DAMEN Moderne Japon- Mantelstoffen 600-jarig stadsbestaan van Rotterdam. WH MAANDAG 12 FEBRUARI 1940 7 Juni 3340 verleende graaf Willem IV de stadsrechten. Een tentoonstelling in voorbereiding. Ondanks moeilijkhedsn ontvangen wij toch dageSijks in allernieuwste kleuren in prijzen vanaf' f 1.95 p mtr Uitsluitend gevestigd HOOFDSTEEG UIT HOLLANDS OUDSTE TIJDEN. Dr. PAUL JULIEN VOOR DE RE1S- VEREENIGING. SCHOOLVOETBAL. KLEEREN IN BRAND GERAAKT. Wanneer leefden de eerste Nederlanders NOG GOED AFGELOOPEN. OM DEN CROL- EN AALDERSBEKER. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE. BURGERLIJKE STAND. RESTDENTIE-ORKEST TE ROTTERDAM. R.R.C. FEIJENOORD. DE ROTTERDAMSCHE LEEUW. O. O HAD ER GEEN PROFIJT VAN. BRAND IN DE ESSENBURGSTRAAT. LASCHCLUB „ROTTERDAM". SCHAAKVEREEN. HET CENTRUM. SPORTVEREENIGING R.E.T. R.R.V. APOLLO. In het Gemeente-archief aan de Mathe- nesserlaan hield het Historisch Genoot schap „De Maze" Zaterdagmiddag zijn 28ste ledenvergadering, waarin plannen ter sprake kwamen om het zes-honderd- jarig stadsbestaan van Rotterdam in Juni e.k. op passende wijze te herdenken door middel van het houden eener ten toonstelling, welke tot onderwerp zal hebbenRotterdam en het Maasgebied in den landsheerlijken tijd. Nadat de vergadering mr. A. Bouman alhier tot haar medelid had benoemd, sprak de archivaris, mr. H. C. Hazewinkel, over een collectie topographische teekeningen van oud-Rotterdam, welke de gemeente in 1865 door aankoop van den heer A. van Stolk Czn. had verworven en die meermalen de aan dacht van locale historici heeft getrokken. Hij verdedigde de opvatting, dat we hier te doen hebben met een mystificatie en waagde de veronderstelling, dat de initialen A. v. R., die we op sommige der teekeningen aantref fen, wijzen op een collaboratie van twee mannenG. van Reyn, den historicus en H. Altmann, den schoolmeester-teekenaar, waaraan deze collectie haar ontstaan te danken zou hebben. Gedurende de pauze bestond er gelegen heid de geëxposeerde teekeningen te bezich tigen. Voordracht van dr. T. S. Jansma. Het tweede gedeelte der vergadering, dat door den burgemeester en den gemeente secretaris met hun tegenwoordigheid vereerd werd, was gewijd aan de Rotterdamsche stadsrechten. De spreker, dr. T. S. Jansma, memoreerde, dat Robert Fruin voor zeventig jaar het eerste van de opstellen schreef, die hij later samenvatte onder den naamDe Oudheid van Rotterdam. Nu dit jaar het zesde eeuwfeest van het Rotterdamsche stadsrecht van 7 Juni 1340 herdacht kan worden, is z. i. een samenvat ting van de oudste geschiedenis van Rotter dam volgens den tegenwoordigen stand van het historisch onderzoek op haar plaats. Het oudste „stadsrecht" van Rotterdam, dat van 1270, blijkt vóór Lois' Kroniek van Rotter dam, „verrijkt met de voornaamste hant- vesten en previlegiën", die in 1746 verschenen is, niet bekend te zijn geweest. De zware verdenking, reeds door Fruin geopperd, dat dit wonderlijke stuk door Lois gefabriceerd is blijft daarom van kracht. In 1270 bestond de indijking, waarbinnen het latere Rotter dam zou verrijzen, nog niet of nauwelijks. De bedijking in de buurt van het tegenwoor dige Rotterdam was voornamelijk te danken aan gravin Aleidis, die in 1275 aan Schiedam stadsrecht gaf. Bij de indijking en het in cultuur brengen van den lateren Rotterdam- schen grond is het geslacht Bokel betrokken. Uit aanteekeningen van omstreeks 1283 en 1296 blijkt, dat Rotterdam hier een district over twee ambachten verdeeld was, Oost en West van de Rotte, het eene in het bezit van de Bokels, het tweede in dat der Voor- scotens, die zich later Cralingens noemden. Na den moord op graaf Floris