JIMMY EN JOY. m amp lucht op en geneest! J ZATERDAG 20 JANÜARI 194Ö DE JONGEREN EN HET TOONEEL. Te weinig belangstelling bij de katholieken Prins Bernhard bezoekt lucht- wacht- en luchtafweer dienst. BOOTTREIN NEDERLAND—GENUA. Keel- en borstverkoudenj TERUG NAAR FINLAND. DE BRAND TE SOERABAJA. Wat door het vuur vernield werd. PAARDENFOKKERIJ. l" 7 A DE REIGER. EEN VERHAAL VOOR ONZE JEUGD V: 13 DE GEHEIME OPSLAG PLAATS. (Wordt vervolgd). Ontvangst te Johannesburg. GEMEENTERAAD VAN DELFT. NASLEEP VAN DE „HELDENKERMIS'' EIERPRIJZEN VOOR DUITSCHLAND. PLUIMVEETEELTREGELING 1940. In den Iaatsten tijd wordt er zoowel in de kringen onzer studeerende jongeren als van de zijde der tooneelkringen pogingen gedaan de rijpere jeugd meer daadwerkelijke be langstelling te doen opvatten voor het too- neel als cultuurfactor. In dezen zin had het bestuur der Katholieke studentenvereeni- ging Sanctus Thomas Aquinas te Amster dam een avond georganiseerd in het vere nigingsgebouw, gewijd aan het tooneel, waar de heer Leonardus van den Broeke als spre ker was genoodigd over het onderwerp „de jongeren en het tooneel". Herinnerend aan hetgeen deze vereeniging In den loop der jaren in verband met het tooneel heeft gedaan, constateerde spreker een tekort aan belangstelling bij de katho lieken in het algemeen en bij de jeugd voor het tooneel als cultuurfactor. Daardoor kan het gebeuren, dat we geen behoorlijke stuk ken bezitten, welke goedwillende tooneel- directies kunnen opvoeren. Speciaal zijn de directies onzer openluchttheaters, waar nog de honderden en honderden toeristen als kij kers komen, van goeden wil om onze schrij vers in de gelegenheid te stellen hun werk tot opvoering te brengen. Maar, afgezien van enkele waardevolle openluchtspelen van jonge katholieke schrijvers, speciaal voor studentenlustra geschreven, hebben we .pver het algemeen een productie van zoetelijke vrome gelegenheidsspelen, waarbij de dich terlijke gelegenheids-mysteriespelen van den priester-dichter Schreurs e. a. litteraire ver ademingen zijn. Waar blijft echter de jeugd, die ons toch zeker in dezen verscheurden tijd ook iets te zeggen heeft Te vluchten naar den Bijbel voor figuren en dramatiek kan waardevol zijn wanneer die bijbelspelen verheven zijn tot het almenschelijke voor alle tijden, spe ciaal voor de mentaliteit van ons heden. Maar waardevoller leek het spr., wanneer de jeugd van thans zou grijpen in het eigen leven van onzen tijd en op het tooneel de problemen zou aandurven, welke den geest der jongeren van heden beroert. De katho lieken mogen daarbij niet te angstvallig staan tegenover het z.g. strijdtooneel, omdat wij niet alleen in boek en blad, in radio en preek maar ook op het tooneel veel tot de massa te zeggen hebben. Met een herinnering aan Louis Bouwmees ter en den oud-praeses van „Thomas",- Prof. Van Rooy sloot spreker zijn betoog, dat door een geanimeerde korte gedachtenwisseling gevolgd werd. De vergadering werd geleid door praeses T. Begijen. Men meldt ons uit Den Haag: Z.K.H. Prins Bernhard heeft met adjudant kolonel Phaff, Vrijdagmorgen een bezoek ge bracht aan de V.L. korpsen luchtwachtdienst en luchtafweerdienst, om vervolgens in ge zelschap van den commandant dier korpsen, majoor A. den Hertog, een excursie te onder nemen naar eenige luchtwacht- en luchtaf- weerdienstobjecten in de omgeving van Den Haag. Te fl uur v.m. arriveerde Z. K. H. bij het korpsbureau, waar hij ontvangen werd door majoor Den Hertog en waar de toegevoegde officieren der beide korpsen aan Z. K. H. wer den voorgesteld. Nadat de Prins zich