s F ranek's „Beatitudes" Sc tttaaxac&Uge mede. STADSNIEUWS. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. HET MASKER. ROTTERDAM. OVERSCHIE. 'SCHOONHOVEN. DONDERDAG 18 JANUARI 1940 DE HEERSCHAPPIJ VAN KONING WINTER. BILJARTSPEL. GARËGE UNIQUE" Burff- Knappert,aan 2 BAAL BLOEM VERDUISTERD. DERDE ORDE H. DOMINICUS. R. K. SCHAAKVER. S. B. O. ZWEMSPORT. ZWEMBOND VOOR ROTTERDAM EN OMSTREKEN. OM DEN ZILVEREN KRANS. DISTRICTSKAMPIOENSCHAP VAN ROTTERDAM. DE VIERKAMP. DAGELIJKSCHE ONGEVALLEN. DIEFSTALLEN; ENZ. DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN, BURGERLIJKE STAND MUZIEK TE ROTTERDAM. Bij de uitvoeringen op Zondagen 21 en 28 Januari. LAAT NIET DE KEUKENDEUR OPEN STAAN. BURGERLIJKE STAND. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. AANGEREDEN. HOEK VAN HOLLAND. WESTLANDSCHE SCHAAKBOND. KATHOLIEK COMITÉ VAN ACTIE „VOOR GOD" Koning Winter houdt van variatie. Kwam hij ons Maandag verrassen met een felle kou de, gisteren had hij hiervan weer genoeg en kwam hij ons met een sneeuw te lijf. Van nacht sneeuwde het gestadig door en toen wij vanmorgen onze neus buiten de deur staken werden wij verrast met een prachtig dik en helder wit sneeuwtapijt. Een ongewoon maar prachtig gezicht leverde dit op. Ongewoon is ook het weer. Vannacht om even 12 uur onweerde het zelfs. Iets wat zeldzaam voor komt. Veel last had het verkeer van het dik ke pak sneeuw. Vooral fietsers hadden het zwaar te verduren. Het was voor hen haast onmogelijk er door te komen. Auto's kon den soms gas geven zoo hard ze wilden zonder vooruit te komen. Met de hulp van voorbijgangers werden ze wel weer op het rechte pad gebracht. Vanmorgen vroeg reeds begon de ge meente-reiniging met eigen personeel pe kel te strooien. Om half 8 werd begonnen met het aannemen van 182 mannen voor sneeuwruimen. Verder werden er auto's uit gestuurd, die uitgerust waren met sneeuw ploegen. De hoofdwegen waren spoedig sneeuwvrij gemaakt zoodat daar het ver keer weer gauw normaal voortgang kon vinden. Het ijs. Zag het er gisteren voor de schaatsen rijders al vrij hopeloos uit, de sneeuwval heeft het uitzicht op schaatsen wel heel gering gemaakt. Op de ijsbaan heeft men gisteren wel gespoten, maar veel heeft dit niet geholpen. Ook daar ligt de sneeuw flink dik. Verder weet een ieder, dat er onder de sneeuw een soort broeiing ontstaat waardoor de daar onder liggende ijsvlakte vol met als voorzitter van den bond herkozen. De verslagen van de secretaresse, van den pen ningmeester en van de polocommissie werden goedgekeurd. De polocommissie werd in haar geheel her kozen, zoodat daarin wederom zitting hebben de heeren dr. A. H. C. van Ssnus, voorzitter; W. G. H. Steynes, secretaris; H. A. Delwei. competitieleider; W. P. v. d. Bogaard en M. Korink, leden. uanhut. telefoon 68ioo 1014 S 7 kuilen en putten komt te zitten. Ook de vorst beteekent niets meer. De temperatuur zweeft nog wel om het vriespunt maar dat is voor goed ijs niet voldoende. De voor uitzichten geven „minder kou" aan. Klagen mogen de schaatsenrijders dezen keer niet. Er is dit jaar een overvloed van gele genheid geweest de gladde ijzers onder te binden. De ijsbaan is 26 maal open geweest iets wat in jaren niet meer gebeurd is. Als verdacht van verduistering van een baal bloem is alhier aangehouden F. v. d. R., wonende te Schiedam. v. d. R. had in December 1939 de zak bloem, inhoudende 50 kg. op de Marconistraat te Rotterdam gevonden. In plaats echter van deze vondst bij de politie te melden, verkocht hij de bloem aan een Schiedam sche winkelier voor 6.50. Ongeveer 40 kg- van bedoelde bloem kon nog inbeslag genomen worden. Wegens afwezigheid v. d. Weleerw. Pater Wolterbeek, is er morgen- (Vrijdag)avond voor