r,„ s;;™ ™'e»v?.r'erk""ins Nogmaals ramoer rond Mullatuli. Rechtbank. ROTTERDAMSCHE VRIJDAG 9 FEBRUARI 1940 HILLEGERSBERG. katholieke bond voor het GEZIN. Dr. A. W. Ausems over „Het herhaalde moederschap". DE BURGERWACHT. VLAARDINGEN. HOEK VAN HOLLAND. KATH. BOND VOOR HET GEZIN. de ambachtsschool. BERKEL EN RODENRIJS VOORBURG. Dei AANRANDING IN DE PARADIJS STRAAT. TASCHJESDIEF GEARRESTEERD. IJSSELMONDE. SCHOONHOVEN. RAADSVACATURE. OUDE TONGE. Zitting van 8 Februari. Een oude man van zijn spaargeld beroofd. Twee inwoners van Ridderkerk, de 27-jarige landarbeider G. K. en de 37-jar &e klinknagelmaker A. H. waren te weien ge komen, dat een 71-jarige kleermaker in hun dorp steun genoot, hoewei hij er een aaicug spaarpotje op nahield. Zij besloten die we tenschap te eigen bate te exploiteeren en op tweeden Kerstdag 1938 belden zij bij hem aan en deden zich voor als ambtenaar der gemeente belast met de controle op de steunuitkeeringen. Zij vertelden hem te weten dat de kleermaker den steun had op gelicht, doordat hij zijn kapitaaltje verzwe gen had en zij maakten den ouden man bang door hem te dreigen met de afschu welijke gevolgen die dit voor hem kon hebben. Tenslotte zou zich alles echter nog w bikken als de kleerma- opzichte. DeyTn hef6 gedrage,n te hunnen aarri et nauW gedreven grijs- 1erde er met f 75 af komen eearla' werd dat ook voldoende ■wn 'blaar toen de zak te voorschijn kwam auut het geld zou worden betaald, ver oogde H. de benoodigde som tot 90. Met' bloedend hart want de kleermaker be hoorde tot de lieden die hun gespaard geld liefkozen en oppoetsen deed hij afstand van het kapitaaltje, waarmee K. en H. zich naar het café van den 23-jarigen M. J. A. spoedden. In het cafe waren zij stamgast en beiden hadden zij er een belangrijke schuld. Van dien schuld hebben zij dien avond 27 betaald, waarbij zij aan den café houder precies verteld hebben op welke jkam®r aan het geld waren gekomen. "ad dezen man echter niet weerhouden "et aan te nemen en zelfs was hij een paar c af,en later meegegaan met K., toen deze Probeeren wilde nog wat geld bij den oude los te krijgen. Hij had toen op den uitkij# Bestaan. Er was toen voor K. echter geen gelegenheid geweest om binnen te komen en het zou Kerstmis 1939 worden, alvorens hij het tweede bezoek van de heeren ontving. Hun gezichten was hij toen echter niet ver geten en doordat de oude toen het met zijn buren afgesproken alarmsysteem hij flopte met een stoffer op den muur in werking stelde is het toen gelukt de beide mannen aan te houden. Intusschen heeft het oorgevallene voor den ouden man zeer onplezierige gevolgen gehad. Het was maar i te waar geweest, dat hij ten onrechte kerk1 5enoten kad en de gemeente Riddcr- tBru had een bedrag van 909 van hem tip,, ®f.6Vorderd, zoodat er van de spaarcen- De v VSel meer over is" F. M. w-nSenwoortliger van bet M' nv I gedrag renninck, heeft het schandelijke zucht de d'rüfEZe manm,n' bij WiC* ,frfnk" hpt ïipi., 01 veer was in zijn requisitoir in jaar ge^ g^teld tegen ieder geëischt 1 voorarrest. StrSf met aftrek Va" het Uitspraak 19 Februari. Uitspraken. rechtbank heeft veroordeeld: A. W. N. v. d. H„ 36 jaar, koopman, we gens verduistering, tot 1 maand gevangenis straf. J. P. V., huisvrouw J. P. B., zonder beroep, wegens oplichting. Verdachte had zich in weldadige katholieke kringen ingedrongen, waar zij door het doen van allerlei onware verhalen het medelijden wist op te wekken afgnfe^6 daardoor wist te bewegen tot de verdachte*" l8eldsbedragen' d'° echter aan maanden Zgf,ten S°ede kwamen tot 5 met een proeftIjdngenisstra>f voorwaardelijk zondere voorwaarde0 !aar en onder dC bij: stellen nnder tU, verdachte zich zal van het Leger des Voor de af deeling Hillégersberg-Schiebroek van den Katholieken Bond voor het Gezin heeft de bekende Utrechtsche vrouwenarts dr. A. W. Ausems gisteravond in „Lommer rijk" een lezing gehouden over het herhaalde moederschap. Na een algemeene uiteenzetitng over de evolutie in opvattingen, stelsels en meeningen en in de geneeskunst, waarbij het betere van het nieuwère dikwijls slechts uiterlijke schijn was, memoreerde spr., dat een halve eeuw geleden het herhaalde moederschap niet afhankelijk werd gesteld van financieele becijferingen en onzekere toekomstoverwe gingen. Het werd. aanvaard als een vanzelf sprekend periodiek gevolg van het