had laten voorlichten omtrent de organisatie en werking der corp sen in het verband van onze luchtverdediging, bracht hij allereerst een bezoek aan établis sementen van den luchtafweerdienst, waar excercitiën van de vrijwilligers in oogen- schouw werden genomen alsmede de hand grepen aan de daar opgestelde vuurmonden, waarmede richtoefeningen werden gehouden. Vervolgens bezichtigde de Prins de onlangs in werking gestelde opleidingsschool van den luchtwachtdienst, waar Z. K. H. werd ont vangen door den directeur der school. Met veel belangstelling bezichtigde Prins Bernhard de localiteiten van de school en nam hij kennis van het leerprogram voor de luchtwachters, die den alarmdienst voor onze luchtverdediging in het geheele land hebben te verzorgen. Ook heeft de Prins in de omgeving van Den Haag oefeningen bijgewoond met vuur monden, waarbij een militair vliegtuig als doel assisteerde. Deze oefeningen hadden de groote aandicht van Z. K. H. die vervolgens nog een instructieve film in oogenschouw nam. Van hieruit werd een bezoek gebracht aan een lucht wachtpost, waar de wijze van meldingen betreffende vliegtuigen voor Z. K. H. werd gedemonstreerd. Als laatste nummer van het programma werd een in het veld opgestelde batterij van den luchtafweerdienst bezichtigd, waarbij wederom de militaire vliegdienst assisteerde. In aansluiting op het m.s. „Marnix v. St. Aldegonde'. De Stoomvaart Maatschappij „Nederland" deelt mede, dat in aansluiting op het m.s. „Marnix van St. Aldegonde" dat op 29 Jan. a.s. uit Genua zal vertrekken, vier boottrei nen de passagiers van Nederland naar Genua zullen overbrengen. De eerste trein vertrekt op 25 Januari om 12.14 uur van den Haag H.S., om 12,41 van Rotterdam D.P. en om 13 37 van Roosendaal. De tweede trein vertrekt eveneens op 25 Januari a.s. om 15.24 van den Haag H.S., om 15.49 van Rotterdam D.P. en om 16.49 van Roosendaal. De beide andere treinen vertrekken op 26 Januari op dezelfde uren. BRAND IN MASTMAKERIJ TE LEMMER. Gistermiddag omstreeks een uur is brand uitgebroken in het perceel van de firma D van der Neut, mast- en blokmaker!) te Lem mer. De brand liet zich ernstig aanzien, hoog sloegen de vlammen boven het dak uit. Met de stoombrandspuit en twee slangen op de waterleiding was men het vuur tegen drie uur meester. De bovenverdieping brandde vrijwel ge heel uit. Eveneens werd een gedeelte van het dak vernield. De werkplaats bleef behouden, doch er was veel waterschade. De brand is waarschijnlijk in den schoorsteen out»U*u. Dan keel en borst inwrijven met Dampo. Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Reel. 6527DGVS 6 Pater Th. Schwering, pastoor van Viborg (Finland), tijdelijk hier te lande vertoevend, schrijft ons: Dezer dagen vertrok pater P. Verburgh S. C. J., uit Vlaardingen van Schiphol naar Finland. Reeds vóór het uitbreken van den Finsch-Russischen oorlog was pater Verburgh in het vaderland om hier financieelen steun voor zijn werk in het hooge Noorden te zoe ken. Sinds de oorlog was uitgebroken, had hij geen rust meer en was overgelukkig, toen hij eindelijk toestemming kreeg weer naar ^rijn geestelijke kinderen terug te keeren. Die zijn nu wel over heel het uitgestrekte land verspreid, maar hij hoopt toch geestelijke troost en ook stoffelijke hulp te kunnen brengen, die nu vooral zoo dringend noodig is. Zijn ouders, vier zussen en ik zelf waren naar Amsterdam gereisd. Vader en moeder hadden het wel een oogenblik te kwaad, toen de laatste handdruk gewisseld werd, maar ook was er als een glimlach door de tranen heen. „Ons kind gaat weer naar