Marnix van Sint Alcleiionde. Rechtbank. ROTTERDAMSCHE OVERSCHIE HILLEGERSBERG. SCHOONHOVEN. burgerlijke stand. -b' IJSSELMONDE. WOENSDAG 7 FEBRUARI 1940 PETROLEUMVERGASSER ONTPLOFT. DE INDONESISCHE MUZIEK. examens steno en typen. MUSEUM BOYMANS. philharmonisch orkest. R. K. REUNISTENBOND. VERKEERSONGEVAL. BERKEL EN RODENRIJS. afgesloten wegen. REVUE „GEEFT JE KRACHT AAN O. EN O." ACTIE „JE LEVENSTAAK". OPROEP. GEVONDEN VOORWERPEN, JUBILEUM. KRASSE MAATREGEL. Zitting van 6 Februari. Een pakjesdief. De 37-jarige varensgezel F. F. de J„ recidivist en gedetineerd, heeft terechtge staan wegens diefstal. Op 28 December had hij op den o»atiienesserweg 'n jongen gezien, die op een bakfiets pakken vervoerde, die hij bij verschillende winkeliers moest afleve ren. De J. was dien jongen op de fiets ge volgd, totdat hij ann de Aleidisstraat zijn kans schoon zag om van de gelegenheid, dat de besteljongen een pak bij een sigaren winkelier afgaf, gebruik te maken een pak van de bakfiets weg te nemen. Korten tijd later werd hij door een agent van politie aangehouden, want De J. is al tien maal wegens dergelijke diefstallen veroordeeld en aoodra hij weer uit de gevangenis is, wordt er door de recherche op hem gelet. Nu moest hij wegens diefstal terechtstaan en hij gaf de hem ten laste gelegde feiten volmondig toe. Nadat de fietsknecht als getuige was gehoord, eischte het O. M., waargenomen door mr. J. F. Hoeffelman, 's mans antecedenten in aanmerking geno men, 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest tegen hem. Verduistering en diefstal. De 26-jarige chauffeur J. M., gedetineerd, Zou zich in Juli en September hebben schul dig gemaakt aan diefstal en in November en December aan verduistering. Wat de twee laatste feiten betreft, bleek, dat verdachte met den groentenhandelaar J. Vermeulen een overeenkomst had aangegaan om te trachten snelwegers en andere tot een winkelinven taris behoorende dingen aan den man te brengen, waarbij dein telkens de helft van de winst aan Vermeulen zou komen. Deze echter had in verschillende gevallen wel de helft van den aanschaffingsprijs betaald, doch van de opbrengst niets gezien, zoodat hij tenslotte ongeveer 60 aan M. was te kort gekomen. De diefstallen had verdachte, naar hij bekende, gepleegd ten nadeele van winke liers bij wie hij reparaties verrichtte aan de snelwegers. In het eene geval had hij zich ƒ3.50 en in het andere ƒ2.25 toegeëigend. Het O. M. zeide in zijn requisitoir, dat ver dachte van meer dergelijke feiten verdacht is geweest. Gezien de geraffineerde wijze, ■waarop hij te werk is gegaan, meent het O- M. met iemand te doen te hebben, die Se vaar lijk voor de maatschappij moet worden Seacht. Spr. eischte 1 jaar gevangenisstraf biet aftrek van het voorarrest. Zijn vader bestolen. De 21-jarige ijzerwerker J. du P., rt idi- yist, bekende op 26 October uit e-.i -.je ln de ouderlijke woning, e-.i van 7 20 te hebben weggenomen, nm. usutoor- de, naar gebleken is, niet aan jii vader toe, doch aan een koopman op een oor o.uio -fiol- landsche eilanden, die aan don vader van verdachte goederen in consignatie nad gege ven, waarvan het geld in het kistje de opbrengst was geweest. In totaal was uit dit kistje ruim ƒ400 vermist, maar verdachte ontkende, dat hij al dit geld zou hebben weggenomen. Hij kwam niet verder dan in totaal 250 te bekennen. liet o. M. zeide, dat over verdachte een Psychiatrisch rapport is ingewonnen, dat tot de conclusie komt, dat verdachte een debile psychopaath is en slechts ten deele toereken baar. In overeenstemming met het advies van den psychiater eischte spr. 1 jaar ge vangenis traf met aftrek van het voorarrest, te ondergaan in een bijzondere strafgevange nis en met de bepaling, dat 6 maanden van de straf voorwaardelijk worden opgelegd met een proeftijd van 3 jaar en onder de bijzondere bepaling, dat verdachte zich in de Rekkensche inrichting zal laten opnemen. Uitspraken 20 Februari. 