huwelijk. Het gezinsbestaan vulde het leven volkomen en de geneeskunst had er niet eens veel mee te maken. Voor het groote sterftecijfer onder de kinderen in het eerste levensjaar waren vele oorzaken aan te wijzen, ook sociale. Met de nieuwe eeuw voltrok zich in elke richting verbetering, waardoor het sterfte cijfer daalde. Moeilijk was echter de taak van de eerste verpleegsters, die echt pioniers werk te vervullen kregen, doch was het voorheen voor de moeders een passief, gela ten afwachten dit wijzigde zich in een hoop vol, bewust tegemoettreden op de gebeurlijk heden, dank zij mede het werk van de consultatiebureaux. En toch zit het publiek zelfs nu nog dik wijls verstrikt in hardnekkige vooroordeelen. Zelfs artsen huldigen het als een vaststaande waarheid, dat opvolgende kinderen in een groot gezin steeds zwakker en minderwaar diger worden. Spr. acht dit een aperte onwaarheid. Ook op lateren leeftijd vertoo- nen die kinderen geen lichamelijken achter stand en het is van algemeene bekendheid, dat vele beroemde mannen en vrouwen tot de laatstgeborenen van een groot gezin behooren. Dat de moeder van vele kinderen steeds zwakker zou worden, is eveneens een verkeerde voorstelling van de werkelijkheid. Spr. staafde zijn bewering met verschillende bewijzen, 't Zijn altijd anderen, die meenen dat het haar taak is, de moeder van het groota gezin tegen haarzelf in bescherming te nemen. Die moeder zelf begrijpt die zorg van anderen niet, omdat zij zelf van een andere mentaliteit is en tot een andere con stitutie behoort. Tegenstanders van het herhaalde moeder schap voeren redenen aan van geneeskun- cl!f°n of economischen aard. Geboortebeper- vincr is voor niet-geloovigen een schromelijk tei-r-rt aan gemeenschapszin en voor geloo- •-'"--n ereerlijke majesteitsschennis. Mogelijk vermen er grensgevallen zijn, waarvoor er r -te-tees ziin, die spr. lang niet altijd uit eten boore acht, doch de beoordeeling daar van is uiterst moeilijk. De mentaliteit moet in andere richting worden geleid. Er dient een richtig besef van het moederschap te komen. Godsvertrouwen moet de massa ver vullen. Geboortebeperking beteekent voor de gemeenschap uitroeiing, zelfmoord van het volk; voor het Katholieke deel beteekent het ook geestelijken zelfmoord. Kleine gezin nen leveren slechts bij uitzondering religieu zen. Houden wij, zoo besloot spr., het her haalde moederschap in eere, tot zegen voor de gezinnen, behoud van het geloof en tot heil van ons vaderland. Deze met aandacht gevolgde lezing, werd gedeeltelijk voorafgegaan, gedeeltelijk ge volgd door een huishoudelijke vergadering, tijdens welke de waarnemend-secretaris, de heer H, C. Voorn, het jaarverslag voorlas, dat gewaagde van een ledental van 197 en de heer W. Exler namens den penningmees ter, die door ziekte verhinderd was, den financieelen toestand onder de loupe nam. Er bleek een nadeelig saldo van 27.54 te zijn. In de bestlursvacature werd voorzien door de verkiezing van den heer W. Huis mans. De voorzitter, de heer W. Brüggemann, heeft o. m. den spreker ingeleid en dank gezegd. Dezer dagen is de 21ste algemeene jaar vergadering gehouden van de Hillegersberg- sche Burgerwacht onder leiding van den heer N. J. van der Valk, die in zijn openings woord de gebeurtenissen van het afgeloopen jaar uitvoerig memoreerde en een blik in de toekomst sloeg. De autoriteiten wisten blijk baar niet, dat uit de Burgerwacht de Lucht beschermingsdienst behoorde te worden op gebouwd. Eerstgenoemde is ingeschakeld voor hulpdiensten bij de politie etc. De bur gerwacht kon daardoor haar positie niet vol ledig handhaven. Door nieuwe statuten en huishoudelijke reglementen is zjj van Re- geeringswege aan de huidige omstandighe den aangepast. Spr. kon met genoegen vast stellen, dat de activiteit van de Burgerwacht groot is. Daarna volgden de jaarverslagen. Vele leden van de burgerwacht nemen deel aan den luchtbeschermingsdienst. Het leden tal bleef in 1939 gehandhaafd op 235. De nadeelige saldi van vorige jaren 2ijn aangezuiverd en het nadeelig saldo van het laatste jaar bedraagt slechts 2.89. De in uitzicht gestelde verhooging subsidie van de gemeente zal de Burgerwacht in staat stel len tot grootere activiteit. De commandant de heer M. A. de Boom gaf een overzicht van de prestaties in 1939. Er is in 6 bestuursva- catures voorzien door de