zijn post. God ziet 't. Hij zal onzen jongen helpen in de gevaren, 't- Is immers allemaal voor Hem". Zoo bidden ze bij het naar huis gaan en denken er niet aan, hoe dapper ze zelf zijn. Toen ben ik ook weer op stap gegaan voor Finland, want tijdens m'n gedwongen verblijf in het vaderland houd ik lezingen en voor drachten. Op Walenburg 11 Rotterdam komen vele aanvragen binnen. Gelukkig, want zóó kunnen we monseigneur en zijn helpers van hieruit steunen. Monseigneur Cobben is naar Riga geweest om met den pauselijken Nuntius te beraadslagen, en Za terdag j.l. weer in zijn geteisterd vicariaat teruggekeerd. Nu wacht ik op het verlof tot terugkeer naar m'n parochianen. Ik ontving intusschen een schrijven uit Viborg, dat al dateerde van 28 December. Volgens dit bericht stonden het kerkje en ook het kinderhuis er toen nog. Enkele stra ten en een wijk (Saunalahti) lagen in puin. Toen den tweeden dag Viborg gebombar deerd werd, bezocht ik in die wijk 'n arbeiderskwartier nog een ziek vrouwtje. Met haar kinderen woonde ze in een bouw vallig houten huisje. Ze wisten niet waarheen ze zouden vluchten. Hoeveel bombardementen zijn er na dien Vrijdagavond nog geweest! En wat staat er nu nog? Helpt ons met uw gebeden. Helpt ons ook een steunactie organiseeren: kleeding en voedsel voor de noodlijdenden in Finland. SOERABAJA, 19 Januari (Aneta). Het voorloopig resultaat der inventarisatie van de verbrande goederen bij den brand in den Goedang van het stroohoedenveem te Soe- rabaja, is als volgt: 2200 tons suiker ter waarde van 164.000, 12.000 tons gaba, 12.000 kisten rubber ter waarde van ƒ91.000, 800 tons stukgoederen, waaronder nieuwe auto's, tot een totale waarde van ƒ300.000, voorts 200 drums caustic soda, 100 vaten veilig heidslont, 7500 balen katoen, 4 ton grondno- ten, 54 tons copra boengkil, 172 tons gaplek- meel, 5 tons vezel, 14 tons Arabica-kaffie, 100 tons nieuw krantenpapier, 1000 tons oud krantenpapier, 6700 kisten leege conserven blikken, 576 kubieke meters gezaagd Ame- rikaansch hout en 9 auto's. Van de 220 vaten aceton, welke ter voorkoming van uitbrei ding van den brand in het water werden ge worpen, zijn er 214 gered. Het weder opbouwen van de afgebrande goedangs voor het stroohoedenveem is ge gund aan de N.V. Ned.-Indische Industrie. De nieuwe goedang zal geheel van ijzer zijn met baksteenen muren. De oplevering is ge steld op medio Mei a.s. Door verschillende eigenaren van fokmer- ries, welke bij de in September gehou den paardenvordering, ten behoeve van het leger waren opgevorderd, was door bemid deling van de warmbloedstamboeken en den Warmbloedbond een aanvrage ingediend om deze fokmerriën bij gebleken drachtigheid terug te kunnen koopen. Wij vernemen thans dat het onderzoek op drachtigheid dezer ge vorderde merriën in vollen gang is. Uit de reeds binnengekomen rapporten blijkt, dat gerekend mag worden op een drachtigheids- percentage van 10 a 11 pCt. Na afloop van dit onderzoek zullen de vroegere eigenaren bericht krijgen, dat zij de merrie van defensie kunnen terugkoopen tegen een nader vast te stellen prijs; deze zal lager zijn dan de vorderingsprijs van be gin September 1939. De premie voor het militair certificaat, aan daarvoor goedgekeurde warmbloed heng sten en merriën toe te kennen, zal voor 1940 dezelfde zijn als vorig jaar, n.l. voor een hengst 60 en voor een merrie 30. Het maximum bedrag voor tegemoetko ming in de vervoerkosten voor hengst of merrie is gehandhaafd op 20. Voorts is de remonte-premie wederom bepaald op 25. voor afstammelingen van M. C. ouders en op 50 als de