T TUt ï-rico-mehJc op JoacJL, ee*i ivcurfiAviq wxA jewüÊitzit STADSNIEUWS. ROTTERDAM. VRIJDAG 19 JANUARI 1940 WINTERPROGRAMMA K. J. M. V. Dr. Heere over het bevolkings vraagstuk. LUCHTBESCHERMING. R. K. S. V. EXCELSIOR. Afd. Hockey. DE BESTE MAALTIJDEN IN OORLOGSTIJD. g WÊÊsm TENNISVEREENIGING D.I.T.O. AANRIJDINGEN. KETHEL. BURGERLIJKE STAND. PATER ANT. VAN RIXTEL VERTROKKEN. Velen deden hem uitgeleide aan het Station D.P. „Blijf mijn opvolger steunen, zooals men het mij gedaan heeft". NOTEERING MOUTWIJN en SPIRITUS. BRAND OP DEN ZUIDHOEK. TRAMBOT3ING. GENIE-REVUE „PARAAT". fcgPPSM H NED. VEREEN. VAN WEER- EN STERRENKUNDE. "WEDSTRIJD BIJ DE ETAPPEN- SLACHTERIJ. Reclk 1178S In het kader van het winterprogramma van de K. J. M. V. heeft dr. Heere gisterenavond gesproken over het bevolkingsvraagstuk. Be halve de K. J. M. V.-leden waren aanwezig enkele H.H. geestelijken en broeders, leden van de Hanze en den werknemenden mid denstand. Dr. Heere het woord verkrijgend, wees eerst op den inhoud van he woord bevol kingsvraagstuk. Er zijn wel meer woorden- questies, aldus spr. Zoo bedoelt men met het verkeerdelijk gebruikte „Nieuwe Gemeen schap" wellicht een „Betere samenleving". En met het oog op het streven daarnaar, wilde spreker het bevolkingsvraagstuk, het nijpendste vooral voor ons Katholieken, be handelen. Moraal, ethica, politiek treffen el kaar op dit gebied. Wy, Katholieken, wen- schen het normale gezin en zijn aldus tegen geboortebeperking. Wij moeten niet alleen schoone phrasen gebruiken maar ook juist als Katholieken een uitweg wijzen. Hoe er eten is te krijgen, hoe woninginrichting voor het groote gezin? Spr. wijst op de werkloos heid. Ook het hoogste milieu moet die zaken aanpakken. Men spreekt op de bijeenkomsten over allerhande dingen, maar hierover niet. De kinderen der wereld zijn ons hierin voor. Het lage kindertal of het kinderlooze gezin ontstaat niet alleen door genotzucht. Juist menschen met plichtsbesef worden bang. Hoe moet ik later mijn kinderen een toekomst waarborgen, vragen zij zich af. De heele poli tiek moet die bezwaren doen verdwijnen. Positieve voorlichting moeten we hebben. Wij zien alleen maar naar het geboorte- en sterftecijfer en naar het bevolkingsoverschot. Maar er zit nog meer achter. Geen enkele deskundige hecht daar alleen waarde aan. Die cijfers zijn alleen het grondmateriaal. Nu begint pas de leer der bevolking. Er is wis selwerking tusschen bevolkingscijfer en be- volkingshuishoudkunde. Spr. gaat dan na de bevolkingsstatistiek, de bevolking in verband met de bevolkingshuishouding en wat er noodig is om de bevolking bestaan te ver schaffen. In de Oostzeeprovincies heeft Duitschland dit vraagstuk onder pressie van Rusland direct moeten oplossen, maar over 100 jaar voelt men hier nog de ellende van. De aardbevolking bedraagt momenteel plm, 2200 millioen menschen. In 70 jaar tijds is het getal menschen verdubbeld, want in 1870 bedroeg 't menschenaantal plm. 1100 millioen Zijn we daarmee op het eind van ons kun nen op aarde. Een der geographen in Berlijn heeft een berekening gemaakt. Op het oogen- blik is er de mogelijkheid om 9000 millioen menschen te huisvesten etc. En hoe staat het er mee in Europa? In 1800 waren er 175 millioen menschen. Nu zijn er 525 millioen. Wij zijn daarmede voor dit oogenblik aan het potentieel toe. Want naar schatting kan Europa 650 millioen menschen voeden, kleeden etc. In andere werelddeelen is het echter beter. In Neder land daarentegen zijn wij al over de schreef, Uit natuurlijke bron kunnen wij 5.000.000 menschen voeden etc. Slechts door het ex porteeren van producten en het importee ren van voedsel kunnen we