de Derde H. Dominicus (Afd. Mannen) 8.30 uur, geen Kerkvergadering. Voor de wintercompetitie werden 1.1. Dins dag de volgende partijen gespeeld: J. MulderA. Sprong 01; J. de Jong W. Steenhouwer A. VeringmeierH. Kloos afgebr.; L. BeekE. Linnenbrink J. OsterholtJ. Maagdenberg VzJ. Kor- verP. Oomen 01; A. de JongF. Schmier- mann 10; H. Paap—J. v. Slobbe afgebr. MarkxJ. Brandenburg 10; J. SteensJ, Zoetmulder uitgest. In het gebouw van de Gentsche hoogesc hooi werd aan prof. C. Heymans de hem toegekende Nobelprijs overhandig d door den Zweedschen gezant te Brussel. ,Prof. Heymans (l.) neemt zijn prijs in ontvangst. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: F. D., 33 jaar, zonder beroep, en B. A. S., 28 jaar, schoorsteenveger, beiden recidivist en gedetineerd, wegens diefstal in vereeni- ging zij hadden zich, door het openschui ven van een raam toegang verschaft tot de woning van den bakker A. J. v. d. Berg aan de Prinsenstraat, waaruit twee handtaschjes met slechts een klein bedrag aan geld waren weggenomen tot ieder 1 jaar gevangenis straf. H. K, 31 jaar, koopman, gedetineerd, we gens medeplichtigheid aan diefstal in ver- eeniging verdachte had, terwijl de beide vorige verdachten hun slag sloegen, op den uitkijk gestaan tot 4 maanden gevange nisstraf. J. C. van H., 38 jaar, isoleerder, gedeti neerd, wegens poging tot diefstal ver dachte had getracht in te breken in een winkelpand van de firma van Es aan de Aert van Nesstraat, doch hij werd bij zijn poging door de komst van politie gestoord tot 1 jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. J. F. J. S., 58 jaar, loswerkman, recidivist en W. van H., 18 jaar, (zoon van den ver dachte uit de vorige zaak), beiden gedeti neerd, wegens medeplichtigheid aan poging tot diefstal zij hadden op den uitkijk ge staan, terwijl J. C. van H. probeerde zich toegang tot den winkel te verschaffen tot resp. 1 jaar en 2 maanden gevangenis straf voor ieder met aftrek van bet voor arrest. D. v. d. H., 30 jaar, chauffeur, wegens mishandeling verdachte had de vrouw H. van 't Woud bij de keel gegrepen tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Z. W. P., 26 jaar, concierge, gedetineerd, wegens diefstal van schilderstukken en van een oud-Hollandschen stoel uit het gebouw van de Academie voor Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen, tot 1 jaar ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest en met de bepaling dat 6 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar. H. J. van Z., 32 jaar, opticien, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd wegens ver duistering van een fiets, tot 4 maanden ge vangenisstraf met aftrek van het voorarrest. A. J. v. d. G., 53 jaar, bloemenkoopman, gedetineerd, wegens een zedendelict, tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Wegens ongesteldheid van mevr. Else Mauhs kon gisteravond de opvoering voor de Rotterdamsche Volksuniversiteit van Da- rio Niccodemi's „Schaduw" geen voortgang hebben. Daarvoor in de plaats kwam het tooneelspel „Duo", door Paul Géraldy en Colette, bewerkt naar een roman van laatst genoemde. Die bewerking had.de verdienste, dat zij was geschied zonder sporen van beteekenis na te laten, wat gemeenlijk niet het geval is bij dergelijke tooneelschrijverij. Voor het overige kunnen we echter tot onze spijt slechts spaarzamen lof overhebben voor dit moderne Othello-drama, dat sterker nog dan zijn illuster voorbeeld pathologisch is ge accentueerd. Het klassieke briefje, dat onmogelijk weg te werken is, speelt er een rol in en het zou bijna zijn ontknooping hebben gevonden in de even klassieke wurging ook van deze Des- demona (niet zoo blank.