ANTIQUARISCHE LITERATUUR. "W LEIPZIGER MESSE-1940. HOEK VAN HOLLAND. VLAARDINGEN. IJSSELMONDE. VOORBURG. BERKEL EN RODENRIJS. VRIJDAG 2 FEBRUARI 1940 In volle voorbereiding. H°OGER onderwijs. BURGERLIJKE STAND. NEDERLANDSCH ROODE KRUIS. WESTLANDSCHE SCHAAKBOND. GEVONDEN VOORWERPEN. STAGNATIE IN DEN VEERDIENST. gevonden voorwerpen. GLADHEID EN IJS. GEMEENTERAAD. Het Leesgezelschap van Diepenbeek. Ondanks de troebele tijden heeft het Messamt er blijkbaar alles op gezet, om de wereld jaarmarkt van Leipzig voortgang te doen vinden. Gelijk bekend, zal dan ook de voorjaars-Mustermesse op 3 Maart a.s., den reglementairen tijd., haar poorten weder ope nen. En al moet dit maal uiteraard aan e „brug tusschen de naties", door Leipzig vo - gens de gebruikelijke beeldspraak W'®er ge" slagen, hier en daar een pijler on ie -en, over het geheel genomen schijn e ee - .neming naar verhouding weinig e zui len onderdoen voor die van andere jaren. en houde te dezen aanzien rekening me e be perking, die aan het bezoek is opgelegd, nu Technische- en Baumesse voorloopig geslo- tC Ook'JVuit' Nederland zijn reeds vele aan meldingen binnengekomen, gelijk ons de heer Curt Frauendorf, de directeur van het Ned. bureau der Messe, verzekerde tijdens de pauze van een filmavond, gisteren georgani seerd in den gelukkig tegen Leipziger Maart- temperatuur veilig beschutten „daktuin" van Atlanta. De avond was uiteraard belegd om de animo voor deelneming nog wat aan- te moedigen en werd geopend met een korte toespraak van den heer A H. van Riel, die namens de afd. Rotterdam der Nederlandsche Skal-club o.m. den moed en het vertrouwen van de Nederlandsche vertegenwoordigers der Messe de heeren C. Frauendorf en L. H Braun prees, om in de omstandigheden van het oogenblik de mobilisatie voor Leip zig af te kondigen en daarvoor propaganda- avonden te organiseeren. Dat beide heeren optimistisch gestemd zijn en in het slagen van hun opzet gelooven, bleek later op den avond wel uit de toe spraak van den directeur voornoemd, die' over de beteekenis der Messe als mondiaal handelscentrum uitweidend, nadere bijzon derheden mededeelde over de organisatie van het bezoek uit Nederland en over de divers faciliteiten door de Duitsche autoriteiten de deelnemers verleend sPe"a^ederland reisgelegenheid betreft. Dat van Leip- niet zal ontbreken op de jaargelijk zig, daaraan is geen ^^^teriaalbevond Onder het vertoonde allerlei" ge- zich allereerst wat van het Sak- combineerd met een ove:r geljjk bekend sensche industriegebied, weerga vindt Het nergens ter wereldi zu ook tot een zwak_ lichtbeeld moest zich werkelijkheid be_ ke afschaduwing kelft der vertooning was palen. De twe technische Messe en geconcentreeu loten 0fscboon ook lang gaf een mee ;ndruk van de geweldige U V«ihouwen en hun vol-bezette inte- Messe-ge interessant waren verschillende vflU3j?' die de producten van den machine ry,' demonstreerden in dienst van de werken des vredes. pe onderhoudende avond werd met een dankwoord van den heer van Riel tot gast- heeren en bezoekers besloten. ZUIDER ZIEKENHUIS. Ondergrondsclie operatiekamers. Dezer dagen heeft de onderhandsche aan- "besteding plaats gevonden van het maken van gas- en schuilkelders in het Zuider Zieken- "ls' In deze tegen luchtaanvallen be- nn eriT1de ondergrondsche ruimten zullen ook Peratiekamers worden ingericht, teneinde r'k onder de meest ernstige omstandigheden Noodzakelijke medische werk te kunnen Voortzetten. JUBILEUM C. RICKHOFF. Heden is het 25 jaar geleden, dat de heer C. Rickhoff, thnas chef van het dienst-per- soneel, in dienst kwam bij de firma Esders' Kleedingmagazijnen Rotterdam N.V. aan de Hoofdsteeg. Dit feest is op feestelijke wijze herdacht. Na per auto van huis gehaald te zijn, werd de jubilaris in de feestelijk versierde af deling toegesproken door zijn directeur, den heer J. Laufersweiler, die den jubilaris een geschenk onder couvert aanbood. eeT1a" **et personeel mocht hij als cadeaux vange el en een casse^e tafelzilver ont- ROTTERDAM, 1 Feb candidaats-examen in ri- Geslaagd voor het schappen de heeren J. H economische weten- H. Daa, H. Valken, W. J. 7ÏÏ5bers> O. Montagne, Croon. Aangiften van 1 Februari 1340. BEVALLENC. Willebrandts geb. van der Heiden d. L. van Beest geb. Ucherek d. G. Heüdra geb. Molders z. G. van Eek geb. Steilaaro d. M. Veerman geb. van Vuuren d. M. Borsboom geb. Oosterhof d. H. Spilt geb. Kloots d. p_ Thjjssen geb. Theunissen d. -- J. Louwerens geb. Schutten d. G. van zyst geb. van der Weide d. C. Lips geb.