r. MAANDAG 29 JANUARI 1940 JONGEN VAN DAK GEVALLEN. Aan de verwondingen overleden- „RASMUS, DE WONDERDOKTER". JUBILEUM JAN HOUTMAN. KLEINBEELD-KLEURENFOTOGRAFIE R. K. S. V. „LEONIDAS". DE OVERLEVENDEN VAN DE „SLIEDRECHT". DUITSCHE BOEKEN- TENTOONSTELLNG. „ONZE LIEVE VROUW VAN DE SLOPPEN". ROODE KRUIS-HELPSTER. SCHEEPVAARTVERKEER OP DEN NIEUWEN WATERWEG. KANTONGERECHT. BURGERLIJKE STAND. W- N. J. VAN DITMAR. HET LETLANDSCIIE s.s. ,EVEROJA" AANGEKOMEN. ROOMSCH TOONEEL. TOONEELAVOND K.V.U. HOOGER ONDERWIJS. itiüH DE VIADUCTPLANNEN. ROTTERDAMSCHE KEGELBOND. Rondgang langs de banen. HILLEGERSBERG. VROUWELIJKE VRIJWILLIGE BURGERLIJKE DIENST. GEVONDEN VOORWERPEN. MILTVUUR. SCHIEBROEK. BERKEL EN RODENRIJS. IJSSELMONDE. Gistermiddag is in de Volmarijnstraat de 14-jarige G. J. Lagendijk van het dak van een huis gevallen, toen hij zijn vader hielp bij het verwijderen van sneeuw. De knaaD viel van een hoogte van acht meter op straat waar hij in bewusteloozen toestand bleet' liggen. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is de jongen, die een schedelbreuk had bekomen, naar het ziekenhuis Coolsingel overgebracht. Daar is hij vanmorgen aan de bekomen verwondingen overleden. Gisteren heeft de heer Jan Houtman in den kring zijner vrienden, overeenkomstig zijn wensch op sobere, maar niettemin hartelijke wijze zijn zilveren jubileum herdacht, als lid van het zangkoor der St. Ignatius-kerk. Om kwart voor 8 droeg de pastoor der pa rochie, de Zeereerw. heer H. A. J. Janssen S.J. de H. Mis van dankbaarheid op, waar onder de zangers tot intentie van hun jubi- leerend medelid tot de H. Tafel naderden. In de zaal van de pastorie heeft pastoor Janssen als voorzitter van het zangerscollege tijdens het ontbijt de verdiensten van den jubiliaris belicht, terwijl de secretaris, de heer E. D. Dupont zijn gelukwenschen vergezeld deed gaan van enkele cadeaux namens de zangers. In de Hoogmis voerde „Laus Deo" onder leiding van zijn directeur, den heer H. A. Smits de Magdalena-Mis van Ph. Loots uit. Na de H. Mis het „Jubilate" van Aiblinger, Aan het slot speelde de organist W. M. A, Smits een orgelwerk van Handel. Dinsdag- en Woensdagavond a.s. zal in de Groote Nutszaal, Oppert 81, Walther Benser een causerie komen houden over de Leica Kleinbeeld-kleurenfotografie. De voordracht zal worden geïllustreerd met een 100-tal Leica kleurprojecties, opgenomen in de lan den rond de Middellandsche Zee, en rond de Noordelijke IJszee. Benser is de kleurenspecialist der Leitzfa- brieken te Wetzlar. Op Woensdag 31 Jan. geeft Leonidas weer een van haar bekende feestavonden in ge bouw „Palace", Botersloot. De muzikale leiding is als gewoonlijk in handen van Jan Vlietstra met zijn Brighton Syncopaters. Verder verschillende attracties. Iedere bezoeker wordt verzocht met een mooi of origineel hoofddeksel te verschij nen waarvoor prijzen beschikbaar gesteld worden. De geheele Leonidasfamilie met vrienden en bekenden wordt a.s. Woensdag verwacht. Verdere bijzonderheden vindt men in de Ka bouterad vertentie in dit blad. De vijf mannen, die alleen gered zijn van heel de bemanning van het s.s. „Sliedrecht", dat op 16 November op den Atlantischen Oceaan door een Duitsche duikboot is getor pedeerd, zijn thans eindelijk in het vaderland teruggekeerd. Het gezelschap, bestaande uit den eerste stuurman P. Brons en een viertal matrozen, is per vliegtuig op Schiphol aan gekomen en vandaar zoo spoedig mogelijk huistoe gegaan om daar verder te bekomen van de vreeselijke ontberingen tijdens hun verblijf zeven dagen lang in een open sloep op den Oceaan. In de zalen