verkiezing van de heeren ir. J. J. Terwiel, B. F. Beunderman, W. G. van Leeuwen, Pastoor C. Mol, ds. P. C. Bosboom en Ir. van der Meer. ARBEIDSBEURS. Op de Gem. Arbeidsbeurs alhier staan in totaal 253 personen als werkzoekenden inge schreven. WESTLANDSCHE DAMBOND. Voor den Westl. Dambond, 1ste klasse competitie speelde de Lier tegen Naaldwijk met als uitslag 128 en 's Gravenzande tegen Naaldwijk met als uitslag 812. BURGERLIJKE STAND. OVERLEDEN: Anna C. Leerdam, 54 jaar, echtgen. van L. van Geest. HOOGHEEMRAADSCHAP DELFLAND NIEUWE POLDES. Het hoogheemraadschap Delfland heeft voorloopig vergunning verleend aan de tuin ders wier grond gelegen is, tusschen Heen weg en Zeeweg ('s Gravenzande), tot stich ting van een nieuwen polder en het plaatsen van een beperkt aantal molens om het water peil ter plaatse te verbeteren. De officieele vergunning zal nader ver strekt moeten worden door Ged. Staten. In de a.s. vergadering van de Prov. Staten van Zuid-Holland zal de vergunningsaanvrage behandeld moeten worden. De nieuwe polder zal dan genoemd worden „Heen en Geest vaartpolder". Hiermede zal dan hèt laatste gebied rondom 's Gravenzande zijn ingepol derd. Op uitstekend geslaagde wijze heeft de Kath. Bond voor het Gezin zijn Vastenavond feest gevierd in het R. K. Vereenigingsge- bouw. Het feest werd geopend door den voor zitter den heer A. J. van Tienen, die tot zijn spijt moest mededeelen dat de Z.E, Heer Pas toor wegens ziekte was verhinderd den feest avond bij te wonen. Spreker riep vervolgens een harte lijk welkom toe aan de talrijke aanwezi gen en schetste in het kort de voorbereiden de werkzaamheden, die waren verricht, om dit feest op touw te zetten. Hierbij herinner de de voorzitter bijzonder aan het vele werk, dat was verricht door diegenen, die voor de tombola hadden gezorgd en zoo'n groot aan tal prijzen, in totaal 605, hadden verzameld. Aan de vele gevers van deze prijzen bracht spr. ook hartelijk dank. Hierna werd begonnen met het program ma van den feestavond. De leiding van het tooneel berustte bij den heer N, W. A. Lens. Groot was het succes, dat de dame en de heeren met hun verschillende voordrachten en aardige numers, oogstten.. Daverend applaus volgde op ieder nummer. Keurig waren de programma's verzorgd dooi den heer J. Kloos, die tevens de leiding van het bal had, dat een buitengewoon prettig en goed verloop had. Voor de noodige ver rassingen was tijdens het feest gezorgd. Ieder der aanwezigen kreeg een kop koffie met ge bak, terwijl door het IJswonder, Veerplein, er voor gezorgd was, dat iedere dame en iedere heer op het juiste moment, een heerlijke ijs wafel kon verorberen. Dit gratis aanbod van het IJswonder viel zeer in den smaak. Tijdens het feest werd een blijde mededee- ling gedaan. Een der leden n.l., die met zijn echtgenoote op het feest aanwezig was, heeft een toezegging gedaan, welke op hoogen prijs werd gesteld. Ieder lid der afdeeling* in wiens gezin in 1940 een baby wordt gebo ren, kan na overleg met bestuur, in de Witte Ster aan de Hoogstraat, gratis een 12-tal luiers afhalen. Na het gezellige bal, dat gedurende enkele uren de aanwezigen pret verschafte, bracht de voorzitter dank aan allen, die hadden mede gewerkt, om het feest te doen slagen. Aan de heeren Lens en Kloos, voor de leiding van tooneel en bal, aan Van Dijk's Band voor de gezellige muziek, die zoo goed de stemming er in hield. Namens de aanwezigen bracht de heer Roestenburg dank aan het bestuur voor den prettigen en uitstekend geslaagden avond die den leden was aangeboden. Hij verzocht ieder, propagandist te zün van den Kath. Bond voor het Gezin en te trachten, er nieuwe leden bij te winnen. Deze woorden werden door den voorzitter nog eens onder streept, waarna de avond werd gesloten. Aan het jaarverslag over 1939 van de Vereeniging „De Ambachtsschool" te Vlaar- dingen is het volgende ontleend: Op 1 Januari waren aanwezig 169 en op 31 December 166 leerlingen en wel 113 uit Vlaardingen, 18 uit Vlaard.-Ambacht, 22 uit Maassluis, 4 uit Hoogvliet, 2 uit Pernis, 5 uit Maasland en 2 uit Hoek van Holland. Op 1 Maart verwierven 34 en op 1 Sep tember 39 leerlingen het einddiploma, terwijl resp. 5 en 2 leerlingen moesten worden af gewezen. De Nijverheidsavondschool begon het jaar 191 en eindigde het met 225 leerlingen, Waarvan 198 te Vlaardingen 19 te Vlaard.