-Ver beten z. T. Bregonje geb. Trouwgod z. J. Hout geb. Dorst d. F. van der Luur geb. Koekebakker z. H. van Gruijthuüsen geb. Vaandrager z. C. Ouwehand geb. Markies z. H. Kuppers geb. in 't Groen d. E. Stolk geb. Noojjen z. C. Donatz geb. Terwijn z. K. Koger geb. van Beusekom z. G. van Eg- mond geb. van den Hooven z. A. Slaager geb. van Aken d. H. Muis geb. Molenaar z. C. Verspoor geb. Koert z. P. Brants geb. van de Rhee d. C. Suiker geb. Kok z. E. Ziekenheiner geb. de Waard d. A. Maassen geb, Lindaart d. ONDERTROUWD: M. Franse jm. 25 j. en A. Visser jd. 25 j., Ede H. Arkenbout 39 J. en J. Bijl 36 j.. Oudedijk 180b J. v. Ast 24 j. en G v. Andel 25 j., Winterswijk J. Ben schop 26 j. en G. v. Ingen 24 j., Hilledyk 209a P. Braat ges. 54 j. en J. v. Ooijen 39 j.. Ru bensstraat 142b W. Bos 32 j. en L. Giessen 29 1 Schiedam W. Brandse 20 j. en J. Ver slagers 18 Y- Oldenbarneveltstraat 87a L. Brons 23 j. en C. Beerenbroek 21 j„ Kerkhof laan 67 J- rïe Bruin 30 j. en E. Elderson 30 j Jacob Catsstraat 99a J, Dolislager 25 j. en A. Stoorvogel 26 j., Buitenhofstraat 60b C. Gutteling 26 j. en M. v. d. Berg 21 j„ 2e Sta ringstraat 1 - Iversen 26 j. en M. Alders 26 j., Noordplein 39c H. Jacobsohn 33 j. en V. Heigmans 2o Helmerstraat 37a J. Kel dermans 24 j. en D. den Besten 19 j., Aletta- straat 11 G. v- Klooster 25 j. en M. Geelen 23 j»» Nieuwe Crooswjjkschestraat 45a J. de Man 27 j. en W. Brussaard 27 j., Snellinckstraat 63a - A. v. Meerkerk 21 j. en W. Schipper 20 j., H. Dullaertplem 28a F. Neesen 32 j. en H. Mulckhupse 33 v. Lennepstraat 40b H. plulmers 26 j. en E. Vormeiden 28 j., Ossewei- straat ISb A. Remus 37 j. en M. Valentijn 33 j., Ridderkerk J. Raadtgever 23 j. en A. pronkers 20 j., Scheveningschestraat 38c J. Rust 27 j. en L. Seleski 21 j., Gouda D. Brou wer 30 j. en A. Tukker 30 j., Ridderkerk E. Wapperom 2o j. en M. Stolk 25 j., Noordsingel 115/?. 1,1 Wilschut 27 j. en W. v. Doorn 24 J., Singapore A. Buijtendyk 28 j. en C. Braams 23 J., Gouvernestraat 124c A. Peeren 32 j. en E. de Zwager 28 J., Ged. Karnemelkshaven 9a noS 1 en C. Oprei 19 j., Opzoomer- vor£j -o J' v' Schie 27 j. en J. Brugman -2 J., Bootsmansstraat 3 J. Schreven wed. 58 V,' Tims wed. 61 j„ Dordrecht G. Ver boet 26 1. en M. Romei.jn 24 j., Jacob Catsstraat 66b Chr. Verstraeten ges. 44 j. en W. Hage- man 40 J., Gouvernestraat 116a G. Visser 23 J. en M. v. d. Bosch 21 j„ Oudedijk 181a J. Visse.r 23 j. en E. de Haan 21 J„ Hillegersberg W. v. d. Voorde 24 j. en W. Vermeulen 22 J., Tweeboschstraat 78a P. de Waard 23 j. en M. Bakker 23 j., v. d. Takstraat 28b H. V. d. Weijer 31 j. en B. Vroegop 23 j., Ede P. Wolf ges. 28 j. en M. Roos ges.£ 28 j., Ged. Slaak lob H. Worms 25 j. en F. Smits 20 j., Paul Krugerstraat 141a J. Zoetckouw 23 j. en E. v. d. Mooren 22 j.. Lange Hilleweg 215a J. Zoetmulder 25 J. en C. Bazuin 19 j., Engelsche- straat 28a A. Visser 19 j. en A. v. Vliet 20 j., Hooge Boezem 13c H. Foort ges. 59 j. en E. Hhhnle wed. 44 j., Hooge Boezem 13b C. de Jong 31 J. en Chr. Goedkoop 27 2e Schans straat. 67a. GETROUWD: R Groeneveld jm. 26 j. en H. ten Bruggen jd. 25 j. J. in 't Veld 23 j. en J- van Waesbergen 20 j. J. va.n der Linden 30 j. en J. Hatenboer 26 j. J. Broekhuijsen 26 J. en H. Korteweg 24 j. B. Streefkerk 27 j. en J. Beunderman 26 j. H. Holzhauer wed. 56 j. en C. Besjes wed. 54 j. OVERLEDENC. Blommendaal, vrouw van H. Smits 75 j. C. Vlaander, man van M. Bak ker 77 j. C. de Jager, man van H. v. d. Aa 69 J. F. Teunissen, wedr. van F. Reising 87 j. A. Donker, wedr. van M. Man in 't Veld 69 j. S. v. Ankum. vrouw van J. Kriste 63 j. L. Mersmans, d. 17 d. A. Noordhoek zoon 1 dag P. Tilmans, man van P. Heussen 58 j. L. v. Kralingen, vrouw van H. Muntz 63 J. F. Scheffer, dochter 7 m. W. Pau- lus, man van J. Lindenhof 78 j. A. v. Ko- ningsbrugge, vrouw van B. Ruberg 60 j. H. Menschaart, vrouw van M. Polak 76 j. C. v. Wensveen, wede. van M. Hordijk 94 j. L. Bouwman, wedr. van E. de Roo 70 j. A. Moo- nen, vrouw van A. Comelissen 74 j. K. Brech- mann, man van P. Kuijpers 83 j. M. Hens, vr. v. E. J. B3,rtholomeus 85 j. J. Hendriks wede. v. T. Emmerlg 67 j. H. A. Benner m. v. E. Spits 61 j. G. Kruidenier m. van W. Prins 69 J. C. v. d. Waal wedr. v. A. de Reus 67 j. A. J. Hendriks wedr. v. C. P. Hoeboer 83 j. J. Querido m. van'S. de Wolf 64 j. J. N. v. Winssen d. 5 d. J. R. Wansink wedr. v. W. Buijnink 71 j, J. Weidenreich m. van H. Gerns- heim 82 j. Voorts als levenloos aangegeven: M. J. Hofland geb. Tuns z. M. J. v. Roest geb. Goudswaard d. Dinsdagavond 30 Januari heeft de afd. Rot terdam van het Ned. Roode Kruis een con cert, dat welwillend werd gegeven door de Kon. Orkestvereeniging „Symphonia", aan geboden aan de donors van den Ned. Roode Kruis- Bloedtransfusiedienst, de Ned. Roode Kruiscolonne en de dames en heeren, die op Zaterdag 27 Januari j.l. aan de straatcollecte van het Ned. Roode Kruis hebben deelgeno- men. Zeer velen hadden aan deze uitnoodiging