JIMMY EN JOY. Haa^sche conferentie geëindigd. MIJNHEER RINEDROP NACHTELIJKE SEINEN VRIJDAG 9 FEBRUARI 1940 DE „REIGER" TE NAPELS AANGEKOMEN. Vlucht naar Zuid-Afrika was een groot succes. VERMIST MEISJE TERECHT. ONEERLIJKE PENNINGMEESTER KABELBALLON TE Z.-BEIJERLAND OMLAAG GEKOMEN. SOLDATEN IN BONT. DE MOORD TE LEIDSCHENDAM. Reconstructie bij de Smitsbrug. INBREKER OP IIEETERDAAD BETRAPT. OMZET WINKELBEDRIJF. In de vijfde week van het nieuwe jaar lager dan in 1939. ONVEILIG STRAND. EEN VERHAAL VOOR ONZE JEUGD SPOORWEG JUBILEUM-POSTZEGELS ZIJN NIET MEER GELDIG. PEERKE VAN ROOY OVERLEDEN. 30 V Colijn en Avenol zullen overleg plegen over samenstelling centraal comité. Japan en de verdediging van Nederlandscli-Indië. INRICHTING VAN HULP-ZIEKEN- HUIZEN TE DELFT. Bevolking moet deel der inrichting K.LM.-VLIEGVERBINDING MET ENGELAND HERSTELD. UITVOER VAN CRISISPRODUCTEN. I NAPELS, 7 Februari. (Speciale dienst.) Hedenmiddag om hall drie precies, over eenkomstig het op het reisschema vastge stelde tijdstip, is het K. L. M.-vliegtuig de „Reiger" van zijn speciale vlucht naar Zuid-Afrika teruggekeerd en op het vlieg veld van Napels Campodichino geland. Alle deelnemers aan de reis, die van hier vertrokken, waren, zijn ook in Napels terug gekeerd met uitzondering van een passagier, die in Zuid-Afrika is gebleven, doch in wiens plaats een andere Nederlander, die passage naar Holland zocht, is medegeko- men. Op twee dagtrajecten heeft de „Reiger" bovendien eenige passagiers meegenomen. De tocht is uitmuntend verloopen en alle passagiers waren dan ook opgewekt, zoowel over hun verblijf in de Unie, als over den prachtigen tocht, waarbij zij in vogelvlucht de wonderen van het tot voor kort nog onbe kende Afrika hebben kunnen gadeslaan. Ge durende de geheele reis hebben zij gelegen heid gehad belangwekende bijzonderheden langs de route te bezichtigen. Na aankomst te Bulawayo maakten zij een tocht door het prachtige bergland door Noord-Rhodesia naar het graf van Cecil Rhodes. Te Nairobi werden zij evenals op de uit reis, op een hartelijke wijze verwelkomd door de kleine Nederlandsche kolonie. Te Khartoum waren zij de gasten van de Royal Air Force-club, waar zij verwelkomd wer den door een thans Britsch-genaturaliseerd Nederlander, die zelf luitenant-vlieger bij de Engelsche luchtmacht is en den laatsten avond te Alexandrië waren zij na een cock tail-partij bij den K. L. M.-vertegenwoor- diger, den heer van der Zee, vereenigd aan een geanimeerden maaltijd, aangeboden door den commandant van de „Reiger", ge zagvoerder Blaak. Te Napels was o.a. de K. L. M.-gezag- voerder Smirnoff aanwezig, die deze week met de „Pelikaan" naar Indië vertrekt. Te Athene had men een ontmoeting met de „Torenvalk" die onder commando van Evert van Dijk op weg was naar de Oost. Als wij de vlucht in alle opzichten ge slaagd noemen, geldt dat in de eerste plaats voor de bemanning, die zonder eenige stoor nis den tocht op vlotte wijze heeft kunnen maken, dank zij de uitmuntende outillage langs de geheele route, die het mogelijk zou maken onmiddellijk een regelmatigen lucht- dienst naar Zuid-Afrika te openen, indien de K. L. M. daartoe vergunning zou krij gen. In de tweede plaats kan de vlucht geslaagd genoemd worden omdat de besprekingen, die de vertegenwoordiger der K. L. M., de heer Reyer, in Zuid-Afrika hierover ge voerd heeft, een zoodanig verloop hebben gehad dat de mogelijkheid niet uitgesloten moet worden geacht, dat pogingen van de K. L. M. in deze richting een redelijke kans van slagen zullen