van de Vereeniging „Gesell- schaft Verein" aan de Witte de Withstraat wordt tot en met 30 Januari a.s. een tentoon stelling gehouden van Duitsche boeken. Gistermiddag had de officieele openings plechtigheid plaats, waarbij de voorzitter van de Duitsche Kolonie, de heer C. Wetekam de aanwezigen verwelkomde en erop wees, dat deze expositie vpor de Duitschers een band beteekent met het vaderland en voor de anderen een aanwijzing, in welke rich ting zich de Duitsche literatuur en het boek in het algemeen ontwikkeld heeft. Hier zijn, zoo deelde hij mede, 2400 boeken tentoonge steld. Dr. K. Müller, docent in de Duitsche taal aan de Universiteit van Amsterdam, zette de bedoeling van deze expositie nader uit een. Zij bedoelt een indruk te geven van de veelzijdigheid en een overzicht, van wat Duitschland in het boek biedt. Men heeft ge poogd geen propagandistisch karakter aan de tentoonstelling te geven, doch wilde laten zien, wat in het algemeen in den boekhandel verkrijgbaar is, van het kleinere goedkoope boek tot het duurdere standaardwerk. Spr. wees vooral op de medische afdeeling, welke ook nog heden geëigend is om tusschen de volkeren te „vermitteln". Vervolgens heeft de consul-generaal van Duitschland, de heer E. O. E. Pochhammer, de tentoonstelling voor geopend verklaard, welke een dertiental afdeelingen. bevatwe tenschappelijke literatuur over genees- en heelkunde, natuurwetenschappen, technische en algemeene wetenschappen, economie en arbeid, kunst en kunstgeschiedenis, cultuur en proza, huishoudliteratuur, jeugdlitera tuur, kunstdruk, plastieken en kunstnijver heid. Niet alleen van bibliofiel standpunt lijkt ons deze tentoonstelling van beteekenis, de Duitsche uitgevers weten ook hun werk smakelijk op te dienen en artistiek te ver zorgen. Dat overigens de geest van het hui dige Duitschland onomwonden in enkele stands naar voren komt, logenstraft nog niet de bewering, dat men geen propagandistisch karakter aan deze expositie heeft willen ge ven. Als typisch voorbeeld, van wat er op velerlei gebied bij onze Oosterburen leeft, is deze tentoonstelling op zichzelf reeds in teressant. Donderdag 1 Febr. 8.15 uur wordt in de Schouwburgzaal van de St. Jozefgezellen- vereeniging, Stationsplein 10, bovengenoemd stuk, waarvan de première Woensdag 1.1. in Den Haag is gegaan, door de Vereenigde Haagsche Spelers opgevoerd op den jaarlijk- schen feestavond van den R. K. Vrouwen bond. Wie in staat is als lid of introducé dezen avond bij te wonen, verzuime de gele genheid niet: stuk en spelers zijn de moeite waard. Opvoering R. K. Tooneelgroep „Magna Pete". Haar naam getrouw, heeft de R.K. Tooneel - groep „Magna Pete" (Betracht het grooie, het hoogere) gisteravond in Gebouw Palace met de opvoering van „Rasmus de Wonderdokter" iets meer willen geven dan de een gemak kelijk succes verzekerende kluchtige comedie en haar leden in de gelegenheid gesteld, hun krachten te beproeven op een stuk, waarin het minder aankomt op het scheppen van dol le of kluchtige situaties en het zeggen van min of meer lachwekkende dwaasheden dan wel op het verbeelden van menschen van vleesch en bloed, menschen met hun gebre ken en deugden. Wij vreezen evenwel, dat de keuze van „Rasmus, de wonderdokter" tooneelspel in drie bedrijven van Paul Sarauw, wel wat al te hooge eischen aan het acteur-talent en het dictievermogen van de spelers stelt, afgezien van de ietwat bedenkelijke pleidooien, welke de auteur houdt voor de kwakzalverij, welke hij met menschehjkheid en liefde tot de natuur schijnt te vereenzelvigen, neigt de Deensche schrijver van het stuk