er meer onder houden. Schuren zijn voor ons vernieti gend. Wij verarmen nu reeds. Wij moeten vechten voor een beteren Volkerenbond, wij moeten elkaar op de wereld leeren verdragen Anders geschiedt er moord en doodslag. De autarkie van Duitschland is voor ons en voor allen noodlottig. Nederland heeft voor 250 dagen voedsel. Engeland voor 90 dagen, het overige moet ingevoerd worden. Azië staat bijna in onze schoenen. Dit alles moet men zien met het oog op onze huidige capa citeiten. Nood dringt den mensch tot vin dingrijkheid. Spr. wijst op de kustmestleer, op het ver duurzamen van levensmiddelen, op de ge weldige scheepvaartmogelijkheden e. d. Spr. wijst hier op de leer van Malthus, die zeker tegenover het nieuw-malthusianisme moet staan. Malthus was een groote pessimist en verkondigde de stelling, dat de menschen zich ongebreidelder uitbreiden dan de pro ductie kan toenemen. Maar onze hulpmid delen zijn sterker aangewassen. In alle landen loopt voorts het geboortecijfer terug door bewuste geboortebeperking. Vroeger was het ook niet alles. Men wist toen echter niet beter, had geen middelen voor geboorte beperking en er was nog meer pos. christen dom. Spr. gaat dan de bevolkingsoverschotten na. Dit geeft een onrustbarende aanblik. Toch wassen de landen aan. Dat zit 'm in de da ling van het sterftecijfer, veroorzaakt door de verandering in de Hygiëne. Daarom, al heeft Nederland nu het laagste sterftecijfer, zal het in korten tijd omlaag gaan. Dan ko men wij op het critieke punt, waarop Frank rijk nu reeds zit. Daar staan meer doodkisten dan wiegen. Vandaar immigratie. Voor Duitschland ligt dit punt in 1970. Engeland is er nu reeds. Kuczinsky is de man, die een andere, zuiverder berekening hieromtrent opstelde. Hij ging er van uit, dat in de lan den niet overal dezelfde bevolkingsopbouw, voorgesteld door de bevolkingspyramyden, aanwezig was. ivtet deze berekening in de hand blijkt, dat geen enkel land zich in stand kan houden. Rusland komt boven het cijfer 1 dat Kuczinsky als norm aanvaardt, wel uit (1,4). Het communisme behoeft geen propa ganda, als de kinderen ma^r komen, omdat het wiegen heeft. Ziedaar het groote gevaar. De Slavische bevolking zal op den duur overwegend worden (60 Dus een grooter leger dan West-Europa hebben. Trouwens, alle gekleurde rassen breiden zich ontzaglijk uit. Het is dan met de suprematie der blan ken gedaan, als die rassen zich hun sterkte bewust worden. Dan hebben wij geen ex port meer, dus ook geen voedsel. Zoo wordt ook door het achteruitgaan van het blanke ras, het negergevaar in Amerika een onmiddellijk gevaar voor de toekomst. Het minimum-aantal kinderen in een ge zin behoort, om op peil te blijven, 4 te zijn. iii Nederland is 't nu 2, dus absoluut on voldoende. In Berlijn 1 kind per gezin. Uit enquêten, door spr. ingesteld, blijkt dat deze bewuste afstand voor een klein deel slechts veroorzaakt wordt door genot zucht. Dat zijn hopelooze gevallen. Maar zeer vaak is het bittere armoede. Spr. denkt aan de werkloozen. Heel vaak ook verant woordelijkheidsgevoel. De staat moet meer kunnen doen. Positieve maatregelen. De be lastingen moeten een stuk omlaag voor die gezinnen. De kinderaftrek moet ook progres sief voelbaar zijn, d. w. z. hoogere standen, ook meer kinder-aftrek. Spr. denkt aan het reizen. Vervolgens voor kinderlooze gezin nen. Patroons moeten geen kindertoeslag ge ven. Dat werkt fataal. Dan nemen ze vaak ongehuwden e.d. Misschien wordt er teveel gedaan voor de onvolwaardigen. Dat kan wat minder kosten en het resteerende geld gebruikt worden voor het kind-met-intellect, dat zijn studie niet betalen kan. Anders verliest men de innerlijke