4 Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: C. H. A., 32 jaar, magazijnbediende, wegens diefstal van 4600 kg. aluminium ten nadeele van de N.V. Alinda, tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. In de zaak van H. A. van D., 19 jaar, zonder beroep, te 's-Gravenhage, die in verzet was gekomen van een vonnis, waarbij hij, wegens Bewoner dooft zelf zijn brandende kleeren. Gistermiddag om half zes is er in het pand Diergaardelaan no. 29 a een ongeval gebeurd, dat wonder boven wonder goed is afgeloo- pen. De bewoner, de beer C. Philipsen, had een petroleum-vergasser aangestoken ter verwarming van een vertrek. Waarschijnlijk tengevolge van een verstopping ontplofte de vergasser, waardoor de kleeren van den be woner in brand geraakten. Hij wist evenwei snel een deken te grijpen en zich daar in te wikkelen, zoodat de vlammen doofden en hij er met eenige brandwonden aan de handen afkwam. De brandende petroleum dreigde evenwel het houtwerk aan te tasten, maar gasten van slangenwagen 27, die spoedig ter plaatse was, hebben met natte doeken erger kunnen voorkomen. Het blusschingswerk stond onder leiding van onderbrandmeester Martijn en brand meester v. d. Rijk. Mede aanwezig waren de slangenwagens 27 en 17. BÜ de Zaterdag JJL te Rotterdam gehou den examens steno en typen, uitgaande van de Vereeniging van Leeraren in Handels correspondentie, Boekhouden en Stenogra fie" slaagden voor het examen typist(e): de dames: M. Bakker, A. Bêrrevoets, E. Berrevoets, M. C. A. Blonk, A M. Bonten bal M C. Boon, M. Correlje, W. Correlje, J. H v Duyn, T. B. Eeftink, A. M. M. Fransen, D Fuykkink, L. P. Gelijnse, W. M. Goed koop, D. Greve, B. Groen, E. Hamelink, E. 1VI t' 't Hardt, A. L. Hentzen, J. Holtman, N Jansen, W. Jansen, K. Koppen, G. E. J. van der Kulk, A. H. Leenheer, A. W. v. d. Linden G. Lolkema, A. Maasdam, A. M. van Mazijk,' A. J. Moerkens, P. M. Molendijk, J M. Munster, H. H. Noordervliet, J. R. A. Ockhorst, E. J. C. van Overbeek, A. M. A. Stoop, A. C. van Vliet, C. J. Vugts, M. A. Warmerdam, P. C. Wiltschut, M. Wouters, en de heeren: M. v. Arend, C. Bazen, M. van Buuren, W. Beije, W. P. J. den Brok, A. den Broosem, A. Bezemer, C. A. Been, J. A. Dickhout, C. Dorsman, P. Derendorp, A. Elf- ring, C. Franse, K. Grinwis, C. van Gend, A. Grootenboer, H. A. Goedhart, C. H. Ger- ritse, B. Hulsker, A. Henderson, G. van 't Hof, W. R. Jansen, J. van der Kaay, J. Ketting, G. A. C. Kooymans, L. L. Kwarten, J. de Leeuw, J. C. Lezenne Coulander, D. van Lier, J. M. D. Maurer, J. Middeldorp, C. Moerman, G. Mooiman, S. P. Oostendorp, C. J. J. van Overbeek, A. L. Pelt, L. W. van Pelt, J. Peters, D. Schippers, E. J. Spruyt, P. J. v. d. Veer, P. Vonk, J. H. Wiezer, H. van Wijngaarden, H. G. van Wijngaarden, P. J. Wijngaarden, L. van Zomeren. Bij het op Zaterdag gehouden examen stenografie „Groote", Nederlandsch slaag den met een snelheid van 130 lettergrepen per minuut, ged. 10 min. de dames C. C. Bredemeijer, H. W. v. d. Graaf, A. D. de Knikker, L. J. van Oeveren, J. M. Simons, H. Snoek, J. van Yperen, en de heeren F. den Houter, A. J. Kouwenhoven. Voor stenografie Engelsch 100 lettergrepen per minuut ged. 10 min. slaagden de dames. M. S. Blom, H. Terpstra, G. Visser, G. J. Vogel, M. J. de Vrij en de heer W. J. Romeyn. Voor stenografie Fransch 100 lettergrepen per minuut ged. 10 min. slaagden de dames M. S. Blom, J. de Beer. En de Europeaniseerende invloeden. Voor de afdeelingen Rotterdam van de Kon. vereenigingen „Het Koloniaal Instituut" „Aardrijkskundig Genootschap" en „Oost en West" heeft dr. J. Kunst, conservator aan de afd. volkenkunde van het Koloniaal In stituut te Amsterdam, een voordracht ge houden in de aula van de Economische Hoo- geschool alhier over bovengenoemd onder werp. Een en ander werd toegelicht met lichtbeelden en muzikale illustratie, deels op de gramofoon, deels begeleid door mej. Dé Land op de piano, of door spreker zelf op de viool of vocaal. De heer Kunst ving zijn voordracht aan met op te merken, dat, v.z.v. in de muziek, welke in den Archipel wordt aangetroffen, zich sedert en ten gevolge van de komst der Westerlingen veranderingen hebben voor gedaan, men beter doet met te spreken van een verdringings- dan van een doordrin gingsproces, de inheemsche muziek is ge woonlijk niet zelf veranderd, maar heeft op talrijke plaatsen het veld moeten ruimen voor uitingen van Europeeschen oorsprong. Langzaam maar zeker gaat aldus de inheem sche toonkunst ten gronde. Spreker ad strueert zijn betoog met een aantal citaten uit een door hem in zijn functie van gou- vernementsmusieoloog naar den toestand van de Indonesische muziek in 1930 inge stelde enquête en gaat vervolgens over tot het noemen van een aantal voorbeelden, waaruit wijziging van de eigen muziek blijkt. Deze hebben betrekking op de Gajo- landen, Zuid-Sumatra, Jogjakarta, Banjoe- wangi, Oost-Flores, Midden-Timor. Ook de mentaliteit der Javaansche musici