HOLLAND AMERIKA LIJN. Discussies op de aandeelhouders vergadering. ROTTERDAMSCHE RECHTBANK. VRIJDAG 16 FEBRUARI 1940 CONSERVATIEVE BEHEERS- POLITIEK NOOD ZAKELIJK. De kwestie van cle bewijzen van deelgerech tigdheid. BILJARTEN. POEDEL—TRIANON. R. K. KAMER-CENTRALE LEIDEN. WINTERCOMPETITIE K. N. Z. B. TRAMSTORING VAN TWEE UUR. BRAND SCHILDSTRAAT. BURGERLIJKE STAND. hooger onderwijs. HILLEGERSBEKG. DIEFSTALLEN PLASHUISJES OPGEHELDERD. OVERSCHIE. OPROEP AAN ALLE MOEDERS VAN ROTTERDAM. R. K. STAATSPARTIJ. HOEK VAN HOLLAND. MAAsi SLUIS IJSSELMONDE. OUDE TONGE. „ZACHTJES RIJDEH sZUINIG II1N MEHBFHZINE Onder voorzitterschap van den heer W. v. d. Vorm is gistermiddag ten kantore der ven nootschap de vergadering van aandeelhou ders gehouden van de „Holland-Amerika Lijn' Aanwezig waren 14 aandeelhouders, verte genwoordigende 1.464.277 aandeelen en uit brengende evenzooveel stemmen. Aan de orde komen een tiental vragen van aanhangig en we zullen de uitspraak moeten De kwestie der afschrijvings poli tiek. 1. In het jaarverslag wordt medegedeeld, dat men op de debetzijde der balans de werkelijke aanschaffingswaarde der schepen heeft gezet en in het credit onder den naam „Vloot egali satierekening" een post heeft opgenomen ge lijk aan het totaal der tot 1 Januari 1940 toe gepaste afschrijvingen. Men heeft deze bcekingsmethode gevolgd, teneinde de beteekenis der vermogensobjecten in het bedrag tot uiting te brengen. Wil men daarmede beweren, dat het verschil tusschen de beide rekeningen ook de werke lijke waarde der schepen is 2. Wanneer dit niet het geval is, wat is dan wel de waarde 3. De gemiddelde leeftijd van de vloot is 13 jaar, terwijl een schip der maatschappij 30 jaren in exploitatie blijft. Een schip zou dus in 30 jaren afgeschreven moeten worden. Is het dan niet juist, dat op de schepen thans 13/30 van de aanschaffingswaarde afgeschre ven moet zijn en dus 17/30 van ƒ140.000.000 of circa 80.000.000 de werkelijke waarde meer benadert dan 17.920.000 4. Is bij een bedrijfsoverschot van ƒ9.000.000 »een waarde der schepen van ƒ80.000.000 meer in overeenstemming met de werkelijkheid, dan een waarde van 17.900.000 5. De aanschaffingswaarde van de drie nieu we schepen in aanbouw zal 10.831.000 beloo- pen. De tonnenmaat zal zijn 32.000, zoodat de aanschaffingswaarde per ton zal zijn 340. Bij een levensduur van 30 jaar moeten ongeveer 11.30 per ton worden afgeschreven. Bij een vloot van 250.000 ton is voor afschrijving dus benoodigd circa 2.800.000. In 1939 zijn afgeschreven 5.800.000. Is deze afschrijving dus niet zeer ruim 6. De „Binnendijk" en de „Spaarndam" brachten op 1.620.000. Zij waren ongeveer 18 jaar oud en maten ongeveer 15.600 brutoregis- ter ton. De opbrengst per ton van een schip van 18 jaar is dus circa 110. Van een nieuw schip is de waarde per ton 340. In 18 jaar moeten dus worden afgeschre ven per ton 230, zijnde per jaar per ton circa 13.—. Moet dan bij deze afschrijving per jaar op een vloot met een gemiddelden leeftijd van 13 jaar en groot 250.000 niet in totaal zijn af geschreven 13 X 13 X 250.000 42.500.000 Men komt bij deze afschrijving op 'een wer kelijke waarde van de vloot van 97.743.000. Moet nu op grond van de berekening onder no. 3 in deze berekening de waarde van de vloot niet liggen tusschen 80.000.000.en 97.743.000.— 7. Is het in het belang van aandeelhouders, dat in een zeer snel tempo wordt afgeschreven? 8. Men schrijft ƒ3.000.000 meer op de vloot af, dan normaal zou zijn te noemen; daarnaast worden nog 1.600.000 gereserveerd. Van de 6.400.000 welke boven de afschrijvingen wer den verdiend, ontvangen aandeelhouders slechts 1.800.000. Ligt het in de bedoeling om een dergelijke conservatieve dividend-politiek te blijven vol gen, of mag men ook eens op een belangrijke verhooging van het dividend hopen 9. Houdt de mededeeling in het jaarverslag, dat men op de egalisatierekening in het ver volg verdere bij- en afschrijvingen zal verrich ten op gelijken grondslag, in, dat men per jaar per ton zal afschrijven 23,27, waardoor de be staande vloot in 3 jaren geheel en al zal zijn afgeschreven 10. Heden ia de toestand zoo, dat aandeel houders noch in hun dividend noch in de waar de hunner aandeelen ter beurze zelfs niet bij benadering