gevolg gegeven. Voor de pauze heeft de heer H. J. A. Hoogeweegen, voorzitter van de afd. Rotterdam van het lSed. Roode Kruis een toe spraak gehouden, waarbij hij zich allereerst richtte tot den voorzitter van de Kon. Orkest vereeniging „Symphonia", den heer dr. J. H. E. de Vries om dank te zeggen voor al hetgeen deze vereeniging voor het Ned. Roode Kruis heeft gedaan, waarna hij een korte uiteen zetting gaf van het zeer nuttige werk van het Roode Kruis en een hartelijk dankwoord sprak tot de dames en heeren collectanten. Hij deelde daarbij mede, dat de opbrengst der collecte ruim 5000 bedroeg en het be stuur het aardig had gevonden, vooral daar het succes, niettegenstaande de zeer ongun stige weersomstandigheden, die de collectan ten hadden te trotseeren, zeer mooi was, aan degenen, die de.hoogste opbrengst hadden be reikt een prijs uit te reiken. Deze prijzen werden door hem overhandigd en wel. len prijs aan mej. E. A. Schiefer, 2e den heer C. Vermeulen, 3e den heer J. Rademaker als mede een eereprijs aan mej. C. Barnauw, welke dame, niettegenstaande haar 73-jari- gen leeftijd reeds voor de 12e maal voor het Roode Kruis heeft gecollecteerd en ook Za terdag den geheelen dag vol ijver in touw was. Eervolle vermelding kregen bovendien de heer W. Bruinars, mej. R. Blitz, de heer W. A. H. Helders, mej. A. Besoyen, mej. M. G. Knupker, mej. M. van Eijsden en tenslotte mevr. Kividvan Rijn. W. S. M.-BUSSEN. Tengevolge van de gladheid moest de di rectie van de W.S.M.-bussen gisterenmiddag de dienst Den HaagHoek van Holland stop zetten. Op den avond is men wederom bus sen gaan inleggen, die echter met zeer groote vertraging aankwamen. LICHTSCHIP „MAAS". Onvoorziene omstandigheden voorbehou den, zal men eind Februari het lichtschip „Maas", hetwelk bij het begin van den oor log was binnengebracht en ligplaats had ge nomen in de Berghaven, wederom in dienst stellen. Voor de le klasse competitie van den West- landschen Schaakbond speelde Regina Pacis tegen Caissa. De uitslag was 3%4xk. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Catharina A., dochter van E. J. Veldhoen en C. A. Oosenbrug. OVERLEDEN: A. Lührman, 56 jaar. Bij den dokter: „Ja dokter, het is niet meer noodig; if den wachten moest, heb ik'uitgevonden, wat me scheelde. Gevonden voorwerpen, aangegeven in het tijd vak van 26 t/m. 29 Januari 1940, waaromtrent inlichtingen zijn te bekomen aan het hoofd bureau van politie, Haagscheveer 23 Rotter dam, iederen werkdag van li tot 16 uur en bo vendien des Dinsdags en Vrijdags van 19 tot 21 uur. Aan het Centraal Bureau: div. rijwielbelas- tingmerken div portemonnaies, sigarettenkoker met foto's' rood kindertaschje met inh., zw. stoffen damestasch met inh., br. actetasch met Sï'er.®"1 pmlllra Morfkor.to armbandje, verm. zilveren broche, div. sleu tels, bril met nikk. montuur in koker, d handschoenen, ceintuurs, grijs geruite sjaal, zw. gummi overschoen, zw. hooge jongens schoen, zw. damesschoen, bl. damesschoen, rood blauwe sjaal, gummi kinderlaars, zw. handbe schermer, stormlantaarn, 2 pr. schaatsen, mond stuk van stofzuiger, kinderschaats, br. knijver- zak met 2 pakjes brood, verchr. sigarenaanste ker, leesboekje „De Mensen van Boven", brood- Hes, diverse rijwielen. Aan bureau Sandelingplein1 damesrijwiel. Aan bureau Bergsingel: 1 heerenrijwiel. Aan bureau Oostervantstraat: 3 heerenrijwie len. Aan den post te Pernis: 1 heerenrijwiel. Bij vinders: R.B. merk aan speld, H. Ha- gendijk, Dordtschestraatweg 481; R.D- merk in etui, D. Wols, Zegenstraat 98a; R B. merk in etui, B. den Braber, Noordpolderstraat 27b; R. B. merk in etui. R. v. Os. Mathenesserdijk 30b; R. B. merk in etui, C. Emeijs, Raephorststraat 143; R. B. merk (kost. In etui), G. de Lange, Overijsselschestraat 26: br. heerensport. met inh., S. de Burger, Fuikstraat 29a; br. dames- port. met inh., A. Bomkamp, Mart. Steinstraat 96; br. heerenport. met inh., J. Spoel, Vosmaer- straat 54b: bl. damesport. met inh., J. Meulen- kamp, Juliana v. Stolberglaan 19a, Hillegers berg: zw heerenport. met inh., J. Klein, Busken Huetstraat 133: gele kinderport. met inh., P. Vosmans. Joubertstraat 38b; zw. heerenport. m. inhoud, P. v. d. Hoek, Kleiweg 167 te Ov.er- schie; bl damesport. met inh., Van Loon, Hof- laan 49. rood etui met inhoud, P. Boender, Mr. Arendstraat 28b; br. tasch met boodschappen- tasch en handschoenen, S. Boekbinder, Goud- scheweg 162; gouden damespolshorloge, G. Ver- bruggen, Meerkerkstraat 149b; verchr. heeren- polshorloge, J. A. Smit, Ged. Slaak 56; nikk. damespolshörlige, W. Baars, Libanonweg 56b; nikk. heerenpolshorloge, P. v. Beveien, Adr. v. Math.laan 39 te Hillegersberg; verm. gouden ze gelring. c. Schenkenberg, Hooglandstraat 132; zilveren