i s Tentoonstelling Rotterdam-Batavia. EENHEID DOOR DEMOCRATIE. Begin bij je zelf. STADSNIEUWS. AAK ROTTERDAM. DONDERDAG 15 FEBRUARI 1940 GARAGE „UNIQUE" BURGERLIJKE STAND. TENTOONSTELLING VIADUCT. Bezoek van minister van den Tempel. JUBILEUM BIJ GEMEENTE WERKEN. MONOPOLE PROLONGEERT „JONGENSSTAD". J. VERHEUL DZN. 80 JAAR. HAVENONGEVALLEN. RIJNBENDE'S SCHAAKCLUB godsdienstexamen a. HULDIGINGSAVOND COR KINT. 'T SAL WAERACHTIG WEL GAEN ROTTERDAMSCHE FLITSEN. VERSTEKELING. TRAMSTORING. Bijeenkomst voor nationale eenheid in de Doelen. NOTEERING MOUTWIJN EN SPIRITUS. ACTIE IN HET ROTTERDAMSCHE BAKKERSBEDRIJF. afscheid ONDER WIJ SINSPECTEÜR A. SMIT. SIMULTAAN-WEDSTRIJD Dr. M. EUWE FINLAND EN DE FINSCHE NATIE- Lezing van Dr. J. W- Wicherink. Op Initiatief van de afdeeling Schiedam van het N.P.V. en de Oudercommissie van school L, heeft dr. J. W. Wicherink, oud geneesheer-directeur van het Academische Ziekenhuis te Leiden, gisterenavond in ge bouw Eendracht gesproken over een pro bleem dat in het brandpunt der belangstel ling staat, n.l. Finland. De heer A. de Groot van het N.P.V. heeft de aanwezigen welkom geheeten. Spr. deelde mede dat de avond belegd was in samenwer king met de oudercommissie van school L. De burgemeester mr. dr. F. L. J. van Haaren was verhinderd. De burgemeester van Kethel, mr. J. J. v. d. Lip was aanwezig. Spr. zeide verder nog dat deze avond was georganiseerd om Finland en haar bevolking beter te leeren kennen. Tot slot wekte spreker allen op de Finlandavond, die op 29 Februari a.s. in het Passage-theater wordt gehouden, te bezoeken Hierna was het woord aan dr. J. W. Wicherink met zijn causerie die als onder werp droeg „Finland en de Finsche natie in vredestijd." Spr. wees er op dat ons volk op het oogen- blik op alle mogelijke manieren wordt in gelicht over Finland, waarvan tot nu toe maar weinig bekend was. De bewoners van Fin land en de Finsche aard zijn geheel verschil lend van de Russische. Uitvoerig ging spr. hierop in en kwam zoodoende terecht in 1918. De toestand was toen onvoldoende. Op zes Finnen was één geweer. Nu zijn er meer ge weren dan Finnen. De Duitsche invloed in Finland was vroeger groot. Een groote en goede invloed heeft dit vroeger uitgeoefend. Vandaar de groote dankbaarheid van Fin land t.o. Duitschland. Die sympathie is nu eenigszins getemperd. Finland was onder den Czaar een vorstendom. Later werd het een provincie van Rusland. Aan de hand van een kaart heeft spr. de ligging van Finland uit voerig besproken. Met lichtbeelden gaf spr. dan een kijkje in het land van de duizend meren. Hierdoor kregen de toeschouwers een aardige kijk op het vroeger zoo onbekende land. De heer A. Hukshorn heeft een kort dank woord gesproken. De afdeelingcn Delft, Zaanstreek en 'sGravenhage van het keerd voor H.M. de Koningin langs Paleis Noordeinde, den Haag. hedenmorgen, ter gelegenheid van het eenjarig bestaan gedefilorps luchtafiveerdienst van den vrijivilligen landstorm hebben AMBACHTSSCHOOL VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. SCHIEDAM TREKT OP NAAR DE „POLYANTHA". De stroom van aanvragen voor doorloo- pende toegangsbewijzen tot de „Polyantha" heeft de laatste dagen dergelijke afmetin gen aangenomen, dat het er op begint te lijken, alsof half Schiedam zich van een kaart wil voorzien. De termijn voor aan vrage is vandaag gesloten, maar nog stapels kaarten liggen op behandeling te wachten, zoodat het zeker nog wel enkele dagen zal duren, voordat alle aanvragen zijn be handeld en de gegadigden hun toegangsbe wijzen zullen