de werkelijke waarde van hun bezit tot uitdrukking zien komen. Gezien het feit, dat volgens mijn berekening de intrin sieke waarde van een aandeel van 1000 ver boven de 4000 ligt, en de earning power over 1939 rekening houdende met normale afschrij vingen, 28,4 pet. van het geëmitteerde kapitaal heeft bedragen, is het noodzakelijk, zulks ook duidelijk naar buiten te doen blijken. Dr. Winckel arriveert aan het gebouw van het Ned. Roode Kruis om verslag uit te brengen over zijn Finsche reis. Verdient het daarom niet aanbeveling, in het vervolg bij de overlegging der cijfers meer met de werkelijke situatie der maatschappij rekening te houden en de dividend-politiek dienovereenkomstig te wijzigen De gewijzigde boekingsmethode De voorzitter antwoordde hierop als volgt: De gewijzigde boekingsmethode van de waarde der vloot houdt verband met de door ons ge voelde behoefte om tot een vast systeem van afschrijving te komen met het oog op de winst bepaling, hetgeen ook in het wetsontwerp op de winstbelasting wordt voorgeschreven. Het bestuur heeft dan ook naar een systeem ge zocht, dat aan goed koopmansgebruik beant woordt. Daarbij is voor den leeftijd van een schip 20 jaar aangenomen, met dien verstande dat na 20 jaar het schip tot op de vermoedelijke af braak-waarde zal zijn afgeschreven. Uit den aard der zaak en vooral ook in verband met de eischen van den tijd wat het verkeer betreft, en met snelle ontwikkeling van de techniek, zijn de afschrijvings-normen naar gelang van den leeftijd verschillend, m.a.w. het percentage van afschrijving is niet voor alle 20 jaren ge lijkblijvend. Wat de werkelijke waarde is van een vloot als die der H.A.L. op den balansdatum, is na tuurlijk in het algemeen niet te beantwoorden, waarde is nu eenmaal een betrekkelijk begrip, wat moet b.v. voor schepen gelden; sloopwaar- de, bedrijfswaarde, verkoopwaarde, gesteld er is een markt? De vergoeding ontvangen voor „Binnendijk" en „Spaarndam" is niet 1.620.000, maar 950.000. zoodat de door u op basis van het eerste cijfer gemaakte calculatie reeds daarom niet juist is. Twee dingen dringend noodig. Wat voorts de vraag aangaat met betrekking tot de belangen van de aandeelhouders, zij op gemerkt dat het bestuur in de eerste plaats heeft te zorgen voor de belangen van de maat schappij, d.w.z. haar voortbestaan zooveel mo gelijk heeft te verzekeren. Om dit te bereiken zijn naast een goed beheer twee dingen drin gend noodig; lo. bekwaam en toegewijd personeel; dat met het oog daarop voor het personeel is gezorgd, blijkt ook wel uit het verslag, waarin wordt medegedeeld, dat na de reorga nisatie en ondanks de moeilijke omstandighe den een bedrag van meer dan 3.500.000 is be taald aan bijdragen voor de beide personeel- fondsen en voor pensioenen en wachtgelden. 2o. goede aandeelhouders, d.w.z. aandeel houders die tevreden zijn en gaarne bereid hun geld in de zaak te investeeren in de over tuiging dat deze goed wordt beheerd. i Het scheepvaart-bedrijf is in hooge mate conjunctuurgevoelig. Daarom moet meer nog dan in eenig ander bedrijf steeds met de toe komst rekening worden gehouden en dus een conservatieve beheerspolitiek worden gevolgd. Bij vorige crisissen is maar al te duidelijk ge bleken tot welke gevolgen een politiek van hooge dividenden kan leiden; mede daaraan is het toe te schrijven, dat het beleggend publiek zooveel minder „scheepvaart-minded" is ge worden. In zijn repliek zeide de heer Schutte Jr., dat hij een leeftijd van 30 jaar heeft gebaseerd op het feit, dat het s.s. „Rotterdam" nu eerst uit de vaart is genomen. Hij wees er voorts op, dat de „Binnendijk" en de „Spaarndam", hoewel ze 18 A 19 jaar gevaren hebben, toch nog bij de verzekering 950.000 opbrachten. Mogelijk had men ze nog hooger kunnen verzekeren. De voorzitter wees er op, dat het begrip waarde betrekkelijk is. Men kan verzekeren voor zooveel men wil. Om de „Rotterdam" zoo lang in dienst te kunnen houden, heeft men eenige jaren geleden er eenige millioe- nen aan moeten besteden. Bovendien is het geval van de „Rotterdam" een uitzondering. Voorts merkte hij op, dat de nieuwe schepen dit jaar toch in zeer belangrijke mate heb- bij bijgedragen tot de rentabiliteit, die in ver houding meer is dan van de oude