DE RIJKSINKOMSTEN IN 1939. Verbeter de wereld. Begin bij je zelf. Mr. Dr. A. L. SCHOLTENS WÊ m. 1 SCHIEBROEK. SCHOONHOVEN. VOORBURG. GEMEENSCHAPPELIJK EIGENDOM". Overige Middelen" 33,7 millioen boven de raming. VLAARDINGEN. Xl f een vette visch is' die 8n T WOENSDAG 17 JANUARI 1940 Secretaris-generaal van Sociale Zaken lieden 60 jaar. VERDUISTERING TE AMSTENRADE. 12% JAAR RETRAITEWERK IN NOORD-HOLLAND. GEVONDEN VOORWERPEN. JUBILEA IN ST. ANTONIUSHOVE. HENGELEN IN DELFLAND. KANTOREN VAN GEMEENTELIJKE GAS- EN WATERLEIDING BEDRIJVEN. Exploitatiesaldo 1939 geraamd op 400.000 (v.j. 334.000*. DIVIDEND 5 PCT. OP PREF. EN GEW. AANDEELEN. DANK AAN NEDERLANDS KATHOLIEKEN. BOND ZONDER NAAM. Een goede December-maand als slot. Mr. dr. A. L. Scholtens, secretaris-generaal van het departement van Sociale Zaken, heeft heden den leeftijd van 60 jaar bereikt. Mr. dr. Scholtens is bij Kon. besluit van 16 Juli 1909, ingaande 1 September 1909, benoemd tot hoofdcommies bij het departe ment van Landbouw, Nijverheid en Handel, onder minister Talma. Tevoren was hij hoofdcommies ter gemeente-secretarie van 's-Gravenhage. Aanvankelijk als sous-chef van de afdee- ling Arbeid te werk gesteld, waarbij hij on der meer een belangrijk aandeel had in de behandeling van het ontwerp-Bakkerswet (hij maakte daarvoor o.a. studiereizen naar Italië), werd hij door minister Talma over geplaatst naar de afdeeling Arbeidersverze kering. In verband met het tot stand komen gedurende het ministerie Talma, van den be langrijken wetgevenden arbeid op het gebied der sociale verzekering, waarin de heer Scholtens een groot aandeel had, werd hij benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. Onder minister Treub werd de heer Scholtens met deze af deeling overgeplaatst naar het departement van Financiën, op 29 Juni 1916 ging deze afdeeling over naar Waterstaat tot 9 Aug. 1917. Van dezen datum af tot 25 September 1918 bekleedde mr. Scholtens de functie van referendaris bij den Raad van State, op 4 October 1918 werd hij benoemd tot secreta ris-generaal van het ingestelde departement van Arbeid onder minister Aalherse. Sinds dien hadden diverse wijzigingen in de be naming en de werkverdeeling van dit de partement plaats. Sinds 4 November 1922: Arbeid, Handel en Nijverheid (ministers Aalberse, Kooien, Slotemaker de Bruine, Verschuur). Sinds 8 December 1931: Economische Za ken en Arbeid (ministers Verschuur en Co- lijn a.i.). Sinds 12 Juni 1933: Sociale Zaken (mi nisters Slotemaker de Bruine, Slingenberg, Romme en v. d. Tempel). Maandag heeft het Bossche gerechtshof uit spraak gedaan in de zaak tegen den oud-ge- meente-secretaris van Amstenrade, die er van verdacht wordt in zijn kwaliteit van ad ministrateur van het kerkbestuur te Amsten- rade in het tijdvak van 1 Januari 1929—19 ■Riïi 1939 een bedrag van bijna zeven dui zend gulden te hebben verduisterd. In eerste instantie had hij terecht gestaan voor de rechtbank te Maastricht, welke hem tot een gevangenisstraf van negen maanden veroordeelde. Tegen dit vonnis waren zoo- v,'el de officier van Justitie als verdachte in hooger beroep gegaan. de behandeling voor het hof werden geen getuigen gehoord. Verdachte legde een volledige bekentenis af en toonde veel be rouw ongelukkige speculaties zouden hem tot het misdrijf hebben gebracht. De advocaat-generaal had tegen ver dachte een gevangenisstraf voor den tijd van een jaar en zes maanden geëischt. De ver dediger, mr. Stroom uit Maastricht, bepleitte een gevangenisstraf, gelijk aan den tijd, in voorarrest doorgebracht. Maandag in deze zaak vonnis wijzende, veroordeelde het gerechtshof den gewezen gemeente-secretaris tot negen maanden ge vangenisstraf met aftrek van het geheele voorarrest. Eenvoudige plechtigheid in het Retraite huis te Bergen (N.H.) In het St. Petrus Canisius Retraitehuis te Bergen N.H. had zich Vrijdagmiddag een aantal vrienden van het zoo bekende huis verzameld, om getuige te zijn van de aan bieding van een geschenk aan het huis, ter gelegenheid van het feit, dat het twaalf en een half jaar