hebben ontvangen. Waarom dus velen hun entreeka«rten nog niet hebben ontvangen, is hiermede duidelijk aange toond, zoodat aanvragers, die nog niet in het bezit zijn van de gewenschte kaarten, zich niet onnoodig ongerust behoeven te ma ken. De termijn voor de collectieve aanvragen der betrokken vereenigingen sluit eerst 1 Maart de leden dezer vereenigingen ontvan gen hun kaarten dus nog later. Tentoonstelling en openbare les- Morgen en Zaterdag houdt de vereeniging De Ambachtsschool voor Schiedam en Om streken in haar gebouw aan de Sint Liduina- straat haar jaarlijksche openbare les en ten toonstelling. Hedenavond zal de opening plaats hebben. Voor verdere openingsuren enz. verwijzen wij naar de advertentie elders in dit blad. GESLAAGD. Bij het te 's Gravenhage gehouden examen van de Eerste Ned. Modevakschool slaagde voor coupeuse mej. D. de Groot, leerling mej. FeeldersPaulus. Verder slaagde voor costumière mej. B. v. Zellem, leerling van mej. A. Coster. ZILVEREN JUBILEUM Vandaag herdacht de heer D. Veenkant, di recteur van Van Gend Loos te Schiedam, den dag waarop hij voor 25 jaar in dienst trad bij genoemde firma. Hedenmorgen is de jubilaris door het per soneel van het kantoor Schiedam en door de ambtenaren van de Nederlandsche spoorwe gen gehuldigd. Namens het personeel van Ato-van Gend Loos voerde de heer F. Stlijper het woord die zeide dat hij in het jaar dat de heer Veenkant als directeur in Schiedam is hij hem heeft leeren kennen als een prima leider 1014 S 7 en een sympathiek mensch die in voor_ en tegenspoed met zijn personeel meeleeft. Namens het personeel werd den jubiuaris een rooktafel met bijbehooren overhandigd. Mevr. Veenkant werd ook in de huldiging be trokken door het aanbieden van een bloe menmand. Namens de Nederlandsche Spoorwegen voerde den heer Kleinsma het woord die warme woorden van waardeering en hulde sprak. Namens de directie Ato van v. Gend Loos voerde de heer Gerritsen, inspecteur bij deze onderneming het woord en over handigde namens de directie een cadeau onder couvert. De huldiging werd besloten met een in tiem onderonsje. De belangstelling van de cliëntèle voor dit jubileum was groot. GEBOREN: Jacobus, zoon van A. Vermeer en W. van Wouwe, Stationstraat 4 Adriana C., dochter van A. Tuit en A. H. Verbaten, Groenweegje 63 Helena, dochter van L. de Neeff en A. M. van den Hoek, Nassaulaan 75 Petronella M. A., dochter van J. W. B. Hartendorp en A. M. A. Evers, Rozenburg- schestraat 10. GEHUWD: P. Boon, 61 jaar en J. C. de Rijk 61 jaar W. Soeters 30 jaar en M. C. E. Ritter, 27 jaar J. D. Immerzeel 26 j. en M. Gravesteijn 25 jaar W. Wiese 32 jaar en L. G. Schilperoord 28 jaar. OVERLEDEN: D. van Loopik, 36 jaar, Nas saulaan 75 J. Zoetmulder 86 jaar, Nieuwe Haven 225 D. Spoel, 74 jaar, wed. van Th. J. van Wijngaarden, Nassaulaan 75 A. A. Smits, 86 jaar, Dr. Noletstraat 1. Gedurende vier dagen ook 'e avonds geopend. Op 22 Februari a.s., des avonds om 8 uur, zal de heer J. E. van der Pot, bibliothecaris van het Rotterdamsch Leeskabinet,' in den Rotterdamschen Kunstkring een causerie houden naar aanleiding van de tentoonstel ling „Viaduct". De tentoonstelling is met het oog op de gebleken belangstelling op 19, 20, 21 en 24 Februari a.s., ook 's avonds van 7 tot 10 uur geopend, op welke uren een deskundige aanwezig zal zijn om toelichting te geven. Hedenmorgen heeft de Minister van Sociale Zaken, dr. J. van den Tempel, een bezoek ge bracht aan de Tentoonstelling „Rotterdam- Batavia", welke tot stand is gekomen als werkobject voor werkloozen, in