schepen. De heer Schutte Jr.: Is de afschrijving van 5.8 milioen niet zeer ruim, in verhouding tot vorige jaren? Spr. gelooft juist, dat de vorige krach daaraan te wijten was, dat men te veel heeft gebouwd zich baseerende op de toen geldende gunstige omstandigheden. Men mag geen schuld zoeken in te hooge dividenden. De voorzitter blijft bij zijn uiteenzetting. Spr. weet niet, wat de waarde van de sche pen over een of twee jaar zal zijn. Boven dien heeft deze balans zich aangepast aan de cijfers van de winstbelasting. Amendement ingediend en verworpen. Nadat de heer Taams een amendement heeft ingediend, hetwelk tot strekking heeft het bedrag van 41.252.34 te reserveeren voor eventueele uitkeering op de bewijzen van deelgerechtigdheid on dit met de stemmen der andere aanwezigen tegen is verworpen, worden de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en aan directie en commissaris sen décharge verleend. De heer Taams stelt hierna de volgende vragen; 1. Is het niet mogelijk om een juiste specifi catie van den post Effecten? 2. Bevinden zich in dezen post ook Bewijzen van Deelgerechtigdheid Holland-Amerika- Lijn? Zoo ja, hoeveel en wanneer werden deze bewijzen verkregen en tot welken prijs? 3. Hoeveel Bewijzen van Deelgerechtigdheid werden door de Maatschappij in de periode van 27 Januari 1939 tot 15 Mei 1939 tot den prijs van 75 ingekocht? 4. Hoeveel van de 1450 Bewijzen van Deel gerechtigdheid zijn in het bezit van de Hol land- Amerika-Lij n? 5. Zal aan de houders van de Bewijzen van Deelgerechtigdheid ook het winstaandeel, dat volgens het laatste officieele prospectus d.d. 13 Januari 1937, 5 pet. der overwinst bedraagt worden uitgekeerd? Zoo ja, hoeveel zal de uitkeering op ieder bewijs bedragen? Voor welk bedrag denkt de Holland-Amerika Lijn deel te nemen in het syndicaat, dat zich een rechtstreekschen vliegdienst op de Ver- eenigde Staten van Amerika langs de Noord- Atlantische route ten doel stelt? De voorzitter wil kort zijn en beantwoordt deze vragen als volgt: De post effecten vindt men nader omschre ven in de toelichting op de balans. Het effec tenbezit komt niet in aanmerking om vol ledig gespecificeerd aan aandeelhouders te worden meegedeeld. Voorzoover de vraag betrekking heeft spe ciaal op de zoogenaamde bewijzen van deelge rechtigdheid, kent men 't standpunt van het Bestuur, dat dit geen aanspraken van het con sortium van 1873 op de winst erkent. De heer Taams: Er is een rechtszaak over aanhanging en we zullen de uitspraak moeten afwachten. De voorzitter: Zeer juist. De plannen voor den vliegdienst. Voorts deelt de voorzitter mede, dat de plan nen voor den vliegdienst op Noord-Amerika en de oprichting van het syndicaat nog "niet in zoodanig stadium zijn, dat reeds meer kan worden meegedeeld, dan in de voorloopigt aankondiging in het verslag is gezegd. Vervolgens wordt de aftredende commis saris, de heer J. C. Smalt, herkozen verklaard. Naar aanleiding van de torpedeering van de „Burgerdijk" informeert de heer Taams, ol alle schepen consigne hebben de Duins aan te doen. De voorzitter: Neen, geen enkel. Maar de eenige bevaarbare route, vrij van mijnenvel den, leidt door de Duins. Duins was in geen enkel opzicht de bestemming van de „Burger dijk". De heer Taams: Nu Duitschland deze hou ding heeft aangenomen, hoe moet het dan met de ontwikkeling van onze scheepvaart De voorzitter: Dat zult u aan de regeering moeten vragen. Gisterenavond had tusschen bovengenoem de vereenigingen de jaarlijksche ontmoeting plaats om de zilveren wissel-plaquete. De re sultaten waren: A. J. Zonnevylle (147) 224H. Vinckers 144 171144. G. Zonnevylle 80H. v. d. Berg 104 53104; P. Eland 60A. Meijwaard 50 3350; J. Dooms 34J. de Vos 40 3439. Eerstgenoemden zijn spelers van Poedel, laatstgenoemden van Trianon. Trianon wint met 106 car. TrianonPoedel. M. Silverenberg 86M. v. Pelt 96 7796; F. Groen 80C. Zeegers 68 8055; M. Loef Jr. 40C. Kraayenstein 52 4031; Hofstede 54B. van Gameren 64 5164; J. Erlings 30 J. Doorns 34 2234. Eerstgenoemden zijn spelers van Trianon, laatstgenoemden van Poedel. Trianon wint met 14 car. Wegens het als zoodanig bedanken door den heer Houdijk, heeft het bestuur in zijn op Zaterdag 10 Februari gehouden vergade ring tot penningmeester gekozen de heer G. A. M. Weck, Burgemeester Martenssingel 24 te Gouda. De ontmoeting tusschen de R.Z.C. en H.P.C., welke gisteravond voor de eerste klasse b.