s f i 1 0 A. DAALMEYER HEDEN BESTAAT DE „MIDZA-SCHIEDAM" fê Geschenk aan de stichting „Havenbelangen" ZEGT U DIT NIETS? STADSNIEUWS. GAAT DE IJSBAAN MORGEN OPEN? Het ijs voor vandaag veel te slecht. Huwelijk van den dag. GEVOLGEN VAN KOUDE EN GLADHEID. ROTTERDAM. KOOPT IN SCHIEDAM, MAAR..., KOOPT IN M I D Z A"-Z A K E N f 25.— VOOR DE SCHIPPERS- JONGENS. WOENSDAG 17 JANUARI 1940 DR. HEERE VOOR DE K.J.M.V. WAARSCHUWING. VAN HET KANTONGERECHT. BURGERLIJKE HULP BIJ MILITAIRE WERKZAAMHEDEN. 12%-JARIG PRIESTERFEEST. Stookt zuinig met brandstoffen van Nieuwe Haven 229 -,Telef. 68296 BRAND IN DE BRIELSCHELAAN. ZILVEREN PROFESSIEFEEST. Van de dochter van wijlen den heer P. Caland, den ontwerper van den Waterweg. ii 11 i i iiiiiiiiimiiiiniiiiiiiiii! DE MIDZA-UITSLAGEN. HALLO, MET WIE? BURGERLIJKE STAND. De Midza keerde in 't afgeloopen jaar uit Zorgt ook Uy dat U tot de gelukkigen gaat behooren 1e Midza-Premie regen, in nieuwe Midza-jaar. 15.— f 10.— f 7.50 7.— f 6.- f 5.- f 4.50 f 4.— het f 3.- f 2.50 f 3.50 f 3.- f 2.- f l.~ NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. Ook Rotterdam krijgt een dagnijverheidsschool. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. diefstallen, enz. Vlugger dan zij verwacht hadden hebben de weerprofeten uit de Bilt gelijk gekregen. Gisterochtend begon het te sneeuwen en gis termiddag reeds woei een felle koude Oos tenwind en deze bracht tevens een strenge vorst mee die de gevallen sneeuw tot een vast en glad geheel maakte. De gemeente- reiniging begon direct met eigen personeel de gladheid door zandstrooien te bestrijden. Toch zijn er nog heel wat kleine ongeluk ken voorgekomen in onze stad. Het water op vijvers, plassen en slooten bevroor weer snel en de ijspret kan weer beginnen. Mooier is het Ijs er echter door de sneeuw niet op geworden. Op de ijsbaan aan de Spieringhoek is men gistermiddag direct begonnen met de baan sneeuwvrij te ma ken. In het begin lukte dit wel, maar toen de vorst door ging zetten werd het steeds moeilijker. Toch heeft men vol gehouden tot gisteravond toe en vanmorgen is men verder gegaan. Het ij^ op de baan.-is echter verre van mooi geworden. Het eenigste wat de baan weer goed kan maken is hem weer heelemaal opspuiten, waartoe men vanmid dag als het weer zich daartoe leende zou overgaan. Blijft de vorst zooals tot nu toe aanhouden, dan zal morgen weer op prachtig ijs gereden kunnen worden. Vandaag kan hiervan echter niets komen. Afwachten blijft dus de boodschap. De wnd. commissadis van politie alhier Vestigt de aandacht van een ieder op het navolgende artikel uit de Politieverorde ning: „Ieder hoofdbewoner van een gebouwd eigendom, ieder gebruiker van een afgeslo ten onbebouwd erf, ieder eigenaar, beheer der of gebruiker, van een onbewoond ge bouwd eigendom, of van een ongebruikt af gesloten onbebouwd erf is, wanneer de stra ten glad zijn of wanneer zich daarop vast gevroren sneeuw of ijs bevindt, verplicht te zorgen, dat de kleine steenen of trottoirs, het pad voor en langs zyn gebouw of erf of onafgesloten gedeelte van stoepen, ter breedte van minstens een meter, met zand of asch worden bestrooid. Gebleken is, dat hieraan slecht de hand gehouden wordt. Men zij dus gewaarschuwd daar bij gebreke daarvan een strafvervol ging kan worden ingesteld. Te Schiedam trad gisteren de heer K. Beyersbergen in t huwelijk met mej. H. v. d. Tuyn. De bruidsstoet na de plechtigheid. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. Te 11.30 uur gistermorgen heeft op den Rotterdamschedijk een aanrijding plaats ge had tusschen een autobus, bestuurd door D. uit Vlaardingen en een vrachtauto, bestuurd door V. uit Rotterdam. Beide motorrijtuigen bekwamen slechts geringe schade. Tengeovlge van de gladheid is een auto tegen een paal, staande op den hoek van HeerenpadBroersvest, aangereden, waar door deze paal met het daaraan bevestigde verkeersbord, bij den grond is afgebroken. In de van Swindenstraat heeft om 3.30 uur een ongeval plaats gehad. De voetgang ster mej. B. uit de Reaumurstraat is daar tengevolge van de gladheid gevallen, waar bij haar knieschijf uit het gewricht schoot. Op advies van Dr. H. is de vrouw per po- litie-auto naar de Dr. Noletstichting over gebracht. Eveneens tengevolge van de gladheid van den weg is te 2,15 uur op den Rotterdam schedijk een acht-wielig motorrijtuig, b-e stuurd door M. uit Dordrecht geslipt. Een persoon, die naast den bestuurder was ge zeten, bekwam vermoedelijk een lichte her senschudding. Een ter plaatse staande boom brak bij den grond af. Het motorrijtuig bekwam nogal eenige schade. In pand no. 8 aan den Dam is gisteravond omstreeks 7 uur een klein brandje ontstaan tengevolge van het te hard stoken van een kachel, waardoor de houten wand, waar de pijp door liep, begon te branden. De brand werd met eenige emmers water ge- bluscht. De gealarmeerde brandweer be hoefde geen dienst te doen. Ook toegankelijk voor Hanzeleden en W. M. Wij vestigen de aandacht van onze lezers op de lezing, die dr. Heere morgenavond over het bevolkingsvraagstuk voor de K. J. M. V. zal houden. Deze lezing is behalve voor leden van de K.J.M.V. ook toegankelijk voor Hanzeleden en voor leden van den Werk- nemenden Middenstand. Voor verdere bijzonderheden raadplege men de advertentie in de rubriek Kampioenen Ter algemeene kennis wordt gebracht, dat de door den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht op 19 December 1939 vastgestelde Verordening betreffende het verrichten van persoonlijke diensten, voor hulp bij militaire werkzaamheden, heden op alle gemeentelijke aanplakborden is aangeplakt. Schiedam, 17 Januari 1940. De Burgemeester van Schiedam, VAN HAAREN. Woensdag 24 Januari zal de zeereerw. pater H. Hummelink O.P. zijn 12'/2-jarig Priesterfeest herdenken. Zooals bekend, staat de jubilaris aan de Havenkerk. Om half tien zal hij op dien dag de plechtige H. Mis cele- breeren. I!l!!l!lliil!li:illlll!ll!ll! Zonder licht gereden. Voor den waarnemend kantonrechter Mr. Dr. Ir. M. M. van Praag had zich hedenmor gen te verantwoorden H. J. K., melkrijder uit Vlaardinger Ambacht. Verdachte had met een met een paard bespannen wagen gere den zonder licht. Den verbalisant had hij bovendien zeer onbeschoft te woord ge staan. De eisch van den ambtenaar O. M., Mr. R. H. F. H. M. Grasso luidde 4 of 2 dagen. De uitspraak was conform den eisch. Waren die eenden wild of tam? S. de H. houder van een eendenkooi te Vlaardinger Ambacht werd ten laste gelegd dat hij op grond waar hij niet het genot van de jacht heeft 13 eenden heeft gedre ven naar zijn kooi. Het jachtrecht in de slooten was niet aan verdachte. Verdachte ontkent. Het was een gemerk te tamme schietgrauwe eend met 12 jon gen. Als getuige wordt gehoord de jachtge- rechtigde van de bedoelde slooten. Volgens deze getuige lag de kooi ver genoeg