SCHRAAGT DEN ARBEID VAN HET PRINSES BEATRIX-FONDS. ANTON HUNINK E. N SPANNEN D WILD-WEST VEHHAAU^r^Sv:^^- WOENSDAG 31 JANUARI 19TÖ InEDERL. hulp aan het nederl. kind. Voordelig! BRAND IN DE UNOK- FABRIEKEN TE OSS. VERKEER OP GOEREE EN OVERFLAKKEE. Vrijwel volkomen gestagneerd. Posterijen overwegen postvervoer voor sommige plaatsen per arreslede. - DE WERKLOOSHEID. Het cijfer weer gestegen. ONTWATERING VAN DE HAAGSCHE BEEMDEN. MES IN HET OOG GEKREGEN. Het verlangen om „gelukkig te maken' tot zijn recht gekomen. Gisteravond heeft de voorzit ter van het Prinses Beatrix- fonds, mr. A. J -A. A. baron van Heemstra, voor de heide omroepzen- ders een rede uitgesproken over „het tweejarig bestaan van het Prinses Beatrix fonds De rede luidde als volgt: Dank zij de zeer gewaardeerde medewer king van de directies zoowel van de A.V.K.O. als van den K.R.O., waarvoor reeds aanstonds onze groote erkentelijkheid moge worden geboden, ben ik in staat gesteld enkele oogenblikken tot u te spreken over een „ju bileum". gaat hier niet om een vergrijsden ma gistraat, noch om een handelsonderneming, welke gedurende tallooze jaren de stormen van de concurrentie met succes heeft door staan. De jubilaris telt niet zooveel zomers, maar toch is er reden om van „jubileeren" te spre ken. Het is nu juist twee jaar geleden dat, in samenwerking met het Prinses Juliana nood fonds van Simavi, een fonds werd gesticht, hetwelk eerst zijn ware benaming zou ont vangen, zoodra het Nederlandsche volk zoude' kennis dragen van den naam, welken het Prinselijk Paar aan zijne eerstgeborene had toegedacht. Toen de in spanning verbeide gebeurtenis Nederland met ontzaglijke vreugde had ver vuld, en tot in alle deelen van het Nederland sche imperium was bekend gemaakt, dat het vorstelijk kind als „Beatrix", dit is „de geluk kig makende" was ingeschreven, werd de profetische rijkdom van dezen naam met te grooter dankbaarheid op de nieu,we stich ting gestempeld, nu deze als het „Prinses Beatrix fonds" mocht te voorschijn komen. Dat er immers van een „gelukkig maken" rede zou zijn, lag reeds in de doelstelling Uitgedrukt. Zij ,die het initiatief tot deze stichting had den genomen, waren overtuigd, dat zeer vele Nederlanders .zoowel in het moederland als In de overzeesche gebiedsdeelen, de behoefte j?ilJdcn gevoelen om hunne nationale vreug- e 'n een „daad" te uiten. Zq0 js het inderdaad geschied, dat „spon taan" ve|e giften groot en klein, aan het fonds 2ijn toegevloeid, omdat het motief tot ae v0rming yan hetzelve werd begrepen, en de algenieene oproep weerklank vond. Tusschen de stichters werd overeengeko men, dat de giften uit de Indiën het Prinses Juliana noodfonds van Simavi "zouden ten goede komen, terwijl in het moederland hulp zoude worden geboden uit hetgeen daar Was bijeengebracht. Eenige beelden uit de arbeidsfeer. Wanneer nu hedenavond van een „jubi leum" wordt gesproken, geldt dit in het bij zonder de werking hier te lande en het mag niet ondienstig worden geacht thans eenige beelden uit deze arbeidssfeer naar voren te roepen. Zooals bij de oprichting was uiteengezet, zoude het fonds hulp verleenen in die ge zinnen, waar door geboorte, ziekte of onvol waardigheid van „een kind" bijzondere nood was ontstaan en zulks indien door een een- maU.f.