sogarettenkoker, tevens poederdoos, J. orsma, Putschestraat 6b; zilveren schakelarm band, A. P. de Klerk, Breeweg 71; damesarm band van geldstukjes, t. Albers, Putschebocht 86a; gouden heerenring met inscr., A. Gelder- blom Gouwe 16 te Gouda; aantal gaspenningen, J. Uittenboogaard, p/a. Stampioenstraat 20; geld stuk, C. Stoppelenburg, Duitschestraat 81; geld stuk, G. v. Doorn, Schulpweg 12a; geldstuk, A. Hoogstraten, Bongert 15; br. damesparapluie, L. Gelderblom, Mathenesserweg 70; krulh. wit hondje, reu, H. Schilling, Gordelweg 203c; Duit sche herdershond reu, B. Nijenhuis, Vrijenband- schestraat 37a; zw. langh. hond, reu, F. Nijdam, Libanonweg 52: zw. bouvier, teef, J. T. v. Eijk, Osseweistraat 45; Eng. terrier, Ham, Van Alke- madeplein 35: rond, reu, M. Kieviet, Schouten straat 104, witte Eng. terrier, reu, Dierenbe- schcrm, Boezemstraat; 2 sleutels, L. Mol, Middel landplein 21a; 1 Lipssleutel, J. M. Hoyink van Papendrecht, Math.laan 226; 4 sleutels aan ring, M. J. Lorijnen, Beukelsweg 92; bril met hoornen mont. in etui, C. v. Valen, Noordeinde 58b; zw. glacé dameshandschoen, M. Froberg, Huisman straat 1; grijze want. G. de Jong, Gerrit v. d. Lindestraat 42; gebreide kinderhandschoen, F. Zeberg, Lange Geer 137; br. glacé heerenhand- schoen, J. A. Stoutjesdijk, Develstraat 36; br. glacé heerenhandschoen, Haasakker, Banierstr. 76; bl. wollen das, J. B. v. Anraad, Kouterstr. 'a: Pr- bl. kinderhondschoenen, N. v. d. Spelt, .r00', Pr. hooge kinderoverschoenen, J. l i i t Ze'niakerstraat 35; donker grijze jekxer, J. Keiler, I-Iovenierstraat 22; bl. tricot kindermanteltje, j. i. de Ruyter, Zwaanshals 71; zw dameshoed met veer, B. Habicht, Zijdewin destraat 64b; claxon, c. H. j. Vrinten Betje Wolffstraat 3, stuk waterleidingbuis C v d Hoeven, Bleiswijkstraat 2b; zak met'touw,'bijl en haak, C. L. Fagel. Hovendaal 14; slee' met ijzeren onderstel, J. Uitenbogaard, Westerbeek straat 51; bakkersmand, J, A. Pols, Boezemlaan 36; groen stofzuigersnoer, H. v. Rosmalen, So- phiastraat 35. Verzoeke kennis te geven aan de afd. Gevon den Voorwerpen, hoofdbureau, tel. 22222, indien men voorwerpen bij vinders afhaalt. Door een defect aan den schroef, tenge volge van den zwaren ijsgang, heeft een veerbootje van den dienst Waalhaven—Schie- mond gisteravond op de rivier eenigen tijd hulpeloos rondgedreven. Door noodsignalen wist het de aandacht te trekken, waarna een bootje van de rivierpolitie de defecte „Heen en Weer" op sleeptouw nam en naar den Schiemond sleepte. Er moest een ander bootje worden ingelegd. FINSCHE AVOND. Het plaatselijk comité voor financieele hulpverleening aan het Finsche Roode Kruis heeft in zijn 1.1. Dinsdag gehouden vergade ring het werkprogramma vastgesteld. Op Vrijdagavond 9 Febr. a.s. zal in de zaal „Harmonie" een Finsche avond worden ge organiseerd, waarbij de heer A. J. Th. v. d. Vlugt, Flnsch consul te 's-Gravenhage en voorzitter der Finsch-Nederlandsche Vereeni ging een causerie zal houden over Finland. De Eere-voorzitter van de Commissie van aanbeveling, de burgemeester van Vlaardin gen, zal een inleidend woord spreken, terwijl de avond muzikaal zal worden opgeluisterd en eenige liederen zullen worden gezongen door Mevr. A. de Vink—Verschoor. Na de pauze zal nog een actueele film over Fin land worden vertoond. Ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen een financieele bijdrage te leveren voor het sympathieke doel, heeft het co mité ook een huis aan huis collecte in voor bereiding, welke zal gehouden worden op Zaterdagmiddag 10 Febr. a.s. en de commissie rekent daarbij op een spontane medewerking van de volwassen jeugd door zich in groo te getale op te geven als collectant (collec- trice) aan één der onderstaande adressen van de leden van het werkcomité. Mej. F. Figé, Emmaplein 23; Mevr. J- Kwakkelstein, Hofsingel 19; Mevr. J. Pelle, Emmaplein 17; Mevr. ZwiersKuypers, Na- cisplein 6, VI. Ambacht; de heeren; Alb. de Jong, voorzitter, Hoflaan 7; I. J. HoogendijK penningmeester, Holyweg 7, VI. Ambacht; G. A. H. v. d. Corput, secretaris, Schied.weg 89; J. Buis, Hoogstraat 144; J. Kornaat, Schied. weg 134; A. A. de Koning, Burgem. Verka- desingel A, VI. Ambacht; E. J. Linzel, Hof- laan 15. EXAMEN HANDELSÏNSTTTUUT. Bij het alhier -door de Nationale Ver. van Leeraren in de Stenografie „Groote" en het Machineschrijven gehouden examen slaag den: Voor steno-typiste de dames T. J. van Gugten, Vlaard. Ambacht (met lof) en A. C. Schilder, alhier. Voor kantoorstenograaf Engelsch, 100 let tergr., de dames Willy Smith (met lof); M A. den Hond, J. Vogler, allen alhier en M. Pouwer, Schipluiden. Voor kantoorstenograaf Fransch, 100 let tergr., mej. M. Pouwer, Schipluiden. Voor kantoorstenograaf Ned., 130 lettergr. mej. E. Spruyt