gezind heid totaal en de bereidwilligheid. Maar de goede gezindheid moet terugkeeren. En voor ons Christenen is het kind er nog altijd ter uitbreiding van het Godsrijk op aarde. Voor dit alles is mede noodig vrede in gerechtig heid, heeft Rome gezegd. in Aanschaffing van materiaal. De Wijkleiding van Wijk F 30 heeft met die wijk samengebrachte geldmiddelen verschillend materieel voor de wijkbescher- ming een inzicht te geven van datgene, waaraan hunne vrijwillige bijdragen besteed werden, wordt gedurende een week en wel vanaf Zaterdag 20 dezer tot en met Zater dag 27 dezer, in de etalage van het winkel pand: Fabristraat no. 62, een tentoonstel ling gehouden van het gekochte. Gehoopt wordt dat niet alleen de bewo ners van bovengenoemde wijk, maar allen, die belang stellen in de parate luchtbescher ming en wie zijn dat tegenwoordig al niet? eens aan opgemeld adres zullen voorbij loopen om een kijkje te nemen van het daar tentoongestelde. Door de onbespeelbaarheid van de terrei nen en de ongunstige weersomstandigheden zijn de wedstrijden van de Z. H. H. B. al verschillende weken afgelast. Ook a.s. Zondag zal geen enkele wedstrijd doorgang vinden. De competitie-standen waren nog niet eer der bekend, maar voor leden en belang stellenden kunnen wij nu de standen van 17 Dec. '39 bekend maken. De eerste twee dameselftallen, resp. spe lend in de 2de klasse B en 3de klasse, be zetten de derde plaats in hun afdeelingen, terwijl het 3e damesteam op de zesde plaats staat in de 4e klas. Heeren I staat op de tweede plaats (2e kl.) en de junioren hebben zich moeten tevreden stellen met de vijfde, op één na de laatste plaats (3e klasse). De wacht is nu nog op voor de hockey- sport gunstigër weer. Op 23 Januari 1940 zal te Schiedam een groote bijeenkomst gehouden worden in de zaal „De Eendracht" aan het plein Een dracht, waar mevr. C. J. OomsVinckers een lezing zal houden over „De Beste Maal tijden in Oorlogstijd". De Burgemeester zal een openingswoord spreken, en alle plaat selijke vrouwenorganisaties werken aan deze bijeenkomst mede, die evenwel voor alle vrouwen toegankelijk is, ook dus voor haar, die niet lid zijn van een vereeniging. De algeheele en algemeene medewerking, alsook de stampvolle zalen en vaak mas sale bijeenkomsen voor deze lezing elders, wijzen op de groote belangstelling die men allerwegen aan deze voorlichting schenkt. Na den brand in de Apostolische kanselarij te Rome werd onmiddellijk besloten tot een ingrijpende reorganisatie van de Vaticaansche brandweer. Het houden van regelmatige oefeningen met het materiaal was een der eerste maatregelen, waartoe besloten werd. MORGEN WEER SCHAATSEN RIJDEN? Koning Winter kan nog steeds geen af scheid nemen. Verrast hij ons de eene dag met een geweldig pak sneeuw, de andere dag is het weer een flinke vorst, die het kwik tot ver onder nul doet dalen en de hoop in de harten der schaatsenrijders weer doet herleven. Het ijs kan sneeuw echter niet bij ster goed verdragen. Het maakt het ijs veelal slecht en ongelijk. Verder is het ver wijderen van de sneeuw na de vorst van hedennacht geen gemakkelijk karweitje, vooral op uitgestrekte vlakten. Op de ijs baan bijv. ligt ongeveer 2800 M3. sneeuw, dat allemaal hard bevroren is. Dat alles op ruimen zou veel tijd en geld kosten en dan moet nog maar worden afgewacht hoe het ijs is wat onder de sneeuw uitkomt. Het be stuur van de S. IJ. V. bestaat echter uit opti misten en het gevolg daarvan is, dat van morgen 15 man zijn begonnen een deel van de baan schoon te maken. Als het ijs, dat hieronder vandaan komt, goed is, zal dit schoongemaakte deel worden bijgeschaafd en opgespoten. Hopelijk zal dan