in 1296 is spoedig de politieke macht over Holland en Zeeland in handen gekomen van heer Wolfert van Borselen. De korte periode van zijn macht is er een van buitengewone betee- kenis in de geschiedenis van Holland. Ook in de Beneden-Maasstreek deed zij zich gel den. De Bokels moeten uit hun Rotterdamsch bezit verdreven zijn zij hadden zich inder daad garant gestel dvoor de trouw van Gijsbrecht van Aemstel en Herman van Woerden, de latere moordenaars van graaf Floris. Wellicht heeft ook de jonge Cralingen, die ambachtsheer over Oostelijk Rotterdam was, daarvan ten gunste der Grafelijkheid moeten afzien. In 1299 is aan Rotterdam het stadsrecht van Beverwijk verleend. Bever wijk, een ambacht, dat behoord had tot de leengoederen van Gerard van Velzen, had einde 1298 van den graaf stadsrecht gekregen. Uit de bewoordingen van dit stadsrecht blijkt, dat heer Wolfert van Borselen zich de ambachtsheerlijkheid over Beverwijk had doen toewijzen. Wij mogen hieruit opmaken, dat ook Rotterdam omstreeks 1297 Wolfert van Borselen als ambachtsheer heeft moeten ontvangen. Van groote beteekenis kan de nederzetting aan den Rotte-dam nog niet geweest zijn .Heer Wolfert kan met het stadsrecht een grondspeculatie bedoeld heb ben, hij kan het ook bedoeld hebben als manoeuvre tegen de Avennes, zijn ernstigste concurrenten in de macht over Holland en Zeeland en tegen hun stad Schiedam. Op 1 Augustus 1299 werd Wolfert van Borselen vermoord, alle op zijn aandrang door den jongen graaf Jan gegeven voorrechten wer den herroepen. Van de stad Rotterdam hoo- ren wij dan ook verder niet meer. Schiedam verheugt zich in de grafelijke gunst, immers na graaf Jan's dood komt het Henegouwsche Huis der Avennes hier aan de regeering. Dordrecht wordt de groote markt door grafe lijken steun. Er zijn intusschen kleine aan wijzingen, dat het plaatsje Rotterdam gaan deweg eenige economische beteekenis moet hebben gekregen. Dit kan aanleiding gegeven hebben, dat graaf Willem III in 1328 een handvest aan het grafelijke ambacht van Rotterdam Oostelijk van de Rotte gegeven heeft, waardoor bestuur en rechtspraak beter geregeld werden. Als stadsrecht mag men dit handvest niet beschouwen, al mag men er stellig uit aflezen, dat, economisch beke ken, Rotterdam reeds stedelijke allures ver kreeg. Omstreeks 1334 of 1335 is de laatste mannelijke Bokel in rechte lijn, heer Dierie Bokel, overleden. In 1327 was een regeling gemaakt, dat zijn dochter, Agniese, niet zou opvolgen in de Rotterdamsche leenen, doch dat deze „in 's-graven boezem" zouden terug- keeren. Het is niet zeker, of deze regeling wel naar de letter is uitgevoerd. In ieder geval heeft het tot 7 Juni 1340 geduurd, voor graaf Willem IV aan Rotterdam stadsrecht heeft verleend. Van minstens evenveel beteekenis is het voor de stad geweest, dat zij op 9 Juni 1340 het recht verkregen heeft tot het graven van een open vaart tot in de Schie met een weg daarlangs. Hierdoor verkreeg zij de onmisbare verbinding met het Hollandsche stedengebied, als hoedanig de Rotte niet kon gelden. Eerst omstreeks 1347 blijkt die vaart voltooid te zijn. In 1358 gaf hertog Albrecht --r-fj aan de stad het recht, zich door en SI ALEn worden Iranco toegezonden het graven van vesten te versterken. Daar mede waren de voorwaarden vervuld, om een verdere groei en ontwikkeling mogelijk te maken. Nadat de voorzitter, prof. dr. Z. W. Sneller, den autoriteiten voor hun aanwezigheid en den spreker voor zijn belangwekkende voor drecht dank gezegd had, sloot hij de ver gadering. Op 14 Februari komt de bekende spreker voor den K.R.O. in de Tivoli bovenzaal voor de afdeeling Rotterdam van de