Zeven eeuwen Begijnhof te Breda. W r Ik ROTTERD ARISCHE RECHTBANK. OP DE RUSSEN VEROVERD. O sjsifc L" - VRIJDAG 19 JAMJAM 1940 r LIED IN NOORD EN ZUID. Optreden van liet Haagsche Matrozenkoor. HOOGER ONDERWIJS. BURGERLIJKE STAND. rnmmmmmmmmmmmmm. Lf ■ft*4 i LIEFDADIGHEIDSPREDIKATIES VAN PATER BORROMAEUS. DIEFSTALLEN, ENZ. BRANDJE. FABRIEKSBOUW. HOEK VAN HOLLAND. HILLEGERSBERG. ONGEWENSCHT BEZOEK. GOUDEN ZAKENJUBILÉ. ZEILWEEK. SCHIEBROEK. SCHAPENSLACHTING DOOR DEN TREIN. PORTEMONNAIE GESTOLEN1. VL AARDINGEN. SCHOONHOVEN. BEDRIJFSLEVEN RIJNLAND. IN Het landsbelang praevaleert. Vimnm^ö In de Tivoli-bovenzaal heeft de afdeeling Rotterdam van de Stichting Noord-Neder land-Vlaanderen een muziekavond gegeven, welke was gewijd aan „het lied in Noord en Zuid". Na opening van de bijeenkomst door aen plv. voorzitter van de afdeeling Ro erdam, den heer J. de Geus, die o.m- wees op de in 't afgeloopen jaar tot stand gekomen samen werking met het Dietsch Studenten Verbond en op het uitslutiend cultureele karakter der stichting, sprak ter inleiding van het muzi kale programma de algemeen voorzitter, de heer Karei Waternaux over „het lied, een band tusschen Vlamingen en Noord-Neder landers". Juist het lied, waaruit de gemeen schappelijke cultuur van ons volk zoo sterk spreekt, is een der sterkste banden van volksverbondenheid tusschen Noord en Zuid. Het prachtig geschoolde Haagsche Matro zenkoor verscheen hierna onder applaus van de aanwezigen op het tooneel om onder lei ding van zijn directeur, den heer Theo van Elferen een select programma van Neder- landsche en Vlaamsche liederen ten gehoore te brengen. Na het statige en breede „Wilt heden nu treden" uit Valerius' Gedenckklanck, klonk heel fijn het zoo devote 17e eeuwsche Vlaam sche ,Heer Jesus heeft een hofken", en het ook uit dien tijd dateerende „De Winter is vergangen". Heel melodieus werd vertolkt het "chromatische „Bijtje" van J. Worp, terwijl met gevoel en geestdrift het „Vlaanderen" van Renaat Veremans werd gezongen. Het eerste gedeelte van het programma werd besloten met „De stem van Suid-Afrika" van de Villiers. Na een korte pauze vervolgde het koor onder voortdurend aangroeienden bijval met het eigen koorlied „Zingend gaan wij door het leven", 't guitige „Lied van den kwezel", het fijne pittoreske „Kleine Wolkjes varen" van Teeuwisse en „het Zandmannetje", waar bij blijk werd gegeven van de hooge zang techniek van het knapenkoor. Het programma werd beëindigd met het „Wilhelmus" en »De Vlaamsche Leeuw", welke liederen door de aanwezigen staande werden aanhoord. De avond werd besloten met 'n voordracht van den heer Leo Caminada over de hoogtij dagen van het Nederlandsch-Vlaamsche lied, de jaarlijksche Vlaamsch-nationale zangfees ten georganiseerd door den Antwerpenaar Willem de Meijere. Klein begonnen, zijn deze jaarlijksche zangfeesten in enkele jaren uitgegroeid tot massale uitingen. Vooral met dat van 1937, gehouden op de Groote Markt te Brussel, begon de victorie. Men heeft verbaasd gestaan over zooveel schoonheid en ontroering, dat zingen gaf. In 1938 kwamen er niet minder dan 30.000 uit gansch Vlaanderen en Noord-Nederland bijeen te Gent en nog weer grooter was het aantal, dat den afgeloopen zomer onder het oude Belfort van Brugge te zamen stroomde. Boeiend en enthousiast heeft Leo Caminada over deze dagen verteld en hij besloot zijn voordracht met een oproep voor de zangfeesten, welke op 28 Juli a.s. te St. Truyden In de Belgische provincie Limburg zullen worden gehouden, indien de inter nationale toestanden dit niet onmogelijk ma ken. Te midden van het dreunend oorlogs geweld moeten daar ons eigen volksche liede ren opklinken als een uiting van vrede en geluk.'Want: Spreken verdeelt de geesten Zingen vereent de harten. ROTTERDAM, 18 Januari. Geslaagd voor het candldaatsexamen in de e^nomische weten schappen de heeren A. C. M. Knüppe, A. L. Jong bloed, J. A. M. Schaaf en de dames C. T. Sluis en W. A. Hoenkamp. Zitting van 18 Januari. Haver en stroo van liet Ned. leger. „Egens in Nederland" aldus de vertegen woordiger van het O. M., mr. F. M. Wilbren- ninck