hebben. Vanavond zijn bemanning en passagiers van de „Reiger" nog doorgereisd naar Ro me, vanwaar zij morgenochtend naar Parijs vertrekken Zij kunnen niet eerder dan Zater dag met een directen trein uit den Fran- schen trein naar Nederland doorgaan. Deze trein arriveert Zaterdagmiddag te 16.42 uur te 's-Gravenhage en te 17.33 uur te Amster dam. In hotel te Brussel aangehouden. Het sinds Dinsdagmiddag vermiste 14- jarige meisje I. H., uit Maastricht is gister morgen in een hotel te Brussel aangehouden. De recherche te Brussel heeft haar over gebracht naar het commissariaat aan de rue des Croisades, waar haar moeder, die des morgens vroeg naar de Belgische hoofdstad was gereisd, om naspeuringen te doen, haar van de politie heeft overgenomen. In het hoteb waar het kind vroeger al eens met een tante had gelogeerd, had zij een anderen naam opgegeven. Daar zij echter zoo erg leek op het volgens het verspreide sig nalement verdwenen meisje, waarschuwde men de politie, welke het raadsel toen spoe dig had opgelost. Naar wij vernemen, is te Doezum (gemeen te Grootegast) een raadslid dezer gemeente aangehouden, onder verdenking van fraude en valschheid in geschrifte, gepleegd in zijn hoedanigheid van penningmeester van de plaatselijke afdeeling van een vakorganisatie. De man is in de marechausseekazerne te Grootegast ingesloten, waar hij een volledige bekentenis zou hebben afgelegd. Een kabelballon, welke, gezien den Noord oostelijken wind, dezelfde zou kunnen zijn, welke des morgens in West-Friesland werd gesignaleerd, is gistermiddag om een uur door een landbouwer in een weiland aan den Molendijk, dicht bij Zuid-Beijerland gevon den. Hij waarschuwde de politie, die op on derzoek uitging. Deze trof de ongeveer vijf tig meter lange ballon voor driekwart leeg aan. Vermoedelijk was het gevaarte op zijn langen zwerftocht gescheurd. De staaldraad kabel, waarvan de ballon was voorzien, was naar schatting 500 tot 800 meter lang. Het anker was echter verloren gegaan. De ballon droeg de initialen L Z C 2299. Men meent met een Engelschen ballon te doen te hebben De militaire autoriteiten zijn van de vondst op de hoogte gesteld. In hoeverre de ballonkabel schade in de omgeving heeft veroorzaakt, kon wegens den zwaren mist niet worden vastgesteld. Door hun bontjassen en hun schoeisel, zooveel mogelijk beschermd tegen het onge kend koude weer van dezen winter, betrekken deze Duitsche soldaten de wacht ergens in het veroverde Poolsche gebied. Naar wij vernemen, loopt het voor-onder- zoek in de moordzaak te Leidschendam ten einde. Gistermiddag heeft weer een reconstructie op kleine schaal, welke zich heeft bepaald tot het onderzoek bij de Smitsbrug, hoe de auto, waarin de dader (s) hebben gezeten, over de brug is gereden en of de sluiswach ters IJzinga en De Hoog bij de brug staan de in de auto hebben kunnen kijken. Te ongeveer twee uur arriveerden bij het huis van burgemeester Keizer de rechter commissaris, mr. Borgerhoff Mulder, de sub stituut-officier van justitie mr. N. S. Hoek stra, eenige leden van de rijksrecherche en de verdediger mr. R. Kokosky. De verdachte R. A., was bij deze recon structie niet aanwezig. De heeren bleven ge- ruimen tijd in de woning van den burge meester om later naar buiten te komen en de siituatie bij de brug, die schuin tegenover het huis van den burgemeester gelegen is, in oogenschouw te nemen. De burgemeester was er niet bij tegenwoordig, daar hij on gesteld is. De auto, waarin het slachtoffer is vervoerd, een vier-persoons-Chevrolet was voor deze