Reisvereeni- ging voor katholieken een lezing houden met lichtbeelden en film over zijn expeditierei- zen in het zwarte werelddeel, getiteld „On der de Pygmeeën van Equatoriaal Afrika". Men krijgt hiermee de gelegenheid de spannende radio-redevoeringen van Dr. Paul Julien met films geïllustreerd te zien. Voor nadere bijzonderheden van dezen be- langwekkenden avond zie men de Kabouter annonce. Evenals vorige jaren zal ook nu weer in de a.s. Paaschvacantie op werkdagen 'n voet- baltornooi worden gehouden voor leerlingen van scholen, openbare zoowel als bijzondere, gelegen in Rotterdam en grensgemeenten. Dit tournooi, dat tot nu toe stond onder leiding van den Rotterdamschen Voetbal Bond, zal in het vervolg, mede op verzoek van dezen Bond, worden georganiseerd door de Rotterdamsche Stichting voor de Licha melijke Opvoeding, door een commissie, waarin alle richtingen van het onderwijs zijn vertegenwoordigd. Tot deelname zullen wor den uitgenoodigd: scholen voor Voorberei dend Hooger en Middelbaar Onderwijs, voor Uitgebreid Lager Onderwijs en Gewoon La ger Onderwijs 7e en 8e leerjaar, Nijverheids scholen, scholen voor Buitengewoon Lager Onderwijs en Kweekscholen tot opleiding van Onderwijzers. Deze onderwijs-inrichtingen worden in verschillende categorieën ondergebracht, ter wijl in elke categorie de deelnemers naar hun leeftijd worden gegroepeerd. De stichting hoopt, dat velen zullen willen medewerken om het tornooi te doen slagen. Eerstdaags zullen circulaires een en ander behelzende, aan de scholen worden toege zonden. Gistermorgen is de 55-jarige G. Verbeek in zij woning in de Goudschestreat door een duizeling bevangen. Zij zijn val kwam hij tegen een brandende kachel terecht, waar door zijn kleeren in brand geraakten en hij brandwonden over het geheele lichaam op liep. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is de man naar het ziekenhuis aan den Coolsingel vervoerd en daar ter ver pleging opgenomen. Waar geen gebrek aan orders heerscht. Evenals dit bij de geallieerden het geval is wordt ook in de vliegtuigfabrieken in Duitschland met volle kracht gewerkt aan de vervaardiging van militaire vliegtuigen. Een kijkje in een der vliegtuigfabrieken. In het gebouw „Verein" aan de Witte de Withstraat heeft Zaterdagavond de conser vator van het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden, dr. F. Bursch, een voordracht met lichtbeelden gehouden over het thema „Uit Hollands oudste tijden". Toen na de jaren der Fransche overheer- sching in het begin van de vorige eeuw ons Nederlandsche volk zijn onaihankelijkheid had herwonnen en het nationaal bewustzijn sterk begon te spreken, was het koning Wil lem I, die een stichting in het leven riep, welke voor de kennis omtrent ons volk van groote beteekenis zou worden: het Rijksmu seum voor Oudheden te Leiden. Het was de Leidsche professor Reuvens, conservator van dit museum, die de eerste spade in den grond stak voor het historisch bodemonderzoek. Daarmede werd de wetenschap van de spade ingeleid. Vooral sinds het begin dezer eeuw heeft onder dr. Holwerda, die in Westfalen een goede leerschool had gehad, dit onder zoek een hooge vlucht genomen. Hoewel er nog wel eenige hiaten zijn, heeft dit onder zoek toch tot een vrij omvangrijke kennis van de praehistorische tijden van Nederland geleid. Tweehonderd duizend jaar voor Christus was het geheele Noordelijk gedeelte van Europa met ijs bedekt. Ook Nederland en België lagen in dien ijsgordel. Kort te voren of kort daarna moet reeds de eerste „Neder lander" hebben geleefd. In den bodem zijn sporen van menschen achtergebleven. Bij het graven van het Rijn-Twentekanaal, waar