vader een ster M. C. hengst was. -i, - i. i kl&JlK' •'v RUST NA HARDEN STRIJD. Finse he soldaten bespreken de gebeurtenissen van den dag bij het lamplicht in hun ondergrondsch verblijf bij het frontgebied in den Salla-sector. AUTOVERVOER VAN GOEDEREN EN SPOORWEGCONCURRENTIE. De Alg. Ned. Beroepsautovervoerdersbond (A. N. B. A.), opgericht onder de leden van den A.N.W.B., de afd. beroepsvervoer van den bond van bedrijfsautoverkeer in Neder land (B.B.N.), de bond van expediteurs en transportondernemers (B.E.T.O.) en de cen trale organisatie voor het beroepsgoederen- vervoer langs den weg (C.O.B.) hebben een adres aan den minister van waterstaat doen toekomen, waarin zij verklaren, dat de uit zonderlijk bevoorrechte positie der Ned. Spoorwegen, vergeleken bij het particuliere vervoerbedrijf, culmineert in de financieele bedrijfsvoorwaarde (doordat de staat zich garant stelt voor de exploitatieuitkomsten van het spoorwegbedrijf) en in de economi sche bedrijfsvoorwaarde (doordat de Ned. Spoorwegen naast het goederenvervoer ook het personenvervoer over geheel Nederland monopolistisch uitoefenen over alle eenigs- zins langere afstanden, op grond van de wet autovervoer-personen en de hanteering daar van bij de uitvoering). Adressanten herinneren aan een motie, aangenomen op de in Juni j.l. te Rotterdam gehouden algemeene vergadering van den B.B.N. waarin de regeering, dragend de te korten van de Ned. Spoorwegen, werd ver zocht daaraan deze regeling te verbinden, dat de N. S. aan vaste reëele tarieven worden gebonden zoodanig, dat de vrachtauto geen voor haar geëigend vervoer wordt ontnqmen. Een adres van overeenkomstige strekking is vanwege den bond Schuttevaer ten aan zien van het goederenvervoer te water aan den minister toegezonden. (Nadruk verboden). De man bleef eenige oogenblikken onbe wegelijk staan als een beeld. Vervolgens be gaf hij zich naar de zijde van het kleine, modderige eiland, en bleef opnieuw staan, terwijl hij een gegrom uitstiet, en regelrecht naar de beide kinderen staarde. Voor het eerst scheen hij zich bewust ge worden te zijn van de aanwezigheid van de schuit onder den dam; klaarblijkelijk was hij niet op zijn gemak. Zij zagen hoe hij zich snel omkeerde en naar den ingang der hut holde. „Joop", hoorden zij hem met schorre stem roepen. „Daar in de modder is een lichter. Kom naar buiten.... vlug!" In de deuropening verscheen de gestalte van een tweeden man. Zij zagen hem scherp in hun richting turen. „Dat is vreemd", mompelde hij. „Is er iemand aan boord?" „Wij moesten maar eens gaan kijken", gromde zijn metgezel. Joy en Jimmy hielden den adem in toen de beide mannen omzichtig hun richting uitkwamen, voortdurend den blik op den lichter gevestigd houdende. Een hunner was een man van bijzonder krachtigen lichaamsbouw. Het was een schrik voor Joy toen hij zich heel gemoe delijk aan boord heesch' Zij zag hoe hij naar de ladder sloop, en vervolgens een paar soorten afdaalde om in de hut te gluren. Toen klom hij weer naar boven, zijn met gezel wenkend. „Dat is vreemd", hoorden zij hem zeggen. „Er is niemand aan boord. Die schuit moet losgebroken en de rivier afgezakt zijn Denk eens aan dat zij juist hier aan den grond loopt zonder dat wij er iets van we ten, Joop. Kom mee aan boord, en laat ons eens poolshoogte nemen." Ook de tweede man trok zich nu op aan boord van de Ladybird, en begaf zich met zijn makker omlaag naar de hut. Jimmy wendde zich verschrikt tot zijn zuster. „Wie zijn dat, Joy?" „Ik weet het niet", fluisterde Joy terug. „Ik zou ze wel eens goed in oogenschouw willen