geleden werd geopend. Het geschenk, dat ter gelegenheid van het koperen bestaansfeest werd aangeboden en waarvoor door een klein comité geld was sieruaui. rr t. Nadat de directeur van het huis, den Z.E. Pater H. Vijgen C.S.S.R. de aanwezigen har telijk had verwelkomd, werd door den heer Miltenburg, wethouder der gemeente Bergen en voorzitter van het comité van inzameling, het geschenk aangeboden. Spr. noemde het retraitehuis een bezit van hooge idieele waar de en een geestelijke krachtbron bij uitne mendheid, een geestelijk kuuroord, waar ve len het évenwicht van hun ziel terugvinden. Het huis te Bergen is niet alleen een sie raad voor Bergen; maar voor heel Noord Holland en met genoegen droeg spr. daarom het fraaie stuk smeedwerk namens het co mité aan het Huis over met den wensch, dat nog talloos velen den drempel van het huis zullen overschrijden om den weg te vinden naar een gelukkig leven. Vervolgens werd het woord gevoerd door den heer van Reenen, burgemeester van Ber gen, die uiting gaf aan zijn waardeering voor hetgeen met het retraitewerk wordt beoogd en die de beste wenschen uitsprak voor de toekomst. Door verschillende oud-retraitanten en afgevaardigden van retraitevereenigingen en andere organisaties werden nog toespra ken gehouden, waarbij geschenken werden aangeboden aan het huis en aan de zusters. Nadat men eenige ververschingen had ge bruikt werd door den directeur, den Z. E. Pater Vijgen een uitvoerig woord van dank gesproken. Zeer erkentelijk was spr. voor het fraaie geschenk, dat een waardig etiket voor het huis zal zijn en waaraan zoo velen hadden bijgedragen. Met den wensch dat het met het retrai- tenhuis ook in de volgende periode crescen do zal gaan en dat het aan medewerking niet zal ontbreken, sloot de directeur de plech tigheid. Viv" -V"'- v"-":'CV weg 14, sleutel. De Vos, Oosterdwarsstraat 7, rozerikrans; De Weerd, Hoogstraat 216, paar glacé handschoenen; Sijtsma, Rozenlaan 83, rijwielplaatje; Stolk, Sweelinckstraat 18, rij wielplaatje; Smit, Voorstraat 46b, rijwiel plaatje; van Rossen, Potgieterstraat 33, paar baby-kousen; van Deventer, Jb. van der Windtstraat 10, los geld, Papeveld, Mark graafstraat 14, damesarmbandhorloge; van der Heul, 2e van Leyden Gaelstraat 136, hee renrijwiel; Wielaard, Diepenbrockstraat 95, portemonnaie; van der Toorn, Stationsstraat 62, half ons rooktabak; Bouter, Koningstr. 2, twee zakken kolen; Bredius, Westnieuw- land 7, sjaal; Verkuik, Tollensstraat 28, sleu tel voor schaatsen; Korpershoek, Groen van Prinstererstraat 84, ceintuur van motor jas. Te bevragen bij: van Oosten, Havenstraat 92, handschoen met ritssluiting en lampje met scherm;* Moerman, Vondelstraat 14, hondje; Poot, R. Hólstraat 47, zijden sjaal; van Luik, 2e van Leyden Gaelstraat 98, cein tuur; Westerman, Broekweg 178, sleutel, Lipsmodel; Boer, Huygensstraat 46, tafel laken en vulpenhouder; Korswagen, Ridder straat 34, handschoen; van der Windt, le v. Leyden Gaelstraat 19, portemonnaie met in houd: Smallegange, Schiedamscheweg 18a, portemonnaie met inhoud; Goudswaard Groeneweg 1 D, kinderfiets; Smit, Voorstr. 46 B, rijwielplaatje. Op het politiebureau te Schiebroek zijn af te halen een paar lederen wanten; een paar roode wollen dameshandschoenen; een hee- ren-armbandhorloge; een roode damesporte- monnaie met inhoud; een zijden sjaaltje. een klein gouden damesringetje, een paar gebreide wollen dameshandschoenen, een notitieboekje van een verzekeringsmij., en een identiteitsplaatje van een brandweerman van spuit 16 uit R'dam. BURGERLIJKE STANE». GEBOREN: Gerrit, zoon van G. Hak en H. van Ipenburg Pieter, zoon van P. v. d. Maas en J. J- van 't Veer. ONDERTROUWD: A. de Lange, 33 jaar en M. Par doel, 20 jaar. OVERLEDEN: C. de Goyer, 42 jaar, echt- genoote van J. v. d. Werken P. de Langen, ten J. Lensen, 70 jaar, echtgenoot van J. Wendels, 68 jaar, echtgenoot van G. Schou- 94 jéar, weduwnaar van A. v. d. Berg P. C. Brehm H. Middelkoop, 83 jaar, weduwe van J. de Zeeuw. Gisteren vierden de eerw. moeder M. Joa chim en de eerw. zusters M. Rufina en M. Thomas, van de congregatie der zusters Augustinessen van Delft, in St. Antonius- hove alhier, haar zilveren professiefeest. Óm 8 uur werd >n de feestelijk versierde kapel een plechtige H. Mis opgedragen door mgr. Pichot, rector van het gesticht, daarbij ge assisteerd door em. pastoor Nuijens en kape laan Dekker van de St. Martinus-parochie. Het koor der zusters zong de gezangen. De vroegere rector mgr. J. M. v. d. Tuijn, thans deken van Den Haag. hieid de feestpredika tie. 