bij deze oudste aardlagen zijn doorsneden, heeft men zelfs een schedel van dien eer sten Nederlander gevonden. ©p dien ijstijd volgde weer een langdu rige periode, waarin door verandering van klimaat de fauna en flora van karakter ver anderden. En deze verandering heeft zich vier keeren herhaald. De sporen hiervan zijn bij het bodemonderzoek gevonden. De landkaart zou toch een heel ander aspect hebben gehad, want Ierland was toen nog met Engeland en dit weer met den vasten wal verbonden. In den jongeren steentijd, 2000 jaar voor Christus, zijn waarschijnlijk uit Azië langs de Donau de bouwers der paalwoningen opgedrongen. De in onze provincies Drenthe en Fries land en in Noord-West-Duitschland gevon den hunnebedden oorspronkelijk waren er veel meer, dan er thans zijn overgeble ven wijzen op het bestaan van een in sociaal verband levend volk, dat was komen afzakken uit Denemarken. In deze hunne bedden, die oorspronkelijk met grond zijn bedekt geweest, werden de doodenmalen ge houden, misschien zooals wij deze in de Ilias beschreven vinden. Honderden en honderden stuks vaatwerk zijn in deze oudste graven gevonden. De lijken, welke begraven wer den, zijn geheel vergaan, doch wel zijn nog sieraden gevonden als kralen van barnsteen en agaat, zelfs eenige stukjes brons. Na een serie interessante foto's en tee keningen van deze hunnebedden te hebben vertoond, kwam dr Bursch tot de bevol king, welke de groote grafheuvels in onzen bodem heeft achtergelaten. Overeenkomst In. aanleg en karakter met de steenen grafka mers vertoonen deze van zware boomstam men opgestapelde koepelgraven, welke in den loop der tijden zijn ingestort en nog alleen als zacht-glooiende heuvels in het landschap zijn achtergebleven. Een syste matisch onderzoek van deze grafheuvels heeft den laatsten tijd met steun en aanmoe diging van het Koninklijk Huis plaats ge vonden. Het volk, dat deze begraafplaatsen heeft nagelaten, heeft zich vermengd met de Hunnebedbewoners en is te beschouwen als de indogermaniseerende, z.g. arische kern van Europa. De in hun graven gevonden strijdhamers, pijlpunten en dolken en de overblijfselen der strijdrossen, welke dik wijls een eigen koepelgraf naast hun mees ters kregen, duiden op een strijdlustig volk, dat heel Europa aan zich heeft onderworpen, zonder nochtans de oorspronkelijke Kelti sche en Illyrische bevolking geheel te ver dringen. Het centrum, het oorspronkelijk kernge bied van deze Germaansche cultuur schijnt Denemarken en Sleeswijk-Holstein te zijn. geweest. Vandaar gingen verschillende uit- loopers, ook naar ons land, dat in den prae- historischen tijd altijd een uithoek is ge weest, een arm land. De bloei van deze lage landen begint pas, wanneer de Nederlan ders de zee gaan bevaren en verbindings schakel worden tusschen Wales en het Oos telijk gebied. In den hier bedoelden tijd zien wij nog zoowel lijkbegraving als lijkverbranding. Het lijkt of deze twee vormen een strijd hebben gevoerd om den voorrang. Er ls een grafkoepel gevonden, waarin zich fijnver- brande beenderen van twee kinderen bevon den, terwijl het skelet van een vrouw, waar schijnlijk de moeder, er op wijst, dat zij nog wenschte vast te houden aan den ouderen vorm van begraven. Ook al ging men tot verbranding over, dan hield men toch vast aan den ouden vorm der graven en der kis ten (gespleten boomstammen, waarin de vorm van het lichaam was uitgebrand). Na ook hieromtrent tal van belangwek kende lichtbeelden, ook van de jongste vondsten, te hebben vertoond, kwam dr. Bursch aan de cultuur van het laatste millen nium voor Christus en ten slotte aan het opdringen van de Romeinen in de 3de eeuw voor