in de zaak tegen den 35-jarigen melk- slijter J. M. uit Capelle a. d. IJssel, die zich te verantwoorden heeft gehad terzake van heling, is een artillerie-regiment gelegerd en de 48 paarden, die tot dat regiment behoo- ren zijn in een stal gehuisvest. Bij dien stal is een hoeveelheid haver en hooi opgesla gen, waarmee het militaire personeel niet op de goede manier gehanteerd heeft. In het begin van de mobiisatie werkte de regeling nog niet zoo perfect als later en om te voor komen, dat een legeronderdeel om fourage- goederen verlegen zou zitten, werd toen rui mer gefourageerd dan noodig was, en het was aan het militaire personeel dat besloten had zich op oneerlijke wijze te verrijken, al heel gemakkelijk gemaakt met het wegvoe ren van het te veel gefourageerde. Toch is dit tenslotte uitgekomen en verschillende miliairen zullen zich voor den krijgsraad te verantwoorden hebben. Die oneerlijke mili tairen moesten ook afnemers vinden voor de weggenomen haver en dat was in dien tijd, zegt mr. Wilbrenninck, 'n klein kunstje. Tegen verdachte, die het feit beeft toegege ven eischte spr. 6 maanden gevangenisstraf. Verdachte zelf vraagt hem tot een voor waardelijke straf te veroordeelen. Uitspraak I Februari. Wat is een landbouwtractor De rechtbank zal, In hooger beroep recht doende, de vraag moeten beantwoorden of het vehikel, dat de gebr. D. uit Barendrecht, hadden laten maken van een personenauto, valt onder het begrip van landbouwtractor, nu zij daarmee, voorzien van twee aanhang wagens, hadden laten rijden over den Dordt- sche Straatweg. De kantonrechtar had de vraag ontkennend beantwoord en een ver oordeeling terzake van overtreding van de Motor- en Rijwielwet opgelegd van 8 boete subs. 1 dag hechtenis. De verdachte, de 28-jarige landbouwer D. H. D. verklaarde, dat een personenwagen verbouwd was tot landbouwtractor, doordat men alles van den wagen had gesloopt op een zitplaats na, vervolgens de veeren verwij derd had en daarna met behulp vari een tweede versnellingsbak een zeer groote ver traging van het mechanisme had verkregen. Volgens de belastingambtenaren geldt de tractor als landbouwtracor. Wegens het ont breken van de veering kan ook geen in schrijving verkregen worden. De majoor van de Rotterdamsche ver keerspolitie A. Oswald, die als deskundige gehoord werd, verklaarde in bet midden te willen laten of de omgebouwde auto al dan niet een landbouwtractor is, maar vast staat, dat het voertuig sneller dan 6 K.M. per uur kan gaan en bovendien is er meer dan 5 K.M. per dag, hetgeen aan een landbouw tractor is toegestaan, mee op een openbaren weg afgelegd. Voorts zijn er twee aanhang wagens mee voortgetrokken, hetgeen ook niet toegestaan is, omdat de betreffende be paling slechts 4 assen toelaat. Prof. F. Visser, hoogleeraar aan de Land- bouwhoogeschool te Wageningen, die als deskundige a décharge werd gehoord, heeft uiteengezet, dat men hier wel degelijk met een landbouwtractor te doen had, omdat het vehikel voldoet aan het criterium, dat de veeren zijn weggenomen en er een groote vertraging is aangebracht in het mechanisme. Getuige heeft betoogd, dat wanneer men de productiekosten van het landbouwbedrijf wil drukken de mechanische tractie daarbij een voornaam hulpmiddel is. Indien een boer echter tot het aanschaffen van motortractie overgaat, dan zal voor hem moeten vast staan, dat hij zijn paarden kan afschaffen, zoodat hij den tractor ook moet kunnen ge bruiken voor het vervoeren b.v. van den oogst van het land naar de boerderij en naar de fabriek. Het belang daarvan wordt door de regeering gelukkig ten volle begrepen. Na de vernietiging van de 44ste Russische divisie viel den Finnen aan het Suomussalmi-front een groote oorlogsbuit in handen. Finsche soldaten inspecteeren een der vier-loo ps-luchtaf weer machine-geweren. Ter illustratie van de belangrijkheid daar van zegt getuige, dat als het gelukte de helft van de paarden, die thans nog in het land bouwbedrijf noodig zijn, afgeschaft te krij gen, dit voor de voedselvoorziening dezelfde beteekenis zou hebben alsof de Zuiderzee nogmaals