heeft zich dikwijls onder Westerschen invloed gewijzigd. Vervolgens geeft spr. voorbeelden van verdringing. Achtereenvolgens wordt een en ander verteld over krontjong de komedie Stamboel, de Ambonsche deuntjes en vooy- sen, de rol van het Wilhelmus in de Moluk- ken en de Oostelijke kleine Soenda-eiland- den en Celebes, de fluitorkesten der school kinderen en der Amboneesche compagnieën, de muziek der Jogjasche kraton-pradjoerits, de oud-Portugeesche kerkzangen van de bevolking van Larantoeka in Oost-Flores, de Noord-Benltoeleesche oud-Engelsche dans- en zangwijzen, de oud-Hollandsche en -Portugecsche dansliederen van Waibalon en Léwolére in Oost-Flores. Na beëindiging heeft de heer Daubanton dr. Kunst bedankt voor de zeer gewaardeer de voordracht. de prima muziek een volkomen succes werd. De R K. Reunistenbond heeft wederom be wezen een groote levensvatbaarheid te be zitten en kan met zeer veel voldoening op dezen avond terugzien. Inlichtingen omtrent doel en inrichting van de vereeniging worden gaarne verstrekt door den secretaris den heer J. Verheijen, Doezastraat 36a, Rotterdam-, Aanwinst collecties gravures, etsen en houtsneden. Blijkens mededeeling van den directeur van het Museum Boymans aan den raad zijn door den heer dr. J. C. J. Bierens de Haan namens de Lucas van Leyden-stichting ten behoeve van het prentenkabinet en de bibliotheek ten geschenke aangeboden A. Het complete prentwerk van Reinier Vinkeles (17411816), omvattend pl.m. 1250 gravures in elf lederen portefeuilles. B. Tweehonderd en zeventig etsen en houtsneden van 35 Nederlandsche meesters, waaronder werken van Jan Toorop en Wil lem de Zwart en 70 etsen van A. Derkzen van Angeren. C. Honderdvijftig etsen en houtsneden van buitenlandsche meesters, waaronder 44 etsen van Charles Jacques en 13 etsen van Jakob Smits. D. Veertig boekwerken op kunsthistorisch gebied en tweehonderd en vijftig reproduc ties voor de studieverzameling. B. en W. stellen voor deze schenking onder dankbetuiging te aanvaarden. Wegens ongesteldheid van den dirigent Eduard Flipse kan het aangekondigde con cert op Zaterdagmiddag 10 Februari a.s. geen doorgang vinden. Dit concert wordt nu gegeven op Zaterdag middag 24 Februari a.s. te 3.15 n.m. Het programma blijft ongewijzigd: Sym- phonie No. 6 en „Helgoland" voor mannen koor en orkest van A. Bruckner. Men schrijft ons: Ter viering van het één-jarig bestaan van den R. K. Reunistenbond werd op Zaterdag j.l. in „Bristol" een feestavond gegeven, wel ke zich in een groote belangstelling mocht verheugen. Aanwezig waren o.a. de G. Adviseur, pater R. Rats O.F.M., de directeur van de R. K. H. B. S., verschillende leeraren met hun da mes, het bestuur van de U. V. O. en natuur lijk mevr. Herr. Tot ongeveer 10 uur werd de avond ge vuld met een variété, waarin vooral mej. A. Jongepier en de heer G. Rademaker schitter den. Om 10 uur werd begonnen met het bal, dat dank zij de zeer goede stemming, de uit3 stekende leiding van den heer Muishout en Toen een voor hem uit rijdende vrachtauto plotseling stopte, reed gistermiddag om kwart voor twee in de Brielschelaan de 26-jarige telegrambesteller A. Buys, wonende in de Heemsteestraat met zijn motorrijwiel tegen deze auto op, waardoor hij kwam te vallen en een hersenschudding opliep. Hij is per auto van den G.G.D. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. PRIESTERWIJDING. Zondag 3 Maart a.s. hoopt Frater Edward O.F-M. (onze oud-stadgenoot J. Doesburg) de H. Priesterwijding te ontvangen uit de handen van Mgr. J. H. G. Lemmens in de Mmderbroederskerk te Weert. 'Zijn eterste H. Mis zal de neomist opdra feën op 2derr Paaschdag 25 Maart in de ka pel van het St. Jozefpénsion te Megen. SCHOOLTUINTJES. Omstreeks einde Maart zullen de school tuinen worden uitgegeven. Kinderen die daarvoor in aanmerking komen, moeten dit thans reeds aan hun ouders vragen en al vast gaan sparen voor het kwartje-huur geld. Dit jaar zal geen ontheffing van beta ling worden verleend. Als men bet geld niet heeft komt men niet voor een tuintje in aan merking. Het is dus geraden reeds nu te gaan sparen. WERKLOOSHEID. Per 27 Januari j.l. stonden bij de arbeids bemiddeling ingeschreven 406 werkzoeken den w.o. 1 geplaatst in de werkverschaffing; 4 vrouwelijke personen; 57 grondwerkers; 17 metselaars; 14 schilders; 20 timmerlieden en 13 opperlieden. CRISIS-CQMITé. Door B. en W. is benoemd tot lid van het crisiscomité B de heer