gelegenheid uit de garage te Leidschendam gehaald, waar zij den heelen winter had ge staan. Men liet den wagen verschillende ma len de brug op en af rijden, waarbij nauw keurig werd nagegaan, waar de sluiswach ters hebben gestaan. Aan de auto waren nog verschillende sporen van aanrijdingen te zien. De auto droeg het nummer GZ-62506. De belangstelling voor deze reconstructie was van de zijde van het publiek vrij groot, doch de politie had maatregelen genomen, dat nieuwsgierigen er niet te dicht bij kon den komen en het verkeer werd gedurende de reconstructie stilgelegd. Om drie uur ongeveer was de reconstruc tie beëindigd. Door de crisis steeds aan lager wal geraakt. Men meldt ons uit Amsterdam: Een 42-jarige meubelmaker was door de rechtbank tot anderhalf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens diefstal met braak en geweldpleging. Verd. ging van dit vonnis in hooger beroep en vandaag diende deze zaak voor het gerechtshof. De man had op 25 Augustus ingebroken in een woning in de Willem de Zwijgerlaan. Hij had juist het een en ander dat van zftn gading was bijeengezocht, toen hij door den bewoner, die juist thuiskwam, op heeterdaad betrapt werd. De inbreker gaf den bewoner met een stuk hout, waaraan een hoefijzer was bevestigd, een klap op het hoofd en vluchtte. Het hoefijzer bracht den inbreker geen geluk aan: hij werd overmeesterd en in het huis van bewaring ingesloten. De klap was niet hard aangekomen en de bewoner van het huis aan de Willem de Zwijgerlaan was de gevolgen spoedig te boven. Voor het hof verklaarde hij, dat het hem zeer aannemelijk voorkwam, dat verd. ge slagen had uit angst. De verdachte legde een volledige beken tenis af. „Ik ben in hooger beroep gekomen omdat ik een gezin heb en kinderen, waar ik veel van houd". De procureur-generaal mr. A. A. L. F. van Dullemen vond de feiten hoogst ernstig. Deze inbraak is niet in een opwelling ge pleegd. Hij had zich goed voorzien van in brekers werktuigen en hij had zelfs een groot aantal valsche sleutels meegenomen. Dat lijkt niet op het werk van een beginne ling. Het O.M. vond geen aanleiding om de straf te verminderen, hoewel het reclassee- ringsrapport goed is. Verd. heeft bovendien nog twee andere inbraken gepleegd, die hij bekend heeft, doch die niet vervolgd zijn. Spr. vorderde bevestiging van het vonnis: anderhalf jaar gevangenisstraf. De verdediger mr. I. Maarsen bepleitte de uiterste clementie in den vorm van een voorwaardelijke veroordeeling. Dit nu al dus pl. is een typisch geval voor reclas- seering. Verd. is nooit eerder veroordeeld, vroeger had hij een eigen zaak, een fabriek met 28 man personeel. De zaak ging mis, hij kwam in het snordersbedrijf terecht en leed met zijn gezin armoede. Hij is een crisis slachtoffer uit den burgerstand, die steun en leiding behoeft. Het Hof zal 22 Februari arrest wijzen. De omzet in den detailhandel (grootwinkel bedrijven, warenhuizen, manufacturenmagazij- nen, middenstandszaken voor glas, manufac turen .aardewerk, huishoudelijke artikelen) is in Nederland in de vijfde week van het nieu we jaar, volgens opgave van het Centraal Bu reau voor de Statistiek beneden het niveau van de overeenkomstige week van 1939 ge komen. INDEXCIJFER OMZET WINKELBEDRIJF. (De overeenkomstige week van 1937 is op een omzet van 100 aangenomen.) Week van1939 1938 712 Augustus 95,3 101.1 1419 Augustus 100,8 105,4 21—26 Augustus 110,9 107,7 28 Augustus2 September 121,6 97,5 49 September 128,9 85,8 1116 September 148,6 97.2 1823 September 171,1 92,7 2530 September 171,1 92,7 2— 7 October 152,5 103.2 9—14 October 136,3 115,0 16—21 Jetober 126,2 108,5 23—28 October 112,1 116,0 30 October4 November 115,4 1093 6—11 November 116,4 108.8 1318 November 100,6 94,0 2026 November 105,8 86,7 27 November—2 December 92,0 94,9 4— 9 December 165,8 127,5 11—16 December 118,9 102,0 1823 December 152,1 123,3 2530 December 103,2 107,6 (De overeenkomstige week van 1938 is op 100 aangenomen.) 