s Middeleeuwsche drinkbeker uit Maastricht. STADSNIEUWS. 1 ar ROTTERDAM. VRIJDAG 2 FEBRUARI 1940 ,DE VEREENIGING AMBACHTSSCHOOL". Jaarverslag over 1939. Jubilea- R. K. KRAAMVERZORGING. Prachtig werk voor moeder kind. en SYMPHONIE-ORKEST „L. v. BEETHOVEN". BURGERLIJKE STAND. AUTO GESLIPT OP ONBEWAAKTE OVERWEG. GEVOLGEN VAN DE GLADHEID DE BAKKERSGEZELLEN VERGADERDEN SCHOORSTEENBRANDJE. EXTRA VERSTREKKING MARGARINE EN VET- KETHEL. GEBED EN STEUN VOOR FINLAND. Mgr. J. M. Buckx Zondagavond in de „Olde '-kerk. HET VIADUCT. DE SPOORWEGPLANNEN. Commissie van advies in het leven geroepen. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. WAT EEN DESKUNDIG OOG KAN ONTDEKKEN. De tentoonstelling in den Kunstkring. aubadekoor. m I WwM. BOND VAN BURGERWACHT SCHIETVEREENIGINGEN. Aan het jaarverslag van bovengenoemde vereeniging over 1939 ontleenen wij het vol gende. Het bestuur. De in dit jaar periodiek aftredende leden, de heeren W. A. Hoek, mr. W. A. Hoek, I. Th. M. Nolet en G. van Meurs, werden bij enkele candidaatstelling, tot bestuurslid herkozen, terwijl bovendien tot bestuurslid werden be noemd de heeren Ir. C. Hoek en Ir. C. E. Alexander. Op 1 Jan. 1939 bedroeg het aantal begun stigers 1, het aantal leden 57. In den loop van het jaar verminderde het aantal leden met 2, zoodat op 31 December 1939 de vereeniging 1 begunstiger en 55 leden telde. JM. v. d. Schalk en A. Bubberman f Een woord van bijzonderen dank moge hier worden gebracht aan de nagedachtenis van wijlen het oud-bestuurslid en den me de-oprichter van de school, den heer J. M. van der Schalk. Tot het einde van 1923 maakte hij deel uit van het Bestuur, welke functie hij steeds met groote toewijding heeft vervuld. Door dat hij zich toen buiten de stad vestigde, verzocht hij als zoodanig niet meer te wor den herbenoemd, waarna hij met algemeene stemmen tot eerelid der vereeniging werd verklaard. In de vergadering van 5 April 1939 werd zijn heengaan herdacht, waarbij de voorzit ter hem „één van den ouden stempel" noemde. Ook is dit jaar overleden de heer A. Bub berman, aan wien reeds eerder woorden van groote waardeering werden gewijd. Beiden zullen in dankbare herinnering blijven. Het personeel. Na een betrekkelijk korte ongesteldheid is op 20 Januari 1939 overleden de heer J. K. Teeuw, leeraar in de bouwkunde aan onze school. De begrafenis werd bijgewoond door ver schillende bestuursleden, personeel en leer lingen, in de bestuursvergadering van 1 Februari zijn nagedachtenis werd geëerd. De heer Teeuw, die een bescheiden, doch een zeer werkzamen aard had, zal zeker vele ja ren in dankbare herinnering blijven. Ingaande 1 Juli werd aan den heer P. van Ginkel, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd. In een gemeen schappelijke vergadering van het Bestuur, personeel en genoodigden werd de scheiden de leeraar, die met zijn echtgenoote eneeni- ge kinderen aanwezig was, hartelijk toege sproken. In zijn plaats werd, ingaande 1 Augustus, benoemd de heer K. H. Stad te Brielle. Ook aan den heer D. van Heck is, op eigen verzoek, wegens zijn benoeming in gelijke functie te Coevorden, eervol ontslag ver leend. In zijn plaats werd, ingaande 1 Oc tober, benoemd de heer H. J. Bal te Winters wijk. Op 29 Augustus werd de leeraar B. H. C. J. van Oosterhout, wegens de mobilisatie, on. der de wapenen geroepen, in wiens plaats- tijdelijk werd benoemd de heer W. M. Smit te Schiedam. Verder werd in de vacature J. K. Teeuw herbenoemd de leeraar J. W. N. Boot, die 1 April 1938 op wachtgeld was gesteld, ter wijl overigens nog werden benoemd de hee ren A. B. Brunia voor machinebankwerken en autotechniek en H. van der Waal voor werktuigkundig teekenen. De leeraren L. H. Pomes en I. Vooren zijn resp. vanaf 4 September en 30 October met ziekteverlof, in welke functies tijdelijk