alhier, met lof. Voor typisten de dames M. J. van Roon al hier, met lof; l. Rijken, Vlaard. Ambacht; M. Dón en H. S. Wagner, beiden Maassluis, en de heeren J. B. L. de Rave en H. Schellen boom, te Maassluis. Te bevragen bij: van der Zwan, 3e Bier- slootsteeg 20, kinderschortje; de Zeeuw, Ko ningstraat 7, huissleutel; Gr. van Prinsterer- straat 188, huissleutel, Lipsmodel; de Win ter, Aert van Nesstraat 2, huissleutel; Baste- meyer, P. K. Drossaartstraat 187, bril; 2e van Leyden Gaelstraat 189, geel hondje;. Rozen- boom, Jb. van der Windtstraat 17, sleutel melkkan; van Zeventer, Oranjestraat 23, schoolétui; van Echten, Burg. Verkadesingel 45, dwergkeesje; van der Borden, le van Leyden Gaelstraat 47, tafelkleed; Wielaart, Stationsstraat 121, handschoen; de Jong, Kor- tedijk 22, hond; Meyboom, Prins Hendrik straat 142, 12 koekblikken; Voogd, Kuiper straat 20, horloge; Houwelingen, Ged. Bier- sloot 57, zak, werkbroek, handschoen; Kalis vaart, Piet Heinstraat 14, ring met sleutels van der Lugt, van Lennepsplaats 6, dames handschoen; Glodemans, Margkraaflaan 111 damesrijwiel; Bot, Hoogelaan 4, portemonnaie met inhoud; van der Borden, Orelioplantsoen 23, handschoen: van den Berg, Stationsstraat 36, foto's; Hartman, Politiebureau, notitie boekje en 2 tienrittenkaarten; Fransen, Wm Beukelsz.straat 89, hondje; de Graaf, Vondel straat 19, portemonnaie; Boelen, Pr. Hendrik straat 64, kaart komkommervergoeding; Bin nensingel 77, portemonnaie met inhoud. Ingevolge de gladheid van den weg is mevrouw Goudbeek zeer ernstig gevallen. Zij brak haar rechter onderbeen op drie plaatsen. Het slachtoffer werd naar het Zui derziekenhuis overgebracht en opgenomen. Op de ijsbaan aan het Balkengat viel mej. Tuinenburg op zoodanige wijze, dat zij zich eveneens onder geneeskundige behandeling moest stellen. BRANDJE. Toen de heer A. Kleingeld bezig was een vergasser van een ijsbaanstandhouder na te zien, vloog dit apparaat plotseling uit elkaar, waarbij een begin van brand ontstond, die echter spoedig werd gebluscht. Alleen de vloer der rijwielbergplaats verbrandde.. ROODE KRUIS. De alhier gehouden collecte langs de wo ningen voor het Roode Kruis heeft opge bracht de somma van 100.36. Zaterdag wordt nog een collecte op de ijsbanen ge houden. Woensdagavond vergaderde de raad dezer gemeente voor de eerste maal onder voor zitterschap van den nieuwen burgemeester, dr. J- A. Nederbragt. Voor dat met de behan deling der agenda werd begonnen, hield de voorzitter de gebruikelijke nieuwjaarsrede, waarin hij een terugblik wierp op het afge- loopen jaar en de verschillende gemeente diensten de revue liet passeeren, speciaal die diensten, waarmede hij reeds nader kennis heeft gemaakt. Voor de organisatie der luchtbescherming had spr. woorden van lof. In den loop van dit jaar zal deze nog verder worden uitgebreid. Spr.'s bijzondere belangstelling is reeds uitgegaan naar de sociale instellingen der gemeente, welker arbeid speciale waardeering verdient. De werkloosheid en armlastigheid in 1939 staken gunstig af bij 1938 en vooral de uitga ven voor steun aan tijdelijke armlastigen lie pen belangrijk terug, ondanks de toeneming der bevolking. Deze laatste is in 1939 wederom sterk uitgebreid. Het aantal inwoners be droeg per 1 Januari jl. 28.349 tegen 26.874 per 1 Januari 1939. Het aantal mannen bedraagt 15.269 tegen 13.080 vrouwen. Den financieelen toestand der gemeente achtte spr. niet ongunstig, hetgeen hij met verschil lende cijfers nader aantoonde. „Och, waren alle menschen wij» (Dat is heelemaal niet noodig, als ze achter het stuur maar n klein beetje beter wilden opletten, dan konden we al héél tevreden zijnl) ORANJE-AVOND. Woensdagavond waren honderden aan wezigen in het gebouw van de Bloemen veiling bijeen gekomen om de door de Oranjevereeniging belegde bijeenkomst by te wonen. In zijn openingswoord zette de voorzitter, de heer P. Verhoef, de bedoeling van dezen avond nader uiteen; het bestuur meende op dezen dag den verjaardag van Prinses Beatrix een gepasten feestavond te moeten houden om hierdoor onze liefde voor het Oranjehuis en de saamhoorigheid van ons allen tot uiting te doen komen. Hierna sprak burgemeester Gründemann een opwekkend woord tot de aanwezigen en deelde mede, dat namens gemeentebestuur en inwoners een telegram van gelukwensch gezonden was aan H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard. De feestrede werd gehouden door mr. G. v. Baren, lid van de Tweede Kamer en bur gemeester van Delft. Op fijne wijze heeft de redenaar zyn gehoor weten te boeien door op eenvoudige wijze te schetsen, wat Oranje al tijd voor Nederland heeft beteekend en zeer speciaal, wat onze Koningin voor ons land heeft gedaan en nog doet. De liefde