morgenmiddag weer gereden kunnen worden. Is het ijs, dat er onder vandaan slecht bijv. door gaten dan wordt het een andere kwestie en zal het bestuur nader moeten beraadslagen. Wij hopen voor de schaatsenliefhebbers echter op mooi "ijs, zoodat zij Zondag nog eens hun hart op kunnen halen. Onder voorzitterschap van den heer C. K. Minderhoud, heeft de Schied. Tennisver. „Dito" een algemeene vergadering gehou den. Hierin werd het afgeloopen seizoen bespro ken en plannen gemaakt voor het komende: De baan zal grondig worden nagezien, de afrastering vernieuwd enz. In principe werd besloten dit jaar zoo mogelijk aan de competities van den N. L. T. B. deel te nemen. Ook tot oprichting van een jeugd-afdee- ling werd besloten, zoodat thans aan ver zoeken om toelating als lid door jeugdige personen kan worden tegemoet gekomen. De contributie voor deze „junioren" werd voor- loopig bepaald op 7,50 per jaar. Verschillende andere interne zaken wer den eveneens op geanimeerde wijze afge daan. Op 18 Januari 1940 des voormiddags te on- ongeveer 9 uur had 'n aanrijding plaats op de Rotterdamschedijk, tusschen twee vracht auto's. K. reed als bestuurder van de eene in de richting Broersvest, terwijl voor hem. zekere L. reed uit Lekkerkerk. Het voorste voertuig stopte plotseling, zonder een tee- ken te geven, terwijl evenmin het achter licht ging branden. Door het blokkeeren der wielen kon het tweede motorrijtuig niet tij dig stoppen en reed tegen de achterzijde van de voor hem rijdende vrachtauto, waardoor de achterste wagen aan de voorzijde een weinig werd beschadigd. Op hetzelfde tijdstip had een aanrijding plaats op de Westerkade nabij de brug. Een autobus van de R. E. T. komende van de Stadhouderslaan kreeg motordefect en stond stil, juist voor de brug. Een verhuisauto reed over de brug in de richting naar de Stad houderslaan. Bij het nemen van de draai naar de Stadhouderslaan raakten beide mo torrijtuigen elkaar, waardoor de autobus een weinig beschadigd werd. Te ongeveer 11.30 uur reed een autobus op de Broersvest in de richting naar de Lange Kerkstraat. Op de Broersvest stond tevens een bestelauto geparkeerd. Toen deze weg wide rijdn en juist eenige meters vooruit was gereden bemerkte de bestuurder, E. H. uit Rotterdam de autobus en remde om de bus voor te laten gaan. De autobusbestuurder had echter de auto weg zien rijden en rem de eveneens, doch door de gladheid schoof de autobus tegen de andere auto aan, waar door beide motorrijtuigen een weinig wer den beschadigd. HET 50-JARIG BESTAAN VAN fT. RADBOUD. Goedgeslaagde feestultvoering. GEBOREN: Sander, zoon van S. Nijveen en T. van Wijnen, Stationstraat 2 Cor nells M., zoon van M. de Swart en C. L. v. d. Hul, Huysmansstraat 75 Petronella, doch ter van J. A. J. Westerholt en T. Hollander, van Leeuwenhoeckstraat 69 Johan, zoon van L. W. Jansen en J. H. Flach, Aleida- straat 32. ONDERTROUWD: D. W. Duyster, 31 jaar en C. L. M. Jamin, 29 jaar J. p. Krol 31 jaar en A. Meder 26 jaar K. L. C. Wessel 28 jaar en C. Fontyne 28 jaar P. J. Eiken broek 33 jaar en S. Koppejan 44 jaar B. H. M. Rotteveel 23 jaar en M. Domenie 18 j. P. Scheurkogel 32 jaar en J. Tettelaar 23 jaar W. G. M. van Slobbe 27 jaar en J. M. Kloos 26 jaar A. M. de Raaij 32 jaar cn C. M. S. M. v. d. Water 27 jaar W. Bulte, 23 jaar en C. Klaasman 23 jaar L. van Vliet 28 jaar en C. van Eijk 27 jaar F. S. Block 26 jaar en A. H. Bek 25 jaar. GEHUWD: H. J. van Berkum 31 jaar en C. J. M. Jacobs 33 jaar J. M. A. Zeevaart 25 jaar en J. de Cocq 23 jaar H. Dries 27 jaar en J. de Winter 20 jaar. OVERLEDEN: M. den Held, 72 jaar, Nas- saulaan 75 J. Sint Nicolaas 84 jaar, Veen- lantstraat 14 