droog gemaakt wordt. De vertegenwoordiger van het O. M., mr. F. M. Wilbrenninck, zeide van de mededee- ling van prof. Visser te zijn geschrokken en het begrijpelijk te achten, dat men de kosten van het landbouwbedrijf wil drukken. Maar dat is geen kwestie voor de rechtzaal, doch meer voor de Tweede Kamer. De rechtbank heeft alleen de bestaande wetten en regle menten te handhaven en aan de hand daar van meent spr. dat de gebr. D. niet vrijuit gaan. Hun tractor was geen landbouwtractor maar een soort amphibie, die nu eens op het land, dan weer op den weg dienst deed. En voor welke werkzaamheden werd het voertuig gebruikt op den in de dagvaarding genoemden dag? Er werden wagens met grond vervoerd, die noodig was voor de op hooging van een brug. Dat is vrachtrijders- werk. Spr. meent dan ook, dat terecht door den kantonrechter een veroordeelend vonnis is uitgesproken en hij eischt bevestiging daarvan. De verediger, mr. van Hemel uit Utrecht heeft in zijn pleidoei zich aangesloten hij de opvatting van prof. Visser en geconcludeerd tot vrijspraak, subsidiair ontslag van rechts vervolging. Prijsopdrijving. Een boete van 1000 subs. 40 dagen hech tenis heeft het O. M. geëischt tegen den 56-jarigen koopman A. P. M. van S., die in de eerste helft van September den prijs van fietsbanden, lampen en zadels onredelijk zou hebben verhoogd. Verdachte zeide zijn prij zen te hebben verhoogd, omdat hij prijsstij ging verwachtte, en vermindering van den omzet. Door concurrentie gedwongen zouden verschillende prijzen van verdachte vóór September spotgoedkoop zijn geweest. Nu er echter op een meer beperkter voorraad moest worden gerekend, was er alle aanleiding om op elk artikel, dat hij verkocht, een behoor lijke winst te nemen. De verdediger, mr. Schuur heeft met over legging van correspondentie met leveran ciers en van facturen, bestreden, dat hier van een onredelijke prijsopdrijving sprake zou zijn en tot vrijspraak geconcludeerd. Uitspraken I Februari. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: F. R., 32 jaar, uitbeener en G. J. N. R., 25 jaar, slager, wegens diefstal in vereeniging de verdachten, die werkzaam waren op de etappe-slachterij van het Nederlandsche leger op het abattoir te Rotterdam, hadden op eenige dagen in September telkens hoe veelheden rundvet weggenomen tot resp. 6 maanden gevangenisstraf, waarvan 4 maan den voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar en 8 maanden gevangenisstraf. A. W., 40 jaar, chauffeur, wegens heling deze verdachte had in opdracht van den Aangi'tfen van 18 Januari 1940. BEVALLEN: S. Llekendlek geb. Weggeman I. - C. A. Weststrate geb. de Boon z. M. van der Hoek gefo. van Hoek d. J. de Waard geb. Bijl d. C. M. Koks geb. Thfjssen z. J- J. den Hartog geb. Noordzij z. C. J. Horstmann geb. Visser d. W". E. G-erlagh geb. Hermans z. M. J. Sleijpen geb. van Rooüen d. P. C. den Hollander geb. van der Vate z. A. de Jong geb Roos z. J. van Gestel geb. Lamers z. G. Poldervaart geb. Knops z. A. Roobol geb. Penters z. R- Oterdoom geb. Kampherbeek d. A. Krull geb. Mooi z. M ■L1^Lnee'ld seb. Breukhoven z. - N. Loeve geb. van Ooy z. A. Mosterd ijk geb. Buitendijk d. - J. van^der Willigen geb. Ofeigssen z. L E- ■fTvela geb. fan Gent z. - A. J. Diederiks geb. van Maren d. T. Rotjmans geb. Simikova d. *--• „V Brtede geb Sibbes z. - P. H. van Lopik geb. "pudesluvis d. B. Ernst geb. Drechsler d. bulder geb. Westerman z. ondertrouwd. T- v. Krieken Jm. 28 J. en E. de Kruijff Jd. Jo Ros. Faassenstraat 47b J, Coenraadts j- en A. v. Briemen 30 j., Winschoten.S. la 20 j. en A. Weeda 18 j., Hoveniersstr. 