-onnoozel als haar eer ste voorgangster), ware het niet, dat de bruut-psychopaath, die haar jaloersche man is, zich op het moment suprème bij uitzonde ring scheen te „beheerschen"en maar liever de hand aan zich-zelf sloeg. Het spel der beide „Duo"-hoofdvertolkers vertoonde ongetwijfeld goede kwaliteiten. John Gobau wist als de door jalouzie ver teerde Michel elk sprankje van meegevoel te verbeuren, terwijl Willy Haak, die meer kans kreeg voor nuanceering in haar reactie op de uitbarstingen van haar echtvriend, daarvan op zeer te loven wijze partij trok en zeker aller deernis op haar hand kreeg. Gusta ChrispijnMulder en Ko Arnoldi voldeden in nevenrollen. Als troosteloos beeld van een levensop vatting, waarin geen plaats schijnt voor hoo- ger overweging dan puur-materieele, zou het weinig opwekkende stuk wellicht tot waar schuwing kunnen strekken deze amoreele sfeer echter, die haar culminatiepunt vindt in de laffe ontknooping, noopt ons, een aan beveling van dit drama in de pen te houden. ,L. H. pnt. 150 132 brt. 42 42 h. s. 17 11 gem. 3.57 3.14 150 135 25 25 25 33 97 150 32 32 15 24. 3.03 4.68 150 144 53 53 16 19 2.83 2.71 150 100 36 36 20 20 4.16 .2.85 127 150 33 33 25 28 3.84 4.54 150 73 29 29 18 10 5.17 2.51 150 76 18 18 21 16 8.33 4.22 Gisteravond heeft de Zwembond voor Rotter dam en omstreken in hotel Central zijn jaar- lijksche algemecne vergadering gehouden. Óe heer G. Langelaar Jr., die in het bestuur aan de beurt van aftreden was, is bij acclamatie Voor de eerste maal is in het clublokaal van De Maasstad te Rotterdam tusschen Het Zuiden en De Maasstad gespeeld om den zilveren krans, die driemaal gewonnen moet worden om in eigendom over te gaan. Het Zuiden won den beker voor den eersten keer. De uitslag was gew. p. te beh. p. beh. p. pet. Het Zuiden 11 2665 2351 88.21 De Maasstad 7 2855 2283 79.96 Gisteravond zijn in het clublokaal van de B.V. Hillegersberg de wedstrijden om het districts kampioenschap klein biljart libre voortgezet. Boer (Het Zuiden) Hendriks (Royal) Klinge (Caland) Veentjer ('t Zuiden) Klinge (Caland) Van Lier ('t Zuid) Hendriks (Royal) Van Polfliet (Hbg.) Veentjer ('t Zuiden) Dumoulin (Hbg.) Lemm (Amok) Boer (Het Zuiden) Van Lier ('t Zuid) Dumoulin (Hbg.) Van Polfliet (Hbg.) Lemm (Amok) Gisterenavond had de tweede ontmoeting plaats van de vierkamp. De resultaten waren. A. Beele 136J. Coenraad 108 13681. H. Vermeulen 72H. v. d. Steen 84 6684. M. Ancker 50J. van Wilgen 60 5030. J. Delleree 44W. Schumacher 44 3244. Eerstgenoemden zijn spelers van Centraal, laatstgenoemden van E.V.A. Centraal wint met 39 car. C. Gelens 80A. A. Bok 100 80—83. F. Clasquin 60A. v. d. Heiden 52 59—52. F. v. d. Heuvel,44M. Visser 48 4422. N. Clasquin 44M. Braasem 48 3848. Eerstgenoemden zijn spelers van Instau- ratie, laatstgenoemden van 't Kruispunt. In- stauratie wint 'met 36 car. PoedelHooge Boomen. Gisterenavond had de eerste ontmoeting plaats tusschen bovengenoemde vereenigin- gen. De resultaten waren: 'F. van Hoorn 68M. Lunenburg 68 4368. M. van Pelt 98Klaassen 184 66184. C. Zegers 68—J. Pais 96 37—96. Eerstgenoemden zijn spelers van Poedel, laatstgenoemden van Hooge Boomen. Hoogc Boomen wint met 86 car. ConcordiaanColosseum. Gisterenavond had de derde ontmoeting plaats tusschen bovengenoemde vereenigin- gen. De resultaten waren: N. v. Mameren 76H. Ie Noble 76 5976. J. Visser 56Herwijnen 48 5634. J. Visser 56—P. Ie Noble 60 27—60. W. Burgmans 50G. Lavooy 40 5022. Eerstgenoemden zijn spelers van Concor diaan, laatstgenoemden van Colosseum. Co losseum wint met 15 car. 't Oosten V laar din gen—Hoboken. Gisterenavond had de tweede ontmoeting plaats tusschen bovengenoemde vereenigin- gen. De resultaten waren: Hulsman 104—v. Dalen 130 102—130. v. d. Borden 92—v. d. Berg 100 83—100. Wiekhart 40—Sitton 56 40—35. C. Boogaart 58Vos 68 5860. Eerstgenoemden zijn spelers van t Oosten VI., laatstgenoemden van Hoboken. 