-com- petitie van den Koninklijken Nederlandschen zwembond is gespeeld, werd door de Rotterdam mers met 3—0 gewonnen. Om zes uur gisteravond heeft zich een tramstoring van twee uur voorgedaan op de lijnen 4, 5 en 9 in de richting van de stad, omdat op den Heemraadsingel van een acht- wielige vrachtauto van het expeditiebedrijf „Trio" uit Groningen, het achterwiel was losgeraakt. Het verkeer is gedurende de storing zooveel mogelijk omgelegd. Gisteravond is door onbekende oorzaak brand uitgebroken op de eerste etage van pand no. 9 aan de Schildstraat, welke etage wordt bewoond door G. J. Oudmayer. De achterkamer en keuken zijn uitgebrand. Het vuur is gebluscht met twee stralen op de waterleiding resp. bediend door gasten van de slangenwagens 58 en 40 onder lei ding van onderbrandmeester de Bruin, brandmeester Beekmans en hoofdman Kruis. Mede aanwezig waren de slangenwagens 51, welke in reserve stond afgepakt, 59 en 39 Van de tweede etage, bewoond door A. Bek, brandde de vloer door, terwijl de bene denwoning, waar J. Hammersdorp woont, veel waterschade bekwam. Laatstgenoemde bewoner was niet verzekerd. Aangiften van 15 Februari 1940. BEVALLENL. Ketting geb. Spanjaard z. A. van der Linden geb. van de Graaf z. M. Emans geb. Meurs z. H. Kurtz geb. Over- gaauw z. C. de Nijs geb. Overbeeke d. G. Noordzij geb. Mak z. W. Davids geb. Waaijer d. M. Goossens geb. Kip d. S. van Beurden geb. Peeters z. J. Dumee geb. Collens z. K. Rijsdijk geb. van Seters d. G. Sijbrands geb. van Es d. K. Olfers geb. Pasch z. M. Baden geb. van Assendelft z. M. Naaijen geb. Wildschut d. W. Petterson geb. Cornelis d. P. de Rouw geb. van der Roest d. H. van Weizen geb. Oldenampsen d. J. Winde geb. Rhijnen z. J. Brugts geb. van der Laan d. W. Wessel geb. Alders d. H. Sluimers geb. Satter z. A. van Puffelen geb. Abma z. H. Tulling geb. Groenewegen d. J. de Goeij geb. Spinhoven d. S. de Wit geb. Min- nema d. C. Kemmer geb. Montjjn d. E. de Beer geb. Oster d. C. van de Haterd geb. de Waal z. J. Rouss geb. van Gent d. ONDERTROUWD: C. Hunik jm. 28 j. en L. N. Langevoort jd. 25 j., Haarlemmermeer J. J. v. Andel jm. 28 j. en M. M. Boom jd. 24 j., B. Wolffstr. 16 J. Baard jm. 25 j. en A. de Koning jd. 22 j„ Zw. Paardenstr. 100a J. I. Barendse ges. 44 j. en E. J. M. L. Hanke jd. 29 j., Kruiskade 12c R. Barkmeijer jm. 21 J. en J. v. Beek jd. 18 j., Overijss.str. 110a T. Blok jm. 23 j. en J. J. Rueb jd. 23 j„ Carnisselaan 74b T. v. Boltkem jm. 24 j. en M. Vlilerius jd. 23 j., Allard Piersonstr. 6a A. C. Bot jm. 27 j. en G. P. de Rijke jd. 31 j., Oranjeboomstr. 153 G. Coljé jm. 25 j. en C. v. d. Ploeg jd. 22 j„ Klosstr. 28b H. F. Hugens jm. 37 j. en E. W. Albers jd. 24 j„ Agniesestr. 23b K. Immink jm. 31 j. en C. M, Leenmans jd. 23 j., Nieuwehaven 83 A. Jansen jm. 24 j. en E. Luinge jd. 19 j., Zoomstr. 142b B. Kalkman jm. 33 j. en E. J. Schouten jd. 27 j., Capelle a/d. IJssel J. v. Kassen jm. 22 j. en A. v. Heiningen jd. 22 j., Walravenstr. 17a M. Kats jm. 24 j. en J. Verhaagen jd. 18 j., Noorderh.kade 158a W. M. Knegt jm. 27 j. en T. Ockhujjsen jd. 25 j„ Aegi- diusstr. 181a J. Kollaart jm. 23 j. en M. P. Poldermans jd. 21 j., Zwart Janstr. 18 A. Korporaal jm. 23 j. en A. Vermeulen jd. 20 j., Hoogstr. 171a L. Kuipers jm. 21 j. en G. v. Broeke jd. 20 j., Nederhovensrt. 14 E. Lager waard jm. 26 j. en L. J. C. Koster jd. 22 j„ Pr. Frederikpl. 29a J. Leentfaar jm. 19 j. en E. Hofman jd. 18 j., Mijnsheerenpl. 50b J. G. V. Lent jm. 24 j. en A. J. Sehellekens jd. 24 j„ Wiilebrordusstr. 74b P. Louter jm. 22 j. en P. J. B. Nieuwkerk jd. 18 j., Ridderkerk - C. Met selaar jm. 27 j. en M. J. Coolsma jd. 24 j„ Varik F. Osseweijer jm. 30 j. en G. K. Meuldijk jd. 25 j., K. Heinlantstr. 12 P. J. Südmeier jm. 24 j. en G. Palte jd. 19 j., Pupillenstr. 50b P. J. Vink jm. 30 j. en M. C. Borg jd. 29 J., Math, laan 421b L. Janssen jm. 28 j. en P. M. Dijkhuizen jd. 22 j., Kerkhoflaan 69 J. J. W. Zitting van 15 Februari. Belcediging van den burgemeester van Medemblik. De 50-jarige leeraar B. E., heeft terecht gestaan wegens eenvoudige beleediging. In Januari van het vorig jaar had verdachte een bruchure toegezonden aan verschillende in gezetenen van Medemblik, waarin zinnen voorkwamen, die beleedigend zouden zijn ge weest voor den burgemeester van die ge meente. In 1931 was verdachte hoofdonder wijzer geweest aan een u.o.l.