Sarauw, zooals overi gens de meeste Noordsche auteurs, tot uit voerige bespiegelingen ten koste van de han deling op de planken, waardoor zeer hooge eischen worden gesteld aan den tooneelspeler. En hier treedt dan ook wel een der meest ern stige, zij het met oefening gemakkelijk te verhelpen feilen van de opvoering van „Mag na Pete" aan het licht: gebrek aan articulatie. Veel van het gesprokene ging hierdoor, voor al voor degenen die wat meer achter in de zeer volle zaal waren gezeten, verloren, het geen uiteraard ook de aandacht deed ver slappen. Een handicap te meer was hierbij het groote aantal hoestende en proestende toe hoorders, slachtoffers van onzen reeds bijna legendarisch geworden oud-Nederlandschen winter. Wat de individueele prestaties van de ac teurs betreft, noemen we op de eerste plaats Karei Tubbing, die tevens op alleszins lof waardige wijze de regie heeft gevoerd. Zijn spel en zijn voordracht bewezen, dat hij zich terdege in de rol van Rasmus Thomsen, den wonderdokter, had ingeleefd. Jammer was, dat ook hii sterk aboreerde aan de algemeene kwaal, waardoor veel van hetgeen hij zeide teloor ging. Miep Buskens als Lili, de dochter van dok ter Haller, den grooten tegenstander en be strijder van den kwakzalver Rasmds, leverde gevoelig en geacheveerd spel. Anton Clasquin als dokter Haller daaren tegen beging de ook voor een amateur on vergeeflijke fout, zijn rolkennis te verwaar- loozen. Zijn werkelijk goede spel de wijze, waarop hij den ouden knorrigen, maar be kwamen plattelandsdokter uitbeeldde, ver dient allen lof werd daardoor totaal be dorven. terwijl ook het spel der andere acteurs er onder leed. Noemen we van de overige, min of meer ondergeschikte rollen, waarvan er twee bo vendien wegens ziekte door „invallers" wer den vertolkt, nog die van Ulf Thomsen, zoon van den wonderdokter, welke op lofwaar dige wijze door John Juray voor het voet licht werd gebracht. Na afloop bleven de talrijke aanwezigen, die door hartelijk applaus hun instemming betuigden met het gebodene, nog lang gezel lig bijeen. Nieuwe cursus op komst. x^oor het Wit-Gele Kruis zal in samen werking met de Vrouwelijke Jeugdbeweging voor Katholieke Actie binnenkort wederom een cursus worden gegeven voor opleiding tot Roode Kruis-helpster. Daar bij de opgave voor den cursus in September velen op de wachtlijst moesten geplaatst worden, zal deze nieuwe cursus juist voor deze wachtenden gegeven wor den. Wij verzoeken dengenen, die om deze reden voor den cursus in aanmerking komen en geen circulaire hierover ontvingen, zich als nog op te geven vóór Donderdag 1 Februari (uitsluitend schriftelijk) aan de Centrale voor Katholieke Actie, Lumeystraat 16a, Rotterdam, met vermelding van: naam, ge boortedatum, beroep en opleiding. Na 1 Februari binnengekomen opgaven worden niet ingeschreven Wel herinneren wij de toekomstige cur sisten aan de eischen, die het Roode Kruis stelt aan de deelneemsters: a. Leeftijd tusschen 18 en 30 jaar, een goede gezondheid genietend. b. Zich beschikbaar kunnen stellen voor den dienst van het Roode Kruis, wat inhoudt dat men zich niet reeds op andere wijze ver plicht heeft (o.a. luchtbescherming, blok- dienst e.d.) c. Den volledigen cursus gevolgd hebben. Bovendien zijn voor Rotterdam de kosten van deelname aan dezen cursus gesteld op 1, die op den eersten cursusavond wordt voldaan. (Diploma en Roode-Kruisboekje zijn hierbij inbegrepen). Na 1 Februari ontvangen alle cursisten datum en plaats van den cursus. In de afgeloopen week zijn 73 schepen den Nieuwen Waterweg binnengekomen. Door den Kantonrechter werden