's Middags had een druk bezochte recep tie plaats, waarop o. m. verschenen de Eerw. Moeder Overste met de raadszusters van het, klooster te Delft, verschillende doktoren uit deze gemeente w.o. de geneesheer-directeur 'van het ziekenhuis St. Antoniushove dokter Jos. F. Pieck, de geestelijken uit Voorburg, benevens mgr. v. d. Tuijn en verder deputa ties van de afd. Voorburg van het Nederl. Roode Kruis, het Wit-Gele Kruis, de Hanze, de St. Vincentiusvereeniging en andere cor poraties. De algemeene keur van het hoogheem raadschap Delfland verbiedt o.a. het gebruik maken van den wallekant bij het visschen met den hengel of eenig ander vischtuig in de boezemwateren, behoudens toestemming van het gedelegeerde polderbestuur. Daar nu het visschen met den hengel zonder vergun ning uitdrukkelijk is geregeld in de vis scherijwet, achtte de secretaris van de Schie- damsche hengelaarsvereeniging „De Ama teur", de heer J. van der G., te dezen aan zien de algemeéne keur van Delftland niet- verbindend. In overleg met den Alg. Ned. Hengelaarsbond werd een vervolging inge steld om een beslissing in hoogste instantie te verkrijgen. De Schiedamsche kantonrechter verleende Van der S. ontslag van rechtsvervolging, doch de Rotterdamsche rechtbank legde in hooger beroep een boete van drie gulden op, van oordeel zijnde, dat het onderhavige ver bod is uitgevaardigd in het belang van de instandhouding van de boezemkaden, terwijl de visscherijwet het belang van de visscherij öp het oog heeft. Deze beslissing wérd nu ter cassatie bij den Hoogen Raad gebracht, voor welk col lege de procureur-generaal gisteren tot ver werping van het cassatie-beroep heeft ge concludeerd, behoudens ten aanzien van de kwalificatie. De procureur-generaal vereenigde zich met de overweging van de rechtbank, dat, wan neer de staat ingevolge art. 17 derde lid van de visscherijwet geen vergunning eischt ten aanzien van het visschen met slechts één hengel in bevaarbare stroomen en rivieren, daarin nog geen vrijbrief mag worden gezien om nu ook overal in zulke wateren te mogen hengelen. Het hoogheemraadschap kan z.i. geroepen worden zijn standpunt ten opzichte van hengelaars tè bepalen wanneer zijn huis houdelijk belang dit vordert. De Hooge Raad zal arrest wijzen op 12 Februari. Wegens het niet aanwezig hebben van een arbeidsregister en het ontbreken van een arbeidslijst in het kantoor van de gemeente lijke gas- en -waterbedrijven te Maastricht was proces-verbaal opgemaakt tegen den directeur dezer bedrijven. De kantonrechter en in hooger beroep de rechtbank te Maas tricht gaven echter ontslag van rechtsver volging, aangezien huns inziens de vraag of zoodanig kantoor valt onder de bepalingen der Arbeidswet 1919, in ontkennenden zin moet worden beantwoord, daar bedrijven als de genoemde niet kunnen worden beschouwd als „ondernemingen", doch behooren tot de huishouding der gemeente, als bedrijven in het ajgemeen belang der gemeentenaren o.a. in verband met de openbare gezondheid en veiligheid. Tegen dit vonnis had de officier van jus- tie bij de Maastrichtsche rechtbank beroep in- cassatie bij den Hoogen Raad ingesteld. De Hooge Raad heeft, zich aansluitende bij de overwegingen van de rechtbank, gisteren Aan aandeelhouders en obligatiehouders der N.V. „Gemeenschappelijk Eigendom", Maat schappij tot Exploitatie van Woon- en Winkel huizen te, 's-Gravenhage, heeft het bestuur een circulaire gericht, waaraan wij het volgende ontleenen Evenals de beide vorige jaren, meenen wij goed te doen U, vooruitloopende op het jaar verslag, reeds per circulaire