J. C. Meder, 38 jaar, echtg. van H. D. Hersbach, Halleystraat 30 H. J. Sleijser, 61 jaar, Nassaulaan 75. Voor de feestuitvoering van de R. K. Fanfare St. Radboud was gisteravond het Vereenigingsgebouw in een feestelijk kleed gestoken. Het tooneel was smaakvol versierd en ofschoon het weer niet erg aanlokkelijk was, heeft de eerste avond,toch een prachtig verloop gehad en zijn de aanwezigen die langs gladde wegen waren gekomen zeker hoogst voldaan huiswaarts gegaan. De avond werd geopend met een pittigen marsch van het jubileerende corps onder leiding van zijn dirigent den heer Joh. Oomes uit Schiedam. Na dit openingsnum mer heeft de voorzitter van Radboud, de heer H. C. Lansbergen, in een korte herdenkings rede het gouden feest der jubileerende ver eeniging herdacht. Spr. dankte allen, die vooral in de moeilijke jaren het bestaan van St. Radboud hebben mogelijk gemaakt. Op heel bijzondere wijze bracht de "voorzitter hulde aan de oprichter van St. Radboud, den heer M. J. Wever, die gedurende al die ja ren als lid, den laatsten tijd als eerelid aan St. Radboud is verbonden geweest. Voor het ontzaglijk vele en belanglooze werk in dienst van de muziek- en tooneelvereeniging zeide spreker den jubilaris hartelijk dank. Het muzikale peil van Radboud, dat ge durende de laatste 10 jaren onder leiding van den heer Joh. Oomes van de 4e afdee- ling naar de afdeeling uitmuntendheid was opgeklommen, heeft door de mobilisatie ge voelig geleden, doch mede door de bekwame leiding van den heer Oomes worden de re petities voortgezet en spr. hoopte, dat de dirigent nog vele jaren de staf over St. Rad boud mag zwaaien. Na de aanwezigen een prettigen en vroo- lijken avond te hebben toegewenscht besloot de voorzitter zijn feestrede. Na nog een pittig muzieknummer heeft Kapelaan P. J. Zoutenbier, die wegens ver koudheid van pastoor van Kampen de hon neurs moest waarnemen in een vlotte speech de verdiensten van een goed muziekgezel schap in een parochie belicht. Voor de ju bileerende vereeniging, die thans 50 jaar be staat, heeft Z.Eerw. een hartelijke felicitatie gesproken. Spr. hoopte, dat St. Radboud ook in dezen somberen tijd den moed niet zou laten zakken. Het ensemble de Laat was inmiddels aan gekomen en Aug. de Laat had als confe rencier van het gezelschap, al dadelijk bij zyn verschijnen het juiste contact met de zaal te pakken. Zijn grappen en kwinksla gen brachten een gullen lach en bijgestaan door zijn partner Willy en „zijn betere helft Ko" heeft hij door leuke liedjes en gezon den humor de Kethelaars een prettigen en genotvollen avond verschaft. Het publiek was gul met applaus en meerdere nummers lokte spontaan tot een warme en welge meende ovatie. Na de pauze heeft het muziekgezelschap thans als dorpsharmonie-mannen verkleed nog een le*ike attractie gebracht, welke eindigde in een spontane hulde voor den heer Wever. Namens de jongens van Rad- bou heeft directeur Oomes den heer Wever togesproken en na hulde gebracht te hebben aan dezen stoeren werker bood spreker den heer Wever een groote bloemenmand aan. De huldiging eindigde meteen feestmarsch over het tooneel. Burgemeester mr. J. J. van der Lip, die met mevrouw in verband met het zilveren jubilé van de meisjesver. Martha eerst na de pauze de uitvoering kwamen bijwonen, heeft ook nog een hartelijke felicitatie na mens het gemeentebestuur van Kethel tot de jubileerende vereeniging gericht. Spreker die veel belang stelt in het plaatselijk vereeni- gingsleven en vanavond twee feesten moest bezoeken, noemt dit jubilé wel een zeer be langrijk feit. Vijftig jaar bestaan van een vereeniging is zeker zeer belangrijk en als spr. denkt aan het Vele