«lf' redelijkerwijs opheffing van de moeilijkheden zou kunnen worden verkre gen. De thans tweejarjge juhüaris heeft in meerdere gevallen de onverwachte uitgaven ten behoeve van de geboorte van een twee ling van een drieling, ook eenmaal van een vier mg mogen helpen bestrijden en dit na- turn j v en gunste van zoodanige behoeftige U C+£'In a,ar'i.)Vie de van Elders verleende steun 111 ai waq° ende mate mocht baten, had men nk-t ]:®Voren üjdig gespaard, toch uiteaven e,en zo° groote uitbreiding Va Tin extra kind en.d' Welke Agaven nu eens een extra kinderbed, een tijdelijke hulp in de huishouding of zelfs eene vernleeins in een couveuse betroffen. verpleging Meer nog dan bij geboorten, heeft het Prin ses Beatrix fonds zijn medewerking kunnen schenken aan jeugdige patiënten, die aan het einde van een geneeskundige behandeling, hetzij wegens tuberculose, hetzij om andere redenen, nog een verpleging in een zee-hos pitium of in het gesticht „Zonnestraal" be hoefden .waardoor op medischen grond alge heel herstel te verwachten was. De ouders waren in zulke gevallen on machtig en de samenwerkende vereenigingen misten een eindbedrag, hetwelk dan dezer zijds kon wortjen verstrekt, lee meest sprekende hulp is wellicht ver- f?u °P onderwijsgebied. onverT6",! botl"of het gezinnen, waarin een waarbijaChte noodtoestand was ingetreden, delbaar w'aa!Ste studiejaar op een mid- vakschooi ontr^e school, een lyceum of een dien niet van eüg zoude zÜn afgebroken, m- Weer gold het eeT hulp ware geboden' dan leidingsschip voor di°ngen' die op een op" op een machinistencUr!5Tldelsvaart da" wel muziekconservatorium werk °f °°k °P e6n de laatste geldelijke hulprkzaam Plotseling een werkloos geworden vader tot diensTeed- wezen niet meer kon verschaffen, ZOo nok werd door de vorming van een reeds ver gevorderden radio-telegratist en voor een aspirant van de Koninklijke Nederlandsch- Indische Luchtvaart Maatschappij een laatste bijdrage gegund. jten knaap, wiens ouders uit -£ ouderlijke macht waren ontzet en die aan de zorgen de sedert opgeheven vereeniging „Onze Tuin" was toevertrouwd, kon door samen werking een cursus in de werktuigbouw kunde van het Nederlandsch technicum vol gen, om zoodoende beter toegerust den late- ren strijd om het bestaan tegemoet te treden. Het is vanzelfsprekend, dat hier slechts enkele grepen konden worden gedaan, maar uit hun aard, zal u, hooggeachte toehoorders toch wel eenigermate duidelijk zijn gewor den wat het Prinses Beatrix fonds heeft be oogd en wat het tot dusverre heeft bereikt. Want, voor zoover de uitkomsten konden worden nagegaan, zijn hier inderdaad resul taten verkregen en is het verlangen om „ge lukkig te maken" tot zijn recht gekomen. En het mooie van dezen arbeid is, dat ook deze steun stimuleerend heeft gewerkt, im mers de ruim 10.090>welke het Prinses Beatrix fonds heeft kunnen besteden is door samenwerking met andere instellingen, dia conieën enz. aangegroeid tot ruim 35.000. en met deze f 35.000,is aan 223 kinderen hulp geboden. Wij staan thans bij een mijlpaal, en indien er waarlijk van een jubileum kan worden gesproken, hebben wij niet alleen met dank baarheid terug te zien op hetgeen tot dus verre kon worden geboden en opgebouwd, maar hebben wij ons ook af te vragen hoe zullen wij in staat zijn en blijven om onzen eg op dezelfde wijze te vervolgen. Nu, naar wij hopen, op den dag van mor gen het gelukkig koningskind haar derde levensjaar hoopt in te gaan, is de onderstel ling niet gewaagd, dat een nog grootere dankbaarheid dan in 1938 zich in steun aan ons fonds zal manifesteeren, en daarom kome ook tot u, hooggeachte toehoorders, de