F. Hoogendijk. GEEST. BEDEVAART. A.s. Zondag zullen ook uit deze Parochie twee autobussen met deelnemers vertrek ken naar 's-Hertogenbosch. Om kwart over zes zal de H. Communie aan de deelnemers worden uitgereikt; na de H. Mis heeft een gemeenschappelijk ontbijt plaats in het Gezellengebouw, waarna direct wordt vertrokken. HERWONNEN LEVENSKRACHT. Ten bate van Herwonnen Levenskracht zal op Vrijdag 9 Februari a.s. in het Gezellen- gebouw een filmavond plaats hebben, wel ke voorstelling gratis toegankelijk is voor alle parochianen boven 18 jaar. RIOLEERING GESPRONGEN. De rioleering in de Nieuwstraat blijkt door de vorst in het ongereede te zijn ge raakt, hetgeen voor de verschillende be woners van de kom van het dorp ongemak kelijke gevolgen heeft. Getracht zal worden het euvel zoo spoe dig mogelijk te verhelpen. SNEEUWRUIMEN. Namens de Provincie zijn de Provinciale wegen reeds dadelijk bij het invallen van de dooi grondig schoongeveegd. De Gemeente- en Polderwegen zijn er echter veel treuriger aan toe, daar hieraan vrijwel niets wordt gedaan. Ingaande Woensdagavond werd door den Hoofdopzichter van de Provinciale wegen, in samenwerking met B. en W. der gemeen te en het bestuur van de Polder besloten de Provinciale wegen o.m. den Noordeind- scheweg, alsook den Rodenrijscheweg we gens het opvriezen van het wegdek, voor het verkeer, met zwaarder voertuigen dan een 600 kg. asbelasting, voor eenige dagen te sluiten. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Cornelis, zoon van G. Treur niet en A. J. v. Etten. OVERLEDEN: Cornelis M. Soeterbroek 86 j. het aan zijm onvoorzichtig rijden te wijten hebben, dat in de Mathenesserlaan een wiel- rijdster door de door hem bestuurde motor fiets werd aan- en omvergereden, waarbij deze lichamelijk letsel had bekomen, was veroordeeld tot 14 dagen hechtenis en ont zegging van de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen voor den tijd van 6 maanden, heeft de rechtbank haar vonnis bekrachtigd, doch de straf gewijzigd in 40 boete, subs. 10 dagen hechtenis, met handhaving echter van de ontzegging van de rijbevoegdheid voor 6 maanden. Aangiften van 6 Februari 1940. BEVALLEN: D. Dekker geb. v. d. Spek d. J. Waardenburg geb. Moll z. A. Wintermans geb. Geeve z. M. Cutfpers geb. Evers d. M. Hocdemakers geb. Habets z. p. v. d. Meulen geb. Labeur z. M. Roelfs geb. Wag ner d. J. Bazen geb. Groenewoud d. T. Faasse geb. v. E(jk z. L. Brouwer geb. Heus J. v. Sprundel geb. Baart d. A. Sehie- ry-'k geb. Heijkoop z. T. v. Sluis geb. v. d. Mar£1 z- M. v. IJperen geb. Speelman z. Huurm rlo°k geb. Wiersch d. A. Nowee geb. E nj? d. N. Sujjkerbuijk geb. de Wit z. venberg geb S,£eb-„v- d' Heuvel d- T- v- stuÜ" d c Moil! er z- A. Rcuij' geb. Pavias .rj„"£leBraaf geb. v. d. Boogaard z. - P. Zuijdwutjk geb I?„ V" d geb. V. Triet Kevenaar JkHeiniiehrgevb.^Idn^en A v d Zalm geb'. xSSP£ *eb. v. Galen d. - OVERLEDEN: W. Leeuwenburg zoon 4 d p. v. Deursen, ^n ™n N- de Waard 74 j.' - Tj ripilinsr, vrouw van E. Rademaker 72 i c: Kool! vrouw van J. Bakker^ rRoeft'eS 7- W. Snel. man van k^Ten' lander 58 i M. Cosroan zoon 4 maanden ïanacr 08 J. v v. Handel 72 1. T A. de Jong. wede. van Affaire 81 j F. Ooms, wede. van j Doeser vrouw van Rosenbrand, zoon 3 J. vr. van M. Mage P. Roorda 78 j. J- v. d. Haa 79 j. J. ten Haagen, vr. van N. de Hollander .<7 j. r v Dongen 31 38 j. M. Goumare vr. van J. d® b j. - A. v. 't Hoff. wedr. van K. Waardenourg 81 J. - E. Meijberg, ongeh .vrouw <1 J- Hoppenbrouwer, mau van M. P. jjorst E. Metiers, gesoh. vrouw van 80 1. J. Veenendaal, wede. van G. Uosie baan 78 j. A. Voorbergen, dochter 7 j. Stolk, wedr. van J. Delprat 82 j. A. AJ- blas, vr. van P. Bruin 60 j. J. Prudhomme van Reine, man van K. H. Wijntje 63 j. A, lo vrouw van H. Wiersma 65 j. D. man van W. v. Baardwijk 83 j. C. ongebens' Wede- van A. Nipius 77 j. - H. Polie Vnr«t ,yrouw 71 j. H. de Neef, wedr. van H 3- W. Oskam, vrouw van A. Reij si 1 tM' Penninkx, vrouw van A. Hibels 7 Hofland, wede. van M. v. Boom 67 j. w. Wiliemsen, wede. van H. v. Dissel 73 jaar. Voorts als levenloos aangegeven kind vanH Verbaas geb. Knobbe d. J. Vermeulen geb. Kappelhof z. r. Eikenboom geb. Mineur 2 zns. J. Lioyena geb. van Poelje d. G. V Prooijen geb. Schuengel z. In 1938 herdacht men in België Marnix van St. Aldegonde; in 1940 doet men het, his torisch juister, in Noord-Nederland. In ver band daarmede is van het Z.