openbaar optreden van Radboud bij Oranjefeesten en door het geven van con certen op het Dorpsplein dan is hij overtuigd dat hij spreekt namens de heele gemeente Kethel, als hij zijn beste wenschen uit voor het verdere voortbestaan dezer jubileerende muziekvereeniging, die spreker ook persoon lijk gaarne van harte geluk wenscht met haar gouden jubilé. De verloting ten bate van de kas verliep zeer vlot en menigeen ging met een leuk prijsje naar huis. Vermelden wy tenslotte nog, dat deze zeer geslaagde feestuitvoering nog werd bijge woond door den gemeente-secretaris, den heer C. Brunt en dr. P. van der Kuij met hun dames, terwijl ook de zustervereeniging Kunst en Vriendschap vertegenwoordigd was door haar voorzitter, den heer D. van Helden. Last not least een geslaagde feestuitvoering waarop bestuur en leden van St. Radboud met trots mogen terugzien en welke Z'on- dagavond, als een reprise plaats vindt, zeker groote belangstelling zal ondervinden. ALS DE WEGEN GLAD ZIJN. AUTO IN DE SLOOT. t Gistermiddag omstreeks 1 uur is de vracht auto van Boog en de Jong op de Vlaardin- gerweg van den weg af gegleden en op het ijs terecht gekomen. Juist waar de weg bij den ingang van het dorp een bocht maakt zag de bestuur der een auto naderen uit Kethel, waarvoor hij moest remmen om hem te laten passeeren. Hierdoor ging de auto, welke met 3 ton zout geladen was glijden en kwam op het ijs te recht, waar hij met behulp van een kraan wagen is afgelicht. De bestuurder had geen letsel bekomen, de auto is per kraanwagen weggesleept. Het verkeer op den weg Vlaardingen-Kethel is hierdoor enkele uren afgesloten geweest. R. K. VOLKSBOND. Hedenavond houdt de afd. Kethel van den R. K. Volksbond haar jaarvergadering in het R. K. Vereenigingsgebouw. De agenda vermeldt naast jaarverslagen o.m. ook bestuursverkiezing. Aftredend zijn A. A. van Puffelen en A. Mostert die her kiesbaar zijn. Voorts is er een voorstel van het bestuur om de retraiteclub om te zetten in een spaarclub voor de Stille Omgang. Thermometer-actie en bespreking fonds Hulp in Nood. Pater Ant. van Rixtel S.C.J., de directeur van het Apostolaat ter Zee, is gistermiddag van het Station D.P. vertrokken. Via Brussel en Parijs voert de reis naar Genua. En dan naar Rome, mogelijk naar Z. H. den Paus. Hem is hartelijk, zeer hartelijk uitgeleide gedaan. Drie kwartier voor het vertrekuur van den trein naar Roosendaal, waren er op het eerste perron al helpers en helpsters aan wezig, en leden van het bestuur. Even later arrivieerde Pater van Rixtel zelf, vergezeld van zijn opvolger, pater van Weezel. Hij werd met een hoera'tje ontvangen. En toen verdrong de groep, die misschien tot een vijftigtal was uitgegroeid, zich om den beminden havenaalmoezenier heen. Oude herinneringen werden opgehaald, toekomst- droomen niet onder stoelen of banken ge stoken en voor ieder, die hem de hand ten afscheid kwam drukken, had de vertrek kende priester een hartelijk woord en een grapje. Soms kreeg de conversatie even een weemoedige ondergrond, maar dat was zóó weer weg. En tegen den tyd, dat de trein ging binnenstoomen, klonk er een spontaan „Lang zal hij leven!" op. Twaalf over zes kwam de trein uit de rich ting Amsterdam binnenroten. Even nog een verzoek aan allen, om zijn opvolger, pater van Weezel, te blijven steunen zooals men het hem gedaan had. Toen stond dampend en sissend de internationale trein stil en begon de run voor een goed plaatsje. Want velen gingen nog mee tot Roosendaal en dan wil men gaarne een paar gereserveerde coupés. Doyr het geopende coupé-raampje heen richtte Pater van Rixtel zich met een laat ste geestige vermaning tot de groote groep