1940 1939 16 Januari 96,8 106,4 813 Januari 114,2 116,2 1520 Januari 105,3 109.3 2227 Januari 112,5 109,7 29 Januari3 Februari 117,5 125,6 Maandag, 12 Februari zal het strand tus- schen Katwijk en Wassenaarsche Slag van paal 88 tot paal 92,5 binnen de roode vlaggen van tien tot dertien uur onveilig zijn in ver band met het houden van schietoefeningen met mitrailleurs. De aandacht worclt erop gevestigd, dat het strand eerst weder veilig zal zijn, nadat de roode vlaggen zijn ingehaald. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda zal Maandag en Zaterdag der volgende week geen audiëntie verleenen. (Nadruk verboden). Op de postkantoren wordt nog steeds cor respondentie ontvangen, gefrankeerd met de bijzondere postzegels, uitgegeven ter gele genheid van het 100-jarig jubileum der Ned. Spoorwegen. Men verzoekt eraan te herinne ren, dat deze zegels sinds 31 December j.l. voor frankeering niet meer geldig zijn. Gisteren is te Oerle (N.B.) de oudste in woner van dit dorp, de honderdjarige Peerke van Rooy overleden. Eind Maart zou hij 101 jaar zijn geworden. Na verloop van eenige minuten voegde Mrs. Quince zich bij hem. Deze was, aan gezien zij zooveel minder dik was, ook niet zoo buiten adem, maar zij scheen het toch leelijk te kwaad te hebben. Steunend keek zij omlaag naar haar voeten. „Oooo, mijn voetenjammerde zij. „Oooo mijn likdoornsDat is mooi van je, een vrouw zóó te martelen als zij een vacantie- dagje heeftWat voor nut heeft dat nou dat zou ik wel eens willen wetenWaar zijn zij Mr. Quince pufte en gromde nijdig, terwijl hij vruchteloos om zich heen keek naar eenig teeken van den jongen en het meisje, waarachter hij aanzat. „Zij moeten toch ergens in de buurt zijn hijgde hij. „Wwaarvan maak je nu zoo een bereddering Waarom wou je nu persé die nieuwe schoenen aanhebben, als.als. •Daar zijn zeDaar zijn ze! Hei!" Hij sprong op, en schreeuwde uit alle macht, toen van achter naburig struikgewas Joy en Jimmy onverwacht weer te voor schijn kwamen. Alsof zij zich in het geheel niet bewust waren van de tegenwoordigheid van den grutter, en evenmin gemerkt had den, dat iemand hen geroepen had, wandel den Joy en Jimmy op hun dooie gemak naar een linker-zijlaan. „Kom meegromde Mr. Quince, terwijl hij een triomf eerend gekrijsch liet hooren. „Wij hebben ze nu Neem zoo je voeten op, mensch, vlug toch liet hij er met weinig teederheid voor zijn echtgenoote op volgen „Vooruit dan tochDitmaal ontkomen ze ons niet Maar, ofschoon Mr. Quince vastberaden voortschommelde, en zijn vrouw naast hem aan hinkte, bleek de tocht heel wat moeilij ker te zijn dan zij verwacht hadden. Want de linker-zijlaan, die Joy opzettelijk ingeslagen had, voerde niet alleen steil omlaag, maar was bovendien zóó vol slijk en kuilen, dat Mr. Quince voortglibberde als een aal, ter wijl zijn vrouw, na verscheidene malen ter nauwernood aan het gevaar ontsnapt was ten slotte haar parapluie met een gil liet glippen, en met een harden bons neerplofte op een bos brandnetels. Ondertusschen kuierden Joy en Jimmy dood-onschuldig verder. Zij deden natuurlijk alsof zij de „Oi's", die Mr. Quince