belangrijke mate gesubsidieerd door het Departement van Sociale Zaken. De heer Van den Tempel was vergezeld van Prof. dr. G. A. van Poelje van het Departe ment van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen. Het bezoek gold niet alleen de ten toonstelling zelf, doch ook de lezing, welke reeds ongeveer honderd maal voor schoolkin deren werd gehouden door den heer Th. Hoekman. De ontvangst had plaats in de le zingzaal van het G.E.B., waar de schoolkin deren gereed zaten, to'en de Minster en Prof. Van Poelje verwelkomd werden door den Burgemeester, den heer Römer en den heer W. A. Engelbrecht, als voorzitter der commis sie. Mede waren aanwezig de wethouders De Groot en Nivard, de Hoofdinspecteur voor het Lager Onderwijs, de heer P. van Nes, als mede een aantal Rijks- en Gem. Onderwijsin- specteurs, autoriteiten en leden der Commis sie. De lezing werd niet alleen door de kinde ren, doch ook door de gasten met zeer veel belangstelling aangehoord. Zij is inderdaad een uitnemende voorbereiding voor het ten toonstellingsbezoek. Na afloop hiervan bega ven de bezoekers zich naar de tentoonstel ling, waar zij werden rondgeleid door de jonge werkloozen, die als explicateur optre den. Op de tentoonstelling waren enkele schoolklassen aanwezig. De bezoekers volg den met interesse de explicatie die aan deze schoolklassen werd gegeven. Minister Vaii den Tempel heeft ruim drie kwartier op de tentoonstelling doorgebracht. Zijne Excellentie drukte aan het einde van den rondgang zijn groote voldoening uit omtrent hetgeen hij had gehoord en gezien. Ook de onderwijs-autoriteiten waren vol lof over de uitnemende wijze, waarop hier aardrijkskun de en geschiedenisles werden gegeven en waarop de schooljeugd de beteekenis van da handhaving van den band tusschen Nederland en Indië werd bijgebrrcht. Het tentoonstellingsbestuur mag met groote voldoening terugzien op het belangrijke be zoek en verwacht nog gaarne zeer vele bezoe kers, die tot nu toe verzuimden, deze tentoon stelling in oogenschouw te nemen. 8 Maart a.s. hoopt de heer M. A. H. v. d. Laarschot den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad van Gemeente werken te Schiedam. De jubilaris bekleedt thans de functie van opzichter-teekenaar le klasse. Door het ongekende succes dat de film „Jongensstad" met Spencer Tracy en Mickey Rooney in Schiedam, evenals in zoovele an dere plaatsen, boekte, heeft de directie van Monopole-theater doen besluiten de film nog een week te prolongeeren. De tachtigste verjaardag van den nestor der Rotterdamsche architecten, den heer J. Verheul Dzn., is, zooals te begrijpen was, niet onopgemerkt voorbij gegaan. Reeds de eerste post bracht tal van schriftelijke gelukwen schen en in den loop van den dag kwamen vele felicitatie-telegrammen binnen, o.a. van den Commissaris der Koningin in de Pro vincie Zuid-Hollanad, Jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek, van den Burgemeester van Am sterdam, dr. W. de Vlugt en van het Kon. Instituut van Ingenieurs. De stroom van bloemen scheen geen einde te nemen, zoodat er al spoedig van ware bloemenserre kon gesproken worden. O.m. zagen we bloemstukken van het bestuur van den B. N. A. en van den kring Rotterdam van de Welstandscommissie en de Rotterdam sche Volksuniversiteit, van der Ver. tot be vordering van de belangen van Fabrieks- ,en Handwerknijverheid, van de firma Abm Stolk Zn., van mr. Abm. v. d. Hoeven en vele anderen. In de middaguren werd een zeer druk be zochte receptie gehouden. De burgemeester mr. P. J. Oud, kwam eveneens