- Ambacht, 5 te Maassluis, 1 te Hoogvliet en 2 te Pernis. In verband met de reorganisatie van het onderwijs werd aan het einde van den cursus op 31 Maart 1939 aan 48 leerlin gen der 4e klasse het diploma der school uitgereikt. Afgewezen werden 4 leerlingen. Het gebouw der school, sedert 1936 in ge bruik, gevestigd Oosterstraat 86, blijkt te klein om in den toevloed van leerlingen te voorzien. Vooral voor het avondonderwijs hetgeen na 1936 geheel is omgezet en uitge bouwd met practiseh onderwijs, bleek de ruimte in den loop van 1939, nu het tweede leerjaar van dat practiseh avondonderwijs werd ingevoerd, niet voldoende. Thans, nu het onderwijs aan de Ambachtsschool naar het daartoe opgezette plan is voltooid, kun nen de krachten worden geconcentreerd op de zoo juist mogelijke aansluiting van het schoolonderwijs aan de eischen van de pfac- tijk- Daartoe behoort, behalve een goede vooropleiding aim de school, een verdere op leiding in de fabriek en werkplaats, waar door de mogelijkheid wordt geschapen, dat de leerling, die met succes het onderwijs heeft gevolgd, niet als werknemertje, maar weer als leerling wordt geplaatst, zoodat het doel, opleiding tot goede werkkrachten niet alleen de taak Is der school, die in den haar toegemeten tijd van twee jaren alleen de noodige handvaardigheid kan bijbrengen, maar vooral een taak is van de industrie, om het aangevangen werk te voltooien; een taak, die voor den aanstaanden vakartfeider, maar vooral voor de industrie zelve van groote waarde ia.- Opcnbare les. Woensdagmiddag en -avond werd in de Ambachtsschool een openbare les gehouden, welke zich in een druk bezoek mocht ver heugen. In de verschillende lokalen waren de toekomstige ambachtslieden bezig met timmeren, smeden, bankwerken en teeke nen, terwijl meerdere vervaardigde werk stukken werden tentoongesteld. Uit alles blijkt, dat door de leerlingen met vrucht het genoten onderwijs wordt gevolgd. MOEDIGE REDDING. Woensdag bevond de heer G. Breur uit de de Merellaan, te Vlaardinger-Ambacht, chauffeur bij de banketfabriek J. Smelik alhier, zich in verband met zijn werkzaam heden te Loosduinen. Langs den Haagweg rijdend, zag hij, dat een 10-jarige jongen door het ijs was gezakt. De chauffeur sprong gekleed in den bijt, die ongeveer 3 M. van den kant was, en smaakte het genoegen den jongen te redden. BINNENGEKOMEN. In de Vulcaanhaven is binnengekomen het Italiaansche stoomschip „Goffredo Manelli" om 2000 ton kolen te laden. SCHEEPVAARTVERKEER. Dat de oorlogstoestand ook zijn stempel drukt op de seheepvaartbeweging te dezer stede, blijkt wel het duidelijkst uit het vol gende overzicht: In de Vulcaanhaven kwamen gedurende de maand Januari slechts 2 stoomschepen binnen, tegen 36 in de maand Januari 1939. Aan de installatie der Nieuwe Matex N.V. 3 tegen 9 in 1939. Aan de Eerste Coöperatieve Kunstmest- fabriek 1 tegen 12 in 1939. In de gemeentehavens am, evenals ver leden jaar Januari, geen enkel schip binnen. BURGERLIJKE ST.-VfD. GEBOREN: Lijdia J., dochter van G. J. Wabeke en M. de Vrieze, tijd. Binnensingel 17/2 Willem A. L., zoon, van C. Paalvast en P. Valken, v. Kinsbergenplaats 4 Wil- helmina M., dochter van A. van Rij en P. Robbemond, W. Beukelszn.straat 70. ONDERTROUWD: Cornelis de Zeeuw, 30 jaar, Ged. Biersloot 140 en Neeltje de Blois, 24 jaar, Steijnstraat 41 Gerard Thurmer, 24 jaar, Eindhoven, Hemelrijke 150 en Neel tje van der Heul, 22 jaar, Dirk Schaferstraat 2 Pieter Kramer, 31 jaar en Maria E. Brijs, 31 j. Dirk A. Geerling 26 j. en Volksje Voogd 20 j. Gerrit van IJperen 35 jaar en Johanna Eijgenraam, 35 jaar. OVERLEDEN: Cornelis van Oeveren, 73 jaar, Verpl. Chasseplein 5 Jakob van der Velden, 66 jaar, echtgenoot van J. Hooger- werf, Oostehavenkade 2. GEMEENTEBEGROOTING. Aan de verschenen gemeente enroot ontleenen we: Ontvangsten: batig slot laatste roki 2501.94 uitlceoring gemeentefonds t 26232 80 opcenten grondbel. gebouwd 6131, 1 opcenten ongebouwd 1251, 200 opcentc n personeele belasting 17500; 38 opcenten ver mogensbelasting 2121; 75 opcenten meentefondsbelasting 17400. Batig saliw electriciteitsbedrijf 4250. Het totaal bedrag aan ontvangsten der ver schillende belasingen wordt neraama op 59318.90. Bfj de uitgaven zien we a.m. de volgende bedragen: kosten bescherming tegen lucht aanvallen 500, onderhoud straten en pleinen 2000, wegen, voetpaden en