uit het gebied waarop hij het genot van de jacht had. De eenden hebben de heele zomer daar gezwommen. Volgens getuige waren het wilde eenden. Reeds eerder, toen de jacht nog gesloten was, had verdachte de eenden weggehaald. Zij kwamen echter terug. Toen verdachte ze weer weg wilde halen heeft ge tuige dit belet en er de politie in gemengd. Een andere getuige de heer W. Melchers uit Schiedam, die daar ook het genot van de jacht heeft, verklaarde dat de bedoelde eenden wild waren. Voordat de jacht open ging waren er meer dan 200 eenden op zijn gebied. Toen de jacht open ging was er niets meer. Men zegt dat ze weggehaald en weggedreven worden. De bedoelde een den zijn uitgebroed in de jacht van getuige. Een getuige a décharge, die moest verkla ren of de eenden tam of wild waren, zeide wel te weten dat de eenden gemerkt waren, maar dat zij gevlogen hadden, dus wild wa> ren. Hierna viel deze getuige van kiespijn en zenuwen in onmacht. Nadat hij bijgebracht en naar de wachtka mer was gebracht, werd de zaak voortgezet, Eenige consternatie verwekte dit in de rechtszaal. De ambtenaar O. M. achtte het ten laste gelegde bewezen. Wilde eenden vallen on der de jachtwet, tamme eenden zijn pluim vee en die zwemmen niet overal rond. On der wild verstraat spr. in het wild levend en het niet onderhouden daarvan. De eisch luidde, daar het hier meer een principieele zaak betrof 1 of 1 dag. Verdachte ontkent dat de sloot welke be doeld wordt verpacht is aan iemand daar het een poldersloot was. Ook ontkent spr. dat de eenden wild waren, want wilde eenden laten zich niet zoo maar grijpen. Volgens den kantonrechter waren de een den wild. Conform den eisch werd verdach te veroordeeld. Verdachte zal tegen dit vonnis cassatie aanteekenen. Onvoorzichtig geweest. Th. vrachtrijder te Rotterdam heeft in de Oranjestraat te Schiedam zijn vrachtauto staan lossen die beladen was met pakken van 200 kg. Verdachte had niet voldoende maatregelen genomen voor de veiligheid van de voorbijgangers met als gevolg dat een passeerende fietser een pak van 200 kg. op het achterwiel en de bagagedrager kreeg. De getroffene die als getuige gehoord werd had nog al veel bezwaren tegen het afleggen van de eed. Pas na een dreigement van den kantonrechter was de man te be wegen de eedsformule uit te spreken. De eisch luidde 10 of 4 dagen. De uit spraak werd 6 of 3 dagen. Vanmorgen om tien over zes bemerkte personeel van de N.V. B. K. Koudijs' Voeder- fabrieken aan de Brielschelaan no. 45, dat er vlammen kwamen uit een houten loods, waarin vaten levertraan lagen opgeslagen en ook een partij vischmeel geborgen was. Deze loods maakte deel uit van een com plex gebouwen, waar ook de Meelfabriek „De Maas" gevestigd is. Het personeel van de fabriek „De Maas" begon onmiddellijk met drie stralen van de eigen brandleiding het vuur te bestrijden. Niettemin werd de brandweer gealarmeerd, in verband met het gevaar voor uitbreiding. Slangenwagen 42 was spoedig ter plaatse, gevolgd door de slangenwagens 52 en 59, die ieder met een straal op de waterleiding de blussching begonnen, terwijl slangenwagen 43 in reserve afgepakt werd gehouden. De rookontwikkeling was geweldig en de vuurhaar was moeilijk te bereiken. Dit deed brandmeester C. M. Rodie besluiten ook een moorspuit te ontbieden. Niet lang daarna was motorspuit 1 ter plaatse., alsmede de gereedschapswagen onder commando van opzichter H. de