veroor deeld: J. J. L., caféhouder, wonende te Rotterdam, ter zake overtreding der drankwet, tot een geldboete van 50 subs. 20 dagen hechtenis. A. v. B., melkverkooper te Rotterdam, om dat hij op 28 October j.l. op de Beverstraat op een wagen in bussen heeft vervoerd melk, waaraan water was toegevoegd, tot een hech tenis van 6 weken. A. v. d. H., tuinman te Alblasserdam, om dat hij op zijn loonlijst, bedoeld bij de Land en Tuinbouw-Ongevallenwet, niet heeft ver meld de door hem aan de in zijn dienst zijnde arbeiders gedane uitkeeringen van loon in geld en die lijst niet heeft ingeleverd, tot twee geldboeten resp. van 40 en 15, subs. 16 en 6 dagen hechtenis. C. v. d. D., bakker te Rotterdam, omdat hij op een bakfiets heeft doen vervoeren melk- brooden met een te laag vetgehalte der droge kruin, tot een geldboete van 40 subs. 16 dagen hechtenis. B. J. K., grondwerker te Schiedam, om dat hij op 8 November j.l. met zijn auto op den Schiedamscheweg een andere auto, ter wijl daarvoor mede in verband met het uit de tegenovergestelde richting naderende verkeer, geen voldoende gelegenheid bestond, heeft voorbij gereden met het gevolg, dat een aan rijding ontstond, tot een geldboete van 50 subs. 10 dagen hechtenis. J. K. koopman te Barendrecht, omdat hij op 31 October 1939 te 13 uur, verkeerende toen onder den invloed van het gebruik van al coholhoudenden drank, met zijn auto op de Mathenesserbrug een wielrijder heeft aange reden, voorwaardelijk tot een hechtenis van 14 dagen en intrekking van zijn rijbewijs voor den tijd van één jaar, met een proeftijd van 2 jaren. Aangiften van 26 Januari 1940. BEVALLEN. H. H Deeringvan der Torre z. G. Wouters—van Rooyen z. M. Oostrum Schilperoord d. E. Leistenschneider-Flanderhyn d. M. M. A. van Strienvan Houten d. A. Beckervan Delft d. S. JongeneelWijgand d. M. A. van RosmalenBoehlee d. E. A. van AmstelBakx d. W. A. Hoozemans Vervloet z. C. G. M. VelhuyzenKlein d. A. Valkvan Dort z. E. JansenHanswijk z. J. Stornelde Vogel z. E. HulstJansen d. I. KammanArmovicz d. A. Broer van der Sijde d. J. M. WintjensPlugge z. J. van MourickRietveld d. J. van Deu- tekomvan der Wel d. M. C. LemBorman d. M. C. A. van MeenenSnoeck z. J. van GelderenOuwendijk z. S. van VlietScheen- loop d. J. E. van der LaanGeus d. S. A. van Langeveldter Haar z. P. C, de Mel kerAndriessen d. C. C. van der Meer Vermeer d. A. de HoogStanek z. OVERLEDEND. T. Dalmayer wed. v. C. Schiltmans 79 j. L. den Outer man v. C. A. Vrijenhoek 39 j. K. Boersma wed. v. B. v. d. Graaf 86 j. J. Schreuders fnan v. H. J. Korl- vinke 65 j. P. P. J. v. Teeffelen man v. J. A. Langendam 53 j. G. J. v. Engelenburg z. 7 m. E. v. Lier vrouw v. J. J. de Waal 44 j. C. J. N. Lussenburg wed. v. P. Kroon 77 A. Bosselaar ong. man 22 j. J. Huizer wedr. v. E. C. Slootweg 66 j. I. Bles wed. v. A. Polak 81 j. M. C. v. Sidderen wed. v. L. Knuvel- der 79 j. D. J. Velderman wedr. v. A. E. Snelleman 87 j. G. Both man v. G. Vis 83 j. W. M. M. C. G. v. d. Broek d. 6 m. W. v. d. Meulen man v. C. T. v. Megen 79 J. L. Burggraaff wed. v. A. W. Lensen 83 j. G. de Jong wed. v. T. v. d. Burg 86 j. A. de Zanger wedr. v. C. Pak 72 j. G. L. Broker hof wedr. v. M. v. d. Laar 81 j. T. Blok wedr. v. Z. v. d. Linden 64 j. P. J. Bender man v. S. Koet 66 j. F. L. G. Stemvers man v. C. P Noordijk 72 J. W. C. Legierse wed. v. C. Jongbloed 73 j. H. Wijkstra z. 7 m. H. Huizer wedr. v. A. Wisselaar 75 j. E. v. d. Burger wed. v. H. de Lang 74 j. Voorts als levenloos aangegeven; E. M. Lambermont— Hoeneveld z. Aangiften van 27 Januari. BEVALLEN: A. M. C. Bogersvan Ku(jk