wuivende helpers en helpsters op het per ron. Precies kwart over zes stak de stations chef zijn „spiegelei" omhoog en zette de trein zich in beweging. Het gewuif nam eerst een einde, toen de trein de bocht naar de Schie had genomen en aan het oog was onttrok ken 19 Jan.: Doelen, Philharm. Orkest, 8,15 uur. 21 J a n.: Doelen, R. K. Gemengd Koor 2,30 uur. Dagelijks: Groote Schouwburg, Jolijt (Bouwmeester-schouwspel), 2 uur, Zondag ook 2 uur (volw.) Bioscopen: Goedgekeurde program, ma's tot en met Donderdag 25 Januari in: Luxor: Das Lied der Wüste (volw.); Arena: Straten zonder einde (volw.); Studio: Een prins wordt opgevoed (t^oven 18 jaar); Tha lia: Tweede viool (boven 18 jaar); Scala: De laatste vrijbuiter (volw.); Colosseum: Honolulu en 'n Reuze-type (volw.); Prinses: Gestolen leven en Bulldog Drummond ont snapt (volw.); Corso: Kameraden van de straat: Capitol en City: Vier mannen der duisternis (boven 18 jaar); Centraal: Boefje en Onze koninklijke marine; Ooster: Ver miste gast en Spionnage in de Maginot-linie (voor volw.); Victoria: Charlie Chan in Ho nolulu en Levensdans (boven 18 jaar); As- ta: Het huis van mysterie en Texas-avontu- riers (boven 18 jaar); Harmonie: Jesse Ja mes en Vlijmscherp op avontuur (boven 18 jaar); Cineac: actualiteiten. Tentoonstellingen: Tentoon stelling „Rotterdam—Batavia" (Schiedam- sche Singel 55), dagelijks 10—17 en 19—22 uur, Zondags van 1217 uur (tot 15 Maart). Kunsthandel Gebr. Koch, Noordblaak 21-23, werken Japanschen meester Tsuguharu Fo- juita (tot 31 Januari) Impuls (W. de Withstraat 55) werken van den Rotter- damschen kunstschilder D. Maandag (tot 1 Februari) Rotterd. Kunstkring, wer ken van Wout van Heusden, Corn, van Leeu wen, Adriaan v. d. Plas, Lode Sengers en C. Timmer (tot 28 Jan.) Kunsthandel Unger (Eendrachtsweg 27), portretten en stillevens van mevr. R. de Balbian-Verster- Bolderhey (tot 14 Febr.) Schiedam. Schiedam. Passage theater: t.m. Woensdag: De zwar te spion en Het wetboek der gestraften (v. volw.); Donderdag: Cabaretavond; Monopole: 't Zit in de lucht en Het gemerkte spoor. SCHIEDAM, 19 Jan. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,401,50 (niet officieel). HET IJS EN DE WATERVOORZIENING DER SCHEPEN. Velen zullen belangstellend zijn te verne men, hoe het in deze vorstperiode met de watervoorziening der in de havens liggende schepen gesteld is. Naar ons by informatie verzekerd werd, hebben de booten van de Gem. Drinkwater leiding totnutoe regelmatig kunnen varen, behalve Zaterdag j.l., welke dag besteed werd aan het repareeren van opgaloopen averij. Daarna is er van stagnatie in de wa terlevering weinig sprake geweest, behou dens dan ten aanzien van plaatsen, zooals in de Waalhaven achter den tunnelbouw, waar het ijs vast ligt. Daar liggende schip pers kunnen evenwel, over het ijs loopende, water bij de buren verkrijgen. Gistermorgen om tien over half elf is brand uitgebroken in pand 260b aan den Zuidhoek, bewoond door C. G. Hoogstad. De brand werd veroorzaakt, doordat de kat een brandende petroleumkachel had omgetrok ken. Gasten van slangenwagen 44 hebben, onder leiding van brandmeester Springvloed, het vuur gebluscht met een straal op de wa terleiding, plus een gummislang. De achterkamer is gedeeltelijk uitgebrand. Doordat de wagenvoerders elkaar niet goed begrepen, is gisteravond om half elf op het Beursplein een motorwagen van Lijn 10, bestuurd door den 40-jarigen M. N. H. uit de Meidoornstraat, gebotst tegen de rech ter achterzijde van een wagen van Lijn 9, bestuurd door P. C. de K. van den Blokweg. De schade viel echter nogal mee. Op Donderdag 25 Januari a.s. zal te 8 uur in de Groote Doelenzaal door