-Nederlandsch officieel gedenkboek „Marnix van Sinte Al degonde" ook een uitgave verschenen voor Noord-Nederland. (Uitg. „Onze Tijd", Brus sel; Wereldbibliotheek Amsterdam.) 't Werk is rijk geïllustreerd. De zoo vroege viering in België wordt in een „woord vooraf" ietwat kinderlijk gemo tiveerd. „De groote figuren uit het verleden van onze nationale geschiedenis (d.i. van Zuid-Nederland) zijn helaas zoo weinig tal rijk, dat wij ongeduldig waren hem te vie ren!... De Zuidelijke Nederlanden hebben kunstenaarsmaar tot nog toe geen poli tiek man". Alleen aan dit popelend ongeduld zal het te wijten zijn, dat men eenigszins overhaast zijn keuze liet vallen op een man, die in de allerverste verte niet op de eerste plaats een politiek man" was. Vreemd klinkt het daar om ook dat verder als eerste reden van hul diging wordt aangegeven, dat wij in Marnix bezitten, een „waren staatsman", 't geen vol strekt niet zijn meest kenmerkend cachet is. De andere motieven: „gloedvol schrijver" (maar fel anti-katholiek!) en „uitblinkend godgeleerde" (vooral polemist) zijn meer steekhoudend; minder sterk komt de moti veering weer te staan als ook nog gewaagd wordt van „een burgemeester van Antwer pen, die de meest populaire gebleven is". Zelfs als men, met den Leuvenschen hoog leeraar Van der Essen, het gedrag van Mar nix bij Antwerpen's verdediging, dat hem de beschuldiging van verraad bezorgde, zoo gunstig mogelijk beschouwt, waartoe wij gaarne bereid zijn, dan kan men toch niet aannemen, dat deze episode tot de meest glorierijke van zijn leven behoort. Voor een „nationale" huldiging komt zij allerminst in aanmerking. Maar 't wordt bepaald bedenkelijk als wij een nationale viering hooren moti- veeren wegens het „bijtende woord van ver zet tegen dogmatisme en bijge- 1 o o f" Hier wordt wel zoo duidelijk moge lijk door de voorstanders zelf gedemon- s recrd> dat men met een nationale viering van een figuur als Marnix, hoe verdienstelijk 'pVCr|1SenS °o1ï' op den verkeerden weg is. n c an wordt onmiddellijk daarop verklaard, dat men zmh bij de viering „buiten alle ge dachte van polemiek" wil houden. Alsof men, met dergelijke motiveering alleen reeds, de polemiek met uitdrukkelijk oproept! We ver moeden, dat ons Noord-Nederlandsch Marnix- comité in zich zelf zal mompelen: men be ware ons voor onze Zuid-Nederlandsche vrienden en voor den „verlichten geest" van Maurits Sabbe, die „het meest in Vlaanderen het moderne humanisme heeft vertolkt" en die het uitgeven van het Marnix-gedenkboek op zich genomen had. Mr. Frans Wittemans, die thans het voorwoord moest schrijven, bleek, zooals bovenstaande aanhalingen aan- toonen, een niet buitengewoone gelukkig plaatsvervanger. De dynamische drijfkracht van Marnix' levenswerk. 't Is merkwaardig: hoe méér er over Mar- geschreven wordt door eerste klas-his- torici als prof. v. Schelven ofzelfs in dit officieel gedenkboek, hoe hechter de over tuiging moet worden; geen figuur, die voor een nationale huldiging in aanmerking komt! Hij is nu eenmaal niet op de eerste plaats een nationale, een staatkundige fi guur, maar hij is en blijft vóór alles een re ligieuze figuur, die recht heeft op de huldi ging van zijn naaste geestverwanten. Nemen wij de typeering, door prof. dr. Hans van Werveke al aanstonds gegeven in het eerste opstel van dit gedenkboek „Mar nix' Levensloop en Karakter": „Wat zijn persoonlijkheid voor ons aan boeiende kracht behoudt, straalt uit het verterende vuur van zijn geloofsijverDe politiek is voor hem een middel geweest om aan het nieuwe ge loof een plaats onder de zon te verzekeren Bij Oranje stond het met de hiërarchie der waarden net andersom. Voor hem was de zelfstandigheid van de Nederlanden hoofdzaak, de kracht van de protestantsche gemeenschap vooral een welkom middel ter bereiking van dit doel". Juist! en daarom was Oranje wèl en is Marnix niet een figuur voor een nationale viering. Het is juist dat domineeren van religieuze boven nationale motieven, dat aan Marnix de beschuldiging van verraad heeft bezorgd na de overgave van Antwerpen. Want wat de Nederlandsche historica dr. Paulina Ha- velaar reeds vermoedde, maakt de Leuven- sche hoogleeraar Van der Essen tot vast staande historische waarheid in zijn opstel: „Marnix en de verdediging van Antwerpen": dat Marnix in onderhandeling trad met Far-: nese, den belegeraar, was geheel en al een uitvloeisel van zijn vooral religieuze orien teering. Dat de Nederlanden staatkun dig vrij en nationaal één