van Oranje voor Nederland en de liefde van de Nederlanders voor Oranje is wederkeerig. Er zyn wel eens tijden geweest dat het scheen, alsof Nederland Oranje vergat, ja zelfs schandelijk heeft bejegend, maar telkens keerde het ware besef terug en de terugkeer van Oranje in Nederland bracht telkens nieuwe zegen. De groote grondslag van deze zegen is gelegen in het feit, dat onze Koningin nog steeds regeert bij de gratie Gods. Als Gods wetten voor Oranje heilig zpn, dan zijn daarmede vanzelf onze heiligste rechten veilig Dan behouden wij onze vrijheden en vooral de allergrootste vrijheid, waaraan geen staat en geen Vorst en geen Regeering mag tornen: onze godsdienstvrijheid. Uitvoerig ging spr. hierop nader in, ver geleek verschillende stelsels in andere lan den met ons land om te constateeren, dat wij toch alle reden hebben tot groote dankbaar heid jegens God en tot groote dankbaarheid jegens Koningin en Regeering. Ons Vorsten huis heeft dagen van groote droefheid ge kend; ook dagen van ongekende vreugde. Spr. ging na de blijdschap van het volk bij verloving en huweiyk van Prinses Juliana, by geboorte van de kleine vorstentelgen; vooral ook de vreugde en innige dankbaar heid van de Koningin zelf bij Haar Regee- ringsjubileum. De houding van ons volk, zoo geheel anders en verbeterd dan 10 jaar terug, toen er een lauwe onverschilligheid by velen bestond jegens Oranje en Regeering en Ge zag, toen het in sommige plaatsen gevaarlijk was oranje te dragen en er misselijke en In onzen jongen tpd, toen we nog schoolmatig de geschiedenis der Nederland sche Letterkunde studeerden, zagen wij in ons handboek in een vlugge opsomming ook den roman vernoemd van P. van Limburg Brouwer „Het Leesgezelschap van Diepen beek". In oude bloemlezingen ook kwamen wij in die dagen weieens een enkel fragment uit dien roman tegen, welk stuk ons toen echter niet naar meer daad smaken, zoodat het verlangen in ons niet levendig werd ook met het boek in z'n geheel kennis te maken. In tegenstelling met de „Camera Obscura die in aller handen was, bleef „Het Leesge zelschap van Diepenbeek" een onbekend boek en het zou dit ook tot den huidigen dag gebleven zpn, als het nu, na bijna hon derd jaar, niet in een nieuwe uitgave was verschenen in de meer historische serie „Bi bliotheek der Nederlandsche Letteren sa mengesteld door de Maatschappij der Neder landsche Letterkunde te Leiden en de Ko ninklijke Vlaamsche Akademie te Gent, uit gave van de N.V. Uitgevers-My. „Elsevier" te Amsterdam. Komt het boek ons nu na by na honderd jaar voor het eerst in handen, dan hebben wy het nu te bezien als een wetenschappe lijk karakteristieke bijdrage tot de geschie denis onzer vaderlandsche letteren, meer dan als een vurig verlangden herdruk van een klassiek meesterwerk. Als zoodanig doet het nu in zpn nieuwe verschyning ook uiterlijk wat straf docu- mentarisch aan. De redactie, die deze uitgave verzorgt, doet het boek van P. van Limburg Brouwer voorafgaan door een historische inleiding, die den minnaar der letteren waarsclujnlijk meer zal interesseeren dan de oude roman zelf, omdat deze inleiding ons een kijk geeft op de godsdienstige beroeringen tusschen 1830 en 1850, en de opkomst en bloei van de bekende Groninger theólogenschool van professor Hofstede de Groot, over wiens persoonlijkheid en werk ook de oude jaar gangen van Schaepmans' „Wachter" vaak zoo uitvoerig getuigden. Deze P. v. Limburg Brouwer toch was zelf, ofschoon geen theoloog, eveneens professor aan de Groningsche hoogeschool en aldaar mede onder de bekoring van de Groning sche beweging gekomen, wat voor hem de aanleiding werd tot het schrijven van dezen roman. Berst toch had de jonge v. Limburg Brouwer de medicijnen als studievak gekozen, maar spoedig wijdde hij zich daarna aan de klas sieke talen, en meer bijzonder aan de cul tuur der Grieksche en Romeinsche oudheid. Op dit laatste gebied heeft hy dan ook veel gepubliceerd" dat van meer waarde is dan zijn roman „Het Leesgezelschan van Diepen beek", dien hij zelf beschouwde als een soort geestelijke verpoozing. Brouwer was conrector aan het Eras- miaansch Gymnasium te Rotterdm, buiten gewoon hoogleeraar te Luik, welke functie ophield ten gevolge van den Belgischen op stand in 1830, waarna hij in het jaar daarop benoemd werd tot hoogleeraar te Groningen. Amper vijftig jaar overleed hy; de uitgave van zijn „Leesgezelschap van Diepenbeek" heeft hij zelf niet meer beleefd. Voor het vaderlandsch Protestantisme is dit boek van Limburg Brouwer weinig vleiend, het hekelen van dorpsche poten taatjes, van de aanmatiging van schoolmees ters en dorpskruideniers, die het recht ne men de lezing van hun predikant te toetsen aan wat zij in hun beperkt verstand voor de