bede niet tevergeefs: helpt ons op de een of an dere wijze, en schraagt onzen arbeid. Telkens weder mogen wij de milddadig heid van het Nederlandsche volk bewonde ren, zoowel voor nationale als voor interna tionale nooden en behoeften. Dit jubileum spreekt u van een zuiver Ne derlandsch belang en van Nederlandsche hulp aan het Nederlandsche kind. Mochten dan die steunbehoevende kinde ren, die wij eerlang op ons arbeidsveld zul len ontmoeten, het indirect ervaren, dat zeer velen in den lande in het vreugdevol jubi leum hebben medegeleefd. Hoe vaak lezen wij niet dat een overstel pende hoeveelheid brieven, telegrammen, bloemen, enz. de oorzaak is geweest dat een jubilaris zijn dankbetuigingen in „druk" moest uitzenden. Niets zal ons aangenamer wezen dan op soortgelijke wijze te kunnen reageeren op een overstelpenden vloed van giro-inzendin gen, groot of klein, om het fonds te verster ken. Thans rest mij nog een verzoek. Nu u de goedheid heeft gehad mij met zooveel aan dacht aan te hooren, waarvoor ik u gaarne de verzekering bied van mijne groote erken telijkheid, moge ik u vragen even een pot lood te willen nemen om het giro-nummer van het Prinses Beatrix Fonds op te teeke nen. Dit is 's-Gravenhage 75000. Hartelijk dank aan u allen. Anton Hunink's Gelderse Rook worst is door de bijzondere kwa liteit voordelig in het gebruik. Want de man, die de kwaliteit en de smaak er van kent, zal zeg gen: „Geef me desnoods maar een kleiner stukje, als het maar van Anton Hunink is". Door een bijzondere wijze van roken een verrukkelijk zachte smaak. Er zijn goede redenen voor, dat de naam Anton Hunink op vleeswaren algemeen wordt beschouwd als een garantie voor kwaliteit. ANTON HUNINK's GELDERSE WORST roept mannen aan talel HOFLEVERANCIER .DEVENTER De 54-jarige melkrijder en scheepsjager Reint Bruins te Noordscheschut, die Vrijdag j.l. bij een aanrijding van zijn melkwagen en een autobus op den Coevorderstraatweg ernstig werd gewond, is in het ziekenhuis Bethesda te Hoogeveen aan zijn wonden overleden. Technisch magazijn en een gedeelte van het ketelhuis in de asch gelegd. Gisteravond om elf uur werd Oss opge schrikt door het geloei van de sirenes der Unox-fabrieken en die van de fabrieken der fa. Zwanenberg. Er bleek een felle brand te zijn ontstaan in de technische afdeeling der Unox-fabrieken, In dit gebouw, waar veel brandbaar materiaal is opgeslagen, woedde het vuur zeer hevig. Door de fabrieksbrand- weer van de „Unox" werd met verschillende slangen water gegeven, terwijl ook de ge meente-brandweer weldra aan het blus- schingswerk deelnam. Ook de brandweer van de fabriek der fa. Zwanenberg, die er tegen over is gelegen, verleende assistentie. Om half één was men het vuur meester. Het magazijn der technische afdeeling en een gedeelte van het ketelhuis zijn verwoest. Te circa kwart voor één kon het gevaar voor verdere uitbreiding van den brand zoo goed als geweken worden beschouwd. Te 5 uur konden de spuiten van Zwanen berg en Hartog, benevens de gemeente brandweer inrukken. Terwijl door de langdurige vorst de ver bindingen van het eiland Goeree en Over- flakkee met den vasten wal uiterst moeilijk zijn geworden en de veerdiensten slechts een enkele maal per dag kunnen worden onder houden, zijn thans, tengevolge van den sneeuwval ook de onderlinge verbindingen van verschillende op die eilanden gelegen plaatsen verbroken. Reeds sedert Zaterdag is het autoverkeer van Middelharnis met