hen een paar malen met schorre stem nazond, in het geheel niet hoorden. Maar ook Jimmy had nu ontzaglijken schik in de grap! Zoo bereikte zij het eind van de laan. Daar zag Joy haar vriendin Nellie Clark, die, in gezelschap van haar broertje Georgie. bloemen plukte. Nellie was van Joy's en Georgie van Jimmy's leeftijd, en zij waren ook ongeveer even groot. Hier kreeg Joy een plotselingen inval. Snel nam zij Nellie terzijde, en fluisterde haar haastig een en ander toe. „Hier!" zeide zij. „Zet mijn hoed op en trek mijn regenmantel aan Het is maar voor de grap! Ik zal je straks vertellen waarom Hier, Jimmyvervolgde zij gejaagd. „Ver wissel van jas met Georgie Geef hem zoo lang je pet en blazer. Mooi zoo En nu loo- pen jelui maar langzaam den weg op De verwisseling van kleeren nam weinig tijd in beslag. Joy en Jimmy verscholen zich snel achter de heg. Nellie en haar broertje, die beiden schik in het geval hadden, maar er weinig van begrepen, begonnen samen den weg op te loopen, toen „Oi!" klonk het uit de laan. De kreet was natuurlijk afkomstig van Mr. Quince, die plotseling met zijn vrouw te voorschijn gekomen was. Mr. Quince zat on der het slik, en Mrs. Quince eveneens, maar hierom bekommerde hij zich nu niet meer. Met het beetje adem, dat hem nog restte, snelde hij op de ontstelde kinderen toe. „Nou heb ik jeluiriep hij uit, terwijl hij elk hunner bij een arm greep. „Nou heb ik jullie met je tweeënNou, wat heb je tetete Plotseling stierven Mr. Quince's woede en triomf weg, en zijn stem ontaardde in een soort gestotter. Zijn mond gaapte in domme verbazing en Mrs. Quince's oogen puilden uit haar hoofd, terwijl zij staarde naar de twee kinderen, waarop haar echtgenoot be slag gelegd had. Want het was in het geheel niet het ge laat van Joy, dat op hen gericht was, doch het verbouwereerde gezicht van een meisje, dat een in staal gemonteerden bril droeg. En de kleine jongen met pet en blazer, had wangen vol sproeten en rood haar. „Nou riep Mr. Quince hijgend, zijn mond trekkend in een vorm, die hem veel over eenkomst gaf met een visch. „H.... hoe.... hoehheethéét je dan?" „Ik heet Nellie Clark, mijnheer", stamel de Nellie in strikte overeenstemming met de Quince, die geheel en al beduusd was, ach ter zich aan. En Joy en Jimmy, die hen vanuit hun schuilplaats in het struikgewas gadesloegen, lachten en lachten tot de tranen over hun wangen biggelden. Hoe gelukkig verliepen die prettige dagen te SandfordJoy en Jimmy voelden zich zoo opgewekt, zoo vol leven en geestkracht, dat zij wel konden wenschen dat aan dit zomerseizoen nooit een einde mocht komen. Natuurlijk hadden zij hun vader niet ver geten. Het vaste geloof dat deze, na zijn ge waagde vlucht over den Zuid-Atlantischen Oceaan, nog in leven was, en eenmaal tot hen terugkeeren zou, vervulde hen van hoop en opgewektheid. Sinds hun aankomst in de badplaats had den nog twee voorvallen ertoe bijgedragen hen te bemoedigen en vroolijk te stemmen. Zij waren er achter gekomen dat hun moe der overgebracht was naar een ziekenhuis in het noorden van Engeland. Zij hadden haar een langen brief geschreven, en haar daarin het goede nieuws betreffende hun vader verteld. Verder bevond de goedhartige gezagvoerder van een fruitschip, die een oude scheepsmakker van Joop Clapperton was, zich op weg naar Rio de Janeiro, en deze had beloofd dat hij, zoodra zijn boot in de haven aangekomen was, inlichtingen naar Mr. Wallace zou inwinnen. Het kwam Joy dan ook voor dat de „zilve ren rand", waarvan zij zoo vaak gezongen, en waarnaar zij