Christus naar deze streken. Zij lieten de oude cultuur bestaan, van welke zij zelf ook wel iets overnamen, getuige de gevon den amuletten in den vorm van donderstee- nen (germaansche strijdhamers). Met een bespreking van de vondsten der urnenvelden uit de eerste vijf eeuwen (waarbij een enkel kruisje spreekt van het reeds veldwinnend christendom) en een be spreking van de van de door opgravingen onomstootelijk geïdentificeerde oppidum Batavorum of vluchtburcht van Claudius of Julius Civilis te Nijmegen besloot dr. Bursch zijn „praehistorische" voordracht om dan nog in een korte nabeschouwing als con clusie van het wetenschappelijk spade- onderzoek erop te wijzen, dat de Nederland sche bevolking, ondanks samenhang met het Oosten, maar ook met het Westen en Zui den, grootendeels uit dezelfde elementen is blijven bestaan en een eigen plaats inneemt in het volkerencomplex. Hoe gevaarlijk het is op een reeds in be weging zijndon trein te springen, ondervond Vrijdagavond de 44-jarige C. J. A. M. v. W„ wonende aan den Statenweg. Juist toen hij op het perron van het Maasstation verscheen, had de trein, dien hij had willen halen, reeds eenige vaart genomen. Toch waagde hij den sprong, maar hij kreeg een klap van een openstaand coupé-portier en viel bewuste loos op het perron terug. De G.G.D. is eraan te pas moeten komen om hem weer op te knappen. Gisteren heeft de halfjaarlijksche wedstrijd om den Crol. en Aaldersbeker plaats gehad op de banen van de scherpschutters Veree- niging Rotterdam. Voor dezen wedstrijd kwa men uit 3 personen. Winnaar van den beker werd de heer B. H. van Wijk. Twee was: P. Borghouts. Het wisselschild mede aan dezen beker verbonden werd behaald door den heer T. Noomen, met een gemiddelde van 45 punten. Deze wedstrijd vond plaats op 200 Meter (schijf Loosduinen). Na afloop heeft de secretaris de prijzen met eenige hartelijke woorden uitgereikt. Maandag 12 Februari: belangrijke verga dering voor alle leidsters van cirkels en cul- tureele groepen, in het clubhuis, Rob. Fruin- straat 41. Aanvang: half negen precies. Dinsdag 13 Februari voortzetting van den volksdanscursus in het gebouw Schaepman- straat. Aanvang half 9. Vrijdag 16 Februari: Eerste avond van den nieuwen leidsterscursus, te geven in de Cen trale voor Kath. Actie, Lumeystr. 16 a. Aan vang: half 9. Op Zaterdag 17 en Zondag 18 Februari wordt in de Centrale voor Kath. Actie, Oude Scheveningsche Weg 90, te Scheveningen een weekend gehouden voor alle aspirantleid sters. Aangiften van 10 Februari 1940. BEVALLEN: M. van der Linden geb. Kasse- band z. H. Teetenburg geh, Weenink d. D. Roos geb. Lodder d. p. Glissenaar geb. Kramer d. J. Joosen geb. de Vrijer z. P. van Dam geb. van Buren z. C. Rath geb. Freund z. H. den Ouden geb. Wessels z. W. Grönefeld geb. Schermer z. G. Kramer geb. Harreman d. N. Paardekooper geb. Fo- retay d. E. Slee geb. Kalis z. W. van Duin geb. van Strien z. G- Kalden geb. Odenbach z. B. Meininger geb. de Vrijer z. J. Mar ges geb Bangma d. G- Bruens geb. Hobo z. I. Sint Nicolaas geb. du Pont d. M. van Hulst geb. Breusers z. OVERLEDEN: L. Jonkman z. 4 mnd. S. Bedeaux, wede. van M. Brugmans 85 j. M. Dutilh, ongeh. vr. 85 j. C. Metjdam, vrouw van J. v. d. Linden 61 J. C. Prinsenberg, vr. van C. Lamers 71 j. J. V. Dijk, wede. van A. Quispel 71 J. S. Sleeuwenhoek, wede. van J. Meesters 79 j. J. v. Aken, wedr. van M. Butjser 81 J. M. Blok, wede. van C. Zonne veld 78 j. T. Bujjs ongeh. man 81 j. D. de Koning, wede. van P. v. Dongen 69 J. p. Berendrecht wedr. van E. Zimmerman 62 J. Willy Fens speelt pianoconcert van Lay dn Persoonlijk hebben we er nooit aan getwij feld, maar er zullen