Ouddorp vrijwel geheel onmogelijk, terwijl In Bloemlustte Sassenhetm werd gistermiddag *ti tulpen' en narcissent entoon- stelling geopend. Een fraai detail van de afdeeling tulpen. ook thans de wegen tusschen Middelharnis en Ooltgensplaat met zulk een sneeuwlaag bedekt zijn, dat autoverkeer hierover uitge sloten is. Ook het tramverkeer is door den sneeuwval geheel gestagneerd. De tram, wel ke Maandagmiddag uit Ooltgensplaat is ver trokken, is tusschen Nieuwe Tonge en Mid delharnis blijven steken en kon eerst gister nacht met behulp van vier locomotieven Middelharnis bereiken. Op het oogenblik kunnen de tramdiensten van Middelharnis naar Ooltgensplaat niet onderhouden worden, terwijl deze in de rich ting Ouddorp niet verder dan Meliszand gaan. Daar ook de busdienst Middelharnis-Oud- dorp zijn dienst slechts tot Meliszand kan uitvoeren, zijn verschillende plaatsen zooals Ouddorp, Goedereede en Stellendam geheel afgesloten. De posterijen overwegen om de post voor deze plaatsen met arresleden te laten ver voeren Vele auto's zijn gistermorgen onderweg in de sneeuw vastgeraakt en konden nog niet worden bevrijd. snelstroomende rivier geduwd. balk hierdoor hevig begon te schommelen, Lelie maakte vlug haar lasso los en gaf slaagden Betty en Lelie er in haar evenwicht In het midden van een snelstroomende rivier zaten Betty Wilson.de jeugdige eigena res van de Dennenheuvelhoeve en haar Indiaansch vriendinnetje Lelie schrijlings op ,We halen den kant nooitriep Betty. hem aan Betty, die onmiddellijk naar het achtergedeelte van den balk kroop, waar zij er, na enkele vergeefsche pogingen in slaagde een lus om den boomstam te leggen. Vervolgens rolde zij de lasso weer oip, legde een lus in het andere einde en gaf hem aan het Indiaansche meisje terug. „Houd 'm goed vast, Lelie", zei ze, „en geef hem mij zoodra ik het zeg". Daarna nam zij haar eigen lasso, werkte zich naar het voorste ge deelte van den boomstam en legde ook hier een lus om den balk. „We moeten ze goed vasthouden, want hierin ligt onze eenige kans," zei ze over haar schouder. De cowboys hadden zich intusschen rekenschap gegeven van het gevaar waarin de meisjes verkeerden en draaf den op hun ponies langs den oever van de rivier loerend op een kans om Bettjl en haar vriendin hulp te kunnen bie den. Hun luidde aanmoedigingskreten werden echter geheel overstemd door 't donderend lawaai van den waterval- De boomstam dreef thans door de bocht in de rivier en de meisjes konden de puntige rotsen zier, die de plaats aanduidden waar de waterval begon. Steeds dichter dreven zij naar de gevaarlijke plaats tot Betty plotseling eerst op haar knieën ging zitten en toen voorzichtig over eind ging staan. Het eerste oogen blik had zij de grootste moeite haar evenwicht niet te verliezen en toen 't haar eenmaal gelukt was begon zij kalm de lasso boven haar hoofd rond te zwaaien. Zij deed dit net zoo rustig alsof zij wilde probeeren op de prairie een kalf met haar lasso te vangen. Met 'n bliksemsnelle beweging wierp zij vervolgens haar lasso naar een aan den oever staand rotspunt. De ademloos toeziende cowboys uit ten een kreet van teleurstelling toen zij zagen hoe de lasso zijn doel slechts enkele centimeters miste. Betty echter bewaarde haar kalmte. Zij wendde zich half om en beduidde Lelie haar de andere lasso aan te geven. Weer zwaaide zij het touw boven haar hoofd en weer wierp zij de lasso. Ditmaal had zij meer succes want de lus viel om de