rijwielpaden 450, ondersteuning behoeftigen in geld 6500 6000); uitgaven goedkoope levens middelen 8000; werkverschaffing door der den" 12020; stéun aan werkloozen 20.000 18000); steunverleening aan kleine tuin ders 3805; kosten bijzondere maatregelen distributie levensmiddelen 2900. Het totaal der ontvangsten wordt geraamd op 167.766.31; de uitgaven op 165.181,90. De post onvoorzien op 2584.41. stellen onder toezicht Heils. E. C., 73 jaar, zonder k overtreding van de Hamlterl^ veTS te had in September een voorraad van 5 Ka thee ingeslagen - tot f25 boete subs 5 da- Distributlewet verdachte 71 reeds eenmaal op ,i n Li i nadat hem ,,up zlJn met „hoofd" afge stempelde distributiekaart een stel petro- leumkaarten was verstrekt, waarna die kaart echter niet was afgestempeld, die kaart'on nieuw aangeboden en daarop ten tweeden male een stel petroleumkaarten verkregen v"^'d vrijgesproken. overt, ,Van L" 38 iaar' caféhouder, wegens daehte h 8 van de Distributiewet ver suiker ged in October een hoeveelheid witte zijn distrih.ltht,Zonc'er daarvoor een bon van boete subs io°rtaart af te geven tot 25 B de P.,' ie IT" hechtenis. stal van een aantal' ,eleotricien' wegens dief- terrein van de Verl^,00sterb.aren va" het tot 6 maanden sevan* *?e Touw Fabrieken> lijk rret een "emsstraf, voorwaarde lilk """'TOi: njk met een proeftijd van i bijzo-dere voorwaarde dat3331" f n? zal stellen nn^ - 1 verdachte zich J. G Si t0,eZ1Cht Va" Pro Juventute. J g. io Lm Van Pro Juventute. ^efians w r' auffeur te Bergambacht, chBniSch1 gevaar brengen van het me- dachte had rkeer over den spoorweg - ver- hem bestuUrcle 11 December met de door ten overweg aan>aehtauto op den onbewaak- begeven, toen uIt den Zwarten Weg te Gouda seltreln naderde, met n'"8 Gouda een Die aanrijding ontstond en Eevolg, dat een den Diesel ontspoorde 6tot°rSte truek van tenis voorwaardelijk met eer,1 maand hech- 3 jaar. Proeftijd van W. B., 20 jaar, electricien, zedendelict, tot 4 maanden gevangene v°orwaardeli.ik met een proeftiid van 3 1aar U- B„ 42 jaar, koopman, gedetineerd u[t anderen hoofder wegens verduistering Van ee" *'ets, to." 3 maanden gevangenisstraf. Dezelfde verdachte, gedetineerd, wegens een zedendelict, tot 4 maanden gevangenis- rnf met aftrek van den tijd in voorloopige J v1115 d°OrReb,'0cht' neerd'an U, 31 jaar. zonder beroep, sedet.i- hechte V/egens een zedendelict, tot 12 dagen "Lenis 's een traf. Jdenschen, die zóóveel haast "et>ben, dat hun de tijd ontbreekt 001 veilig te rijden, krijgen vaak [Taanden cadeau in hospitaal of Uls Van bewaring.... Nogmaals rumoer rond Multatuli. Eigenlijk hebben wij nooit anders gekend, er is nooit anders dan rumoer geweest rond dezen Multatuli, als schrijver zoowel als mensch. Maar nu nog vijftig jaar na zijn dood? Wordt Multatuli als schrijver in onze dagen nog gelezen? De „Max Havelaar" misschien nog, maar dan niet anders dan nog als studieobject. Zijn „Vorstenschool" wordt nog weieens een keer genoemd, als er ergens een stok oude aetrlee is gestorven, die bij haar leven ook nog een rol heeft gespeeld in dit toch weinig gewaardeerd drama. Maar het veelbewogen leven van Multa tuli als mensch schijnt nog altijd stof op te everen voor de litterair-historische betee- kems van zijp per600n. S°t VI-iDig jaren geleden reeds niet al een afdoend oordeel, dat veel van een von nis heeft, over deze merkwaardige figuur is uitgesproken. Maar nu over Multatuli zeif niet veel nieuws meer is te vertellen, hebben ver woede Multatulianen, die er nog altijd zijn, gemeend hun aandacht te moeten wijden aan zijn gezin, en meer bijzonderlijk aan zijn beide kinderen, die nu ook enkele jaren al aan den dood zijn toegevallen. Enkele jaren geleden is van de hand van een vurig Multatuliaan, den Vlaamschen dr. Julius Pée, een boek verschenen, getiteld „Multatuli en de zijnen", een boek waarover ten onzent nog al veel te doen is geweest naar aanleiding van een uitbundige recensie van de hand van den bekenden dr. Menno ten Braak in „Het Vaderland" van 18 Februari 1937. In het genoemde boek van dezen Julius Pée hebben vooral de beide kinderen van Multatuli Edu en Nonnie 't danig moeten ontgelden, 't Schijnt geen buitenkansje kin- cren te zijn van een beroemden vader, die ook alleen als schrijver gevierd was, maar heeft0"8 al een zeer bec,en!5;eHike aandacht Vangritr0kken door zijn