wer den benoemd resp. de heeren D. A. F. Groen te Scheveningen en J. de Jong te Schiedam. Tot waarnemend directeur werd aangewe zen de leeraar L. J. Schotman. Op I Mei was de heer I. Vooren 25 jaar leeraar aan de school. Hij werd door het be stuur, directeur en personeel gehuldigd, waarbij hem als aandenken een fraaie boe kenkast werd aangeboden. Onderwijs. Het onderwijs werd gegeven in een twee jarigen cursus en omvatte de volgende vak ken: 1. Smeden, machinebankwerken, draaien, autotechniek; 2. Electrotechniek en instru mentmaken; 3. Timmeren en wagenmaken; 4. Meubel, en modelmaken; 5. Schilderen. Het gedrag der leerlingen was over het algemeen goed, het onwettig verzuim ge ring. Eén der leerlingen werd voor enkele dagen van de lessen verwijderd. Dit jaar werd aan 115 leerlingen een ge tuigschrift uitgereikt. Zij hebben vrijwel onmiddellijk een werkkring gevonden, ter wijl degenen, die daar niet zelfstandig in kon den slagen, daarbij door den directeur ge holpen werden. Voor de vijftiende maal zijn uit het „Van Harwegen den Breems-fonds" aan onder staande vertrekkende leerlingen, die zich door zeer goede vorderingen en gedrag hadden onderscheiden, prijzen toegekend: B. D. Ball, electricien; C. Sloff, electricien; A. Immerzeel, schiler; A. Kruit, schilder; A. P. van Loenen, schilder. Aan hen werd, naast een studieboek, een fraai diploma, ontworpen door den leeraar P. vah Ginkel, aangeboden. Tot slot brengt het bestuur dank voor de ondervonden medewerking van het De partement van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, den Inspecteur-Generaal en den Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs, als ook van de zijde der gemeente. De voorzitter meent, dat de meeste raads leden de situatie niet kennen en nu wordt besloten de vergadering te schorsen en eerst gezamenlijke en excurmete gaan maken maar den zolder. In de raadszaal teruggekeerd blijkt een der voorstanders van den „ontvanger op zolaer bekeerd te zijn en als het voorstel in stem ming komt wordt besloten met 43 om den ontvanger naar het schoolgebouw te zenden. Tegen het voorstel stemden de heeren B. v. Noordennen, A. C. van der Loo en J. J. J. v. d_. Water. Een verzoek van den heer A, W. G. de Lee- de en anderen om een duiker te mogen leg gen door den Schiedamsche weg. Enkele raadsleden hadden den duiker liever ge- Dezer dagen hield de R. K. Kraamver- zorging haar zeer drukbezochte jaarverga dering. Aanwezig waren buiten het volledig bestuur, bijna alle leden, Dr. H. A. C. Schaaf en Dr. W. B. Hudleston Slater en de oud directeur, Pater M. v. d. Schoot O.F.M., Dr. A. Duyzings was afwezig wegens mobilisa tie. De vergadering werd met een kort woord ingeleid door den directeur, Pater plaatst tegenover Bijdorp, opdat dan tevens H. a. d. Berg O.F.M. Keurige jaarverslagen Onder de voorwerpen, welke geëxposeerd werden op de tentoonsteling van Middeï- eeuwsche kunst te Utrecht ter gelegenheid van de St. Willibrord-herdenking in 1939, bevond zich o.m. bovenstaande drinkhoorn, welke behoorde tot de schatten van de O. L. Vrouwe basiliek te Maastricht. Op verzoek van den edelsmid Jan Eloy Brom, die dezen drinkhoorn heeft gerestau reerd, heeft de Noorsche archaeoloog Björn Hougen een onderzoek ingesteld naar de herkomst van dezen hoorn, waarvan tot dus verre algemeen aangenomen werd, dat hij afkomstig was uit de Noordelijke landen. In het te Oslo verschijnende tijdschrift „Viking"' publiceerde de Noorsche archaeoloog zijn bevindingenOp grond van het ingestelde minutieus onderzoek meent deze de waar schijnlijke conclusie te mogen trekken, dat de hoorn, of juister gezegd, het beslag, waar mede de hoorn werd versierd in Engeland werd vervaardigd, terwijl ook een gedeelte van deze versieringen in de Noordelijke landen moet zijn vervaardigd. De schrijver