nemen. Wacht eens, ik weet wat", vervolede zii plotseling een inval krii^end, die losse olanken. Jimmy.in de kast. Kom mee!" Hun nieuwssierieheid was in de hooeste mate gaande gemaakt. Zii daalden af in het ruim van de, schuit, en slonen voort onder het dek. De losse planken van het beschot, v/elke den achterwand vormden van de kast der kaiuit, stonden nog van elkaar. Eerst sloop Jov. en vervolgens Jimmy, door de nauwe opening. Nu zii vlak on elkaar in de kast stonden, konden zii heel duidelijk de rauwe stemmen van de twee mannen in de kajuit hooren. Jov fluisterde Jimmy in, zich heel stil te houden. „Ik zal de deur een heel klein beetje openen", fluisterde zij, „dan kunnen wij hen zien." Voorzichtig duwde Jov de deur een paar centimeters ooen, en een lichtstraal van de slingerende lamp viel op hun bleeke. opgewonden gezichten. Zij zagen de twee mannen nu duidelijk- ongure tvnes. wier aanwezigheid verre van geruststellend was. ZÜ droeven schamele blauwe truien en hooge laarzen, zooals visschers, en korte jassen die dichtgeknoopt waren tot aan hun ongeschoren kinnen. De kleinste der beide mannen, met een stieren nek, en zeer forsch gebouwd, droeg een pet achter op het hoofd; zijn metgezel de man; dien zij het eerst gezien hadden was gekroond met een vet-glimmend hoofddek sel. Beiden scheen het te bevallen dat er, naar zij meenden, niemand anders aan boord was dan zijzelf. „Zij hebben vast het avondeten klaar ge zet voor zij aan wal gingen, Joop", zei de langste der twee mannen. „En de oude schuit brak los terwijl zij weg waren. Nou, die hebben geen geluk gehad, zeg Joop", voegde hij eraan toe, een stel gele tanden toonend terwijl hij breed grijnsde. „We lus ten wel een hap." „Precies wat ik dacht", erkende de ander, en liet zich neervallen in Jimmy's stoel. Een half onderdrukte zucht van boosheid ont snapte Jimmy, toen hij zag aan welke ont zettende misdaad de mannen zich schuldig maakten. „Zij eten mijn worstjes", klaagde hij. „Zij zullen alles naar binnen slokken, Joy!" „Sst!" fluisterde Joy verschrikt. „Zij zul len je nog hooren." Wie die mannen waren en wat zij in het schild voerden dat wisten Joy en Jimmy niet. Het eenige wat zij wel wisten was dat zij alleen veilig zouden zijn indien zij ble ven waar zij waren, en door niets van hun tegenwoordigheid blijk gaven. „Wat voeren zij vanavond aan, Wim?" vroeg de kleinere man met rauwe stem. Een gemengde lading, geloof ik", luidde het antwoord, „maar in hoofdzaak tabak. Ik heb het signaal „veilig" gegeven. In on geveer een half uur moeten zü hier zijn." De kleinere man knikte, en stond op. „En nu wat die ouwe schuit aangaat moesten wij haar eigenlijk niet vlot ma ken?" Joy's hart stond bijna stil van schrik, toen zij deze woorden hoorde. „Het zou een beetje lastig kunnen wor den met die ark hier." „Die kans hebben wij erbij te nemen", meende de langste der twee mannen. „Zij zit vast in de modder, en wij kunnen haar niet losmaken. Komaan, Joop, laat ons naar wal gaan. Als zij een lading brengen, moeten wij er ruimte voor maken." Zij waren hoogst onaangenaam-uitziende kornuiten, en grinnikten van voldoening toen zij de kajuit verlieten om zich naar dek te begeven. Ademloos en voorzichtig slopen Joy en Jimmy uit de kast, en even eens de ladder op. Toen zij van het dek af voorzichtig naar den wal gluurden, zagen zii de twee mannen den dam afloopen, naar de hut. Joy's hart klopte ontstuimig. „Zij zijn smokkelaars, Jimmy", fluisterde zij. „Dat staat vast. Wat kunnen wij doen?" De indringers aten Jimmy's' dierbare worstjes op. Het scheelde weinig of Jimmy