werden, het hoofd doel van den Prins, was voor hem nauwelijks een bijzaak. Hoofdzaak of liever zijn eenig doel was: vrijheid van godsdienst voor de Calvinisten. Welnu, hij zag in zijn tegenstander, Far- nese, niet geheel ten onrechte den man, van wien dit te verkrijgen was voor al de Neder landen, en daarmede kwam het lot van Ant werpen voor hem geheel op het tweede plan. Voor hem was het niet de hoofdzaak, dat Antwerpen Spaansch of Nederlandsch was, voor hem was het eenige waar het op aan kwam, dat èn in Antwerpen èn in al de Ne derlanden, zij het desnoods onder Spaansch bewind, vrijheid van godsdienst zou heer- schen ook voor de Calvinisten. Hij verwacht te trouwens van den oorlog, dien hij eigen lijk verfoeide, geen heil meer. In den brief aan Meetkerke, na de overgave van Ant werpen 24 October 1585 geschreven, vraagt hij, of het voortzetten van den oorlog niet gelijk staat met „tenter Dieu" en „esperer contre espérance et contre toute apparence"- En daarom moet men streven naar een „général accord" tusschen koning en rebel len en daarvoor was Farnese de aangewezen bemiddelaar. Dr. Paulina Havelaar had volkomen ge lijk, toen zij in de „Bijdragen" vaststelde: „Indien er iets is, dat bij het naspeuren van Marnix' beweegredenen opvalt, dan is het wel, dat de g o d s d i.e n s t v r ij h e i d in zÜn beschouwingen de as vormt waar de vraag van oorlog of vrede om draait en dat hij van staatkundige vrijheid zoo goed als niet spreekt". Prof. v. d. Essen, die Marnix zuiverde van de verdenking van verraad, sluit zich hierbij volkomen aan ..Godsdienstvrijheid bekomen alleen is voor Marnix het motief in den Nederlandschen opstand. Voor het verdedigen der privile giën van steden of provinciën tegen het cen- traliseerende absolutisme van den Koning voelt hij heel weinig. De liefde voor de gereformeerde belijdenis is de dynamische drijfkracht van zijn levenswerk. Indien de anderen streden voor „libertatis erg o", streed Marnix hoofdzakelijk voor „t e 1 i g i o n i s caus a". Zoo is het, en hiermede staat de aard van oen huldiging van Marnix als van zelf vast. „De onbuigzame Geus". Het gedenkboek biedt verder nog veel lezenswaardige lectuur. Dr. J. N. Bakhui zen van den Brink behandelt „Marnix als Godgeleerde", 't Blijkt wel, dat de godge leerde erg makkelijk door den pamflettist op den achtergrond werd gedrukt. Mr. Fr. Wittemans teekent „Marnix als Staatsman". Ook als zoodanig heeft hij ongetwijfeld als hulp voor den prins groote verdienste, of schoon Wittemans met Elkan het zwakke punt raakt van Marnix als diplo maat: „zijn gewoonlijk te groot idealisme", 't Ongelukkig toeval heeft daarenboven ge wild dat hij den prins vooral steunde in het minst aanvaardbare deel van diens politiek: zijn steun zoeken bij Frankrijk, en vooral bij Anjou. In dezen, en ook in Enlisabeth van Engeland, heeft de altijd wat naïeve idealist Marnix zich volkomen vergist. Prof. dr. Paul de Keyser behandelt Mar nix en de Nederlandsche Letterkunde en ook hier rijst hetzelfde beeld. Marnix is „geen renaissancist, geen minnaar van de Schoon heid om de SchoonheidUit de lectuur van zijn werken rijst Marnix voor ons op., als de onbuigzame „Geus", die alle practische middelen aanwendt om zijn ideaal van „ge loofsvrijheid" te verwezenlijkenWat hij aldus in zijne geschriften in de eerste plaats betracht is geloofsverdedigingDe ge loofsstrijd heeft inderdaad zijn geestelijke Persöonlijkheid en zijn leven overheerscht. 't Is merkwaardig, dat Paul de Keyser in dit hoofdstuk het „Wilhelmus" buiten be schouwing laat, totdat uit een der laatste regels blijkt, dat hij toch Marnix als den dichter beschouwt. Prof. dri L. Knappert bespreekt „Marnix en zijne Psalmen", prof. dr. R. Verdeyen „De taal van Marnix"; prof. Gustave Charlier geeft een uitvoerig opstel over „Marnix, ecrivain de langue franeaise", daarbij voor al diens betrekkingen tot Rabelais bespre kend: niemand kan ontkennen, dat Marnix heel veel heeft ontleend aan Pantagruel en '1 Isle sonnante „avec une liberté qui nous parait aujourd' hui excessive" maar die door de opvattingen van den tijd is te ver klaren en te verontschuldigen. En valsch is het in Marnix te zien een „disciple exclu- sif de Rabelais". Prof. Charlier meent, dat men van Marnix als Fransch schrijver nog intenser studie moet maken. Prof. Tobie Joncheere beschouwt „Marnix als Opvoedkundige". Als zoodanig heeft Mar nix nooit bijzonder veel aandacht getrokken. Op