z. P. J. G. KrijgsmanDekker z. A. E. Buising Mistel d. M. BrobbelWarner d. A. Streefkerkde Vos d. E. Woldingavan der Tang d. J. van ZantenHeller z. R. M. J. Timmermansde Blaajj d. D. E. Karelse Klejjwegt d. G. F. J. KapiteijnCollard d. G. G. BoerRoeland d. B. Sleeuwenhoek Eijgelsheim z. J. A. ten CateStheeman d. J. van Dijk—Roggeveen d. J. Strack—Catshoek z. H. W. Verweijvan Deurzen z. M. C. Pietersende Borst z. W. P. GroenVrijdag levenl. z. T. HoefnagelElfring levenl. d. OVERLEDENC. Visser ongeh. m. 37 j. H. de Valek m. v. P. G. v. Keulen 63 J. M. K. Scholten ongeh. vr. 82 J. T. Kurk d. 15 J. C. L. Graafland m. v. J. E. den Ouden 54 j. C. de Mooij m. v. D. J. den Haan 57 J. B. Horstmanshoff m. v. C. Hordijk 34 J. J. Goed koop m. v. J. Lukaart 68 j. W. M. Kerpel vr. v. C. v. Duivendtjk 54 j. J. Bakkers ongeh. m. 35 J. O. D. Gloe m. v. D. E. S. Lourens 64 j. A. C. de Kolt vr. v. L. de Kok 67 j. J. v. d. Kore m. v. H. W. Wild 79 j.' W. Marbus wede. v. D. J. v. Stralen 85 j. A. Kootjman vr. v. M. C. Markestein 77 j. A. K. Vermeer wede. v. A B. Lagendijk 84 j. J. A. Veerman wede. v. J. A. H. Justema 82 J. H. W. v. d. Ree vr. v. W. H. v. Leeuwen 61 J. M. Jelier m. v. A. Keijzer 58 j. J. B. T. v. Schaik z. 1 J. r Het „Dagblad van Rotterdam" bevat het volgende bericht „De heer W. N. J. van Ditmar, van b Ja nuari 1927 directeur van het „Dagblad van Rotterdam", heeft tot ons leedwezen ge meend, niet langer zijn krachten aan onze krant te kunnen wijden. Mede om gezond heidsredenen achtte hij het wenschelijk, het terrein van zijn werkzaamheden wat te be perken." Het Letlandsche s.s. „Everoja", dat bij Terschelling op een zandbank heeft gezeten en met sleepboothulp is vlot gekomen, is Zaterdagmiddag op eigen kracht als bijlegger den Nieuwen Waterweg binnengekomen. Het schip heeft ligplaats genomen in de Merwe- haven. Voor de a.s. Vasten geeft de vereeni ging op Maandag 5 Febr. a.s. in „Palace" den 2en, eigen avond in dit speelseizoen en tevens haar 175sten speelavond. Opgevoerd zal worden het detectivespel van Ed. Veter man „de Wrekende God." Na afloop de be kende en gezellige Vastenavond-Reünie met The Rhythm Serenaders. Voor kaarten zie kabouterannonce. Op Maandag 5 Februari a.s. wordt in den Tivoli-schouwburg door de N.V. Het Neder- landsch Tooneel voor de Katholieke Volks universiteit een voorstelling gegeven van het zoo uitbundig geprezen tooneelspel: „Schijn en Werkelijkheid" van Paul Vincent Carroll, waarin Albert van Dalsum en Charlotte Kohier de hoofdrollen vertolken. Het plaatsbespreken vangt aan op Vrijdag 2 Februari a.s. 's morgens om 10 uur in den Tivoli-schouwburg. ROTTERDAM, 26 Januari. Geslaagd voor het doctoraal examen economische wetenschappen de heeren W. van Hartingsveld, J. Barends en T. W. Soesmanvoor het candidaatsexamen in de economische wetenschappen de heer S. C. van Kampen. Het comité tot behoud van de oude Rot- terdamsche havens heeft een tentoonstelling gearrangeerd in den Rotterdamschen Kunst kring, welke Zaterdag 3 Febiuari a.s. zal worden geopend. De tweede serie op de banen van het „Corner House" te Schiedam heeft wederom velen kege laars een poets gebakken. Die holle banen „lig gen" den meesten kegelaars niet. Alleen de thuisclubs voelen zich daar op hun plaats en zoo heeft „De Poedelaars" een flinken voor sprong kunnen nemen op de concurrenten van dezen avond. Voor klasse A werd geworpen: de Poedelaars 212 en 221 433; Alle Neune 181 en 207 388; Woudsloopers 174 en 196 370; A.D.O. 167 en 195 362; V.V.V. 174 en 165 339. Klasse B. wierp: De Poedelaars 193 en 201 394; Alle Neune 165 en 191 356; Woudsloo