huilde toen hij zag hoe die twee mannen zijn worstjes verslonden, met groote gulzigheid alvorens op het brood en de boter aan te vallen. „Nog iets anders te bikken?" gromde de man, die Joop heette, terwijl hij opstond. Opnieuw kreunde Jimmy. Want de man schreed naar de provisiekast, en keerde terug met een zegevierende grijns en een groote koek welke Mrs. Prout den vorigen dag gebakken had voor Zondag. „Nou zeg, we hebben geluk, Wim", grin nikte Joop vergenoegd. „Op zoo'n onthaal hadden we niet gerekend, wat? Kom. neem een snee van tante's verjaarskoek." Jimmy herinnerde zich niet ooit zulke innerlijke martelingen uitgestaan te heb ben althans, nu hij de koek van Mrs. Prout snel verdwijnen zag in de groote monden der ongure bezoekers. „Ik ben er zeker van dat zij smokkelaars zijn", had Joy gezegd. Jimmy keek met zijn heldere oogen naar zijn zuster op. Hij wist dat wat Joy gezegd had, iets ongewoons was, iets opwindends, ofschoon of mischien wel juist omdat hij niet goed wist Wat het eigenlijk wel beteekende. „Wat zyn smokkelaars?" vroeg hij. „Smokkelaars", zeide Joy, „zijn mannen die een bende vormen welke in contrabande doet". Jimmy keek alsof hem dit niet recht dui delijk was. „Maar wat doen ze dan in die banden?" vroeg hij. „Wat ze in die banden doen?" herhaalde Joy verbaasd. „Welke banden bedoel je, en wat zouden ze erin doen?" „Diedie korte banden, waarvan je sprak", zei Jimmy. Joy begon te lachen, ofschoon zij zich op het oogenblik veel te-ongerust voelde om in een lach-stemming te zijn. „Ik sprak in het geheel niet van „korte banden", kleine gans", antwoordde zij. „Ik zeide „contrabande". Zoo noemt men goe deren, welke zulke mannen in het geheim in het land brengen, zoodat zij geen geld aan inkomende rechten behoeven te betalen. Ge woonlijk noemt men dit smokkelen, en er worden vooral tabak, sigaren en zulke din gen binnengesmokkeld omdat daarop zulke hooge rechten geheven worden, dat het de moeite waard is. Als zij die artikelen in Engeland kunnen smokkelen zonder de ver schuldigde invoerrechten te betalen, dan kunnen zij een hooge winst maken en dus massa's geld verdienen. Als zij niet gesnapt worden", legde Joy uit, „dan kunnen zij binnen korten tijd rijk zijn". „Zijn zij nu iets aan het smokkelen, Joy?" vroeg Jimmy. „Ja, daarvan ben ik vast overtuigd. Dit is de reden, waarom zij hier zijn, en, zooals wij gezien hebben, seinen gegeven hebben aan iemand op de rivier. En heb je niet gehoord wat zij zeiden omtrent nog meer boel, die ze verwachtten? Daarop wachten ze nu, Jimmy. Dit eiland moet een of andere geheime smokkelaarsplaats zijn, waar zij hun contrabande heenbrengen en verborgen houden". „Wat kunnen wij daaraan doen, Joy?" vroeg Jimmy ijverig. „Ik weet het niet. Wij moesten toch maar eens probeeren seinen te geven, zooals ik al op het punt gestaan heb te doen. Maar wij moeten nu heel voorzichtig te werk. gaan, want het zou er misschien leelijk voor ons uitzien als zij ons te pakken kregen, Jimmy" Joy hield de electrische lantaren, die zii mee naar dek genomen had, nog in de hand. Met klare, scherpe oogen tuurde zij door de naargeestige, dampige duisternis der riviermonding. Het was haar plan geweest de lantaren te gebruiken voor het geven van lichtseinen om hulp, waarbij zij de knip van de lan taren gebruiken zou om de lengte der flitsen te bepalen. Joy kende de Morse teekens niet, maar zij had lang geleden geleerd wat de S.O.S., dat wil zeggen het noodsein was. Het bestond uit drie stippen, of korte flit sen, gevolgd door drie strepen of lange flitsen, en daarna weder drie