er wellicht zijn geweest, die het oorspronkelijk wel hebben gedaan. Ook bij hen moet toch de overtuiging zijn zijn gekomen, dat het Residentie-orkest, met de benoeming van Schuurman tot dirigent. een keuze heeft gedaan welke niet genoeg kan worden gewaardeerd. Deze aanstelling heeft den rechten man op de rechte plaats gebracht, wat steeds meer en meer blijkt. Toen het Residentie-orkest onder verschil lende gast-dirigenten werkte, waren er on getwijfeld uitvoeringen, welke op hoog peil stonden, maar men wist soms niet hoe men het had. Een vaste, welbewuste lijn ontbrak en voor de musici moet het wel een onplei- zierige taak zijn geweest om zich steeds weer aan een andere opvatting en dirigeerwijze aan te passen. Sinds Schuurman voor het orkest staat is dat alles veranderd. Niet alleen, dat het aan routine, samenspel en onmiddellijk reagee- rende paraatheid steeds meer wint, maar en dit is het allervoornaamste 't orkestspel heeft weer een eigen karakter en stijl ge kregen, zooals het er indertijd onder van An- rooy een had en welke de kenmerken zijn van elk orkest, dat onder een vasten leider werkt. Na het uitstekende concert van Zondag middag hebben we dit eens naar voren wil len brengen. Ouverture „Anacreon" van Cherubini; „Nocturne en Scherzo" uit de muziek bij Shakespeare's „A Midsummer- nightdream"; de begeleiding van het piano concert in d-dur op 21 van Haydn (in be werking van Pijper) en vooral het ballet voor groot orkest: „La tragedie de Salomé" van Schmitt kregen een reproductie vol stijl, eenheid en speltechnisch van uiterst gea cheveerde en verzorgde kwaliteiten. Dit werk van Schmitt, wiens „Suite" (sans esprit de Suite) we eenige maanden gele den van het Philharmonisch orkest hoorden en waarvan we de verdiensten niet hoog konden aanslaan heeft meer inhoud, geest en stijl. Het is een sterk stuk, geladen van dramatiek en demonischen hartstoch, die zich wel eens in te overdadige kracht en brute geluidslawines uiten. Maar er zit stemming in; de tragiek blijft f el-expressief en men moet de allergrootste bewondering hebben voor de wijze, waarop de componist de mo gelijkheden van een groot orkestensemble weet te gebruiken en te verwerken en voor het coloriet, dat hij er in alle nuances van brandende diepte tot teere blankheid mee weet te geven. Dit werk zóó in ongebroken stuwing en onverwachte spanning te reproduceeren met vitale kracht en stuwend temperament, zoo als Schuurman het deed, teekent den dirigent en leider van groote capaciteiten, die een volkomen artistiek en muzikaal contact met zijn musici heeft verkregen en die op het orkest een eigen stempel heeft weten te drukken. Willy Fens speelde het bovengenoemde pianoconcert voor klavier en orkest van Haydn Met deze voordracht, waarbij dirigent en orkest haar met toewijding en con amore ter zijde stonden, heeft deze soliste haar uit stekende pianistische en kunstzinnige eigen schappen weer eens duidelijk bewezen. Haar mooie sprekende toon, haar gave en gecise leerde techniek, doorzichtig spel, minitieus verzorgde figuratie, intelligentie en de op van deze Haydn muziek, zoo rijk aan leven en charme, hadden groot succes, zooals uit de hartelijke toejuichingen duidelijk bleek. Met een arm vol bloemen ging de soliste het podium verlaten. G. van RooyenC. J. Verzijl 01; J. Matti-J. v. d. Ende 1—,0; A. v. d. BergJ. H. Elder- son 10. Groep 3 a: B. StarHoman 10; Tj. Teens- maC. L. Mac. Pherson 10; G. van Kat wijkde Goey 10; L. EnselA. de J,ong 1-0. Groep 3 b: R. Cremer—G. J. Alewijn A'A, de VosJ. Klip 10; L. WeyerJ. C. Chris- tensen 01; M. J. van Gogh—G. Lodewijk uitgest.; G. LodewijkL. Weyer 10. Kampioenschappen op den hometrainer voor A. en B.