8 -- L, Barendregt 25 j. en A. Soetaman 20 J-' Middelhamis M. Bont 23 j. en C. de Korte n Jo Atmondestraat 32b A. Boom 25 j. en v- Hengel 21 1-, Maashaven lib J. Bos- 23 J. en J. Linse 21 J., 's Gravenhage v'r ®r°ekhuijsen 26 J. en H. Korteweg 24 j„ W„?Lurg F. Bijkerk 23 j. en C. Groos 21 j„ ^«Iphaertsbocht 370a G. Casteltjns 25 j. en der 27 25 j„ Strevelsweg 151b B. Daal- 15b Li i en c. Geurtse 22 j., WUlebrordusatraat ker Frar,nI?.umas 24 j. en E. Maissan 27 J., Jon- Jansen 2i ,ra-at 92b B. Elvers 22 j. en C. 24 J. en G. s" ®>eonorastraat 63a K. Fhkkes F. Foort 20 uljzer> 24 j., Mathenesserdtfk 56b Binnenrotte 176a en s- v- Dingen 18 j., e en J. Goedheer 28 i AA,van Gremberghen j. Groanewejgen 28 j. e„ &l■«ndwarsstraa-t 28'b westraat 15 - I. de Han„r<£nendljk t «Wens 25 J Molenwei 22 - f °/ïar- ges 31 j., Egmond binnen f* 4 3n J. g» M. Groothoff 33 j., ZomerJj;o57b - H- Holzhauer wed. 56 j. en c. Besjes wed. 54 3-. Noordsingel 181a G. de .Tong 30' i en C. Sneren 22 j„ Zaagmolenkade 39b w Kleln- 2bn 27T3'T?n J- Edenburg 25 j., v. d. Werfstraat ïLjT Eo?'Isle 22 j. en J. de Dreu 21 j., Maas- leertouwer 24 j. en J. Waerts 21 j., Dljkstraat i29c A. de Man 21 j. en G. Stow 24 j en'c de w a/d' IJssel - C- v- Nimwegen - NvhrUoS 20 3- 2e Kiefhoekstraat 16 Zwaanshals 61a Klapwijk 22 j.. wifTl «JThDvd%he8la-"Ik - i smus markstraat 5 - B. Stretfk^ en J^bLuh- derman 26 J., Zutphen j rï 27J- en J Beun j. en W. Geilings ges. 51 j., 2e i j f ót 1 - L. Waisfisch ges. 71 j. en^ ard|chagen ges. 49 j Stationsweg 21a j behagen 3- en C. Polderman 20 j„ ExerrH|eaar"h0"™ 1 v. d. Burg 21 j. en P. DorUand 19 1 jacoL Gatsstraat 99b - G. v. d. Berg 21 3.' ^1acT> Huijsdetts 27 U Boompjes 39a - P.J Stoen 37 j. en A. Uiterlinden 39 j., Diepenveen A. Blum 27 j. cn N. Elderson 23 j„ Raam. ortstraat 25 A. Nlemant.sverdriet weel. 62 en E. Muntz wed. 45 j., Pretorialaan 20a J. ten Napel wed 61 J. en J. Nieuwenkamp wed. 89 j., Mr. Arendstraat 23a J. Schless 32 j. en A. Relnarz 19 j., Dutsburg (Duitschl.) G. Bakker 24 1. en A. Kokx 19 j., Stolkstraat 13a P. v. T 'pshput wed. 31 J. cn E. Bovens 33 3„ Beukelaarstraat 36a J. v. d. Linden 30 j. OM'' v 'v ..V H •4 '•/•''LH:-- Dit jaar zal het 700 jaar geleden zijn, dat te Breda een Begijnenstichting ontstond, welke in 1535 werd overgebracht van het Kasteelplein naar het tegenwoordige Begijn- hof aan de Catharinastraat. Daar leven thans de Zusters nog haar ouden Begijnenregel in haar afzonderlijke woningen. De Bredasche Begijnen wijden zich aan verschillende liefdewerken: hulp in de huis houding van zieke moeders, vooral van groote gezinnen, bewaarschool, katechismusonder- richt en onderhoud van altaarlinnen. Een op name van het stil, schilderachtig hofje in het drukste gedeelte van de stad Breda. en J. Hatenboer 26 j., Oostzeedijk 121a H. Lussen burg 22 j. en J. Goes 18 j„ Koningsvelde straat 2la j. Maarschalkerwaard 25 j. en C. Goedhart 23 j., Kral.weg 260 J. Mannl 21 j. en A. de Graaf 21 j., Hillegersberg W. Melis 27 j. en J. v. Hulst 21 j., Disselstraat 22b P. M?» 3- en c. Oosthoek 20 J., Aegldiusstraat 157a Th. v. d. Molen 28 j. en P. Schrier 25 j., Speelmanstraat 131b C. Ooms 28 J. en B- Korjus 27 j., Speelmansstraat 71b J. Pen ning 25 j. en M. Pouw 22 j-, Mathenesserweg 128c J. v. Reine 23 j. en M. de Goed 22 j., Damlooperstraat 29 A. v. Rumph 23 j. en J, Brukker 23 1.Nwe. Binnenweg 396a -A. Slikkerveer 33 j. en J. v. d. Berghe 31 J., Riet vinkstraat 13b J. Smit 26 j en J. v. Gemert 19 j., Oosterstraat 21a J. Stolk 28 j. en H. v. Lienden 28 J., Oranjeboomstraat 259a W. Takkebos 26 j. en A. v. d. Keur 22 j., Ie GUsing- straat 50a W. v. Velsen 23 j. en C. Chris- tiaanse 24 j., Lijnbaanstraat 8a J. Verhetj 27 j. en C. v. Oorschot 24 j„ Noordzijschedijk 114 H. Vermaat 29 j. en A. Kerkhof 26 j., L. Hilleweg 224a J. Verpoorten 30 j. en A. Grendel 26 j., Nwe Binnenweg 404b A. Vooren 28 J. en M. v. Londen 25 j., Meeuwenstraat 18b N. de Waard 26 J. en J. Paauw 22 J„ Roo- Valkstraat 8b A. v. d. Wel 25 J. en J. Hoo- gerwaard 22 J., Spljkenlssestraat 31 L. v. Winkelhof 22 j. en Th. Rietveldt 19 j., Oranje boomstraat 121b F. v. d. Bogaerdt 29 j. en J- Verdick 24 j„ Gaffelstraat 27a A. v. Bu- ren *8 J. en l. Tol 29 j., Rijs. Manzstraat 30a H. Ebtjellng 24 j. en L. Dalebout 21 j., Briel- schelaan 204a J. Eikelboom 28 j. en J. Mak 25 J., Puplllenstraat 16b A. v. d. Graaf 25 j. en M. v. Engelsdorp Gastelaars 25 j., Schie dam P. Hoek 21 j. en C. v. d. Torre 19 j- Meidoornstraat 15a H. Jansen 25 j. en W. Meuleman 28 j., Rosestraat 56b F. Kern 21 j. en C. Koller 26 j., v. Brakelstraat 