eenige gegevens te verstrekken over de bedrijfsuitkomsten van het achter ons liggende jaar en over den internen toestand onzer vennootschap. De in vorige jaren bereikte vermindering van lasten, speciaal de renteverlaging der hypo thecaire schulden, kwam in het afgeloopen jaar ten volle tot uitdrukking. De totale jaarlijksche rentelast der te onzen laste loopende hypo theek- en obligatieschuld ad 16.355.652 (v.j. 16.541.737), bedraagt ƒ667.482 (v.j. 675.900), zijnde pl.m. 4 pet. Hierbij mag worden opge merkt, dat het meerendeel der te onzen laste loopende hypothecaire Ieeningen voor een langdurige periode verlengd is, zoodat de thans ingetreden stijging der rente voor ons bedrijf niet van directen invloed is. Per 14 December 1939 heeft ten overstaan van notaris dr. Ph. B. Libourel te Delft de eerste uitloting plaats gehad van de 4 pet. obli- gatieleening 1938 tot een bedrag ad 75.000, met betaalbaarstelling per X Maart 1940. Het spreekt van zelf, dat de buitengewone omstandigheden, welke eind Augustus intraden, ook ons bedrijf voor nieuwe problemen plaat sten. Voor verschillende huurders, speciaal neringdoenden, ontstonden door de mobilisatie moeilijkheden, waarvoor wij, waar eenigszins mogelijk, getracht hebben redelijke oplossingen te bewerkstelligen. Het stemt tot voldoening, dat de huuront- vangst over 1939 ad 1.708.000 pl.m. 18.500 meer bedraagt dan over 1938, waarvan ƒ3.300 door uitbreiding van het huizenbezit en 15.200 als gevolg van betere bezetting. Niettegenstaande voor handhaving van vol doend onderhoud de uiterste zorg werd ge dragen en ook aan verbeteringen en verbou wingen een flink bedrag werd besteed, ten einde den verhuur blijvend te stimuleeren, zijn de exploitatiekosten minder dan over 1938. De verkoop onzer bouwterreinen te Leiden ging ook het afgeloopen jaar tegen gunstige prijzen regelmatig door; in totaal werd voor een bedrag van 150.500 verkocht Nog enkele terreinen zijn bouwrijp gemaakt, waarvan het grootste gedeelte reeds is verkocht doch waar van de overdracht eerst in dit jaar zal plaats hebben. De handel in onroerend goed was niet leven dig; wij blijven echter onze bemoeiingen in deze voortzetten. Ofschoon het niet mogelijk is thans reeds het juiste resultaat 'over het achter ons liggend jaar mede te deelen, toont een voorloopige be cijfering aan, dat het exploitatiesaldo ruim ƒ400.000 zal bedragen. (Exploitatiesaldo 1938 ƒ334.000). Na afschrijving en reserveering ligt het in ons voornemen, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, de algemeene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over 1939 een dividend uit te keeren van 5 pet., zoowel over de preferente als over de gewone aandeelen. Het vorige jaar werd alleen op de pref. aan deelen 3 pet. dividend uitgekeerd. Gode zij dank, dat de oproep tot mijn ka tholieke landgenooten heinde en verre is ge hoord en door vurige gebeden en rijke gaven beantwoord is. Ik wist wel, dat men dezen noodkreet niet slechts zou lezen, maar tevens een daadwerkelijk medelijden zou toonen met hen, die strijden en lijden, niet sleqhts voor eigen land, maar voor geheel ons we relddeel. Welk een lof bracht de H. Vader aan het Finsche volk in zijn Kerst-allocutie tot het H. College En dit appèl tot het wereldge weten zal de sympathieën van alle welden- kenden voor den uitersten wachtpost der Westersche beschaving in het hooge Noorden nog doen stijgen. De. vorstelijke gift, die ik mocht ontvangen, getuigt, hoe de H. Vader wil meehelpen, om den nood zijner kinderen te helpen lenigen. Zijn Apostolische Zegen, dien ik aan onze geloofsgenooten mag over brengen als onderpand der goddelijke hulp, zal hun sterkte en moed geven in hun be proevingen, hoop en vertrouwen op de eind- zegepraal. Naar het voorbeeld van den Vader der Christenheid zal de Finsche zaak ook de onze zijn. Zoolang er ledematen zijn van een Mystiek Lichaam van Christus, die lijden, willen wij troosten, helpen, opbeuren: een hulpactie, waaraan eenieder kan en wil mee doen, want de liefde is vindingrijk. Als ik na eenige