't Oos ten VI. wint met 18 car. Gistermiddag is de 36-jarige mevr. S. M. BorstboomSnijders, wonende op den Hille- dijk, bij het schaatsenrijden op den Kraling- sche Plas gevallen. Zij bekwam vermoedelijk een hersenschudding en is per auto van den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd, waar zij ter ver pleging werd opgenomen. Vanmorgen om 9 uur kwam de 8-jarige P. D. Krielaart, die in de Blaerdorpstraat woont, in de Boezemstraat spelenderwijze achter een auto vandaan, juist toen er een tramwagen van lijn 22 passeerde, bestuurd door den 22-jarigen W. J. B. uit de Burge meester Hoffmanstraat. Het kind kwam te vallen, brak het rechter dijbeen en liep een hersenschudding en eenige hoofdwonden op. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is het naar het ziekenhuis Bergweg vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Vanmorgen tegen half acht is de 18- jarige dienstbode P. van Vliet, wonende 'in de IJsclubstraat, die zich naar haar betrek king spoedde, op de Kruiskade met haar rijwiel gevallen. Met kneuzingen aan den rug is zij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Om kwart over acht is op het Beurs plein de 18-jarige mej. J. W. Keiler uit de Rösener Manszstraat met haar fiets geslipt. Bij den val kwam zij op het hoofd terecht en kreeg een hersenschudding. Per auto van den G.G.D. is zij ter opneming naar het ziekenhuis aan dan Coolsingel vervoerd. De firma S. van de Ged. Binnenrotte heeft bij de politie aangifte gedaan, dat uit een auto, die voor de zaak stond, een koffer met manufacturen is ontvreemd. De aan den Spoorsingel wonende J. A. S. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat er van de buitendeur van zijn woning een ruitje is ingedrukt, waardoor ongenoode gasten kans hebben gezien het huis binnen te komen. Zij hebben verschillende kasten overhoop gehaald, doch er wordt niets ver mist. Gistermorgen om 9 uur stond de 37-jarige melkbezorger P. Wolters uit de Eerste Gij singhstraat, bij zijn melkwagen in de Allard Piersonstraat, toen er een vrachtauto pas seerde, bestuurd door den 29-jarigen koop man J. E. uit Overschie. Vermoedelijk heeft de chauffeur, door de zon verblind, den man niet gezien en reed daardoor te dicht langs den melkwagen heen. Hoe het ook zij, W. werd tegen den grond gesmakt en bekwam een bekkenbreuk. Per auto van den Genees kundigen dienst is hij naar bet ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en daar ter ver pleging opgenomen. GEBOREN: Helena H. J., dochter van J. W. van Slobbe en C. L. van der Linden, Am pèrestraat 42 Johannes J., zoon van W. J. C. Perquin en C. M. E. van de Water, B. K.- laan 255 Petrus J., zoon van J. Scheffers en A. M. v. d. Water, Galileistr. 19. GEHUWD: C. A. W. J. M. Beijersbergen 34 j. en M. W. J. van der Tuijn 31 j. A. Hartog 38 j. en K. B. de Haas 37 j. K. v. d. Pol 27 j. en J. G. Bolderman 26 j. G. P. Stompe 21 j. en W. van Aperloo 23 j. F. de Raaü 29 j. en G. Christen 27 j. C. F. de Goederen 26 j. en H. J. Bras 27 j. A. van der Zouwen 40 j. en C. Stigter 32 j. Uitvoering Johannes Passion. Op Dinsdag 19 Maart zal een uitvoering gegeven worden van de Johannes Passion van J. S. Bach in de Nieuwe Zuiderkerk aan den Westzeedijk, door het Rotterdamsch Kamerkoor en het Nederlandsch Kamer orkest onder leiding van Otto Glastra van Loon. Het 260e concert van de Koninklijke Or- kestvereeniging „Symphonia" op 29 Januari a.s. wordt gegeven ten bate van de afd. Rot terdam van de vereeniging „Het Nederland- sche Roode Kruis". Te dien einde heeft zich, naast een