25a P. v. d. Klooster 25 j. en A. Spierenburg 21 J-. de la Reijstraat 14b F. Kolenbrander 24 j. en D. Koom 19 j., Nleuwenhoornstraat 81b F. Madlener 32 j. en C. v. d. Heuvel 34 j., St. Agathastraat 60b A. Scheffelaar 27 j. en M. Knol 25 j., Wageningen G. Schottert 25 J' en R. Koedoot 22 j., Den Helder. GEHUWD: N. Elward jm. 31 j. en S. Bod aan Jd. 28 j. D. van der Waal jm. 25 j en E. J- Nolten jd. 25 j. OVERLEDENJ. Dazler wede. v. F. Hesse- link 90 j. F. L. van Eenennaajn m. van E. M. Kulk 49 j. P. Vuijk m. van M. den Outer 66 J. J. Casteleijns z 7 m. J. Swem/melaar wedr. v. M. C. Arends 75 j. W. F. v. Zijl gesch. m. v. D. Ketz 70 J. A. Vroegop wede. van M. Bakker 77 J. A. M. de Vletter vr. van J. H. Koldenhof 70 j. A. H Damsteeg ongsh. vr. 21 j. J. M. v. d. Burg vr. van G L. A. Persoon 28 J. A. Boonstra wede. van R. Kujjper 84 J. T. For tuin vr. van F. de Jong 56 j. M. J. Vergalen wede. van P. Hagers 81 j. C. Lamers wedr. v. G. v. Binsbergen 71 J. S. Petrus m. van A. P. Opdam 78 j. M. Visser wedr. van W. v. Wijn gaarden 82 J. Voorts als levenloos aangegeven M. E. Krul geb. van d Ploeg z. J. J. v. d. Eng g^b. Sftuer d. verdachte R. R. uit de vorige zaak, het weg genomen vet afgeleverd tot 200 boete subs. 20 dagen hechtenis benevens 2 maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. C. H. P., 45 jaar, slager, wegens heling verdachte had het gestolen vet van F. R. gekocht tot 2 maanden gevangenisstraf. P. C., 46 jaar, handelsreiziger, recidivist en gedetineerd uit anderen hoofde, wegens verduistering van een schrijfmachine, tot 4 maanden gevangenisstraf. P. V., 51 jaart heerenkapper te Baren drecht, wegens het aan zijn onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat op den Eersten Barendrechtscheweg de door hem bestuurde auto is gereden tegen den voetganger J. Swart, die daarbij verwondingen heeft opge- oopen, tot 100 boete subs. 50 dagen hech tenis. P. van E., 71 jaar, zonder beroep, wegens het plegen van ontucht met iemand beneden 16 jaar, tot 3 maanden gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. F. J. S., 70 jaar, kleermaker, wegens een- zefde misdrijf tot 3 weken gevangenisstraf. A. van R., 44 jaar, loswerkman, wegens overtreding van het crisissuikerbesluit verdachte had 60 kg. suiker in zijn woning voorhanden gehad, welke niet door de ver- eischte papieren was gedekt tot 3 maan den gevangenisstraf met verbeurdverklaring van den in beslaggenomen voorraad suiker. F. B., 40 jaar, agent in assurantiën en koopman in automobielen, te Schiebroek, wegens verduistering van een auto, die bij hem in reparatie was gegeven, ot 6 maan den gevangenisstraf. F. S. K., 37 jaar, koopman, wegens over treding van de Rubberbeschikking ver dachte had gebruikte autobanden vervoerd, zonder dat hij in het bezit was van een ver voer ver gunning tot 10 boete subs 10 dagen hechtenis. M. S., 37 jaar, koopman te den Haag, we gens een zelfde overtreding van de Rubber beschikking, tot vijf boeten van 50 subs, vijf maal 25 dagen hechtenis. F. H., 54 jaar, motorhandelaar, wegens eenzelfde overtreding van de Rubberbeschik king, tot 50 boete subs 25 dagen hechtenis. W. C. H. van E., 48 jaar, koopman te Gouda, wegens het afleveren van gebruikte autobanden, waarvoor geen vervoervergun- ning was afgegeven, tot 10 boete subs 5 dagen hechtenis. M. S„ 37 jaar, koopman in den Haag, we gens het vervoeren van gebruikte autoban den zonder in het bezit te zijn van een ver- voervergunning, tot 10 boete subs 5 dagen hechtenis. A C., 59 jaar, koopman, wegens overtre ding van de Prijsopdrijvingswet, tot 15 boete subs. 10 dagen hechtenis. H. W. P., 57 jaar, wegens overtreding van de Prijsopdrijvingswet verdachte had erin végétal, dat vroeger 12 cent per kg. kostte, voor 30 cent verkocht tot 50 boete subs 10 dagen hechtenis. De predikaties» ten bate van de St. Vin- centius Vereeniging door Pater Borromaeus de Greeve O.F.M., in de Kerk van het Allerh. Hart in „de Olde" worden niet op Zondag 21, doch op Zondag 28 Januari gehouden te 9,15, 10.45 en 12 uur. G. M., wonende Hoogstraat, heeft op het hoofdbureau van politie