is tot dit resultaat gekomen na vergelijking van de diverse details, welke in de versie ringen werden verwerkt met de gevonden voorwerpen uit de Noordelijke landen en uit Engeland, waarvan de herkomst op afdoende wijze kon worden vastgesteld. Plannen tot vorming van een groot orkest. Reeds lang bleek de wenschelijkheid in Schiedam aanwezig om over een uitgebreid symphonie-orkest te kunnen beschikken. Men heeft onderling overleg gepleegd om tot dit doel te geraken en men heeft gemeend het welbekende en meer dan 30 jaren be staande symphonie-orkest „L. v. Beetho ven" zoo te trachten uit te breiden, dat een groot symphonie-orkest kan worden ge vormd. Op de jongstleden gehouden jaarvergade ring van L. v. Beethoven is een propagan- da-commissie benoemd, welke bestaat uit da heeren A. de Heer J. W. van der Linden en J. H. M. de Waardt. Deze heeren zijn bereids aan den arbeid gegaan en met succes. Vele vroegere leden namen hun plaatsen in het orkest weer in en nieuwe leden traden toe, zoodat het or kest op het oogenblik over een flink aan tal goede muzikanten beschikt, en wel in die mate, dat het blazers-ensemble volledig is bezet. In het orkest is een nieuwe verjongde geest gevaren, zoodat met vertrouwen de toekomst tegemoet gezien wordt. Evenwel is er nog plaats voor goede violis. ten, altisten en cellisten. Het komt het be stuur voor, dat onder de inwoners van een gemeente van ruim 60.000 inwoners nog heel wat goede krachten schuilen. Laten deze eens kennis komen maken met L. v. Beet hoven. Zij zullen mede kunnen werken het groote orkest op te bouwen, wat voor het muziek-leven van Schiedam van groot belang kan zijn. De muzikale leiding van L. v. Beethoven is van de oprichting af in handen van den heer J. C. M. Feltzer, die in Schiedam een zeer goede naam als dirigent heeft, zoodat het bestuur in de tot stand koming van het groote orkest het volste vertrouwen heeft. Gisteravond slipte de wialrijdster J. J. V. te Kethel op de Westvest alhier. De be stuurder (C. P. wonende te Rotterdam) van een achter haar rijdende autobus zag dit en remde sterk af. Door de gladheid schoof de autobus door en kwam in aanraking met de wielrfjdster. Deze viel en bleef even liggen. Later kon zij haar weg zonder hulp vervol gen, hoewel zij over hoofd, en rugpijn klaagde. Ten slotte vond eveneens door slippen gis terenavond in de Lange Nieuwstraat alhier een aanrijding plaats tusschen een luxe-auto bestuurd door H. N.' W. te Schiebroek en een motorcarrier, bestuurd door W. H. wonende alhier. De luxe-auto werd licht beschadigd. GEBOREN: Martha T., dochter van A. Hol lander en H. J. S. Elderson, Copernicusstr. 3 Gerardus H. A., zoon van G. H. Vierboom en M. Bevelander, Vlaardingerdijk 45 Maria, dochter van M. den Uijl en C. den Outer, Nassaulaan 75 Antonius, zoon van A. Wuisman en A. M. J. Cömpanus, Westfr. straat 26 Sonja, dochter van J. Bakker en P. Onderdelinden, Boerhavelaan 1 Beatrix, dochter van A. Pijl en T. de Lange, P. K. Onneslaan 118. ONDERTROUWD: W. Soeters 30 jaar en M. C. E. Ritter, 27 jaar P. Boon, 61 jaar, en J. C. de Rijk 61 jaar J. D. Immerzeel 25 jaar en M. Gravesteijn 25 jaar E. M. Baerveldt 24 jaar en H. A. van der Most 25 j- GEHUWD: P. J. Eikenbroek 33 jaar en S. Koppejan 44 jaar F. S. Block 27 jaar en A. H. Bek 25. jaar A. M. de Raaij 32 jaar en C. M. S. M. v. d. Water 27 jaar H. Veer 28 jaar en B. J. Matthijssen 26 jaar J. H. Oosterhuis 24 jaar en L. Blokland 25 jaar W. Bulte 23 jaar en C. Klaasman 23 jaar. OVERLEDEN: F. Hommel, 83 jaar, N. Beetsstraat 10. door deze spuiing enkele ongerechtigheden uit de vervuilde slooten zouden worden afge voerd. Tenslotte wordt besloten op het ver zoek gunstig te beschikken, terwijl bij betere weersgesteldheid een excursie naar Bijdorp en haar onhygiënische toestanden in 't uit zicht