Keijzer. Per soneel van de afdeeling brandbluschmidde- len heeft vervolgens, voorzien van rookmas- kers, een onderzoek ingesteld en geassisteerd, om den vuurhaard te bereiken. Om 7 uur was dan ook de blussching een voldongen feit. Hoofdman Keeman, die later de leiding overnam, oordeelde de situatie gunstig ge noeg om de motorspuit geen dienst te laten doen. Mede aanwezig was nog slangenwagen 58. De schade valt nogal mee. Het midden gedeelte van de loods is gedeeltelijk uitge brand. Gisteren vierde de Eerw. Zuster Odulpha, van de Augustinessen van Delft, reeds sinds twintig jaar werkzaam in het St. Francis- cus-Gasthuis, haar zilveren professiefeest. Na een plechtige H. Mis, door den Rector van het Gasthuis met assistentie van twee Paters van Walenburg opgedragen, volgde om elf uur een officieele huldiging van de jubilaresse door het bestuur, door de dokto ren en door verpleegsters. Des middags werd eene drukbezochte receptie gehouden. Na het plechtig Lof werd de feestdag met een in tieme feestviering in de communiteit der Zusters besloten. De Stichting „Havenbelangen" te Rotter dam heeft van mejuffrouw C. H. Caland, wo nende te Voorburg, dochter van den ontwer per van den Rotterdamschen Waterweg naar Zee het schilderij van Mesdag ten geschenke ontvangen,, dat op 14 November 1892, door in gezetenen van Rotterdam, Vlaardingen en Maassluis aan haar vader, P. Caland, toen maals oud-hoofdinspecteur van den Water staat, werd aangebode l. Bij het schilderij is een album, waarin de ramen van de oorspronkelijke schenkers ver meld staan, voorafgegaan docr den volgenden aanhef: ,Bij de naderende voltooiing van den Rotterdamschen Waterweg naar zee gevoe- Het schilderij van Mesdag, aangeboden aan de Stichting Havenbelangente Rotterdam door mej. C. H. Caland. len de ondergeteekenden behoefte u dame te zeggen voor hetgeen duor u te dien op zichte is verricht. Zij brengen u hulde als ontwerper van dit grootsche plan, waaraan de beste jaren van uw leven gewijd werden en waaraan uw naam onafscheidelijk verbonden zal blijven. Nevensgaand doek verzoeken zij u als gering blijk hunner erkentelijkheid aan te nemen en voegen den wensch daarbij, dat de vele jaren waarin door u zulke gewich tige diensten aan den lande bewezen wer den, gevolgd mogen worden door een lang durig tijdperk van welverdiende rust". De Stichting heeft de schenking van me juffrouw Caland met bijzondere waardeering aanvaard en het schilderij een passende plaats in haar kantoor gegeven in het Poortgebouw. De Stichting hoopt op deze wijze in den geest van de hoogbejaarde schenkster er mede toe bij te dragen de herinnering aan haren vader De Midza-uitslagen zullen, zooals wü reeds meldden vanaf hedén weer in de Nieuwe Schiedamsche Courant worden gepubliceerd. De eerste serie uitslagen wordt elders óp deze pagina opgenomen. Het aantal telefoonverbindingen over de maand December 1939 tusschen Rotterdam en Schiedam v.v. bedraagt: van Schiedam naar Rotterdam 255687; van Rotterdam naar Schiedam 203655. GEBOREN: Adriaantje, dochter van A. J, Meyboom en C. B. van 't Hoff, van Leeu- wenhoeckstraat 5 Margot E. M., dochter van A. W. C. van Dongen en A. C. van Ekkendonk. Swammerdamsingel 47 Baar tje J., dochter van J. P. Albes en M. van der Perk. Newtonplein 20. OVERLEDEN: C. Sondermeijer, 72 jaar, echtg. van N. van der Stek, Parallelweg 190 H. van Stralen, 74 jaar, wed. van H. Jan sen, Proveniershuis 36 J. A. Gerrets, 1 J., Pernisschestaat 9 B. Dijkshoorn, 75 jair, den Bommelschestraat 31. 