zijn opwach ting maken. De 52-jarige los-werkman P. W. van Oos ten wonende Aleidisstraat, die gisteren bi pand St. Job bezig was met het stuwen van balen mais in een spoorwagen, heeft een baal van 80 kilogram, welke langs een ij ze ren glijplank kwam gegleden, tegen het lichaam gekregen. Met een rechterbeenbreuk is de man per auto van den G.G.D. vervoerd naar het Havenziekenhuis. Aan boord van een in de IJsselhaven liggend Engelsch stoomschip is de 55-jarige P. Senijn, een schipper, wonende aan de Molenwei, getroffen door een boom van een Her. Hij sloeg over de reeling en kwam op het ijs terecht. De man bekwam een gebro ken linkerpols en is per auto van den G.G.D vervoerd naar het Zuiderziekenhuis. De uitslagen luidden: H. C. MindermanJ. Robberecht W. J. Bult—L. v. Toorn C. J. v. d. Toorn—F. Bakkeren L. v. LuijkA. v. Etten J. Rijnberk—L. v. Sijll H. StapelsW. Horstkamp 1—0 1—0 0—1 1—0 1—0 In het St. Lucia-Instituut, Aert van Nes straat 29, Rotterdam, slaagden voor Gods dienstexamen, diploma A, de dames: Clara van Basten, Ans Bloem, Nel van Breugel, Ans Harmsen, Loes van Lieshout, Wil Kuik hoven, Jeanne Versteegen, Jeanne Voorwald Melanie Bauwens, Lies Brom, Truus van Hoek, Helma Jurgens, Tsjitske Plantinga, Trees van de Reijen, Rie Vonk. Jo Willem sen. In gebouw Palace, heeft de Zwemvereen. Rotterdam gisteren een feestavond georga niseerd, speciaal met het doel Cor Kint te huldigen voor haar prestaties in het afgeloo- pen seizoen. Nadat de heer J. C. Groen, voorzitter, den avond met een kort woord had geopend, heeft spr. Cor Kint en haar trainster mevr. G. Kerkmeester-van Dam toegesproken. Spr. bracht de gelukwenschen der veree niging over met het behalen van de wereld records 100 en 150 yards en 100 én 200 M. rugcrawl. De energie waarmede Cor haar training aanpakte, bewonderde spr. en met hem de geheele vereeniging. Een boekenkast, door de leden der veree niging aangeboden, vormde voor Cor Kint, de blijvende herinnering aan dezen avond. Ook mevr. Kerkmeester werd bedacht met een stoffelijk blijk van waardeering, want zij had niet alleen Cor Kint als pupil, doch nog vele anderen. De meisjes die zich op den voorgrond had den geplaatst in het afgeloopen seizoen waren ook allen ten tooneele om hulde in ontvangst te nemen. Het waren Henny van Veen, Saartje Zand vliet, Carly Bolte, Dini Kerkmeester, Rietje Aulman, Jeantje Looyaards en Jo Wolters. Als eerste en eenigste uitblinker der ver eeniging kreeg ook Cas van der Gaag, kam pioen 50 M. borstcrawl Z.R.O. een cadeau in ontvangst te nemen. Cor Kint werd voorts een étui voor haar 4 gouden médailles Overhandigd, aangebo den door een magazijn te dezer stede, waarna de heer A. Zonnevylle, directeur van het Sportfondsenbad, erop wees dat de wils kracht, die Cor had getoond om tot deze prestatie te geraken, haar in het latere leven te pas zou komen. Spr. bood haar tenslotte een tasch aan. De avond is verder met cabaret en een tooneelstuk gevuld. Wel nimmer heeft onze stad zich opge maakt om haar eeuwfeest te vieren, terwijl het er in de wereld zoo droevig uitzag als thans. We hebben het gelezen, den zevender. Juni a.s. zal het zes honderd jaar geleden zijn, dat Rotterdam, dat nederzettinkje aan den dam, die ter beteugeling van de Rotte was aangelegd, van graaf Willem den Vier den stadsrechten verkreeg. Het is inderdaad de zesde maal, dat het eeuwfeest kan worden herdacht. En het lijkt wel, alsof de omstandigheden het er dezen keer op hebben aangelegd, ons de herdenking lang te doen heugen. Het ziet er niet naar uit dat