persoonlijk leven, zoon Edua-Hbf.id.e kinderen heeft vooral de zeer ern5u ln het boek vandr. Julius op hoogen „„„t !S zyn weduwe is nog in ievL aa zich zoo diep beleedigi door d°Pn ZC T f nagedachtenis van haar man aangedaan dtt zij zelve naar de pen heeft gegreS^' Z boek van niet niinder dan 500 pagina's heeft geschreven om voor de eer van haar echt genoot op te komen. Zij mocht hierbij spon taan op de hulp rekenen van mr. Tromp Meesters, advocaat en procureur te Arnhem, zelf eenmaal een overtuigd Multatuli-ver- 1 eerder. Tien maanden lang heeft deze mr. Tromp Meesters zich onbaatzuchtig en met rusteloozen ijver aan het onderzoek van de beschuldigingen van dr. Pée in binnen^ en buitenland gewijd, maar vóór dat hij dezen arbeid had voltooid, is deze man bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Aan de hand van de door dezen mr. Tromp Meesters verzamelde gegevens en van haar eigen herinneringen en familiedocumenten heeft de weduwe van Eduard Douwes Dek ker Jr. dus de eigen schoondochter van Multatuli, nu haar boek „De Waarheid over Multatuli en zijn Gezin" samengesteld om de geschonden nagedachtenis van haar echtgenoot te wreken. Als doel van haar boek noemt zij in de eerste plaats de waarheid over Multatuli's zoon te geven, maar tevens ook een beeld te geven van de armzalige wijze, waarop de litterair-historie en de litterair-historische critiek door eenige publicisten van dezen tijd worden beoefend. Dr. Julius Pée heeft de beide kinderen van Multatuli bij hun leven nooit gezien noch ontmoet, hij heeft al de gegevens over deze twee menschen uit de tweede hand. Maar de lieden, die hem hebben ingelicht zijn later, toen zij door mr. Tromp Meesters nader aan den tand werden gevoeld, groo- tendeels op hun oppervlakkige verklaringen teruggekomen. Ze hadden niet gedacht, dat alles letterlijk gedrukt zou worden. Multatuli's dochter Nonnie, de latere mevrouw Bossani is in Italië katholiek ge worden, en dat zeker op overtuigender gronden dan haar vader Multatuli eens in Indië tot de katholieke kerk is overgegaan- Maar daarom wordt zij door de critici „bigot" genoemd en is haar lot bezegêld. Eduard junior echter wordt geteekend als een zeer onbetrouwbaar persoon, een mon ster, een mislukkeling, iemand die niet voor diefstal en zelfs voor moord terugschrok, en die een doodeiijken haat toedroeg aan Zljnr grooten vader. Waarheid is dat deze Eduard reeds vanaf zijn veertiende jaar voor zijn moeder en zijn zusje zorgde, en later hier in Holland leeraar Is geweest aan de H. B. S. te Sap- pemeer, te Gouda en aan het Gymnasium te Rotterdam. Een man van vele talenten en gevoel voor vreemde talen, en van een algemeene ont wikkeling, waarop zijn vader zelfs jaloersch was, ofschoon deze vader zich nooit iets van het lot zijner kinderen heeft aangetrokken, en deze zoon alles uit eigen studie heeft moeten verwerven. Een man, die toen hij te Nice zijn welver diende rust genoot op zijn zeventigsten ver jaardag een hartelijk felicitatieschrijven ontving van zijn gezamenlijke oud-leerlingen van Gouda. Ook zijn zuster Nonnie was zeer ontwik keld, is een knappe schilderes geworden en een toegewijde assistente van haar man, een professor in de biologie, die nog dankbaar de trouwe medewerking van zijn nu over leden vrouw herdenkt. Terwijl wij vijftig jaren lang omtrent Multatuli nooit anders hebben geweten, dan dat deze zijn vrouw Tine en de beide kin deren steeds gewetenloos heeft verwaar loosd en hen aan de bitterste armoede ten Prooi heeft gelaten wordt 't nu in het boek Van dr. Julius Pée voorgesteld, dat 't juist de kinderen zijn geweest die zich nooit iets van hun vader hebben aangetrokken en hem steeds een haat hebben toegedragen. En toch deze Multatuli was zulk een ideaal van een vader. Toen hij zijn eerste brieven schreef aan Tine als verloofde, dacht hij met vreugde aan een toekomst, die hem eens den vader naam zou doen hooren. Hij voelde zich ge lukkig nu hij hopen mocht, dat geliefde stemmen met hem zullen medebidden om dagelijksch brood en vergeving van schul den. Hij wenschte de vader te worden van kinderen „met koninklijke harten." Toen hij eenmaal kinderen had, schreef hij in zijn „Ideeën": „Aan mijn kinderen. Gij zijt nog wat klein en zoudt me nu niet be grijpen, maar eenmaal zal de tijd komen, dat ge leest, wat ik hier zeg. Welnu, als ik me °oit tegen