pers 1663 en 184 347; V.V.V. 169 en 151 320: A.D.O. 154 en 150 304. Klasse C, wierp: Poedelaars III 169 en 208 377; Alle Neune III 196 en 164 360; Woud sloopers III 143 en 205 353; V.V.V. III 132 en 179 311. Maandag a.s. derde en laatste serie op deze banen. Het wrak van een aan het Salla^ront door de Finnen neergeschoten Russisch bombardementsvliegtuig, geladen op een wagen bij aankomst in 'n Finsche stad, waar het toestel zal worden gedemonteerd. FINSCHE AVOND. In het R.K. Vereenigingsgebouw van de St Liduinaparochie werd Zondag onder groote belangstelling een Finsche avond gehouden, waarbij als spreker optrad de zeereerw. pater J. Vernooy S.C.J., pastoor van de Finsche hoofdstad Helsingfors of Helsinki. Eerst een viertal weken geleden is pastoor Vernooy tijdelijk naar Nederland gekomen in afwachting van nadere instruc ties van zijn bisschou, mgr. Cobben, die nog in het hooge Noorden verblijft. Doel van den avond was om de kennis te vergrooten over het dappere Finsche volk, dat als een voorpost strijdt tegen de roode vloedgolf uit het Oosten. Op een boeiende wijze heeft pastoor Vernooy aan de hand van talrijke lichtbeelden en films over het ons allen zoo dierbare Finsche volk gespro ken en uit eigen aanschouwing verteld van de krijgsverrichtingen van het moedige le ger, dat zoo succesvol weerstand weet te bieden aan de overmachtige invallers. Maar buiten deze incidenteele actualiteit verdient het Finsche volk ook in godsdien stig opzicht onze volle belangstelling. Tot het christendom gebracht door het naburige Zweedsche volk, ging Finland in de 16e eeuw door deze beïnvloeding voor de Ka tholieke Kerk verloren. Doordat in het uiterlijke zoo weinig mogelijk veranderd werd aan den Katholieken eeredienst, is het volk zonder zich dit bewust te zijn, van de Moederkerk vervreemd. De Katholieke Nederlandsche priesters, die sinds Finlands vrijwording aldaar de zware en moeilijke taak van de hereeniging hebben ter hand genomen, verdienen onze volle belangstel ling en steun. Een door pastoor C. M. Mol van de St. „DE ZAAK DES KONINGS". In den Stadsschouwburg te Amsterdam werd Zaterdagavond door „Het Nederlandsch Tooneel" de eerste opvoering gegeven van het historisch tooneelspel van Morna Stuart „De zaak des Konings". Een scène uit dit stuk, links van Dalsum als Thomas More. Liduinakerk warm aanbevolen collecte ten bate van de Finsche missie bracht ruim ze ventig gulden op. De interessante avond werd opgeluisterd met zang van den heer Hollaar. GEVONDEN VOORWERPEN. Op het politiebureau aan den Straatweg alhier, kunnen de navolgende gevonden voorwerpen afgehaald worden: een porte- monnaie met Lipssleutel, een dameshand schoen, een kinderhandschoen, een zwarte dameshandschoen, een huissleutel, een glacé handschoen. Bij vinders kunnen afgehaald worden: een 10 rittenboekje van de Cito bij Hoogenboe- zem, Koekoekplein 18; 2 witte boorden bij Rijsdijk, Dorpsstraat 84; een rijwielbelasting- merk bij Wolf, Donkerslootstraat 105a, Rot terdam (afhalen na 7 uur 's avonds); een rub berlaars merk B. D. bij chef der tramremise, Kootschekade; een kosteloos rijwielbel.- merk bij Visser Zoomstraat 28, te Rotter dam; een bus biscuit bij Haakman Berglust- laan 57, een heeren polshorloge met lederen bandje, Cito' Kleiweg 41; een nummerbord (H. 92673) met stoplicht bij F. Bariel Schoo- terbosstraat 104b, Rotterdam; een timmer mansduimstok bij Nieuwenhuizen Prins Bernhardkade 13; een sleutel en schuifmaat bij Overgauw. Lischbloemstraat 36; een gym nastiekschoen maat 38 bij Maker Jul. van Stolberglaah 68; een nummerplaat (H. 62620) bij het hoofd van het Tennispark Plaswijek een sleutel bij v. d. Meys Anjelierstraat 30b. een blauwe dameshandschoen bij v. d. PaUw Juliana van Stolberglaan 29b.; een bruine want bij Kleypool Willem v. Hillegaersberg- straat 63; een vulpen bij J. Lindeman Cein tuurbaan 12. Inlichtingen over een geel hondje kunnen ingewonnen worden bij Gerritsen Ridder spoorstraat 47 a, alhier. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN:" G. Willamse geb. Doornhein d- C. van Look geb. van Boeren z ONDERTROUWD: F. Muller 30 'j. Venlo en C. Horstman 32 j., alhier j, Luneburg 29 j, alhier en J. Dobraszyeki 30 j., Rotterdam A. Muttschreuter 22 j. alhier en A. van Exel alhier. GEHUWD: L. Mulder 32 j„ alhier en J. R0I- loos 24 j., Rotterdam. OVERLEDEN: A. Schilders, 82 J. In een circulaire uitgaande van mevr. H. J. Dhont-Voerman, echtgenoote van den bur gemeester, wordt aan de inwoonsters van Schiebroek, medegedeeld, dat het wensche lijk is, om te komen tot de organisatie van een vrouwelijke vrijwillige burgerlijke dienst. De burgemeester heeft deze opgedragen aan het besftlur van de burgerwacht. In die circulaire wordt er op gewezen dat naast de reeds bestaande organisaties van luchtbe scherming, eerste hulp, enz. ingeval ons land de gevolgen van den oorlog nader onder vindt, vele werkzaamheden moeten worden verricht, waarvoor geschikte perronen oogen- blikkelijk disponibel moeten zijn. Als door dreigender oorlogsgevaar ver schillende gedeelten van Nederland geëva cueerd zouden moeten worden, zou Schie broek aan duizenden menschen onderdak moeten geven. Daarbij komt veel vrouwelijk werk te pas, als kinderverzorging, huishoudelijk werk, en assistentie in wijkverpleging- Mevr. Dhont heeft zich op verzoek van het bestuur der burgerwacht bereid ver klaard een comité te vormen, dat de organi satie van de V. V. B- D- 'n samenwerking met dat bestuur tot stand zal brengen. Aan de daarvoor in aanmerking komende inwoon sters is een circulaire verzonden, die spoedig ingevuld terug verwacht wordt. Gedurende deze week zijn op het bureau van politie aan den Ringdijk als gevonden vooiwerpen ingeleverd: Een paar huissleutels aan ketting w.o. een lipssleutel, een vulpenhouder blauw ge vlamd en een donkere bruine wollen meis jesmuts. Met ingang van 28 Januari heeft de bur gemeester verboden bij miltvuur of vermoe den van miltvuur, aan cadavers van gestor ven of afgemaakte dieren, slachthandelingen tc verrichten of deze af te maken door ver bloeding. BURGERLIJKE STAND BEVALLENH. Schop geb. Mol d. GEHUWD: J. van Bokhoven 25 j. Rotterdam en W. Ackermans 22 j., alhier F. van Char- roo Voorburg en R. Swildens alhier A. Klap wijk 30 j., Berkel en Rodenrijs en G. Tegelaar, alhier. JAARVERSLAG c. G. V. ,v. „BERKEL EN RODENRIJS". Aan het omvangrijke overzicht van den heer W. v. Leeuwen, sercretaris der groen- tenveiling alhier ontleenen we het volgende: Onder zeer ongunstige tijdsomstandighe den moeten wij u een overzicht aanbieden van ons vereenigingsleven en onze veiling zaken over het jaar 1939. Eierenveiling. 4 Mei werd na een lange voorbereiding de eerste eierenveiling gehouden met een aanvoer van 14.038 eieren. De eerste paar maanden doken voortdurend nieuwe moei lijkheden op, de aanvoer der eieren gaat ech ter nu steeds crescendo en de prijzen ver geleken bij andere veilingen zijn hier zeker zoo goed als elders. Leden-aantal. Tien leden bedankten als lid, hetzij we gens verplaatsing van hun bedrijf naar el ders, of wegens opheffing van hun bedrijf. Drie nieuwe leden traden toe, zoodat 1 Januari 1940 in het register stonden inge schreven 242 