werd gesteld. Van den heer J. J. van de Water werd een perceeltje grond voor de nieuwe huizen aan de Kerkweg aangekocht. Het betreft hier een dichtgemaakte sloot waardoor een mooier as pect werd verkregen. De heer van Noorden- nen meende, dat een raadslid niets mocht le veren aan de gemeente, wat echter niet op roerende en onroerende goederen slaat. Aan den leider van den distributiedienst' den heer C. Brunt wordt voor zijn gepres teerden arbeid, welke veelal 's avonds moest geschieden een belooning van 100 toege kend, terwijl zijn assistent-volontair 25. krijgt. Voorts werd nog besloten om ingevolge art. 19 der Lager Onderwijswet den Minister van O. K. en W. te verzoeken de instandhou ding van de eenige Openbare Lagere School in deze gemeente. Het aantal leerlingen was in 1939 beneden de 50 en bedroeg slechts 43 1/3. Het verzoek zal worden gemotiveerd, dat bij eventueele opheffing vele kinderen een openbare school te Schiedam zullen gaan bezoeken en daarbij den beruchten onbe- waakten overweg moeten passeeren wat steeds veel gevaar oplevert. (Verwacht wordt dat de school in stand kan blijven). De veelbesproken wachtkamer bij de dok- tesrwoning kwam weer eens aan de orde. De raad was zeer soepel. Het voorstel ging er met vlag en wimpel door. Over de wijze van aanbesteding werd lang en breed gediscus- seerd. Het electriciteitsbedrijf loopt op rolletjes alleen het maximum in spertijd blijkt nog niet geheel te voldoen. Velen hebben met groote woningen een A en B vastrechttarief, terwijl deze ook in het belang der gebruikers een hooger tarief moesten nemen, doch dit niet doen omdat dan meer K.W.U. moeten worden afgenomen alvorens men aan het 5 ets. tarief komt. Teneinde de vrijwillige ver hooging te bevorderen, werd nu besloten dat voor alle klassen het dubbeltjes tarief geldt tot 50 en alles wat daar boven gebruikt wordt ook in de B. C. en D. klassen voor 5 cent wordt geleverd. Deze maatregel zal de gemeente pl.m. 260 kosten, doch men meent hiermede weer een moeilijkheid voor stroomverbruikers over wonnen te hebben. Treinen hadden vertraging. Op Woensdag 31 Jan. j.l. te omstreeks 20.40 uur slipte een personenauto, bestuurd door J. A. A. te Rotterdam, op den onbewaakten spoorwegovergang aan den Laanslootschen- weg alhier. De auto bleef daardoor tusschen de rails vastzitten. Door het geven van sig nalen met de koplampen gelukte het den heer A. de aandacht van den dienstdoenden seinhuiswachter W. J. te trekken, die den treindienstgeleider hiervan onmiddellijk kennis gaf. Deze hield twee treinen op, een naar en een van Rotterdam. Tenslotte is de auto met behulp van het personeel der gestopte treinen van den overweg verwij derd. Drie treinen hadden door dit on geval een vertraging, varieerende van 10 tot 20 minuten. De banden der auto waren zwaar beschadigd. Gistermiddag slipte de wielrijder Th. J. M. in de B. K.-laan alhier en kreeg van een juist passeerende vrachtauto met aanhang wagen nog een duw. Op advies van den mi litairen arts J. K. is de heer M. met ver moedelijk ernstige inwendige kneuzingen per politieauto naar de Dr. Noletstichting alhier overgebracht. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officiëele af- en aankondigingen van het Gemeentebestuur. De besturen der drie Schied. bakkersge- zellenorganisaties zijn in gecombineerde ver gadering bijeen geweest. Besproken werd o.a. de toestand in het bakkersbedrijf ter plaatse. Besloten werd zich met de plaatselijke patroonsorganisaties in verbinding te stellen. Hedenmorgen brak in een pand aan de Tuinlaan alhier een schoorsteenbrandje uit, dat door de brandweer met behulp van de ramonneur werd gebluscht. Indien de daarvoor benoodigde hoeveel heid tijdig wordt aangevoerd, zal in deze gemeente in de week van 5 t.m. 10 ebr, een aanvang gemaakt worden