rotspunt en werd on middellijk door Betty dichtgetrokken. R Met het andere einde was de boom- \ustig zwaaide Betty de lasso boven haar hoofd stam thans aan de rots vastgebonden, zoodat hij tot rust kwam. Nu werd 't ook duidelijk, hoe slim 't Engelsche meisje haar plan had uitgedacht. De boomstam zwaaide langzaam rond tot hij in de breedte naar den waterval toe kwam te liggen en daar door eenige uitstekende rotspunten tegengehouden werd. Andere kleinere stukken hout werden tegen den grooten boomstam gedreven, waar op de meisjes zjch bevonden. Ofschoon haar een boomstam, die met groote vaart in de richting van een waterval gedreven werd. De meisjes bevonden zich inderdaad in een allesbehalve prettige situatie. „Het is absoluut uitgesloten, dat we naar den kant kunnen zwemmen, Lelie ver klaarde het Engelsche meisje. „De stroom is hier zoo sterk, dat zelfs de bekwaamste zwemmer er niet tegen op zou kunnen „Maar denk je er wel aan, dat we al heel dicht bij den waterval zijn?" vroeg de jonge Indiaansche zenuwachtig. „Je kunt 'm hier reeds hoorenAls we daar naar beneden storten, vallen we natuurlijk van onzen balk af „Ik heb een plan", zei Betty vastberaden, "e" hoop, dat het zal lukken. We moeten echter wachten tot we vlak bij den waterval zijn. Geef mij je iasso maar Vast". De beide meisjes hadden cowgirl-kleeren aan en daarom droeg zij aan haar ceintuur ook een keurig opgerolde lasso. Te zamen met de cowboys waren zij van de Dennenheuvelhoeve naar de heuvels ge trokken om een voorraad hout te hakken, die voldoende zou zijn om haar den geheelen klaarde Betty. „Wij weten alleen, dat hij tegen ons opbotste en ons meesleurde in de rivier". „Lieve hemel, dat moet ik dan gedaan hebben riep Tom Tully uit. „Ik heb dien balk inderdaad losgelaten zonder te waar schuwen, maar dat kwam, omdat er plotse- te bewaren. In haar omgeving vormde zich langzamerhand een opstopping van grootere en kleinere balken in de rivier. Met een bemoedigenden glimlach wendde Betty zich tot haar vriendin. „Het begint er nu al heel wat beter voor ons uit te zien, vind je niet schreeuwde zij boven het geraas van den waterval uit. „Misschien zullen de jongens nu wel iets kunnen doen om ons te helpen". Tony Tring en de andere cowboys waren inmiddels van hun paarden ge sprongen en hielden zich gereed om hulp te bieden. Enkele hunner maakten aanstalten om zich te water te begeven en naar de meisjes te zwemmen, doch Betty beduidde hun door gebaren, dat het hutteloos was om op die wijze hun leven in de waagschaal te stellen. Met de grootste voorzichtigheid liep zij naar het andere einde van den boomstam en begon langzaam de lasso, die zijn doel gemist had, in te halen. Vervolgens zwaaide zij het touw boven haar ling een groote bruine beer op me afkwam Betty beduidde dat zij terug moesten gaan. Het Engelsche meisje trok het touw aan. ni) va.n brandstof te voorzien. i c 'i-f'1 waren ook verschillende stukken ang ou noodig geweest waarmede de jongens een nieuwe eetzaal wilden bouwen. Met een c ezei grootere stukken hout en wel met den boomstam waarop Betty en haar vriendin zich bevonden, had zich een ongeval voorgedaan. Omlaag glijdend was hij tegen de meisjes op gebotst en had haar in de hoofd doch de aan den oever toeziende cow boys konden zelfs niet raden wat zij thans van plan was te doen. Betty echter hield het oog ge richt op een an deren .grooten boomstam, die be kneld geraakt was tusschen den balk waarop zij zich bevond