1 JAAR Mevr. N., Jul. v. Stolbergstraat 6. Mevr. W., Westvest 4. Mevr. B„ v. Smaleveltstraat 13. Mevr. O., Wést Frankelandsche- straait 8c. Mevr. E., Oostsingel 82. Mevr. W., Graaf Florisstraat 80. Mevr. M., Nieuwe Maasstr. 16a. Mevr. G„ Nic. Beetsstraat 15a. Mej. G., W. de Zwijgerlaan 33. Mevr. K., Noordmolenstraat 68. Mevr. N„ Tuinstraat 13. Mevr. K., Maasdamschestraat 7. Mevr. K„ Gordonstraat 31b. Mevr. B. Fil. van Burgondiè- straat 29. Mevr. B., B. K. laan 152. Mevr. G., Gordonstraat 14. Mevr. B., Havendijk 206. Mej. B., Zuidlandschestraat 8. Mevr. O, Groenelaan 31. Mevr. V., Julianalaan 92a. Mevr. P., Rozenburgerstraat 32. Mevr. B„ Noordmolenstraat 60. Mevr. L., Broersvest 44. Mevr. B., Stadhouderslaan 78. Mevr. G„ W. de Zwijgerlaan 24 Mevr. V„ Rotterdamschedijk 194a Mévr. K., Hoofdstraat 239. Mevr. V., Mathemesserdijk 19b, b. Rotterdam. Mevr. B., v. Smaleveltstraat 13. Mevr. M„ van Ostadelaan 39a. Mevr. V., Louise de Collignystr. 3 Mevr. N., Vlaardingerstraat 39a. Mevr. L., Pendrechtschestr. 8a. Mevr. K., Pendrechtschestr. 18. Mej. Z., Parallelweg 190b. Mevr. K., Thom. a Kempisstr. 11. Mevr. B., Ridderkerkschestr. 33b. Mevr. G., Warande 197. Mej. W., Westmolenstraat llj>- Mevr. M„ Nieuwe Maasstr. io Mevr. O., Lange Nieuwstraat33. Mevr. N., RotterdamschediJK odd. Mevr. M., Willemshof l». Mevr. H„ Stadhouderslaan 85. Mei G W. de Zwijgerlaan 33. Mevr B., B- Laa" 152- Mevr G., Nic. Beetsstraat 15a. Mevr'. G., W. de Zwijgerlaan 24. Mevr. M„ Willemshof. Mevr. O., Lange Nieuwstraat 33. Mej. W„ Westmolenstraat. Mevr. N., Rotterdamschedijk 55b Mevr. H. Stadhouderslaan 83 Mevr. V., Rotterdamschedijk 194a 19 J a n.: Doelen, Philharm. Orkest, 8,15 uur. 21 J a n.: Doelen, R, k. Gemengd Koor 2,30 uur. Dagelijks: Groote Schouwburg, Jolijt (Bouwmeester-schouwspel), 2 uur, Zondag ook 2 uur (volw.) Bioscopen: Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 18 Januari in: Grand: Pip met vacantie; Luxor: Hoera, ik ben papa (volw Lumière: De wereld heeft (volw.); Studio: Juarez; Thalia: De twee straatjongens van Parijs (boven 18 jaar); Scala: Ka tja (volw.); Arena: De duiten van papa (volw.); Centraal: Gibraltar (volw.); Victoria: De kleine prinses en 'n Millionair in lompen; Harmonie: Levensdans en Drie man in de sneeuw en De ipookpatrouille (boven 18 jaar'; Capitol en City: Heerschers der zee (boven 18 jaar); Olympia: Red Bar ry (boven 18 jaar); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia" (Schiedam sche Singel 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 1217 uur (tot 15 Maart). Kunsthandel Gebr. Koch, Noordblaak 21-23, werken Japanschen meester Tsuguharu Fo- juita (tot 31 Januari) Impuls (W. de Withstraat 55) werken van den Rotter damschen kunstschilder D. Maandag (tot 1 Februari) Rotterd. Kunstkring, wer ken van Wout van Heusden, Corn, van Leeu wen, Adriaan v. d. Plas, Lode Sengers en C. Timmer (tot 28 Jan.) Kunsthandel Unger (Eendrachtsweg 27), portretten en stillevens van mevr. R. de Balbian-Verster- Bolderhey (tot 14 Febr.) Schiedam. Passage-theater: Het lied van de vrijheid en M. Moto en De schat in het Oosten (boven 18 jaar); Monopole: Het meisje uit het verre Westen en Avonturiers der lucht (volw.) SCHIEDAM, 17 Jan. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. 