er alom een daverende vreugdestemming zal heerschen. Maar welke Rotterdammer zou zich hier door laten ontmoedigen, wanneer hij de voor naamste karakteristieken heeft waargeno - men, kenmerkend voor het menschensoort. dat onze stad stichtte en voordien tegen alles en nog wat heeft gevochten Wie de geschiedenisboeken over Rotter dam en omgeving doorbladert, merkt iets heel merkwaardigs op. Het had er langen tijd den schijn van, dat juist Rotterdam een gemeenebest zonder een al te groote toe komst was. Verschillende andere namen komen veel vaker in de annalen van de opkomende „lage landen aan de zee" voor. Delft en Delfshaven, Schiedam en Dordrecht, ze schenen voorbestemd, het schuchtere Rotter dam commercieel dood te drukken. Schiedam bezat in het jaar 1275 al stadsrechten. Zoo Vernederend was deze smaad voor den kro niekschrijver Lois, dat hij een valsch stads recht fabriceerde, voor het jaar 1720. Maar, naar we hebben gelezen in de voordracht van Dr. Jansma, toen bestond de indijking, waarbinnen later onze stad zou verrijzen, nog nauwelijks of misschien heelemaal niet. En toch, Rotterdam is zijn concurrenten op den duur voorbijgestreefd. En later heeft het in moeilijke tijden steeds getoond, eminente burgers te bezitten, die zelfs onder den erg- sten druk er in slaagden, goede zaken le doen en hun stad te bevoordeelen. Dit viel nog in de vorige eeuw op tref fende wijze te constateeren. Tijdens onze knechting door Napoleon slaagde de reeder en koopman Anthonie van Hobqken er in, ondanks de Engelsché blokkade zijn schepen te doen varen en hier wat handel en vertier te brengen. Na den oorlog van 187071 wis ten de Rotterdammers het eerst en op oor deelkundige manier partij te trekken van de geweldige economische opleving in Duitsch land. En ook tijdens den wereldoorlog wist Rotterdam zich toch in menig opzicht te handhaven. Daarom, een veelgebezigde uitdrukking van het oogenblik, 't sal waerachtig wel gaen", ze is waarlijk een passend devies voor een waardige jubileumviering. Het verleden getuigt er van, dat men den moed niet behoeft te laten zakken. Dit wordt door sommigen als het ware al bij voorbaat gedaan. Zoo hoorden we van de week een Rotterdammer een gesprek beginnen met een pessimistisch „nu onze haven zoowat stil ligt en er nauwelijks een schip binnenkomt". We waren even verbaasd. Want dit „nau welijks een schip" is toch nog altijd een ge middelde van tachtig schepen per week! Al loopt er zoo nu en dan op een dag niet al te veel binnen, er waren er er zullen toch dagen zijn, waarop meer dan tien schepen tegelijk den Nieuwen Waterweg binnenvaren, met Rotterdam als bestemming. Weliswaar zijn het vaak kleine schepen, maar het is toch altijd wat. Ook in den wereldoorlog is er steeds vertier gebleven. Het zijn vaak van die onnoozele dingen, waaraan de menschen hun pessimisme ont- leenen. Natuurlijk, we hebben het hard te verantwoorden. Maar laten we niet over drijven. Dan zal 't waerachtig wel gaen.,.,». Met het s.s. „Reggestroom" is gisteravond als verstekeling meegekomen de 43-jarige Spanjaard J. Ortega Hernandes. Hij is ter beschikking gesteld van den vreemdelingen dienst. Van 8.308.55 uur vanmorgen is het tram verkeer op de lijnen 1 en 16 in beide rich tingen verstoord geweest, wegens een defect aan de bovenleiding van de Lage Erfbrug. Het verkeer is tijdens de reparatiewerk- zaamheden gedeeltelijk omgelegd. De afdeeling Rotterdam van de Neder landsche beweging voor Eenheid door De mocratie heeft gisteravond in de groote Doe lenzaal een openbare bijeenkomst