zoo vaak met verdrietig hart uitgezien had, zich eindelijk begon te vertoonen. Vaak hoorden de menschen die igLAjiV Het bovenlijf van een man vertoonde zich aan het geopende venster. waarheid. „En dit is m.. mijn br. .broertje, Georgie Clark, mijnheer." Mijnbeer Quince week in de grootste ver bijstering een pas achteruit. Toen hij zich tot zijn vrouw wendde, sputterde deze van woede. „Jij, ouwe suffer" schreeuwde zij. „Jij, ouwe idioothalve gareHeb ik je niet gezegd, dat ze 't niet waren Haar schrille stem werd steeds luider. „Heb ik 't je niet gezegd Op wat voor dwaze jacht heb je mij daar meegetroond Je hebt mijn vacantie- dag bedorven Ja, dèt heb je gedaan, en ik ben niet van plan, ooit weer met je uit te gaan Sinds lang was Mrs. Quince niet zóó woe dend geweest, en gedurende meer dan een minuut .aasde en tierde zij tegen haar echt genoot, hem telkens met haar parapluie be dreigend. „Kom mee snerpte zij ten slotte. „Ik ga terug naar huis Zoo nijdig was zij, dat zij haar pijnlijke voeten geheel vergat, en wegstapte, met Mr. in het Rotspension (zooals Mrs. Clapperton haar huis noemde) hun intrek genomen had den, haar met haar aantrekkelijke, heldere stem dat lied zingen, terwijl zij de slaap kamers aan kant maakte, of Mrs. Clapper ton in de groote, luchtige keuken hielp bij het wasschen der groenten. Het was natuurlijk een druk leven, dat zij leidde. Veel vrije tijd was er niet, maar a leven bood zooveel afwisseling en verscnei- denheid, dat het, zooals Jinamy beaamde, volmaakt onmogelijk was zich ooit te ver velen. Want iedere week kwamen weer nieuwe gasten. De eenige pensiongast, die hier voor langen tijd zijn intrek genomen had, was een zekere mijnheer Rinedrop, die in het begin van Juni een slaapkamer aan den voorkant gehuurd had, en wien Sandford zoo goed beviel, dat hij besloot tot het eind van den zomer te blijven. In vele opzichten was hij een aangenaam man. Wel sprak hij met een licht buiten- landsch accent, maar het is toch geen mis daad een vreemdeling te zijn, en zelfs wan neer het dit wel was, maakte hij dit goed door Joy vaak een ruime fooi te geven als loon voor een geringen dienst. Maar ofschoon Jimmy de eigenlijke reden moeilijk had kunnen noemen, gaf hij toch. niet veel om dezen vasten gast. „Hij schijnt anders te zijn dan de andere menschen, Joy", zeide hij op zekeren dag tot zijn zuster. „Altijd schijnt hij op zijn eentje te willen uitgaan. Dat is toch niet gezellig, wanneer je op vacantie bent". Joy glimlachte. „Maar misschien geeft hij de voorkeur aan zijn eigen gezelschap, Jimmy", zeide zij. .Zooveel menschen doen dat. Bovendien hij is toch altijd heel aardig jegens mij". „Dat weet ik", hernam Jimmy, het voor hoofd fronsend. „Maar ik geloof niet, dat hij veel van mij hebben moet. Laatst op een avond, toen ik hem op de rots tegenkwam, en hem goeden avond wenschte, gluurde hij r:aar mij alsof hijja, ik weet niet wat; en antwoord geven deed hij niet. Ik ben niet erg op dien meneer Regendrop gesteld, Joy", voegde hij er koppig aan toe, „en het zou mij niets verwonderen als hij een spion was". Joy barstte in lachen uit, want deze inval leek haar toch al te dwaas. De daarop vol gende dagen werd Mr. Rinedrop evenwel weer vergeten, tot nog geen week daarna op zekeren avond, even na tien, toen Joy en Jimmy koffie opdienden voor eenigen van de gasten mijnheer Rinedrop opstond en gaapte. „Ik pen moe", zei hij met zijn eigenaardig accent. „Ik keloof ik ga naar ped. Koede nacht, damen en heeren". De andere gasten glimlachten en wensch- ten hem