dagen mijn reis begin, wil ik aan degenen, die ik bereiken kan, ver tellen van het innig meeleven van den H. Vader en van de sympathie der Nederland- sche Katholieken. Welk een troost en blijd schap zal er heerschen in de harten der zwaarbeproefden. Met welke gevoelens van dankbaarheid zullen zfj bezield zyn jegens den Plaatsbekleeder van Christus en hun weldoeners in Nederland. Moge ik reeds nu hun aller tolk zijn, dierbare Geloofsgenoo ten, door Gods zegen over u allen af te smee- ken. Moge de vrede in het vaderland behou den en elders spoedig hersteld worden. Voor u allen zij 1940 een Zalig Nieuwjaar. Uw innig dankbare in Christus, f GUILL.-P. B. COBBEN, Apost. Vicaris van Finland. Voor wie nog een bijdrage wil zenden, vermelden we nogmaals het gironummer; 48283, Mgr. G. P. B. Cobben, Rotterdam. Met gunstige December-ontvangsten werd het jaar 1939 voor de rijksmiddelen afgeslo ten. Wederom was er wat de niet-directe belastingen, de groep der z.g. „Overige Mid delen" betreft, een belangrijk accres waar te nemen vergeleken met de overeenkom stige maand van het voorafgaande jaar. De cember 1939 bracht 2.629.721 meer op dan December 1938, terwijl het evenredig deel der raming met 2.452.077 werd overschre den. Evenals in de voorafgaande maanden droegen ook ditmaal de invoerrechten in het bijzonder bij tot deze verbetering, doch daar naast bracht ook de suikeraccijns belangrijk meer op. De totale opbrengst van de „Overige Mid delen" over het geheele jaar 1939 steekt zeer gunstig af bij die van het jaar 1938. Het voordeelig verschil bedroeg niet minder dan 35.338.749, terwijl de jaarraming met 33.757.422 werd overschreden. Tot dusverre was de oorlog op de totale opbrengst van de genoemde groep nog niet van nadeeligen invloed. Integendeel, het laatste kwartaal droeg in zeer sterke mate bij tot de verbetering, welke in 1939 werd bereikt. In het eerste halfjaar was er een voorsprong van 6.765.697, in de eerste negen maanden een accres van 18.675.517, doch het laatste kwartaal alleen zorgde voor een surplus van 16.681.232. Deze sterke verbetering in het laatste kwartaal kwam vooral voor rekening van de invoerrechten en de omzetbelasting, doch daarnaast was afgezien van de zegelrech ten en registratierechten, waarbij de ongun stige invloed van den oorlog duidelijk viel waar te nemen, en de successierechten, welke zich evenals in de eerste 9 maanden op laag niveau bleven bewegen de tendenz in het algemeen gunstig. Bij 11 middelen was in het jaar 1939 de opbrengst hooger dan in 1938, bij 10 boven de raming. Invoerrechten op hoogterecord. In December j.l. brachten 9 (v. m. 10) mid delen meer op dan het vorig jaar en was de opbrengst van 8 (v. m. 9) middelen hooger dan het evenredig deel der raming. Invoerrechten, welke In totaal niet minder dan 12.074.258 opbrachten, bereikten een nieuw hoogterecord. Vergeleken met het voorafgaande jaar bedroeg de verbetering 3.852.088 en vergeleken met de raming 4.074.258. Het hooge niveau van den invoer en de verhooging van de invoerrechten in gevoerd in Maart j.l. waren de oorzaak,'Voor het jaar 1939 heeft 'Sit middel alleen voor een accres van 23.602.976 gezorgd. Dé ra ming werd met 26.755.170 overschreden. Invoerrechten droegen dus wel zeer sterk bij tot het gunstige resultaat "an 1939. Veel zal voor de rijksmiddelen in het nieuwe jaar van dit middel afhangen. Hoogere prijzen, de tendeiïz tot het aanhouden van ruime voorraden en het hooger tarief zullen onge twijfeld een steun zijn, doch ten slotte hangt alles er van af of de aanvoer uit. het buiten land geen verdere belemmering zal onder gaan. In sympathie met de invoerrechten had den ook de statistiekrechten weer een goede maand 49.102). Accijnzen gunstig. In de groep der accijnzen, waarvoor de ontwikkeling ook in de afgeloopen maand gunstig was, leverde de suikeraccijns een kleine 1,5 millioen meer op dan het vorig jaar. Ook het jaarresultaat van dit middel was zeer gunstig; 1939 bracht immers 4.273.386 meer op. Op te merken valt nog, dat de opbrengst van de afgeloopen maand in