gehouden, op welke bijeenkomst vijf vooraanstaande personen van verschillend politiek inzicht hebben gesproken over onze nationale een heid. De vergadering, welke werd bijge woond door enkele honderden dames en hee- ren van iedere richting, werd geopend door den voorzitter van de afdeeling den heer E. Lopes Cardoso, die in zijn openingswoords wees op de groote doelstelling van Eenheid door Democratie, t.w. eenheid in verschei denheid. Onder ons volk zijn de verschillen dikwijls duidelijk merkbaar, maar er zijn zoo van die momenten aan te wijzen, dat. we ons één gevoelen. In dit verband doelde spr. o.m. op de mobilisatie, welke mannen van allen rang en stand te zamen heeft gebracht. Hierna was het woord aan de eerste spreekster mevr. J. Fortanier-de Wit*(Lib.), hoofdbestuurslid der beweging en lid van den Rotterdamschen gemeenteraad. Het gaat in onze dagen niet om bepaalde concrete politieke vraagstukken, doch om de vrijheid van ons volk en om de bescherming van de geestelijke erfenis onzer voorouders. Dit besef moet levendig zijn in alle groepen van onze samenleving. Over de democratie als beginsel valt niet te marchandeeren, al zul len haar vormen steeds aan veranderingen onderhevig zijn. Spreekster waarschuwde voor een negatieve houding an onderstreepte dat tegenover de gewenschte vrijheid een degelijk en sterk gezag past, willen we onze innerlijke kracht kunnen beleven. De bewe ging Eenheid door Democratie eischt voor alles een Nederlandsche gezindheid of we nu van rechts of van links komen. Mr. G. E. van Walsum (C.H.) Hd van den Rotterdamschen gemeenteraad, zeide dat men ook in protestantsch-christelijke'kringen de éénheid wenscht, doch men is ietwat hui verig voor het erfelijk belaste begrip demo-- cratie. Bedoelt men met democratie een eendrachtige samenwerking op elk gebied, dan wil ook onze groep daar gaarne aan meewerken, op den voorgrond stellend ech ter, dat er maar één gezag is, n.l. God en dat alle andere gezag van Hem afhankelijk is. Daarom komt de protestantsch-christe lijke volksgroep ook op voor den huidigen regeeringsvorm en daarom verzet men zich in deze kringen tegen elk streven om den volksinvloed op het bestuursbeleid uit te schakelen of te verminderen. De bevoegd heden van de overheid moeten niet onbe perkt zijn. De overheid is verantwoording schuldig. Eenheid is echter alleen mogelijk wanneer men heeft vrijheid van godsdienst, de erken ning van het gezag van het recht en ver draagzaamheid. Tegenstellingen dienen ver meden te worden en eerst dan zullen de onderlinge verbondenheid en saamhoorigheid tot vollen wasdom komen. Derde spreker was prof. dr. J. E. De Quay (R.K.) lid van 'de centrale commissie voor O. en O. die begon met op te merken, dat de laatste jaren de eenheid zich in allerlei vor men tracht te ontplooien. Er t>estï»at haast een concurrentie-zucht ook op dat gebied. Dit is gevaarlijk, want het brengt versplin tering van krachten. Eenheid beduidt het niet verdeelen. De zelfstandigheid van het individu of van een volksgroep moet niet ondergaan in het ge heel. Alleen wanneer het gaat om gelijk soortigheid van belangen dan gaat de ge meenschap boven het individu. We leven, zoo vervolgde spr. niet alleen temidden van oorlogen, doch we maken ook een wereldrevolutie mee. Onze moderne tijd is bezig aan zelfbedrog ten gronde te gaan. We zullen mee moeten bouwen aan de structuur van een nieuwe maatschappij en daardoor is ongetwijfeld een nationale een heid noodig. Onmisbaar zijn een streven naar eenheid, de wil tot samenwerken en liefde voor