stippen, dus zóó: Dezen stellen in code de drie genoemde letters voor, en dit sein kende niet alleen iedere telegrafist of seiner, maar ook bijna iedere zeeman, soldaat of schipper. In de hoop dat misschien deze of gene het sein bespeuren, en komen zou om te zien wat er aan de hand was, wendde Joy het gelaat naar den oever, en begon haar licht seinen te geven. Stip-stip-stip, streep-streep- streep, Stip-stip-stip. SOS SOS SOS. Eenige minuten lang bleef zii het sein uitzenden. Het kon zijn, dacht zij, dat „oom" Prout, de eigenaar der schuit, en hun zoo genaamde voogd, in een of andere kleine boot of sloep reeds op zoek naar hen was, en dan zou dezen het sein wellicht zien. Deze gedachte schonk haar hoop terwijl haar blik het duistere, mistige watervlak af zocht. Zij keek uit of geen flits door de duisternis heen antwoord gaf op haar sei nen, maar er gebeurde niets. Het eenige heldere licht werd veroorzaakt door het schijnsel van de lamp op een drijvende boei, aan den anderen kant der rivier. Joy wierp een bezorgden blik in de richting der hut, terwijl zij zich omwendde om zich, gevolgd door Jimmy, naar beneden te be geven. Zij meende dat zich in die oude ruïne een of andere geheime deur of toegang moest bevinden naar een ander vertrek. Hoe had den anders die mannen aan haar aandacht kunnen ontsnappen, toen zij en Jimmy hun eerste bezoek aan de hut brachten? De aankomst va.: het K. L. M. vliegtuig „Reiger" heeft in Johannesburg levendige belangstelling ontmoet. Honderden Nederlan ders bevonden zich op het vliegveld, toen de K.L.M. vogel er neerstreek. Onder dege nen, die passagiers en bemanning van de „Reiger" verwelkomden, bevonden zich de gezantschapssecretaris le klasse van het Nederlandsche gezantschap mr. E. Star Bus man ,de consul der Nederlanden te Johannes burg, J. M. Donker en de burgemeesters van Johannesburg en Germiston. De Nederlandsche kamer van koophandel heeft den luchtreizigers een lunch aange boden. Maandag zullen zij door het gemeen tebestuur van Germiston worden ontvan gen. Toezicht op particuliere uitleen bibliotheken. In precies een uur heeft de Delftsche raad, onder voorzitterschap van burgemeester v. Baren, een agenda afgewerkt, waarop twin tig voorstellen vermeld stonden. Een record tijd als men bedenkt, dat de voorzitter in den aanvang nog een nieuwjaarsrede uit sprak, waarin hij den Raad, den gemeente ambtenaren en de burgerij toewenschte, dat in 1940 de vrede in ons land bewaard en aan de wereld teruggeschonken moge wor den. Aangenomen werd o.a. een voorstel tot het aangaan van een geldleening ten be drage van 200.000 tegen 4% pet. De leening heeft een looptijd van 25 jaar. Voorts werd besloten tot aanschaffing van een nieuwe motorspuit voor de politie-brandweer. De plaatselijke afdeeling van de Nederlandsche vereeniging tot luchtbescherming zag zich een aanvullend subsidie van 2000 toegewe zen. Verder werd in verband met de zich steeds uitbreidende bebouwing aan de west zijde der stad tengevolge waarvan behoefte aan bouwterrein is ontstaan, besloten tot aankoop van eenige terreinen, toebehoorend aan de N.V. Nederlandsche Gist- en spiritus fabriek, ter groote van 10.10.50 H.A. gelegen aan de Laan van Altena, tegen een koopsom van 2.15 per vierk. M. Een voorstel tot vaststelling van een nieu we verordening op het verstrekken van boe ken aan personen beneden 18 jaar door hou ders van particuliere uitleenbibliotheken werd aangehouden. Met de strekking dezer verordening, die een einde zal maken aan het uitleenen van „rijpe en groene" lectuur aan kinderen en tevens toezicht