werkcomité, bestaande uit de beide besturen, een Comité van Aanbeveling ge vormd, waarvan de burgemeester, mr. P. J. ROTTERDxUMSCH PHILHARMONISCH ORKEST. Op het vierde avondabonnementsconcert van het R. Ph. O. op Vrijdag 19 Januari a.s. in de Doelen, zal het programma onder lei ding van Eduard Flipse geopend worden met een uitvoering van „Finlandia' van Sibelius. Daarna volgen „Sarabande" en „Air Willem V" van Voormolen, waarna „Die Hymne an die Nacht" van Diepenbrock ten gehoore gebracht wordt, waarin Jo Vincent de sopraanpartij zal vervullen, daarna zingt de soliste nog de Copla's van Badings. Tenslotte volgt de vierde symphonie van Mahler met de aria „Wir geniessen die himmlischen Freuden". BEGRAFENIS Mr. L. J. R. KUHN. Op de begraafplaats te Hillegersberg is onder zeer groote belangstelling gistermid dag te half vier ter aarde bes+eld het stoffe lijk overschot van mr. L. J. R. Kuhn, in le ven lid van het advocatenkantoor mrs. Pen- termann, Kuhn en Hoogenbergh. Onder hen, die mede bpgekomen waren om den overledene de laatste eer te bewijzen, merkten wij o.a. op: mr. H. W. B. Thomas, president der arr.rechtbank; mr. H. A. J. Reumer, subs.-officier van justitie; mr. G. R. W.' Kymmel, rechter-commissaris; mr. F. M. Wilbrenninck, sub.-officier van justitie; mr. F. A. Holleman, rechter te Breda; mr. J. Bot, ex chef van de griffie der rechtbank te Rotterdam; mr. J. Nuhout van der Veen, uit den Haag; mr. L. J. Heijmans van den Berg; mr. A. F. A. van Velzen, te Schiedam; mr. A. M. graaf van Rechteren Limpburg, uit Canada; jhr. mr. J. Groeninck van Zoe- len, uit Parijs; mr. J. Peeters en M. Jaspar, cand.-notaris te Schiebroek; mr. A. C. W. van Renthergem, mr. A. C. W. Beerman, mr. J. W. van Zanten, mr. E. F. Bonjer, mr. H. C. Hintzen, mr. W. M. E. van Rossum, mr. J. Buskop, mr. W. van Ittersum, mr. J. J. Bak ker Dirks, mr. J. A. L. M. Loeff en mr. J. J. Drost, deken van advocaten, alsmede het geheele personeel van den overledene en vele anderen. Nadat de baar het oude kerkgebouw was binnengedragen en de organist het Largo van Handel had ten gehoore gebracht, werd het woord gevoerd door mr. J. Woldringh van der Hoop, namens de Leidsche clubge- nooten. Mr. J. R. Pentermann sprak als mede compagnon; mr. J. Elshout sprak namens den vriendenkring en burgemeester J. P. H. Dhont van Schiebroek sprak woorden van afscheid namens den Schiebroek sche kring. Hierna is de baar, welke met een 15-tal kransen bedekt was, grafwaarts gedragen en had de ter aardebestelling plaats. Een zwager, generaal J. Vaillant, heeft na mens de familie dank gebracht voor de groote belangstelling. Op Zondag 21 dezer en den daaropvolgen- den Zondag zullen de katholieke koorveree- nigingeq van Rotterdam en 's-Gravenhage, zooals reeds gemeld, 'n uitvoering geven van „Les Béatitudes" van César Franck. Het zullen zeker geen premières zijn, die hier van Franck's meest volkomen en meest Gistermiddag is tot tweemaal toe aangifte gedaan aan het politiebureau Hoflaan, dat iemand zich aan de achterzijde van een huis toegang heeft weten te verschaffen tot een keuken, nl. op den 's-Gravenweg, bij de familie v. d. M., waar een bedrag van 23.75 uit de keuken is gestolen en op den Merula- weg, waar 7.50 werd ontvreemd. Men lette er dus op, dat men niet de deur van de keuken laat open staan. César ^franck. grandioze schepping gegeven zullen worden. Onder leiding van Daniël de Lange z.g. te Amsterdam is dit opus reeds als een der eerste nieuwere Fransche werken 'n halve eeuw geleden geïntroduceerd. Dat Nico Verhoeff met zijn beide koren eenzelfde werk gekozen heeft, is wel iets uitzonderlijks, zulks te meer wijl katholieke koren niet de eerste en evenmin de voor naamste zijn geweest om