en den oever van de ri vier en die ge deeltelijk boven den waterval uit stak. De lus van de geworpen las so pakte het uitstekende gedeelte van den boomstam en Werd onmiddellijk aangetrokken. Door den sterken stroom begon het vrije gedeelte van den balk langzaam rond te zwaaien en kwam zoodoende klem te zitten tus schen de rotsen en den boomstam waarop de meisjes zich bevonden. „Zie zoo, nu denk ik, dat we wel naar den oever zullen kunnen loopen, Lelie!" schreeuwde Betty. „We dienen alleen maar goed uit te kijken, dat we niet misstappen." Zoo begonnen zij dan, van den eenen balk op den anderen springend, haar gevaarlijken tocht tot zij zich tenslotte in veiligheid bevonden. Tony Tring en de andere cowboys kwamen haar te gemoet loopen, doch Betty beduidde hun, dat zij terug moesten gaan. „Dit is nu niet bepaald de plaats om een vergadering te houden, Tony riep zij glimlachend: „Wachten jullie maar tot we weer vasten grond onder de voeten hebben Enkele oogenblikken later werden meisjes op den oever geholpen. „Wij begrijpen nog steeds niet hoe jullie in het water geraakt bent, Betty", zei Tony Tring. „Niemand van ons weet wat er eigen lijk gebeurd is „De een of ander stuurde een balk langs de helling omlaag zonder te waarschuwen", ver- „O, nu dan was 't blijkbaar de schuld van dien beerschertste Betty. „In ieder geval is het dus aan een ongelukkig toeval te wijten en buiten een onverwachte onderdom peling hebben we het er prachtig afgebracht Eén ding echter spijt me heel erg en wel, dat al dat hout nu voor ons verloren is. Het zit daar zoo vast als een muur en kan den dam niet bereiken". „Daar weet ik wel iets op verklaarde Tony. „Bovendien kan de rivier niet versperd blijven, want dan komen we in het voorjaar water te kort. Een paar stukjes dynamiet zullen dat zaakje wel opknappen! Nemen jij en Lelie intusschen onze paarden en rijd vlug naar 't kamp terug om je te drogen, Betty De meisjes wilden niets liever dan het vuur in Tubby's keuken opzoeken. Voor zij echter vertrokken ging Tony reeds aan het werk met enkele stukjes dynamiet en lont, die zij meegenomen hadden naar het kamp. Tony zelf plaatste de springstof op de klemgeraakte massa hout. Vervolgens stak hij de lont aan en rende terug naar den oever. De directeur van den rijksdienst der werk loosheidsverzekering en arbeidsbemiddeling deelt de volgende resultaten van de ver zameling door het centraal bureau voor de statistiek van de voorloopige gegevens over de week van 8 tot en met 13 Januari 1940. Op 13 Januari 1940 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling ingeschre ven 362.985 werkzoekenden (347.438 mannen en 15.547 vrouwen. Hiervan waren 287.861 (277.128 mannen en 10.733 vrouwen) werkloos en waren 58.971 personen door overheidshulp tewerkgesteld bij cultuurtechnische en administratief daar mede gelijkgestelde werken. Blijkbaar wa ren er dus 16.153 personen als werkzoeken de ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. In de week van 8 tot en met 13 Januari 1940 waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten 593.303 per sonen, waaronder 75.304 landarbeiders. Van de 517.999 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidspercen tage 27.5 (in de vorige verslagweek van 27 tot en met 30 December 1939 was dit per centage 24.1). Voor de 593.303 verzekerden, met inbegrip van de landarbeiders, was het werkloos heidspercentage 30.0 (vorige verslagweek 26.5). In de overeenkomstige