verzoek van Jan van Nassau schreef hij zijn „Ratio", zijn „zienswijze over de opvoe ding der jonge edellieden", en niemand kan ontkennen, dat Marnix daarin, vooral voor zijn tijd, buitengewoon gezonde denkbeelden verkondigt. De Belg Joncheere protesteert intusschen tegen den raad, van den grooten talenkenner Marnix, om de kinderen van jongs af aan twee talen te laten leeren. Co- menius noemde dat: leeren paardrijden voor men loopen kan. Ook met Marnix' inzicht, dat geschiedenis zoo'n prachtig geheugenvak is, blijkt de Brusselsche hoogleeraar, wel zeer terecht, allesbehalve ingenomenOfschoon Marnix geen volslagen vijand is van hand plak en roede, wil hij toch strengheid eerst zien aangewend als zachtheid niet baten kan Zijn raad: zorg, dat de leerlingen zien, dat ge van hen houdt, blijft nog altijd beharti genswaardig. Dr. H. A. Enno van Gelder behandelt Mar nix „in de eerste jaren van het verzet tegen Filips II". Ook hier de vaststelling, waarover eenvoudig geen verschil van inzicht bestaat: „Meer dan door de politiek was Marnix om den godsdienst reeds op zijn twintigste jaar zeer geïnteresseerd in de gebeurtenissen om hem heen". Aanvankelijk is zijn oudere broer Thoulouse de meer daadkrachtige leider. Dit blijkt volgens Van Gelder reeds alleen daar uit, dat de politiek b.v. in het compromis geheel op den voorgrond trad. Marnix „bleef bij zijn godsdienst, de politieke actie trok nevn nog weinig aan." Bij den beeldenstorm te Breda was hij ongetwijfeld een der raddraaiers". Hij zag daarin, blijkens eigen verklaring „le doigt et la puissance de Dieu" en een „mouvement de conscience". Had men soms kunnen ver langen, zoo vraagt hij, dat zij de heiligen beelden „sachtkens afghenomen hadden ende op sachte kussens ghelegt, opdat sy haere hoofden nyet zeer doen en souden". Wel te recht gewaagt dr. v. Gelder hier van Marnix blinden ijver en algeheele verblinding. Het geloof besliste voor hem nu eenmaal „aoso- luut", aan welken kant hij zich zou scharen Van Gelder noemt deze eerste periode in Marnix' leven zeer juist die der „Calvinis tische aggressie". Wij hebben er vroeger al eens op gewezen, dat de schrijver van de Biencorf niet zóó onverdraagzaam is geweesl als vrij algemeen werd aangenomen. Dat was hij wèl in zijn eerste periode, maar niet in de tweede, toen hij, onder invloed van den Prins meer zijn streven richtte op godsdienstvrij heid, zoowel voor Calvinisten als voor ka tholieken (niet voor Wederdoopers). Dr. van Gelder wijst hierop zeer terecht, met na lruk Dr. J. Kernkamp werpt een blik „Rondom het huwelijk van Marnix' dochter Ameli" met den al of niet beraamden aanslag op prins Maurits van den gevierendeelden Pietcr Panne. De Jesuieten zaten hier natuur- 1 ij k achter! Kernkamp wijst dit laatste met beslistheid af, al volgt hij pater K. Derks niet geheel in een vroegere conclusie. Een te waardeeren „Proeve van Bibliografie van geschriften over Marnix (Van Schelven kon niet meer worden genoemd) besluit met enkele „Honichraten" uit de werken van Mar nix, door Paul de Keyser uitgekozen en hem typeerend als pamfletschrijver, psalm- en bijbelvertaler en als opvoeder, het gedenk boek. Dr. J. W. Door de militairen van de 110 R.A. is aan de burgerij Maandagavond 'n feestavond aan geboden, die in de groote zaai van Lommer rijk gehouden is. Verschillende autoriteiten waren aanwezis. w.o Burgemeester, e wethouders, de commandant van ae brand weer. Het aantal der opgekomenen uit de burgerij was heel groot. Majoor van /ine doorn, heeft de samenkomst met een korte toespraak geopend. Namens de militairen dankte hij inzonderheid de „Fa. Kreulen Co." (O. en O.) voor alles wat deze tot dus ver den soldaten heeft geboden. Hij constateerde, dat de verstandhouding tusschen soldaten en de burgerij uitstekend is. en zeide van plan te zijn om, als de colonne Killegersberg eens moest verlaten, „Lommer rijk" mede te nemen. Uit zijn toespraak bleek, dat 8 van zijn manschappen aan den elfstedentocht hebben deelgenomen, waar van 6 het tot een goed einde hebben ge bracht. Daarna volgde de revue „Geef je kracht aan O. O." Regie en auteurs: Siem Zwart en Pierre Boeyen. Muziekarrangement en orkestleiding Lou v. d. Molen en Leo Ita liaan. De leiding als geheel berustte bij Pierre Boeyen De revue vertoonde het beeld van Lommerrijk, de huizen langs den Straatweg en een rijdenden tramwagen.Andere beelden wa ren Daar kan ik niet tegenop" en de imitatie van „Snip en