dit bü uitstek ka tholieke werk uit te voeren. In het algemeen gesproken kan men zelfs zeggen, dat de figuur van César Franck eerst in de laatste jaren een levende ge stalte is geworden in de muziekbeoefening onder katholieken, schoon hij reeds tijdens zijn leven in Frankrijk althans een soort canonisatie had verworven door zijn bijnaam van „den engelachtigen meester". Welke tekst nu heeft meer waarde onder alle gewijde teksten dan de voor stervelin gen zoo bemoedigende en troostrijke woor den, welke Christus zelf in zijn Bergrede heeft uitgesproken, zalig noemend hen, die weenen, „want zij zullen getroost worden"; „gelukkig degenen, die zuiver van harte zijn, want zij zullen God zelf aanschouwen", enz. Dit te bemediteeren is van onschatbare waarde voor hen, die lijden, vooral in dezen tijd, waarin een ieder zijn kruis heeft te dragen, waarin de beproeving wellicht groo- ter is dan ooit. Méér dan in welke gespro ken of geschreven woorden ook kunnen ze hier uit een bron van liefdeskracht kunnen putten. Bijna z'n leven lang schijnt de componist César Franck den Evangelie-tekst overwogen te hebben. Men bewaart althans in zijn familie een „Recueil des Saints Evangiles", dat hij als prijs op het eind van een school jaar gekregen had. De bladzijde, die in acht paragraphen de goddelijke rede bevat, ver toont dusdanige sporen van verval, dat ze veel moet zijn gebruikt. Bovendien staan naast ieder van Christus' woorden inkervin gen van nagels, die Franck's leerlingen goed kenden, ingeval de meester geen potlood bij zich had Tien jaar lang werkte Franck met vele onderbrekingen aan de compositie van deze „Acht Zaligsprekingen" zonder de eenheid van gedachte te verliezen. Integendeel: het werk groeide in zijn hymnische kracht ster ker naar mate het voortschreed. Het bezit toppunten van ascetische, musische vervoe ring. Schoon de tekst middelmatig genoemd moet worden, is het een voordeel voor de componist geweest van meet af aan met de schrijfster, madame Colomb, voeling te heb ben gehouden, omtrent de structuur en den gang van den in verzen geschreven tekst. Juist vóór het uitbreken van den oorlog van 1870 waren de twee eerste deelen ge reed. Tijdens den oorlog was Franck s geest niet willig om verder te werken en beperkte hij zich tot de instrumentatie dezer deelen. terwijl Parijs gebombardeerd werd. Pas vier jaar later ging hij verder om in 1879 te eindigen. Eerst na zijn dood zou dit klankmonument „onthuld" worden (1891) en sindsdien is het niet alleen voor de christen-wereld maar voor allen, die gelooven aan het wonder der muziekkunst, een openbaring geweest, 'n openbaring die zich ondanks de wisseling en beroering der tijden telkenmale nog voltrekt in het hart van allen, die in eeuwige waarheden gelooven en de muziekkunst lief hebben. M. M. Aangiften van 17 Januari 1940. BEVALLEN: C. van Dam geb. van der Meer d. M. van As geb. Scheurkogel d. L. S. Bejje geb. Bezemer d. J. M. de Lange geb. Mee- ling z. C. Notenboom geb. Aaldijk z. M. C. Haarsma geb. van Meurs z. A. S. van der Hoek geb. de Kamper z. W. Danker geb. Gijzel d. P. Schiedon geb. Freelink z. E. P. J. van den Bosch geb. Warmer z. J. C. Hendriks geb. Zoet d. M. W. Pelgers geb. van Gils d. A. W Oomens geb. Harpe d. K. B. Vermeulen geb de Haas z. A. C. Kluck geb. van Riel z. A. Gvjswtjt geb. Bruning d. M. Roovers geb. Stigier d. C. B. van Moorse! geb. Korpel z. s. Vijgenboom geb. Borst z. C. van Dijk geo Op 't Hof d. D. stri. is geb. Landman z. - H. S. Winkelman geb. oeneveld z. H. L Verhaar geb. Janssen z. C. Slangen geb Romeijn- z. C. Overkleeft geb. Benschop z. G. M. de Grund geb. Heymans z. M. M. Slaa geb. Lodder d. J. Keller geb. van Eek z. A. M. Capelle geb. de Graad