u beroep op m'n vaderschap, lach me uitAls ik ooit u onderdanigheid voorschrijf.." bespot mij Als ik ooit liefde van u vorder. omdat.omdat.hoe zal ik zeggen? Liefde, omdat er eenmaal iets geschiedde, waarbij ik volstrekt niet dacht aan u. Liefde, omdat ik iets verrichtte, vóór gij bestond. Liefde, omdatVult aan, kin deren, gij zult dit kunnen als gij rijp zijt om te lezen, wat uw vader schreef. Vult aan! Als ik ooit liefde vorderde daórom, werp me met vuilLach me uit, bespot mij, werp me met vuil, als ik ooit onderdanigheid of lief de vorderdaarom En nu wordt dezen kinderen verweten dat zij hun vader niet waardeerden, dezen va der, die hun onderwijs en opvoeding ont hield, die hen de bitterste armoede deed lij den, terwijl hij met zijn maitresse naar het buitenland trok om aan speelbanken zijn geld te vergokken. Multatuli was een hartstochtelijk speler, ols de eerste de beste malloot in Monte- Carlo, was hij steeds op zoek naar een „sy steem", dat hem in één slag rijk moest ma ken. Geld, geld, geld, was de eenige idee, die hem beheerschte. Onder alle voorwendsels werd vrienden en verwanten geld afgeperst, waarvan vrouw en kinderen nooit iets te zien kregen. Zelfs den dood van zijn vrouw Tine, exploiteerde hij om aan alle kanteh geld te vragen. Hij moest immers naar Ve netië om zijn vrouw de laatste eer te be wijzen: maar als hij het geld had gekregen, ging hij niet. Bekend is dat „Dek", zooals Multatuli ge woonlijk genoemd werd, in zijn driftbuien er nog al eens op los sloeg, en zelfs met mes sen dreigde, de eerste zoowel als de twee le vrouw heeft dat ervaren, maar den zoon wordt aangerekend, dat hij voor zijn moeder opkwam en met zijn jonge kracht den ten- geren vader in bedwang hield. In een van zijn eerste brieven aan de jonge Tine belijdt Multatuli overdreven, dat hij eens op het punt is geweest iemand in koelen bloede te vermoorden; mogelijk dat deze obsessie hem er later als vader toe bracht zijn eigen zoon Edu te verdenken, dat deze den geruchtmakenden moord had ge pleegd op den jeugdigen Marius Boogaardt, wiens eigenlijke moordenaar, de Jong, alles volledig heeft bekend, en zijn zware straf heeft ondergaan. Toch wordt deze veronderstelling ook in het boek van dr. Julius Pée weer naar vo ren gebracht. Multatuli was 'n volslagen neurasthenicus en ontoerekenbaar geoordeeld, al werd de bekende studie van dr. Swart Abrahamsz, onder dit opzicht door de Multatuli-vergo- ders volstrekt afgewezen. En toch, Tine zelf, bij al haar vereering en bewondering voor haar man, vreesde haar leven lang dat ge nie en waanzin bij hem zeer aan eikaar grensden. Multatuli was een fantast. Alles was in hem even onmatig. Hij beloofde alles, maar kwam niets na. Dan noemde hij zich bij het in gebreke blijven een beklagenswaardig slachtoffer van de omstandigheden. Hij beschikte over weinig kennis, hoe rijk de talenten hem ook van nature waren toe bedeeld. Hij was hoogmoedig, hij aanbad zijn eigen grootheid, maar was kleinburger lijk ijdel, jaloersch op de wel gefundeerde algemeene ontwikkeling van zijn zoon. Als deze hem bij een enkel bezoek eigenlijk overbluft had door zijn verrassende kennis van de zaken, waarover hij sprak, ging de vader achteraf in encyclopedieën naspeuren, of de zoon wel gelijk had. De zoon had zich een eervolle positie verworven in de maat schappij, terwijl de geniale vader geheel af hankelijk leefde van de royaliteit en wel dadigheid van zijn vrienden en dwaze ver eerders. En toch heette de zoon een mislukkeling, nota bene „een verloopen kerel". Deze zelfde zoon heet in de „Havelaar", „Max", die kleine guit, die nu ook zoo bij het publiek is geïntroduceerd (door zijn va der), „dat hij nooit een verdere recomman datie zal noodig hebben." Trouwens, Muttatuli was overtuigd, dat hij alleen door hun vader te zijn, zijn kin deren een adelbrief had meegegeven voor het leven. Dr. Julius Pée kon zich kwalijk felicitee- ren, dat hij door zijn boek over „Multatuli en de zijnen", dit gedocumenteerde verweer van Multatuli's schoondochter heeft uitge lokt. De persoonlijke mededeelingen en nadere onthullingen van de schrijfster, wie niemand zeker ten kwade zal duiden, dat zij zoo strijdlustig voor de eer van haar echtgenoot in 't veld is getreden, kloppen volkomen met, en versterken te meer de feiten, die in vroeger jaren reeds over Multatuli zijn openbaar