinsma een en ander over de ramp. De „Vredenburg" die toebehoorde aan de stoomvaart Mij. „Atlantica" te Rotterdam was in Augustus uit Vlaardingen vertrokken met bestemming Havanna, waar graan voor de Nederlandsche regeering zou worden ge haald. De uitreis verliep zonder dat men iets bemerkte van den oorlog, waarvan men hoorde, toen het schip op den grooten Oceaan voer. Nadat lading was ingenomen, vertrok de „Vredenburg" op 18 November van Buenos Aires met bestemming Rotterdam. Twee dagen later toen men het eiland Lobos passeerde, werd plotseling een schok gevoeld. Het schip bleek op een rots te zijn gestooten. Het was lek maar gevaar voor de bemanning was niet aanwezig. In Punta Solest werd bergingsmateriaal besteld en tóen dit Zondagavond aan boord gebracht was, wilde men de schade gaan herstellen. Dien nacht stak echter een stevige storm °P, die het werken aan dek onmogelijk maakte. De storm duurde den geheelen nacht, scheen toen even te bedaren om den vol genden avond weer in kracht toe te nemen. Des nachts groeide de storm tot een orkaan. De bergingsinstallatie sloeg stuk. Het schip werd zoo vast op de rotsen gedreven, dat het reddeloos verloren was. De bemanning is naar Montevideo gegaan en deels met de „Aludra", deels met een Belgische stoomboot naar Holland vertrokken. De leden der be manning, die met de laatste boot zullen aan komen, worden op 22 dezer te Antwerpen verwacht. Stoffelijk overschot van den heer J. Visser overgebracht. Gistermiddag om half drie is op het eiland Schiermonnikoog een Fokker F. 7 van de K> L. M. geland, met aan boord het stoffelijk overschot van den te Rotterdam gestorven heer J. Visser, die van het eiland afkomstig is en er zal begraven worden. Eenige fami lieleden van den overledene kwamen met het toestel mee. Er werd geen post vervoerd, aangezien het hier een speciale vlucht be trof. Bestuurder was de heer Bax. Hedenochtend keert het vliegtuig naar Schiphol terug. Van Schiphol uit zal dan tevens een nieuwe vlucht naar de Wadden eilanden worden gemaakt. Dr. M. J. J. de Visser, vice-consul der Ne derlanden te Milaan, is benoemd tot ridder in de Orde van het Heilige Graf van Jeru salem. Volendammers kijken altijd met belang stelling uit naar vreemdelingen. Zondag toen de dooi hun bruiloft op het ijs deed mislukken, waren zij echter danig in de Verlegenheid Maandag tegen den avond is in het aan pn musicus P. A. van L. toebehoorende andhuis, gelegen in het Blockhovenpark jUsschen Alkmaar en Heiloo brand uitge- '°^n. Het vuur greep snel om zich heen, aohppi aan redden van den inboedel, welks Gelukkig t°ron ginS> niet viel te denken. deel van het huis vertoefde, wist wat er gebeurde. v De Alkmaarsche brandweer, die direct met veel materiaal was uitgerukt, kon slechts met 2 slangen water geven, daar verschiil lende brandkranen waren bevroren. Het landhuis brandde geheel af. De brand is vermoedelijk ontstaan door een soldeer bout, die bij het repareeren van de centrale verwarming werd gebruikt. De schade wordt door verzekering gedekt. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de in de bijvoegsels van de Staatscourant van Maandag 15 Januari op genomen prijscourant voor de aangifte ge durende het 1ste kwartaal 1940 van de waar de der daarin vermelde goederen ter bere- tofeeh- Van het in" en uitvoerrecht, in het led van Nederlandsch-Indië te heffen. Bij den A. N. W. b. }s bericht ontvangen, dat de veer °uderak-Moordrecht in de verbinding met de Krirnppnerwaai.d gis_ teren den dienst heeft hervat. Aan een schrijven van pater Hermenegild Poort, missionaris in China aan de familie van pater Ludwinus Exler, die in Kouot suen, zooals we reeds meldden door rooven de soldaten is vermoord, ontleenen we de volgende bijzonderheden: „We zitten hier diep in den rouw over hot ongeval, dat p. Ludwinus pas is over- °®en in Kouotsuen. 't Is treurig; de pater is oor roovers doodgeschoten. Het is aldus gebeurd: Het leger der Zuiderlingen had in Kouot suen gelegen en gevochten tegen de Japan ners. Pater Ludwinus schreef daarna aan den Overste dat t bij hem verschrikkelijk geweest was en ge weet, dat zegt hij niet gauw. Onder die Zuiderlingen waren er tien, die gedeserteerd waren of misschien niet gedeserteerd, maar op 'roof uitgingen. Zij hadden een rijkaard uit Luanfu, die naar Kouotsuen was verhuisd, op 't oog. Deze had zijn geld bij p. Ludwien gedeponeerd. Eerst eischten de roovers 100, toen 300 dollar; toen gingen ze branden en zei hij, dat zijn geld bij pater Ludwinus was. Een van die roo- vers-soldaten zei Zaterdagmorgen tegen een christen van Kouotsuen: zeg aan den pater, dat hij weggaat, want er wordt vannacht in gebroken in de kerk en 't zou me spijten ais is de inhoud van deze ijskast. De inhoud be staat n. I. uit glazen buisjes met*bloed af komstig van inwoners van Parijs, die bloed hebben afgestaan voor den bloedtransfusie dienst voor de gewon den aan het Westelijk front. Den 24sten Januari a.s., zoo schrijft de A. N.W.B., zal door den Rijkswaterstaat te 's Hertogenbosch worden aanbesteed het ma ken van een viertal viaducten in het in aan leg zijnde gedeelte MoerdijkPrincenhage van weg no. 16 van het Rijkswegen plan 1938 Deze viaducten zijn gelegen: Ie. over den spoorweg Lage ZwaluweRoosendaal; 2o. over den Blommendaalschen zeedijk; 3o. ovei den in aanleg zijnden Rijksweg no. 16 en den naastliggenden spoorweg Lage Zwaluwe Breda in den Langeweg en 4o. over den in aanleg zijnden Rijksweg no. 16 en den naastliggenden spoorweg Lage Zwaluwe Breda in den Noordweg. De aanleg van de aardebaan van dit weg- vak van den Bredaschedijk af tot Mastland ter lengte van ruim 8 km. werd reeds op 30 November 1938 aanbesteed. De weg zal mettertijd het autosnelweg profiel verkrijgen met twee door een mid denberm gescheiden rijbanen, waarvan er voorloopig slechts één wordt aangelegd. Het werk voor den bouw van de viaduc ten zal tien maanden na den datum van aanvang moeten zijn voltooid. ^aar de ranch alstublieft. De baas zegt, dal ik mijn excuses moet maken, maar ik was aan het oefenen voor de rodeo. BATAVIA, 15 Januari (Aneta). De consul van Finland deelde mede, dat van verschillende zijde was geïnformeerd naar de mogelijkheid om van Nederlandsch- Indië uit als vrijwilliger dienst te nemen in het Finsche leger. Dit is voorloopig uitge sloten. Over deze kwestie is met Helsinki ge correspondeerd. Mocht dienst nemen in het Finsche leger mettertijd mogelijk zijn, dan zal hiervan door middel van de pers kennis worden gegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1