d. G. C. M. van Noort geb. de Langen d. A. Blok geb. Harpers d. B. van der Wilt geb. van Brenk z. J. J, Kind geb. van Langeveld d. J- Hoffman geb Stortenbeker d. - C. H. de Groot geb. Groeneweg A. A. Bennis geb. Schenk z. M. Goor geb. Frank z C. C van Poppel geb. Molen,dijk - d. GETROUWD: c. Bakker jm. 2o j. en H. Muller oj, 21 j. W. Bergen 27 j. en M. Metaal 28 J- G. van den Berg 22 j. en J. Bovek'erk 19 j. P. Duchateau 26 j. en L. Kuilt 22 j. van Dijk 35 j. en J. den Besten 32 j. A. Elsmg 27 j. en L. Bonman 22 j. J. van Eükelenburg 23 j. en A. Simons 21 j. C. Gieselbacb 23 j. en J. Meerman 32 j. J. van Hlzen 35 j. en A. van Geemert 26 j. B. Kathann 25 j. en J. Allard 19 J. c- van Kwawegen 26 J. en L. Bebaard 21 j. D- Larrewijn 34 j. en B van Veenendaal 33 j. H. van Linden 19 J. en J Flips 22 j. H- Meieste 22 j. en 4- Oree 1» j. J. van Nimwegen 27 j. en D. Compel 2o p B. Nossent 26 j. en J, Brunsting 20 j. C. van den Oever 24 j. en D. de Klepper 19 j. P. Rijns 24 j, en W. Hamer 24 j. 7- 4Schipper 26 1. en Jansen 21 j. W. Strikker 23 3. en A. van Bergh 19 j. - A. Venneer 29 j. en Be 3 j J. Vermeulen 37 j. en H. de Jong 1! L. Verroen 18 j. en M. van Niedek 19 j. a. van Vlodrop 27 j. en M. van der Pluijm 26 j. C. van der Waals 24 j. en J. Stroo(j 25 j. H. Wlegmann wed. 47 j. en G. Oudshoorn wed. 40 j H Brinltmann ges. 36 j. en E. van Rossum ges. 25 j. G. van der Meer 28 j. en L. Kuiper 24 j. J- Noordzij 24 j. on C. Stok 24 j. W Prins 35 j. en C. van ZUst 27 j. G. Vermeulen 21 j. en G. den Hartigh 22 j. A. van der Werf 28 j. en E. Boot 28 j. Barkmeijer 26 j. en J. Groeneveld 26 j. -"..77 Bloot 31 j. en C. Koster 31 j. G. van Cape 26 j. en M._ Roovers_19 j. - H. Dekker^ J- 19 J a n.: uur. Doelen, Philharm. Orkest, 8,15 21 J an.: Doelen, R. K. Gemengd Koor 2,30 uur. Dagelijks: Groote Schouwburg, Jolijt (Bouwmeester-schouwspel), 2 uur, Zondag ook 2 uur (volw.) Bioscopen: Goedgekeurde program ma's tot en met Donderdag 18 Januari in: Grand: Pip met vacantie; Luxor: Hoera, ik ben papa (volw.); Lunière' De wereld heeft (volw.); Studio; Juarez; Thalia: De twee straatjongens van Parijs (bóven 18 jaar); Scala: Katja (volw Arena: De duiten van papa (volw.); Centraal: Gibraltar (volw.); Victoria: De kleine prinses en 'n Millionair in lompen; Harmonie: Levensdans en Drie man in de sneeuw en De ipookpatrouille (boven 18 jaar); Capitol en City: Heerschera der zee (boven 18 jaar); Olympia: Red Bar ry (boven 18 jaar); Cineac; actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „RotterdamBatavia" (Schiedam- sche Singel 55), dagelijks 10—17 en 19—22 uur, Zondags van 12—17 uur (tot 15 Maart). Kunsthandel Gebr. Koch, Noordblaak 21-23, werken Japanschen meester Tsuguharu Fo- juita (tot 31 Januari) Impuls (W. de Withstraat 55) werken van den Rotter- damschen, kunstschilder D. Maandag (tot 1 Februari) Rotterd. Kunstkring, wer ken van Wout van Heusden, Corn, van Leeu wen, Adriaan v. d. Plas, Lode Sengers en C. Timmer (tot 28 Jan.) Kunsthandel Unger (Eendraphtsweg 27), portretten en stillevens van mevr. R. de Balbian-Verster- Bolderhey (tot 14 Febr.) Schiedam. Passage-theater: Het lied van de vrijheid en M, Moto en De schat in het Oosten (boven 18 jaar); Monopole: Het meisje uit het verre Westen en Avonturiers der lucht (volw.) SCHIEDAM, 18 Jan. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop- handeL Moutwijn. Moutwijn 46 pet. ƒ17 per H.L. Spoeling. Spoeling ƒ1,40—1,50 (niet officieel). Hedenmorgen om kwart voor 9 is de 20-ja rige dienstbode J. J. de Groot, wonende te Rotterdam, op de Blijdorpbrug door de glad heid van haar fiets gevallen. Zij kwam vlak voor een auto terecht, bestuurd door den 31-jarigen vertegenwoordiger P. C. D. uit' Rotterdam. Deze trachtte nog het meisje te ontwijken, maar zij werd aangereden. Dokter De Graaf verleende de eerste hulp, waarna mej. de G. per Roode-Kruisauto naar haar woning werd vervoerd. GESLAAGD. De heer H. Langeslag slaagde voor het rijksexamen kommies bij de Invoerrechten en Accijnzen. Voor de competitie van den Westlandschen Schaakbond speelde Hoek van Holland tegen Regina Pacis van Honselersdijk. De uitslag luidt 4VaIV2 en 2 afgebroken partijen. HULP IN NOOD. 1 Gisteren hield de vereeniging Hulp in Nood haar jaarlijksche ledenvergadering in bet lokaal van de schietvereèniging „Immqr Vaardig". Na een kort openingswoord van den voorzitter, den heer J. Boel, kregen secretaris en penningmèester de gelegenheid hun verslag uit te brengen. Bij de bestuurs- verkiezing werd de heer P. van Zwienen met algemeene stemmen herkozen. Na een ge animeerde rondvraag, sloot de Voorzitter da vergadering. R. K. VROUWENBOND. De R. K. Vrouwenbond alhier, houdt op 30 Januari a.s. zijn jaarvergadering, waaraan tevens.een feestavond zal zun verbonden. Aanvang 8 uur in het Verenigingsgebouw, Rietdijkstraat. en A. ter Smitten 27 j. P. de Go,ede Q°aa*:' 3. en B- Schouteren 19 J. - J.jan 25 1. ©n C. van Munsteren 24 3. 1. in G. Valkhof 22 j. - A. de J.*n H. Gnatowski 26 J. A. Kiev'ts J. en L. van iVSenVV-"wF'K^neng97 A. JruT Lotman 21 - M. en M Buys 22 J. - ^ng 26 j. en F. Schre- derhof 18 J. P' de nge 22 1- J- Stede houder 19 'j. N- van Leen 31 j. en A. Hoots- mans 30 j. 7- A- ^an Leeuwen 27 J. cn A. van Winssen 23 j. 7 van der Linde 30 j. en Di van der. Voorde 29 j. j, VEtn Ooijen 23 en j. van Kal 20 j. W. Prina 27 j. en C. Tegdaar 20 1- H- Steenbergen 22 j. en G. Verhoef 19 I. F. Tempelaars 26 1 en N. de Lege 19 3- J. de Vos 23 j. en A. Bos 23 j. - J- Y°sbeI' gen 27 j. en A. Steibolt 23 j. A. de Vroedt 22 j. en W. Verhoef 22 j M. Willeboordse 2o j. en W. Verseeuw 22 j. - G. Wtllcmse 28 j. en J. Lambregtse 23 1 M. Groeneyeld 29 j. en A. Wohler 29 J. L. Hofman 27J. en A. Vink 26 j. B. Klomps wed. 44 J. on G. Guillot 37 j. A. Schenk 29 j. en B. Bakker 26 j. - J. van Witzenburg 24 j. en M. Hordijk ^4 J. OVERLEDEN: M C. Willebrandt vr van A. v. Es 49 j A. Kemp wede. v. D. H. van Weeldcn 71 1 H. Los vr. van C. Vonk 68 j. P. M. Schroef ongeh. m. 81 j. J. de Jong wede. v. A. Lagerwaard 81 j. H. Velthove wedr. van P. v.' Rijswijk 59 j. j. VrUhof wedr van W. v. Borden 58 J. M. Boers vr. van C. Schenk 77 1. A. M. Boers wede. v. J. G. C. vb. Zanten si 1. N. Oprei wede. van H. v. 't Hof 83 J. M. Koopmans wede. van H. C. de Goey SB J. T. J. Willemsen vr. van L. Luhrs 67 J. B. yv. Driessen m. van P. Wildschut 43 J. D. Bervelmg m. van S. A. v. Tlggelen 52 j. - A. J Klarenbeek m. van N. van d. Stam 65 j. - E. J. P. daa! wede. van G. Goosscns 80 j. W. Nobel ongeh. vr. 54 j. J. v. Duist m. van W. J. Boeltc- stetjn 43 j C. M. Arnold vr. van T. W. Glelse 52 j. G. Janssen vr. van G. Janssen 67 j. Voorts als levenloos aangegeven: C. W. v. Gent ,geb. v. d. Pluym z. eierveiling. Groote kippeneieren 4—4.75, heneieren 3.504, beide per 100 stuks. De volken, die gelukkig zijn, danken den vrede, dien zij ge nieten aan de beoefening van het goede, dat door de tien Geboden wordt voorgeschreven Deze tien voorschriften houden in een voudige bewoordingen, voor het kleinste verstand te begrijpen, het onderscheid voor tusschen goed en kwaad en leggen zich met onweerstaanbaar gezag °P; De menschelijke maatschappijen hebben nooit iets anders kunnen vinden voor dit heldere geheel, dat zoo juist is in zijne onder richtingen. Alles samen ge nomen is de bron van geluk en vrede steeds gelegen geweest in de Tien Geboden. FREDERIK LE PLAY.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2