-kla-sers en juniors. Zaterdagavond heeft de R.R.C. Feijenoord haar kampioenschappen op de hometrainer laten verrijden over den korten afstand, d.w.z. A en B klassers 2 x 1000 M., Juniores 2 x 500 M. Ter afwisseling vertolkten „De Blue Ha- wayan Friends" eenige hawayannummers, waarvoor terecht een spontaan applaus op- klaterde. Later op den avond lieten twee acrobaten keurige staaltjes van hun kunnen zien. De zaal van de dancing Seinpost was geheel be zet, zoodat Feijenoord op een geslaagden avond kan terugzien. De gedetailleerde uitslagen waren: A-klasse: kampioen R. Scholtens, tijd 76.4; 2 H. Wing 77,2; 3 B. v. Krimpen 77,2; 4 B. Hordijk 79; 5 J. Westerveld 79,2; 6 Overweel 79.4; 7 Riethof 79.8; idem Lokker 79,8; idem Chr. van Gent 79,8; 8 J. Merriënboer 31.6; 9. E. du Pree 87,2; 10 Meijnsbergen 89; 11 Veth 110.2. B-klasse: kampioen G. Meerkerk tijd 79.8; 2 G. Vijfwinkel 80.2; W. Goverden 81; 4 A. Stehouwer 84.2; idem Kraan 84.2; 5 R. Kros 86.2; 6 K. den Otter 87,8; 7 J. Stougie 90.4; 8 Jacob 94.4; 9 v. d. Anker 98.4. Juniores: kampioen W. Buitendijk tijd 43.8; 2 K. Schoonderwald 46.6; 3 J. van Loon 47.4. Een tijdrit op hometrainers. Gisteren werd in het gebouw Musis Sacrum aan het Vredenoordplein ^te Rotter dam een tijdrit op hometrainers verreden, waarvoor groote belangstelling van het pu bliek bestond. Er werd gereden over een tijd van tweemaal een minuut voor A en B klassers en Veteranen, terwijl de Junioren twéémaal 30 sec. reden. De voornaamste uitslagen luiden als volgt: Amateurs: 1 P. van Bruchem 2957 meter; 2 J. Steenwijk 2886 meter; 3 Aartsen 2774 meter; 4 G. Schell 2725 meter; 5 W. Beerens 2706 meter. Nieuwelingen: 1 G. Boerwinkel 2700 meter; 2 van der Waag jr. 2610 m.; 3 Groeneveld 2446 meter. Veteranen: 1 F. Heusdens 2724 meter; 2 v. d. Waag sr. 2710 meter; 3 Stensier 2648 meter. Junioren tweemaal 30 sec.; 1 J. Koks 1317 meter; 2 van der Heem 1287 meter; 3 Ock- huizen 1220 meter. De politie heeft in bewaring gesteld den 37-jarigen theater-exploitant M. v. D. Deze meldde zich met een prachtig ingebonden boek bij gegoede ingezetenen en trachtte hen te bewegen geld te geven voor het orga- niseeren van tooneelvoorstellingen in het ka der van het O. en O.-werk. Zoo werden be dragen van tien tot vijftien gulden gegeven. Toen men evenwel niets van te geven too neelvoorstellingen hoorde, werd de zaak ver dacht. De politie werd i° den arm geno men en toen deze de zaak ging onderzoeken, bleek v. D. het geld te eigen bate besteed te hebben. Vermoedelijk door het omvallen van een petroleumtoestel is brand uitgebroken in de werkplaats van den meubelstoffeerder L. L. Kret aan de Essenburgstraat no. 28a. Resp. onder leiding van onderbrandmeester de Koning, brandmeester Gravestein en hoofd man Lourens hebben gasten van slangen wagen 49 met twee stralen op de waterlei ding en een gummislang het vuur, dat ont staan was in het sousterrain, gebluscht. Mede aanwezig waren de slangenwagens 56 en 31. Onder voorzitterschap van den heer T. Sy- brandy heeft de laschclub dezer dagen een bijeenkomst gehouden, waarin als spreker optrad de heer P. Bartholomeus, bedrijfs leider bij de Koolhoven vliegtuigfabrieken te Rotterdam. Op bijzonder duidelijke wijze hebben ae aanwezigen een indruk gekregen, o et moderne vliegtuig tot stand kom eer zaam en interessant was voora gedeelte waarin de testproeven der on eiceelen van het vliegtuig werden bespro een. Na de pauze werd een film gedraaid, waarin men het vliegtuig in zijn element kon aanschouwen. Zaterdagmiddag werd de vijfde ronde ge speeld van de Zaterdagmiddagcompetitie, ge organiseerd door de S. V. Het Centrum. Hoofdgroep A: L. ReitsmaJ. C. Lager waard afgebr.; F. DamenJ. van Engers uit gesteld; L. Brouwer—W. C. Goris 0—1; L. den Harder-—J. Yzerman afgebr. Hoofdgroep B: Mr. E. Mulder—J. Oude naarden 01; J- de VriesJ. Visscher 10; D. 