geen enkele maand van 1939 werd be reikt, terwijl men,tot December 1933 moet teruggaan om een hooger opbrengst te vin den. Het geslacht gaf een acres te zien van 165.233 t.o.v. December 1938. Ook het totaal was zeer hoog en een record sedert jaren. De wijnaccijns bracht het er ook beter af (-(- 14.584). Relatief aanzienlijk was ook de verbetering bij den bieraccijns, n.l. 211.418. Zout bleef weinig opleveren, doch een kleinigheid meer dan in de laatste maand van 1938. Tabak kon zich niet op het hooge niveau van de voorafgaande maanden hand haven, doch vertoonde toch nog een verbete ring 75.914) t.o.v. December 1938. Slechts ééns accijns kwam met een lager opbrengstcijfer voor den dag, n.l. het gedis tilleerd 38.186), doch hier dient in aan merking te worden genomen, dat December 1939 slechts vier vervaldagen van den cre- diettérmijn telde tegen December 1938 vijf. Per saldo was dus het resultaat wel degelijk gunstig. Ook de jaaropbrengsten van de accijnzen waren vergeleken met 1938 gunstig. Bij sui ker werd er reeds op gewezen. Tabak bracht ƒ2.994.729 meer op, gedistilleerd ƒ2.581.358, bier /1.048.657, geslacht ƒ504.880, wijn 107.851. Slechts bij zout was er een achter stand van 277.496. Bij bier bedroeg de ver betering circa 12 pCt. De bieromzet steeg in 1939 boven 1938, doch met een aanmerkelijk geringer percentage dan de bieraccijns, aldus de opinie van vakkringen. Dit was een ge volg van het aanleggen van extra-voorraden door de brouwerijen, daardoor moest accijns betaald worden over meer bier dan verkocht werd. De extra-voorraden werden aangelegd CONSERVEERING van haring. In het verslag van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaardingen lezen we het volgende: De vooruitgang der techniek stelde de Kamer voor de vraag of het niet gewenscht "was, ook op het gebied van de conservee- I ring van haring naar nieuwere wegen om j te zien dan de tot heden gebruikelijke, welke sinds Willem Beukelszoon in 1386 het haring kaken uitvond, steeds dezelfde is gebleven. De vraag kwam niet uit de lucht gevallen, maar deed zich voor naar aanleiding van gunstige ervaringen in het buitenland opge daan met het gebruik van droogijs, dit is koolzuur in vasten vorm. Duitschland bezigt dit middel reeds zoowel bij de visscherij op zee als in den groot- en kleinhandel en ook Denemarken maakt er bij het vischvervoer ®en dankbaar gebruik van. Het was de heer f:: c- P. E. Vermeulen, directeur van de isscheryschool alhier, die de kwestie bij de Kamer aanhangig maakte door er op te wijzen, dat de zaak ook van belang was voor de haringvisscherij, welke hoe langer hoe meer het product in verschen toestand, dus ongezouten, aanbrengt en het debiet hiervan reeds uitstrekte tot Tsjecho-Slowakije. De uitvoer van versche haring is hoofd zakelijk een vraag van vervoersmogelijkheid en hoe grooter men deze maakt, des te meer Uitbreiding kan aan den afzet worden ge geven. Het gunstig effect met droogijs ver kregen zou men zich dus ook hier te nutte kunnen maken. Er was echter één moeilijk- omrtithKring is aan afwijkende vischsoort, j ;!n rie conserveering stelt dan de droge visch, welke men in het algemeen on der versche visch pieegt te verstaan De heer Vermeulen verzocht daarom de medewer- ig er Kamer oip te bewerkstelligen, dat P even zouden worden genomen teneinde de er mg van koolzuur op haring te onder zee en. Wanneer het resultaat hiervan aan moedigend uitviel, zouden zich wellicht nieu we perspectieven openen, daar dan ook af nemers bereikt konden worden, die afkeerig i*ntegenover het gezouten artikel. Kamer gedac^ten vonden weerklank bij de landscheplko cpntact zocht met de Neder- via deze ur7„eniging voor koeltechniek en met Drof. C Fnisatie in verbinding kwam teur van het labo*at°£en te Utrecht- direc- menschelijke voeding™ V°°r kenn?s ?.er ken oorsprong. De Zf* dfrbj" Oyen alle gewenschte inhoudende de bereidheid om de bennndioHe onderzoekingen te verrichten. Alvorens in dit stadium te treden achtte zij overleg met an_ dere belanghebbenden gewenscht en daarom belegde zij