personeel van het Depót Genietroepen voor genoodigden worden opgevoerd de Genierevue Paraat' fep»!» i! lli Amerika's nieuwste vliegtuigmoederschip, de V.S.S. „W asp" bij het verlaten van de werf der Bethlehem Steel, waar het gebouwd werd, voor het maken een proeftocht. van Voor de afd. Rotterdam van bovengenoem de vereeniging heeft dr. J. H. Oort van de Leidsche Sterrenwacht Woensdagavond in de Zeevaartschool alhier een lezing gehouden over Interstellaire Materie. Ofschoon de ruimte tusschen de sterren bijna geheel ledig is, wordt men toch het bestaan van tusschen de sterren verspreide materie op allerlei wijzen gewaar. Bij nauwkeurige ontleding van het licht van verre sterren blijkt dat het uiterst ijle gas, dat allerwegen tusschen de sterren ver spreid is, zijn stempel op het licht van vele dezer sterren gedrukt heeft; in hun spectra vindt men eenige z.g. absorptie-lynen, die slechts in de ruimte tusschen de sterren en ons ontstaan kunnen zijn. De sterkste lijnen worden door Calcium en Natrium veroor zaakt, de herkomst van verscheidene andere interstellaire absorptie-hjnen is echter nog onbekend. Het gas is zeer onregelmatig ver deeld; waar de uitgestrekte gaswolken dicht genoeg zijn en zich in nabijheid bevinden van sterren van groote lichtkracht, worden zij door de straling der sterren lichtend gemaakt. Deze lichte „nevels" zooals bijv. de bekende Orion-nevel, treden op fotografieën van den Melkweg duidelijk naar voren. Dikwijls schijnt de samenhang tusschen de nevels en de sterren, die als hun lichtbron optreden, slechts van toevalligen en voorbij gaanden aard te zijn; soms bijv. bij de zgn. plane taire nevels en de nevels om nieuwe sterren, schijnt de gaswolk echter uit de verlichte sterren zelf ontstaan te zijn. Behalve gaswolken in de interstellaire ruimte komen ook wolken van uiterst kleine vaste deeltjes voor. Het bestaan van zulke deeltjes bemerkt men doordat de ruimte tusschen de sterren en ons niet geheel doorzichtig, hier en daar bijna geheel ondoorzichtig blijkt te zijn, het licht wordt op den weg naar de aarde verzwakt en verkleurd. Ook deze vaste deeltjes zijn in onregelmatige wolkachtige gebieden van enorme afmetingen samenge pakt, welke stofwolken ook hier en daar door sterren verlicht en als nevels zichtbaar worden. De spr. beschreef verschillende ver schijnselen, die er alle op wijzen, dat men hierbij met vaste deeltjes te doen heeft, wier diameters van dezelfde orde zyn als de golf lengte van het licht. De leiding der Etappenslachterij heeft op Donderdag 18 Januari onder het slachtper- soneel een slachtwedstrijd georganiseerd, waarvoor door particuliere instanties alsmede door de Slagersvakschool fraaie prijzen en medailles beschikbaar zijn gesteld. Het doel van dezen wedstrijd was, het bevorderen van hygiëne en vakbekwaamheid en het is bewonderenswaardig, hoe in het korte tijdsbestek, dat de Etappenslachterij voor de Intendance werkt, het vakpeil om hoog is gebracht. Welk landsbelang hiermede gediend wordt, moge blijken uit 't volgende. In het begin der mobilisatie werd 84 pet. der runderhuiden versneden. Thans bedraagt dit percentage slechts 4. Een prestatie, welke eenig is op dit gebied en welke voor het Rijk een zeer belangrijke financieele be sparing meebrengt. Een commissie, gekozen uit vooraanstaan de vakmenschen, heeft een zeer moeilijke taak gehad, omdat over het geheel prachtig werk is geleverd. De Etappenslachterij is geworden een uit stekend vakkundig geleid bedryf. Het werk der Etappen-Intendance kan dan ook tot voorbeeld strekken voor vele soortgelijke particuliere bedrijven in ons land.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2