met de ver strekking van extra margarine en vet aan ondersteunden, werkloozen en armlastigen. Deze regeling geldt voor den tijd van drie achteréénvolgende weken en zal te gelijk bij de gewone wekelijksche hoeveelheid uit gereikt worden en wel tegen de geldende prijs van 11 cent per zakje. De regeling is als volgt: a. aan alleen wonenden één pakje bak- en braadvet per week; b. aan de overige gezinnen één pakj margarine en één pakje bak- en braadvet per week. werden daarna uitgebradht door de penning- meesteresse, Mevr. C. Buys en de secreta resse mej. T. Jungerhans. Het verslag over de 4 consultatiebureaux werd uitgebracht door Dr. H. A. C. Schaaf, die eveneens het door Dr. A. Duyzings opgestelde verslag over den medischen arbeid voorlas. Stippen we, om eenig idee te geven van den uitgebreiden arbeidskring der veree niging, slechts het volgende aan: bij de con sultatiebureaux waren in 1939 ingeschreven 1438 zuigelingen; gegeven werden 4230 con sulten, terwijl het aantal huisbezoeken 4606 bedroeg. Volgens het medisch, verslag wer den dit jaar verzorgd 815 moeders met haar baby, werden 15466 verpleegbeurten waar genomen en 484 enquête-bezoeken afgelegd. Voegt men daarbij de administratie en de verzorging van het magazijn voor babybe- noodigdheden, dan ziet men wel, dat de ver eeniging bergen van sociaal en liefdadig werk verzet met belangelooze medewerking van heeren doktoren en vele leden. Na dit huishoudelijk gedeelte der verga dering woonden ook de kraamverzorgsters de vergadering bij en had de huldiging plaats van vier koperen jubilarissen n.l. de pre sidente mevr. M. Stevensde Bay, Mevr. MinderopHarte, Mevr. v. Berkel en mej. v. Winkel. Het mooiste van die huldiging was wel, dat de Presidente pas bemerkte, dat ze jubilaresse was, toen haar petekind een mooi versje kwam opzeggen en aan haar Peettante en de andere jubilaressen een ge schenk als aandenken aanbood. Helaas kon Mevr. Minderop wegens familieomstandig heden de vergadering onmogelijk bijwonen. De Pater-Directeur herinnerde er even aan, dat de R. K. Kraamverzorging een stich ting is van de Derde Orde-afdeeling der St. Rosaliaparochie en bood daarom namens 't bestuur der D. O. als blijk van waardeering voor het werk der Kraamverzorging een reproductie aan van 'n St. Franciscusaf- beelding van den kunstschilder Pieter Ge- raedts van Warmond. Daarna werd gepauzeerd en werden ver- verschingen aangeboden. Tot slot kreeg Pa ter M. v. d. Schoot het woord tot het hou den van zijn lezing: Onze kracht in dezen tijd. In boeiende taal werd ons voorgehou den, hoe de wereld zou moeten zijn, hoe ze feitelijk is en hoe wij in dienende liefde kunnen meewerken aan den opbouw der nieuwe gemeenschap. Nadat nog enkele vragen gesteld en be antwoord waren, werd deze gezellige, leer zame, begeesterende jaarvergadering geslo ten. 3 Febr.: Tivolj-schouwburg Toen wij trouwden.... (Ned. Tooneel), 8,15 uur (volw.). 4 Febr.: Tivoli-schouwburg, Toen wij trouwden.... (Ned. Tooneel),' 8,15 uur (volw.). 5 Februari: Schijn en werkelijkheid (Ned. Tooneel), Tivoli-schouwburg, 8.15 uur. 6 Febr.: Tivoli-schouwburg, Eet biecht geheim (Groot Ned. Volkstooneel) 8.15 uur. 7 F e b r.: Tivoli-schouwburg, Het biecht geheim (Groot Ned. Volkstooneel) 8.15 uur. D a g e I ij k s: Groote Schouwburg, Jolijt (Bouwmeester-schouwspel), 2 uur, Zondag ook 2 uur (volw.). Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 8 Februari in: Thalia, De kleine Theresia van Lisieux; Grand: Het uur der vergelding slaat voor iedereen (volw.) Luxor: Maria Ilona; Lumière: De avonturier ster; Studio: De vrouw met het mas ker (volwassenen); Olympia: De „saint" slaat terug en Schoffies (volw.); Scala: Het drama in Shanghai (volw.); Colosseum: Spionnage in de Maginotlinie en Het meisje in het wit (voor volw.); Corso: De citadel (boven 18 jaar); Capitol: Hun grootste liefde en Dr. Kildare.. dringend (volw.); City: Volledige bekentenis (volw.); Arena: 't Is een wonder lijke wereld (boven 18 jaar); Centraal: Boefje en Onze koninklijke marine; Ooster: Robert Koch en De laatste waarschuwing (boven 18 jaar); Victoria: De galante bandiet en Gi braltar (volw.); Asta: De dorpsdetectiye en Cassidy onder de boeven (volw.); Cineac: actualiteiten. Tentoonstelling e n: Tentoonstelling .RotterdamBatavia" (Schiedamsche Singel 55), dagelijks 10—17 en 19—22 uur, Zondag3 van 1217 uur (tot 15 Maart). Kunsthan del Unger (Eendrachtsweg 27), portretten en stillevens van mevr. R. de Balbian-Verster- Bolderhey (tot 14 Febr.). Schiedam. Passage-theater (t.m. Dinsdag): Honolulu en Andy Hardy in het wilde westen (volw.); Monopole: Golgotha en Het verraad van den halfbloed (volw.) RAADSVERGADERING. Nieuwjaarsrede van den burgemeester. De raadsvergadering ving als gebruikelijk aan met het ambtsgebed. Dan memoreert de voorzitter mr. J. J. van der Lip met een kort woord den verjaardag van de- kleine prinses Beatrix. Een oude traditie werd in eere hersteld en zoo kregen we ook nu een nieuwsjaarsrede van den burgemeester. Spr. is overtuigd dat de hoofdtaken van bestaan in onze gemeente, nl. de veeteelt én de akkerbouw (tuinbouw) weer voor jaren achteruit zijn geslagen. Wij mogen echter den moed niet laten zakken. De gemeente bedrijven werkten dit jaar zeer gunstig en het was vooral het Electriciteits bedrijf, dat na de geweldige inzinking in 1936 thans weer met groote sprongen omhoog gaat. Bedroeg de totale omzet in 1936 slechts 4600 K.W., bij de invoering van het vastrecht tarief steeg de omzet geleidelijk. Bedroeg de omzet in 1937 totaal 58000 K.W., in 1938 was dit 78000 K.W. en in 1939 90.000 K.W. dus het dubbele van 1936. Een mijlpaal is ook de af levering van meer dan 11000 K.W. in één maand, wat nog nimmer was voorgekomen. Het College is bereid nog veel meer ter hand te nemen, er is nog veel te doen. Spreker denkt aan slooten dempen, de vervanging van het hoogspanningsnet door kabels, verbete ring van wegen welke veel te smal zijn. Bo vendien zullen ook in de toekomst plannen beraamd moeten worden ter verbetering van ons raadhuis dat voor alle diensten veel te klein is. Het oudste raadslid, de heer B. van Noor dennen beantwoordde de rede van den burge meester. Hij sprak de hoop uit, dat in het ko mende jaar de verstandhouding tusschen het college en de raad steeds van prettiger aard zou zijn. Een aantal ingekomen stukken gaan in sneltreinvaart onder den hamer door. Dan komt in behandeling een voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet voor bot overbrengen van het ontvangerskantoor naar het benedengedeelte van het gebouw van de Openbare Lagere School en voor het inrich ten van het bovengedeelte van het gebouw tot schoollocaliteit. De voorzitter licht het voorstel toe. De heer Lansbergen vindt het jammer, dat de ruimte boven het raadhuis onbenut moet blijven Spr. vindt het ook voor de inwoners gemakkelijker als alles bij elkaar blijft. De heeren v. d. Loo en v. d. Water meenen, dat dan boven nog wel plaats is voor volon tairs en dat zoo noodig enkele diensten boven kunnen worden ondergebracht. De heer van Noordennen hoopt op een voordeeliger oplossing omdat de ontvanger toch maar 2 dagen in de week zitting heeft.. Spr. wil de zaak goedkoop oplossen en geeft, reeds aan hoe men 't vrijkomend bedrag voor wegenonderhoud het volgend jaar het best kan besteden. De ontvanger in de school noemt spr. een „stilleven". Hij ontraadt her. voorstel van B. en W. en wil nog eeqs bera den. Weth. Poot vindt, dat hier nu een beslissing moet worden genomen evenals weth. de Jong, die de bovenverdieping de minst ideale op lossing zou vinden. Vanwege het Apostolaat der