van B. en W. op de boekenverzamelingen mogelijk maakt, kon de geheele Raad zich vereenigen. De ingediende amendementen, welker bestudee ring eenigen tijd in beslag zal nemen, maak ten aanhouding echter wenschelijk. Men meldt ons uit Den Haag; Men zal zich nog herinneren hoe, tijdens de vertooning van de film „Heldenkermis" in het Passage-theater hier ter stede ongere geldheden plaats hadden, welke een krach tig ingrijpen van de politie ten gevolge had- 4cn, op zo Maart 1936 was een prrrrxio „.o- torzijspan op het trottoir gereden, om den weg „schoon te vegen" en het reed daarbij den journalist Bosch aan, die eenigen tijd later aan door trombose veroorzaakte em- bolie overleed. De kinderen van den over leden journalist spraken de gemeente in rechten aan. De rechtbank heeft de eischers in beginsel in gelijk gesteld, doch getuigenbewijs opge legd, om te doen vaststellen, dat Bosch bij de aanrijding is gewond en dat hij gestorven is door de gevolgen van die eventueele aan* rijding. Nog voor dit getuigen-bewijs plaats vond, teekende de gemeente hooger beroep aan en het Haagsche Gerechtshof wees de vorde ring van de nabestaanden van Bosch af. Het hof overwoog daarbij o. m., dat de maatregelen, welke de politie te baat heeft genomen, geen misbruik van bevoegdheid beteekenen en het niet ter beoordeeling van den rechter staat, of de overheid op een be paald tijdstip de meest geëigende maatrege len neemt. De nabestaanden van Bosch teekenden cassatie aan en gisteren werden de pleidooien voor den Hoogen Raad gehouden. Mr A. B. Gomperts trad voor de eischen- de partij op mr. C. R. C. Wijckerheld Bis dom pleitte voor de gemeente 's-Graven- hage. De conclusie van den procureur-generaal, mr. W. J. Berger, werd bepaald op 2 Fe bruari. Behoudens onvoorziene omstandigheden gelden voor uitvoer van kippeneieren naar Duitschland de volgende franco-grens-pry- zen per 100 stuks: tijdvak 19 t.m. 22 Januari 1940 voor A-eieren 3,68. De Reichsstelle fiir Eier te Berlijn heeft de franco-grens-prijzen voor uit ons land in het tijdvak 19 t.m. 22 Januari 1940 in Duitschland in te voeren kippeneieren per 100 stuks als volgt vastgesteld: voor S-eieren ƒ3.75; voor B-eieren 3,55; voor G-eieren 3.50. voor D-eieren 3,20. Behoudens onvoorziene omstandigheden gelden voor uitvoer van eendeneieren naar Duitschland de volgende franco-grens prij zen per 100 stuks: tijdvak 19 t.m. 22 Januari 1940: voor eieren van 50 tot 54 kg. per 1000 stuks 2,05; voor eieren van 54 tot 60 kg. pef 1000 stuks 2,50; voor eieren van 60 kg. pet 1000 stuks en daarboven ƒ3. Het bestuur der Alg. Ned. Pluimveeteelt- vereeniging (A.N.P.V.) alsmede de commis sie der in haar georganiseerde fokkers en houders van vermeerderingsbedrijven heb ben zich tot den minister van economisch^ zaken gewend met een bezwaarschrift, waar- in zij zich teleurgesteld verklaren over d9" afgekondigde teeltregeling voor 't jaar 19/i0- Niet alleen, omdat deze een verplichte/ in krimping van het aantal kuikens met 2(P PCt voorschrijft, doch niet minder, daar dtf bepa lingen omtrent een met 100 pCt. verf hoogde broedvergunning vergeleken met /lie van 1938, indien de kuikenbroeder "rjtfb bestel lingen weet te verzamelen, een Achteruit gang in de kwaliteit der a4^ te leveren .kui kens tengevolge moeten hebben. Teneinde de fokkers ren houders van ver meerderingsbedrijven ïAt de gelegenheid te blijven stellen goed (Pluimvee af te leveren, verzoeken zij den n/inister een in het re quest berekende sto~unregeling voor hen t* willen treffen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 4