-school te Me demblik en daarnaast was hij verbonden aan een handelsschool, die door particulieren en middenstandsvereenigingen werd geëxploi teerd. Die handelsschool had haar ups en downs en over het algemeen moest zij een ernstigen strijd om het bstaan voeren. De salarissen werden niet altijd prompt uitbe taald en ook de administratie was in de war geraakt. Over de salarisuitbetaling is tus schen E. en het schoolbestuur kwestie ont staan en toen de zaak zoover was gekomen, dat het departement van Oncjerwijs erin ge kend moest worden is E. met den penning meester naar Den Haag getogen. Dit Haag- sche bezoek is aanleiding geworden tot een tegen E. aanhangig gemaakte strafzaak, waaien hij beschuldigd werd van omkooping van een ambtenaar, subsidiair van oplichting van het schoolbestuur voor een bedrag van 50. De rechtbank te Alkmaar sprak ver dachte vrij, maar het gerechtshof te Am sterdam veroordeelde E. wegens oplichting tot 1 maapd gevangenisstraf. Een tegen dit arrest ingesteld cassatie-beroep werd ver worpen. Het verwerpen van het cassatie beroep dateert van 1934. E. heeft steeds deze straf gevoeld als iets, dat hij niet wilde aan vaarden en hij heeft herhaalde malen moeite gedaan het arrest gereviseerd te krijgen, maar dat is steeds mislukt, nadat de advo caat-generaal tot afwijzing hadden geconclu deerd. E. heeft dan ook zijn straf ondergaan. Het feit van zijn onherroepelijke veroordee ling bracht mede, dat E. niet als schoolhoofd kon worden gehandhaafd, hoewel de burge meester verklaard heeft, dat de veroordee ling niet de eenige reden tot het ontslag was en dat er nog andere redenen waren, waarom E. niet als schoolhoofd was te hand haven. Hoewel E. zijn straf heeft ondergaan, heeft hij in zijn vonnis nimmer kunnen berusten. Hij is steeds op alle mogelijke manieren blij ven probeeren zijn recht te krijgen en hij heeft velen juristen zijn zaak voorgelegd en als gevolg van hun opinie omtrent deze zaak, heeft E., naar hij voor de rechtbank ver klaarde thans de brochure geschreven, waar in de geïncrimineerde zinsneden voorkomen. Volgens E. is alles, wat in de bruchure wordt gezegd waar en behoeft er voor den burgemeester geen reden te bestaan zich be- leedigd te gevoelen, De burgemeester van Medemblik P. C. J. Peters verklaarde, dat het gedeelte van de brochure, waarin betoogd wordt, dat de pen ningmeester van het schoolbestuur onder suggestie van den burgemeester zijn omkoo- pingshandelingen zou hebben gedaan en dat het afwijzen van een revisie gegrond is op een geheim rapport, dat de burgemeester over E. heeft overgelegd, voor hem beleedigend is. Hierin wordt ook een geheel verkeerde voorstelling van zaken gegeven, want getuige heeft nimmer een suggestie gegeven en het geheime rapport, dat over E. bestaat is nooit uit handen geweest. De predikant van Medemblik S. de Vries en de burgemeester van Midwoude J. H. Avis, die de brochure hadden ontvangen, waren van oordeel, dat hetgeen erin over den burgemeester van Medemblik werd ge zegd van een voor dezen beleedigend ka rakter was. Dokter J. R. H. Schaank was van hetzelfde gevoelen. Deze getuige kent E. uit den tijd dat hij nog schoolhoofd was en voorts kent hij hem uit de stukken. Getuige is van mee ning, dat men hier met een paranoïden que rulant te doen heeft. De vertegenwoordiger van het O.M., mr. F. M. Wilbrenninck wees er in zijn requisitoir op, dat het niet de eerste keer is, dat de burgemeester door E. beleedigd is. Hoewel er herhaaldelijk aandrang op E. is uitge oefend om de zaak toch verder te laten rusten, heeft E. dat niet willen doen. Hij is voortgegaan en hij heeft nu een heel leelijke bruchoure geschreven, die beleedigend is en vol staat met ongepaste uitdrukkingen tegen overheidspersonen. Ten einde aan de opzet telijke krenking, die van E. uitgaat een Keijzer jm. 24 j. en C. Smits jd. 21 j„ Noorder- havenkade 101a K. W. de Jonge jm. 35 j. en B. S. Dedert wed. 32 j., Josephstr. 