verslagweek van Januari was het werkloosheidspercentage voor alle verzekerden in de laatste jaren als volgt, (tusschen haakjes zijn vermeld de per centages, indien de landarbeiders buiten be schouwing worden gelaten): 1932 28.2 (26.5); 1933 35.4 (34.0); 1934 35.4 (31.3); 1935 35.7 (34.7); 1936 38.0 (36.6); 1937 35.7 (32.9); 1938 35.3 (32.5); 1939 31.7 (29.3); 1940 30.0 (27.5). Uit de cijfers der jaren 1930 t/m. 1939 blijkt, dat de stijging der percentages, welke in het najaar een normaal verschijnsel is, in 1939 niet is voorgekomen (in December is er een sterke stijging in verband met de in gevallen vorst.) Een overeenkomstig beeld geven de cij fers betreffende het aantal geheel werkloo- zen onder de als werkzoekende ingeschreve nen bij de organen der openbare arbeidsbe middeling. In de afgeloopen 7 jaren werd geregeld een aanzienlijke toename van dit aantal geconstateerd, zelfs van 82.000 van Juli tot einde November. In 1939 bepaalde zich de toeneming in dit tijdvak tot 2000. Men zou hierin een aanwijzing kunnen zien, dat de normale seizoensstijging door de mo bilisatie vrijwel is opgevangen. Tony stak vlug de lont, aan en rende iveg. de (Nadruk verboden Een geweldige ontploffing klonk boven het geraas van den waterval uit. De groote boom stam waarop Betty en Lelie een gedwongen toevlucht gezocht hadden, raakte los, waarna de balken een voor een omlaag stortten. „Prachtig", verklaarde Tony, „onze voor raad winterbrandstof is veilig op weg Voor uit jongens, nu gaan we terug naar net kamp om een stukje te eten I" (WORDT VERVCLGD) Centraal werkverschaffingsobject voor West-Brabant. Naar w j vernemen is vanwege het depar tement van Sociale Zaken een subsidie van maximum 280.000 verleend ten behoeve van de ontwatering van de Haagsche Beemden in West-Brabant. De Haagsche Beemden worden gevormd door een negental afzonderlijke kleine water schappen, welke te zamen een oppervlakte van circa 5000 H.A. beslaan en welke eenigen tijd geleden hebben besloten zich te veree nigen tot één groot waterschap, zulks ten einde tot verbetering der gronden te kunnen geraken. Het gebied omvat een vruchtbaren bodem en diende voorheen als bergboezem van de Mark in geval van hooge waterstanden. Aan gezien de Mark nu verbeterd zal worden, bestaat er geen enkel bezwaar meer om aan de Haagsche Beemden niet die nuttige be stemming te geven, welke de uitgestrektheid van het gebied en de kwaliteit der gronden waard zijn. De nu voorgenomen en in voorbereiding zijnde ontwatering der Haagsche Beemden zal dienen als een centraal werkverschaf fingsobject voor West-Brabant. Voorts vernemen wij, dat nog een tweetal andere kleine waterschappen, gelegen onder de gemeente Etten, nl. de „Hillekens" en de „Achterboerkens", ook besloten hebben tot algeheele ontwatering van hun gebieden in aansluiting op de centrale ontwaterings- werken, welke thans in de nabijgelegen groo tere waterschappen, den „Westposder" en den „Krijtenburgerpolder" worden uitge voerd. De bedoeling is, ook deze polders ver volgens tot één waterschap saam te voegen. De slager S. te Helmond kwam Dinsdag avond achter zijn woning, toen hij een stuk vleesch wilde halen en daarbij een mes in de hand droeg, te vallen. Bij den val sloeg het mes in het linkeroog, waardoor de man zwaar werd gewond. Hij is nog denzelfden avond naar de oogheelkundige kliniek te Utrecht overgebracht. Hij zal het oog moeten missen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 1