Snap". Luitenant Dienske heeft een nieuw clublied vervaardigd, het welk door Pierre Boeyen van muziek is voor zien. Het is geestdriftig gezongen en moest eenige malen worden herhaald. Genoemde luitenant daarop het woord voe rende, deelde mede, tegen den Majoor te hebben gezegd, dat het goed zou zijn, dat de soldaten een ander lied hadden dan „Marm Dat lied is er nu. Het is getiteld „Voor Ne derland paraat". Hij bood aan den majoor den tekst per bul aan. Daarna het het stroo- zakkenkoor zich hooren en volgden cantine- liedjes. De opvoering-van een comische opera was het hoogtepunt van den avond. In de parochie Christus Koning werd door den Weleerw. heer Th. van Woesik op drie achtereenvolgende avonden voor de meisjes van 17 tot 25 jaar het onderwerp „Je levens taak" als toekomstige vrouw en moeder be handeld. Ruim 150 meisjes hebben deze avonden bijgewoond. Als slot werd op Zondag 4 Februari 's middags in de parochiezaal door een spreekster een uiteenzetting gegeven van „Een echt thuis". Spreekster weidde uit over den vrouwelijken invloed in het katholieke gezin en over allerlei onderdeelen van het gezinsleven, die juist een meisje op dezen leeftijd interesseeren. zooals katholieke ge bruiken, 't sfeer scheppen in huis ook met beperkte middelen, kleine attenties, die de onderlinge versteChouding zoo ten goede kunnen beïnvloeden, enz. In aansluiting op de actie „Je levenstaak zullen een aanal cursussen worden gegeven. Het komt den laatsten tijd herhaaldelijk voor, dat een ongeveer 30-jarige man op den Kleiweg nabij het plantsoen tusschen den spoorwegovergang en de Robert Owen- straat en in de omgeving van het V.O.C.- terrein, openbare schennis der eerbaarheid pleegt. Gisteravond is dit wederom het ge val geweest. In verband hiermede verzoekt de politie van Hillegersberg, wanneer men dezen man mocht aantreffen, hiervan on middellijk zoo mogelijk telefonisch bericht te geven. Op het politiebureau op den Straatweg, al hier kunnen de navolgende gevonden voor werpen afgehaald worden: een paar schoe nen, een kinderpantoffel, een kruksleutel, nummerplaat H. 1786, een huissleutel, een notitieboekje, een schaatssleutel, een ra.dia- teurdop, een ring met sleutel en een schaats. Bij vinders zijn terug te bekomen: 4 boor den, De Groot, Ringdijk, hoek Flaswijcklaan; een portemonnaie met inhoud, bij Lucas, Heer Kerstrantstraat 65 b, Rotterdam; een mantelkap, bij Van Bergen, Terbregscheweg 61; een gouden damesring, bij Visser, Mijns- heerenlaan 71a, Rotterdam (Z.); een hand schoen, bij De Graaf, Ridderspoorstraat 16, alhier; een padvindersring, bij Maronier, Ju- lianalaan 15 b; 2 riemen, bij Noord Kerstant v. d. Bergelaan 65; een heeren-armband-hor- loge,bij D e Jong, R. Rottekade 263; pijp- sleutels en 2 autosleutels bij Sloof, Terbreg- sche Weg 28; een zilveren ring, Den Adel, Polderstraat 28, alhier; een portemonnaie m. inhoud, bij Wolders, Emmalaan 33; een auto- dop, bij Sloof, f mordsche Weg 19; een grij zen heerenhoeü, J. A. Duurkoop, Straatweg 66; een bon voor eierkolen, bij postagentschap Kleiweg; een kinderarmband, bij A. Krischer Teilingerstraat 52 b, Rotterdam; een Lips- huissleutel bij Davids, Balsemijnstraat 37; een witte dameswant, Verhoevenstraatweg 79; een linker-overschoen, C. van Willigen, Straatweg 141; terwijl door den heer Van Delft, Lischbloemstraat 33, bij de politie is medegedeeld, dat op 25 Januari 11., op den Rijksweg nabij Waddinxveen een autoband is gevonden Good Year nr. 32 x 6. Voorts zijn komen aanloopen een zwarte hond, Kie- biet, Kleiweg 185 en een foxterrier, Verweij, Kleiweg 38. Gisteren vierde Arie Kuit te Bolnes, veer man bij de ree^erij de Lek/Fop Smit, het feit, dat hij bij die reederij 25 jaren in dienst was. Van een aantal vreemdelingen dat zich niet op tijd meldde om de verblijfsvergun ning te laten verlengen, zijn de paspoorten ingehouden. Men zij gewaarschuwd. ONGEVAL. P. van der Grient te Bolnes, werkzaam te Rotterdam in het havenbedrijf, had het ongeluk met zijn hand bekneld te raken tusschen „knijpers". Met een ernstig gewon de hand en afgeknepen vingers werd de man overgebracht naar het Zuider-Ziekenhuis te Rotterdam. MILTVUUR. Ook in deze gemeente is een ernstig geval van miltvuur geconstateerd. Een beest, toe- behoorend aan een ingezetene van Rotter dam, die alhier een volkstuintje heeft aan den Groenendijk is aan deze gevreesde vee ziekte gestorven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3