zuivere kerkleer houden, is een thema, dat het Protestantisme ten onzent in een boek by herhaling heeft moeten verduren; voor den Katholieken lezer is deze roman van geen belang, ook al komt er ook nog een Roomsche pastoor in voor. Als zedeschildering van het leven onzer voorvaderen van een honderd jaar geleden zou het ons misschien nog kunnen interes seeren, maar ook op dit gebied blijft de knappe Groningsche hoogleeraar verre ten achter by den Leidschen student, die ons als Hildebrand zijn onsterfelyke „Camera Obscura" schonk. Alleen vinden wy vermeld, dat men in Diepenbeek nog nooit sigaren had gezien, behalve op het kasteel (zoo heette de wo ning van den kapitein): Willem, den zoon van den burgemeester, die student te Utrecht was, kwam de eer toe dit artikel van weelde het eerst aan de Diepenbeekers te hebben leeren kennen. Meester Peperkamp, dit was de naam van den onderwyzer der jeugd, was de eerste, die' het waagde zulk een ding aan tp steken. Dan was 't ook sinds onheuglyke tyden op Diepenbeek de gewoonte, dat de treurige spotliedjes op Regeeringspersonen gezongen werden, die totaal veranderde en verbeterde houding van het volk by de spon tane viering van het Regeeringsjubileum heeft onze Koningin zoo ontzaglyk goed ge daan. Spr. hoopte dan ook, dat deze goede ge steldheid bij ons volk moge blyven en waar schuwde voor een zoo gemakkelijk terug- keerende onverschilligheid en gemakzucht. De liefde van het volk omvat nu naast Koningin, Prinses en Prins, ook de beide kleine Prinsesjes. Voor hen allen zy ons da- gelijksch gebed, opdat het oudste Regeerend Vorstenhuis voor ons land moge gespaard blijven. Met groote aandacht werd deze rede, welke een woord van hart tot hart bedoelde te zyn en dit ook in werkelykheid was, aangehoord, waarna spontaan het Wilhelmus werd gezon gen. Vertoond werd het door Prins Bernhard zelf opgenomen filmpje „Beatrix loopt", het geen vanzelf op hoogen prys werd gesteld. Hierna werd vertoond de film „De honderd dagen van Napoleon", terwijl de R. K. Mu- ziekvereeniging op zeer verdienstelyke wyze den avond met pittige marschen en oranje liederen opvroolykte. Alles tezamen een uitstekend geslaagde avond. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Geertruida M., dochter van W. H. van Rutten en M. H. Middelweerd. OVERLEDEN; Huibrecht Dijkshoorn, 2 j. BENOEMING GEMEENTE-SECRETARIS. In de hedenmorgen gehouden zitting van den gemeenteraad is tot gemeente-secretaris benoemd de heer L. W. Chr. Vink, hoofd ambtenaar gemeente-secretarie te Monster. Op hem werden als no. 2 zeven stemmen uit gebracht. No. 1, de heer W. van Essen te Rynsburg, behaalde drie stemmen. vrouwen, als zij naar de kerk gingen, kus sens en stoof medenamen ,of zich die door dt meid lieten nadragen, namelijk als zij ee meid hadden. Maar sedert Willem zijn m< der verhaald had, hoe men dat in Ui.re deed, riet men ook op Diepenbeek de ki sens Pp de stoelen liggen. De stoven gins, echter nog heen en weder. De voorna reden hiervan was, der er hengels aan t stoven waren, en men niet recht wist, v\ men daarmede doen zou, als men de stovc niet droeg. Niet onvermakelijk is ook de wijze waar te Diepenbeek een predikant beroepen wei Over 's mans kerkleer maakte men zie. vroeger niet druk, daar moest het provin ciaal kerkbestuur maar voor instaan, de lo cale kerkeraad had alleen maar te letten op het uiterlijk en de voordracht, vooral op de stem. Om te dien opzichte een goeden maatstaf te hebben, verwijderde zich ondet het preeken van eiken proponent altyd een of twee der kerkeraadsleden, en gingen, de deur openlatende, zoover het kerkhof op, als zij de woorden van den prediker nog ver staan konden. Op het punt, waar zy hem niet duidelijk meer konden hooren, zetten zij een stokje met zijn naam er op. Dit deden zu met allen, die hun gaven te Diepenbeek kwamen ten toon spreiden, en zoo wezen deze zichtbare teekenen aan hoeverre ieders stem droeg. Men koos den proponent, wiens stokje het verst stond. „Het Leesgezelschap van Diepenbeek", heet de roman en dit was dan een vereeniging door den burgemeesterszoon, den student, op gericht met het doel om de notabelen van het plaatsje te doen genieten van de lectuur, die hy uit Utrecht meebracht. Maar dit lees gezelschap wordt al dadelijk herschapen in een soort van kerkvergadering, als de leden met het oog op het beroep van een nieuwen predikant en de rechtzinnigheid in de leer zich de hachelijke taak krijgen toegewezen om alle ingekomen preeken op de zuiver heid te toetsen, alsmede ook alle leerboekjes, die op de openbare school worden ingevoerd, met het ongelukkig gevolg, dat de eens zoo vreedzame bewoners van Diepenbeek 't met elkaar schrikkelyk oneens worden en in een soort van Babelsche