goeden nacht; hij verliet het ver trek en ging de trap op. Even later vond Joy een cigarettenkoker op de leuning van den stoel, waarop hij gezeten had. „Die is van Mr. Rinedrop, Jimmy", zeide zij. „Je moest hem dien maar even bren gen. Misschien wil hij nog rooken vóór hij gaat slapen". Jimmy nam den koker, en begaf zich er mee de trap op naar Mr. Rinedrops slaap kamer. Hij klopte op de deur. i,Mijnheer Rinedrop", riep hij zachtjes, „u heeft uw cigaretten vergeten". Tot tweemaal toe klopte en riep Jimmy, maar hij kreeg geen antwoord. Misschien sliep mijnheer Rinedrop reeds al leek dit wat erg vlug. Jimmy wendde zich om, ten einde weer naar beneden te gaan. Maar plot seling bedacht hij zich. Hij was nieuwsgierig geworden. Mijnheer Rinedrop kón toch niet slapen. Waarom antwoordde hij dan niet Een oogenblik aarzelde Jimmy. Toen greep hij de deurkruk, draaide deze langzaam om, en opende de deur voorzichtig op een kier. Hij hield zijn adem in. De slaapkamer was donker, maar er was toch nog genoeg licht opdat hij zien kon dat er niemand in bed lag- Mijnheer Rinedrop was er niet. Maar dit was het niet wat zijn adem deed stokken. Want toen zijn blik op het open venster gevallen was zag Jimmy van buiten af de handen en armen van een man over het kozijn ver schijnen gevolgd door het hoofd en gelaat van een man. De kamer was leeg. En iemand klom bin nen door het open venster Hedenavond half 7 is de conferentie in het Vredespaleis geëindigd. Om 8 uur werd het officieele communiqué over de besprekingen uitgegeven. Het luidt als volgt Het door de assemblee van den volkenbond ingestelde comité, dat tot opdracht had het centrale comité voor sociale en economische vraagstukken te constitueeren, in overeen stemming met de voorstellen, vervat in het Bruce-rapport, is op 7 en 8 Februari te 's-Gravenhage in het Vredespaleis in de localiteiten van het permanente hof van internationale justitie bijeen geweest. Dan volgen in het communiqué de namen van de tien gedelegeerden, die van het comité deel uitmaken, na welke opsomming het communiqué als volgt verder gaat Bij den aanvang van zijn zittingen heeft het organisatiecomité door coöptatie dr. H. Colijn aangewezen als lid van het centrale comité titre personnel. Vervolgens heeft het comité dr. H. Colijn tot zijn voorzitter benoemd. Het comité is begonnen met een algemeene en inleidende bespreking, die betrekking had op de samenstelling van het toekomstige centrale comité en eveneens op de werk zaamheden, die dit centrale comité zal ver richten. Het organisatiecomité heeft besloten, dat zijn president en de secretaris van den volkenbond overleg zullen plegen met be trekking tot de uitnoodigingen tot de staten en tot de individueele personen, die zouden kunnen worden aangewezen als leden van het centrale comité. Op grondslag van dit overleg zullen de president en de secretaris generaal vervolgens een voorstel indienen bij het organisatie-comité. Te zelf der tijd is besloten, niet alle plaat sen, die door de assemblee voor beide cate gorieën leden voorzien zijn, te vervullen, maar er voor het oogenblik eenige open te laten. Het organisatie-comité, dat, aldus uitge breid, het centrale comité zal constitueeren, zal zijn eerste zitting houden, zoodra zijn leden op de hoogte zijn gesteld van den arbeid, door verschillende organen van den volkenbond op economisch en sociaal gebied verricht. Domei seint uit Tokio: De woordvoerder van de Japansche ma rine heeft in antwoord op vragen met be trekking tot buitenlandsche persberichten volgens