80a W. Noten boom jm. 28 j. en A. J. Kruis jd. 26 j„ Zeist P. Th. A. Marges jm. 24 j. en C. v. Doorn jd 21 j., Josephstr. 143a L. Nagtegaal jm. 26 j. en L. v. Geest jd. 23 j., Schommelstr. 35e A. P. Nug- teren jm. 22 j. en D. P. v. Fpppel jd. 21 j„ Vijverhofatr. 113a H. Oortgijs jm. 27 j. en J. G. Snoek jd. 27 j., Stieltjesstr. 38b N. J. Paape jm. 29 j. en J. M. Klooswijk jd. 25 j., Vlaardingen G. Pardon jm. 25 j. en J. Harreman jd. 25 j., Sehied. weg 107a W. v. Rooijen jm. 23 j. en L. Kerkum jd. 20 j„ Croosw. weg 10a A. M. de Rijke jm. 23 j. én J. Steijn jd. 22 j., Trans- vaalstr. 52a D. J. v. Schalk jm. 23 j. en M. H. Steeksma jd. 26 j„ Kerkhoflaan 51b A. v. d. Sloot jm. 23 j. en A. G. Stam jd. 25 j., Hendrik Sorchstr. 47b P. J. Stroober jm. 30 j. en L. E. M. de Man jd. 22 j., D. Smitsstr. 50/4 P. Venix jm. 21 j. en J. M. de Graaf jd. 18 j., Janne Bouwenstr. 13a J. L. Vermaat jm. 25 j. en D. Vos jd. 22 j., Rozegaarde 19 W. v. Vliet jm. 42 j. eti M. A. C. Winnepenninck ges. 45 j., Oleanderstr. 28b C. Voerman jm. 28 j. en N. Jans jd. 29 j„ le Carnissestr. lib J, W. Wennekes jm. 27 j. en P. W. A. Riesmeijer wed. 27 j„ Dirk Smitsstr. 47a C. A. Wes'dijk jm. 23 j. en G. M. C. Roos jd. 21 j„ Rosestr. 118b H. Wouda jm. 24 j. en' C. v. d. Doel jd. 22 j., Spanjaardstr. 119a J. v. d. Zijden jm. 22 j. en M. Root jd. 21 j., Westerbeekstr. 7a L. Broek huizen jm. 27 j. en R. Dijk jd. 24 j„ Ridderstr. 10b W. F. v. Dongen jm. 26 j. en H. Rijfkogel jd. 27 Zaagmolensrt. 29b B. Eikelboom jm. 23 j. en Th. M. Kagchel jd. 21 j., 's-Gravenhage W. Goudriaan jm. 22 j. en M. v. d. Sluis jd. 21 j., Vlaardingen A. J. v. 't Hoenderdaal wed. 38 j. en C. A. Fabrle jd. 31 j., Brielschelaan 122b J. Meisner jm. 23 j. en F. C. Dijk jd. 20 j„ Eenrum. GEHUWD: 14 Febr. H. Houtman Jm. 49 J. en J. A. M. Brand jd. 53 ct.; 15 Fébr. M. den Bouwmeester 26 j. en J. Hut 31 j. J. Ver- vloet 28 j. en M. Wjjnaents van Resandt 27 j. OVERLEDENA. de Vos, vrouw van J. Eliazar 42 j. M. Bronmans, man van M. Kuipers 47 j. S. de Goojjer, vrouw van P. de Heer 69 j. A. Zondag, man van J. Boelhouwer 58 j. C. Bourguignon, wede. van S. Snoflj 85 j. W. Kastelein zoon 20 d. J. Dijker, vrouw van J. Vilijn 73 j. A. Nugteren, wede. van W. de Zeeuw 83 j. J. v.x! Knaap, man van E. Nies- singh 47 j. J. Storm,wede. van J. sloff .80 j. F. Hentzen zoon 2 d. J. Ceelen, wedr. van E. Windhouwer 81 j. H. v. d. Windt, wedr. van C. Vosman 82 j. J. Klompenhou wer, man van G. v. d. Zweth 42 j. L,. v. Tricht, wede. van J. W. Schroot 64 j. K. de Haan, man van E. d'Oliveijra 39 j. L. Verwijs zoon lj. G. Kloeg, man van A. v. d. Plas 52 j. A. Dijkstra, ongeh. man 69 j. J. Bouts, wedr. van A. v. Driel 83 j. H. Knij pers, vrouw van B. Kriens 84 j. C. Cohen, vrouw van S, de Winter 45 j. Voorts als levenloos aangegeven: M. den Adel geb. Ziebe d. einde te maken, wil het O.M. tegen hem vorderen 25 boete subs. 10 dagen, maar daarnaast een voorwaardelijke gevangenis straf van 6 weken met een proeftijd van 3 jaar. Spr. zegt, dat wanneer verdachte, door dat hij op den ingeslagen weg zou voort gaan een ten uitvoerlegging van die straf noodig zou maken, verdachte dan in Maas oord zal worden opgenomen ter observatie en ten einde de doktoren in de gelegenheid te stellen een psychiatrisch rapport over hem uit te brengen. In een zeer breedvoerige uiteenzetting heeft E. betoogd, dat hij in het geheel niet den opzet heeft gehad om te beleedigen, maar dat hij de dingen naar voren heeft gebracht, zooals ze volgens zijn inzicht zijn. -De rechtbank zal uitspraak doen op 29 Februari. Uitspraken. De rechtbank heeft veroordeeld: H. F. L\, 25 jaar, bakker, wegens over treding van de Motor- en Rijwielwet ver dachte had bij het rijden met een auto ge bruik gemaakt van het aan een ander uit gereikte nummerbewijs, waarop hij den naam van den houder gewijzigd had in zijn eigen naam tot 1 maand gevangenisstraf en ont zegging van de bevoegdheid om motorrijtui gen te besturen voor den tijd van 1 jaar. I. V., 31 jaar, importeur, wegens overtre ding van de Prijsopdrijvingswet, ver dachte had radiateurslang in prijs verhoogd van 0.98 tot 1.30 tot 100 boete subs. 10 dagen hechtenis. J. A. B., 52 jaar, koopman te Tilburg, die terechtgestaan had terzake van overtreding van de Prijsopdrijvingswet verdachte had