spraakverwarring uiteen gaan. De rondborstige, eerlijke kapitein Van Berkel, diep teleurgesteld, erkent dan ook tegenover den Roomschen pastoor, met wien hy altijd op goeden voet staat; „Wel, ik, malle Joris, heb my tot nog toe altyd ver beeld (hoe ik er eigenbjk toe kwam, weet ik niet recht), dat onze gereformeerde leer ook zulk een goddelijke overlevering was, net als gij zegt, dat uwe leer is. En nu heb ik voor eenigen tyd, toen gij nog het huis hieldt, uit den mond van mijn aanstaanden schoonzoon, De Lange, zeiven, en van de leden van onzen kerkeraad, vernomen, dat onze geloofsbelydenissen en katechismussen en vraagboekjes niet anders zyn dan het werk van wijze mannen (zeggen ze, maar dan toch altijd menschen, die zich vergissen kunnen), die het uit den Bybel gehaald hebben. Ik heb nooit kunnen begrypen, hoe er by ons zooveelderlei soort van genootschappen wa ren: Gereformeerden, Lutherschen, Remon stranten, Mennonieten en wat al meer. Maar nu vat ik het. leder legt den Bybel op zyn manier uit" Wanneer de proponenten te Diepenbeek beurtelings komen proefpreeken, vindt de auteur van Limburg Brouwer het noodig deze predikaties in extenso in zyn boek op te ne men, wat den gang van het verhaal ook al weinig ten goede komt. En dan volgt op zoo'n eindeloos relaas opeens zoo'n naïef slotzinnetje van den auteur als dit: „Hoe me vrouw Weenink zelve over de preek dacht, zal men, denk ik, uit het volgende hoofd stuk genoegzaam kunnen opmaken. Dit is al lang genoeg" De nieuwe uitgave van „Het Leesgezel schap van Diepenbeek", is geheel in moderne spelling gezet, maar de styl zelf van den auteur is natuurlijk geheel ongerept gebleven en deze is wel een vermakelyk staaltje van wat men in dien tijd onder stijl verstond. Als van Limburg Brouwer zich waagt om de bekoorlijkheden van beide dochters van kapitein van Berkel te beschrijven, dan begint hy als volgt „Wanneer wy dan zeggen: Charlotte was de langste, Esperanpa de dikste, dan zal ho pen wy, geen lezer daardoor verleid worden zich de eerste al te lang, de laatste al te kort de eerste al te mager, de tweede al te vet voor te stellen. Charlotte was wel iets groo- ter dan Esperanpa, Esperanga wel iets stevi ger dan Charlotte maar, wanneer men ze niet by elkaar zag, zou het niemand in de gedachte komen op lengte of dikte eenige aanmerking te maken; en al stonden zy naast elkaar, dan vond men toch dat Char lotte de eenigszins sterker lichaamsbouw van Esperanga evenmin beter zou gestaan heb ben, als deze de langere hals en het dunner middel van Charlotte. Ik ga dus onbeschroomd voort. Charlotte' zeg ik, was de langste, Esperanga de dikste, Charlotte had hooger voorhoofd, Esperanga kleiner mond, Charlotte zachter haar, Char lotte fraaier wenkbrauwen, Charlotte fyner neus, Esperanga voller hals. De oogen en de uitdrukking van het gelaat moet ik afzon derlijk beschrijven. Bij een onderhoud tusschen de twee ge lieven Lotje en Willem, schrijft de auteur: „Boos! Wie zou op u boos kunnen worden? Hier vatte Willem de hand van Lotje, Lotje zag Willem aan, en., zy eindigden met geen van beiden te spreken.... Wij stapten over deze interruptie heen, zooals wij ook kortheidshalve van enkele andere, die plaats hadden, geen melding zul len maken" En dan nog deze gemoedelykheid van den schrijvenden Groningschen professor: „Deze woorden vervulden het hart der brave ouders met innige vreugde, maar ver wekten daarin tevens eene blakende nieuws gierigheid. Vleiend zou het voor ons zyn, indien wy deze aandoening ook by den lezer mochten onderstellen; en aangenaam zal het zeker hem zyn, by wien dit hef geval is, dat wy aan die nieuwsgierigheid dadelyk kun nen voldoen, een voorrecht dat de burge meester en zijn echtgenoote misten...." Aan het slot van dit hoofdstuk zegt dan de beminnelijke auteur: „wy voegen hier niets meer by. Men moet het den lezer ook niet al te gemakkelyk maken; en toch twy- felen wy niet, of er zyn onder die dit ver haal met hunne aandacht vereeren, verschei den, die het ons zelfs kwahjk zouden ne men ,zoo wy meenden dat zy hier eenige nadere inlichting behoefden". Wy gelooven niet, dat „Het Leesgezelschap van Diepenbeek" nog een drukken weg zal vinden naar de vele leesgezelschappen van onze dagen. Maar boek en schrijver zyn bei den een merkwaardig phenomeen in de cul tuurgeschiedenis der Nederlandsche letteren, een bemoediging en troost ook voor vele jongere schrijvers, die misschien nu in hun tyd weinig waardeering vinden, maar in dezen Limburg Brouwer de hope beleven, dat zy ook evenals hy na honderd jaar nog eens de eer zullen worden waardig gekeurd in het Pantheon der onsterfelyken te worden opgenomen. P. HYACINTH HERMANS.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3