aangifte ge daan van diefstal van een bruin colbert- costuum uit een auto, welke hij in de St. Laurensstraat geparkeerd had. J. H. M. L. van den Provenierssingel heeft aangifte gedaan, dat uit een localiteit aan de Kruiskade zijn winterjas is gestolen. Gistermiddag even half vijf is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in de kap perszaak van J. Geelhoed aan de Gouverne- straat 139. Een bedstede, gedeelte van de gang en de keuken zijn uitgebrand. Het vuur is gebluscht met een straal op de waterleiding door gasten van slangenwagen 31 onder lei ding van den onderbrandmeester M. Ver hoeven, brandmeester J. M. Boone en hoofd man W. v. d. Burg. Mede aanwezig waren de slangenwagens 28, welke in reserve stond afgepakt, 56 en 27. Voor rekening van de Rotterdamsche Car- tonnagefabriek H. A. Hofmans is door het architectenbureau Kraayvanger het bouwen van een nieuwe fabriek aan de Prins Hendrik kade opgedragen aan de firma A. G. Sonder- meijer Zoon. GESLAAGD. Mej. C. Boon alhier, is geslaagd voor het examen Engelsche handelscorrespondentie Mercurius. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Anthony M., zoon van A. G. van Ettinger en G. C. J. Spoor. ONDERTROUWD: P. B. van Schaick, 24 j. en M. J. Bockx 23 jaar A. M. Jochem 23 jaar en M. A. v. d. Ent, 25 jaar. GEHUWD: J. A. v. d. Beek, 28 jaar en L. Snijders 25 jaar. TEELEN ZONDER VERGUNNING. Tegen verschillende bloemenkweekers in het Westland is den laatsten tijd een vervol ging ingesteld wegens het teelen zonder ver gunning van Chrysantenmoeren. Naar wij vernemen zijn in totaal ongeveer ICC kweekers op deze wijze verbaliseerd. Er valt wederom een inbraak te vermelden en wel in de woning van den heer M. aan de Molenlaan alhier. Zij heeft plaats gehad gisteravond, toen de familie afwezig was. Door het indrukken van een slaapkamer- ruit kon de dader bij het spagnolet om het raam te openen. Hü heeft zich meester gemaakt van een bedrag van ongeveer 500 aan bankbiljetten en zilvergeld. Het door de politie ingestelde onderzoek duurt voort. Op 20 Januari a.s. zal het een halve eeuw geleden zijn, dat de heer A. F. D. Hueck zich uit Rotterdam te Hillegersberg vestigde en er zijn loodgietersbedrijf begon. Hij heeft de Hillegersbergsche brandweer 49 jaren gediend in de rangen van pomper tot com mandant. Van 1890 tot 1908 had hij het op zicht over de waterleiding te Hillegersberg en gedurende 27 jaar over die te Schiebroek. Het bestuur der stichting tot bevordering der watersport alhier, heeft de data van de dit jaar te houden zeilweek vastgesteld op Zaterdag 6, Zondag 7 en Maandag 8 Juli a.s. Gisterenmiddag zijn op de spoorbaan van de electrische van Rotterdam naar Den Haag 12 schapen van den veehouder Westergaard door een sneltrein uit de richting Rotterdam aangereden. Er waren er vier dood en een zoo zwaar gewond dat het moest worden afge maakt. De trein had ongeveer 10 minuten oponthoud. Van Mevr. W. aan den Stationsweg alhier is gisterenmiddag een portemonnaie gestolen. Toen de melkboer aan de deur was, kwam haar zoontje thuis, die ze even moest hel pen. Ze legde haar portemonnaie met ruim 6 gulden in het hoekje»van de portaal. Later stond daar wel de melkkan maar de porte monnaie was er niet. Uit een door de politie ingesteld onder zoek bleek, dat iemand die bij de boven buren had moeten zijn, de 27-jarige fabrieks arbeider H. P. J. uit Hillegersberg, de porte monnaie had weggenomen. Hij had het be drag in zijn zak, maar de portemonnaie weg geworpen. Deze is later in de Juliana van Stolberglaan teruggevonden. J. die bekend heeft, is in het politiebureau ingesloten. DE VERJAARDAG VAN PRINSES BEATRIX. Ret verzoek van het Prinselijk Paar om aan den verjaardag van Prinses Beatrix geen feestelijk karakter te geven in verband met de tijdsomstandigheden, was voor het bestuur van „De Princevlag" aanleiding, zich tot Hunne Koninklijke Hoogheden te wenden met de vraag of ook de voorgeno men herdenkingsavond in de zaal „Harmo nie" zou moeten vervallen. Het bestuur mocht echter ten antwoord ontvangen, dat tegen deze wijze van herdenking geen be zwaren