leden; wij hadden hier in een jaar tijds een achteruitgang te boeken van 9 leden. In Memoriam A. II. .Verwey t. 19 April was het de dag, waarop overleed onze pionier en eerste voorzitter van onze Veilingvereeniging, wijlen de heer A. H. Verwey. Na een huidewoord aan de heeren Klap wijk en Smit vervolgt het verslag: Vorstschade. In het voorjaar van 1939 kwam een ware groote natuurramp te voorschijn, daar door de strenge vorst van December 1938 het planfmateriaal bijna als in één slag was ver woest. In totaal werd er aan onze leden als vorst- schgde-steun uitgekeerd een bedrag van 3.454,22, zijnde 30 pet. der geleden schade van die bedrijven, welke voor vorstschade- steun in aanmerking kwamen. Colorado-kever. Na deze groote natuurramp kwam er weer een groot gevaar ons bedreigen namelijk de zoozeer gevreesde colorado-kever. Alhoewel wij ons niet direct ongerust behoefden te ma ken dat dit beestje in 1939 onze gewassen zou komen vernietigen, neen een andere vrees begon ons te bekruipen, dat dit een ernstig gevaar zou worden voor den export; al spoe dig bleek dat ook deze vrees niet ongegrond was, want al heel gauw kon men uit de bla den vernemen welke maatregelen Duitsch land en Engeland namen ten aanzien van dit kleine diertje in verband met den export. Men heeft kunnen constateeren dat belangrij ke tuinbouwdistricten, omdat deze gelegen waren binnen de zóne van het besmette ge bied, voor een groot gedeelte van hun produc ten voor export werden uitgesloten, Exportmoeilijkheden. Zoo bleven de moeilijkheden in het afge loopen jaar doorgaan, een groote belemme ring van export door de colorado-kever naar Duitschland en Engeland, de ongunstigs stand der Clearing met Duitschland en het zeer ongunstige handelsverdrag met België. Als men hiertegenover dan de schrijnende te genstelling ziet, dat rle Nederlandsche han delsbalans met België over 1938 een saldo aanwijst van 56 millioen ten voordeele van België en men ziet dan dat door het nieuwa handelsverdrag met zijn hooge minimumprij zen op de gccontingenteerde groenten, zijnde de producten sla, andijvie, komkommers, augurken, tomaten, peen en aardbeien, onze uitvoer met rassche schreden achteruitgaan, dan vraagt men zich af, kan België naar ons alles exporteeren en wil België van ons niets meer hebben? Het aantal gehouden veilingdagen was als volgt: groenten 117 veilingd., bloemen 258 veilingd. Voorts hadden er nog in 1939 35 eierenvei- lingdagen plaats. De in cultuur gebrachte oppervlakte grond van de gezamenlijke leden bedroeg in 1938 bijna 295 H.A. en in 1939 bijna 273 H.A. De aanvoer der voornaamste exportpro ducten bedroeg: komkommers 4.612.721 stuks, sla 6.506.904 stuks, koude kas en stooktoma- ten 5.342.354 K.G. Aan de Bloemenveiling werden weer de meest verscheidene soorten aangevoerd. Het omzetcijfer der bloemenveiling be droeg 186.848,04. Voor 1939 kwam daar nog bij: Omzet eieren ƒ8.912,13, zoodat wij in het afgeloopen jaar een stijging in het totaal bedrag d*r omzet mochten constateeren van 144.985,29. Wij willen dan de Regeering nog dank zeg gen .voor den verleenden steun in het afge loopen jaar en laten wij nu weer vol vertrou wen op God onze zaken gaan voortzetten, al ziet er alles even duister voor ons uit, ons lot is in de hand van Hem, die het Heelal be stuurt. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Teunis, zoon van M. M. van Campen en H. v. d. Wiel. GEHUWD: H. P. L. Slaa 24 j. te Ridder kerk en M. de Jong 21 j. te IJsselmonde. OVERLEDEN: G. Krijgsman 78 j., echtge noote van E. A. Knegt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2