gemaakt. Maar de histoire litte raire over de groote figuren in onze letter kunde, is er weinig op vooruitgegaan en heeft er niet in gehalte bij gewonnen. Doch dat is niet de schuld van Multatuli's schoondochter. P. HYACINTH HERMANS. „De Waarheid over Multatuli en zjjn Ge zin", een antwoord aan Julius Pée, Menno ter Braak e.a., van de Schoondochter. Uit gave W. P. van Stockum Zoon, 's-Gra- venhage. Een dame uit de Paradijsstraat te Voor- hurg heeft bij de politie aangegeven, dat zij in genoemde straat, toen zij daar op bezoek ging, door een man, die haar eerst eenigen tijd had gevolgd, is aangevallen. Toen de dame om hulp riep, heeft hij haar tegen den grond gegooid, waarna hjj zich snel uit de voeten maakte. Bjj de aangifte toonde de politie het slachtoffer enkele foto's van ver dachte personen en uit deze foto's wist zij den vermoedelijken dader aan te wijzen. Deze is toen door de politie gearresteerd. Het was de 25-jarige Van E. uit Voorburg. Hij ontkende evenwel zich aan dit feit schul dig te hebben gemaakt; wel had hij, zooals hij zeide, deze dame ontmoet. De politie heeft intusschen andere aan wijzingen, welke sterk in de richting wijzen, dat Van E. wel de dader is. De Voorburgsche politie heeft, geholpen door eenige militairen en burgers, door de arrestatie van een jongeman uit Den Haag, die zich schuldig had gemaakt aan diefstal van een handtaschje, een goeden slag gesla gen. Een Fransche dame, mevr B., die bij fami lie in het park „Vronesteynl' was gelogeerd, wandelde Woensdagavond omstreeks 6 uur in genoemd park, toen haar plotseling door een wielrijder de handtasch werd ontrukt. De tasch had voor haar groote waarde, niet alleen omdat zij een vrij belangrijk bedrag aan geld bevatte, maar vooral omdat haar pas daarin was opgeborgen. In het overigens zoo stille park trof mevr. B. een dienstpl. sergeant-majoor aan, wien zij den diefstal vertelde. Deze militair zag op hetzelfde moment een wielrijder het park uitfietsen in de richting van den Parkweg en aangezien deze volgens mevr. B. de dader was, zette de militair hem achterna. Op den Parkweg kreeg de sergeant-majoor assis tentie van 'n burger, waarna beiden de ach tervolging via de Rozenboomlaan tot aan de Bilderdijklaan voortzetten. Aan het eind van die laan gaf de wielrijder het op en kon hij door het tweetal achtervolgers, daar bij nog gèholpen door een anderen militair, die zich op de Bilderdijklaan bevond, wor den aangehouden. De man is naar het politiebureau aan den Parkweg overgebracht en daar aan een ver hoor onderworpen. De gestolen tasch bleek niet meer in zijn bezit, doch ze is kort daar op door de politie in een tuin aan den Park weg gevonden. De arrestant ontkende aan vankelijk, doch later heeft hij bekend zich aan dezen diefstal te hebben schuldig ge maakt. Het bleek te zijn de 22-jarige M. de B. uit Den Haag, die reeds eerder hetzelfde feit had gepleegd. De man is in verzekerde bewaring gesteld en zal voor den officier van Justitie worden geleid. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Hermina, dochter van W. L. D. Rijnsaardt en A. Alderlisten Elisabeth, dochter van G. C. Brukelman en J. West- dijk Willem, zoon van J. W. IJsselstein en J. de Ruiter Petronella J. H., dochter van N. van Oort en W. van Hemsbergen. ONDERTROUWD: J. Scheurwater 22 jaar en S. Huizer 17 jaar. GEHUWD: N. de Vos 25 jaar en A. Huis man, 25 jaar. Doordat de heer de Oudsten de stad gaat verlaten is wederom een plaats open van de Ver. v. Hervormden in de gemeenteraad. Op de lijst staat nu de heer B. F. Smit, Lo- pikerweg. VERKOOPINGEN. Uitslag openbare verkooping van huizen en tuinen ten overstaan van notaris A. H. Ris alhier, op Woensdag 7 Febr. j.l. in hotel van Veen, ten verzoeke van de erven C. van de Swaluw. Zes huizen met erven en tuin, samen groot 11 A. 14 c.A.; no. 1, woonhuis, ingezet door v. Noord op 7 325; nr. 2 idem op 3éü; no. 3 idem op 310; no. 4 idem op 355; no. 5 door C, Snijders op 323: no. 6 door v. Noord op 350; tuin ingezel door C Snijders op 300, Twee tuinen, samen groot 13 A. 0 c.A., resp. ingezet door A- Kanters op 170, en door C. Snijders op 230. Een huis met wagenmakers- en schilders werkplaats, gemeente Den Bommel, groot 10 A. 95 c.A., ingezet in café Buijs te Achthuizen door v. d. Welle op 1800. 'ip 14 Tc

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 3