schoenmakersfournituren in prijs ver hoogd werd vrijgesproken. In de zaak van J. M., 29 jaar, vertegen woordiger te Barendrecht, appellant van een vonnis van den kantonrechter alhier, waarbij hij, wegens een overtreding van de Motor- en Rijwielwet was veroordeeld, heeft de recht bank het vonnis bevestigd. ROTTERDAM, 15 Februari. Geslaagd voor het candidaats-examen economische weten schappen de heeren J. J. Guiteneau en A. van den Bergh. Zooals eenigen tijd geleden reeds is mede gedeeld kwamen er herhaaldelijk diefstallen voor in de huisjes op de eilandjes in den Achterpias. Het is thans aan de politie ge lukt om daarin klaarheid te brengen. Een tweetal personen, die werden verdacht, de 17-jarige L. J. Z., te Rotterdam en de 20- jarige F. W. W., alhier, zijn gisteren aange houden, en bleken in het bezit van voorwer pen uit piashuisjes afkomstig. Een huiszoe king in de woningen van verdachten bracht nog meer aan het licht, want er werd klee ding en linnengoed gevonden dat eveneens uit de piashuisjes was verdwenen. Een. en ander is in beslag genomen en de beide ver dachten zijn ingesloten. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie). Naar aanleiding van 't bericht in het num_ mer van Zaterdag, wilde ik alle moeders van Rotterdam aansporen haar huizen open te stellen voor onze R. K. Militairen, vooral die moeders wier jongens (soms wel 3 of 4 uit één gezin) ook onder de wapens zijn. Zij vinden het prettig, als hun jongen vtertelt, dat hij ergens in ons Nederland op wacht stond en dat de een of andere moeder hem een heerlijk kop koffie liet brengen. Denkt eens aan al die Limburgsche en Bra- bantsche jongens, die hier gelegerd zijn, vele hunner hebben nog nimmer de plaats van inwoning verlaten, en staan nu plotse ling te midden van alle gevaren, die het leven in een groote stad met zich brengt. Toe moeders voor hen vraag ik vooral, geeft hun 1 of 2 een plaatsje aan uw tafel in uw gezellige huiskamer en vergeet dan, dat hij een jongen van een andere moeder is, zooals Mevr. Anie de HoogNooy zoo gevoelig in haar lied zong voor de Radio. Zeker moet er op worden gelet, wie wij in huis halen. Er bestaat vrouwendeugd, maar ook man- nenadel! Hebt u wel eens een H. Mis bijgewoond met militaire eer, of was u wel eens getui ge in de Kerk aan den Goudschen Rij weg als onze Mariniers te Communie gaan. Welnu dan leert men onze jongens van een goede zijde bezien, zoowel van land- als zee macht. Waar blijven de moeders van de eenige zoons, die niet in dienst zijn, geeft uw jon gen zoo'n tijdelijken vriend en ge doet een goed en edel werk. Dus nogmaals aan allen een dringend ver zoek, stelt uw huis en hart open voor eenige van hen en hun moeders zullen u dankbaar zijn. G. V. KALKOEN—COPIëR. leiding over de nieuwe electriciteitstarie- ven, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat de winkeliers in verhouding het meest be talen. Een uitvoerige discussie volgde hier op. Besloten werd tenslotte een enquête te doen instellen onder de leden om te kun nen constateeren, wie voor- en nadeelen van de nieuwe tarieven ondervonden. Hier toe werd een commissie gevormd. Eveneens werd een uitvoerige bespreking gehouden over het voorstel om ten behoeve van de leden der Maassluissche Onderlinge Glasverzekering een molestverzekering te sluiten. Voorgesteld werd de premie ad 20 pet. voor de helft door de leden te laten be talen en de overige 10 pet. ten laste van de glasverzekering te brengen. Een besluit hierover werd niet genomen, doch het be stuur kreeg opdracht deze aangelegenheid zoo goed mogelijk voor de leden te regelen. Na rondvraag sluiting der vergadering. INKRIMPING ARBEIDSTIJD. De afdeeling Overschie van de R. K. Staatspartij organiseert een vergadering op Maandag 19 Februari a.s., te houden in het clubhuis „Sint Petrus Banden" naast de kerk. De heer Th. J. Oostendorp zal#en cau serie houden over den huidigen internatio nalen toestand, vooral met betrekking van de positie van ons land, onder den titel: „Neder land in den stormhoek van Europa Gezien de actualiteit van het onderwero en de interessante kwesties, die de deskun dige spreker zal behandelen, mag het be stuur der\ afdeeling ongetwijfeld op groote belangstelling rekenen. De bijeenkomst vangt