't HartT. Overdijk afgebr.; G. v. Hattem J. de Vries afgebr. Groep 1 a: A. TimmermanH. Meyer 01, van Roon—W. H. v. d. Polder AA, van RoonM. v. d. Hoeven afgebr.; VeentjerA, Timmerman uitgest. Groep 1 b: A. de RuyterJ. Voorwinde 01; A. v. d. StarreKouwenberg 01; G W. BeyeM. Wagemans 01; P. J- Stouthart C. Poppeliers afgebr.; C. PoppeliersG. W Beye 10. Groep 2 a: F. Abrahams—C. v. d. Wel 1—0;^ J. KnijpingaJ. Vosselman uitgest.; P. Righi- ni—K. Godschalk 1—0; C. v. Luik—II. Koster 1—0. Groep 2 b: „O-O"—J. v. Grootveld 1—0; C. Gisteravond heeft de afJeeimR van de Sportvereeniging van personeel van de Rotterdamsche Electrische Tram wedstrij den gehouden voor haar leden. Vooral veel jongens en meisjes hadden voor deze wedstrijden ingeschreven, doch ook de dames en heeren lieten zich niet on betuigd. Het clubkampioenschap 100 M. schoolslag, voor welk nummer de directeur der R. E. T., Dr. Ir. J. G. J. C. Nieuwenhuis, verleden jaar een wisselbeker beschikbaar had ge steld, kwam wederom op naam van T. Har- zing. Deze heeft echter wel vorderingen ge maakt, daar zijn tijd sneller was dan verle den jaar. Mr. K. A. Soudijn, eere-voorzitter der vereeniging, die namens de R. E. T.- directie, de beker aan den winnaar overhan digde, wees zeer terecht op dezen vooruit gang. Van dö vele nummers noemen we ®voorts( ook nog het popduiken, een goed, doch zwaar nummer voor menschen uit het bedrijfsle ven. Tusschen de nummers vergastten Jeantje Looyaards en Annie Stok, den talrijken aan wezigen op een geslaagde demonstratie schoonspringen. Bovendien speelde tot besluit van het programma, de Sport Vereen. Hillegersberg en de Rotterdamsche Zwem Club een vriend schappelijke partij waterpolo, welke eindigde in een 5—3 nederlaag voor de Rotterdam mers. Van de uitslagen vermelden we nog: 25 M. meisjes tot 11 jaar: 1. N. Schuitén 27,1 sec. 25 M. jongens 1214 jaar: 1. J. v. Rooyen 18,5 sec. Id. meisjes 1. C. Rawie, 16.6 sec. 25 M. meisjes 12—17 jaar: 1. C. Ruyten- berg 20 'ec. 25 M. jongens 1517 jaar: 1. T. Banning 18.4 sec. 25 M. rugslag meisjes 1214 jaar: 1. c. Ra- wie, 21,5 sec. 25 M. rugslag meisjes 1517 jaar: 1. L. Beukers 26,2 sec. 22 M. dames boven bep. leeft.: 1. Mevr. Boudewijn 27 sec.; 2. Mevr. Vet, 28,8 sec. 25 M. heeren boven 40 jaar: 1. A. v. d. Weghe, 21 sec.; 2. K. Verhoef, 21,1 sec.; 3. G. de Jonge 24,8 sec. 100 M. schoolslag heeren: 1. T. Harzing 1 min. 32,1 sec.; 2. M. Eielst, 1 min. 34.8 sec.; sec.; 3. P. Strijbos, 1 min. 36,2 sec. 50 M. schoolslag heeren boven 35 jaar: 1. R. Neeleman, 47, 3 sec.; 2. A. v. d. Weghe, 48,9, sec.; 3. K. Verhoef, 49,4 sec. 50 M. schoolslag dames: 1. A. Mallan, 53,8 sec.; 2. H. Stomps, 59,3 sec. Popduiken heeren: 1. T. Harzing, 57,8 sec. 2. P. Strijbos, 1 min. 2,4 sec.; 3. M. Eielst 1 min. 2,8 sec. Gisteren heeft de R. R. V. Apollo in het Feestgebouw Kralingen de vereeniging R.R.C. Rotterdam te gast gehad voor een hometrai nerwedstrijd tusschen beide vereenigingen. De A en B klassers reden 2x1 K.M. en de C klassers 2 x 500 M. De uitslagen waren: A klas: 1 J. van Riel 87.2 s.; 2 A. de Vries 87,8 s.; 3 C. Bol 87,8 s.; 4 Langhorst 91 s.; 5 van Vliet 98.2 s. B klas: 1 Louwe 95.6 s.; 2 Otte 97.4 s.; 3 Winterswijk 97.8 s.; 4 van Bavel 98.2 s.; 5 Rietveld 100.2 sec. C klas: 1 K. de Pong 49 s.; 2 Vlasblom 50 s.; 3 Tuinenburg 51,2 s.; 4 Louwe 53.6 s.; 5 Merks 56.2 s.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2