4 Moutwyn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling ƒ1,40—1,50 (niet officieel). Naar wij vernemen, zal het onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Amsterdam binnen kort te dezer stede een dagnijverheidsschool voor de Rijn- en binnenvaart stichten. I Dit is de tweede dagnijverheidsschool voor schippers jongens in ons land. De eerste werd in het najaar van 1938 te Amsterdam ge- l opend en deze is gevestigd aan boord van het schoolschip „Koningin Wiliaelmina'Het staat nog niet vast of de school te dezer stede, die evenals die te Amsterdam bestemd is voor schippers jongens van veertien tot zestien jaar in een gebouw aan den wal dan wel aan I boord van een schip zal worden gevestigd. De Koninklijke goedkeuring, noodig inge volge art. 25 tweede lid van de nijverheidson derwijswet, voor het stichten van deze school, is dezer dagen afgekomen. Inbraak in een schuur. De 25-jarige schippersknecht A. M. van L. te Stellendam, recidivist en gedetineerd, en de 30-jarige landarbeider M. B., eveneens uit Stellendam, hebben terechtgestaan wegens diefstal in vereeniging. Zij bekenden in den nacht van 4 op 5 November te Stellendam te hebben ingebroken in een schuur van N. van Seters aan de Voorstraat. Zij hadden kans gezien van de straatzijde op den zolder van de schuur te komen, waarin zij zich door het wegbreken van een paar planken in de schuur hadden kunnen laten zakken. Zij hadden een aantal gereedschappen weg genomen benevens een hoeveelheid aard appelen. Van Seters had bovendien nog steenkolen en turf vermis1;, maar de ver dachten beweerden, dat zij deze artikelen niet hadden weggenomen. De vertegenwoordiger van het O.M., mr. J. F. Hoeffelman, achtte v. L. den hoofdman en eischte tegen hem 8 maanden gevangenis straf met aftrek van den tijd in voorloopige hechtenis doorgebracht. Ten aanzien van B. is het reclasseeringsrapport gunstig. In ver band hiermede eischte spr. tegen dezen ver dachte 6 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar. De verdediger van Van L., mr. J. de Visser voerde aan, dat verdachte uit armoede heeft gehandeld. Pleiter vroeg oplegging van een clemente straf. De firma v. D. uit de Wijnstraat heeft op het hoofdbureau van politie aangifte gedaan van diefstal van een doos met confec- tie-goederen, welke zich had bevonden op een carrier. Deze carrier was even op de Ged. Binnenrotte onbeheerd gelaten. J. C. P. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat tijdens afwezigheid van de bewoners is ingebroken in zijn woning aan den Walenburgerweg. Vermoedelijk hebben de ongenoode gasten zich toegang verschaft door gebruikmaking van een valschen sleutel. Een radiotoestel werd ontvreemd, alsmede een geldkistje, waarin zich eenige polissen bevonden. Door gebruikmaking van een valschen sleutel heeft men zich toegang verschaft tot de woning van A. A. aan de Volmarijnstraat. Uit een buffetlade zijn meegenomen vijf gouden tientjes, twee gouden horloges en een bronzen jamboree-herinneringsplaquette. De grossier in vleeschwaren S. S. uit Den Haag heeft bij de politie aangifte gedaan, dat de 19-jarige hier wonende C. B., die voor hem als tusschenpersoon bij zakenrela ties optrad, een bedrag van f 65 heeft geïnd en niet afgedragen. B., die zoek was, is daarna door de politie opgespoord en aangehouden, verdacht van verduistering. Hij is op het politiebureau aan de Meermansstraat in bewaring gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2