bestonden, evenmin als tegen het op wekken om te vlaggen. De beoogde Beatrix- avond op 31 Januari gaat dus door. Behalve de bekende film van Prinses Beatrix „Ons Prinsesje loopt"! zal worden gegeven de film „Nederland Paraat!" Na een reeks mobilisa- tievaria voert deze unieke geluidsfilm ons onder leiding van den Generalen Staf langs de verdedigingswerken aan onze kust en aan onze grenzen en naar onze mannen die daar de wacht houden. De orkestvereeniging „Oni" van de C. J. V. „Liefde en Vrede", directeur de heer A. Hofman zal zeer waarschijnlijk door muzi kale medewerking het programma afwisse len. Aan de twee kinderbijeenkomsten smid- dags worden nog enkele verrassingen ver bonden. ZONDAGSDIENST DOCTOREN. Voor de leden van het Maatschappij Zie kenfonds en het Rotterdamsche Ziekenfonds zullen vanaf Zaterdagavond 7 uur tot Zon dagavond 11 uur dienst doen: Dr. P. G. Kou semaker, Hof laan 13, tel. 203; Dr. E. J. Lin- zel, Hoflaan 15, tel. 312. Geopend is de Westerapotheek, Voorstraat 53, Vlaard. Ambacht, tel. 683. n VERKOCHTE GOEDEREN. Ten overstaan van notaris H. P. Dolk wer den de volgende goederen verkocht: 1. Een woon- en winkelhuis aan de Een- drachtstraat 9, te Vlaardingen. Geveild voor 2700. Daarop verkocht. 2. Een beneden- en bovenwoning aan de Stationsstraat nrs. 18 en 20. Geveild voor 3550. Daarop verkocht. 3. Een woonhuis aan den Maassl. Dijk 140. Geveild voor 4000. Opgehouden. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Arendje, dochter van B. dé Ruijter en H. M. Westdijk, P. K. D.straat 47 Leendert D., zoon van L. D. van der Lee en T. van Schagen, Maassluis, Noordvliet 31 (tijd. Binnensingel 17/11) Mary A. M., dochter van A. Penning S. T. Buck, 2e Maas- boschstraat 30 (tijd. Binnensingel 17/11) Maria, dochter van J. van Vliet en J. Kor- naat, Groeneweg 12 Jacobus J., zoon van P. Dijkshoorn en J. Hoekveen, Wiïhelmina- straat 22. ONDERTROUWD: Gerrit Velgersdijk, 22 jaar, Maassluis, Stationsweg 1 c en Francina Poot, 25 jaar, R. Holstraat 74 Wouter Boen der, 26 jaar, Westhavenkade 75 en Jannetje van Houwelingen, 21 jaar, Oosthavenkade 31 Aren Koppenaal, 21 jaar, Hoogstraat 1 en Willemina van der Kuil, 18 jaar, Haven straat 83. GEHUWD: Leendert van Woerkom, 25 jaar en Geertruida van der Vlies, 17 jaar Mar- tinus van Spanckeren, 24 jaar en Antonia de Jongh, 20 jaar Maarten Assenberg, 33 j. en Adriana H. van der Lugt, 22 jaar Jacob M. de Keijzer, 26 jaar en Geertje M. Buisman, 23 jaar. OVERLEDEN: Hein Scheer, 43 jaar, echt genoot van M. Ligthart, Parallelweg 18. TOONEELUITVOERÏNG. In de groote zalen van den heer Kavelaars heeft de tooneelclub E. M. O. G. onderafd. der St. Jozefvereeniging Woensdag op suc cesvolle wijze een avond voor de militairen en Donderdag een avond voor de ingezete nen van Schoonhoven en omstreken gege ven. Zoowel den eersten avond welke uitging van de commissie van V. O. G., waarbij ook de commissieleden van Cabauw aanwezig waren in het militair tehuis als den twee den avond werd opgevoerd „Gebroeders Kalkoen", blijspel in 3 bedrijven van G. Nie- len. Al was 't dan niet in eigen parochiaal Vereenigingsgebouw, daar dit door de mili tairen bezet is, toch genoot men evengoed van de prettige vastenavondviering door het stuk dat op voortreffelijke wijze door de tooneelclub voor het voetlicht werd ge bracht. Het tooneelstuk dat reeds eerder opge voerd was, deed het uitstekend, zoodat de zaal heeft gedaverd van den lach. Een welverdiend applaus bleef niet achter, wege. Gistermiddag kwam de Kamer van Koop handel voor Rijnland te Leiden in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den heer D. ten Cate Brouwer. Nadat het nieuw gekozen lid der Kamer de heer W. G. Schrandt was geïnstalleerd, hield de voorzitter zijn gebruikelijke Nieuw jaarsrede, waarin hij allereerst wees op den ernstigen tijd, waarin wij leven en waar door het er voor onze nationale welvaart somber uitziet. Moeilijkheden by den aanvoer van grond stoffen, belemmeringen by den uitvoer van afgewerkte producten; trage afzet van onze veehouderij producten; mogelijk verlies van moeizaam veroverde