op 11 April in haar vergaderzaal een bespreking met de Nederlandsche Vis scherij centrale, de Reedersvereeniging voor de Ned. Haringvisscherij, de Kamers van Koophandel te 's Gravenhage en Leiden en dr. J. Olie Jr., directeur van het Ned. Vis- scherijproefstation. In deze bijeenkomst is 't onderwerp in den breede besproken, terwijl de heer Vermeulen een eenvoudige demon- gratie met droogijs heeft gegeven. V0T°t besluit van de gedaehtenwisseling is We°jTgesteld een studiecommissie te vormen, en de materie van alle zijden zou bezien kost en v een voorstel zou komen omtrent de ip, verdeeling der onderzoekingen. Van ,°mrnissie sloot de Visscherij-centrale c .ij voorbaat uit, omdat zij meende, dat niet piot. van Oven, maar ir. Liebert, direc- eur van het Rijksinstituut voor chemisch, microbiologisch en hydrografisch visscherij- nuerzoek te Den Helder het aangewezen adres was, tot wien wij ons moesten wenden. Tenslotte is het niet tot een studie-com missie gekomen, omdat de medewerking niet groot bleek. Die medewerking is toen van andere zijde verkregen, zoodat de zaak voort gang heeft kunnen hebben en hierop later terug gekomen zal worden. ARBEIDSBEURS Op Zaterdag 13 Januari j.l. waren als werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs ingeschreven: boek- en steendrukkerijen 4; bouwbedrijven 387; houtbewerking enz. 301, hieronder 183 kuipers; kleeding en reiniging 12; leder, wasdoek, rubber 6; metaalnijverheid, scheeps- en rijtuigbouw 343; textielnijverheid 36, voe ding- en genotmiddelen 26; land- en tuin bouwbedrijven 8; visscherij en jacht 183; verkeerswezen 369; vrije beroepen 22 w.o, 20 kantoorbedienden; ongeschoolde fabrieks- en andere arbeiders, die zich als zoodanig aan bieden of gevraagd worden 570. Alle overige beroepen tezamen 39. Totaal 2306. WERKLOOSHEID. Het aantal ingeschrevenen bij de Arbeids beurs alhier, bedroeg Zaterdag 2306, van wie geheel werkloos 2168. GEVONDEN VOORWERPEN Te bevragen bij: Politiebureau, motor handschoenen; Steenbergen, Maassluissche- dijk 86, kinderhandschoen; Poot, R. Holstr. 47, huissleutel en paar glacé handschoenen; Station Vlaardingen, Lipssleutel; Storm, Vetteoordskade 50, kinderhandschoentje; Reinirie, 8e Bierslootsteeg 23, kinderwantje; Naujoks, 2e Maasboschstraat 53, portemon naie met inhoud; Maan, Piet Heinstraat 13, handschoen; de Kok, Diepenbrockstraat 69, bloedkoralen armband; Broek, Liesveldsche- laan 14, 1-ponds-gewicht; van der Windt, Markgraaflaan 95, sleuteltje (Lipsmodel); v. Osanen, van Kinsbergenplaats 31, want; Ranshuizen, Parallelweg 3/4, knipkaart; Vermeulen, 8e Bierslootsteeg 5, ring met sleutels; Politiebureau, VI. Amb., rozenkrans, gevonden op de Vaait, paar jongenshand schoenen, paar heerenhandschoenen; Emaus 51, paar kinderwantjes, Voorstraat 7, kinder- schaats; Voorstraat 12, jongensjasje; Werf- steeg 25, paar wanten, zwart en wit; Emaus 52, wollen handschoen; Oranjelaan 13, por temonnaie met inhoud; Prins Hendriklaan 46, Fransch woordenboekje. Te bevragen bij: Boomsma, P. K. Dros- saartstraat 225, kindersokje; Oosterman, Em. mastraat 65, bankbiljet; Post, Prins Hen drikstraat 3, rijwielplaatje, polshorloge, paar kinderhandschoenen; van den Berg, Vette oordskade 68, huissleutel met ring; Wiede- man, Dijklaan 1, bankbiljet; de Raad, Steyn- straat 9, dameshandschoen;taoindk;Bb-mR- straat 18, handschoen; de Roode, Konings straat 9, dameshandsohoen; Lammers, Waal straat 24, pakhuissleutel; Bot, de Wetstraat 45. glacé dameshandschoen; van Buuren, Markgraaflaan 169, petje; Bakker, Handel- straat 3, polshorloge; Herlaar, le Maasbosch_ s iaat 50, distributiekaart; van der Ende, Delltscheveer 22, ceintuur; Toledo, Ooster- stiaat 41 Portemonnaie met inhoud; Politie bureau, VI. Ambacht, blauw wantje, rozen- karns, jongenswant, meisjeshandschoenen, jongensschaats, kindertaschje, bruine want; Tulpstraat 28, VI. Ambacht, nummerbord met achterlicht; Brandwijk, Begoniastraat 29, mandje vijgen, Begoniastraat 27, VI. Am bacht, port, met inh. Bur. Gem. Werken, VI. Ambacht, heerensjaal. Te bevragen bij: Lamers, Richard Hol straat 59, paar kinderwantjes; Hordijk, Landstraat 24, kindertaschje; Broek, Broek- He oud-directeur van het Stedelijk Museum te Amsterdam, de heer Baard recipieerde in het Museum ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag. Ook deken mgr. dr. van Noort kwam zijn gelukwenschen aanbieden. wegens den onzekeren toestand en het aan dringen van de regeering op snel afnemen van Nederlandsche brouwgerst. In de laatste maanden vooral deed zulks den bieraccijns relatief sterk stijgen. Vermoedelijk zal ook bij tabak en suiker voorraadvorming, doch hier bij de verbruikers, in het tweede half jaar de opbrengst gestimuleerd hebben. Naast genoemde middelen leverde ook de waarborg op het goud en zilver in December iets meer op dan in 1938, ook het jaar 1939 gaf hier een verbetering te zien. Hooge omzetbelasting in het 4e kwartaal. Onder de middelen, welke de vorige maand beneden het niveau van het vooraf gaande jaar bleven, behoorde de omzetbelas ting ƒ199.586). Zulks was echter uitslui tend toe te schrijven aan de verschuiving in opbrengst naar de eerste maand van het kwartaal. Het laatste kwartaal van het jaar was zeer gunstig en bracht 26.087.421 (v. j. 20.159.324) op tegen ƒ22.075.472 (v. j. 19.384.932) in het derde kwartaal en ruim f 20 millioen in elk der beide eerste kwar talen van het jaar. De groote omzetten in den handel na het uitbreken van den oorlog ko men in het hooge totaal van het 4e kwartaal tot uitdrukking (invloed van de kwartaal aanslagen, welke in October werden geïnd). Als gevolg van de hooger prijzen van de meeste artikelen mogen de vooruitzichten voor dit middel niet ongunstig worden ge acht voor 1940. Het jaar 1939 bracht 11.656.639 meer op dan 1938 en overtrof de raming met 6.784.280. Bij de zegel- en registratierechten bleef de ongunstige tendenz, welke reeds in de eerste 8 maanden bestond, doch sedert den oorlog nog werd geaccentueerd, voortduren. De achterstand was in de laatste maand van het jaar resp. ƒ604.842 en ƒ1.078.611. (December 1938 was voor de registratierechten echter een gunstige maand, waardoor de daling zeer groot werd). Het praktisch ontbreken van emissies en geringe handel ter beurze (het beurszegel alleen leverde ƒ158.000 minder op) oefent een druk uit op de zegelrechten, terwijl de geringe bouwbedrijvigheid en handel in on roerend goed de registratierechten op laag niveau houdt. Voor laatstgenoemd middel was sedert Maart 1933 zoo'n lage opbrengst niet bereikt. Ook successierechten kwamen hiet op verhaal 870.705). Met de cou ponbelasting en de loodsgelden was hetzelfde het geval. De zegelrechten ƒ3.094.386), registra tierechten, ƒ3.110.936) en successierech ten ƒ6.103.315) wéren de eenige midde len, welke eén zeer groot nadeelig verschil in het geheele jaar 1939 t.o.v. 1938 en de ra ming vertoonden. Rest ons nog te vermelden, dat de divi dend- en tantièmebelasting in December j.l. 326.833 minder opbracht dan in het vooraf gaande jaar, doch dat het geheele jaar een accres van 1.339.050 opleverde, dank zij meer opcenten. Vergeleken met de raming was er echter ƒ621.663 achterstand. Bij de directe belastingen deed zich, zooals steeds het geval is, in de laatste maand van het jaar geen groote verandering voor. het zuiver kohierbedrag voor dienst 1939 was per uit. December 1.907.303 hooger dan het vorig jaar uit. Dec. voor dienst 1938 het geval was. Een g^ans van 12.127.291 kwam voor rekening van de inkomstenbelasting, doch de vermogens- en verdedigingsbelas ting stonden er iets minder gunstig voor. In het jaar 1940 zullen op de kohieren voor dienst 1939 nog bedragen worden bijgeboekt, daar de dienstjaren niet met de kalenderja ren. afioopen. Enkele millioenen mogen ver moedelijk nog verwacht worden. Tot slot zij vermeld, dat de motorrijtuigen belasting pl.m. 65.000 boven de raming uit kwam, terwijl in dit opzicht de rijwielbelas ting pl.m. 158.0QP voorsprong had. Vergele ken met het voorafgaande jaar bedroeg" de verbetering resp. 898.741 en 629.577.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3