het vaderland, want tegenover aanvallen van binnen of van buiten uit zijn ijzer en beton alleen niet voldoende. Sprekende over onze weermacht, zeide spr. dat er voor gezorgd dient te worden, dat het moreel van onze troepen niet wordt on dermijnd o.m. door de verveling. Hij her innerde in dit verband met het streven van O. en O. om den geest van honderdduizen den gezond te doen houden. Men ziet de toekomst van ons land wel eens somber in, maar het voorbeeld van Fin land is er, om te getuigen van de beteekenis van een bundeling van de geestelijke volks kracht, van grooter beteekenis misschien dan alle kanonnen. Mogelijk zullen van ons volk in de toekomst nog grooter offers worden gevraagd, maar gesteund door onze natio nale eenheid, zullen we ons sterk gevoelen tegenover de gevaren, welke ons misschien bedreigen. Nadat onder de pauze een bedrag van 80 gulden was gecollecteerd voor het werk van O. en O. was het woord aan mr. M. van der Goes van Naters (S.D.A.P.) lid van de Tweede Kamer. Men ziet de verschillen in 14 F e b r.: Tivoli-schouwburg, Nummer 6, (Residentietooneel), 8,15 uur (bov. 18 jaar). D a g e 1 ij k s: Groote Schouwburg, Jolijt (Bouwmeester-schouwspel), 2 uur. Zondag ook 2 uur (volw.). 15 F e b r.: Doelen, Vereeniging, 8 uur. Concert Haarl. Orkest 16 Febr.: Doelen, Philh. Orkest, 8.15 uur. Bioscopen: Goedgekeurde programma's tot en met Donderdag 15 Februari in: Thalia, De kleine Theresia van Lisieux; Grand: De regen kwam (volw.); Luxor: Maria Ilona; Lumière: 't Sal waerachtig wel gaen; City: Volledige bekentenis (boven 18 jaar); Studio: De vrouw met het masker (volw); Scala: De wereld waarin wij leven (volw.); Colosseum: Boefje en Lach of ik schiet; Prinses: De bak- visch en Verdachte sta op (volw.); Corso: Andy Hardy wordt verliefd (boven 18 jaar); Capitol: Wie is de vader? (boven 18 jaar); Ooster: De Oceaanvlucht en Je kunt het toch niet meenemen; Victoria: Boefje en Kinderen der wildernis; Centraal: Boefje en Onze Kon. Marine; Harmonie: De verloren zoon en ver zekering dekt de schade (volw.); Asta: Luchtduivels der marine en Sterren boven Arizona (boven 18 jaar); Olympia: Het spook achter de coulissen en Pioniers van de prai rie (boven 18 jaar); Arena: Rijkdom is geen schande (boven 18 jaar); Cineac: Actualitei ten. Tentoonstellingen: Tentoonstelling „RotterdamBatavia" (Schiedamsche Singel 55), dagelijks 1017 en 1922 uur, Zondags van 1217 uur (tot 15 Maart) Kunsthandel Gebr. Koch: werken van Eugène Lücker (tot 2b Febr.) Kunstzaal Unger, Eendr.weg 27b, schiderijen en teekeningen van Lajos von Ebneth en mozaïeken van Maria Schol ten (tot 10 Maart). Schiedam. Passage-theater: Leven in de brouwerij en De koning der cowboys (boven 18 jaar); Mo- nopole: Jongsstad en Tumult' in Chicago (boven 18 jaar). SCHIEDAM, 15 Febr. Officieele noteering van de commissie uit de Kamer van Koop handel. Moutwijn. Moutwijn 46 pet. 17 per H.L. Spoeling. Spoeling 1,40—1,50 (niet officieel). Namens de besturen der samenwerkende bakkersgezellenbonden deelt men ons mede: Gedurende eenigen tijd zijn er onderhan delingen gevoerd tusschen de werkgevers organisaties in het bakkersbedrijf te Rotter dam en de bakkersgezellenbonden over ver vanging van de status quo-overeenkomst door een collectief contract en compensatie van de gestegen kosten van het levensonder houd door loonsverhooging of duurtetoeslag. Deze onderhandelingen hebben niet to eenig resultaat geleid. Voor een C.A.O. achtten de werkgevers geen basis aanwezig, terwijl zij een duurte toeslag op verscheidene gronden