Hereeniging zal Zondag a.s., 4 Februari, 's avonds om 7 uur in de H. Hartkerk aan de van Olden- barneveltstraat een Pontificaal Lof gecele breerd worden door den oud-Apostolisch Vicaris van Finland, Z.Hoogw. Excell. Mgr. J. M. Buckx. Mgr. Buckx wordt om zeven uur met plechtig ceremoniëel in de Kerk ontvangen. Onder het pontificaal lof zal Mgr. de ge- loovigen toespreken over zijn geliefd Fin land, dat momenteel door den opgedrongen oorlog der Russen zooveel te lijden heeft, ook in zijn Katholieke missie. Met een drin gende aansporing tot gebed om God's bij zondere en blijvende hulp zal Mgr. tevens een beroep doen op geldelijken steun voor de reeds zwaar beproefde missie van Fin land. Na het pontificaal lof zal den Bisschop officieel uitgeleide worden gedaan. Het College van B. en W. van de gemeente Rotterdam en de Directie van de Nederl. Spoorwegen hebben in onderling overleg een commissie ingesteld om den beiden col leges te adviseeren over alle te Rotterdam aanhangige spoorwegvraagstukken. Van de zijde der gemeente Rotterdam zijn als leden van de commissie aangewezen de heeren: ir. W. G. Witteveen, directeur van den Gemeentelijken Technischen Dienst, ir. N. Th. Koomans, directeur van het Ha venbedrijf en J. Hasper, Administrateur van de afdeeling financiën; yan de zijde der Spoorwegen de heerenir. L. A. M. Ankersmit, hoofdingenieur, chef van de Werken Zuid, J. Ente, hoofdinspecteur, Ad junct-chef van den Dienst van het Ver voer en ir. J. F. Cahen, hoofdingenieur, plv chef van de Administratieve Afdeeling. SCHIEDAM, 2 Febr. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwyn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,40—1,50 (niet officieel). Naar aanleiding van plannen van de N.V, Nederlandsche Spoorwegen om een verbin ding tusschen de lijn Utrecht-Rotterdam en de lijn Den Haag-Dordrecht tot stand te brengen door middel van een viaduct, loo- pende vanaf het Maasstation langs de Oos terkade, over het Oude Hoofd en de Oude Haven naar een aansluitingspunt ten Noor den of ten Zuiden van het Beursstation, heeft het Comité tot Behoud van de Oude Rotterdamsche Havens, bevreesd voor de groote schade, die deze oplossing van het spoorwegvraagstuk onvermijdelijk aan het stadsschoon zou toebrengen, een tentoon stelling georganiseerd in den Rotterdam- schen Kunstkring van 4 tot 25 Februari a.s, Tentoongesteld zullen worden schilderijen en afbeeldingen van vroeger en thans van het stadsdeel, dat door het bestaande via duct wordt doorsneden, en van het deel, dat door de bovenbedoelde plannen zou worden getroffen. Daaronder bevinden zich eenige zeer fraaie schilderijen uit het Rijksmuseum, uit het Museum Boymans en uit particulier be zit, voorts een groot aantal aquarellen, tee- keningen en foto's uit de verzamelingen van het Archief, het Museum van oudheden, de Atlas van Stolk en van particulieren. De inrichting der tentoonstelling is geschied onder de bekwame leiding van den heer P. den Besten. De opening der tentoonstelling zal op Zaterdag 3 Februari des namiddags om 3 uur plaats vinden door mr. W. C. Mees, voorzitter van het Comité. Voor de opening zijn uitgenoodigd de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, Ged. Staten, het gemeente bestuur van Rotterdam, de directe der N.V. Nederlandsche Spoorwegen, het bureau van de Kamer van Koophandel en een groot aantal autoriteiten en besturen van ver- eenigingen op stedebouwkundig en histo risch gebied. In de Doelen heeft het Aubadekoor giste ren een feestelijke bijeenkomst gehouden ter viering van Prinses Beatrix' tweeden ver jaardag. De avond wordt geopend door den heer H. Ringers, die een bijzonder woord van welkom richtte tot den burgemeester en mevrouw Oud en vervolgens wees op de groeiende belangstelling voor het Aubade koor, dat binnenkort reeds twaalf jaar zal bestaan. Begeleid door de Rotterdamsche Harmonie hebben het koor en de aanwezigen onder lei ding van mevrouw GrimbergHuyzer, een aantal liederen gezongen, welke werden af gewisseld door declamaties van den heer H. C. van Dorp. Goedkoope kolen worden duur betaald. 