welke de Nederlandsche regeering besloten heeft te Soerabaja een vlootbasis in te richten en drie slagschepen te laten bouwen gezegd (Er is nog geen besluit ge- nomen. Red. IVLst». dat hij daaromtrent geert definitieve inlichtingen heeft ontvangen, doch dat, indien het bericht waar is, het het gevolg is van een Nederlandsch wanbe grip voor de Japansche politiek ten aanzien van zuidelijker gelegen landen, welke poli tiek alleen streeft naar een uitbreiding der Japansche oeconomische betrekkingen met die landen. De kleine Jimmy Wallace hield den adem in terwijl hij zijn blik liet gaan door het nagenoeg duistere slaapvertrek. Bij den eersten oogopslag had hij zich er van vergewist dat de kamer blijkbaar leeg was. Mijnheer Rinedrop was er niet. Maar toen Jimmy's oogen gevestigd wer den op het geopende venster, zag hij iets, dat hem in de heftigste innerlijke beroering bracht. Want boven de vensterbank hadden zich eerst een paar handet. vertoond, en deze werden gevolgd door een rond hoofd, met kortgeknipte haren, en een bol gezicht, aan gevuld door een bril en in dit gezicht kon hij zich onmogelijk vergissen. (Wordt vervolgd). leveren. De burgemeester mr. G. van Baren heeft Woensdag een oproep gericht tot de inwoners zijner gemeente om binnen veertien dagen te zorgen voor 154 ledikanten en matrassen, 300 kussens, 400 wollen dekens, 1200 lakens, 700 sloopen, 175 bedkastjes, 1100 handdoeken, 350 hemden en eenzelfde getal borstrokken. Indien deze oproep onvoldoende resultaat mocht opleveren, zal worden overgegaan tot het vorderen van een en ander. De arti kelen, zijn noodig voor het installeeren van een aantal hulpziekenhuizen, die op verschil lende punten der stad zullen worden opge richt in bestaande gebouwen. Deze maatregel wordt genomen voor het geval Delft aan een luchtbombardement mocht worden blootge steld. Daar de gewone ziekenhuizen bij een dergelijke gebeurtenis voor de verpleging van militairen bestemd zijn, kunnen de bur gers slechts terecht in de op te richten hulp ziekenhuizen, waarin dezelfde chirurgischa apparaten aanwezig zullen zijn als in de ge wone ziekenhuizen. Reeds enkele uren na den oproep zijn door verschillende inwoners belangrijke toezeg gingen gedaan. Het vliegverkeer tusschen Nederland en Engeland, dat Dinsdag en Woensdag wegens de slechte gesteldheid van het vliegveld Sho- reham is stopgezet, is gisteren hersteld. Gis termorgen vertrokken van Schiphol naar En geland twee K. L. M. toestellen ,de eene vol gens dienstrooster, de andere als extra-vlieg tuig, omdat het aantal passagiers te groot was voor één toestel. Onderweg ontvingen de gezagvoerders radiografisch de mededeeling, dat zij niet naar Shoreham maar naar Lympne moesten vliegen. Bij Kon. besluit is ontheffing verleend van het bepaalde in de artikelen 4 en 5 van het Crisis-Akkerbouwbesluit 1934, artikel 2 van het Vee- en Vleeschmonopoliebesluit 1936. artikel 1 van het Crisis-Tuinbouwbesluit (Uitvoermonopolie), de artikelen 16 en 18 van het Crisis-PLuimveehouderijbesluit 1938 en artikel 2 van het Crisis-Landbouw-Uit- voermonopoliebesluit 1939, voor zoover be treft den uitvoer van crisisproducten a. met een door den minister van Econo mische Zaken aan te wijzen bestemming b. met inachtneming van een door dien minister te bepalen wijze van verzending of vervoer een en ander tot door voornoemden minis ter te bepalen maximum hoeveelheden en met inachtneming van door hem te stellen regelen. Dit besluit treedt heden in werking.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 4