afzetgebieden; onge kend hooge staatsuitgaven; een zwaardere belastingdruk in het verschiet; een hoe lan ger hoe meer voortschrijdend overheidsin grijpen met als gevolg beknotting van den vrijen handel; daarbij nog een voor verschil lende bedrijfstakken lustelooze binnenland- sche markt. Men zal moeten toegeven, dat het perspectief inderdaad niet opwekkend is. Maar laat ons niet vergetfen, dat het er thans in eerste instantie om gaat, het schip van staat zoo goed en gaaf mogelijk door de oorlogsbranding heen in veilige haven te loodsen en dat het algemeen landsbelang prevaleeren moet, dikwyls tot schade van enkelen. Dat ook het bedrijfsleven in het district der Kamer, op eenige den tegenwoordi- gen tyd kenmerkende uitzonderingen na, sterk den terugslag van den ingetreden oor logstoestand heeft ondervonden, spreekt vanzelf. Zooveel temeer is zulks zeer teleur stellend, omdat in de eerste acht maand on in de industrieele bedrijven, spr. kon v zeggen over de geheel» linie, reden was vt r tevredenheid. In verschillende pndenemin- gen is de bedrijvigheid In 1939' toegenomen. Enkele groote ondernemingen gevoelden zelfs thans weer voor het eerste sedert jaren behoefte aan expansie en investeerden be langrijke bedragen in den uitbouw van haar fabriekscomplexen. Helaas heeft de oorlog dezen verheugen- den gang van zaken verstoord en ondervin den tallooze belangrijke takken van bedrijf daarvan den terugslag. De economische structuur van het district der Kamer wordt, afgezien van de veehou- dery, in hoofdzaak gekenmerkt door zeven belangrijke bedrijfsgroepen, n.l. de textiel- ny verheid, de bouwmaterialen-industrie, de bloembollen- en bloemencultuur en -handel, de zeevisschery, de scheepsbouw en yzer- constructie, de uitgeverij en de conservenin- dustrie. Ruw geschat zijn in deze en aan verwante bedrijven -circa 10.000 tot 12.000 arbeiders werkzaam. Los daarnaast staat dan nog het vreemdelingenverkeer te Noordwyk en Katwyk. Van deze zeven belangrijke bedrijfsgroe pen ondervinden vyf den terugslag van de tegenwoordige tijdsomstandigheden. De twee overige, nl. de textiel-industrie en de con- serven-industrie, verkeeren in de gelukkige omstandigheid, dat byzondere met de ty'ds- omstandigheden verband houdende binnen gekomen orders, een aanvankelyk geringe- ren afzet in het binnenland of een vermin derden export geheel of gedeeltelyk hebben kunnen goedmaken. De heer ten Cate Brouwer gaf hierna een overzicht van de bedryfstoestanden in het district der Kamer, hy gaf cijfers over de uitkomsten van het trein- en tramvervoer, van de resultaten der veilingvereenigingen in bet district en wees er tenslotte op, dat gezien de opvattingen van de oorlogvoeren den omtrent de rechten en plichten van kleine neutrale staten, wy wel kunnen aan nemen, dat in een grondstoffen-arm land, zooals het onze, de moeiiykheden in de ko mende tyden voor den handel talrijk en ernstig van aard zullen zyn. Wy dienen doordrongen te zyn van het feit, dat de toe komst welke ons wacht, ons voor nog veel moeilyker problemen stellen kan. Weliswaar mogen wy deze niet somberder inzien dan hoogst noodzakelijk is, maar wy mogen ons vooral niet vergissen in den groot<yi ernst van dezen tyd. De problemen, welke zich aan ons kunnen opdringen, zyn niet alleen van stoffelijken aard. Wy dienen te bedenken, dat een meer dere, of mindere welvaart, hoezeer ook door ons allen begeerd, niet altijd onder alle omstandigheden het hoogste goed is. Ons vrije volksbestaan, ons geliefd vader land, van vreemde smetten vrij en ongerept door deze wereld branding heen te loodsen, vereischt ven ons allen, behalve dappere vastberadenheid, een saamhoorigheidsge- voel, dat niet slechts alle verschillen over brugt, maar dat ons tezamen smeedt tot een onverbrekelyke eenheid. In deze eenheid, aldus besloot spr., zullen wij, er kome wat komen moge, alle beproevingen overwinnen. L gevaar, 'n Driehoekig bord (punl naar boven) met rooden rand is de waarschu wing voor mogelijk «4 Rond zijn verkeers borden, die een verbod of een gebod inhouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3