aan om 8 Uur precies. Carrier vernield. Hedenmorgen omstreeks 10 uur is op den Bovendijk bij\de brug van de Scherpendrecht- schekade een"- carrier van den broodbakker van Tol aangereden door een vrachtauto van de Gekro, bestuurd door M. G., wonende te Schiebroek. De .carrier, waarvan de bestuur der bezig was zijn klanten te bedienen en dus niet bij zijn voe.rtuig aanwezig was, werd door de vrachtauto meegesleurd en totaal vernield. De inho ud ging grootendeels ver loren. De schade wordt door verzekering ge dekt. WEDLOOP VCX^R MILITAIREN Met toestemming v'an den positiecomman dant zal op 28 Februiari a.s. door de sport- commissie van O. en O. een wedloop worden uitgeschreven, over e :en afstand van 3 K.M. waarvoor eenige moe lie prijzen beschikbaar zijn gesteld. Hieraan zullen vanzelfsprekend alleen militairen aan nee doen. Het parcours is als volgt vastgestel(-i: Start fruitloods, forytweg, rechts 's Gra- venzandsche weg, Lai-igeweg, Rietdijkstraa Stationsweg, finish frluitloods. ARBEIDSBEURS Op de Gemeentelijk! staan in totaal 250 pj kenden ingeschreven. BURGERLUI GEBOREN: Cornell j». A., d. van H. Hoo- gendonk en J. A. Bo loster. Maria E., d. van A. Aalbrecht en p. J. de Koning. Arbeidsbeurs alhier ersonen als werkzoe- IE STAND. VEREENIGIN» Het bestuur van de gingsgebouw bericht, zal worden het ontb 4000 bijeen te krijger 3SGEBOUW. vereeniging tot stich- De directie van de JST.V. Vcreenlgde Touw_ fabrieken heeft het personeel doen weten, dat met ingang van 26 Februari a.s. een werkweek van 4 dagen zal worden ingevoerd. COLLECTE. De collecte voor het Fonds voor den ge- wapenden dienst, in deze gemeente gehouden heeft opgebracht de somma van 29.40)4. FINLAND. Het Comité ter inzameling van wollen goe deren voor Finland is thans gevormd. Ver zocht wordt alle goederen te bezorgen bij een der commissieleden. - Voorzitster is de echtgenoote van den burgemeester, secr. mevr. Warmolts, leden mevr. E. Baars, en de dames W. Boele, S. van Dijk, C. Hazenberg, J. Herweijer, N. Hollestelle, C. Meerkerk, V. Noordam, A. van der Pol, J. Trouw en S. Vrijland! Ook kunnen goederen op verzoek aan huis worden afgehaald. VREEMDELINGEN. Het komt den laatsten tijd nog al eens voor dat vreemdelingen werken in fabrieken zon_ der dat een werkvergunning voor hen is aangevraagd of wel deze tijdig is verlengd. Proces-verbaal zal worden opgemaakt. INENTINGEN. Op Donderdag 7 Maart, des namiddags te 4 uur bestaat ten huize van Dr. Vroege al hier gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting. ting en instandhoudiri :g van een vereeni- dat alsnog getracht ■rekende bedrag van teneinde den bouw van een vereenigingsgel bouw te verzekeren. De gemeenteraad heeft, zooals bekend, een renteloos voorschot toe? gekend uit de ge meentekas van 9000. 1 De kosten van het gebouw worden geraam het raadsbesluit is tha verkregen over 15.000. MIDDENSTANDERS De beide plaatselijke nigingen „Samenwerkin hielden onder leiding var den Bosch, voorzitter 0 druk bezochte gecombinl ring. Allereerst hield de ht fl op 19.000. Door ns de beschikking VERGADEREN. middenstandsveree- g" en „De Hanze" i den heer L. J. van ran „De Hanze" een eerde ledenvergade- rer L. Boon een in- OPENBARE vERKOOPINGen. In hotel de Weerd werd ten verzoeke van de erven C. v. d. Swaluw bij afslag ver kocht ten overstaan van notaris A. H. Ris: Zes huizen met erven en tuinen, samen groot 11 are en 14 centi-are, elk huis afzonder lijk ingezet op een gezamenlijk bedrag van 2208. Bij de afslag liepen alle huisjes op één na op de ingezette bedragen aan. Gecombineerd werden de zes huisjes afge mijnd door H. D. Hartog op 2810 totaal. Twee tuinen in Vogelenzang, groot 13 are en 9 centi-are of 8514 R. V. M., ingezet resp. op 170 en 230 liepen aan, doch werden in combinatie afgemijnd door C. van Oorschot op 482. Een huis met wagenmakers- en schilders werkplaats gemeente den Bommel, groot 10 are en 95 centi-are, ingezet op 1800 door van der Welle, werd op 1820, afgemijnd door J. v. d. Swaluw. j-4oe sneller ze rijden, hoe meer benzine er oerspild toordl des Ie spoediger krijgen we benzine-dislribulie en dan zow een paard ooor de aula goede dienslen kunnen bewijzen I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1940 | | pagina 2