meenden te moeten afwijzen. De hoofd- en afdelingsbesturen der ge- zellenbonden hebben zich Dinsdagavond j.l over de hierdoor ontstane situatie beraden en besloten met déze dubbele afwijzing geer genoegen te nemen en thans actie te gaar voeren voor een C.A.O. met een grondloor van 29. De leden der resp. bonden zijn tegen Maan dagavond a.s. tot buitengewone ledenver gaderingen opgeroepen, teneinde hun sanctie aan dit besluit te geven. ons volk dikwijls te groot, zoo zeide spr. In tegenstelling met bepaalde andere landen is de eenheid er zoowel in historisch als in cultureel opzicht al eeuwenlang. Spr. wees dan op de groote waarde van een goed functionneerend organisch parlementairisme. Het fascisme en nationalisme hebben onge twijfeld enkele jaren geleden als een gevolg van de omstandigheden, heelwat aanhangers gehad. Maar naarmate de begrippen over de levensruimte en de rassentheorieën zich meer en meer gingen verscherpen, verloor het nationaal-socialisme zijn aantrekkelijkheid. Na een scherpe critiek te hebben geuit in verband met het torpedeeren van de „Bur gerdijk" zeide spr. dat een nationale eenheid onontbeerlijk is, wanneer we willen hebben een gaaf en ongerept Nederland, dat waak zaam is op elk gebied, zoowel binnen als buiten de grenzen. Als laatste spreker trad dan naar voren mr. W. C. Wendelaar (Lib.), lid der Tweede Kamer. Deze spreker begon zijn rede met een scherp protest tegen het torpedeeren van de „Burgerdijk". Hij noemde het een ongehoorde daad. Ons vaderland, zoo ver volgde hij, kent gelukkig nog principieel meeningsverschil, maar eenieder moet ervan overtuigd zijn, dat de eenheid van ons volk boven alles gaat en zeker nu, terwijl de bloem van onze natie aan de grenzen staat. Meer dan ooit is noodig dat alle geschillen althans tijdelijk op zijde worden gesteld. Het is een gelukkig verschijnsel, dat de laatste jaren onze eenheid krachtig is gegroeid, on danks alle uiteenloopende politieke meenin gen. Slechts 7 pet. van ons volk, dat dicta toriale opvattingen huldigt stelt zich buiten deze eenheid. Na de verschillende veroveringen van Duitschland en den inval van Rusland in Finland scherp te hebben veroordeeld en de houding dienaangaande van de N.S.B.-pers en de communistische bladen te hebben ge laakt, eindigde spr. met zijn gehoor op te wekken zich als ééh burger te gevoelen van den Nederlandschen staat. Dan eerst zijn we in staat het belang van den staat in elk opzicht te dienen. Leve de democratie! De goed geslaagde avond werd besloten met het zingen van het Wilhelmus. Ter gelegenheid van het heengaan van den heer A. Smit Jr. als inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Rotterdam heeft zich een comité gevormd, waarin alle tak ken en richtingen van onderwijs die onder toezicht van den heer Smi+ stonden, ver tegenwoordigd zijn. Voorzitter is de heer J. Oosters, Hillegersberg, secretaris de heer L. J. Allaart en penningmeesteresse mej. H. S. Rogier (giro 262190) beiden te Rotterdam. De huldigingssamenkomst vindt plaats op Woensdag 28 Februari 's middags 3 uur in „Palace". Kapitein Scriwanek van de „Burgerdijk" bij aankomst te Amsterdam. De heer Dr. Max Euwe houdt Zaterdag a.s., 17 Februari, des avonds 7 uur een simul- taanwedstrijd tegen leden van de schoolclub O.N.A. der 3e Gem. H.B.S. 3 j.-c. (Afrikaan- derplein 40a) en de door hen genoodigde leden van anders schoolclubs. Toegangskaarten zijn tot een beperkt aan tal voor schaakliefhebers verkrijgbaar bij den concierge der school.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2