't Kon werkelijk een toevallige omstandig heid genoemd worden, dat een bekend kolen handelaar hier ter stede in het Westen van de stad een café bezocht, dat door eenig personeel van hem gefrequenteerd werd. Of dit laatste hem bekend was, vermeldt de geschiedenis niet, wel dat hij, zich van koude de handen wrijvende, eens bij de kachel ging staan om een vleugje van de uitstralende warmte deelachtig te worden. De kachel brandde zóó fel, dat de kastelein het deurtje had moeten open zetten, om het vuur eenigszins te temperen. En terwijl de kolenhandelaar daar stond in het blijde vooruitzicht van de bestelde con sumptie, wierp hij een deskundigen blik in het vuur. Er moest iets aan de hand zijn, want zijn blik verstarde. En toen hij zijn consumptie betaald had, toog hij naar zijn kantoor, liet een bediende komen met het klantenboek, bladerde erin en klopte beves tigend op het boek. „Net wat ik dachtGeen klant van me, en toch brandt die man mijn speciale eierkolen in zijn kachel. Ra, ra, wat is dat De politie werd in den arm genomen, da knapste rechercheurs werden aan het werk gezet en ziet, zij konden twee man van het personeel des kolenhandelaars aanhouden, nl den 30-jarigen kolenwerker M. K. en den 37-jarigen chauffeur R. J. v. d. M. Za worden ervan verdacht 30 mud van deza speciale eierkolen ontvreemd te hebben en ze daarna voor een zacht prijsje van de hand te hebben gedaan aan den caféhouder J. G, Ook deze laatste is nu in bewaring gesteld, verdacht van heling. mi Mikl Generaal-majoor Michiels, die benoemd werd tot opvolger van generaal Van den Bergen als chef van den Belgischen Generalen Staf. In „Palace" aan de Ged. Botersloot heeft de Rotterdamsche Bond van Burgerwacht- schietvereenigingen gisteravond een uitste kend geslaagden feest- en propaganda-avond gehouden. Nadat het Wilhelmus was gezongen en een driewerf Leve de Koningin had weerklonken, sprak de voorzitter, de heer C. v. d. Linden, woorden van welkom, in het bijzonder tot den commandant van de Burgerwacht, over ste Boellaard en den onder-commandant, majoor Knoth. Spreker betuigde zijn dank aan allen, die den wedstrijd hadden moge lijk gemaakt. Dat de Burgerwacht-schiet- vereenigingen in het middelpunt van de be langstelling staan, is een verblijdend teeken. Vervolgens kwamen de prijswinnaars op het tooneel en sprak overste A. P. H. Boel laard hen toe, opmerkend, dat ondanks dQ ongunst der tijden het een goede gedachte was deze bijeenkomst doorgang te doen vin den. Spreker wenschte de winnaars geluk. Het mag verblijdend worden genoemd, dat er zooveel animo bestaat voor deze wed strijden. Overste Boellaard herinnerde voorts aan de werkzaamheden van de Burgerwacht in het voorbije jaar. Den burgerwachters, dio zich spontaan aanmeldderf, komt een woord van lof toe. Zij hebben een zware week mee gemaakt, doch er is veel geleerd. Tenslotte wees spr. er op, dat de taak van de Burger wacht nog is uitgebreid, waarna de heer v. d. Linden de prijzen uitreikte. Bondskampioen bleek te zijn de heer M. Kraal, die een gouden insigne ontving. Voorts verweirven prijzen de Kralingsche Schietvereeniging (o.m. den Servette-eere- Pfijs), de Schietvereeniging „Prins Alexan der", Vendel 2 X, het Raadhuisvendel, Ven del 11 IV (dat ook den Schwegmanbeker won) en Vendel 1 V. Toen kwam „Roomsch Tooneel" voor het voetlicht met „De Hofslachter" en het werd een daverend succes. Tot slot werd er ge danst onder de prettige leiding van den heet Jac. Thiel

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2